Dr Colijns stoffelijk overschot in Den Haag Italiaanse kabinetsformatie alweer gestrand 't Verklaarde i; 1 uitzicht Laatste poging NIEUWE LEIDSCHE COTTRANT VRIJDAG, 3» MEI 194» WORDT OP 5 JUNI BIJGEZET OP ALG. BEGRAAFPLAATS Gisteravond arriveerde aan de grens te Beek bij Nijmegen het stoffelijk over schot van wijlen dr H. Colijn. Voorafge gaan door een militaire auto, waarin gezeten waren lit.-kol. De Ruyter van Staveninck en kap. Ruychaver, van de Dienst Identificatie en Berging uit Den Haag, kwam een grote Rode Kruiswa gen, waarin de kist met het stoffelijk overschot was geborgen. Aan de tol boom, welke door de hoofdinspecteur van Invoerrechten eil accijenzen te Nij megen, C. D. Fetter, werd omhooggehe- ven, werd de kist door de zoon van wij len dr Colijn, dr A. K. Colijn, in ont vangst genomen. Het was een treffend ogenblik, toen de heer R. Gosker, adj.- secr. van het Centr. Comité der Kies verenigingen en de heer E. van Ruller, voorz. van de Nat. Organisatie van A. R. Jongeren, de zware, donkere maho niehouten kist, waarop een eenvoudige koperen naamplaat gehecht vfas, met de Vaderlandse driekleur werd bedekt. Na deze ceremonie werd het stoffelijk over schot overgedragen in een rouwauto. De kist werd gedekt door twee bloemstuk ken, waarvan een van de Belgische en een van de Ned. Militaire Missie in Ber- lijen. Mede werd in de auto gelegd het Duitsland op het graf van wijlen dr Co lijn gestaan had. Als vertegenwoordiger der Ned. Re gering was aanwezig jhr C. G. C. Quar- les van Ufford, commissaris der Konin gin in Gelderland. De lijkauto reed met enige volgwa- gens in snelle vaart via Nijmegen naar Den Haag, waar het stoffelijk overschot voorloopig wordt opgebard in de rouw kamer van de Rouwonderneming Inne- mee, terwijl op 5 Juni om half twaalf de bijzetting volgt op de Alg. Begraaf plaats aan de Kerkhoflaan. Spoor- en Tramwegpersoneel liield congres te Gouda Regering moet prijsverlaging ter hand nemen Voor het eerst sinds zijn bestaan hield de Eerste Bondsdag Geref. Mannen- verenigingen (art. 31) Ds R. H. Bremmer tot voorzitter gekozen Te Zwolle werd Woensdag onder zeer grote belangstelling de eerste bondsdag gehou den van de Bond van Mannen verenigingen op G. G. (art. 31). Sinds Augustus 1946 steeg het aantal aangesloten verenigingen van 73 tot 155. Het ledenaantal bedraagt 3075. In zijn openingswoord zeide ds Herm. Knoop van Rotterdam-Delfshaven. o.m., dat de bond slechts een hulpdienst vervult en dat het ac cent moet blijven vallen op de plaatselijke verenigingen. In de plaats van ds Knoop, die ziah niet herkiesbaar stelde, werd tot voor zitter gekozen ds R. H. Bremmer van Zwolle. Bestuursleden werden ds F. A. den Boeft van Helpman, W. Beekman te Zwolle, D. C. Haak te Berkel, C. v. d. Kaaden, Bergschenhoek, S. D. Postma, Utrecht, E. Zwarteveen, Gro ningen, ds O. W. Bouwsma, Dalisen en H. Oldenhof te Enschede. Die vorming van af delingen en kringen werd na intrekking van het voorstel der afd. Helpman facultatief ge steld in afwachting van de ontwikkeling van de bond. Des middags refereerde ds E. Th. v. d. Bonn van Amersfoort over „De zin der geschiedenis". MOUNTBATTEN MET INDISCH PLAN UIT LONDEN VERTROKKEN Lord Mounttoatten is gisteren per vlieg- Prot. Ohr. Bond van Spoor- en Tramweg- I tuig uit Londen naar Voor-Indië vertrokken. personeel een tweedaags congres te Gouda. Gistermiddag eindigde dit congres met een huishoudelijke vergadering, waarin o.m. be sloten wend de 40e jaarvergadering in 1948 in Groningen te houden. Na een bidstond in de St. Jansfkerk, werd de eerste dag geopend door de voorzatter, de heer A. Meines, die vooral de huidige Spanning tussen lonen en prijizen, met alle gevolgen van dien, besprak. Met kliem drong spr erop aan, dat d'e regering de prijs verlaging ter hand neemt. Het ledental is thans de 6600 gepasseerd. De Secretaris, de heer J. Eijkelentboom, werd hulde gebracht wegens zijn 35-jarig jubi leum als hoofdibestuiursdM. De eerste con gresdag werd met een feestavond besloten. Gistermorgen sprak de heer Ruppert, hoofidJbestufurslM van het C.NV., over de be- drijfstaiksgewijize-opbouiw van de werkne- imersbeweging. De aanwezigen gingen ac- coord met het voorstel van het hoofdbe stuur, hem vrij mandaat te verlenen, om de fusieplannen van het hoofdbestuur met de thans bestaande vakbewegingen, die met 't verkeerswezen te maken hebben, verder uit te werken. De voorstellen betreffende de machtsover dracht in Voor-Indië, zoals door de Engelse regering goedgekeurd, heeft hij bij zich. Dr E. Jansen Schoonhoven als Zendingsdirector geïnstalleerd In de vac. van dr J. Fokkema, die als zodanig afscheid nam In de bestuursvergadering van de Ver. Ned. Zendingscorporaties, welke gisteren te Oegstgeest werd gehouden, heeft de voor zitter, prof. dr H. Kraemer, de nieuw be noemde rector van die Ned. Zendingshoge- sohool, dr E. Jansen Schoonhoven geïnstal leerd. Prof. Kraemer wees in zijn rede op de moeilijke taak van de zendingsrector in deze tijd, waar hij een belangrijke strategische plaats in het geheel van *Öe zendingsar- beid inneemt. Te vens bedankte spr. dr J. Fok kema voor zijn velerlei arbeid, nu hij 25 dienst jaren als rector is afgetreden. Dr Jansen Scho on - hoven dankte in zijn toespraak voor het in hem gestelde vertrou wen en zag zijn taak achter het front van de strijdende Kerk op aarde, die ook de uitwen dige zending als haar eigen strijd ziet en hij was dan ook dankbaar als predikant in alg. dienst aan de Ned. Hierv. kerk verbonden te blijven. Spr. belichtte vervolgens de missio naire vorming, welke thans wordt georga niseerd als aanvulling op de academisch- theologische opleiding nu de Zendingshoge school een centrum van allerlei zendings- sbudie zal worden ien dr Jansen Schoon hoven achtte het zich een voorrecht aan deze arbeid te mogen medewerken. Voorts werd het woord gevoerd door de aftredende rector, dr Fokkema, die het be stuur, docenten en studenten dank bracht voor de goede verstandhouding onderling, terwijl hij dr Jansen Schoonhoven Gods ze gen toebad. Het afscheid van ds B. C. Rijnders als zendingsdinector kon wegens diens ziekte niet doorgaan. JANSEN SCHOON HOVEN houdt rechts! DE GASPERI IS OP ZOEK NAAR EXPERTS Hoewel de nieuwe kabinetsformatie van De Gasperi ongeveer in kannen en kruiken was, is er opnieuw een kink in de kabel gekomen. Zoals wij reeds schre ven, was het streven van De Gasperi: technische experts, deskundigen, in het nieuwe kabinet op te nemen, maar thans blijkt, dat de republikeinen en de Ita liaanse socialistische arbeiderspartij daar tegen oppositie voeren. Men heeft min der bezwaar tegen de opname van Sforza, de vroegere minister van Buitenlandse Zaken. Eveneens wordt de kabinetsfor matie bemoeilijkt, doordat de communis ten en de linkervleugel der socialisten De Gasperi beschuldigen, dat hij afwijkt van de democratische methoden en zijn regering neerkomt op een dictatuur. In verband met de kabinetsformatie is nog van belang, aangezien nog steeds tegen het vredesverdrag wordt gefulmi neerd, dat thans ook over het lot. der Italiaanse koloniën wordt beschikt. Amerika staat afwijzend tegenover het Britse voorstel om de kwestie der voor malige Italiaanse koloniën op de a.s. con ferentie van de plaatsvervangers der Grote Viër, weèke 6 Juni te Londen plaats vindt, te behandelen in een defi nitieve vorm, waardoor direct over het lot der koloniën zou worden beschikt, en wenst voorlopig alleen een commissie van onderzoek. -.j 'f !f ■i tW M Prins fiernhard bezocht gisteren verschillende Marinediensten in Voorschoten, Katwijk en Leiden. Op het Katwijkse strand sloeg hij de werkzaamheden gade van de Munitie- en Mijn- opruimingsdienst. Een zeemijn wordt door deskundigen onschadelijk gemaakt. Emmy Goering naar een inter neringskamp overgebracht Ook de weduwen van andere nazi ministers komen aan de beurt. Emmy Goering, de weduwe van de voormalige nazi-minister, is op last van dr Alfred Loritz, Beiers minister van Denazificatie, gearresteerd en naar een interneringskamp voor vrouwen buiten Augsburg overgebracht, hetgeen niet zonder moeilijkheden, in de weg gelegd door „anderen" dan Duitsers, gepaard ging. De weduwen van Sauckel, Frank, Frick en Von Schirach zullen eveneens worden gearresteerd. De minister zal 10 jaar gevangenisstraf tegen haar eisen en deelde mede, dat alle vooraanstaande personen, die voordelen geplukt hebben van het nazi-regiem, dergelijke maat regelen kunne» verwachten. POST VOOR OPVARENDEN VAN DE „KORTEN AER". Op zijn thuisrei zal H. M.'s „Kortenaer" op 12 Juni in Suez en van 1821 Juni in Gibraltar zijn. Brieven voor de opvaren den moeten uiterlijk 5 en 12 Juni ter post bezorgd zijn. De nota. welke aan de republikeinse dele gatie werd overhandigd, is van een inhoud als na de op dit punt duidelijke verklaring van de ministers Beel en Jonkman verwacht mocht worden. Zij baseert zich op de gete kende overeenkomst van Linggadjati. Haar inhoud kan men in deze korte zin samen vatten: een overeenkomst, die getekend is moet ook worden uitgevoerd. Voor elk re delijk mens moge dit een vanzelfsprekende waarheid zijn, tot dit besef zijn de leiders van de republiek blijkbaar nog altijd niet gekomen. Het heeft er steeds meer van, dat de republiek onwillig i6 na te komen waar toe beide partijen gehouden zijn. En aan die plicht wil de nota nog eens, voor het laatst, herinneren. Reeds was medegedeeld, dat.de nota niet het karakter zou dragen van een ultimatum- Stellig wil de Regering ook nu nog het stuk niet aLs zodanig beschouwd zien. Zij is de republiek altijd met de grootste welwillend heid tegemoet getreden en wil de nota ken nelijk doen zijn een laatste poging zonder bijbedoelingen gedaan om de leiders van de republiek tot rede en bezinning te bren gen. Intussen blijkt wel, o.m. uit een schrij ven van dT Bruins Slot aan „Trouw", dat te Batavia onder tegen-, maar ook onder voor standers van Linggadjati de zekerheid groei ende is, dat met de republiek geen land te bezeilen valt. Terwijl de eindeloze onderhan_ delingen voortduren, verslechtert de situatie, zowel voor Nederland als voor Indië. Langer wachten op een keer ten goede zou alleen zin hebben, indien er aanwijzingen waren, dat de partijen elkander toch nog enigszins benaderen. In deze omlijsting past geheel de nota, welke enkele belangrijke punten uit de over eenkomst van Linggadjati nog eens duidelijk naar voren haalt, in een korte formulering samenvat, en deze door een toelichting laat volgen. Deze punten zijn: de staatkundige vorm van de toekomstige samenwerking tusen Ne derland en Indië, de buitenlandse betrekkin gen, het militaire apparaat, de economische toestand en de verhouding tot de delen van Indië, welke niet tot de republiek behoren. Al deze punten vormen in de zienswijze der Nederlandse Regerng één geheel. Dit is ook begrijpelijk. De overeenkomst van Ling gadjati was ook één geheel (hetgeen intussen iets anders is dan dat het een overeenkomst ,,uit een stuk" is). De ontwerpers hadden getracht, er een logische lijn in te breien. Essentiële wijzigingen in -de nota acht de commissie-generaal dan ook niet mogelijk. We willen slechts hopen, dat er nu geen eindeloze discussie ontstaat over de vraag, wat „essentiële wijzigingen" zijn. Waar geen discussie meer over gevoerd zal worden, is, dat volgens de verklaring der commissie-generaal (hier duidelijk als woord, voerster der Nederlandse Regering) met deze voorstellen het eindstadium der onderhan delingen over de uitvoering van Linggadjati is bereikt. Zou het antwoord van de repu bliek op de nota afwijzend of onbevredigend zijn, dan zal de Nederlandse Regering haar standpunt nader dienen te bepalen. Is het teveel gezegd, wanneer wij van me ning zijn, dat de komende veertien dagen van uitzonderlijke betekenis zijn? Nog eens heeft de regering van haar goede wil blijk gegeven, een wil waartegen men alleen deze grief kan hebben, dat hij werkelijk al te goed is. Zij heeft nadrukkelijk verwezen naar hetgeen beide partijen plechtig zijn overeen gekomen. En thans is het wachten op het ant woord. De crisis nadert werkelijk het hoog tepunt. Of zal het alsnog tot een oplossing komen? „Niemand kan twee heren dienen" en het is voor de Britse regering een moeilijke taak, tegelijkertijd de stevige relaties met Amerika te handhaven en met de Russen op goede voet te komen. De ideale figuur, van een door de historie gewettigd, onaf hankelijk Engeland zal voorlopig een illu sie blijven, daarvoor is tijdens en na de oorlog de Amerikaans-Britse koppeling meer op een vergroeiing gaan lijken., hetgeen ech ter niet weg neemt, dat de wens naar meer dere politieke zelfstandigheid binnen het grote internationale verband, bij vele En gelsen aanwezig is. Zulks, omdat bij een voortschrijdende politieke antithese, de ver scherping der Amerikaans-Russische tegen stelling, de positie voor Engeland steeds on houdbaarder wordt en een „keuze" gewél dige consequenties met zich sleept. Het is wel opmerkelijk, dat men van Labour-zijde „dat is dus de regering, zeer voorzichtig is met uitingen, die de begeerte naar een nood zakelijke doll ar lening zouden kunnen ver raden, terwijl de conservatieven, die ten aanzien der Russen in het geheel geen .schizoïde" inslag hébben., gaarne een nieuwe Amerikaanse lening willen accep teren, zij het op gunstiger voorwaarden. De conservatieven in Engeland zijn namelijk van mening, dat in het midden van 1948 de Amerikaanse en Canadese credieten zul len zijn verbruikt en Engeland dan een economische crisis wacht. Er zou voor En geland als uitweg, in Europa, een politiek en economisch tegenwicht tegen de z.g. „Tru man-leer" moeten ontstaan, teneinde de Amerikaanse binding weer wat losser te maken en feitelijk wordt dit streven door het negativisme van Stalin inzake het Duitse vraagstuk juist geremd. De Russische bladen becritiseren scherp de Labour-politick en zien in Bevin een „satelliet" van Truman. Er zijn utilitaire gron den voor, dat voorlopig de Amerikaans- Britse structuur hechter moet blijven en de toenaderingspogingen tot Rusland zullen fa len. In de Labour-partij zelf, heeft de lin kervleugel, die der «dissidenten" of .re bellen", de heroriëntering op Rusland, zon der zich aan het communistisch ideaal te willen refereren, juist wél gewenst, maar als men nagaat, wat deze rebellen op Het con gres der Labour-partij te Margate hebben bereikt, dan kan men zeggen: „Much to do about nothing!" Het linkse la-waad ging over in stilte. De Labour-partij ziet er nog geen hedl in; als haar leden lid zouden kunnen wor den van het „Brits-Russische Genootschap" en de resolutie om het verbod van toetre ding tot deze pseudo-oommiundstische ver eniging in te trekken, werd dan ook met grote meerderheid verworpen. In. een ge schrift, dat vóór het oongres der Labour- partij aanving, verscheen, hebben vijftien Lagerhunsfiieden het politieke .links houden" bepleit en de betreffende brochure had dan ook tot titel „Keep left"! Er wordt o.a. op gewezen, dat Engeland in een toekomstig confUct enorme risico's loopt. Het meest voor de hand loggend is, dat Engeland via de .staven-verbinding" zich aan de kant van Amerika moet scharen, maar dan komt En geland onder het bereik van liet vuur der Russische kanonnen, omdat de Russen spoe dig heel West-Europa zouden bezetten. Ge steld, dat Engeland met Rusland meeging, dan zou de Amerikaanse blokkade het bin nen korte tijd uithongeren en het einde van het Imperium verzekerd zijn. .Daarom is het, volgens de overtuiging dezer 15 Lager huisleden, de plicht der Labour-partij, Euro pa onder socialistisch beheer te nemen, niet ,,frère compagnon" worden met de Stalinis ten, maar ook niet het aanhangwagentje zijn van het Amerikaanse imperialisme", dat de democratie tot claxon heeft. In een andere brochure „De kaarten op tafel", die de bij zondere ontstemming op haar rekening had van Crossman en andere „rebeQflen", werd min of meer officieel het buitenlands be leid van de Labour-minister Bevin verdedigd. De Labour-regering laat zich door Moskou niet op de knieën brengen en er is eerst een betere verstandhouding mogelijk, als de Sta- linistnsah-e politiek zelf wat soepeler wordt. Deze sterke positie heeft de Laboui*-partij, al is het congres nog niet geëindigd, ook bij de debatten weten te handhaven. Geen der linkse rebellen werd in het nieuwe par tij-bestuur gekozen, alleen Grossman bracht het tot plaatsvervangend bestuurslid, waarmede de Labour-partij dus te kennen gaf, achter de regering te staan. Wij hadden reeds vermeld, dat de resolutie, waarin op een beperking van de militaire dienstplicht werd aangedrongen, verworpen werd. Er was bovendien geen animo voor het in de toe komst volgen van een meer radicale, socia listische politiek; Labour houdt dus voor lopig nog rechts! Hat „wereldhandvest" voor alle socialistische regeringen, dat door de voorzitter van. het partijbestuur, Noel Baker, werd geserveerd, was dus niet overgoten met Russische saus. Vermelden wij nog. dat Noel Baker, als voorzitter van het partijbestuur wordt opgevolgd door Emanuel Shin well, die als minister voor brandstoflvoorziendng tij dens de kolen-crisis, bloot stond aan een storm van anti-Labour gezinde critiek. Toen Shinwell tijdens het debat geïnterrumpeerd werd door iemand, die Churchill naar vo ren bracht, beet Shinwell van zich af, al dus de „News Chronicle", door Churchill te schetsen als iemand, die het Engelse volk weer terug zou voeren naar de .kapitalisti sche wildernis". Met meer recht kan men zeggen, dat Chur chill 't Engelse volk vootr de .nazi-wildernis" heeft behoed, maar Shin wel I's opmerking bewijst, dat men zich op Labour-congressen óók nog steeds schuldig maakt aan holle rhetariek. IN ZEELAND KOMT HET ZOUT NAAR BOVEN. Van de naar schatting 20 milliard kg zout, die na de drooglegging van ae Zeeuwse eilanden nog in de bodem ach terbleven, is nog steeds niet alles verdwe nen. Op sommige plaatsen in Schouwen en Duiveland en St. Philipsland is het zout door de droogte weer aan de opper vlakte gekomen, waardoor de stand der gewassen ongunstig wordt beïnvloed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3