Tweede Kamer trekt neus op voor visschotel DOK DIE HET BENAUWD HAD Vandenberg laakt de staatsgreep in Hongarije Staatsbouwbedrijf 't Verklaarde uitziekt NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG, 4 JUNI 1947 MAAR SLIKT TOCH, ALS BELGIE HET OOK DOET (Van onze Parlementsredacteur) In do Tweede Kamer kwam gisteren aan de orde het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag, dat betrekking heeft op de maaswijdte van visnetten. Het doel van dit verdrag is overbevissing van de Noordzee tegen te gaan en dus de visstand te beschermen. Een van de middelen daartoe is, de maaswijdte van de visnet ten te brengen van 7 op 8 cm. De grote tegenstanders van de minis ter waren de heren Borst (Comm.) en Boosjen (A.R.), de laatste geseoundeerd door (zoaLs hij hem zelf noemde) zijn grote politieke broer v. d. Heuvel. Hèt bezwaar, waar het om ging, was, dat de kustvisserij van dit verdrag niets dan nadeel zal ondervinden. Tot oordelen bevoegden zijn zelfs van mening, dat het de nekslag voor de visserij kan betekenen. Aanvankelijk was beloofd, dat proeven zouden worden genomen met de nieuwe maaswijdte, om precies na te gaan hoe de invloed van de vangst zou zijn. Daarbij komt, dat van terugwerpen in zee van ondermaatse vis in de practijk niets komt, omdat,naar de heer Roosjen vertelde, 100 pet van de rondvis en een iets minder percentage van de platvis de vangst niet overleeft. Hij wilde zich liever spiegelen aan België, waar men ook eerst proeven wil nemen, alvorens tot ratificatie van het verdrag over te gaan en stelde dan ook voor deze visschotel van de spijslijst af te voeren, omdat hij er voorlopig zijn neus voor moest optrekken. Minister Mansholt gaf aanvankelijk geen krimp en zag de enige oplossing van het vraagstuk der overbevissing in het toetreden tot dit door belanghebbende landen gesloten verdrag. Wel achtte hii contact met België nodig. Hij werd hierin versterkt door de opmerking van de heer Roosjen, dat op het op 5 April 1946 te Londen gehouden congres alle Neder landse voorstellen van de hand waren gewezen. Deze voorstellen handelden over het inkrimpen van de vissersvloten, waar geen der andere landen voor voelde. Zij hadden immers een voorsprong op Neder land, omdat hun vloten niet of in min dere mate geleden hadden van Duitse vorderingen. Voorts over beperking van het aantal visdagen. Ook hier hebben vele andere landen een voorsprong, omdat ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE LEGERFILMDIENST De auditeur-militair van de Krijgs raad te velde, majoor mr dr J. M. J. Baak. verklaarde tijdens een requisitoir tegen twee korporaals van de Leger- filmdienst, die een projectielamp ver duisterd hadden of daaraan medeplich tig waren, dat hij een uitvoerig onder zoek inzake deze dienst zal instellen, daar de indruk is verkregen, dat het bij deze dienst een chaos is, waarvan de twee verdachten niet het slachtoffer mogen worden, daar ook hogeren in rang zich vermoedelijk aan onregelma tigheden hebben schuldig gemaakt. De diefstal werd bewezen geacht. Conform de eis veroordeelde de Krijgsraad de verdachten tot 14 dagen gevangenis straf TWEE ZWAAR GEWONDEN DOOR ONTPLOFFENDE BENZINEPOMP. Op de straatweg TubbergenAlmelo is gisteren door onbekende oorzaak een benzinepomp ontploft, waarbij de in de buurt werkzame arbeiders H. Dekkers en J. Duin uit Almelo door de zich ont wikkelende steekvlam werden getrof fen. Brandend als fakkels sprong de een in dé kanaal en de ander wentelde zich in een zandhoop, doch niettemin liepen beiden ernstige brandwonden op Zij zijn in het ziekenhuis te Almelo opge nomen. de meeste Nederlandse vissers op Zondag niet vissen en die van andere landen wel. Toen minister Mansholt tenslotte toe zegde, dat Nederland het verdrag niet zal ratificeren als België het ook niet doet, gingen ook de heren Borst en Roos jen mee en werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vijfduizend auto's voor „dump" te Enschede Bij de N.V. Sesam te Enschede zal, in samenwerking met een Engelse firma en een Rotterdamse soheepvaartmij een „dump" worden ingericht, waarin vijf duizend, door Britse autoriteiten in Duitsland geleverde auto's zullen komen. Het is nog niet bekend, hoeveel auto's bestemd zijn voor aanvulling van ons autopark. Aldus ontlenen we aan „De Transportcourant". Had je niet gedacht hè.en nu zit-ie meteen wat dichter bij Marokko A^j KNVB-competitiewedstrijden zul len. im verband me>t die warmte Zaterdag om zeven uur 's avonds beginnen. HET OORDEEL VAN DE VER. i NATIES GEVRAAGD? Zoals reeds gemeld, heeft Marshall last gegeven, de nog niet gebruikte 30 millioen dollar van het Hongaarse cre- diet te annuleren en de Amerikaanse senator Vandenberg heeft in de senaat de omverwerping der Hongaarse rege ring ter sprake gebracht. Hij verklaarde dat het gebeurde in Hongarije bij wijze van proef voor de Verenigde Naties kan worden gebracht. Op cynische wijze hebben de Russen blijk gegeven van hun begrip .demo cratie". Echter adviseerde hij tot ratifi catie van het Vredesverdrag, daar ver werping toch niet zou baten. Intussen verluidt over de toestand in Hongarije zelf, dat de voorzitter van het Hongaarse parlement. Var ga, een R.K. priester, naar Oostenrijk is gevlucht. De politieke commissie van de „partij der kleine grondbezitters" heeft premier Nagy en Varga uitgestoten. Alle diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland zijn naar Boedapest ontboden, w.o. de gezant in Amerika. In Boedapest heerst angst; er vinden tal van arrestaties plaats. Gaat Nederland in Zwitserland lenen? Naar het A.N.P. verneemt hebben Ned. officiële instanties sinds enige tijd contact met Zwitserse instanties met de bedoeling te komen tot het plaatsen van een Nederlandse lening op de Zwitserse markt in Zwitserse francs. 9 Men schrijft ons: De overheidsbemoeiingen, die het bedrijfs leven zó zeer bemoeilijken, dat het zijn taak niet kan volbrengen zoals wenselijk en nodig is, hebben al heel wat pennen en tongen in beweging gebracht. Echter met weinig resul taat. Wel wordt van tijd tot tijd beloofd, dat deze inmenging zich tot het strikt noodza kelijke zal beperken, maar de werkelijkheid leert het anders. Dat er leiding van bovenaf nodig is in een tijd van schaarste op elk gebied, ontkent niemand, maar deze mag toch zeker niet zo ver gaan dat elk initiatief dat en elke sti mulans die de wederopbouw kan bevorderen, onmogelijk gemaakt wordt. Het klinkt aar dig. een officiële persoonlijkheid te horen zeggen, dat aan het particulier initiatief kan sen gegeven moeten worden, maar de erva ringen hebben geleerd, dat men aan der- gelijke verklaringen geen waarde mag hedh- tèn. Alles schijnt er op gericht, het bedrijfs leven permanent aan de wil van de over heid te onderwerpen. De vele bureaux, wier onmisbaarheid allerminst bewezen is, waar van zelfs het tegendeel aangetoond kan wor den, zijn er het bewijs van. De wederopbouw ontkomt evenmin aan een zeer ver doorgevoerde overheidsinmen ging en hier heeft het particuliere initiatief helemaal geen kans. Getroffenen, architecten en aannemers zijn aan handen en voeten gebonden en hieraan is voor een aanzienlijk deel te trage vordering van de zo noodza kelijke wederopbouw te wijten. Nog eens, ook hier kan men momenteel niet zonder leid'ing van bovenaf, maar het gaat er maar om, tot hoever deze zich uit strekt en op welke wijze zij ingrijpt. Wij ontkennen niet de problemen, die deze gigan tische taak schept, maar vinden het daarom temeer onjuist, dat het zoeken naar oplos singen en het treffen van maatregelen in handen van slechts enkele personen ligt. Talloze commissies en instellingen zijn in 't leven geroepen, die zich moeten bezighou den met het bestuderen van allerlei wer kelijke en ook wel vermeende problemen. Steeds weer worden deze uitgebreid, maar elke nieuwe stichting is een product van de voorgaande met ongeveer dezelfde bestuurs leden. Kenmerk van alle is een directe of indirecte verhouding met het departement van Wederopbouw en volkshuisvesting, die weliswaar geloochend wordt, maar bij ver schillende gelegenheden duidelijk aan de dag treedt. De Stichting Bouwcentrum, het laatste product van de diverse stichtingen, dankt haar ontstaan aan particulier initiatief, heet het. Terecht is dit in twijfel getrokken, want de Stichting blijkt in hoofdzaak gevormd te zijn door semi-overheidsinstellingen en gedwon gen bedrijfsorganisaties, die middelen ter be schikking hebben, welke het vrije bedrijfs leven nooit bij elkaar zou kunnen krijgen. Op deze wijze is het mogelijk, dat de bouw wereld plotseling voor feiten gesteld wordt, die zij niet wenst en waarvan de noodzaak niet blijkt. De slechte resultaten, die tot nog toe bij de wederopbouw bereikt wer den, zijn zeker niet te wijten aan onze bou wers, die allen met goede wil bezield zijn. En toch is de vrees niet ongegrond, dat zij straks uitgeschakeld zullen worden. In onze huidige landspolitiek schijnt de Staat het monopolie te moeten hebben, en in dit licht moeten wij de hierboven ge schetste ontwikkeling zien. Langzaam aan, maar bewust wordt het heen gestuurd naar een volledige uitschakeling van de particu liere bedrijven. In een uitgave van een der bovenbedoelde stichtingen is reeds de instelling van een staatbouwbedrijf bepleit. Welke gevolgen dit zou hebben voor de wederopbouw laat zich gemakkelijk raden, gezien de resultaten van de instellingen die nu reeds decreterende be voegdheden hebben. Laten wij ons niet met de hoop vleien, dat deze ervaringen en die in de landen waar dezelfde politiek gevoerd wordt, vol doende waarschuwingen zijn. Doel is de ont zettende nood, die het woningprobleem schept, te lenigen. Een staatsbouwbedrijf zal dit zeker niet op korte termijn kunnen, want er wordt vergeten, dat dan elke stimulans tot productieve arbeid ontnomen wordt. Misschien is men zo idealistisch te veron derstellen, dat de nood van de naaste stimu lans genoeg zou zijn, maar ook daarvan zijn er reeds voorbeelden te over, die het tegen deel bewijzen. Het wordt hoog tijd, zo het al niet te laat is, dat aan deze gang van zaken, die de debêcle van de wederopbouw alleen nog maar groter kan maken, een eind gemaakt wordt. Abd El Krim een gevaar voor Frans N. Afrika. Volgens 't Amerikaanse periodiek „Time" liet een Fransman, die jaren lang in de koloniën verbleef, zich onlangs ontglippen: ,Jiet meest interessante, dat men van het Franse imperium kan zeggen, is, dat het nog bestaat." Deze opmerking is niet be paald vleiend en oök voor Bid duit niet overmatig bemoedigend, maar achter deze van „esprit" getuigende ironie, schuilt een kern van waarheid. De schier groteske wijze, waarop de rebellenleider, genaamd Abd El Krim, na twee-en-twintig jaar lang met zijn drie vrouwen, elf kinderen en een ge volg van vijfentwintig personen op Reu nion, een stil eilandje in de Indische Oceaan, in ballingschap vertoefd te hébben, de Franse regering een rad voor de ogen heeft gedraaid, vestigt opnieuw de aandacht op het Franse imperium, dat overigens thans „Union Frangaise" heet., In het Parijse mi nisterie voor de overzeese gebieden, hangt volgens een grappenmaker een bordje, waarop geschreven staat ,.het imperium is dood, leve de Franse Unie". Men had daar althans op gehooptDe nieuiwe Franse grondwet immers voorziet im een vereni ging van alle gebiedsdelen in een parlement, waar de stem der koloniën tegelijk met die van het moederland kan wonden gehoond. Maar de Franse Unie, hoewel het .geboorte bewijs" er al is, zal toch niet geboren wor den, alvorens Frankrijk inzake Marokko en Indo-China een aoooord weet te treffen. De situatie voor Ramadier is te vergelijken met <üe van iemand, die op een oppervlakte van 11 mdilüoen vierkante kilometer dynamiet is gezeten, en op die manier zit men alles behalve rustig! De bloedige opstanden en de roep om vrijheid, drie opstijgt urit de be volking van 66 millrioen mensen, die ge zamenlijk het imperium uitmaken, bewijzen, dat het „nationalisme" welig tiert. Ook in de Britse koloniën is, ondanks de hitte, dit politieke ijs aan het kruien gegaan, maar in de Franse koloniën word-t liet „Merdeka" bevorderd door communisten, die te Parijs zetelen, terwijl Londen daar practisch voor gevrijwaard is. Het jongste Labour-oongres heeft nog bewezen, dat de communistische sympathieën in Engeland gering zijn. Parijs moet oppassen, dat het de koloniale bagage, die zo veel waardevolle stukken bezit, niet gaat verliezen. Inzake Madagascar, waar de „Vernieuwingspartij" opereerde door op stand en terreur, verluidt, dat de révolte" tijdelijk bedwongen is, maar omtrent een politiek compromis is verder nog niets be kend. En ook al zal de hoge commissaris te Saigon, Emile Bollaert, over een dag of veertien naar Parijs komen, om met de Franse regering te overleggen inzake een „wapenstilstand", in Indo-China duurt de strijd voort en is de communist Ho-Chili- Mink nog steeds niet het zwijgen opgelegd. De daad van Abd El Krim heeft de kolo niale zorgen van Frankrijk weer vermeer derd. Om nog onbegrijpelijke redenen stond de Franse regering aan de ex-emir toe, het eenzame Reunion in te wisselen voor een verblijf in Nice en op weg naar Marseille, stapte hij te Port-Said aan wal en viel daar in de armen van koning Faroek van Egypte. Abd El Krim maakte dus misbruik van vertrouwen en de Egyptische regering heeft, al of niet opzettelijk, d-oor deze ver leende gastvrijheid de verhouding tot Frank rijk vertroebeld. Abd El Krim, drie tegen de Spanjaarden en tegen de Fransen in Noord- Afrika heeft gevochten, zal, nu hij voet in Egypte heeft gezet, contact zoeken met de Arabische Liga en met de sultan van Ma rokko, en de nationalistische stemming zal er wei bij varen. Als gevolg van de ont vluchting heeft de Franse regering een fel protest ingediend bij de Egyptische gezant te Parijs en men vreest, dat de ontsnapping van Abd El Krim de anti-Franse gezindheid in Noord-Afrika, van Tunrijs tot Marokko, sterk in de hand zal werken. Eigenaardig is bovendien, dat de Egyptische regering voor het Mohammedaanse „Leger des herils" ging spelen door een Rode-Kruas-schip met graan naar de „hongerende" bevolking van Tunis te sturen, welk schip geen gelegenheid kreeg de lading te. lossen, omdat de Fransen de bewijzen in handen meenden te hébben, dat er een anti-Franse betoging achter school. Het reeds genoemde periodiek ,,Time" wees er op, dat de nationalistische partij aldaar, onder leiding staande van Sabah Ben Youssef, onlangs dreigde met een algemene 24-uur staking, bedoeld als protest tegen de Franse overheersing, die men 66 jaar lang verdragen heeft. In Tunis eist men onafhankelijkheid, aansluiting hij de Arabi sche Liga enlid van de „Ver. Naties". Ook hier is dus het streven zich meer op het Oosten te oriënteren en speculeert men op de steuin van Egypte. Zelfs in Algerië, één der oudste bezittingen van Frankrijk in Noord-Afrika, bloeit een onafhankelijkheids beweging. geleid door de Arabische natio nalist, Messali Hadj. die het Franse juk, dat men 116 jaar lang getorst heeft, poogt af te schudden. Zuilks heeft, zoals bekend, ge leid tot versterking der in Algerië gelegerde troepen, die onder commando staan van generaal Leclerc. In het Franse parlement ls een ontwerp-statuut voor Algerië in be handeling genomen, maar het ziet er niet naar uit, dat aan de eis tot autonomie zal worden toegegeven. Maar dan zal het .ge rommel" er blijven, want Miessald Hadj zweept de nationale instincten op, door er op te wijzen, dat de inheemsen na 116 jaar „nog op de grond slapen, barrevoets gaan en gébrek aan voedsel hébben." In Marocco opereert" de sultan Sidj Mohammed, die bij een bezoek aan het geïnternationaliseer de Tanger, zich op lyrische wijze uitte be treffende een aansluiting bij de Arabische Liga, onafhankelijkheid bepüeitte en Frank rijk negeerde. Men zaet, het is alles van het zelfde laken een pak: „Maroooo is.... solidly linked with the Arab countries of the Orient." Met deze psychologische ge steldheid voor ogen, zal het duidelijk zijn, dat er de Franse regering alles aan gelegen is, deze kleine ..Napoleon-in-zakformaat", Abd El Krim, weer terug te transporteren naar het eilandje Reunion, als zij er de kans toe kreeg. Zijn tegenwoordigheid im mers kan de separatistische hartstochten feller doen uitlaaien. Het sublieme dec Franse grootmoedigheid, de Rif-rebel wat meer „bewegingsvrijheid" te geven, is uit gelopen op een belachelijke misrekening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3