Van Mook wil een Indonesische federatie: Nu 't Verklaarde l i uitzicht Ramadier bezwijkt voor pressie der stakers Na de reis NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG, 28 MEI 1947 BELANGRIJKE VOORSTEL LEN AAN SOEKARNO Twee buitenlandse persbureaux mel den ons belangrijke beslissingen te Ba tavia: Ass. Press deelt mede, dat dr Van Mook aan Sjahrir, die naar Djokja ver trokken is, de volgende voorstellen heeft meegegeven; a. Een gemengde interim-regering, waarin ook vertegenwoordigers van Oost-Indonesië opgenomen zouden zijn; b. instelling van een universele geld- eenheid met een gecombineerd orgaan ter regeling van de buitenlandse wis- selkorsen; c. een eis om onmiddellijk rijst te verschepen naar die delen van de archipel, waar gebrek heeft; d. vesti ging van wet en orde in geheel Indo nesië met behulp van de Nederlanders in republikeins gebied, waar dit nodig is, hetgeen een inleidende poging zou zijn om de buitenlandse eigenaars weer naar de ondernemingen terug te bren gen; e. gemeenschappelijke controle op in- en uitvoer met het doel de grond stoffen in republikeins bezit onder een gemeenschappelijk beheer te brengen. Generaal Spoor zou Sjarifoedin nog een aantal eigen plannen hebben overhan digd en deze laatste zou beweerd heb ben, dat de zijne daarop veel lijken. Reuter Batavia verneemt uit betrouw bare bron, dat het voorstel een voorlo pige federale regering voor geheel Indo nesië inhoudt. Sommigen nemen aan, dat deze Oost-Indonesië, Borneo en de republiek omvattende regering hande lend kan optreden in buitenlandse aan gelegenheden van financiële en econo mische aard. Men verwacht Zondag aanneming of verwerping. Volgens A. P. is het voorstel geen ul timatum, maar als het antwoord onbe vredigend mocht zijn, zal de gehele ver houding tot Djokja door de Nederlandse Regering in handen genomen worden. Tegelijk met Sjahrir zou een delegatie onder dr P. J. A. Idenburg naar Djokja Vertrekken om Soekarno en Hatta te overtuigen. Later bevestigde Aneta, dat de mis- sie-Idenburg heden naar Djokja ver trekt met de nota, welker inhoud mor gen wordt bekend gemaakt. De huidige publicaties zouden door onvolledigheid verwarrend kunnen werken. De „instel ling ener interimgeregering" mag niet worden los gemaakt van de andere pun ten, aldus Aneta. Krachtig optreden tegen Koestomo Tegelijkertijd besloot dr Van Mook na een bespreking met hoge Nederlands- Indische autoriteiten, welke 3 uur duur de, strafrechtelijke maatregelen te ne- Chr. Nijverheidsonderwijsperso- neel te Utrecht bijeen Nieuwe salarisregeling geldt van 1 Januari 1947 af. In Utrecht werd gisteren de 14e algemene ledenvergadering der vereniging van Chr. leraren en learessen bij het Nijverheidsonder wijs gehouden. De voorzitter, J. P. J. van den Bergh, deelde mede, dat de salaris commissie nog niet met haar werk gereed is gekomen, doch dat de nieuwe salarisrege ling ingaat met terugwerkende kracht op 1 Januari 1947. - Uit het jaarverslag van de secretaris, G. Esmeyèr, stippen' wij aan, dat het leden tal in het afgeloopen jaar met 20 pet. is toe genomen en thans 425 bedraagt. Als hoofd bestuurslid werd herkozen mej. T. Zwaan. In de middagvergadering kwam ter sprake het door een commissie uit de vereniging samengestelde vernieuwingsrapport, waarin de vereniging zich bezint op doel, taak en vernieuwing van het Chr. Nijverheidsonder wijs, welk rapport éénstemmig door de ver gadering werd aanvaard. De commissie vóór herziening van het onderwijs op de meisjesscholen is met haar werk begonnen, andere commissies gaan bin nenkort beginnen De heer 1. Kuiper te Utrecht is door de Hebrew Evangelization Society Inc. aange steld als zendeling onder Israël voor Neder land. men tegen de Soendanese volkspartij. Premier Koestomo zou gewaarschuwd zijn, dat nieuwe daden drastische maat regelen van Nederlandse zijde zouden tengevolge hebben. Dr Van Mook wil „repblikeinen en Soendanezen met el kaar verzoenen" en een compromis t. a.v. Buitenzorg aan Sjahrir ter goed keuring voorleggen. Truman houdt voet bij stuk.... Nederlandse dollarlening bijna voltekend Gisteren is Nederland voor het eerst sinds 1924 weer met een lening op de Amerikaanse particuliere kapitaalsmarkt 1 verschenen. De lening ten bedrage van j 20 millioen dollar, welke een looptijd President Truman heeft ten aanzien van heeft van 10 jaar en een rente geeft de wereldpolitiek «n sterk standpunt m?e- .van 3% net werd geëmitteerd tegen nomen en hlJ laat Zlrf1 t»'jkbaar door geen 1 i oo speculatieve sentimenten van de eenmaal in- ^en koers van 99 pet. weg afbrengen. Hij liet zich er niet Uit welingelichte bron vernam Reu- van weerhouden, gedurende de conferentie ter, dat de lening bijna voltekend werd. Beel tot Sjahrir: „Waarom tvil je alleen met me spelen als m'n grote broer verdwijnt EEN LOONSVERHOGING VAN 8,5 PCT TOEGEKEND Nadat Ramadier, de Franse premier, in een radio-rede een beroep had ge daan op de Franse arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven, om in het al gemeen belang af te zien van de voor genomen staking, heeft Daniel Mayer, de socialistische minister van Arbeid, geconfereerd met leiders van de vakbe weging, met als resultaat, dat de voor vandaag aangekondigde 24-uur-staking op het laatste moment kon worden af gelast. De regering is bereid een loons verhoging van 8.5 pet toe te kennen, door middel van een gecompliceerde formule, waardoor een directe loonsver hoging, die jn strijd zou zijn met het regeringsprogramma, wordt vermeden (premie-stelsel) Ter definitieve oplossing van het con flict zullen regering en vakbond vóór 18 Juni de arbitrage inroepen van het opperste Franse gerechtshof. Het vor deringsdecreet van Ramadier is inge trokken. Voorlopig ziet het er dus naar uit, dat Washington en niet Moskou wint. In een verklaring van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken en de Amerikaanseambassade te Parijs, wordt de bewering van radio-Moskou, dat Amerika zou trachten een zee- en lucht basis op Frans grondgebied te verkrij gen, stellig ontkend. Ei moet minister-president Beel (met minister Jonkman) veel aan gelegen zijn ge weest, dat hij, nog nauwelijk op Nederlandse bodem gearriveerd tegenover journalisten op Schiphol zulk een brede en kennelijk vooraf overwogen verklaring heeft afgelegd. De beide ministers zullen stellig zowel tijdens hun verblijf in Indië als op de thuis reis iets beseft hebben van de spanning, welke juist in deze dagen binnen onze lands grenzen ten aanzien van Indië leeft. Die spanning eiste een, zij het voorlopige oplos sing en die oplossing werd verkregen in het voorlopige rapport, dat minister Beel ook namens minister Jonkman nog op het vliegveld Schiphol van zijn bevindingen in Indië heeft afgelegd. Toch menen wij te mogen aannemen, dat de zo spoedig afgelegde verklaring niet haar eerste en voornaamste oorzaak mag vinden in de spanning binnen onze landsgrenzen. Een goede diplomatie laat zich tenslotte door zulk een spanning onder de bevolking niet de wet voorschrijven. Een verklaring in deze vorm en op dit tijdstip mag zeker aanspraak maken op deugdelijker motivering. Welnu, in dit verband mag worden aange nomen dat de beide ministers er waarde aan bebben gehecht, zo spoedig mogelijk en nog voordat met de ambtgenoten overleg was gepleegd, enkele markante mmten naar voren te brengen. Bijzonder duidelijk was de verklaring ten aanzien van het misnoegen, dat de ministers gevoelen over de onbevredigende stand van zaken met betrekking tot de republiek. Reeds tijdens hun bezoek aan Makassar hadden de ministers aan dat misnoegen op onmisken bare wijze uiting gegeven. De heer Soekawati, president van Oost- Indonesië, had bij die gelegenheid critiek ge oefend op woorden en daden der republiek en minister Beel had bij die critiek aange knoopt, door geheel in aansluiting daaraan twijfel te opperen of de republiek wel wer kelijk bereid is tot samenwerken met Ne derland en met de andere delen van Indië. Minister Beel heeft op Schiphol herinnerd aan die eenstemmigheid tussen Nederland en Oost-Indonesië voor wat betreft de critiek op de republiek en heeft daaraan nog eens zeer nadrukkelijk toegevoegd, dat aan dc twijfel nu eens een einde moet komen en wel ten spoedigste. Is op dit punt de verklaring van minister Beel volkomen duidelijk, op het moment waarop wij dit schrijven (kort nadat de ver klaring werd afgelegd) is er nog geen af doende zekerheid over wat in de nota staat, welke alweer volgens de verklaring dezer dagen de Commissie-Generaal (immers de onderhandelende instantie) aan de repu blikeinse delegatie heeft overhandigd. Na de verklaring van minister Beel weten we echter wel reeds, dat in die nota verder vorm wordt gegeven aan de federatieve op zet, zoals deze in het accoord van Ling- gadjati werd belichaamd. Zij behelst verder enkele voorwaarden, waarvan de nakoming op de basis van het accoord van Linggadjati wordt voorgesteld, ja verlangd. Kenmerkend is de mededeling, dat die nota niet alleen economisch en financieel, maar ook staatkundig van karakter is. Inderdaad, velen hadden na de ondertekening van Ling gadjati gemeend, dat over het staatkundige in beginsel overeenstemming was bereikt en dat de aandacht zich nu meer op het econo mische en financiële kon richten. Och arme, het is wel gans anders gelopen. Nu moet de nota weer „een stap terug" maken naar het staatkundige. Het wordt wel vermoeiend. Ook laat de verklaring van minister Beel ons nog in het onzekere, hoe het staat met de bezetting van de hoogste functies. Reeds vóór de reis was trouwens medegedeeld dat hierover pas na de thuiskomst van de beide reizigers publicaties zouden worden gedaan. Er is echter in de verklaring, naast de critiek op de republiek, nog een ander duidelijk punt. En dat is de overtuiging, waarin de mi_ nisters op hun reis zijn versterkt, dat men In de Malino-staten op de goede weg is. De verhoudingen zijn er weliswaar gecompli ceerd, en vele moeilijkheden moeten worden overwonnen, maar daar wordt tenminste op constructieve wijze aangepakt. Is het een wonder, dat naast die constructieve arbeid het gechicaneer van de republiek teleurstel lend moet afsteken? Ons dunkt, dat dit in het bijzonder moet gelden voor hen, die van het accoord van Linggiadjati zulke uitnemende verwachtingen hadden, verwachtingen overi gens die niet gerechtvaardigd waren en tot nu toe ook niet zijn verwezenlijkt. van Moskou, waar Marshall hem vertegen woordigde, zijn plan voor steun aan de Bal kan af te sahieten, waardoor Marshall, .mili tair en diplomaat", het zelfs zeer moeilijk kreeg. Toen, in het begin van dit jaar de stafchef der Amerikaanse vloot, admiraal Chester Ni-mitz verzekerde, dat er volledige plannen bestonden om leger, vloot en lucht macht in te schakelen, teneinde het oorlogs geweld en de slagvelden zo ver mogelijk van de Ver. Staten verwijderd te houden, werd zulks aanvankelijk ontkend. Reeds toen ver klaarde de stafchef, dat deze planmen de ge zamenlijke verdediging inhielden van de Ver} Staten enCanada, tegen aanvallen; voorts de standaardisatie der wapenen, ontwerpen voor militaire vloot- en vliegtuigbases etc. En wat zien wij nu gebeuren? Truman houdt voet bij stuk en aan het Amerikaanse Con gres zal worden verzocht, zo spoedig moge lijk het wetsontwerp, dat ten doel heeft alle legers van het Westelijk halfrond met het zelfde materiaal uit te rusten en de opleiding van ópper-officieren der Latijns-Amerikaanse landen in de Ver. Staten ter hand te nemen, tot wet te verheffen Eisenhower heeft er zijn steun aan gegeven en senator Vandeniberg heeft verklaard, dat de verdediging van het Westelijk halfrond één geheel moet vormen van de Noordpool tot Kaap Hoom! De mili taire samenwerking moet zich ook uitstrek ken tot Canada, maar hier is nog een kink in de kabel, omdat dit land geen lid is van de Pan-Amerikaanse Unie en ook het ver drag van Chapultepec niet heeft or^iertekend. Dit verdrag dateert van Maart 1945 en voor ziet in gemeenschappelijk militair optreden door Amerika en de Zuid-Amerikaanse lan den, in geval van aggressie op het Westelijk halfrond. Te Rio de Janeiro zal nu een con ferentie worden gehouden, teneinde de mili taire gordel om het Westelijk halfrond te voltooien. Deze maatregelen worden kenne lijk getroffen om de import van het Russische communisme tegen te gaan en bovendien één sterk militair blok te vormen voor het ge vaar van een overrompeling. Brazilië en Argentinië eten uit Truman's hand en het protest van Brazilië tegen het verbod der communistische partij zal weinig baten. In Europa bazelt men in verscheidene landen over „nationale eenheid": Truman laat zich niet afschrikken door de moeilijkheid, dat Amerika uit zeer heterogene elementen be staat, maar „ver-Amerikaniseert" deze lan den, strevende naar eenheid en uniformiteit, waar het er om gaat zich te keren tegen het communisme uit de politieke school van Moskou. Dit alles beoogt een frontvorming op reusachtige schaal, waarbij óók Enigeland wordt ingeschakeld, al is over de planinem tot samenwerking der Amerikaanse en Engelse staven nog slechts een tipje van de sluier opge-licht. Met de economische, houdt de militaire penetratie van Amerika in Europa gelijke tred, ziet Amerika heil in een „Wes telijke Europese federatie", die in de eerste plaats van communistische invloeden gezui verd zou moeten worden, maar bovendien een sterke dam zou vormen tegen een verder doordringen van de Russische politiek. Want heel Oostelijk Europa is feitelijk reeds via regionale overeenkomsten in de macht der Russen en tal van landen in het Westen worden reeds door de Moskouse ideologie dooraderd. Truman voorziet, dat ook de a.s. conferentie te Londen, door het Russische negativisme, geen oplossing zal geven voor het probleem Europa en het is in het ver meende belang van Rusland, zich van een eventuele federatie verwijderd te houden en vandaar dat de Amerikaanse politiek op krachtige wijze wordt voortgezet. In de „Herald Tribune" wordt zelfs onomwonden geconstateerd dat Rusland het „herstel" niet wil, omdat de chaos meer profijtelijk voor de Russische ideologie zou zijn! Amerika moet zich dus militair en economisch ver zetten tegen de instorting van Europa, om dat het daardoor een belangrijk afzetgebied zou verliezen. Vandaar, dat minister Mar shall een groot voorstander is van dollar- credieten aan alle in nood verkerende landen in Europa, ook al zou het voorlopig beraam de bedrag van vijf milliard nog verhoogd moeten worden De bekende Amerikaanse journalist Walter Lippmann heeft zelfs de eenheid van een „gefedereerd Europa" be pleit als voorwaarde voor de door Truman en Marshall voorgestelde hulp. Frankrijk en Engeland zouden tot dit gefedereerd Europa het initiatief moeten nemen, en de bedoeling is duidelijk, dat de regeringen dier landen zich volkomen naar Moskou zouden moeten richten. Frankrijk bezit er de macht niet toe en in Engeland bestaat een streven, aange vuurd door lieden als Crossman en Wallace, zich losser te maken van Amerika, zich kan tende tegen de „Truman-leer" en niets voe lende voor een .Amerikanisering", die zich uit in de samenwerking der Britse en Ame rikaanse staf! Engeland is slechts veilig bij een machtsevenwicht in Europa, maar voor lopig kan dit machtsevenwicht toch slechts door Amerika worden gegarandeerd. CRITIEK OP 'T RADIOPROGRAMMA VOOR DE NED. STRIJDKRACHTEN Het radioprogramma voor de Neder landse strijdkrachten dient niet te wor den opgevat als een militaire nieuws dienst, aldus antwoordde minister Fié- vez op tendentieuze vragen van het ont stichte Tweede Kamerlid Thomassen, die doorkruising van de Regeringspoli- tiek en bestrijding van uitlatingen van zijn partijvoorzitter, Koos Vorrink, had beluisterd. Het programma dient uit sluitend, aldus de Minister, om het con tact tussen militairen en burgers te ver levendigen. Hij kan de mening, dat in de uitzendingen voor de strijdkrachten een algemeen scepticisme doorklinkt teen aanzien van het Regeringsbeleid in Indië, niet delen. Zij druisen niet in tegen de regeringspolitiek en de mi nister vindt het dan ook niet nodig, bijzondere maatregelen te treffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3