Wat zal de 3 Octoberoptocht te zien geven Drie-Octobervereniging had een goed jaar Kinderdank spontaan en... ten volle verdiend NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG, 28 MEI 1917 Stadsnieuws TIEN EEUWEN HISTORISCHE COSTUUMS Mei, Juni, Julizomer! Vacanties en dan al aan 3 October deniken? Nejen, daar zullen wij niet zo gauw toe komen. Gelukkig maar, dat het actieve be stuur van onze 3 Octobervereniging er anders overdenkt, want indden ddt „met vaoantie" gang, zou er van feesten ndet veel teredht komen. En zo zijn dan ook gisteravond in de jaarvergadering de p/lannen onthuld voor de 3 Octoberdag 1947, diije naar wij hopen niet zo in het water zal vallen als vorig jaar, toen een flinke onweersbui spelbreker dreigde te worden, alhoewel deze toch geen afbreuk aan de feestvreugde heeft gedaan, want op de derde dag van October is en blijft het feest voor de Sleutelstad. De traditionele programma -punten in de ochtenduren, reveille, koraalimuziek, uitdeling van haring en wittebrood ont breken natuurlijk niet, evenmin als de taptoe aan de vooravond. Zo vindt «men er nu eenmaal nergens een. De kerkelijke herdenking vormt van zelfsprekend 's morgens het voornaamste onderdeel. Zo mogelijk worden dan nog in de morgenuren een wieier- of voetbal wedstrijd en poppenkasrtjvertoning gehou den, terwijl tevens van 1012 uur „De Dakenhal" geopend zal zijn. Het 'belangrijkste is en blijft echter de optocht en deze kost het bestuur, in het bijzonder de optocht-commissie, veel hoofdbrekens. Wat zal ^Leiden dit jaar te zien krijgen? De heer de Koning, die de moeilijk heden schetste voor het samenstellen van de optocht in verband met materiaal- LEIDERDORP. Morgen kunnen zij wier kinderen zijn geboren in de maanden Mei 1932 t/m 1945, alsmede Juli 1946 schoenenbonnen afhalen. Dit kan geschieden tegen overlegging van de Tweede stamkaart met inlegvel, waar aan zich de bon 604 bevindt. Het kantoor is geopend van 9.3012 en van 1315 uur. VALKENBURG. Een dezer dagen werd een afzonder lijke afd. van het Ned. Bijbelgenootschap opgericht. Tot nog, toe vormde Valken burg een onderafdeling var. Katwijk a. d. Rijn. Om meer bekendheid aan het werk van het Bijbelgenootschap te geven en om meer contribuanten te kunnen win nen, werd thans overgegaan tot splitsing. Het bestuur van de afdeling Valkenburg wordt gevormd dpor ds P. Hainjé (voorz.), ds L. I. Baas (vice-voorz.), K. Binr.e- kade (secr.), C. G. J. van Donk (pen- ningm.), Anth. v. d. Berg en H. Boter- mans. Bij de verkiezing van ambtsdragers in de Geref. kerk, werden tot ouderling gekozen: C. H. v. d. Meij en Nic. Ouwer- sloot; tot diaken: A. H. Botermans. De zendingscollecte, in de Ned. Herv. Kerk heeft f 174.90 opgebracht. VOORSCHOTEN. Zaterdagmiddag is in het politie bureau een gedenksteen onthiuld ter na gedachtenis van wijlen burgemeester M. F. Berkhout en de agenten A. Leeuwis en H. de Vrij. De heer Den Houter her innerde aan die zomerse dag in Augustus 1944, toen één moment van onbedacht zaamheid 3 gezinnen en met hen heel Voorschoten in rouw dompelde. Dank zij de medewerking van de ingezetenen van Voorschoten was een ruime som gelds bij eengebracht. Voor die medewerking wilde spr. op deze plaats hartelijk' danken. Van het geld konden een grafkelder, een steen en de nu te onthullen gedenksteen, ge kocht worden. Een dochter van wijlen burgemeester Berkhout nam toen het doek weg, dat de steen bedekte. De heer Den Houter gedacht daarna nog met een enkel woord Burgemeester Berkhout en de beide collega's en zeide, dat hij ervan overtuigd was, dat geen van de collega's hen ooit zou vergeten en dat zij de nage laten betrekkingen steeds met raad en daad zouden bijstaan. Mevr. Berkhout dankte daarna met een enkel ontroerd woord mede namens de beide andere dames. Boven de schoorsteenmantel is een foto van de drie omgekomenen aange bracht met daaronder een gedenksteen met het opschrift: Ter nagedachtenis aan onze op 9844 om het levén gekomen Burgemeester M. F. Berkhout en collega's A. Leeuwis en H. de Vrij. Wij herinneren er nog aan dat de vergadering van „Pro Rege" gehouden wordt morgenavond 8 uur, in het Geo. voor Chr. Belangen, Wijngaardenlaan. WARMOND. Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten en brandstoffen- kaart deze laatste tegen inlevering van het reeds eerder uitgereikte met inkt ingevulde formulier M.D. 32315 en het restant van de oude brandstoffenkaart, waaraan zich de bon 72 BV bevindt, de letters A t/m G en H t/m Heel. Op het groot nationaal concours te Lisse behaalde de muziekvereniging het Fanfare onder leiding van haar dir. W. F. de Zwart met 333% punt in de eerste afd. een eerste prijs. Zij deed ook mede aan de ere-wedstrijd, die des avonds werd gehouden. Het was al laat, toen het Fanfare in Warmond aankwam, waar het vrolijk ontvangen werd. De directeur werden bloemen aangeboden, waarna het onder mars-muziek naar de zaal ging om vandaar huiswaarts te keren. schaarste en de textielposdtde, kon toch 'n plan voorleggen, d'at bij uitvoering 'n even waardig cachet aan de optocht zal ge ven als in vroeger jaren. Het ligt in de bedoeling „Tien eeuwen historische kle derdrachten" aan heit oog van de Leide- naars te laten voorbijtrekken, welke over ongeveer 10 groepen zullen worden verdeeld. Groep I: kruistochtridders, gravenhuis met gevolg enz. uit de 11e eeuw; groep II: omstreeks 1200, jachtgroep Floris V; •groep III Jac. v. Beder,en m. gevolg; groep IV: itournooiriiddlers; .groep V: Margretha van Panma met haar raden; groep VI: vorsten uit de 16e eeuw, in verband met de geschiedenis van Ledden; groep VII: de gouden eeuw, de stadhouders Frede- rik Hendrik, Maurits, enz.; groep VIII: Stadhouder Willem III, koning van En geland, in de gouden koets; groep VIII a: omstreeks 1700, Bruiloft van Kloris en Roosje; groep IX: 1806, Lodewijk Napo leon met gevolg, tweede deel omstreeks 1860, maalcoach met Engels reisgezel- Wijlen de heer R. de Wilde in de jaarvergadering herdacht In zijn openingswoord ter jaarvergade ring der 3 Octobervereniging, heeft de voorzitter, de heer W. van der Laan, allereerst herinnerd aano de herdenking van het 60-jarig bestaan en het overlijden van de heer R. de Wilde herdacht, die vanaf 1912 als bestuurslid met hart en ziel voor de vereniging heeft gewerkt en wiens naam dan ook in dankbare her innering zal blijven voortleven. Voorts uitte spr. zijn tevredenheid over het welslagen van het 3-Octoberfeest iij 1946 en, deed hij een beroep op aller me dewerking voor de kómende festiviteiten. De secretaris, de heer E. W. Wichers Rollandet, gaf in zijn uitvoerig jaarver slag een overzicht van de werkzaamheden in het afgelopen verenigingsjaar, waarbij aan alle medewerkers aan de 3-October- dag dank werd gebracht voor hun arbeid. Het bleek, dat ca. 150.000 personen (leden en bezoekers) het feest terrein hadden bezocht. De gevelsteen-wedstrijd voor de jeugd had helaas niet aan de verwach tingen beantwoord. Het financieel verslag var. de penning meester, de heer C. J. van Spall, ver meldde een totale ontvangst van f 57.812.81 en een uitgave van totaal f 54.930.65, zodat er een batig saldo was van f2882.16. De voorzitter heeft beide functionaris sen in hartelijke bewoordingen dank ge bracht voor hun vele werkzaamheden, evenals het bestuurslid, de heer Bern Buurman, die zich niet herkiesbaar stelde. In zijn plaats werd tot bestuurslid ge kozen de heer C. G. F. Wernink en in de vac. van wijlen dé heer R. de Wilde, ir J. J. G. van Hoek; herkozen werden de heren N. A. Commandeur en H. E. van der Heide. Tot leden van de fin. controle commissie werden benoemd de heren H. B. Breeoaart, W. F. van der Reijden en J. NijerJhuis. Naar aanleiding van de bestuursverkie zing verzocht de heer J. Craima in het bestuur een plaats te doen bezetten door een persoon uit de arbeiderskringen, aan gezien r.aar zijn oordeel 3-Octoberfeest een volksfeest is. IJet bestuur zegde toe Leidse telegrammen Gistermorgen is de 72-j. mevr. S. v. D. toen ze bij een kapster geweest was van de trap gevalen. Met een zware hersenschudding werd ze opgenomen en door de E.H.D. naar het Acad. Zieken huis overgebracht. Op de Rijnsburgerweg, nabij het Acad. Ziekenhuis is de 62-j. mevr. H. de H. te Alphen, die zonder op het ver keer te letten het rijwielpad overstak, aangereden dooi1' een wielrijdster. Met een gecompliceerde rechterarmbreuk werd zij door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. schap; groep X: de stichting van het Leids Studenten Corps, V.V.S.L., een groep met diverse rijtuigen, enz. Voor het samenstellen van deze groe pen zullen een gelijk aantal verenigin gen worden uitgenodigd, die aan hun groep hun naam mogen geven, terwijl de kosten voor deelname geheel worden gedragen door de 3 Octobervereniging, welke voor de costuums zorgt en bij de uitvoering leiding geeft. Voorts zal door militairen uit het gar nizoen Leiden een wagen voor de „Ni- win" worden verzorgd, tijdens het mee- rijiden wordt geld ingezameld ten bate van onze militairen in Indië. Het historische gedeelte uit de optocht zal ditmaal dus weer eens iets anders zijn dan voorheen, doch het zal niet onder doen wat uitbeelding en costuums be treft, voor de optochten met voorstellin gen van bepaalde episode onzer Vader landse en Leidse historie. Integendeel, een stoet van fleurrijke costuums krij gen we te aanschouwen, waarvan onge twijfeld gezegd zal kunnen worden: „dat was af". Voor 's avonds staan weer een feest in de Stadsgehoorzaal en een groots vuur werk op het programma, terwijl het Schuttersveld de gehele dag geopend zal zijn, evenals aan de vooravond. deze gedachte in. overweging te zullen nemen. Besloten werd opnieuw rechtspersoon lijkheid aan te vragen, in verband waar mede een kleine reglementswijziging werd goedgekeurd. De heren Van der Laan en B. J. de Koning voorzitter van de Optocht-com missie, gaven vervolgens een uiteenzet ting van de plannen voor 3 October 1947, welke men elders in ons blad aantreft. In de rondvraag werd vanuit de verga dering het verzoek tot het bestuur ge richt om zijn aandeel bij te dragen voor de feestelijkheden bij het as. Regerings jubileum van H.M. de Koningin, opdat Leiden bij andere steden niet zou achter- bijlven. Hierover zal 'het bestuur zich nader beraden. Tevens werd gevraagd de plannen voor de a.s. feestviering tijdig ter kennis te brengen van organisaties als de Federatie van buurtverenigingen, teneinde van goede medewerking verze kerd te zijn. Défilé voor het bestuur van de Bond v. Leidse Speeltuinver. Gisteravond omstreeks half acht begon Leiden's oude Breestraat tekenen te ver tonen die er op wezen, dat er iets onge woons aan de hand was. De zon had de gehele dag de stad met haar milde warmte rijkelijk gevoed en men kon goed mer ken, dat de mensen, na het volbrengen van 'hun dagtaak, blij waren, dat ze naar huis konden. Om zeven uur lagen de hoofdstraten dan ook stil en verlaten; voor de restaurants stonden de tradi tionele rijen auto's, blakend in het zon licht. Wie zou vermoed hebben, dat-hier een uur later een fleurige kinderstoet zou voorbijtrekkén, ter gelegenheid van het tweede lustrum van de Bond van Speel tuinverenigingen voor Leiden en Omstre ken? Waar het publiek zo vrij plotseling vandaan kwam, is velen een open vraag gebleven, doch waar is, dat de bevolking op gulle wijize blijk heeft gegeven van haar belangstelling. Honderden nieuws- gieringen en toeschouwers, die reeds wis ten, welk feest Leiden nu weer te wach ten stond, concentreerden zich in de om geving van „In den Vergulden Turk", want het bericht was immers verspreid, dat het bestuur van de jubilerende orga nisatie de kinderhulde vóór dit gebouw, waarin tevens de receptie zou plaats vin den, zou afnemen. Een kwartier voor de aanvang var. het illustre défilé begon een klein contingent'dienaren van de heilige Hermandad' het publiek op zachtzinnige wijize tot achter de denkbeeldige afbake ningen terug te werken, hetgeen voor Ik wil er maar mee zeggen... Stel je eens voor, dat er vandaag aan de dag iemanddie sinds tien jaiar geen contact met de beschaafdewereld heeft gehad, zo maar, heel plotseling, ons kleine landje aan de zee binnenkomt. Na vele en ingewikkelde gesprekken met de douanebeambten en wat dies meer zij, stapt hij „Neerland" in. Het eerste wat zo'n man natuurlijk doet is een krant kopen. Dagrin kan hij in vogelvlucht vrij nauwkeurig vinden, hoe het er in het landje van „dijken, polders en molens voorstaat. Hij leest en zijn ogen beginnen te glin steren! Nee maar, wat een geluk, die echte, geurende, wit-brandende Hollandse sigaren, waartegen geen enkel buiten lands merk het kan volhouden. Naar een sigarenwinkel lopen, er binnen gaan en een kist bestellen, is het werk van een ogenblik. De winkelier, verheugd over zo'n klant, is zeer bereidwillig en vraagt eerst wan neer is afgerekend en het kistje, keurig verpakt, voor hem staat om de bonnen. De vreemdeling kijkt verbijsterd en legt uit, dat hij in geen tien jaar in Neder land is geweest en dus niet weten kon, datmaar, hoe is dit dan mogelijk?? hij grijpt z'n krant en houdt haar on der de ogen van de enigszins van zijn stuk gebrachte winkelier „Sigarenfa briek gesloten wegens overproductie, 200.000 sigaren onverkoopbaar!" De sigarenhandelaar haalt z'n schou ders op en begint te vertellen van in voer en uitvoer, van distributie en rijks bureau, van vakgroep en fabrikanten. Hij spreekt van corruptie en vriendjespoli tiek. van zand, zeep en sodaHij raakt buiten adem, begint te stotteren en zwijgt. De man tegenover hem\ is allang gevlucht. Die koopt z'n sigaren wél ergens anders, waar ze ,^wart" zijn; hij hoeft niet eens zoveel mèèr te betalen. Dat wil ik maar zeggen JANTJE VAN LEY DEN Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van schoenenbonnen zij wier kinde ren zijn geboren in de maand Mei 1932— tm 1945 alsmede zij geboren in Juli 1946. Dit kan geschieden tegen overlegging van Tweede Stamkaart met inlegvel waaraan zich de bon 604 bevindt en wel de letters A t/m H. Het Distributiekantoor (Steen- schuur) is geopend van 8.3011.45 en van 1416 uur. sommige „Aagjes" niet geheel aanne melijk bleek te zijn, want de mensen massa was toch niet zo groot, dat de poli tie gedwongen werd in te grijpen. Ken nelijk zat hier de publieke stelling achter: Hoe dichter bij de autoriteiten, hoe beter: het was per slot van rekening altijd aar dig om te zien, hoe de heren van het be stuur reageerden op de kinderlijke ovatie. Even kregen wij het gevoel, alsof het Drie-October was. Dan staan immers de trams ook ledig in dé straten, geduldig wachtend, tot het de menigte belieft, ruim baan te maken, opdat het normale leven weer zijn loop kan voortzetten. Dan bun gelen er ook benen uit de ramen van de hoge huizen en „hangen" mannen en vrou wen ver over de kozijnen om dé triomf tocht effectief vooral dat gade te slaan. Zo was het gisteren ook. Het was geen fakkeloptocht, ook geen gecostumeerde- óf praalstoet, welke door het centrum van onze stad trok. Het was iets anders. We zouden haast zeggen: vooral voor deze tijd iets beters. De achr tergrond van dit sobere, niettemin glans rijke werk was zo oneindig schoon en diep, dat wij ons hebben verblijd met velen. In het kader „De jeugd van de Straat" was dit marcheren van de Leidse jeugd voor hen, die ten nauwste bij het in casu speeltuinwerk betrokken zijn, een daad van onschatbare waarde. Ruim tweeduizend kinderen worden in de speeltuinen ondergebracht en we kunnen gevoegelijk zeggen, dat ook de kans op vernielingen van het stadsbeeld zoveel maal geringer is geworden. Mede daar om was deze optocht een sublieme de monstratie en inspiratie voor de ontelbare kinderen, die gisteren nog als toeschou wers aan de kant van de weg stonden, doch ook binnen die wijde, vertrouwe lijke kring van speeltuinvri°nden zullen moeten worden gebracht Drie muziekcorpsen voerden de vro lijkheid ten top en gaven mede een offi cieel tintje aan het geheel, dat werd op geluisterd met een buitengewoon groot aantal vlaggen en guirlandes. Vele orga nisaties, van allerlei kleur, maakten deel uit van de lange stoet, maarer zijn nog veel meer kinderen in Leiden! Het bestuur van de Bond nam de spon tane hulde dankbaar in ontvangst en re cipieerde daarna in een der bovenzalen van het restaurant, waar de voorzitter, de heer C. Lardee. een openingsrede uit sprak. Hij gaf een kort overzicht van de tien-jarige periode en bracht dank aan allen, die het werk met inspirerende woorden en daadwerkelijk steun hebben ter zijde' gestaan. Een lange rij van spre kers voor een receptie duurde dit on derdeel wat te lang voerde nog het woord. Onder hen, die hun belangstel ling toonden, bevonden zich de heer R. J. Meyer, commissaris van Politie en de heren S. W. Hagedoorn en A. J. Kosten, resp. commandant en onder-^mmandant van de Brandweer. Het bestuur van de Bond van Leidse Speeltuinverenigingen nam gisteravond, staande voor de „Turk" de hulde van honderden kinderen in ontvangst, die in een lange stoet langs hen heen trokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4