Benthuizen kan 'n witte raaf worden genoemd Wat er in de omliggende plaatsen voorviel NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG, 3 JUNI 17 Uit de Omstreken De Gemeenteraad verheugd over een sluitende begroting De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen o.l.v.' burgem. J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen. B. en W. deden mededeling dat de heer J. M. Brons m.i.v. 10 Mei j.l. eervol ontslag is verleend als 2de ambtenaar In de vacature is voorzien door de be noeming van de heer Th. J. van Vliet te Hazerswoude, dat opdracht is gegeven tot herstel van de brandalarminrich ting, alsmede tot het aanbrengen van verbeteringen aan het rijwielpad en het ophalen van gleuven en geulen in de Dorps- of Herenlaan en de Dorpsstraat. Aan de orde kwam het voorstel van R en W. tot verhuur van Dorpsstraat 73 aan de heer G. J. Beumer. Hierna werd aangeboden de gemeen tebegroting 1947. De voorz. gaf een kleine toelichting, waarop de heer van Leeuwen het college van B. en W. feli citeerde met de financiële positie, die zodanig is, dat zij niet als noodlijdend kan worden gebrandmerkt, doch in tegendeel een „witte raaf" genoemd moet worden. Hierna volgde de behandeling van de begroting, waarbij bij de post van „aan koop nieuwe torenklok" door de voor zitter werd medegedeeld, dat een klok- kencomité zal worden gevormd, wan neer inderdaad de klok niet zal worden teruggevonden. In dit comité zullen o.m. de raadsleden zitting krijgen. De heer Diephout werd nog ingelicht betreffende de plannen onderhoud ge meentehuis, waarbij de voorz. mede deelde, dat de gevel van de belendende woning van de heer Beumer overeen komstig de gevel van het Raadhuis zal worden opgeknapt. Met alg. stemmen werd de begroting vastgesteld. Als volgend punt werd behandeld het voorstel tot intrekking van de nog niet goedgekeurde verordening op de hef fing en invordering van een straatbe lasting. Vanzelfsprekend zijn alle raads leden voor intrekking, doch goedkeuring moet worden verkregen van Ged. Sta ten. Het vermenigvuldigingscijfer voor het schoolgeld voor het gewoon L.O. werd vastgesteld voor het schoolgeld jaar 1946/1947 op 2. Het voorstel van B. en W. tot intrek king van het besluit van de tijdelijke gemeenteraad van 28 Aug. 1946 om met het vbestüür van de Ver. „Eën Chr. Kleuterschool te Benthuizen" een over eenkomst aan te gaan, geeft aanleiding tot een interessante discussie tussen de heer Diephout en de voorzitter. Vervolgens boden B. en W. de ge- mee,nterekening 1944 ter voorlopige vaststelling aan, met de volgendfc cij fers: Gew. Dienst: Inkomsten f72906.77; Uitgaven f69985.81; Batig saldo f2920.96. Kapitaaldienst: Inkomsten f 8076.77; Uit gaven f 11231.15; Nadelig saldo f3154.38. ZILVEREN JUBILEUM „EXCELSIOR" Ter gelegenheid van het 45-jarig be staan van de Leidse Gymnastiek er. Schermver. „Excelsior" wordt op Zater dag 7 Juni as. een uitvoering gegeven in de Stadsgehoorzaal, waaraan voorts mede werken de damesgymnastiekver. Brun- hilde, Concordia en L.T.C. Verder zal het bestuur Zaterdagmiddag Van 3.305 uur een receptie houden in de bovenzaal van „De Harmonie". Wij me nen te weten, dat de heren Galjaard en de l'Ecluse, namen die zolang de vereni ging bestaat aan haar verbonden zijn, hun krachten aan het welslagen van deze avond zullen geven, zodat mede door de samenwerking met de Leidse Damesgym nastiekverenigingen deze uitvoering een bijzonder cachet zal krijgen. PARTIJ VAN DE VRIJHEID. Dezer dagen hield de pl. afd. van de Partij van de Vrijheid haar alg. leden vergadering o.l.v. de ondervoorzitter, de heer A. J. P. Wassenaar. De heer A. O. Frohwein sprak over de gedragslijn, die de fractie in de gemeente raad volgt. Deze zeer duidelijke uiteen zetting vond allerwegen bijval en de ver gadering drong erop aan op dezelfde wijze te blijven voortgaan. Verslagen van secretaris en penning meester werden gegeven over de Hoe- stand in de afdeling, welke bevredigend mag worden geacht. Daarop werden enige reglementen, in concept door het hoofdbestuur opgesteld, aangenomen. Het onderwerp „Propa ganda" maakte de tongen los en enige mededelingen werden verstrekt over de plannen, om op groter schaal propaganda te gaan voeren. Medegedeeld werd, dat voor de Kamer centrale Leiden als afgevaardigde voor de afd. Leiden waren gekozen: mr M. B. Vos en mr G. van Reenen en als afge vaardigde voor de Statencentrale Leiden de heer F. Portheine, die tevens secrtaris van de betreffende centrale is geworden. Aangezien enige tijd geleden een in terne wisseling in het bestuur plaats gevonden heeft, volgt hieronder de sa menstelling van het huidige bestuur: prof. dr C. de Boer (voorz.), H. J. P. Wassenaar (onder-voorz.), mr G. van Reenen (le secr.), A. O. Frohwein (2e seer.), A. E. J. Modderman (penningm.). mr Th. J. Trip (2e penningm.), mr M. B. Vos, mej. mr H. C. M. van Wageningen, dr C van Houweninge Graftdijk, H. U. Nijman, J. Kapteyn. S. Schoppen, W. Zwart; het adres van het secretariaat is: Breestraat 139. tel. 23936. Voor het nazien der rekening wer den aangewezen de heren: D. van Leeu wen en D. van der Maas. De vaststeling van de pensioengrond slagen van de gemeente-ontvanger en van de ambt. van de Burg. Stand wer den aangenomen. Bij de Rondvraag werd het woord ver leend aan de heer Diephout die in ver band met de gemeentebegroting nog nadere inlichtingen vroeg over het ver lenen van wachtgeld. De Voorzitter be antwoordt de vraag en eveneens een over salariëring van NSB-burgemeesters gedurende de tijd tussen de bevrijding en ontslag, welke in vele gevallen niét schijnen samen te gaan. De heer Van Soest vroeg inlichtingen betreffende de brandweer in Hogeveen. Het slangenmateriaal is opgeborgen bij de heer Jac. van der Eijk. Spr. merkte nog op, dat er aldaar geen oefeningen meer zijn gehouden, waarop de voor zitter toezegde deze zaak met de brand weercommandant te bespreken. De heer Van Leeuwen kwam terug op de woonwagenkwestie. Woonwagens blijven langs de weg steken. Kan voor een standplaats geen vaste plaats wor den aangewëzen? Ook deze spreker werd afdoende ingelicht, waarna slui ting. Eerlijke vinders vonden Portemor.naies, portefeuilles, trouw boekje, distributiebescheiden, handschoe nen, sleutels, verlofpas, kinderschoen, wol len muts, zilverbon, brillen, hondenriem, insigne, vulpenhouders, armband, mond stuk van muziekinstrument, bankbiljet, kindersokje, herenhoeden, schoudertas, jongensjasje, scholier-couponboekje, zeil boot, dop van een autowiel, school-maand- abonnement (N.A.L.), RK kerkboek, hals snoer, gouden ketting, contactsleuteltjes, ceintuur, kindertas, babywantje, nummer platen (auto), boodschappentas, dames schoen, nijptang, dameshoed, nagelgarni tuur. postduif, boorden, doos met kleding, enveloppen met cliché's en foto's, gebreid baby-mutsje, plastic regenjas, schapen huid, boekje met vacantiezegels, kleine visakte, blauw truitje, deurkruk van auto, slagersgereedschap in een tas. zilveren broche. Terug te bekomen c.q. inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie, Zon-neveldstraat 10, op Woensdag en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur. De heer B. A. Harteveld, chef van het uitleenbureau der Leidse Universiteits bibliotheek, herdenkt dezer dagen zijn 40-jarig jubileum. Gistermiddag is de 15-j. P. C. R. te Katwijk bij het zwemmen in het Gal gewater, alhier, met zijn linkervoet in prikkeldraad getrapt. Met een grote vleeswonde aan de onderkant van de voet is R. door de E.H.D. ,naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. ALPEN a. d. RIJN. Donderdagavond wordt in „Concordia" een vergadering gehouden van de A.-R. Studie- en Propagandaclub. Spreker is burgemeester Verkerk van Boskoop over „Buitenlandse politiek". Ingevolge artikel 13 van de Algem. Politieverordening is het verboden te zwemmen of te baden in wateren, binnen een afstand van 100 meter van bewoonde gebouwen of straten. De politie heeft op dracht gekregen te streven naar de nale ving van deze bepaling. HAZERSWOUDE Morgenavond om acht uur zal een Evangelisatiesamenkomst worden gehou den in het Gymnastieklokaal, waar als sprekers zullen optreden ds P. L. Kiehl en ds C. J. Hoekendijk, bekend door zijn radio-toespraken. Ds F. J. Sinke van Metren hoopt a.s. Donderdagavond te spreken voor de afdeling van de Geref. Bond in het Gymnastieklokaal; aanvang half acht. KATWIJK AAN ZEE. De met Pinksteren in de Ned, Herv. Kerk gehouden Zendingscollecte heeft opgebracht f 1603,66. LEIDERDORP. Woensdag a.s. hoopt ds J. van Dijk, Ned. Herv. pred. voor te gaan in 't Kerk gebouw Lindienlaan, 7.30 u. n.m LISSE. Vrijdagmiddag werd in „De Nach tegaal" te Lisse de jaarlijkse algemene vergadering van de vereniging „De Hya cint" gehouden o.l.v. de heer W. M. Drie huizen van Lisse. In het openigswoord merkte de voorzitter op, dat de hyacin tencultuur in het afgelopen seizoen lonend is geweest. De heer H. J. Voors, van Haarlem, alg. secr. van de Ver. voor Bloembollen cultuur, bracht een uitvoerig jaarverslag uit. De heer Limburg, van Sassenheim, bracht als directeur van den keurings dienst- een rapport uit. waarin hij vele goede wenken gaf voor een doelmatige bestrijding der ziekten. De exploitatierekening 1946 en de de- groting 1947 werden goedgekeurd. Bij de Bestuursverkiezing werden ge kozen als nieuwe bestuursleden de H.H. J. Pijnacker, Lisse en Fr. Veldhuizen van Zanten, Hillegom. Het voorstel van het Bestuur tot ver plichte gratis inlevering van 2 mand hyacinten boven 10 cm, zonder keur, van elke 100 RR met hyacinten beplant in 1946-'47, met de bedoeling hierdoor het uitschot en minderwaardige kwali teit leverbaar uit de handel te nemen en de handel in slechtbodem tegen te gaan, werd met nagenoeg algemene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag kwamen verschil lende vraagstukken van interne aard ter sprake, waarbij de voorzitter en de heer Voors van antwoord dienden. Dezer dagen werd ter gele genheid van het 25-jarig jubileum der Ned. Herv. School een officiële receptie gehouden in de kleuterschool. Deze bij eenkomst stond onder leiding van ds Alma, ere-voorzitter, die in zijn ope ningswoord wees op het belang van het Chr. onderwijs." Ds J. Hadders bracht de gelukwen sen over van de kekeredaad re N. Herv. gemeente. De burgemeester van Lisse, mr W. J. H. Lambooy, sprak namens het ge meentebestuur. Spr. richtte zich in het bijzonder tot de heren Tibboel en Leuds, welke met de school jubileren. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heren Theinmen, oud-hoofd der school, dr Kramer, schoolarts, dr W. A. Simonis, school-tandarts, Bunt, hoofd der school, P. Warmerdam Cz., oud wethouder, De Bruyn en De Haan, schoolhoofden uit de omgeving. De heer L. Tibboel, voorziter der oud-leerlingen commissie bood een film-toestel aan met gedenkalbum. 's Avonds werd in de grote hal van „Habato" een feestavond gehouden voor de oud-leerlingen der school. De heer L. Tibboel opende als voor zitter van het oud-leerlingencomité de samenkomst waarbij hij een woord van welkom sprak in het bijzonder tot de ere-gasten, de leden van het schoolbe stuur en het oud-personeel. Ds Alma was de tolk van het school bestuur, toen hij zich ih het bijzonder tot de heer A. Tibboel, voorzitter van het schoolbestuur, wendde en hem in hartelijke bewoordingen hulde en dank bracht voor de stuwende kracht die er van hem is uitgegaan bij de stichting en instandhouding van de school. De voorzitter, de heer A. Tibboel, voerde hierna het woord en bracht in bijzondere herinnering de arbeid van wijlen ds L. J. van Leeuwen. Een enor me werkkracht ontplooide deze predi kant. Hij wist de gemeente tot volle activiteit te brengen en onder de vele grote dingen die hij tot stand heeft ge bracht was ook de stichting van de Hervormde school. Voorts ging de heer Tibboel de ont wikkeling van de school na en huldigde daarna de heer Lucas, die tevens zijn 25-jarig jubileum voerde als onder wijzer. De secretaris de heer Tichelaar gaf een historisch overzicht. Na het officiële gedeelte was de op voering van de Revue „Na 25 jaar" wel het hoogtepunt van deze avond. Het schoolleven werd op humoristische wijze naar voren gebracht. De toneelclub WIK komt alle lof toe! De heer Tibboel sloot deze avond met een kort woord. NOORDWIJK. Tot notabel in de Ned. Herv. Gem. te Noordwijk-Binnen zijn gekozen de heren J. C. Schmidt en M. de Raad. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat na 31 Mei geen formulieren voor consumentencre- diet meer worden afgegeven. Ingevulde formulieren moeten 7 Juni worden inge leverd. In verband met de volkstelling zul len op Woensdag 4 Juni de kantoren van de gemeentelijke instanties gesloten zijn. Op Maandagen 2916 Juni van 912 uur bestaat gelegenheid tot indie nen van aanvragen om werkkleding door personen die zelfstandig werken en die werken in een bedrijf met minder dan 10 arbeiders. SASSENHEIM Aan het postkantoor Sassenheim werd gedurende de maand Mei 1947 inge legd f 18772.56 en terugbetaald f30407.43. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekie draagt het nummer 7044 INKOOP VERKOOP NOOnDEINOE 36. s-GRAVENHAGE, TELEFOON 116923 VOORHOUT. ts en W. maken bekend, dat op Vrijdag 6 Juni a.s. te 2 u. n.m. ten huize van dr H. Bots gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting en her- inenting. Zij die van deze gelegenheid tot kosteloze inenting gebruik willen maken, dienen onder overlegging van een ge boortebewijs of trouwboekje daarvan vooraf aangifte te doen ter gemeente secretarie, voor 5 Juni as. tussen 9 en 12 uur. De Wijkverpleging en „Elisabeth"- verenigmg hopen haar 25-jarig bestaan op 22 Juni as. te vieren. De receptie zal wor den gehouden op 11 Juni van 34 uur ten huize van mevr. Prins-Stokman. Oegstgeester Raad over „Poelmeer 9 (Vervolg van pag. 4) waarom B. en W. besprekingen hebben gehad met het bestuur van „Poelmeer" en waarom deze dan beëindigd zijn, als de kous nog niet af is. Daarnaast was spr van oordeel dat B. en W. datgene doen wat nodig is om een sluitende begroting te be werkstelligen. Mr Valentgoed (C.-H.) begrijpt eigenlijk met goed wat het doel is van het samen roepen van deze vergadering. Spr. vroeg, De Burg. die hierna het woord nam, om de sprekers te beantwoorden maakte aller eerst de opmerking, dat wanneer hij het goed gehoord heeft, B. en W. hier op het beklaagdenbankje zitten en vroeg vervol gens, hoe de sprekers aan de geciteerde brieven komen die gewisseld zijn tussen B. en W. en het bestuur van „Poelmeer". Spr. geeft hierna een volledig over zicht van de gevoerde correspondentie, die begint in November 1946 met het verzoek van B. en W. aan het bestuur van „Ppelmeer" om de begroting voor 1947 bij B. en W. in te dienen met het oog op de gemeentebegroting van dat jaar. Eindelijk werd op 3 Febr. j.l. de begroting 1947 ontvangen, dus geruime tijd na de datum van 14 Januari j.l. waarop de gemeentebegroting 1947 in de raad werd behandeld. Deze begroting van „Poelmeer" sloot met een nadelig saldo van pl.m. f6000, waartegenover stond, dat B. en W. op de gemeentebe groting een post van f 2000 plaatsten. Rekening houdende met de diverse omschrijvingen in de begroting hebben B. en W. een begroting doen vervaar digen door de dir. van Gemeentewer ken, waarbij bleek, dat de huidige prij zen de uitgaven niet op 11.000 zouden brengen, doch op 14.000 waarbij dan ge rekend werd op een exploitatie met 4 man personeel, terwijl de inkomsten werden geraamd op plm. f 5000. Alles wat B. en W. gedaan hebben is, aldus spr., slechts een uitvloeisel van Raadsbesluiten, terwijl het college slechts gehanteerd heeft de rechten die het had. Na deze algemene beschouwing ging de Burg. nader in op de betogen der af zonderlijke sprekers. In de tweede ronde der sprekers zeide de heer Oosterom dat het wenselijk was het contract met „Poelmeer" eens ern stig onder de loupe te nemen. Verschil lende sprekers waren het met deze laat ste opmerking volkomen eens. Mr Valentgoed sprak de wenselijk heid uit tot het vormen van een com missie om samen te spreken_met het bestuur van „Poelmeer" om tot een be vredigende oplossing te komen. Na re- en dupliek deed ten slotte de heer v. d. Poel het voorstel het gemengd zwemmen te verbieden, welk voorstel is verworpen. Aangenomen werd echter het voorstel van de heer Oosterom, het contract met ingang van 1 October a.s. van de zijde van de gemeente te ver breken. Hierna kwamen aan de orde de, door B. en W. aan deze vergadering toe gevoegde agendapunten. Het voorstel van de heer Kerkhof e.a. (R.K.) tot aanvulling van het reglement van orde voor de vergaderingen van de Raad tot het openen en sluiten van de Raadsvergaderingen met een algemene gebedsformule, deed bij Mevr. Kramers (PvdA) de vraar naar voren komen, of het niet zuiverder is om bij de aanvang en einde der vergadering, stilte te ver zoeken, opdat ieder die daartoe behoefte gevoelt bidden kan. Weth. Dijsselbloem (R.KJ was van oordeel, dat we dan overgaan naar het individualistische, terwijl toch de bedoe ling is een openbaar gebed te hebben waarbij de openlijke erkenning van de souvereiniteit Gods tot uiting komt, wel ke niet gegarandeerd wordt bij een ogenblik stilte. De heer Oosterom (AR) sloot zich volkomen bij de woorden van de weth. aan, waarna het voorstel z.h. s. werd aangenomen. Nadat het voorstel tot verlening van een voorschot aan het bestuur van de bijzondere lagere school aan de H. Morsweg op de vergoeding voor de vakonderwijzer in lichamelijke oefe ning is aangenomen, werden nog enkele minder belangrijke voorstellen z.h.s. goedgekeurd. In de rondvraag tenslotte vroegen enkele sprekers een scherper toezicht op de naleving van de politieverorde ning, terwijl mr Valentgoed in dit ver band wees op de vele kleerscheuren, die het publiek des avonds oploopt aan ver schillende rozenstruiken die ver over de tuinhekken van de bewoners han gen. Hij verzocht de pers, de eigenaars van deze. overigens mooie struiken, er op te willen wijzen dat het snoeien soms niet overbodig is, aan welk verzoek wij, in het belang van onze textielporttie gaarne voldoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5