Nederland brengt hulde aan de Amer. helden Golf van misdadigheid gaat over ons land De Gasperi vormt nieuwe Italiaanse regering Pinksterbedeling - Rechtsherstel 't Verklaarde uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT i ZATERDAG, 31 MEI 1MJ KONINGIN LEGDE KRANS OP HET GRAF TE MARGRATEN Duizenden Limburgers uit verschillen de steden en dorpen trokken gisteren op Memorial Day naar het militaire kerkhof Margraten, waar twintig duizend Ameri kaanse oorlogshelden begraven liggen. en sprak woorden van deelneming tot de bloedverwaten, waarna min. Fievez hulde bracht aan de gesneuvelden en de secre taris van de bisschop van Roermond na mens de Limburgse bevolking een gebed uitsprak. Onder doodse stilte legde de de Koningin een krans met rood-wit- blauwe linten tussen de twee vlaggemas- la het teken van „Memorial-day" stroomden gistermiddag duizenden naar het Amerikaanse soldatenkerkhof Margraten (L.)> om hulde te brengen aan hen, die rusten in de aarde van het land, dat zij hielpen bevrijden. Tijdens de kranslegging door H.M. de Koningin. Met een speciaal vliegtuig was H.M. de Koningin naar Limburg gekomen om de plechtigheid bij te wonen. Tijdens de mor genuren werden de graven met bloemen versierd en zorgde een uitgebreid politie apparaat voor een goede organisatie. Bij de 20.000 door de zon beschenen witte kruisen van Margraten wedren Ameri kaanse vlaggetjes geplaatst. Des middags om half drie arriveerden de eerste offi ciële gasten, o.w. de ambassadeurs vaa Frankrijk, België, Engeland, Rusland en Canada en de gezanten van Polen, Chili, Venezuela, Australië en Tsjecho-Slowa- kije, alsmede de militaire attache's van België, Frankrijk en Amerika en afge vaardigden van de Amerikaanse, Neder landse en Engelse luchtmacht. Op een der gereserveerde tribunes hadden bovendien plaats genomen bijna alle burgemeesters en gemeentebesturen van steden en dor pen in Zuid-Limburg. Voorafgegaan door de auto's van de ministers Van Boetze- laer van Oosterhout en Fiévez en van de Amerik. ambassadeur, dr Baruch, ar riveerde tegen drie uur H.M. de, Koningin voor de officieele tribune. De herdenkingsplechtigheid werd De- igonnen met een gebed door een Amerik. leger-aalmoezenier, waarna de comman derende generaal in de Amerik. zone, gen.-maj. E. R. Parker, de gesneuvelden herdacht- „Het is onze heilige plicht", al dus spr, „de taak, welke zij begonnen zijn, tot een goed einde te brengen". De Amerik. ambassadeur, dr Herm. Baruch, bracht de dan kvan zijn volk over voor de tegenwoordigheid van de aanwezigen ten, waaraan de Ned. en Amerik. vlaggen halfstok wapperden. Daarna volgden alle ambassadeurs en gezanten, die ieder kransen legden en een eresaluut aan de doden brachten, gevolgd door de burger lijke autoriteiten in Limburg. De plech tigheid werd besloten met een salvo van het vuurpeloton en „The Latest Fare well", geblazen door een Amerik. trom pettist. Een korte, maar indrukwekkende hulde aan hen, die hun leven hadden over gehad voor de bevrijding van Nederland. Ter gelegenheid van „Memorial Day" werden gisteren ook korte plechtigheden gehouden op de Amerik. kerkhoven te Molenhoek en Son, Tweede Skymaster-ramp binnen 24 uur Amerika heeft in totaal 92 doden te betreuren. Meldden wij gisteren reeds, dat by vier vliegrampen 111 mensen werden gedood of vermist, vanmorgen bereikte ons het ontstellende bericht, dat opnieuw, thans nabij Havre de Grace in Maryland (Ame rika), een Skymaster van de Eastern Air lines met 53 personen aan boord is neer gestort. Alle inzittenden zijn verb ra ad. Dit is de grootste ramp in de geschiede nis van de Amerikaanse burgerluchtvaart, die plaats vond binnen 24 uur na de ramp o phet vliegveld La Guardia bij New- York, welke reeds een zeer hoog aantal doden 39 en niet 42 eiste. Op het vliegveld Lightfield explodeerde door onbekende oorzaak een Liberator- bommenwerper. Vier burgers werden zwaar gewond. Vier personen werden ge dood en een ernstig gewond bij drie vliegtuigongelukken in Argentinië. Een Venezuelaans militair vliegtuig maakte bij Bogota een noodlanding en sloeg over die kop. De bemanning kwam er met ver wondingen af. Thans wordt officieel.medegedeeld, dat alle inzittenden van de vliegtuigen, die zoals gemeld op IJsland en in Japan zijn verongelukt, zijn omgekomen. In de laatste dagen hebben dus de ramp te Gilze en Rijen medegerekend in totaal 177 mensen bij vliegrampen het leven ge laten. C. B. T. B. STREEFT NAAR LEERSTOEL TE WAGENINGEN De Chr. Boeren en Tuindersbond, die in Nederland 31 lagere landbouwscholen en 3 tuinbouwscholen exploiteert, terwijl er van de 31 landbouwwinterscholen sleohts drie van deze organisatie uitgaan, streeft naar uit- breding van deze aantallen. Op de dezer da gen te Amersfoort gehouden tweedaagse con ferentie kwam dat tot uiting. De C. B. T. B.f die dit in congres in samenwerking met de Wageningse afdeling van de Ohr. Studenten vereniging S. S. R. hield, streeft er zelfs naar een van haar uitgaande leerstoel aan de Landbouwhogeschool gevestigd te krijgen. In deze conferentie refereerde de heer Ohr v. d. Heuvel over „De antithese en de hui dige maatschappijbeschouwing" en drs J. Zijlstra van Rotterdam over „Geleide econo mie". EN DUS: DENK AAN DEZE COLLECTE Maandag beginnen de collecten ten be hoeve van de reclassering. Van 2 tot 8 Juni zal er geld worden ingezameld' voor het werk van alle gezindten. Er is hulp nodig, want een golf van misdadigheid gaat over ons land. Vroeger beschouwde men ten onrechte de criminaliteit als een persoonlijk kwaad en niet zo zeer als een maatschappelijk .ge vaar. In die tijd dacht men bij reclassering aan hulp voor oud-gevangenen, doch tegen woordig vat men de taak breder op. Er moet preventief gewerkt worden om grote geva ren van ons volk af te wenden. De oorlog heeft een verwoestende uitwerking gehad. TOCH MET CHR.-DEM. EN VAKMINISTERS Ofschoon do door De Gasperi gedachte kabinetsformatie aanvankelijk ook op te genstand van zijn eigen partij stuitte, is de Italiaanse staatsman nu toch geslaagd in het vormen van een nieuwe regering, samengesteld uit Ghristelijk-democrati- sche- en vak-ministers. De namen zouden Vandaag worden bekend gemaakt. Voor het eerst sinds de geallieerden in Juni 1944 Rome binnenrukten, heeft Italië mu een regering zonder communisten. De Gasperi wacht een moeilijke taak en Ihet zal van zeer veel belang zijn, of de Amerikaanse hulp, waarop men ver trouwt, zal tegenvallen of te laat komen. De drie veteranen, Orlando, Nitti en Bonomi, hebben het verzoek om aan de nieuwe regering deel te nemen, afge wezen. »,Het onmogelijke toch mogelijk", ervaring der evangelisten Driedaagse conferentie te Bennekom Te Benneko-m kwamen vele evangelisten, aangesloten bij de Ned: Herv. Bond voor Inwendige Zending op G.G., bijeen om deel te nemen aan een driedaagse conferentie, welke behalve voor bespreking van diverse problemen, bedoeld was als een rustpoos in de arbeid. De heer A. P. de Jong uit Ouds hoorn refereerde over „H)et Christendom en de moderne mens". Spr. zette oja. uiteen, dat de godsdienst niet aangepast mag worden aan de behoefte Van de moderne mens. Het vrijzinnig protes tantisme loochent nog steeds de lichamelijke opstanding van Christus. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat de Kerk haar roeping zal verstaan en Zending zal drijven, niet alleen in de sloppen en stegen, maar ook op de boulevards. De tweede dag refereerde de heer H. J; Begeer uit Tilburg over: „Het onmogelijke tooh mogelijk". De evangelist, die met veel strijd te kampen heeft, wordt dikwijls bij het onmogelijke van zijn taak bepaald. Het doel van de arbeid moet echter te allen tijde voor ogen worden gehoudenzielen Voor Jezus winnen. Ds H. Bout, Ned. Herv. predikant te Rot terdam, sprak over: „Het gezag der Heilige Schrift"; Volgens Ass. Press zijn alle portefeuil les, behalve die van Buitenlandse Zaken (Sfoeza), Justitie en Verkeer, in handen van de Chr. democraten. Het bericht in een der Romeinse bladen, als zou de Paus zich in de Italiaanse bin nenlandse politiek mengen, is door het Vaticaan tegengesproken. REGERING LICHT STATEN- GENERAAL IN. De Regering heeft gisteren de nota van de Commissie-Generaal aan de Regering der Indonesische republiek, vergezeld van de vijf bijlagen, waarin de voorstellen zijn vervat, toegezonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal. De remmen zijn los: nood, gebrek aan lei ding en nieuwe verlokkingen hebben velen in het ongeluk gestort. Het verschil tussen goed en kwaad vervaagt en heb- en genot zucht vieren hooigtij. Er is veel meer nodig dan de noodzakelijke bestraffing: Christelijke liefde, huip en opvoeding. Voor tienduizenden moeten de reclasseringsinstellingen thans zorgen. Hun aantal is uitgegroeid tot een leger. Er moet dus gegeven worden en goed. Door allen. Stort Uw bijdrage in de bus of anders op gironummer 160.150 t.n.v. den Pen ningmeester, Nationale Reclasseringsdag, 's Gravenhage. „En het zal zijn, dat een ieder, die de Naam des Heren zal aan roepen, behouden zal worden." Hand. 2 21 Wie op Pinksteren en in de Pinksterbede ling over recht gaat spreken, vindt niet zo gauw een willig oor. Juist integendeel. Vooral geen advocatenpraktijken in de warme be weging van de Geest des Heren. Pinksteren is voor veel mensen meer een feest voor een rally van de „Youth for Christ Movement" of voor een getuigenisavoaid van het Heilsleger dan voor de strakke sfeer van een Gerechtshof en de muffe geest van rechtsverord en i ngen Kom daar ons Pinksterfeest niet mee be derven! Totdat Petrus gaat spreken en de Pink sterbedeling gaat inluiden met het klok gebeier van rechtsherstel. Wat hier gebeurt, lieve mensen? Wat dit allemaal wel is? Rechtsherstel, en anders niet. Want als de grote en doorluchtige dag des Heren nu aanbreekt, naar Joëls profetie, met de groei der profetie én met de afbraak der 'geschapen wereldorde; als Gods Geest het rechtvaardig oordeel gaat brengen over een van God vervallen wereld; als de zon gaat uitdoven en de maan verkleurt, als bloed., vuur en rookwalm de aarde vervullen, als dat alles nu juist komt met de uit storting van de Heilige Geest dan gaat het om het recht des Heren en wordt dus de Pinksterbedeling de tijd waarin dat recht des Heren hersteld wordt. En dan zal het juist zo worden, dat een ieder, die de Naam des Heren aanroept, behouden wordt. Aanroepen, maar dat is een rechtswoord. Aanroepen betekent hier hetzelfde als in 25 li waar Paulus zioh op de Keizer be roept. Voor een rechtvaardig oordeel stelt de apostel zioh rechtstreeks onder de juris dictie van de Caesar. Geen willekeur, maar reohtshandel zal over zijn lot beslissen. Zo wordt het nu in de Pinksterbedeling. De Geest van Christus gaat de oude wereld uiteenbreken en zuiveren. In bloed, vuur en rookwalm gaat zij ten onder. Maar zalig hij, zij, die nu de Naam des HJeren aanroept, die zich stelt onder de reohtshandel van die éne Naam van de God des Verbonds, geopenbaard in Christus Zalig, wie Hem dan erbij roept in de open baring van zijn goddelijk recht. Zalig, wie in de Pinksterbedeling zich beroept op het rechtsherstel van 's Heren wege. Die wordt behouden. Die ontvangt zaligheid. Want in de Pinksterbedeling wordt het recht des verbonds hersteld. De Vader geeft aan de Zoon al degenen, die Hij verkoren heeft. En de Geest brengt ze toe en lijft ze in en maakt ze dit recht eigen door geloof. Wel krijgen wij een bange tijd. Bloed, vuur en rookwalm. Wereldafbraak, wereldruïnering Maar ook krijgen wij de grote tijd. Rechtsherstel van Godswege, in Jezus Christus. Zalig, ieder die op dat recht zich beroept. Lisse. 9. i. Verleur. Na het gepraat te Mos kou de.. Economische Raad. „De heren worden bedankt" dit gevoel van erkentelijkheid moet op de bodem der ziel van iedere „gedemocratiseerde" Duitser te vinden zijn. De heren, die het Duitse volk dient te bedanken, voor zover zij hun leven niet aan de galg geëindigd hebben, zijn de leiders der Duitse grootindustrie, die voor de tritlevvrig van hun imperialistic sche grootheidswaan, van een politiek fana ticus als Hitier een handig gebruik hebben gemaakt. Deze groteske representanten van het .Herrenvolk", bestaande uit nationaal- soCialistische laar zend ragere, politici en economenf die over gans Europa dood en verderf zaaiden, hebben het klaar gespeeld; het Duitse volk een economisch eldorado aan te bieden. De Duitser kan nu zijn „provisie kast" overhoop halen, op zoek naar een ver loren koffieboonIn het humanitaire land der gaskamers kan de Duitser zich nu vol zelfbeklag op de borst slaan en stamelen: ,,ik heb slechts duizend calorieën per dag." Er is geen enkele reden tegenover de „nazi" van gisteren, die daarom nog niet de demo craat van heden is, het fair play uit het oog te verliezen. Maar het zou onmenselijk zijn, te spoedig te vergeten, hoe de calo rieën-arme Duitser, de „nazi" van gisteren, ons tot bloed en in de bodem trapte, ons in de misère van hongerwinter en concen tratiekampen slingerde, ons overgoot met terreur. Wij gunnen het zich democrati serende Duitse volk van Roergebied en Wup- pertal het dubbele aantal calorieën, omdat de Duitser arbeiden moet en eindelijk eens zijn bijdrage leveren voor het herstel, het herstel van zijn eigen vaderland en van Europa. Wij zeggen niet „Es ist nicht wahr..", maar erkennen, dat er in Duitsland een crisis heerst en dat het onverantwoor delijk is, met een regeling van het econo misch probleem te dralen tot er ons in November op de conferentie te Londen een tweede „Moskou" wacht. Het is volkomen zinloos, dat Duitse instanties en bezettings autoriteiten elkaar de schuld geven van de ontstane moeilijkheden. Er moet gehandeld worden, en waar de bezettingsmogendheden niet kunnen samenwerken voor een plan, de wederopbouw van Duitsland beogende, is het begrijpelijk, dat ook zonder Rusland;, thans Amerika en Engeland een eigen initiatief voor hun zones genomen hebben. Volgens de conferentie van Potsdam, zou Duitsland, alhoewel verdeeld in zones, toch door middel van een raad der geallieerden als economische eenheid worden beschouwd. Wat is er van deze economische samenwer king der vier bezetters terecht gekomen? In ieder geval dit: wat er in de Oostelijke zone aanwezig was, kwam terecht in Rus land! De samenwerking der „grote vier" werd gereduceerd tot een combinatie van drie en heel het plan van economische we deropbouw werd ondergeschikt gemaakt aan bel'angen-politiek, aan een gecamoufleerde ideologieën-strijd, welke de wereld in twee kampen dreigt te verdelen. Het probleem Duitsland, dat nog maar steeds drijvende is op de woelige wateren der .grote-mogend>- heden-politiek" vraagt om een oplossing, om dat de ontwikkeling der situatie in Duits land zelf, daartoe plotseling kan dwingen en om reden, dat dit uitstel tevens de recon structie van Europa tegenhoudt. Sinds Bevin sprak van de „zinkput in Europa", is er in de toestand weinig verandering getreden. Maar eindelijk dan komt er een beetje schot in. Zonder Rusland, hebben generaal Robert son, de Britse plaatsvervangend opperbevel hebber en generaal Lucius Clay, de Ameri kaanse, militaire gouverneur in Duitsland de handen ineen geslagen en stellen zij voor de Brits-Amerikaanse zone een Eoonomische Raad in. Men wacht dus niet meer op het véto der Russen, waardoor alle samenwer king onmogelijk wordt gemaakt en de ge neraals staren zioh niet blind op de confe rentie van Londen, maar pakken de zaken, op eigen gebied vast aan. Loopt het in Lon den mee, wordt de Russische houding soe peler, dan kan de Rus zidh altijd nog aan sluiten, maar er zit in deze Brits-Ameri kaanse manoeuvre een voor de Sow jets prik kelend element. De Brits-Amerikaanse zone krijgt nu een economisch opfrissertje. de Duitse patiënt moet in het zonnetje gezet en in de eerste plaats z'n portie calorieën heb ben. De toekomstige Economische Raad zal bestaan uit vertegenwoordigers van de ^Lan der" in beide zones. Er komt dus een lichaam, dat op economisch terrein veror deningen kan uitvaardigen, die voor de ge hele, gecombineerde zone gelden. De Econo mische Raad, centraliserend werkende, staat direct onder het militair gezag. In verband met het feit, dat heel het economische be stuursapparaat naar Frankfort wordt overge bracht, zal de uitvoering van het besluit nog wel een paar maanden duren. Niet zonder ironie hebben de Britse en Amerikaanse mi litaire besturen de verwachting uitgespro ken, dat ook de andere mogendheden dat zijn dus Frankrijk en Rusland zich bij deze economische éénwording zullen aanslui ten. Maar Frankrijk staat met reserve tegen over een Duitsland als economische eenheid; omdat die de politieke centralisering, dus machtsvorming doet geboren worden en biedt het .Frans-Britse" alliantie-verdrag, het succes van Blum, voldoende waarborgen daartegen? Stali-n zal moeten erkennen, dat het in hetWesten begint te dagen en ia deze heohtere Brits-Amerikaanse samenwer king een uitspruitsel van de ,,Truman-leer" ontdekken. De N.V. Hitler Co. ging failliet, de economische janboel wordt door een Brits en een Amerikaans generaal opgeknapt en.... let eens op, de heren worden straks door de Duitse deskundigen bedankt....! VERPLICHTE WOLLEVERING VOOR SCHAPENHOUDERS Aan de schapenhouders zal voor 1947 een verplichting tot levering van wol worden opgelegd op basis van het aan tal overjarige schapen op hun bedrijf en tevens voor de nog bij hen aanwe zige scheerwol van vroegere productie jaren. De sohapenhouders, die volledig aan hun verplichting voldoen zullen als pre mie een bepaald gedeelte van de wol- opbrengst in textielgoederen teruggette- verd krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3