Wedden beschuldigden op 't verkeerd paard L.C.K.V. organiseert 10 kampen op de Veluwe CJ.V. „Prediker" vierde haar 86ste Jaarfeest NIEUWE UF.IDSCIIF COURANT 1 WOENSDAG, II JUNI 1947 Stadsnieuws HET LEIDSE TRIBUNAAL HIELD WEER ZITTING In de gisteren gehouden zitting van het Tribunaal kwamen vijf zaken aan de orde, waarvan die tegen N. J. Wester beek, van beroep slager, wonende te Lei den en W. Laurier, tuinderskneciht te Reeuwijk, tijdens de behandeling werden geschorst om nieuwe getuigen te horen- Vervolgens had zich te verantwoorden C. Hertog, eveneens tuindersknecht te Bleyswijk, voor het feit dat hij dienst had genomen bij de NSKK en achtereenvol gens werkzaam was geweest voor de Duitse Weermacht aan het Oostfront in de Kaukasus en later als postbeheerder in Frankrijk. In Juli 1942 had hij zich bovendien aangesloten bij de NSB. Door de President, mr de Riuyter de Wildt, ondervaagd waarom hij daartoe gekomen was, bleek ten le. dat hij in Nov. 1940 ontslagen was geworden door zijn werkgeefster, wier beide zoons uit Nederlandse militaire dienst thuis waren gekomen en met wie zij verder het tuin- dersbedrijf kon voortzetten. Als tudndersknedht heeft Hertog toen werk aanvaard in Duitsland, teneinde in het onderhoud van zijn ouders te kunnen voorzien. Met verlof teruggekeerd heeft hij zich gemeld bij de NSKK. Ten 2e. hij was lid geworden van de NSB omdat dit verplichtend werd gesteld voor allen, die bij de NSKK in dienst waren. Mr A. de Gidts wijst er in zijn pleidooi OP dat het Tribunaal hier met een geval te maken heeft, waarin werkloosheid de oorzaak is geweest van het dienst nemen bij de NSKK. Zijn ouders vekeerden in behoeftige omstandigheden. Pleiter stelt aan het slot van zijn verdediging de vraag of besch. een lange internering moet worden opgelegd, doch verwacht dat dit in ontkennende zin beantwoord zal worden. dhr. Wassink, van beroep chauffeur te Leiden, had hulp en steun verleend aan de vijand door vrijwillig dienst te nemen bij de Waffen SS. Was in 1941 werkloos en is in Duitschland gaan wer ken, waar hij zich liet overhalen om bij de SS dienst te nemen. De Pres.: ,.U had toch ook op andere wijze in DuiMand kunnen blijven wer ken?" Besch. zegt heel timide: „Door de moeilijkheden met mijn vrouw heb ik de ko.p in de wind gegooid." Mr E. Wytema wijst er op, dat zijn cliënt tot die categorie van politieke de linquenten behoort, welke zich heeft laten verblinden door de Duitse propa ganda. Spr. schildert uitvoerig de huise lijke omstandigheden, waarin Wassink verkeerd en doet aan het slot een beroep op het Tribunaal daarmede reke ning te willen houden. De 30-jarige chemisch-technicus P. Walop, wonende te Leiden, hoorde een lange lijst van beschuldigingen tegen zich aanvoeren. Hij was bij de Ned. Ar beidsdienst geweest, had functies daarin vervuld en in een der stukken uit het dossier werd beweerd, dat hij een fana tiek lid der NSB is geweest. Op de vraag van de Pres. waarom hij lid van deze beweging was geworden, antwoordde Walop„de slechte sociale omstandigheden hebben mij onder de in vloed van de NSB gebracht." Dit antwoord klonk voor m de Ruyter de Wildt niet overtuigend genoeg en deze meende, dat iemand met een behoorlijke ontwikkeling en enige buitenlandse er varing zich toch maar niet zo kon laten beïnvloeden. Mr P. v. 't Hoff Stolk hield een uitvoe rig pleidooi, waarin hij wees op de ge brekkige politieke ontwikkeling van zijn cliënt, de slechte economische omstandig heden bij het uitbreken van de oorlog, BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Jacobus, z. van J. Fldppo en E. G. Vermond; Madeleine, d. van W. van Rossem en A. Koek; Anna S., d. van H. A. L. de Haas en C. J. Stoffel; Frede- rik A., z. van A. Hogen es en F. Buis; Pieter, z. v. W. Zandvliet en S. Wallaard; Elisabeth J. A., d. van P. Brussee en E. Lepelaar; Frederikus J. M., z. van P. J. Strijk en J. de Gunst; Eveline D. D., d. v. C. A. M. Kengen en M. H. Walraven; Frank E., z. van G. Makovitz en A. Kra nendonk; ARegonda A. M., d. van C. J. v. d. Zwet en C. M. A. Kuijten; Gerarda, d. van H. van der Sijs en J. I. v. Deven ter; Leonardus J., z. van L. J. de Boer en W. Buitendijk; Helena M., d. van J. de Jong en M. Barnhoorn; Wilhelmus J., z. van J. Vreeburg en M. J. J. Bemelman; Bernardus M., z. van B. P. Heijman en H. C. Kerkhof. GEBOREN: Pieter, z. v. J. W. E. Neute boom en J. J. Hannaart; Bartholomeus, z. v. A. Flippo en M. H. Wansink; Johannes B. F., z. van J. A. M. van Zonneveld en W. A. M. Goddijn; Guurtje, d. v. K. Klijn en A de Lange; Willem, z. van C. Ouwe hand en T. van Bemmel; Adriana N., d. van M. de Wolf en P. Zwaan; Truus, d. van P. van Herk en J. L. van Helden; Fhilippus, z. van P. Wassenaar en I. Hne- denko; Anna M., d. van J. Apeldoorn en J. du Prie; Gijsberta, d. van G. de Koning en N. Oostrom. GEHUWD: J. T. M. Bertels en J. M. Broeken; H. Bakker en C. F. S. Ripken; P. de Laaf en H. E. Horinkx. OVERLEDEN: A. P. Valk. 68 jr. De Stichting „Ned. Instituut voor elec tro warmte e* eleotrochemie" organiseert op J en 4 Sept. a.s. te Den Ha-ag een interna tionaal congres. die een rol hébben gespeeld bij de hande lingen van deze jonge man. Hij vroeg de aandacht voor het feit, dat Walop bijna acht maanden in de mijnen te werk was gesteld, daar deze de kans had een nieu we betrekking te krijgen en in verband met de moedige houding van zijn vrouw, diie niets van de NSB had willen* weten, de mogelijkheid moest worden geschon ken een nieuw leven te beginnen. Het Tribunaal bepaalde de uitspraak in alle zaken tot over veertien dagen. LEIDSE JEUGD VEROVERT DE BOSSEN De maand Mei heeft ons reeds op klare wijze de „echte" zomer in al zijn pracht en praal getoond. Wij stedelingen, die dag in, dag uit te maken hébben met het alledaagse, veelal eentonig-steedse leven, hebben in het schroeiende „zoiine- tje" genoten, hetzij in ons voor- of achter tuintje, onder het scherm of de parasol, hetzij in de kamer, achter het open raam, waar het zachte, zwoele windje iets van zich deed voelen. Maar hoe het zij, wij zijn ons er zeer wel van bewust, dat we er uit, werkelijk uit moeten. Jongeren en ouderen maken dan ook ernst met hun plannen., om de stad te „ontvluchten", zodra d'e klok van de vacantie haar no digende slagen heeft doen weergalmen. Even verademing en opluchting! Je ner gens meer iets van aantrekken en alles, wat je een jaar lang zo druk heeft bezig gehouden, van je afwerpen. Dat mag, dus waarom zou je het niet doen? Vooral de jeugd stelt alle krachten in het werk om haar vacantie zo productief mogelijk door te brengen. Nog niet zo lang geleden was het in de meeste gevallen zo, dat de kinderen heel netjes aan de hand van vad'er of moeder de stad uitgingen. Dit gebeurt thans nog wel en natuurlijk is daar in principe niets op tegen. In de laatste jaren echter hebben de z.g. jeugdkampen een grote vlucht genomen en de ouders, wier kin deren hébben deelgenomen aan een der gelijk kamp, moeten tot de conclusie zijn gekomen, dat het werk van de kampeer verenigingen van uitermate groot belang is. Het is goed, dat de mogelijkheid ge boden wordt, dat onze jongens en meisjes zich gezamenlijk onder verantwoorde lei ding kunnen ontspannen, in een omge ving, welke iemand uit de stad altijd weer trekt en bekoort. Met belangstélldng hebben wij een de zer dagen kennis genomen van het uit gebreide programma van de L(eidsche) C Christelijke) K (ampeer) V (eneniging) Het vouwblad bevat veel gewenste ge gevens en inlichtingen en het lijkt ons nuttig een en ander in ons blad weer te geven. Hier is dan de L.C.K.V. weer! De zomervacantie nadert en de kampen presenteren ziéh. Waar zijn de kampen? Inderdaad, dat is natuurlijk de eerste vraag van de jeugd. Waar gaan we van 't jaar naar toe? Wie kan een mooiere plaats bedenken dan de Veluwe, ergens bij Nunspeet? Daar liggen twee prachtige terreinen, waar dit jaar de tenten zullen worden opgeslagen. Het eerste terrein draagt de naam van „De Stakenborg", bij velen welbekend om zijn zandgrond, hei en bossen. Het tweede heet „Middelhart". Ongeveer twintig minuten lopen verder komt men aan de uitgestrekte zandver stuivingen van Hulshorst. In het geheel worden tien kampen ge organiseerd, van 19 Juli tot en met 23 Augustus, voor jongens en meisjes, wier HAAGSE POLITIERECHTER Het was weer een fabriekarbeidster uit Leiden, E. J. F., die terecht stond, omdat zij woldiefstal had gepleegd. De Officier vertelde dat een tijdje geleden het heel erg was met de diefstallen, doch door de stevige straffen dat is afgenoipen. En daarom vorderde hij nu een week ge vangenisstraf. Gmdat verdachte thans niet meer werkt, volstond de rechter met opleggen van een maand gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Elfde partij morgen in de Stadsgehoorzaal Om het wereldkampioenschap dammen Morgenavond 7 u. wordt in de Foyer van de Stadsgehoorzaal een aanvang gemaakt met de 11e partij om het wereldkampioen schap dammen. Als bijzondere attractie zal de békende dammer P. Roozenburg de partijen, die reeds gespeeld zijn in deze match om het wereldkampioenschap, bespreken en demon streren. Gezien de grote capaciteiten van de heer Roozenburg, belooft dit voor alle dammers en niet dammers een zeer be langwekkende avond te worden, omdat er een uiteenzetting zal worden gegeven, die voor een ieder te begrijpen is. leeftijd varieert tussen twaalf en vijf-en- twintig jaar. Er zijn kampeai alleen voor jongens, alfleeoi voor meisjes, doch er is ook een gemengd' kamp voor jongeren van 18 t/m 25 jaar. Behalve de hoofd leiders; zijn er nog vijftig „officieren" en dertig „adjudanten", die voor de goede organisatie van de kampen zullen zorg dragen. De L.C.K.V. bestaat reeds 25 jaar; zij heeft in die tijd in Leiden een goede naam verworven. Voor goede en voldoen de leiding wordt steeds gezorgd; er is ge middeld op elke vijf jongens een leider; dit zijn jonge mensen tussen de twintig en de dertig jaar, meest studenten, onder wijzers en verenigingsleiders: over het algemeen dus ervaren kampleiders. De leiding berust bij de Hoofdofficier en de kampcommandant, bijgestaan door min stens vier tent-commandanten en drie chefs. Dank zij dé hulp van mensen, die het belang van goed kampwerk voor de jongeren inzien, kon de prijs voor deel nemers onder de zestien jaar gesteld wor den op 20, voor ouderen op 22.50, reis kosten inbegrepen. Er wordt met auto bussen gereisd, die de deelnemers van Leiden naar het kampeerterrein en terug zullen brengen. Zo zal vele jongeren weer een prettige vacantie worden bereid. Wij vernielden nog, dat de secretaris van de L.C.K.V. de heer J. van Leeuwen is, woonachtig Zoeterwoudse Singiel 67, Leiden. FELICITATIES VAN LEDEN OP WEG NAAR EN IN INDIE De Jongelingsvereniging „Prediker" heeft gisteravond op traditionele wijze haar jaarfeest gevierd. Zij is wel de oud ste Christelijke jongerenorganisatie in onize stad, doch de geest, waarin men herdacht, dat 86 jaar geledein zes jonge mannen de grondslag legden voor een vereniging, die tegenover de heersende moderne denkbeelden het waarachtige Evangelie wilde stellen, getuigde van frisheid, waarmede men het verenigings leven pleegt tegemoet te treden, maar ook van afhankelijkheid jegens de Schep per, die men ook in de dagen der jonge lingschap moet eren. De voorzitter, de heer B. van der Wey- den. heette bij de opening van de feest- samenkomst de vele aanwezigen harte lijk welkom en nadat Psalm 1381 ge zongen was, hield hij een korte medita tie naar aanleiding van de zinspreuk der vereniging. Spr. wees er op, dat God Zijn schepselen vraagt, dat zij Hem dienen met al hun krachten. Als wij erkennen, dan moeten wij tijd vinden, om ons zij het dan in bescheiden mate in dienst van Zijn Koninkrijk te stellen. Onze Christelijke verenigingen zijn er in de eerste plaats ter versterking van het ge loof der leden. In dit verband merkte de heer Van der Weyden op, dat de voor waarden, om dit principe vast te houden, het lezen van de Bijbel en het gebed zijn. Hierna werd gezongen Gezang 196: Ons hart verheugt zich, dat bij God 't be stuur is van geheel ons lot. De heer A. van der Broek memoreerde in zijn gedetailleerd jaarverslag met dankbaarheid het zeventiende lustrum. Groot waren de moeilijkheden in het af gelopen jaar, doch de reeds veelomvat tende arbeid mocht voortgang vinden en kon zelfs worden uitgebreid. In deze be- Ik wil er maar mee zeggen... Wat zetten die Amerikanen toch alles groots op, vind je ook niet? Bij het hon derdjarig bestaan van één der voornaam ste Amerikaanse dagbladen, de „Chicago Daily Tribune", heeft men de wereld doen opkijken van de geweldige technische hulpmiddelen, die in het land der onbe grensde mogelijkheden de pers ten dien ste staan. Men telegrafeerde vanuit Chi cago een fotografie van de voorpagina van het jubilerende blad in enkele mi nuten heel de aardbol langs. En bijna op hetzelfde ogenblik, dat een slaperige Amerikaan zijn ogen uitwreef om het ochtendblad te lezen, kregen mïllioe- nen lezers van vooraanstaande bladen over heel de wereld precies hetzelfde beeld in het netvlies (alleen iets kleiner natuurlijkEen mooiere reclame kon de „Chicago Daily Tribune" zich niet den ken. Ze kan nu tenminste zonder bluf schrijven „Chicago Tribune" all over the world". Heel de wereld leest ons blad!! Amerika, het land der vrijheid, ruimt voor zijn voorlichting een grote plaats in, dat blijkt wel duidelijk. Ik ben intussen wel benieuwd, wanneer we nu eindelijk eens een wat grotere krant in de bus krijgen. Nee, het behoeven natuurlijk geen 4050 en Zaterdags 120160 pagina's te zijn. Ik ben met minder tevreden, die vijftig pagina's lees ik toch op één.avond niet uit. Wel zou ik aan de ,JIieuwe Leidsche" willen voorstellen om net als de „Chicago Tribune", een stoomvaartlijn op Canada te beginnen om daar het pa pier vandaan te halen. Misschien kan de papierfabriek van de „Tribune" wel leve ren, onder belofte dat, wanneer de Nieuwe Leidsche" honderd jaar bestaat, zij ook een foto van de voorpagina krijgen. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN. Sigarettenrokers steunen t.b.c.- bestrijding Gift van f 40.000 voor ,,Sole Mio" Naar ons wordt medegedeeld is uit de opbrengst van de sigarettenactie van het Ned. Volksherstel een subsidie* van f 40.000 ter beschikking gesteld van het herstellingsoord „Sole Mio" te Noord- wijk-aan-Zee, waar momenteel ruim 80 tJb.c.-Patientjes worden verpleegd, waar van ongeveer de helft uit Leiden afkom stig. Het moet niet uitgesloten worden ge acht, dat t.z.t nog een suppletie op deze subsidie zal kunnen worden verleend, doch de beslissing hieromtrent is afhan kelijk van het definitieve resultaat der sigarettenactie. Uit het bovenstaande blijkt; welk een belangrijke fiinanciële bijdrage de siga rettenrokers verlenen aan de zo hoogst noodzakelijke bestrijding der tubercu lose. Mogen zij en meerderen met hen, in dit berichtje een stimulans vinden om deze actie te benutten niet alleen als middel ter bevrediging van eigen be hoeften of gewoonten, doch mede met het bewuste doel daardoor een algemeen volksbelang te dienen. Bij D. D. te Leiden vond de politie twee brisantbommen en drie mortieren (grote bommen) geladen en wel, die in de warme dagen, die achter ons liggen, licht tot exploisie hadden kunnen komen. De bommen zijn in beslag genomen en tegen D. werd, inzake overtreding van de vuurwapenwet, proces-verbaal opge maakt. wogen tijd zijn de J. V.'s bij uitstek ge schikt om de jeugd zowel maatschappe lijk als geestelijk te vormen. In het slot van zijn overzicht wees de secretaris op de verantwoordelijkheid van de J. V. ten opzichte van de onderafdelingen. Bij de arbeid voor Gods Koninkrijk is geen plaats voor pessimisme, aldus besloot spr. Uit het verslag van de penningmeester, de heer J. M. E. Mazurel, bleek, dat er een batig saldo is van f 442, terwijl de lustrumkas f 218 rijk is. Nadat de kas- coThmissie, bestaande uit de heren J. Galjaard en J. de Geus, rapport had uit gebracht, werd de penningmeester dé charge verleend. Vervolgens werd een brief voorge lezen van de vrienden J. Heyloo en H. Siraa uit Indië, terwijl er ook een tele gram was binnengekomen van de vr. T. Galjaard en P. van der Wijngaard, die momenteel met de „Johan de Witt" op weg naar dit land zijn. Uit hun schrijven bleek weer duidelijk, hoe zeer de leden in de Oost met hun vereniging nog mee leven. De heer W. Oudshoorn, penningmeester van het Bouwfonds, deelde mede. dat 't bestuur zich in een voordelig saldo van f 3228 kan verheugen. De heer W. F. L. Heyloo, penningmeester van het Bouw fonds Actie Comité, liet ook een optimis tisch geluid horen en maakte bekend, dat de kas f 2253 telt. Het officiële gedeelte werd besloten met het uitbrengen van een groot aan tal felicitaties namens de onderafde lingen, de J. V. „Calvijn" en de erevoor zitter, de heer P. Mazurel, die wegens omstandigheden verhinderd was de ver gadering bij tè wonen. Het luimige gedeelte, waarin de feest vierenden zich uitstekend geamuseerd hebben, duurde tot diep in de nacht voort. Deze opname is gemaakt in het L.C.K.V.-kamp te Nunspeet. Vele herinneringen zullen bij onze meisjes en_ jongens weer opkomen, doch nog even geduld, weldra zullen de plannen kunnen worden verwezenlijkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4