Wat er in de omli plaatsen voorviel De rechter strafte de kleine misdaad Id. kret zoon! NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG, 31 MEI 1941 ALPHEN A. D. RIJN. De Martha-Stichting herdenkt dit jaar haar 65-jarig bestaan. In verband hiermede heeft zich een dames-comité gevormd, dat zich ten doel stelt een feestgave aan te bieden. Om dit te be reiken zal een bazar georganiseerd wor den. In de a.s. week zal een rondgang door de gemeente gehouden worden om goederen en eventueel geld in te zamelen. De heer A. J. Kruithof te Waarder, die benoemd werd als voorganger van de Ned. Herv. Evang. op Geref. Grondslag alhier heeft voor deze benoeming be dankt. In verband met het verrichten van schilderswerkzaamheden wordt morgen in de Ned. Herv. Kerk, Hooftstraat, geen dienst gehouden. Men houdt nu de sa menkomsten in de kerk Oudshoornse- weg 's morgens te 8.45 uur en 's avonds te 6.30 uur. In wijk Hoorn liep een 5-jarig doch- tertja van de fam. P., toen het meisje uit een poort kwam, tegen eerl auto, bestuurd door W. v. R., alhier. Het kind bekwam een gebroken rechterbeen. Na voorlopige behandeling door dr M., werd ze naar een ziekenhuis te Leiden overgebracht. In verband met schilder- en metsel werk zal a.s. Zondag geen dienst gehouden worden in de kerk Hooftstraat doch in de kerk Oudsh. weg. Wij vestigen aandacht op het aanvangsuur 's morgens, n.L 8.45 uur. Op Woensdag 2 Juli des avonds 7.30 uur zal door de Ring .Woubrugge en Om streken" van de Geref. Kerk een Jeugd- appèl gehouden worden in de Geref. Kerk te Oudshoorn. Wij maken nu reeds hier van melding opdat men hiermede rekening kan houden. Dit belooft een prachtige, leerzame avond te worden vol afwisseling. Ds W. v. d. Ros van Oudewetering en ds «J. Wolven van Koudekerk zegden reeds him medewerking toe. Enkele leden zullen voordragen. Houdt deze avond vrij. Geen enkel meisje of jongen mag ontbreken op het Jeugdappèl. BENTHUIZEN. GEBOREN: Helena S, d' van A de Vrij en A S Verheul; Leendert, z van I Dorst en E Polderman. HAZERSWOUDE. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, bracht Woensdagmorgen een officieel be zoek aan onze gemeente, waar hij aan de grens werd opgewacht door burgemeester A. Warnaar. Na een bezoek gebracht te hebben aan de Alg. Begraafplaats, werd door de burgemeester aan mr Kesper de Gemeenteraad voorgesteld. Hierna werd de restauratie van de Ned. Herv. Kerk bezich tigd en de in aanbouw zijnde woningen in de Schoolstraat. Na nog een rondvaart door het Rietveld te hebben gemaakt vertrok de Commissaris in de richting Boskoop. De heer K. Ramaker commies le klas ter gemeente-secretarie is met ingang van 15 Juli a.s. benoemd als le ambtenaar ter gemeente-secretarie te Koedijk (N.-H.). De heer H. van Leeuwen van Koude kerk aan den Rijn is benoemd als ambte naar op arbeidscontract ter gem.-secretarie. KATWIJK AAN ZEE. Zo langzamerhand wordt het een na het ander weer herbouwd. A.s. Zaterdag zal het bekende zee- en zonnebad van de heer J. Harteveld weer heropend worden. Weleer was dit bad gelegen recht tegen- ever het voormalige Café-Restaurant De Zwaan. Het as nu gemoderniseerd opge bouwd, iets zuidelijker. Voor de a.s. gas te zal dit een grote verbetering beteke nen. Katwijk bouwt zijn badfoedrijf lang zaam maar zeker weer op. Onze plaatsgenoot de heer Th. v. Bar- neveld, onderwijzer aan de Herv. school VH, is benoemd aan een chr. school te 's-Gravenhage. KOUDEKERK. Op Vrijdag 6 Juni a.s. zal in de koor zaal van de grote kerk een vergadering van de „Jonge Kerk" worden gehouden. Ds P. W. Spruyt te Leiden zal een praat avond verzorgen. Men gelieve vragen in te Zenden bij de commissie. De familie A. B. van Leeuwen ont ving vanuit Indië het bericht dat hun zoon Hendrik, die als Oorlogsvrijwilliger naar Indië was vertrokken, aldaar is overleden. GEHUWD: D. Visser, 27 j. te Lei- inuiden en N. de Jong, 26 j.; J. Hoek, 27 j. Noord wijk en N. Duiker, 21 j. LISSE. Onze plaatsgenoten, de heren W. v. Blitterswijk, P. G. Balkenende en J. Kru- ger slaagden te Utrecht voor het examen leraar in de Tuinbouwtechniek. Onder presidium van de heer W. F. Daudeij kwam de Pluimveevereniging „Lisse en Omstreken in dit seizoen voor de laatste maal bijeen. De heer Dol werd gecomplimenteerd met het feit, dat hij slaagde voor het examen keurmeester. Besloten werd op 26, 27 en 28 Dec. wederom een grote tentoonstelling te houden-. Op 6 Sept zal wederom een tafelkeuring plaats vin den. De heer N. J. Dol hield daarna een causerie over het broeden van pluimvee. Wegens bedanken van de heer Zeestraten als penningmeester werd in deze vaca ture benoemd de heer A. Eling. De uitslag van het voortgezette con cours ter gelegenheid van het gouden jubileum van „Trou moet Blycken" is als volgt: „Excelsior, Limmen, 3e prijs, 253 p.; „Volharding", Rhoon-, 2e pr., 283 p.; „Eendracht", Tegelen, le pr., 330 p.; „Nieuw Leven", Leiden, le pr., 300 p.; Kon. Edam's Fanfarecorps, Edam 2e pr., 295 p.; „Warmond's Fanfare, le pr., 333 p.; Ido's Fanfare, H.I.-Ambacht, 2 pr., 296 p.; „Amicitia", Landsmeer, le pr., 314 p.; Candto Tuba, Lisse, le pr., 314 p.; „Crescendo", Sloterdijk, le pr., 320 p.; „Wilhelmina", Volendam, le pr., 339 p.; „Aalsmeer's Harmonie", Aalsmeer, le pr., 401 p. en lof der jury; „Kunstkring, Spaarndam, 2e pr., 282 p.; „Ons Genoe gen", Schellingwoude, le pr., 384 p. en lof der jury. In de ere-wedstrijd werden de volgende prijzen behaald:: le pr. „Aalsmeer's Harmonie", Aalsmeer; 2e pr. „Wilhelmina", Volendam; 3e pr. „Canito Tuba", Lisse, De gemeenteraad kwam o.l. v. burge meester Lambooy in vergadering bijeen, waarin de heer C. H. Steenwinkel (A.-R.) als lid werd beëedigd. Als belangrijkste punt der agenda werd behandeld de vaststelling regeling bebouw de kom en daarmede verband houdende besluiten. De Voorzitter gaf bij de behan deling van deze materie de nodige toelich ting en merkte op dat het hier een besluit betreft, dat van groot belang is voor de toekomst van Lisse. Deze regeling is als een sluitsteen te zien van 't uitbreidings plan. De hoofdzaak van deze regeling is, een regeling te treffen bij eventuele nieuw bouw of Verbouw in de bestaande bebouw de kom der gemeente om aan bepaalde straten van het dorp (Vierkant, Heereweg, Kanaalstraat) een bepaald cachet te ge ven. In de toekomst zullen zich vele moei lijkheden voordoen bij de practische uit voering van dit besluit doch hiermede zal toch eenmaal begonnen moeten worden. Wat de bestaande bebouwing betreft is de voornaamste bepaling wel deze, dat voor zover bij het van kracht worden dezer ver ordening bij bestaande bebouwing een toe stand bestaat die afwijkt van de ter plaatse gegeven bestemming, of van de daarop be trekking hebbende bepalingen dezer veror dening, mag, behoudens het bepaalde in het tweede li<j, bij gehele of gedeeltelijke vernieuwing of verandering, deze toestand gehandhaafd worden, mits een bestaande afwijking daardoor niet wordt vergroot. Hiertegen had de heer Van Leeuwen nogal ernstige bezwaren. Na bespreking werd de verordening aangenomen. Ten aanzien van de Vleeskeuring werd besloten om het pand dat thans als nood- slachtplaats in gebruik is en eigendom is van den heer G. v. d. Meij te Sassenheim, in eigendom over te nemen voor de som van ƒ22.500. Met de overdrachtskosten en reparatie zal dit gebouw komen op 28.000. De slachtkeuringslonen werden aanzienlijk verhoogd hetgeen volgens de Voorzitter zeer noodzakelijk is, wil de keuringsdienst rendabel zijn. De Vrijw. brandweer zal Maandag avond 7.30 uur een demonstratie houden HAAGSE GERECHTSHOF Voor het Haagse Gerechtshof heeft in hoger beroep zich te verantwoorden ge had W. J. R. uit Leiden, die terzake van clandestiene slachterij tot onvoorwaar delijke gevangenisstraf was veroordeeld. Het Hof heeft arrest gewezen en het von nis van de Politierechter bevestigd. Weigens verduistering in dienstbetrek king was A. v. W. te Alphen aan de Rijn door de Politierechter veroordeeld, van welk vonnis hij in hoger beroep kwam bij het Gerechtshof. Dit heeft arrest ge wezen en het vonnis der rechtbank be vestigd. R. J. S. te Alphen aan de Rijn was we gens verduistering van goederen door de rechtbank veroordeeld tot onvoorwaar delijke gevangenisstraf. In hoger beroep heeft het Hof arrest gewezen en de straf voorwaardelijk opgelegd met een proef tijd van drie jaar. HAAGSE RECHTBANK. De huisvrouw W. M. H., uit Zand- voort, was in kennis gekomen met e en man uit Leiden, die in Duitse krijgs gevangenschap was geweest. Zij was met die man getrouwd, doch het bleek later, dat de man reeds gehuwd en niet ge scheiden was. Wegens medeplichtigheid aan bigamie had de vrouw zich nu voor de Haagse rechtbank te verantwoorden. De Officier vorderde zes maanden ge vangenisstraf. De raadsman, mir J. M. Hoefien, pleitte clementie, subs, vrij spraak, omdat een civiele kwestie zich in deze zaak laat gelden. De filmexploitant J. B. was uit Am sterdam gekomen met het doel een in braak te plegen in Lisse. Hij had zich toegang verschaft tot een villa, waarvan de bewoners afwezig waren, en diverse goederen werden geroofd. De Officier nam de rooftocht verdachte zeer kwalijk en vordere twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De raadsman, mr R. Oosterhof, vroeg een lichtere straf. De machinist L. de V., uit Oegstgeest, pleegde inbraak in een pakhuis, waar grote hoeveelheden levensmiddelen wer den buit gemaakt. De Officier vorderde een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De raadsman, mr J. G. Berg- meyer, wees er op, dat verdachte nog niet eerder is veroordeeld en hij in moei lijke omstandigheden had verkeerd, waarom clementie werd gevraagd. Het was een eigenaardig geval, waar in de slager J. F. A. H. te Sassenheim was terecht gekomen. Hij had in een café gehoord dat een inbraak gepleegd zou worden in de winkel van zijn buurman, en om die te beschermen, had H. zich toegang tot het perceel verschaft, omdat de bewoners niet thuis waren. Doch, ook de politie was gewaarschuwd, en H. zelf nabij de R K. Kerk op de Heereweg. NOORDWIJK Uitreiking van toeslag-kaarten voor bijz. arbeid: Maandag en Dinsdag van 912 en van 1416 uur. GEBOREN: Edward z. v. P. J. Klein en J. van Capellen; Jacqueline C., d. van C. Lindhout en C. J. Blok; Johanna, d. van W. van der Niet en J. van Duyn; Hugo, z. van H. van der Niet en M. Plug. ONDERTROUWD: L. P. Plug 27 j. en J. Molenaar, 21 j. C. d« Jong, 34 j. en J. H. Koers, 23 j. GETROUWD: J. P. M. Grevers, 36 j. en C. A. M. Alkemade, 26 j. C. Th. de Boer, 24 j. en L. van Duyn, 24 j. S. Klinkenberg, 25 j. en J. Lindhout 27 j. W. Oppelaar, 38 j. en C. Schelvis, 25 j. OEGSTGEEST Maandag a.s. uitreiking van levens middelen-, tabaks-, versnaperingen- en brandstoffenkaarten voor „De Rijsjes" en „De Mors" van 9.3012 en van 1315 uur. GEBOREN: Robertus A M, z van C P A van der Zalm en E Visser: Nicolaas, z van N Glasbergen en KI v d Ven. GETROUWD: A B Smolik en A W Buys. OVERLEDEN: J G W Asperslag 58 j. SASSENHEIM. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr H. Kwint. Voor alle schoolgaande en niet- schoolgaande kinderen die slechts één injectie tegen diphterie hebben gehad, wordt op Dinsdag 3 Juni in het Ver.- geb. gelegenheid gegeven om een twee de injectie te ontvangen. De Oranjeverenigingen willen de ouden van dagen weer van een autotocht laten genieten. De oudjes die daarvoor in aanmerking komen, kunnen zich he denmiddag tussen 4—5 uur in hotel „Het Bruine Paard" opgeven. De dienst in de Chr. Ger. Kerk zal des namiddags niet om vijf uur aanvan gen, doch om zes uur. GEBOREN: Hillebrand z van I v d Zee en E Dijkhuizen; Karei W, z van L v Breda en G E Ciere; Corn. P, z van M Pronk en N Plug. ONDERTROUWD: G Vonk 27 j en F A M Stuurman 21 j. GETROUWD: J W de Rooy 34 j en A M v Kesteren 23 j. VOORHOUT De opbrengst der bollenveiling voor kerk en armen van de R.-K. Parochie be droeg ƒ3063. WOUBRUGGE. GEBOREN: Willem F, z van W F den Hor der en C. van Tol. ONDERTROUWD: P Groen 23 j en A Vrolijk 24 j. had ook nog een kennis van de plannen op de hoogte gesteld, en toen hij in de woning kwam, werd hij gearresteerd. Nu ontkende H. beslist enig plan tot diefstal of inbraak te hebben gehad, doch na een uitvoerig verhoog van getuigen, vorderde de Officier een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De vertegenwoordiger O. v. d. P. pleeg de te Lisse inbraak in een villa in de Herenweg en had een partij textielgoe- deren, een paarlencollier en een bont mantel gestolen. Tegen verdachte vor derde de Officier twee jaar gevangenis straf met aftrek van preventief. De raads man, mr J. A. Schuering, wees er op, dat de verd. een politiek delinquent was en na zijn vrijlating niet aan de kost wist te komen. Er waren door W. C. H. te Sassèr.heim steenkolen afgeleverd, in strijd met de bestaande voorschriften, voor welk zwarte geval de Officier bij de Haagse Politie rechter veertien dagen gevangenisstraf eiste. De rechter legde die straf op. Er waren door W. de H. te Leiden twee schapen geslacht, hetgeen in het clandes tiene was gebeurd. Het vlees zou op dezelfde wijze worden verhandeld. De Officier vorderde daarom zes weken ge vangenisstraf. Het pleidooi van de raads man kon geen verandering brengen; de rechter veroordeelde overeenkomstig de eis. De huisvrouw E. E. H. te Katwijk aan Zee was het pad der misdaad opgegaan; ze pleegde Inbraak in een pakhuis waar goe deren van NSB-ers opgeslagen waren. De Officier vorderde vanwege de minder gun stige inlichtingen, vijf maanden gevange nisstraf. De rechter veroordeelde tot vijf maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De Officier vond het een flinke hoeveel heid wol', die de wever G v d S te Leiden uit de weverij waarin hij werkte had mee genomen; het was een kilo. De eis luidde drie weken gevangenisstraf. De rechter ver oordeelde tot f 20 boete of 10 dagen hech tenis en voorwaardelijk drie weken ge vangenisstraf met drie jaar proeftijd. Morgen vieren Kees, Gerda en Arie Krom, de drieling van Hazerswoude, hun tweede verjaardag. gmiiiiiiiuiimiiiiiuiiiiimiimmimimiiMiiiiiitimiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiimiiiiiiiiiiumiifS "p LOODGIETERS Erkende installateurs voor Gas-, 1 Water en Sanitair REPARATIE CENTRALE VERWARMING 1 Hooge Rijndijk 71, Tel. 20023 1 Schoolstraat 2 LEIDERDORP Tel. 24350 aiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMMiinMGi VOORSCHOTEN De Zondagsdienst der huisartsen wordt Zondag as. waargenomen door dr M. van der Stoel, Veuroeiweg 20, Tel. 356. B. en W. maken bekend, dat de N.Z.H.V.M. heeft besloten om met in gang van 1 Juni a.s. de tramhalte Bur gemeester Vernèdepark, bij wijze van proef weder in dienst te stellen. Na het bezoek van P^ps Bernhard aan het Marine-Opkomst-Centrum, waarbij ter sprake kwam de verhouding tussen Marine en Gemeente Voorscho ten, kwam de vergadering van „Pro Rege" als een ongezochte en toch juiste aansluiting op de daar gesproken woor den. Op deze vergadering zijn de ban den tussen Kon. Marine en de burgerij nauwer aangehaald. Vooral werd ge wezen op de verantwoordelijkheid tegenover onze kinderen, mannen en verloofden die in militaire dienst zijn. Nu niet alleen praten doch werken, dus een goede organisatie opbouwen. Dat hiermee een begin was gemaakt, hoorde men in het openingswoord van de voor zitter, ds v. d. Jagt, en daarvan getuigde ook deze vergadering. Dhr R. H. van Driel uit Den Haag schetste in het kort de geschiedenis van „Pro Rege". Was het vroeger zo, dat er geen rekening gehouden werd met de prot. christenen in het leger, thans is dit geheel veranderd. Drie dingen zijn volgens spreker nodig en dat zijn: Geld, Medewerkers en Gebed. De Kon. Marine heeft grote belang stelling voor het werk van „Pro Rege", aldus de commandant van het Marine- Opkomst-Centrum, kapt.-lt ter zee M. A. J. Derksema. Hij ziet in de oprichting van deze afdeling de wens van de bur gergemeenschap iets voor de Marine te willen doen en dit tot uitdrukking te brengen in- daden. En al kunnen onze jongens gerust de toetsing der vergelij king met die van voor 1940 rustig door staan, het is dringend nodig dat hier in Voorschoten een tehuis komt voor onze jongens. Maakt U dat door Uw zorgen, de zuigkracht van de grote ste den steeds kleiner wordt, aldus besloot de commandant. Een drie kwartier werd de vergade ring bezig gehouden door de kok le kl. Schruyer en de matroos Bodenstaf die respectievelijk goocheltoeren, staaltjes van gedachtenlezen, blind schieten en liedjes met guitaarbegeleiding te zien gaf en ten gehore bracht. De sprekers werden afgewisseld met muziek van enige muziekvrienden van „Pro Rege", die het er zeer verdienste lijk af brachten en door zang van de zangvereniging „Zang Zij Onze Leuze", waarvan door de aanwezigen zichtbaar werd genoten. Ds. Sepmeyer, de vlootpredikant, wees nog in 't kort op de verantwoordelijk heid van de burgerij van Voorschoten voor het Marinekamp. Na het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus werd de vergadering gesloten. MARKTBERICHTEN. KATWIJK a/d RIJN, 30 Mei. Rabarber 910; sla 1013; prei I 714; idem II 35; spinazie 816; slauien 3—3; alles p. 100 kg. Radijs 1719; bospeen 6163; kervel 22, alles per 100 bos. Bloemkool I 5962; idem II 3636, per 100 stuks. VIS SERI JBERICHTEN. KATWIJK a. ZEE. 29 Mei. Aangevoeld werd door de KW 68 van een combinatie van zes vaartuigen 439 kantjes maatjes haring; door de KW 43 van een groep van tien schepen 665 kantjes maatjesharing. In totaal 1104 kantjes aan de afslag. Hoogste notering ƒ44 per kantje; laagste notering ƒ36 per kantje. KATWIJK a. ZEE, 31 Mei. Voor de afslag van 31/5 worden de schepen KW 32 en KW 79 verwacht met aan boord resp. 400 en 340 kantjes maatjesharing. Het eer ste schip jaagt voor een combinatie van 3 rederijen met in totaal 7 schepen; de KW 79 voor een groep van 5 rederijen met in totaal 6 schepen. Jaagschepen van de drie overige combinaties van rederijen worden voor de afslag van Maandag 2 Juni a.s. verwacht. SCHEVENINGEN30 Mei. Bannen van de haringvisserij Sch 233 met 510 kantjes haring van 5 schepen, waarvan 60 kantjes steurha- ring. notering maatjesharing 36 tot f 55, steuriharing f 19 tot f 23. De vangstberichten van hedenmorgen luidt: Sch 140 5 k., Sch 66 7 k.. Sch 95 12 k., Sch 73 10 k.. Sch 39 10 k., Sch 97 thuis stomende (135 mijl achter zich), Sch 160 2 k., Sch 333 4 k.. Sch 45 17 k., Sch 6 4 k., Sch 302 2 k., Sch 47 2 k„ Sch 186 17 k.. Sch 141 45 k., Sch 361 12 k.. Soh 339 17 k.. Sch 23 34 k„ Sch 40 3 k., Sch 49 7 k.. Sch 51 3 k.. Sch 189 8 k„ Sch 225 17 k., Sch 223 30 k. Besomming kustvissers: SI 46 f 230. SI 3 f 180, SI 6 380, SI 600, SI 66 60 Kw 61 1 190, Kw 215 270. BH 4 900, ZZ 16 810. OD 17 550, UK 144 415, BRU 44 f 175, RO 40 230, Sch 165 120, Sch 111 f 20, Sch 11 f 100, Sch 139 60. Sch 126 1 110. Sch 22 M,

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7