(MASTIEK Verhouding van Nederland tot NederL-Indië Sbort en Wedstrijden NIEUWE LEEDSCHK COÜRANT ZATERDAG, 31 MEI 1941 TEKST VAN DE NEDER LANDSE VOORSTELLEN Bij de nota aan de republiek, waarvan wij reeds een uittreksel gaven, zijn vijf bij lagen gevoegd, bevattende de tekst van de Nederlandse voorstellen over: A. de fede rale en unieorganen; B. de buitenlandse dienst in de overgangsperiode; C. de mili taire samen w erking en de uitvoering van art. 16 van Linggadjati; D. regelingen op eoonomsch gebied; E. het achterwege laten van a. De federale en unie-organen. Nodig is de opbouw van federale depar tementen Hierboven zal komen een fede rale raad (overgangsregering) gevormd door de vertegenwoordiger van de Kroon met vertegenwoordigingen van de staatkundige organisaties in Indonesië. In de overgangstijd zal de vertegenwoordiger van de Kroon be slissingsbevoegdheden hébben. In Nederland wordt aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen toegevoegd een raad, waarin Indonesië vertegenwoordigd zal zijn. Voorts kan een raad, mede vertegen woordigende Indonesië worden toegevoegd aan de minister van Buitenlandse Zaken. Deze bedde raden kunnen eventueel uit de zelfde personen bestaan. Het in Nederland bestaande Commissariaat voor Indische zaken wordt omgebouwd tot een Hoog Commissariaat voor Indonesië, h. De buitenlandse dienst in de overgangs periode. Ingesteld wordt een Raad voor buitenl. aan gelegenheden, bestaandie uit de chef van de Directie Verre Oosten, 2 vertegenwoordigers der republiek, 1 vertegenwoordiger van Oost- Indonesië en 1 vertegenwoordiger van Bor neo. Reeds thans zullen Indonesiërs of Indo nesische staatsburgers kunnen worden be noemd tot: gezant of gezantschapsraad te Bangkok, gezantsohapsraad te Cai'ro, eerste secretaris, handels-secretaris, handels-com missaris of adjunct-handelscommissaris te Canberra, gezant of gezantschapsraad te Djeddati, eerste secretaris te Londen. Deze Indonesiërs worden ingepast in de Nederlandse buitenlandse dienst. Vertegen woordigers voor delegaties bij internationale organisaties of conferenties worden door of op voordracht van de Raad aangewezen. Een gemengde commissie voor de opleiding wordt ingesteld, bestaande uit 3 vertegenwoordigers van de republiek, 1 van Oost-Indonesië, 1 van Borneo en een vertegenwoordiger van de .minderheidsgroepen". Alle organisaties en benoemingen, met deze opzet in strijd, moeten worden afgeschaft of ingetrokken. c. Militaire samenwerking en staken vijandelijkheden. De fronten zullen moeten verdwijnen met waarborging van de veiligheid van weder zijdse belangen door een betrouwbaar ge- zagsapparaat, te vormen door een gemeen schappelijke gendarmerie, waarin Nederlan ders en Indonesiërs tezamen werkzaam zijn. Hierna kunnen de strijdkrachten worden teruggetrokken naar hun garnizoen en het PUZZLE VAN DE WEEK Tot en met 6 min een letter van het voor gaande woord, daarna plus een letter. 1 helder, onbewolkt; 2 schampere opmer king; 3 naar beneden; 4 soort hert; 5 bij woord; 6 medeklinker; 7 rondhout (scheepst.); 8 plaaggeest; 9 fig. verlegenheid, angst; 10 boschgod met horens en bokspooten; 11 staande lat van een hekwerk. (Oude spelling) Oplossing: van de puzzle van vorige week. Horizontaal: 1 koppel; 7 polo, 8 tram; 12 zeis; 13 item; 18 slof; 19 mier; 20 gat; 17 nis; 19 mais; 21 are; 22 Elim; 23 spet; 25 roep; 27 garf; 30 lef; 31 ruit; 32 air; 33 ons; 35 vlet; 37 Abo; 38 stoep; 39 raket; 40 eelt; 42 ober; 43 somber. Verticaal: 1 kolf; 2 olijf; 3 Po; 4 P.K.: 5 erwt; 6 laag; 7 porie; 9 Maart; 10 jent; 11 tram; 12 zeis; 13 itema; 18 slof; 19 mier; 20 spat; 21 aera; 24 blos; 25 rente; 26 pulp; 27 gier; 28 fiber; 29 krot; 34 soes; 35 velo; 36 tabé; 37 aker; 31 T.M.; 42 Ob. Prijswinnaars: le prijs P. Nieudorp, Noorder-Nassaustraat 9, Aliphen a/d Rijn; 2e prijs: H. J. de Jong, Plantage 24, Ledden; 3e prijs: L. van Walsen, Watertje 25, Zoe- terwoude. Oplossingen moeten uiterlijk Vrijdagimor- in ons bezit zijn per briefkaart met in lin kerbovenhoek adireszij'de de vermelding ^Puzzfle-oplosBdng" bestuur in handen gelegd van civiele orga nen. Er moet een einde komen aan de daden van geweld en sabotage in de demarcatie- gebieden en tegenover de Malino-gebieden, terwijl de organisaties, die zich hiermee bezighouden, moeten verdwijnen. Ter beveiliging van persoon en goed in geheel Indië moet een samenwerking op het gebied van de politie worden georganiseerd, onder de centrale overheid. Daarvoor kan een gemeenschappelijk Directoraat voor de binnenlandse veiligheid worden opgericht, waarin een aantal civiele en militaire auto riteiten van Nederlandse en Indonesische zijde zitting hebben. De detachementen kun nen een Indonesische commandant met een Nederlandse ondercommandant, of omge keerd, hebben. De verhouding van de inge deelde Nederlanders en Indonesiërs moet ten hoogste zijn 1 op 1. Het defensie-vraagstuk is een federale aan gelegenheid, waar straks de Unie zich mee zal moeten bemoeien. De bijstand van Ne derlandse zijde zal van tweeërlei vorm zijn, n.l. A: de verschaffing van instruerend en technisch personeel en van materiaal ten behoeve van de opbouw van de Indonesische weermachten; B: de beschikbaarstelling van Nederlandse operationele eenheden van land zee- en luchtmacht ter versteviging en ver zekering van de defensie gedurende de op bouw-periode. De aanvankelijke staatsgewijze opbouw van de weermacht zal later moeten worden omgezet in een federatieve. Het vraagstuk zal moeten worden behan deld door een gezamenlijke staf of defensie raad, die tot een Unie-orgaan kan worden omgevormd. Spoedige vermindering van troepensterkte aan beide zijden zal het gevolg kunnen zijn van de hiervoor genoemde samenwerking d. Regelingen op economisch gebied Er moet aanstonds een deviezenfonds voor geheel Indonesië worden opgericht, onder beheer van een raad van bestuur, bestaande uit 4 vertegenwoordigers van de republiek, 3 van de Nederlandse en Nederlands-Indi sche regering, 1 van Oost-Indonesië en 1 van (West) Borneo, alsmede de President van de Javase Bank. Deze raad stelt re gelingen vast voor in- en export. Binnen een week na de oprichting van Raad en Ponds zullen de verschillende re geringen opgave verstrekken van in Indië en - het buitenland aanwezige gelden en vorderingen en alle lopende verplichtingen in buitenlandse valuta. Binnen 14 dagen daar na moeten voorlopige opgaven worden inge diend omtrent de aanschaf van goederen in het buitenland ter voorziening in de eer ste behoeften en de voor export gereedlig gende of beschikbaar komende goederen In de tweede plaats zal ingesteld worden een centraal orgaan voor verkoop van on- demjemingsproducten, voor die ondernemin gen, waar de eigenaar de leiding niet heeft hervat. Deze organisatie zal 9taan onder lei ding van een Raad van bestuur, waarin 4 vertegenwoordigers van de ondernemers, 2 van de republiek en 1 van de Nederlands- Indische Regering. Deze organisatie zal on middellijk met de export beginnen, terwijl de Republiek zal moeten meewerken om de op haar gebied liggende producten ten snelste beschikbaar te stellen. Binnen een week na de instelling van de Raad van bestuur moet de Republiek een overzicht geven van de hiervoor door haar te treffen maatregelen, met die uitvoering waarvan binnen een week later moet zijn begonnen. Maatregelen moeten voorts worden getrof fen, dat, zonder dat voorwaarden worden ge steld, eigenaren in die gelegenheid worden gesteld naar hun ondernemingen terug te ke ren. Binnen 14 dagen na de verkregen over eenstemming zal het eerste voor terugkeer in aanmerking komende gebied in overleg tussen de Ned.-Indische en de republikeinse nering worden aangewezen, terwijl binnen een week daarna met de terugkeer daadwer kelijk een aanvang moet worden gemaakt. Eveneens onder een Raad van bestuur, be staande uit 4 vertegenwoordigers van de re publiek, 2 van de Ned.-Indische Regering, 1 van Oost-Indonesië en 1 van West-Borneo, zal worden ingesteld een gemeenschappelijk voedingsmiddelenfonds, ten behoeve van een zo goed mogelijke verdeling. Binnen een week na de oprichting zullen de afzonderlijke fondsen, die voor bepaalde gebieden worden ingesteld opgeven: de aanwezige voedsel voorraden, de te verwachten productie tot eind 1947 en een raming van behoeften tot eind 1947, benevens een overzicht van de verdeling der voedingsmiddelen in eigen ge bieden. Tenslotte zal gestreefd worden naar de in stelling van een gemeeschappelijk douanere giem en douanecorps, aanpassende bij de Nederlands-Indische douanewetgeving. Hier bij wordt geheel Indonesië als één tolgebied beschouwd. Zolang er geen gemeenschappe lijk douanecorps is, worden de werkzaam heden verricht door het corps van de Ned. Indische Regering. Als alle hiervoor ge noemde maatregelen zijn getroffen zal de bestaande in- en uitvoerregeling worden in getrokken en de marine-controle worden op geheven. e. Het achterwege laten van represailles. De vijfde bijlage wordt gevormd door de gemeenschappelijke proclamatie, op 29 Maart j.l. uitgegeven door de Commissie-Generaal en de republikeinse delegatie, waarin o.m. is verklaard;: Niemand zal worden vervolgd of op an dere wijze gelaederd, omdat hij zich heeft aangesloten bij een der partijen of zich on der de bescherming van een der partijen heeft gesteld. •De Hollandia-roeiwedstrijden op de Oude Rijn De Hollandia-wedstrijden, waarvan wij reeds gisteren een aantal uitslagen konden opnemen, werden om ongeveer kwart over één voortgezet met het nummer: S tij 1- roeien (beginnelingen) Vier. De uit slagen waren: le heat: 1. Delftse Sport; 2e heat: 1. Spaarne; Argo kwam als snelste tweede mede in de finale en bezette hierin de tweede plaats. No. 1 werd Spaarne en No. 3 Delftse Sport. Stijlroeien (beginnelingen) Skif. le heat: 1. mej. de Goede (Schie) 89 pnt; 2e heat: 1. mej. Moorman (Nereus) 81 pnt. Beslissing: 1. me<j. de Goede (Schie) 84 p.; 2. mej. Moorman (Nereus) 81 p. Jonge Twee A: le heat was door Maas gewonnen, zoals wij reeds meldden en de 2e heat gaf als uitslag: 1. Leythe 9 min. 6% sec.; 2. Viking 9 min. 10 sec. Jonge Acht A: le heat: 1. Aegir 7 min. 17 sec.; 2. Delftse Sport 7 min. 25% sec.; 2e heat: 1. Njord n, 7 min. 18 sec.; 2. Nereus, 7 min. 26 sec. Bij de derde heat deed zich een onregelmatigheid voor. Laga had een kleine voorsprong gekregen» toen een motorboot voor de boeg kwam, waar door Laga moest afremmen. Njord arri veerde nu als eerste, terwijl Laga tweede werd. De jury verklaarde terecht deze heat ongeldig. Lichte Vier: le heat: 1. Argo 9 min. 2sec.; 2. Njord 11,9 min. 32 sec.; 2e heat: 1. Laga, 8 min. 59^- sec.; 2. Triton, 9 min. 16^ sec.; 3. Njord. In de finale komen Argo, Laga, en als snelste tweede Triton. Beginnelingen Twee (beslissing). 1. Hoop 9 min. 33% sec.; 2. Nereus 9 min. 38 sec. Njord moest opgeven. De eerste heat van de Oude Acht was een buitengewone fraaie race tussen de ploegen van Laga en Nereus. Laga won tenslotte in de tijd van 6 min. 49,9 sec. 2. Nereus 51,7 sec. De tweede heat tussen Delftse Sport en Njord werd een grote overwinning voor eerstgenoemde. De tijden 1. waren: Delftse Sport 6 min. 49,2 sec.; 2. Njord 6 min. 57,6 sec. Jonge Twee B, beslissing: 1. Spaarne (A. Lourijsen). W. van Ree en stuurman jihr H. G. Six, 8 min. 54j^ sec.; 2. Hoop; 3. Triton (ver achter). Beginnelingen Skif: 1. W. v. d. Bunt (Willem III) 9 min. 19sec.; 2. Nau tilus. Dames Vier: le heat: 1. Leythe, 3 min. 42^ sec.; 2. Nautilus, 3 min. 56^ sec.; 3. Laaik; 2e heat: 1. Maas, 3 min. 58^ sec.; 2. Argo, 4 min. 01sec. In de finale komen Leythe, Maas en Nautilus als snelste 2de. Jonge Skif A: Uit dit nummer had den Delftse Sport en Argo zich terugge trokken. Nu werd alleen de tweede heat verroeid tussen Triton en Maas, die aan vankelijk door Triton werd gewonnen, daar Maas werd gediskwalificeerd. Doordat Maas echter de start verkeerd had begrepen, werd de heat op verzoek van Triton-Maas overgeroeid. Nu werd Maas winnaar in de tijd van 8 min. \3% sec. en komt met Ne reus (row over) in de eindstrijd. Beginnelingen Vier: le heat: 1. Triton I 8 min. 4% sec.; Njord gediskwali ficeerd; 2e heat: 1. Triton II 7 min. 56 sec.; 2. Laga 7 min. 58^ sec.; 3e heat: 1. Njord I 8 min. 03 sec.; 2. Spaarne 8 mip. 6% sec.; 3. Leythe. In de eindstrijd komen Triton I, Triton II en Njord I. Jonge Vier A: le heat: 1. Maas, 7 min. 49 sec.; 2. Aegir, 7 min. 58^ sec. 3. Njord; 2e heat: 1. Laga, 7 min. 32^ sec.; 2. Argo, 7 min. 39% sec. Het slotnummer van de eerste dag, de Dames Acht, leverde nog enkele attracties op in de vorm van spannende races. De eerste heat liep Vliet een achterstand in en klopte Nereus met een halve bootlengte. De (jury gaf als tijden 3 min. 40 sec. en 3 min. 43^ sec. 2e heat: 1. Spaarne 4 min. Op een halve bootlengte 2. Nautilus. In de finale komen: Vliet, Spaarne en Nereus. De Waterpolocompetitie begint volgende week Eerste wedstrijden worden Dinsdagavond in J)e Zijl" gespeeld Dinsdagavond, 7.30 uur, begint de wa terpolocompetitie met de wedstrijden De Zijl IPoelmeer I, Dé Zijl IIPoelmeer II; De Zijl adsp. aPoelmeer adsp., welke alle in de zweminrichting De Z4jl worden gespeeld. De beide eerstgenoemde wedstrijden staan onder leiding van de heer J. Buin- der te 's-Gravenhage. De Zijl I komt uit met het volgende ze vental: Doel: Dragt; achter: W. Blans- jaar, W. v. Weizen en Stouten; voor: Kloos, Prevoo en J. Blansjaar. Tevens spelen AZC I en II uit tegen Haarlem I en II. Woensdagavond komt De Sleutelstad I in Alphen a/d. Rijn uit tegen AZC I, ter wijl voor Donderdagavond de volgende wedstrijden zijn vastgesteld1: Poelmeer I Rotterdam I en Poelmeer IIHaarlem II, terwijl De Zijl II in Haarlem de strijd zal aanbinden tegen het 3e zevental van de HVG en GZC III in Gouda tegen De Zijl III uitkomt. U.V.S. I—VIOS I Bovengenoemde wedstrijd wordt he denmiddag 5 uur gespeeld. Damkampioenschap van Leiderdorp. Na een spannende eindstrijd is H. v. d. Vecht erin geslaagd om wederom op het kampioenschap dammen van Leiderdorp beslag te leggen. J. van Sandijk, die in de voorronden in zijn groep ongeslagen bleef, moest in de eindstrijd in v. d. Vecht zijn meerdere erkennen en bezet de 2e plaats. De stand is: H. v. d. Vecht 3 gesp. 6 punten. J. van Sandijk 3 gesp. 4 punten. W. v. Heusden 3 gesp. 1 punt. C. de Koning 3 gesp. 1 punt. Van de eindstrijd 2e klasse is kampioen geworden C. van Sandijk en is de stand: C. van Sandijk 3 gesp. 6 punten. B. Hoogervorst 2 gesp. 2 punten. G. Nagtegaal.3 gesp. 2 punten. J. Borst 2 gesp. 0 punten. No. 4 Vraag! „Wal Is er sinds I jaar 1793 niet veranderd?" Antwoord) binnen 3 seconden sa&euacy epno jsaz S.aaN39NlM uvn ijdjijomy dïjhjdjjdJUQQa 9Q 9 ..Dat' 8 een punt voor de Fijnproevers"' L.D.V. nieuws Dezer dagen hield de Leidse Damvereni ging (LD.V.) in Hotel Central zijn jaar lijkse vergadering, welke goed bezocht was. Nadat de voorzitter, de heer v. d- Vlist een overzicht had gegeven van het afge lopen vereniigingsjaar en de secretaris, de heer v. Leeuwen de ingekomen stukken had voorgelezen, waaronder een gelukwens van de N.D.B. voor dê promotie van L.D. V. 3 naar de le klasse, bracht de penning meester, de heer van der Meij, verslag uit over de stand der kas, waaruit bleek dat deze er financieel goed voor staat. Het bestuur werd in zijn geheel her kozen terwijl de technische commissie dit jaar uit de heren J. Vermeulen B. de Kier, W. Heemskerk, W. Kleijn Sr en L. C. Ger ritsen zal bestaan. Nadat nog enkele vragen waren beantwoord, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. De uitslagen van de in de afgelopen weken gespeelde bordenwedstrijden luid den als volgt: Hoofdklasse: 5e ronde: W. Heemskerk S. v. d. Wijngaard 02, B. Slegtenhorst A. Pronk 11, J. KlinkenbergTh. Uij- tenboogaard 2—0, M. OptendreesJ. Zaal berg 11. 6e Ronde: S. v. d. Wijngaard J. Zaalberg 02, Th. UijtenboogaardM. Optendrees 11, A. PronkP. v. d. Stel 02, Th. UijtenboogaardP. v. d. Stel 02, A. PronkS. v. d. Wijngaard 20. le Klasse: 5e ronde: L. K. v. d. Vlist W. Kleijn sr 0—2, J. W. Huisman—L. C. Gerritsen 02, J. v. d. MeijH. de Wa ter 02, I. TelengP. v. Leeuwen 02, W. Harland'A. Sladek 2—0. 6e Ronde: W. Kleijn srA. Sladek 02, P. v. Leeuwen W. Harland 2—0, H. de Water—I. Te- leng 02, L. C. GerritsenJ. v. d. Meij 1—1, L. K. v. d. Vlist—J. W. Huisman 02, L. C. GerritsenL. K. v. d. Vlist 1—1. 2e Klasse: 5e ronde: M. v. LeeuwenM. J. v. Houten 11, J. DreefJ. A. Bern- sen 02. 6e Ronde: C. KlinkenbergJ. Molenaar 02, J. VermeulenJ. Dreef 20, M. J. v. HoutenJ. Huisman 11, E. KlinkenbergM. v. Leeuwen 02. Reservegroep: 5e ronde: W. J. Kleijn jrP. Juffermans 20, C. B.'JanssenJ. W. Freeke 20. 6e Ronde: J. W. Freeke— W. J. Kleijn jr 0—2, J. M. Velden—C. B. Janssen 02. DREIGEND BAKKERSCONFLICT TE AMSTERDAM De E. V. C. te A'dam heeft met de bij haar aangesloten bakkersgezellen een ul timatum opgesteld, waarin vóór 4 Juni een antwoord wordt gevraagd van de Rijksbemiddelaars inzake de geëiste 50 vacantietoeslag en ca. 15 loonsverho ging. Indien afwijzend wordt beschikt zal A'dam op Vrijdag 6 Juni van brood ver stoken blijven. Ook de Bedrijfsunie van het Bakkersbedrijf wil een actie voorbe reiden, wanneer niet binnen 14 dagen re sultaten bekend zijn. BONNEN VOOR PETROLEUM AANGEWEZEN Op de onderstaande bonnen van de petro- leumkaarten voor koofodoeleinden en ver- liohtng zijn gedurende Juni 1947 de daar achter vermelde hoeveelheden petroleum verkrijgbaar: Kaarten UA 611: bon A 29 t/m A 32, 4 liter per bon; kaarten UB 611: bon B 15 en B 16, 4 liter per bon; kaarten UC 611: bon C 08, 4 liter per bon; kaarten UD 611: bon D 13, 2 liter per bon. ONDERZOEK VLIEGTUIGRAMP TILBURG. De directeur der luchtstrijdkrachten stelde onder leiding van de kap.-luit. ter zee vlieger-waarnemer W. J. Reynierse een oommissie in, die de oorzaken van de botsing te Gilze-Rijen zal onderzoe ken. Het directoraat deelt nog mede, dat de zo noodlottig geëindigde vluchten werden uitgevoerd onder leiding van zeer bekwame vliegers en een navigatie- instructeur

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 8