Roerbevolking meer lusteloos dan opstandig Duitsers namen het laatste schroefje mee De rechter strafte Nieuwe bevestiging van het uniform-verraad de kleine misdaad NIEUWE LEIDSCHE COURANT 8 MAANDAG, 9 JUNI 1M7 MAAR A.K.U. DRAAIT WEER OP VOLLE TOEREN Kunstzijdefabriekenzo kent de Neder lander sinds jaren de A.K.U. te Arnhem. Kunstzijde wordt echter sinds jaren niet meer gefabriceerd. Het is nurayongaren ge worden. en rayoiwezel, zodat men correct van de Rayon-industrie behoort te spreken. Het is evenwel niet gemakkelijk, het woord „Rayon" er in te krijgen. Overal ter wereld wordt thans van rayon gesproken, wij zullen dus moeten volgen. Bij een bezoek, dat wij dezer dagen op uitnodiging van de Directie der AKU aan haar fabrieken te Arnhem en Kleefse Waard brachten, waren wij verbaasd over het feit, dat in zo'n ongelooflijk korte tijd hier weer herstel van deze imposante bedrijven is in getreden. Gedurende de evacuatie van Arn hem, hadden de Duitsers zo ongeveer alles uit de fabriek gestolen, geen schroefje was er achter gebleven. Bovendien waren de fabrieken zwaar beschadigd. Direct na de bevrijding, is de staf van de AKU aan het werk getogen om het bedrijf weer op te bouwen. Het resultaat was, dat de fabriek te Ede op 24 Sept. 1645, die te Arnhem op 13 Mei 1646 en die van de Kleefse Waard op 26 Sept. 1646 konden gaan draaien. Thans werken er weer een 5000 man, is de productiviteit vooroorlogs, hoewel van de AKU te Arnhem feitelijk nog slechts 60 pet. in werking is In de Angelsaksische landen zijn de zus- terfabrieken ook op volle kracht aan het werk en in Duitsland, waar men grote be langen heeft zijn in de Britse zone een paar bedrijven aan de gang. In de Russische zone weer men nog niet precies, hoe de zaken er voor staan. Om de ruwe grondstoffen voor de rayon- fabricage te verkrijgen, cellulose en loog (caustisohe soda) moet hemel en aarde be wogen worden. In 1645 werd slechts 1.562.000 kg rayon afgeleverd, alleen voor het binnen land. In 1646 werd de productie geleidelijk opgevoerd tot 8 millioen kg. Uit de Omstreken ALPHEN A. D. RIJN. Ten nadele van de heer L., hoofd van de Chr. School in wijk Hoorn zijn twee zo goed als nieuwe fietsen ont vreemd, welke in het schoolgebouw waren geplaatst. Door het indrukken van een ruit is (zijn) de dader (s), die waarschijnlijk met de situatie op de hoogte is geweest, naar binnen gekomen en heft zijn slag geslagen. De school jeugd werd eveneens gedupeerd daar een leren voetbal werd meegenomen. Gisteren zijn in onze gemeente, onde rtoezicht van de kerkeraad van Leiden voor het eerst kerkdiensten ge houden voor de Geref. Kerk (art. 31 K.O.). Beide diensten, waarin voorging ds G. Koenekoop, van Gouda, waren door ongeveer twintig personen bezocht Onder hen bevonden zich geen ambts dragers. Burgemeester Schokking is verhin derd Woensdag spreekuur te houden SASSENHEIM. D° uitslag van de op 10 Mei j.l. ge- hour" ^toonstelling van ziektebeelden vn 1 f Hen is als volgt: P d. Aardweg, Loosterweg 19, Lijpe Duyrn, Julianalaan 37, Sassen- heim; D. van Egmond, Hillegom; L. v. d. Kwaak, Fl. Schoutenstraat 35, Sassen heim; P. de Kwaasteniet, Julianastraat 34, Lisse; J. Kroes, Oude Poststraat 8, Sas- senheim; L. Th. v. d. Mey, Fl. Schouten- straat 5, Sassenheim. Deze deelnemers zal een getuigschrift worden uitgereikt. Uitslag wedstrijd II (25 planten), nar cissen met div. ziektebeelden. De uitslag volgens het aantal punten gerangschikt, luidt: A. Havenaar, Eikenhoutlaan 1, Voor hout; N. W. van der Mey, van Heemstra- straat 37, Sassenheim;.-W. van der Krogt, Zandslootkade 37, idem; P. van Nobelen, Tijlloosstraat 34, iedem. De uitslag van soortenkennis is: le prijs: J. H. P. Rozenbroek, Menne- weg 69, Sassenheim; 2e prijs: Th. Verde- gaal Ozn, Rijksstr.w. 54, idem; 3e prijs: Wm. Prins, Engelscbelaan 20, Voorhout. De export begon weer en 40 procent der productie kon in 1646 worden uitgevoerd. In 1646 nam ons land de 4e plaats in op de exportmarkt van rayon, na Amerika, Enge land en Italië. De rayonvezelproductie wordt slechts voor een klein deel hier gehouden, het grootsite deel gaat naar 10 verschillende landen. In 1647 hoopt de Directie niet alleen het niveau van de vooroorlogse exportmarkt te bereiken maar zelfs aanzienlijk daar boven te komen. In onze deviezenslag betekent dit bedrijf een belangrijke steun. Jeugdig boefje maakte Alphen onveilig Met de aanhouding van de 11-j. J. de L. uit de Torenstraat heeft de politie in het vorig weekend een goede vangst gedaan. De aanleiding was dat twee spe lers van de Alphense Boys J. H. W. en J. G. v. d. M. tot de ontdekking kwa men dat uit de voetbaltent een porte- monaie van hen was ontvreemd. Van de eerste met een inhoud van pl.m. f80 en de tweede ongeveer f3. Zij deden aan gifte en gaven als vermoedelijke ver dachte op de jeugdige de L. De politie onderwierp de knaap aan een verhoor en deze trachtte enkele andere jongens de schuld te geven. De vlieger ging echter niet op en spoedig volgde een bekentenis. De portemonaies waren ver borgen in het Bospark. Het grootste ge deelte van het geld was er nog in. Voorts kwam aan het licht, dat de L. meerdere diefstalen had gepleegd. Bijde groentehandelaar Fr. drong hij via een kelderraam binnen en ont vreemde daar geldbedragen van f7.50 f 14.Van de buren de fa v. D. ont vreemde hij een portemonaie met een inhoud van f7.50, die ook begraven is, maar nog niet is gevonden. Zaterdag is hij voorgeleid in Den Haag. Hij zal vermoedelijk in een Rijks opvoedingsgesticht worden geplaatst en volgt daarmee de weg van een oudere broer die oo ki nzijn jonge jaren reeds op het pad der misdaad was. Het bekende kunstzijdebedrijf A.K.U, te Arnhem, dat na door de Duitsers grondig vernield te zijn, in korte tijd weer werd opgebouwd en in gebruik genomen. Een kijkje in de fabriek. HAAGSE GERECHTSHOF. Wegens kopen van goederen, afkomstig van diefstal, heeft in hoger beroep voor het Gerechtshof zich te verantwoorden gehad A. v. D., uit geiden. Het Hof heeft het vonnis van de rechtbank bevestigd. A. E., uit Sassenheim, was wegens overtreding van het besluit Voedselvoor ziening door de politierechter veroordeeld tot gevangenisstraf, van welk vonnis hij in hoger beroep kwam. Het Hof heeft arrest gewezen en het vonnis van de politierechter bevestigd. HAAGSE RECHTBANK. De groentenhandelaar W. D. V., uit Leiden, had zich te verantwoorden we gens smaad. Hij had tegen de groepslei der van de C.C.D., A. C. de Haan, pit Oegstgeest, verwijten gericht, dat deze in bezettingstijd op bevel van de N.S.B.- comimissaris van politie te Leiden, appe len in beslag had helpen nemen ten bate van de Volksdienst. Dit was gezegd, toen De H. onlangs bezig was met iemand voor een overtreding een proces-verbaal te geven. Er werden verschillende groen- temhandelaren uit Leiden als getuige décharge gehoord, 'die verklaarden dat inderdaad in 1942 bij hen appelen in be slag waren genomen door de Volksdienst, waarvoor een lijst was samengesteld. De Officier meende, dat niet het bewijs kon worden geleverd, dat verdachte aan het geen hem verweten werd, zich schuldig had gemaakt en vorderde f 100 boete of l maand hechtenis. De raadsman meende echter, dat De Haan zich aan het werk der vordering had kunnen onttrekken en hij zich aan collaboratie heeft schuldig gemaakt. Ver dachte heeft bij diverse instanties, ook bij de P.O.D., getraCht de zaak aanhangig te maken, hetgeen niet gelukte en hij GEDURENDE DE MEIDAGEN VAN 1940 Generaal Reynders, die tot kort voor de oorlog opperbevelhebber van het Neder landse leger was, heeft volgens „De Gelder lander" enige mededelingen gedaan over de wijze, waarop de Duitsers de stelling bij het Maas-Waal-kanaal hebben doorbroken. Op 10 Mei 's morgens om half vier naderde een troep van ongeveer 30 Duitse soldaten zonder uitrusting, begeleid door 4 personen in de uniform van de Kon. Marechaussee met het geweer in de aanslag, de brug Dij Heumen. Eén van de marechaussees, die zuiver Nederlands sprak en op de hoogte was van het wachtwoord, verklaarde een aantal Duitse deserteurs te begeleiden en verzocht de brug neer te laten. De dienstdoende korporaal van de politie- troepen liet de z.g. deserteurs door. Nadat zij de kazematten waren gepasseerd, haal den de Duitsers machinepistolen te voor schijn en vielen daarmede de bezetting van de brug aan. Drie kazematten geraakten in handen van de vijand. De toesnellende compagniescommandant werd door een handgranaat getroffen en sneuvelde. Onze troepen toonden zich door het verraad niet ontmoedigd en openden van hun stelling uit het vuur op de doorgedrongen Duitsers. Luitenant van der Wal en luit. Gastman voerden met hun compagnie met ware doodsverachting een tegenaanval uit, waar door de Duitsers uit de Nederlandse kaze matten werden verdreven. Maar onze troe pen slaagden er niet in de brug te her overen. Heldenmoed. De Duitsers poogden aanhoudend nieuwe troepen over de brug te laten komen, maar al deze pogingen werden afgeslagen. Ge brek aan munitie was helaas oorzaak, dat des middags om vijf uur de strijd moest worden gestaakt. In Malden verzocht een aantal in burger geklede Duitsers de brug te mogen pas seren. Toen dit werd geweigerd wierpen zy zich op de bezetting en wisten zy de brug te veroveren voor deze kon worden ver nield. De Duitsers, die de brug waren ge passeerd werden onder krachtig mitrail- leurvuur genomen, waarop een korporaal van de politietroepen van de kanaaldijk naar beneden sprong, en de brug tot ont ploffing wist te brengen. Generaal Reynders zeide, aai nij zich reeds in 1935 tot de regering had gewend met een schrijven, waarin hij de Duitse plannen voor een doortocht over ons grondgebied en de rechtstreekse bedrei ging van onze onafhankelijkheid aan toonde. HONGERTOCHTEN HONDER DEN KM's LANG De Berlijnse correspondent van het A. N.P. meldt: De berichten uit Amerika, volgens welke grote extra zendingen graan voor Duitsland onderweg zijn en de import in de eerstvolgende drie maanden tot een maximum zal worden opgevoerd, hebben nauwelijks enige ontspanning gebracht on der de bevolking van het Roergebied, ge zien de vele toezeggingen van het verle den, waarvan het practische effect niet te bemerken was. Dit heeft ertoe geleid het vertrouwen in geruststellende verzekerin gen der bezettende macht ten zeerste te ondermijnen. Bovendien vraagt een zeer groot deel der bevolking zich met zorg af, hoopte nu langs deze weg ook zijn geld voor de appelen te kunnen terugvorde ren. De nikkelaar S. A. had in Leiden rij wieldiefstal gepleegd en hij had het niet bij een enkele fiets gelaten. Er was thans echter een rapport van de psychiater, op grond waarvan de Officier negen maan den gevangenisstraf met aftrek van pre ventief eiste en ter beschikking stellen van de regering. Wegens medeplichtigheid aan diefstal heeft voor de rechtbank zich te verant woorden gehad de verzekeringsinspecteur J. R.. die te Boskoop op de de uitkijk stond, toen in een loods inbraak werd gepleegd en diverse goederen werden ge stolen. De Officier had tegen hem een jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief geëist. De rechtbank heeft ver dachte veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief. HAAGSE POLITIERECHTER De geldboete was voor H. V. te Noord- wijk niet het ergste, doch enger was de bijkomende straf. Want, de Officier vor derde f25 boete of 10 dagen hechtenis doch tevens verbeurdverklaring van het varken, dat verdachte zonder vergunning te bezitten voorhanden had. De rechter besloot tot verbeurdverklaring en legde f 15 boete of 5 dagen hechtenis op. D. v. d. L. te Alphen aan de Rijn, was in conflict gekomen met de tuchtrechter, als gevolg van wijziging die hij in huur bedrag had aangebracht. Van het vonnis van de tuchtrechter kwam hij in hoger beroep, waarna de politierechter termen aanwezig vond om de boete te verminde ren tot f 100. De Officier vond wel het meest erge van de werkman F. K. uit Leiden, dat hij niet inzag dat hij totaal verkeerd had gehan deld. „Als het van de gemeenschap gaat, vindt men het meestal niet zo bar", aldus de Officier. De verdachte had ruim 1000 overbrug- gingssteun genoten, waar hij geen recht op had, omdat hij werk had. Er zaten nu nog moeilijkheden over het terugbetalen en de Officier vreesde dat daarvan niet zo veel zal komen. Hij eiste twee maanden gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot twee weken gevangenisstraf. Toen de metselaar K. de B. uit Leiden in Warmond aan het vissen was, viste hij twee matrassen en een stoel op. Die waren dus niet van hem maar de visser verkocht ze, en stond nu wegens verduistering te recht. Verdachte zei te hebben veronder steld dat een zieke op de matras had ge legen, of er „biesies" in zaten. „Daarom verkocht u de matras maar", stelde de rechter vast. De Officier vorderde 60 boete of 30 dagen hechtenis; het vonnis werd 25 boete of 10 dagen hechtenis. De twijnster C. J. v. d. W. te Leiden had wol meegenomen uit de fabriek, en bij de controle was ze betrapt. Waar ze al eerder voor een dergelijk feit was veroordeeld, vroeg de Officier nu twee weken gevange nisstraf, en de rechter legde die straf op. De twee schapen, die J. L. C. T.. te Lei den. in voorraad had, waren clandestien aanwezig, want hij har er geen vergun ning voor. De Officier vorderde f 50 boete of 15 dagen hechtenis en verbeurd verkla ring van de dieren. De rechter volstond met opleggen van f 20 boete of 5 dagen hechtenis. J. B. te Hillegom had handel gedreven met zwarte tabak, die zonder bon werd hoe het zich door de volgende weken zal moeten heen slaan. Leidende vakbonds kringen in het land Noord-Rijn-Westfalen zijn ontstemd over het feit, dat nog steeds niet de mogelijkheden geopend zijn om de vroegere levensmiddelen-importen uit Nederland en Denemarken te hervatten. Inmiddels nemen de hongertochten uit het Roergebied naar de Noordelijke land bouwstreken steeds groter vormen aan, hoewel algemeen de overtuiging wordt uitgesproken, dat de clandestiene voor- raadbronnen, die ten plattelande nog be staan, snel opdrogen. De treinen, die uit de industriesteden naar het Noorden rij den, zijn overvuld met passagiers, voor namelijk vrouwen, die met zakken gewa pend grote reizen ondernemen om enkele tientallen kilo's aardappelen machtig te worden. Wij waren deze week in het door Nederland opgeëiste gebied van de graafschap Bentheim en konden in alle dorpen de mensen van boerderij tot boer derij zien gaan om hun hamsterzakken te vullen. Bentheim is een goede 150 km van het hongergebied, doch de honger tochten strekken zich nog veel verder Noordwaarts uit. Op het ogenblik trek ken velen zelfs naar Oost-Friesland en naar Sleeswijk-Holstein. De stemming in de Roersteden blijft overigens meer gekenmerkt door toene mende apathie en lusteloosheid dan door opstandigheid. Niettemin blijft de vrees bestaan, dat de vertwijfeling, waartoe een deel van de bevolking gebracht is, tot uit barstingen zou kunnen leiden. Kenmer kend voor de stemming der bevolking is het vrijwel volslagen gebrek aan belang stelling voor een politiek evenement als de opening van de eerste gekozen land dag, d.ie gisteren heeft plaats gehad en waarbij ongetwijfeld een nieuwe nood kreet tot de bezetting is gericht. De regeringsvorming wordt voor een be langrijk deel mede beïnvloed door de nij pende voedselschaarste, aangezien leiden de partijen him verantwoordelijkheid voor een nieuw bewind hebben afhanke lijk gesteld van definitieve toezeggingen der bezetting op voedselgebied. afgeleverd. De Officier vorderde f 25 boete of 15 dagen hechtenis en dan nog voorwaardelijk twee maanden gevange nisstraf met drie jaar proeftijd. De poli tierechter veroordeelde conform die eis. De loodgieter J. L., te Leiden, had van alles kunnen gebruiken; hij had een slijp steen, weegschaal, snoer, messcherm en andere apparaten gestolen. Gezien het gunstige rapport over verdachte, wilde de Officier volstaan met f 40 boete of 20 dagen hechtenis en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf. De rechter be sloot tot f 15 boete of 12 dagen hechtenis en een maand gevangenisstraf voorwaar delijk met drie jaar j roef tijd. De fabrieksarbeidster E. O., te Leiden, had van de gelegenheid, dat zij in een groot magazijn was, misbruik gemaakt een japon te stelen, toen zij zich in de paskamer bevond. De Officier eiste twee weken gevangenisstraf. De rechter ver oordeelde tot f 15 boete of 20 dagen hech tenis en voorwaardelijk een maand ge vangenisstraf met drie jaar proeftijd. HAAGSE TRIBUNAAL. Voor het Haagse Tribunaal heeft in verzet van reeds gewezen vonnis zich te verantwoorden gehad de corrector J. A. Vellekoop uit Alphen aan den Ryn. Hem was ten laste gelegd, toen hy in April 1945 in Engeland gevangen zat, een brief te hebben geschreven naar het fa milielid P. Vellekoop, waarin deze werd opgewekt „moed" te houden, omdat „het goede altijd van het kwade zou zegevie ren", en naar V. hoopte, God aan Duits land de overwinning zou schenken ooi het Russische gevaar te keren. Voorts zou V. geheim lid der N.S.B. zijn ge weest. Het bleek, dat V. niet over een raadsman beschikte, en daar hij de wens hiertoe kenbaar maakte, besloot het Tri bunaal de zaak aan te houden. Vastge steld werd, dat V. geïnterneerd is ge weest van 25 Juli29 Aug. 1945, daarna van 30 Aug. 1945 tot 8 April 1946. Op nader te bepalen datu^ zaak nu worden voortgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5