Prins Bernhard op bezoek bij „onze Jantjes" De staking bij de Meelfabriek „De Sleutels" Naar oplossing van het dienstbodenprobleem? NIEUWE LEtDSCHE COURANT VRIJDAG, 30 MEI 1947 Stadsnieuws In het kamp te Voorschoten en bij de M.O.D. te Leiden Ruim kwart over drie arriveerde gister middag aan de M. O. D. te Leiden, Prins Bernhard, die als inspeceur-generaal der Kon. Marine een inspectiereis maakte langs verscheidene Marine-depóts. De Prins, die vergezeld was van de chef van zijn staf, kapt. lt. ter zee, J. van Til, werd begroet door de commandant der kazerne, lt ter zee le klasse B. F. Huiding en de eerste officier lt ter zee le klasse, J. P. Rotgans. In het gezelschap bevond zich ook de commandant van de M.O.D., kapt. lt ter zee, B. C. Mahieu. Bij zijn bezoek aan de M.O.D.-kazerne aan het Noordeinde, woonde Z.K.H. Prins Bernhard een duikerdemonstratie aan het Galgenwater bij. We zien hier de Prins temidden van officieren de duikers gadeslaan. Vooraf was de Prins in Voorschoten ge weest en daarna te Katwijk aan Zee, waar hij op het strand een demonstratie mee maakte van het doen exploderen van de z.g.n. anti-invasie-mijnen, waarvan de Duitsers er ruim 8000 langs onze kust heb ben gelegd. Z.K.H. toonde zeer veel be langstelling voor het werk der manschap pen en liet zich uitvoerig hierover inlich ten. Op de Zuid-Boulevard was mede aan wezig majoor der Rijkspolitie, mr R. War- moltz. Op het voorplein der kazerne inspec teerde Prins Bernhard de erewacht en werd hij voorgesteld aan de officieren. Vervolgens bezichtigde Hij verscheidene opslagplaatsen met materiaal, terwijl Z.K. H. tevens aanwezig was bij een demon stratie van enkele duikers, wier werk zaamheden een belangrijke schakel vor men bij het opruimingswerk in onze ha vens, enz. Een der duikers was gekleed in een z.g.n. P-pak, dat bescherming biedt tegen magnetische mijnen. Na afloop vond in het bureau van de commandant een bespreking plaats, welke eerst om kwart voor zes werd beëindigd. Bij zijn vertrek werd de Prins, die ge kleed was in de uniform van vice-admi- raal, door het wachtende publiek hartelijk toegejuicht. Een aardig intermezzo was, dat de Prins tijdens zijn rondgang door een der lood sen, zijn schoenen uittrok om hieruit het zand te verwijderen, dat erin gekomen was bij het lopen op het strand te Kat wijk. Een der fotografen, die zich in de nabijheid bevond, toonde zich een „held op sokken" want hij waagde het niet een opname van dit tafereel te maken, on danks de tip, welke hij hiervoor kreeg van een der officieren. En zo ging dit plaatje niet door. Meer geluk had de kamp-fotograaf te Voorschoten, die door de Prins werd ver zocht even een opname van hem te maken voor het nieuwe identiteitsbewijs, dat alle manschappen der Marine thans wordt uit gereikt. De Prins, die dit te binnen schoot, liet zich terstond „nemen", al komt deze opname dan niet in de courant. Je moet maar geluk hebben. Over het bezoek aan het kamp te Voor- NED. VER. VAN EX-POLITIEKE GE VANGENEN UIT DE BEZETTINGSTIJD Men verzocht ons opname van het vol gende: Door colporteurs van het weekblad „De Prinsestad" wordt meermalen de indruk gewekt dat het publiek door het kopen van dit weekblad financiële steun zou verlenen aan ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd. Wij menen nogmaals er op te moeten wijzen dat de gelden, die op deze wijze worden verzameld, niet ten goede komen aan de noden der ex-politieke gevangenen. VERGOEDING BIJZ. ONDERWIJS B. en W. stellen de raad voor thans de finitief vast te stellen de vergoeding over het jaar 1943 voor het bijzonder onder wijs. Deze vergoeding bedraagt voor de R. K. scholen f 108.566,13; Ver. voor Chr. onderwijs, f 65.945,80; Geref. Schoolver. f 42.135.93; Leidse Houtschool, f 5.394,94; Eerste Leidse Schoolver. f 2.943,51. KASGELD B. en W. stellen de raad voor om voor het derde kwartaal 1947 kasgeldleningen aan te gaan tot een tv»-4»**™*- ^^ra? van f 6.500.000. schoten kunnen wij meldenv dat Z.K.H. wyrd verwelkomd door commandant Derksema. Bij de rondgang door het kamp werden de verschillende gebouwen be zichtigd. Speciale belangstelling toonde Z.K.H. voor het testen en het onderzoek naar bekwaamheid van de jongens voor de verschillende diensten. Na deze tochfe werd de lunch gebruikt, waarbij ook de burgemeester C. J. van der Hoeven, aanwezig was. Hierbij kwam o.a. de verhouding tussen Opkomstcen trum en gemeente Voorschoten ter sprake. Het M.O.C. heeft er belang bij dat zij in Voorschoten terecht kan en het is er dikwijls op aangewezen ter beharti ging van zijn zaken, terwijl omgekeerd het M.O.C. zal betekenen een verdere bloei van Voorschoten. Een en ander werd met cijfers aangetoond en Prins Bernhard interesseerde zich zeer voof deze uiteen zetting. Bij het terrein hadden zich kinderen opgesteld, onder leiding van onderwijzend personeel, met vlaggen en oranje getooid. Ontvluchte politieke delinquente gearresteerd Was ondergedoken in een woning aan de Witte SingeL Gistermorgen is in de woning van de fam. v. H., Witte Singel 96, gearresteerd de politieke delinquente J. v. Hoven, die enige tijd geleden uit een internerings kamp was ontvlucht. Zoals men weet, werd zij vorig jaar door het B.G. wegens verraad tot 12 jaar gevang.straf veroordeeld. Na haar ont vluchting heeft zij blijkbaar nogal van haar „vacantie" genoten, want toen zij werd gearresteerd werd, zag zij er ver brand uit, alsof ze zo uit het zonnebad kwam. Het bleek, dat zij verloofd was met de zoon van de fam. H., waar zij regelmatig bezoek bracht. Dank zij een „tip" kon de P.R.A. thans bekend worden met haar verblijfplaats, waarna arrestatie volgde. Het heeft echter geruime tijd geduurd, voordat men haar schuilplaats in de wo ning had gevonden. Behalve mej. v. H. werden ook enige leden van de familie, waar zij was onder gedoken, gearresteerd, teneinde aan een verhoor te worden onderworpen. DIRECTIE LICHT ARBEIDS VOORWAARDEN TOE Naar aanleiding van de vele en veelal onjuiste geruchten welke de ronde doen met betrekking tot de reeds enige weken durende staking onder het fabriekspersoneel der N. V. Meelfabriek „De Sleutels" v/h. de Koster Co, heeft de directie tegen over een aantal vertegenwoordigers van de Leidse pers een toelichting verstrekt om trent de arbeidsvoorwaarden in dit bedrijf. Deze zijn vastgelegd in een C.A.O., welke 19 ondernemingen uit de Maalindustrie in September 1946 hebben afgesloten met de moderne, Chr. en R.-K. werknemersorgani saties. Krachtens deze overeenkomst, welke is goedgekeurd door het College van Rijks bemiddelaars, hebben beide partijen zich contractueel verplicht niet dan langs orga nisatorische weg wijziging te brengen in de arbeidsvoorwaarden. Deze wederzijdse con- tractueele verplichting eindigt op 31 Dec. van dit (jaar. Ten aanzien van de lonen deelde de directie mede, dat het minimum uitbetaald weekloon ƒ36.96 bedraagt. De werknemers in vaste dienst zijn alle opgenomen in een pensioenfonds, dat hen op 65-jarige leeftijd een pensioenuitkering geeft van 70 van de pensioengrondslag, welke uiteraard af hankelijk is van het aantal dienstjaren. Bovendien wordt een weduwepensioen ver strekt van 50 van het loon. De door de werknemers te betalen premie van 4 bedraagt minder dan de helft van die welke door het Rijkspersoneel voor een ongeveer gelijke pensioenregeling moet worden be taald. De percentages van de resp. 70 en 50 zijn op dit niveau gebracht in 1945; voor dien bedroegen zij resp. 50 en 25 Voor deze verhoging werd door het bedrijf een bedrag van 185.000 betaald, terwijl de wekelijkse premie die- door de onderneming voor iedere werknemer wordt gestort ten minste ƒ3.98 is. Na de bevrijding werd door de directie een regeling getroffen, welke ten doel had de werknemers in de gelegenheid te stellen bijzondere goederen als textiel, schoenen, huisraad etc., die dus buiten het wekelijkse GALA-VOORSTELLING STICHTING 1940—1945. Gisteravond vond in het Lido-theater een gala-voorstelling plaats uitgaande van de Stichting 19401945, ten bate van de her stellingsoorden van de stichting. De heer A. Coppens sprak het openings woord, waarbij hij in 't bijzonder de tal rijke autoriteiten welkom heette. In het eerste gedeelte van de avond werd een aantal films vertoond, w.o. het journal voor de volgende week en een muziekfilm. De gevierde Rosa Spier, harpiste van het Con certgebouw-Orkest, gaf met haar subliem spel de avond een bijzonder karakter. Na de pauze presenteerde men de film „The Halfway House"; een vreemd avontuur vol mysterieuze gebeurtenissen, die het drama tische verhaal stuwen naar een felle climax. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Maria R. I., dr van J. G. le Rutte en M. E. Paardekooper; Martini E., dr van J. Gijsman en A. Blom; Helena B., dr van J. Swaneveld en B. A. Kooper; Petrus C. M., z. van P. C. van Noort en M. van der Wereld; Magdalena, dr v. C. F. Weis'z en F. Sjaardema; Alida J. M-, d. van H. M. Tulen en F. A. M. van Haaster; Petronella J. M., dr v. J. H. Querreveld en E. C. H. van Saanen; Sonja, dr van T. G- Fenenga en E. B. E. Mecklenburg. OVERLEDEN: J. Horree-Gulaij, 84 jr. M. van Benten-van Eek 64 jr; J. Broersma, vr. 83 jr. GEHUWD: C. M. Uijl en B. C. Poot; L. de Vries en J. H. T. Kuijer; G. A. de Klerk en J. Blansjaar; W. van Ipenburg en K. Walbril; S. A. C. Kruik en M. P. Me ijs; ♦A. Braamzeel en C. Stouten; H. J. van Dam en A. Koetsier; Go Lam Djoen en L. F. The; W. van der Ham en A. Lambooij; J. Heemskerk en E. van Dam; G. L. den Hol lander en E. C. Smit; J. Hoogervorst en P. G. Kloosterman; A. J. Brouwer en C. M. van Klaveren; A. Kooien en M. F. van Leen; M. F. Sleijser en W. Verstraaten; P. J. H. van Laer en J. Blaak; C. L. Menken en A. M. Peltenburg; L. van den Oever en S. H. W. de Bruin; J. A. Sala en F. H. van Noort; M. J. Sluis en G. Veeren; P. van Tongeren en M. J. C. Bakker; W. C. Ver hoeven en C. Baart; B. van der Weijden en C. van Meteren. distributiepakket vallen, aan te schaffen. Hiervoor wordt door elke werknemer 1 per week gespaard, terwijl door de directie reeds in totaal ƒ175 per werknemer is ge stort. Voordat de staking uitbrak, heeft over leg plaats gevonden tussen de directie en de werknemersorganisaties over het uit voeren van een werkclassificatie, d.w-z. een differentiatie volgens vakbekwaamheid. Hierbij werd overeengekomen dat deze werkclassificatie door een daartoe erkend bureau zou worden uitgewerkt, terwijl ook aan het personeel is medegedeeld, dat de uitvoering ten spoedigste zou plaatsvinden. In feite zouden, indien de staking niet was uitgebroken, de werkzaamheden van het bureau reeds zijn aangevangen. Ten- slotte wees de directie erop, dat de werknemersorganisaties zich op het stand punt stellen, dat de staking in strijd zijnde met het contract, door hen niet wordt ge steund. Ik wil er maar mee zeggen Het is wel een grote verrassing; een mooi cadeautje, dat ons aller schuld eiser, Amerika, onze Regering heeft ge daan! Zo zie je maar weer, wanneer de nood op het hoogst is, is de redding nabij Eerst een angstkreet van min. Lieftinck: „Onze~ deviezenpositie is zo goed als uit geput!" Bot daarop een toewijzing van de Wereldbank van 30 mïllioen en nu een flinke streep door de Leen- en Pacht- rekening. Ineens 700 mïllioen guldens. Een in verhouding tot dit enorme be drag betrekkelijk gering sommetje van 6iyz mïllioen blijft over en mogen we in dertig jaar afbetalen tegen een rente voet van 2 pet. Wanneer je die Ameri kanen nu nog geen prachtkerels vindt kom je me maar eens opzoeken, dan zal ik het je nog eens op een andere manier vertellen! Voorzichtig, voorzichtig, nu moet je niet denken, dat om zo te zeggen, ieder een binnenkort in zo'n prachtige dure slee rondtoert of wij mannen, dikke siga ren met gouden bandjes gaan roken. Nee niks hoor, je hoeft de vlag nog niet uit te steken. Je bent zeker vergeten, dat onze totale staatsschuld zo om en de bij 25 milliard bedraagt. Je ziet, je kunt voorlopig doorgaan met belasting beta len. En wanneer je 25 milliard met 700 millioen vergelijkt, kom je wel tot de conclusie, dat het eigenlijk een druppel op een gloeiende plaat betekent. Maar toch, het blijft een mooie geste van Oom Sam; van je familie moet je het dus wèl hebben! Maar.er is nóg een gezegde in de spreektaal en dat vertelt ons, dat er nu eenmaal niets voor niets gedaan wordt. Ik vraag me hu maar af, wat het toch zijn kan, waarom Amerika zo royaal met de dollartjes omspringt? Zou het soms iets met Indië te maken kunnen hebben? Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN. Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van schoeneribonnen zij, wier kinderen zijn geboren in de maand Mei 19321945 alsmede zij geboren in Juli 1946. Dit kan geschieden tegen overleg ging van Tweede Stamkaart met inleg vel waaraan zich de bon 604 bevindt en wel de letters PZ. Het Distributiekantoor (Steenschuur) is geopend van 8.3010.30 uur. PLAATSING VAN BUITENL. HUISH. WERKKRACHTEN Reeds jaren zitten we in Nederland met het Dienstbodenprobleem. In tal van ge zinnen heersen op dit terrein noodtoe standen! Vooral de grotere gezinnen zijn van het tekort aan vrouwelijke werk krachten de dupe geworden. Menige huis moeder verkeert in een overspannen toe stand, omdat zij met inspanning van al haar krachten toch nog niet het gezin die verzorging kan geven welke nodig is. Tal loze malen werd getracht een goede hulp in het gezin te krijgen, doch tevergeefs. Het gezin was te groot of de looneisen waren van die aard, dat deze de finan ciële draagkracht van het gezin ver te boven gingen. Zal daarin verandering kunnen komen? Naar wij van goed ingelichte zijde ver nemen, wil de Nederlandse regering haar medewerking verlenen om o.m. ook een aantal vrouwelijke werkkrachten uit de kampen uit de Amerikaanse zone van Duitsland in Nederland onder te brengen. Deze meisjes en vrouwen zijn voorname lijk uit Polen, Lithauen, Rusland, Estland en Joegoslavië afkomstig. Voor deze werkkrachten moet men voor een goede huisvesting instaan. Er wordt getracht gegevens te verzamelen omtrent het aan tal dat eventueel geplaatst zou kunnen worden, ook wat betreft aan welke nat.io- Kunst en Letteren CONCERT ROTT. PHILH. ORKEST. Het laatste concert dat het R. Ph. Orkest onder auspiciën van K. en O. in dit seizoen te Leiden gaf werd ingeleid door de heer De Wilde bestuurslid van K. en O. Hierna nam dirigent Van Mever het woord; bij de verschillende nummers gaf hij een korte toelichting. Van de ouverture „Iphigénie in Aulis" van Gluck liet hij vooraf de vier motieven horen waarop het stuk is ge bouwd. Deze ouverture werd uitstekend gespeeld; het is verheugend bij dit laatste concert te mogen constateren, dat dirigent en orkest gisteravond uitstekend op dreef waren. Aan psalm 23 van Schubert én de alt- rhapsodie van Brahms werkte het mannen koor „Orpheus" uit Schiedam mede, een uitstekend gedisciplineerd ensemble van 150 man, dat muzikaal en met veel geestdrift zingt. De solopartij in het werk van Brahms werd gezongen door Jo Immink, wier stem voor dit werk niet vol en donker getim- breerd genoeg is. Ook is de stem te klein om zich tegen koor en orkest te kunnen handhaven; in verschillende passages was zij eenvoudig niet te horen. Na de pauze de Scènes pittoresques van Massenet een geestig virtuoos georkestreerd werk, dat uitstekend werd gespeeld. Tot slot twee walsen van Strauss voor mannen koor en orkest. Deze walsen zijn niet voor zulke grote massa's gedacht en klonken dan ook veel te zwaar. Groot succes voor dirigent, orkest en koor, die nog eens extra werden bedankt door de heer De Wilde. HENNIE SCHOUTEN. naliteit men de voorkeur geeft, welke leeftijd of godsdienst men wenst, enz. Wij vernemen, dat voor deze actie de Ar- beid'sbureaux zijn ingeschakeld, alwaar verdere inlichtingen kunnen ingewonnen en aanvragen genoteerd worden. SCHAAKKAMPIOENSCHAP BOLLENSTREEK De wedstrijden om het schaakkam pioenschap-Bollenstreek nadert thans zijn einde. De derde ronde in de finale is gespeeld en de uitslagen zijn. J. v. FeliusG. Klootwijk 01; J. J. Keune— B. Meijgaarden 1—0; A. Brander—H. v. d. Aar 10; KleiverdaR. Kool 01; Rest afgebroken. Over 1946 zal de N.V. Amstel Hotel Mij een dividend uitkeren van 4 pet. In totaal werden sedert de vorige week •Maandag meer dan 50.000 kg aardbeien door de KLM naar Engeland vervoerd. Uit de Omstreken BENTHUIZEN De gemeenteraad zal op Vrij'dag 30 Mei a.s., des avonds te 7 uur in open bare vergadering bijeenkomen. HILLEGOM De nieuwe voorzitter van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur Mr Dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom, vertoeft voor em'ge tijd in Engeland voor het behartigen van de streekbelangen. Tot opvolgers van ir Volkersz tot directeur van de Rijkstuinbouwschool en Rijkstuinbouwconsulent is de benoe ming te wachten van ir Vlag, thans leraar in de scheikunde aan de Rijks tuinbouwschool. Hedenavond, 8 uur, zal er een Ouderavond worden gehouden van de Boazschool, waar onder meer de school arts een causerie zal houden over hy giëne van het schoolkind. Het smokkelen van enige kilo's shag kostte de inwoner van Hillegom C. K. 14 dagen hechtenis en 5 maanden Rijkswerkinrichting. K. werd in Haar lem op het perron gearresteerd en ver oordeeld door de Economische politie rechter in Den Haag. Uitgaande van de iNeü Wandel sportbond zal op 18, 19, 20 en 21 Juni in Hillegom en omgeving de Avond vierdaagse worden gehouden. Op Woens dag-, Donderdag- en Vrijdagavond wordt 15 km gelopen, terwijl de afstand op Zaterdagmiddag 20 km zal bedragen. Woensdag 4 Juni zal er gelegen heid zijn tot het laten inenten van niet schoolgaande kinderen in het gebouwtje van de E.H.B.O. aan dp Meerbeek straat van 22.30 uur De studieclub „Huogcit Prestaties" organiseert in zaal „Flora" een winkel- beurs van 31 Mei tot en met 3 Juni. De beurs is geopend van 212 n.m. en heeft ten doel, het kopen eigen ge meente te bevorderen

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4