Moet Ramadier wijken voor linkse terreur FRANSE SCHOOL 't Verklaarde Repoeblik sluit verdragen als souvereine staat Onteigen.-amendement Perswezen aanvaard uitzicht WOENSDAG, It JUNI 1MT NAAR COMPROMIS IN DE ENERGIEBEDRIJVEN Hoewel de Franse spoorwegstaking nog voortduurt, is de algemene toestand in Franfkrijlk iets minder gespannen dan hij gisteren was. De arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven, die dreigden te gaan staken of dat reeds deden, zouden heden weer aan het werk gaan, nadat hun vakbondleiders de gehele nacht met de minister van Industrie, Robert Lacoste, hadden geconfereerd. Over de voorwaar den, die tot overeenstemming kunnen leiden, werd nog niets bekend gemaakt. Met het beëindigen der spoorwegstaking vlot het nog niet zo best. De besprekin gen van Ramadier met de leiders van gistermorgen liepen op niets uit. De pre mier blijft op zijn stuk staan en wil, dat er eerst gewerkt en dan pas gepraat wordt. Het ziet er echter wel naar uit, dat hij concessies zal moeten doen. De stakers eisen een verhoging van minstens 12 milliard fr. tot eind 1947, terwijl de re gering voor dezelfde periode in het uiter ste geval zou willen gaan tot 8 milliard (ongeveer 200 millioen gulden). Zoals men weet, zijn de lonen sinds 1945 reeds verhoogd van 36 tot 66 milliard francs. In de Nationale vergadering heeft Rama dier verklaard, dat de regering onder geen beding zal wijken voor hen, die de arbeiders misbruiken om de huidige re gering omver te werpen. Naar aanleiding van een brief van Ramadier heeft de CGT (de grote centrale vakvereniging) telefonisch om een onderhoud met de premier verzocht, hetgeen gisteravond heeft plaats gehad, echter zonder enig resultaat. De leiders der CGT zouden nu vanmorgen het standpunt van de bond Ned. Chr. Vrouwenbond ontwik kelde grote activiteit Huishoudelijke jaarvergadering werd gisteren te Utrecht gehouden Gistermiddag is te Utrecht de jaarver gadering van de Ned. Chr. Vrouwenbond met eèn huishoudelijke vergadering onder presidium van mevr. A. Knoppers Valke nier aangevangen. Uit het jaarverslag van de wnd.-secretaresse, mevr. Fröhlich Hoenderdos, bleek, dat de bond het afge lopen jaar met ca. 5000 leden vooruitging en steeg tot ongeveer 32.000 leden. Het aan tal afdelingen vermeerderde met 48 en kwam op 270. Verschillende malen werd een beroep op medewerking van de bond gedaan door de Kerken en andere instanties en eenmaal door minister Drees, die het oordeel van de bond over de arbeidsdienst plicht voor meisjes vroeg. Het hoofdbestuur heeft zich vijfmaal tot de Regering gewend. De openbare vergadering werd vandaag door ongeveer 4000 leden bezocht. De presi dente opende met een rede over „Idealisme en realisme". DADERS AMSTERDAMSE TEXTIEL- DIEFSTALLEN ACHTER SLOT. Nadat wij gisteren reeds berichtten, dat twee van de daders der textieldiefstallen in de Amsterdamse haven, K. K. en J. B. waren gearresteerd, heeft thans de derde dader, de 38-j. J. E. zich bij de politie gemeld. VOORLOPIGE RAAD VOOR DE KUNST Verschenen is een Koninklijk Besluit, waarbij de instelling en werkwijze is ge regeld van een Voorlopige Raad voor de Kunst, die de minister van O., K. en W. desgevraagd of eigener beweging van ad vies moet dienen over kunstzaken. De Raad wordt verdeeld in 5 secties, nl. één voor algemene zaken, een voor muziek en dans, een voor toneel en letteren, een voor de gebonden- en de moderne beel dende kunsten en de bouwkunst en een voor de filmkunst. De Raad bestaat uit tenminste 30 en ten hoogste 50 leden, waarvan de helft kunstenaars, een vierde niet-kunstenaars, doch wel vertegenwoordigers van het artistieke leven en 25 pet vertegenwoor digers van het kunstminnend Publiek. AFWIJKING DIENSTPLICHTWET MET HALF JAAR VERLENGD. De Tweede Kamer nam gisteren, na enig debat, zonder hoofdelijke stemming, aan het wetsontwerp, waarbij de wer kingsduur van de machtigingswet van 10 Jan. 1947 is verlengd tot 1 Jan. 1948. betreffende de spoorwegstaking en an dere huidige en dreigende conflicten bepalen. De Internationale reisbureaux nemen thans maatregelen, om Engelse reizigers, die uit Zwitserland komen, via Duitsland en Hoek van Holland naar hun land te doen terugkeren. Eerste Hilvarenbeekse smokke laars kregen 3 tot 5 jaar Er is gisteren een begin gemaakt met de berechting van de Hilvarenbeekse smokkelaars, die in totaal 350 runderen en paarden over de grens hebben ge bracht Vader en zoon Van P. en C. G. werden door de politierechter te Breda veroordeeld tot resp. 5, 4 en 3 jaar gevangenisstraf. Ruim 100 smokkelaars, die bij deze affaire zijn' betrokken wach ten nog op hun berechting. Uncle Sam: „En willen jullie dan nóg van mij lenen. HADJI AGOES SALIM TREEDT OP ALS ONDERHANDELAAR De Repoeblik Indonesia heeft opnieuw openlijk Linggadjati geschonden. Niet alleen handelde zij volkomen in strijd met Linggadjati, maar ook met de nota, die zij. zelf pas aan onze Regering heeft gezonden, blijkens het vólgende bericht; Hadji Agoes Salim heeft in Egypte een vriendschapsverdrag getekend tussen dat land en de Repoeblik Indonesia. Hij BESPREKINGEN INZAKE DE R'DAMSE HAVEN? Waarschijnlijk nog in deze maand zul len op uitnodiging van het Amerikaanse dep. van Buitenl. Zaken, te Den Haag en te Brussel besprekingen worden gehou den over de inschakeling van de havens Rotterdam en Antwerpen inzake het door- voerverkeer van en naar Duitsland, aldus meldt A. P. MIN. GIELEN KOMT OOK NOG MET EIGEN WET (Van onze Parlementsredacteur). De Tweede Kamer heeft gisteren het ge wijzigde liquidatie-amendement-Burger, waar bij de .onteigeningsmogelijkheid van de outil lage van foute dagbladbedrijven in de Nood voorziening Perswezen aangenomen met 56 tegen 33 stemmen, nadat een motie-Romme, waarin de Kamer zou uitspreken, dat de regeling van deze onteigening in een afzon derlijke wet moest geschieden, met 40 tegen 49 stemmen was verworpen. Als anti-onteigeningskampioen trad dit maal op prof. Romme (K.V.P.). Merkwaar dig (en tekenend!) was, dat de heer Korten- horst, die verleden week telkens het pleit voerde, in alle talen zweeg. Blijkbaar had het verwijt, dat de heer Kortenhorst, als pleiter voor de Telegraaf en andere, bedrij ven, in het debat partij was, min of meer indruk gemaakt! Prof. Romme meende niet genoeg tijd ge had te hebben om een grondige bespreking voor te bereiden, doch logenstrafte zichzelf, door in drie kwartier tijds een groot aan tal juridische vraagpunten naar voren te brengen. Terecht kon de heer Burger (Arb.), dan ook tegen prof. Romme zeggen: Gy hebt er zo schoon over gesproken, gij hebt het wel begrepen ook! Het nieuwe amendement, dat van één tot elf artikelen was uitgegroeid, belichaamde precies hetzelfde als het oude. doch nu was, om alle schijn van ongrondwettigheid te vermijden, aansluiting gezocht bij de Ont eigeningswet in plaats van bij de Algemene Vorderingswet. De heer Donker (Arb) kon prof. Romme troosten over zijn juridische opmerkingen, door er op te wijzen, dat er nog dagelijks procedures worden gevoerd over de uitleg van bepaalde artikelen van de Onteigeningswet zelf. Het grote bezwaar van prof. Romme was, dat onteigening als strafmaatregel in de wet werd gebracht. Mr Stokvis (Comm.) was juist van tegenover gestelde mening: voor hem was eigenlijk de aardigheid er af; hij meende, dat vordering zonder schadeloosstelling op zijn plaats zou zijn. De urgentie van het geval, aldus betoogde mr Donker (Arb.) tegenover prof. Romme, lag in de omstandigheid, dat de naleving van de perszuivering een aanfluiting was en dat daar zo gauw mogelijk een eind aan moest komen. Prof. Romme was hiervan niet te overtuigen en diende tenslotte de motie in, waarover wij hierboven reeds schreven. deelde mede, dat hij ook met andere lan den dergelijke verdragen sluiten zal. NED. GEZANT BIJ HET VATICAAN DOOR PAUS ONDERSCHEIDEN. De Ned. gezant bij het Vaticaan, jhr mr M. W. van Weede, is, evenals de ge zanten van Groot-Brittannië, Finland en Lithauen, door de Paus begiftigd met het grootkruis in de orde van St. Gregorius de Grote. Tegen vijf medewerkers van „Vrij Nederland" ruim 30 jaar geëist Zoals wij reeds gisteren in een deel onzer oplaag hebben vermeld, is de zaak tegen 5 medewerkers van „Vrij Neder land" uit Haarlem opnieuw door het B.G. te Amsterdam behandeld. Door hun te grote mededeelzaamheid waren plm. 40 Haarlemmers, o.w. de leiders van „Vrij Nederland" gearresteerd. De Proc.-fis. verlaagde thans verschil lende van zijn eisen van 29 October. Tegen Tom en Jan Lobman eiste hij resp. 5 jaar met aftrek en 2Vz j. RWI. E. Moor- hoff hoorde 1 jr. volwaardelijk eisen, daar hij tijdens de oorlog reeds 2 jaar in een concentratiekamp heeft doorge bracht. De eis tegen Beenen verlaagde de p-f. van 20 op 15 jaar; de eis tegen mej. Kappelhof bleef 8 jaar. Zoekende naar het „Klaverblaadje-van Vier'».. Er bestaan plannen tot het stichten van een HBS te Maastricht, vanwege het R.K. Bisschoppelijk College. hy aansluiting zocht bij het standpunt van minister Gielen van verleden week Vrijdag. Minister Gielen, af en toe gesecondeerd door de ministers Beel en v. Maarseveen, wist niet zo heel veel te zeggen. Hij had be zwaren tegen het amendement, doch achtte deze niet onoverkomelijk. Hij verklaarde echter, de onteigeningskwestie ook nog in een afzonderlijke wet te willen regelen, ook al zou het amendement worden aangenomen. Het ontwerp-van-wet was hem reeds voor gelegd; hierin waren zijn bezwaren onder vangen. Na repliek hadden de stemmingen plaats, met het resultaat, als in het begin vermeld, Het wetsontwerp Noodvoorziening Perswe zen werd daarna z.h.s. aangenomen, met aantekening, dat de Partij v. d. Vrijheid tegen stemde. De internationale, politieke toestand sa menvattende, kan men zioh allereerst af vragen, of de, van scherpe klauwen voor ziene, Sowjet-Beer op de duur genoodzaakt zal worden, te gaan dansen naar het pijpen van Uncle Sam", die over de stevige stok van „Truman-leer" en het „plan Marshall" beschikt. Zoals wij reeds eerder schreven, spitst de situatie zioh feiteiyk van week tot week toe. deelt de wereld zioh in twee kampen en is voorlopig Amerika nog in het voordeel, omdat èn Europa, èn Sowjet-Rus- !and van het maohltige dollar-land afhan kelijk zijn. Echter, al toont voorshands Rus- - d zich niet bereid tot een compromis, ~ft Stalin de „tijd" benut als voordeel "•.over het financieel en economisch htiger Amerika, men verl-ieze niet uit oog, dat zioh alsnog politieke verschui len, 9 en wijzigingen kunnen voordoen, waardoor één der partijen in een dwang positie zal worden gebracht. De bovenstro- ming, de tegenstelling Amerika-Rusland, is duidelijk, maar er zijn tal van onderstro mingen, die de aandacht verdienen. Rus land is een dictatuur, de publieke opinie bevindt zich) in een stalen, „Stalinistische" greep; de politieke minderheid krijgt er geen kans. Ten aanzien van Amerika echter, kan men terecht de vraag stellen, of de mening van het Amerikaanse volk volkomen identiek is met de straffe beginselen, die door Truman en Marshall worden voorge staan. In het democratisch Amerika, mag een bekend publicist als Walter Li-ppmann, dingen zeggen en schrijven, die in het dic tatoriaal geregeerde Rusland niet geduld zouden worden. Zowel Moskou als Washing ton bedienen zioh, volgens Lippmann, over politieke en diplomatieke agenten, heethoof den, fanatici en speculanten, die voor lier- stel van eigen machtspositie belang kunnen, hebben bij een oorlog. Inderdaad moet de Russische expansie worden teruggedron gen, maar de onvoorwaardelijke capitulatie van Rusland is een onmogeiykheid. De Ame rikaan, Lippmann, gelooft wel in een com promis en verwacht veel van een program, dat o.a. tot voorwaarden voor een regeling stelt: streven naar een evenwicht in China, een verdrag betreffende de Griekse en Turk se grenzen, met erkenning van Rusland's rechten inzake de Dardanellen, politieke decentralisatie in Duitsland op federatieve grondslag, terwijl Europa door Rusland, Amerika en Engeland ontruimd zou moeten worden, hetgeen echter niet voor Duitsland geldt. Deze, terzake kundige journalist is derhalve van mening, dat daardoor de Rus sische penetratie geremd zou kunnen wor den en zowel de Amerikaanse en West- Eu ropes e ideologie naast de Russische zou kunnen voort bestaan, hetgeen minstens in strijd is met het communistische principe, dat door Denin verkondigd werd. Interessant is echter, dat ook Lippmann heeft voorge steld, dat de Ver. Staten in de vorm van „leen- en pachtvoorwaarden" kapitaal ter beschikking van Europa moeten stellen, waarvan de deel uitmakende landen zich zouden moeten verenigen in een economi sche unie, waardoor óók Rusland van de Amerikaanse steun kan genieten. In zekere zin was Lippmann een „voorloper" van het plan Marshall, waarin echter behalve van een „leen- en pacht-regeling" voor herstel behoevend Europa, ook van een „schen king" gerept wordt, hoewel het Congres daarover later in speciale zitting uitspraak zal moeten doen. De onderstaatssecretaris, Dean Acheson, heeft onlangs mede het vraagstuk aangesneden, maar het accent ge legd op verhoogde export der Europese lan den ter oompensering van de dollar-lening, die in de mdlliarden zal lopen. Amerika's welvaart hangt ten nauwste samen met het spoedige herstel van Europa. Hier raken wij nu „des Pudels Kern", want als Rusland óók straks op de conferentie van Londen iedere samenwerking saboteert, zal Amerika geforceerd kunnen worden met Duitsland en ook met Japan een afzonderlijke vrede te sluiten. In onze beschouwing van gisteren, wezen wij daar reeds op. Het voorstel van een afzonderlijke vrede, dus een regeling der Europese zaken, buiten Rusland om, is van Hoover uitgegaan. Andere Amerikaanse politica, w.q_ senatoren vinden het zelfs reeds en règle de instelling, die Ver. Naties heet. een „uonwerthung" te doen ondergaan en Rusland, als onwillige hond, eenvoudig ér buiten te zetten. Men moet deze Ameri kaanse politici, die van drastische maatre gelen houden, toegeven, dat, aangezien het .klaverblaadje van vier" in de politieke flora wel niet meer gevonden zal worden, het samengaan der drie. dus van Amerika, Engeland en Frankrijk (zonder Rusland) de enige oplossing biedt. De onderstromingen, waarop wy in dit artikel doelden, zijn o.a. deze. dat noch Frankryk, noch Engeland, al zyn deze landen economisch van Amerika afhankelijk geworden, er weinig voor zul len voelen. Rusland geheel te isoleren. ZuLks is te gevaarlijk! Men zal dan ook moeten afwachten, wat de „raad van adviseurs", ingesteld door Marshall, aan concrete voor stellen bij het Amerikaanse Congres zal in dienen. Volgens de verklaring van Marshall, zou Amerika niet bereid zyn hulp te ver lenen aan mogendheden, die het „herstel" van andere landen tegenwerken, hetgeen dus op Rusland en de, onder Russisohe in vloed staande, landen moet slaan, maar in Labour-kringen speculeert men er op, dat de isolering niet in de hand gewerkt zal worden, door d i e mogendheden geheel uit te sluiten, hetgeen practisch» neerkomt op de vorming van een West-Europees blok. Tenslotte zal in de toekomst, ook al staat de Engelse regering er nog afwijzend tegen over, bij Amerika opnieuw geleend moeten worden, zodat Labour voor een pyniyke keuze kan worden gesteld. Nog kort geleden schreef het Russische blad, de Prawda. dat de samenwerking van Engeland met Amerika en Frankrijk, ter bevordering van de politiek van Truman, als een actie tegen Rusland zou worden opgevat. De kansen op uitbreiding van het Engels-Russische ver drag zouden nog ongunstiger worden. En hoe zou de internationale situatie worden als. op Amerikaans initiatief, inderdaad tot het sluiten van een afzonderlijk vredesver drag met Duitsland zal worden overgegaan? Zo ver is het gelukkig nog niet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3