Molen „De Valk", monument voor onze stad Roven en stelen, het enige wat ze konden Onze economische mogelijkheden in Egypte WOENSDAG, 28 MEI INT Twee gouden echtparen, die in de loop der jaren lief en leed door hun leven hebben zien verweven. Het zijn A. Kuyt en G. Kuyt-de Jong, Varkevisserstraat 128 te Katwijk a/Zee (links) en D. Wetselaar en L. J. Wetselaar-de la Rie, Brouckhovenhofje 10, Lelden (rechts). Onze gelukwensen! VANMORGEN ZIJN DE ROE DEN GEHESEN In de vroege morgenuren heerste er bij de molen „De Valk" een en al bedrijvig heid. Het grote ogenblik was aangebro ken, waarop dit historische monument het aspect van een molen zal herkrijgen. Om half zeven werd door een groepje arbeiders de eerste 2200 kg wegende roede horizontaal aan de molen bevestigd. Dit zware karwei nam twee uur in be slag. In tegenwoordigheid van verschei dene autoriteiten, w.o. de burgemeester, jhr mr F. H. v. Kinschot, de heren A. J. Jongeleen, weth. v. fabricage, ir D. Boo- gerd, dir. Gem. Werken, werd omstreeks elf uur de tweede roede aan de kap aan gebracht. Dit moeizame werk eiste vooral bij een hoge temperatuur als die van vandaag, veel inspanning. Om even over half twaalf werd de driekleur gehesen en de burgemeester nam deze gelegen heid te baat om de heer v. Rhijn, de be woner van de molen en familieleden har telijk geluk te wensen met het bereiken van deze mijlpaal. Het z. g. „steken" van de roeden ge schiedt door een lierwerk, hetwelk opge steld is op de maalzolder en daar aan de achterzijde vastgemaakt met een staal draad aan de molenromp. Deze lier werkt .op een takel, die aan een op het wind- peluw opgestelde bok hangt. Het optrek ken van een molenroede is een werk, dat met voorzichtigheid moet geschieden en het is dan ook niet een kwestie van 'n uur, maar zeker van een dag. Wij vroegen waarom niet eerst de balie of stelling rondom de molen was aange bracht. De oplossing hiervoor is zeer plausibel .Indien eerst de roeden worden omhoog gebracht en goed vastzitten, le veren deze groot gemak op voor het aan brengen van de omgang of balie, terwijl een van te voren aangebrachte balie het ophalen van de roeden in de weg zou zitten. Men had dan althans een groot gat moeten sparen om ze daar doorheen te halen. Nadat de molenroede door de as is gebracht (daardoor is gestoken) tot aan het midden van de roede, wordt deze met z.g. keerklossen goed in de as vast- gewigd en deze wiggen worden weer met ijzeren bouten vastgezet. De as is van gietijzer. Zoodra de eerste roede in de as is bevestigd wordt de as gedraaid en kan het op dezelfde wijze optrekken van de tweede roe plaats hebben. Zodra de roeden zijn aangebracht, wor den de heklatten en daarop de windbor den bevestigd. Dit zal vrij snel plaats vinden. Daarna worden de roeden geteerd met zwarte koolteer, waardoor roestge- vaar het best wordt voorkomen. Men zal dus binnen korten tijd weer de molen geheel „aangekleed" te zien krijgen, wanneer ook de balie in volle omvang rondom de molen is gecon strueerd. Voor de oplegging van de balieliggers zagen wij 'n gewapend beton ringbalk, die op de hoogte van de meelzolder om het molenlichaam is gespannen. In die Vit de Omstreken HAZERSWOUDE Morgenavond spreekt voor de afd. cfyer Geref. Bond in het gymnastieklokaal om half adht, ds P. Bouw van Wouden berg. NOORDWIJK Het is het bestuur van de Kunst kring gelukt Ohaja Goldstein vóór haar vertrek naar Amerika voor de leden te laten optreden. Over deze kunstenares, die een wereldreputatie heeft, schreef Victor E. v. Vriesland eens: „De zo zel den samengaande, maar bij haar zo in nig verweven takken van kunst: Zingen, voordragen en dansen, heeft zij harmo nisch verenigd, en haar eigen karakter opgelegd". De juistheid van dit oordeel werd be wezen, ondanks de gebrekkige entou rage van het Casinotheater, waar de voorstelling plaats vond, waardoor het optreden bijna dreigde te mislukken. In onze kring zullen wellicht stem men opgaan, die beweren dat sommige gedeelten van het programma voor ons onaanvaardbaar zijn. Dit zpu dan gelden voor de dramatisering van een gedeelte van het boek Esther, en voor twee Chas- siddische dansen: Vrolijk en ernstig ge sprek met God. Zoals de kunstenares ter toelichting echter opmerkte, is de ver houding tot God bij de Joden directer en indringender dan bij andere volken. Zonder deze uitspraak geheel te onder schrijven, moeten we toch erkennen dat er waarheid in ligt. We hebben deze avond kunnen genie ten van de uitingen van hoogstaande cultuur en hebben beleefd de tragiek die er ligt in het altijddurend opgejaagd zijn, maar ook gevoeld de zekerheid van de uiteindelijke verlossing, dit alles ver tolkt door een kunstenares. Het is niet mogelijk in details te treden, maar hoe brilliant was bijv. Partisanenlied, met het strakke rhytbme en de verfijnde ex pressie. De pianobegeleiding was bij Geza Frid in goede handen. Ambtenaren van de C. C. D. ont dekten een geval van clandestiene slach ting, waarbij een vijftal personen, o.w. een Noordwijkse slager, zijn betrokken. Procesverbaal is opgemaakt en allen zijn enkele dagen onder arrest geweest. Twee I van hen zijn voor Off van Justitie geleid balk zitten thans reeds de ankers voor de eiken liggers. Aan de buitenkant komen deze liggers op eiken schoren te rusten, die op hun beurt weer een steunpunt vinden in betonklossen, die op ongeveer 12 m. hoogte rondom de molen zijn in gemetseld. We telden er maar eventjes 48 van deze klossen, wat dus betekent, dat er 48 schoren onder de balie'komen. Op de molenbelt lag een zwaar stuk hout, dat ongeveer 12 a 13 m. lang was Dit bleek de z.g. molenstaartbalk te zijn, die aan de achterzijde van de molenkop wordt gehangen en met 4 schoren (2 lange en 2 korte, die eveneens ter plaat se lagen) aan de kop wordt bevestigd. Met deze staart kan de molenkop door middel van een windwerk worden ge draaid. Wanneer we deze eenvoudige, maar machtige constructie van de mo len bekijken, krijgen we toch onwille keurig respect voor de techniek onzer voorvaderen, die hetzelfde toch ook reeds in de laatste drie eeuwen presteerden. De molen komt straks te staan als mo nument temidden van een kruispunt van wegen, zodra het grote plan voor de wederopbouw van de stationsweg en om geving en de spoorweg-plannen zijn uit gevoerd. Doch ook reeds vóór deze uit voering zal de blik van menigeen met voldoening vallen op-dit mooie monument, hetwelk voor onze stad behouden mocht blijven. ORANJE-GROEN CONTRA DE SCHEIDSRECHTERS Hedenavond speelt het eerste en twede elftal van Oranje-Groen aan het Zwarte Pad tegen resp. het A. en B. elftal der Leidse scheidsrechters. De wed strijden vangen aan om 7.15 uur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Elisabeth M. dr van J C S Vreeburg en C T Mollers; Christna G. M. dr van N Philppo en C Grasman; Wilhelmus C. zn van W C de Rooij en L. Doesburg Lanooy; Franciscus W. J. zn van P T Seijsener en W M Tijssen; Jacoba J. dr van M Mulder en A D Marijt; Bernard zn van J Hillige en A Douma. VOORHOUT Gisteravond omstreeks elf uur werden de brandweren van Voorhout, Sassenheim en Noordjwijik^rhouit gealarmeerd voor een uitslaande brand bij de fam. Noor- dermeer aan de Teylinigerlaan te Voor hout. Er was grote publieke belangstel ling, doch 't „brandfeest" op dit vergevor derde uur culmineerde in een disillusie (voor de toeschouwers althans)De brand was begonnen in een schuurtje bij het huis en door krachtig ingrijpen wist men het huis voor het vuur te vrij waren NOORDWIJKERHOUT. Voor het diploma typen zijn geslaagd J. Zonneveld en C. Verdegaal Czn. De heer P. W. Zonneveld is geslaagd voor het diploma Maatschappelijk wer ker, met aantekening van bijzondere ken nis van het Maatschappelijk steunwezen met inbegrip van kinderbescherming. Dezer dagen kwam de Oranjever eniging „Noordwijkerhout" in hotel Van der Geest in ledenvergadering bijeen, o.l.v. de voorzitter de heer F. Vink. Een nieuw reglement werd vastgesteld. De vergadering kreeg gelegenheid haar ge dachten uit te spreken aangaande de plannen der feestviering. Heden (Woensdag) en Maandag 2 Juni a.s. zijn het gemeentesecretarie, ontvangkantoor gemeentewerken en afd. sociale zaken de gehele dag voor het pu bliek wegens de te houden volkstelling gesloten. Alleen voor burgerlijke stand zaken kan men op die dagen van 12 tot 12.30 uur op de secretarie terecht. Vanaf heden bestaat er wederom ge legenheid om formulieren voor consumen- tenerediet te bekomen tegen betaling van 5 cent, des morgens op het bureau voor sociale zaken Havenstraat 36. De verkoop van deze formulieren wordt op 31 Mei beëindigd. Mr P. J. IDENBURG OVER Z'N REIS NAAR EGYPTE De alg. secr. van het Afrika-instituut, mr P. J. Idenburg te Leiden, heeft in overleg met de betrokken regeringsin stanties, een reis naar Egypte gemaakt, teneinde te onderzoeken in hoeverre de economische betrekkingen tussen ons land en Egypte zouden kunnen worden versterkt. Na zijn terugkomst in Neder land verklaarde mr Idenburg, dat de mogelijkheid van een grotere Nederland se deelname in de idustriële ontplooi ing van Egypte, dan tot dusverre zeker tot de mogelijkheden behoort, al ware zulks alleen al in de vorm van levering der machines. Voorts heeft het land aan de Nijl dringend behoefte aan talrijke consumptiegoederen, op welk gebied Ne derland eveneens, een belangrijk aan deel zou kunnen innemen. Belangrijker voor ons land is evenwel ons aandeel bij de uitvoering van grote werken, waar van Egypte er vele op stapel heeft staan, b.v. havenverbeteringen, irrigatie- werken, en verbeteringen op agrarisch terrein van onze reputatie. INGEWIKKELDE ZAAK VOOR 'T LEIDSE TRIBUNAAL Op de zitting van gistermorgen van het Leidse Tribunaal kwam het eerst aan de beurt de 27-tfarige B. de Wreede uit Lisse, die in 1940 had deelgenomen aan een weer- sportkamp in München, waarna hij, aldus de beschuldigde, onder dwang lid was ge worden van de Waffen S.S. In 1944 was hij als radio-technicus aangenomen bij de Telefunkenfabrieken in Duitsland. Uit twee niet in het dossier aanwezige brieven zou volgens beschuldigde moeten blijken, dat hij zich daar had aangesloten bij een ver zetsgroep, die naar de Engelse zender luis terde en deze berichten steeds doorgaf. De raadsman mr P. van 't Hoff Stolk wees op verdachtes zeer jeugdige leeftijd, waardoor het niet te verwonderen is, dat hij bezweken is voor de intense Duitse propaganda. Bovendien is zijn intelligentie beneden normaal en tenslotte zouden de ouders geen moeite gedaan hebben om de zienswijze van hun zoon te veranderen. Dat beschuldigde bovendien vóór de capi tulatie het verkeerde van zijn daden heeft ingezien en toen illegaal is gaan werken, vond verdediger wel een gunstig bewijs en bepleitte dan ook de uiterste clementie voor dit geval. De volgende zaak betrof de jeugdige kantoorbediende L. M. den Besten uit Bos koop, die in 1941 was toegetreden tot de N.S.B. en de Jeugdstorm. Als zodanig droeg hij het N.S.B.-insigne en bezocht de vergaderingen. In 1943 vertrok hij naar Wilna als vrijwilliger bij de Oostcom pagnie. Tenslotte werd hij in 1945 ingelijfd bij de lijfwacht van Mussert. Hadt U, aldus de Pres., in 1945 nog niet ingezien wat de N.S.B. en alles wat daarmee samenhing nu eigenlijk was? Jawel, was het antwoord, maar ik zat nu eenmaal in het schuitje en moest meevaren! De raadsvrouwe mr J. M. Nieubuur meende dit geval te moeten bezien met de aanleiding die aan dit alles is voorafgegaan. Beschuldigde wilde met alle geweld sport leraar worden'doch zijn ouders konden de studiekosten niet betalen zodat hij zelf aan het werk ging om geld te verdienen. De straf die verdachte door zijn internering reeds ondergaan heeft, achtte de verdedig ster voldoende, temeer daar hij weer heel graag aan het werk gaat en hij volkomen genezen is van zijn verkeerde inzichten. Daarna was de beurt aan R. van Huis, een 25-jarige stuurman uit Hillegom, die in dienst van de Ned. Handelsmij in Mei '40 toevallig aan land was. Om zijn doel te be reiken was hij in 1941 sympatiserend en ui '42 gewoon lid van de N.S.B. geworden. Hij had n.l. in '41 zijn diploma 2e stuurman gehaald en moest nu eerst de practijkjaren doormaken, alvorens hij verder kon stu deren voor le stuurman. Daartoe was hij Op dit gebied is men zich in Egypte zeer wel bewust. Deze mogelijkheden kunnen echter niet worden gebruikt zonder het over winnen van diverse moeilijkheden. De sterke nationalistische inslag van Egypte stimuleert een politiek, 'zich zich kant tegen de West-Europese landen, die naar de mening van Egypte 'n imperialistische politiek voeren. Er bestaat een voorne men tot inwerking stellen van een nieuwe deviezenregeling met ingang van half Juli a.s., o.m. beogende het in even wicht brengen van in- en uitvoer. Dit zou voor ons land ernstige moeilijkhe den meebrengen, aangezien onze uitvoer naar Egypte, voornamelijk aardappelen, vis en visconserven, meelproducten, pa pierwaren, werktuigen en machines, in 1946 f 7.680.000 bedroeg en onze invoer uit 't land aan de Nijl slechts f 3.212.000, voornamelijk aan veevoeder en zemelen. Van veel belang achtte mr Idenburg voorts de versterking der culturele be trekkingen, waarover reeds niet on vruchtbare besprekingen zijn gevoerd. als lid van de N.S.B, bij de Duitse handels- marine geplaatst en vandaar door omstan digheden overgegaan op de Kriegsmarine. Ook had hij de eed op den Führer afgelegd. De raadsman mr O. H. van Wijk voerde tot zijn verdediging aan dat zijn liefde voor het vak hem tot zulke daden gebracht had. Met heel veel energie had hij zich uit een eenvoudig arbeidersmilieu weten op te werken, toen plots de oorlog al zijn plan nen in de war gooide. Bovendien had hij kennis gekregen aan een N S.B.-meisje. Uit dit alles blijkt echter, dat hij de N.S.B. slechts gebruikt had als een trapje om op een schip te komen. Ook in dit geval achtte spr. spoedige invrijheidstelling gewenst. Hij had wel zijn nationaliteit verloren, doch niet zijn persoon, en hij zal ongetwijfeld door zijn beroep nog vele goede diensten kunnen bewijzen. Tenslotte een ingewikkelde zaak, waarbij drie beschuldigden betrokken waren. Als eerste werd gehoord de 34-jarige geschei den E. C. Bodijn, die met een Duitse mili tair, een zekere E. Goedeke, samenleefde. Voorts had verdachte in een marinekazerne in Schellingwoude en als serveuze in Duits land gewerkt; dit laatste zou zij gedaan hebben om met de ouders' van Goedeke, waarmee zij trouwplannen had, kennis te maken. Goedeke, die als getuige was opgeroepen, was gedeserteerd en trok met verdachte van het ene huis naar het andere, totdat zij in Febr. 1945 een kamer huurden bij de tweede beschuldigde P. M. Bodijn. Om in hun onderhoud te voorzien hield Goedeke op straat burgers aan en nam dan allerlei levensmiddelen in beslag, o.a. ook een fiets, die P. M. Godijn op de markt voor ƒ350 verkocht heeft, waarvan hij 50 gehad ge kregen zou hebben. Over het feit dat E. C. Bodijn Goedeke aangespoord heeft om te gaan roven, liepen de verschillende ver klaringen wel wat uiteen. Van de geroofde goederen zou P. M. Bodijn nooit meege geten hebben, hoewel dit door zijn1 zuster en Goedeke ontkend werd. De derde beschuldigde was de 41-jarige N. Massaar, eveneens uit Leiden, een zwa ger van E. C. Bodijn, die Goedeke op zijn strooptochten vergezelde, hem de weg wees en inlichtingen verstrekt zou hebben. De hoeveelheid geroofde levensmiddelen was wel zo groot, dat zij zich konden permit teren suiker voor jenever te ruilen om gezellige Kerstdagen te vieren. Ook hand dynamo's waren voor hen een welkom artikel. De eerste werd door Goedeke buit gemaakt op de Lammenschansweg, op aan wijzing van N. Massaar hetwelk de laatste echter ontkende. De verdediger mr W. van der Ghijs had tegen de beschuldigingen mets in te bren gen, doch was er van overtuigd dat alle drie de beschuldigden het slachtoffer waren geworden van Goedeke, terwijl ook de honger een van de factoren was, die hen tot zulke daden aangezet had. Voor deze „zielige gevallen" vroeg de raadsman dan ook de uiterste clementie. Uitspraak over al deze zaken over 14 d Het Leids Tribunaal deed gisteren al lereerst uitspraak jn de volgende zaken: A. v. d. Zwan te Noordwijk, interne ring voor de tijd van zeven jaar tot 6 December 1952, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht, het bekleden van openbare func ties. W. Velthuyzen te Leiden, internering voor de tijd van 2 jaar en 6 maanden tot 11 Juni 1948, ontzetting uit de beide kies rechten, het dienen bij de gewapende macht, het bekleden van openbare func ties. A. van Duyvenvoorde te Katwijk aan Zee, internering voor de tijd van 2 jaar en 9 maanden tot 10 Juni 1948, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare functies. M. P. den Hollander te Kouderkerk, in ternering voor de tijd van vier jaar tot 12 Juni 1949, ontzetting uit de beide kies rechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare functies. J. E. Teljeur te Valkenburg, internering voor de tijd van 5 jaar tot 5 Mei 1950, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare functies.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5