Frankrijk voor 't eerst baas in eigen huis Parfums, lotions en brillantines in 't Kurhaus Geref. (art. 31) meisjes te Den Haag bijeen NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG, Tt MEI 1W7 NEDERLAND GING MET WREDE CIJFERS ONDER Het Nederl. Elftal heeft gisteren in het stadion van Colomlbes bij Parijs een vol komen verdiende 04 nederlaag tegen het Franse nationale team geleden. De traditie van voor de oorlog wilde, dat ste ving Darui en de tweede kon de Frans man nog juist corner werken. Na de rust kreeg Baratte na een fout van v. d. Linden de bal van Prouff toegespeeld, maakte zich handig vrij en scoorde het tweede doelpunt na 17 minuten spelen in de tweede helft. De Nederlandse ploeg leek afgemat, niets ge lukte, doch daarentegen ging de bal zuiver De duivelskunstenaar Darui wist even voor de rust met groote moeite nog juist een kogel yan Wilkes corner te werken. Van een afstand kijkt Bergman toe. Nederland in Frankrijk altijd won en dat wij de Fransen ook in ons land met de grootste moeite de baas bleven. De Fransen hebben zich van deze traditie niets aangetroikken met de sprekende, ofschoon voor ons te wrede, cijfers van 40, de Nederlandse ploeg een voettoalles gegeven. In de bril- lante doelverdediger Darui, in de stopper- spil Grégoire, die Roozen als een schaduw volgde en in middenvoor Alpsteg hadden de tegenstanders drie pijlers, waarop een degelijke ploeg werd gebouwd, ondanks het debuteren van niet minder dan vijf spelers. Jedrejak en Rodriguez waren snelle en vooral stevige backs en in de middenlinie was Prouff de ervaren en geroutineerde constructeur van goed opgezette offensieven In de Oranjeploeg waren slechts drie spelers die uitblonken: doelman Kraak, Möring en De Vroet. Van Bun was van de beide backs ongetwijfeld de be6te, aanvoerder Van der Linden had zeer zwakke momenten, was aarzelend met ingrijpen, allesbehalve trap- vast, niet snel genoeg, gebrekkig in zijn dek king en o«ver het algemeen ver beneden zijn normale vorm. Wat de voorhoede betreft, deze schonk voldoening gedurende het groot ste deel van de eerste helft, hoewel het te ver doorvoeren van het samenspel en een te lang talmen met schieten noodlottig werd voor menige veelbelovende aanval. Na de rust bleef de voorhoede echter wel heel veel onder de maat. Wilkes had zeer brilïante momenten in de eerste helft, toen hij ook een paar gloeiende kogels inzond, waarmee de duivelskunstenaar Darui de grootste moeite had, maar na de rust, toen hij met Roozen van plaats verwisselde, slaagde ook hij er niet in aan onze aanval de duw te geven, die nodig was om tegen de stoere Franse verdediging succes te hebben. Rijvers zwierfs verdienstelijk, maar werd terdege in de gaten gehouden. In het aan 60.000 mensen plaats biedende Stade Oo lom bes waren 40.000 plaatsen bezet, toen de volgende elftallen zich opstelden: Darui; Jedrejak, Rodriguez; Cuissard, Gré- goire en Prouff; Dard, Baratte, Alpsteg, Carré ©n Vaast. Nederland: Kraak; van Bun en van der Linden; Stroker, Möring en De Vroet; Drager, Wilkes, Roozen, Rijvers en Bergmann, en de uitstekend arbitrerende Engelsman Boardan het beginsignaal gaf. Na een klein Nederlands overwicht, waarin Wilkes, Rijvers en Roozen tevergeefs Darui trachtten te passeren, plaatste Cuissard, de enige amateur in het Franse team, zuiver naar Alipsteg, die een onhoudbaar, vliegend schot inzond (10). Kort voor rust schoot Wilkes nog twee keiharde kogels af: de eer van Prouff naar Vaast, van deze naar Dard, die de stand op 30 bracht. In de 44e minuut ondernam Baratte nog een rush en zorgde voor het vierde Franse doelpunt. Frankrijk had verdiend, doch met iets geflatteerde cijfers, van het Nederlands Elftal gewonnen. Chr. Nazorg voor zwakzinnigen in voorbereiding Chr. artsen en onderwijzers bij B.L.O. t Utrecht bijeen. De belangrijke vraag „Wat gebeurt er met zwakzinnige kinderen, als zij het Chr. bui tengewoon onderwijs verlaten?" is Zaterdag ter sprake gekomen op een gecombineerde vergadering te Utrecht van de Unie C.B.O (Onderwijzers- en Artsen Organisatie) en de Ver. voor Chr. Buitengewoon Onderwijs (schoolbesturen). Het antwoord was, dat overal iin het laud de Chr. nazorg moet wor den georganiseerd en gestimuleerd, zowel plaatselijk als landelijk. De heer K. de Bloois wees er op, dat ook de kerk en de Chr. jeugdorganisaties in deze een taak hebben. De Prot. Chr. nazorg moet in eigen kring worden georganiseerd; via een landelijke or ganisatie moet naar samenwerking worden gezocht. Op 13 en 14 Juni wordt te Utrecht een landelijk congres gehouden van het B.L.O., waar alle richtingen vertegenwoor digd zullen zijn en de volgende vragen aan de orde komen: „Wat verstaan wij onder debielen?, Welke maatregelen moeten ge nomen worden om te bevorderen, dat kin deren voor wie buitengewoon onderwijs noodzakelijk is, dit ook krijgen? Wat zijn zwakbegaafde kinderen en wat kan voor hen worden gedaan?". UIT DE STAATSCOURANT Aan mr G. F. de Sitter is op verzoek eer vol ontslag verleend als rechter- pl.v. in de rechtbank te Groningen. Tot directeur van het Huis van Bewaring te Alkmaar is be noemd A. v. d. Helm, commies ter directie bij het H. v. Bew. te Utrecht; te Assen: A. J. D. v. d. Veen, commies ter dir. bij de gev. te Roermond; te Dordrecht; J. ten Brink, comm. ter dir. bij de strafgev. te Arnhem; te Zwolle H. Idzenga, commies ter dir. bij de R.W.I. te Veenhuizen; te Zutphen: B. Dellevoet, comm. ter dir. bij het H. v. Bew. te Amsterdam; te Maastricht W. J. v. Valderen, comm. der dir. bij de bijz. straf gev. voor jonge mannen te Zutphen; tot dir. van een 4e klas strafgesrticht in een standplaats le klas P. J. L. Soons. comm. der dir. bij de R.W.I. Veenhuizen KAPPERS STREDEN OM DE EREPALM (Van onze verslaggeefster) Een zoetige geur van parfums, lotions en brillantines doortrok gisteren de Kurzaal in Scheveningen, waar de Ned. Kappersbond zijn 50ste verjaardag met een kapooncours vierde. Het wemelde van witte kappers- jassen en handige vingers wedijverden met elkaar om het kunstigs te kapsel te demon streren. Naast prominente kappers en vroegere prijswinnaars beproefden ook debutanten hun krachten en er werd gefluisterd, dat sommigen zich in 10 dagen 60 uren aan hun model hadden gewijd. Thans zaten deze mo dellen onbewegelijk achter de glimmende spiegels en lieten gewillig alsof het hun niet aanging haar haren borstelen en be spuiten in lange slierten trekken en weer tot glanzende krullen rollen. Maar niettegen staande de haast ijzige kalmte der model len was de spanning van de wedstrijd voel baar. Koortsachtig werd er gewerkt om ieder haar binnen de vereiste tijd in een volmaakt kapsel onder te brengen. Er viel veel te be wonderen: goud- en ziilverglanzende golven en laag in de nek rustende wrongen, zacht- vïolette krullen, zware loodgrijze haarrol- len, gedragen bij een vermiljoen-rood avond toilet en een van gloed sprankelend, hoog- op gekamd koperrood kapsel, alles ware scheppingen van kappelskunst. De interna tionale jury koos lang en precies. Er werd geen haartje over het hoofd gezien! 's Avonds werd het feest voortgezet met een défilé en een Belg isdh-Nederl and se de monstrate. De ere-prijs werd gewonnen door de heer A. de Jong uit Haarlem. De wiisselibeker en 4 persoonlijke bekers werden voor het winnen van de équipe-wedstrijd toegekend aan 5 kappers uit Haarlem. De heer Bijpvuuf, eveneens uit Haarlem, had de eer het mooiste fantasiekapsel van 1947 of wel Miss Scheveningen 1047 ge creëerd te hebben en het teerviolette model straalde! Het leeuwenaandeel aan het slagen van deze avond kwam echter voor rekening van de heren F. J. Werner, voorzitter van de Ned. Kappersbond, de Vree, voorzitter van de Marcel-club, M. Morhoek, van de afd. Den Haag en vele anderen, die veel vrije tijd hebben opgeofferd om dit concours tot stand te brengen. Aan mevr. Peter se, echt genote van de secretaris, werden bloemen aangeboden. PROVINCIALE GELDLENINGEN Tot nu toe was het iin Zuid-Holland de gewoonte, dat door de Prov. Staten alge mene leningsbesluiten werden genomen, die voorzagen in de leningslbehoeftc voor een aantal jaren. Het laaitste besluit werd, uiter aard niet door Prov. Sitaten, genomen in 1944, met inachtneming van het toen heer sende bezettingsrecht. Hoewel dit besluit nog ruimte laat voor het opnemen van le ningen tot een bedrag van f 8 mdllioen, me nen Ged. Staten hiervan geen gebruik meer te moeten maken. Bovendien vinden zij, dat het beter is, dat Prov. Sitaten hun telkenjare machtigen tot het aangaan van geldleningen en wel bij de behandeling van de prov. be groting. Als overgangsmaatregel stellen zij thans voor, machtiging te verlenen tot het aan gaan van geldleningen tot een bedrag van f 2.800.000 voor 1946 en f 8 800.000 voor 1947. A. L SPITS TOEGEVOEGD AAN PALESTINA-COMMISSIE. In de Palestina-Enquête-Commissie zal Nederland zooals gemeld ver tegenwoordigd zijn door dr. N. S. Blom. Nader wordt bericht, dat aan hem is toe gevoegd de heer A. I. Spits, oud-gouver neur van Sumatra. Prof. B. Holwerda refereerde over „De reformatie van onze omgang" (Van een onzer verslaggevers( „Vrijwilligers voor!", teneinde week in, week uit in Gods kracht trouw verenigings- arbeid te doen. Bezield door deze kern achtige oproep, door ds F. de Vries van 's-Gravenhage-Oost in zijn slotwoord tot de leden gericht en met klem op het hart ge bonden, gingen de ruim 1500 deelneemsters aan de jaarlijks© Bondsdag van de Bond van Geref. Meisjesverenigingen in Neder land, welke gisteren in de grote Dierentuin- zaal te Den Haag werd gehouden, weder uiteen Zij waren er om gesterkt te wooden in de strijd voor de handhaving der beginsel en, zoals ook porf. B. Holwerda, hoogleraar aan de TheolHogeschool der Geref. kerken (art. 31 K.O.) te Kampen, met nadruk had betoogd, terwijl ook het wederzien van zo- velen uit alle delen van het land een stimu lans was straks in de steden en dorpen het werk voort te zetten en hetgeen men op deze dag heeft gehoord, nader te bestuderen. Op de grote betekenis hiervan wees de heer Jac. G. van Oord, voorz. van de Jongelings band, in zijn korte en bondige toespraak. De stemming was uitnemend, ondanks de drukkende warmte in de zaal, waarom de gezongen liederen echter niet minder enthou siast klonken en na afloop werd plechtig, doch met vaste stem ons Volkslied aange heven. Prof. Holwerda, die sprak over ,,De refor matie van onze omgang" wees n zijn refe raat er allereerst op, dat elke minuut van ons leven het verkeer met anderen wordt beheerst door het gebod Gods om vervol gens op te merken, dat het probleem van deze omgang over de gehele linie tot uit drukking komt, waarvan spr het cultuur- vraagstuk als voorbeeld noemde. Wij mogen niet zeggen, dat wij toch zo arm zijn, want Christus, is het ABC van onze vreugde en ontspanning. In het hardnekkig vragen naar cuilituiur en het wi'llen meedoen, schuilt iets van een zucht naar wereldgelijkvormigheid. Bij onze vreugde verdraagt Christus niet de klacht: Wij hebben zo weinig. Wie ge- loft, ziet het leven van vermaak aan de an dere zijde als een teken van het ontzinken aan God en Zijn Woord. De klacht van vele Christenen is thans, dat men zich teveel opsluit in eigen kring, ter wijl men juist moest getuigen, in de poli tiek op sociaal terrein enz., waarvan de zgn doorbraak" getuigt. Sprekende over de kerkelijke crisis, zeide prof. Holwerda, dat door de scheuring in alle levensverbanden de omgang met ande ren problematisch is geworden, want men dient niet alleen in de kerk, doch ook daar buiten het antwoord te geven. Er is echter maar één mogelijkheid en dat is, dat wij met al deze vragen terug gaan tot het Woord Gods en voor onze omgang het gezag van de goddelijke normen laten gelden. Veel Christenen zijn thans van de kerk- stijl vewijderd. Men is zeer oecumeiseh, doch dan juist vordert men geen stap naar de eenheid en de verscheurdheid der kerk is zo groot, omdat men niet meer gelooft in de Kerk. Wij kunnen alles grondig heel maken, in dien wij zelf Kerk zijn en de belijdenis en fcuchtpapieren voor 100 pet ernstig nemen. En wie de eenheid in het Chr. organisatie leven wil dienen, moet beginnen met de fundamenten van de organisatorische een heid zuiver te leggen in de kerk en dit be tekent, dat wij niet de hand mogen lachten met de principes. Onze missionaire taak in de wereld mag nooit een snoepreis zijn in de stijl van de wereld, doch moet altijd zijn een dienstreis in de stijl van God, zo besloot prof. Holwer da zijn met stille aandacht beluisterde rede. In de morgenvergadering heeft ds G. Vi- sée van Kampen gerefereerd over ,,Met mond en hart", waarbij spr de betekenis van de geloofsbelijdenis voor het persoon lijk- en verenigingsleven belichtte en de goede behandeling daarvan op de M.V. De huishoudelijke vergadering, welke evenals de bondsdag onder leiding stond van de bondspresidente, mej. M. Parmen- tier van Oegstgeest, werd reeds Zaterdag gehouden. Het jaarverslag van de secre taresse, mej. B. van den Berg van Kampen, vermeldde, dat het aantal leden thans de 4400 nadert. Besloten werd volgend jaar bondsdag te houden in Groningen, terwijl de voorstellen tot reglementswijziging werden aanvaard, evenals de motie, waarin de Bond, kennis genomen hebbende van het aanbod van de Ned. Bond van M. V. op G.G., tot uitbeta ling van f 7000 in contanten op bepaalde voorwaarden, uitsprak dit aanbod af te wij zen. Tot bestuursleden werden herkozen de dames C. Brandsen te Rotterdam, J. Bre mer te Apeldoorn, M. Jonkhof te Gronin gen en M. Parmentier te Oestgeest, terwijl werd gekozen mej. S. Troost td Amsterdam. De presidente, mej. Parmentier sprak ter opening van de bondsdag een kloek en prin cipieel woord, waarin zij opwekte tot trou we beginselstudie. Zaterdagavond werd een begroetingsavond gehouden, waarvan het programma bestond uiit zang, tableau's en muziek, terwijl hier ds B. A. Bos van Voorburg het slotwoord sprak. De bondsdag werd opgeluisterd door samenzang en zang van de heer J. W. Hazel- zet van den Haag, begeleid door mevr. C. Basoski, piano. Welke bonnen niet ingele verd behoeven te ivorden In die gevallen, waarin bonkaarten bij de distributiedienst moeten worden inge leverd, blijkt er vaak misverstand te be staan aangaande de bonnen, die wel en die niet ingeleverd moeten worden. Het C. D. K. deelt daarom mede, dat men in zulke gevallen de volgende bonnen niet behoeft in te leveren: A. van de bonkaarten voor voedings middelen de bonnen van de serie, waar van reeds een of meer bonnen zijn aange wezen; B. van de tabaks-, versnaperingen- of gecombineerde kaarten de reeds aange wezen bonnen; C. van de textielkaart, de brandstofffen- kaart en de petroleumkaart de aange wezen bonnen; D. aanstaande moeders kunnen de toe slagkaartjes behouden, zij moeten ech ter de ..controlekaart a.s. moeders" CM 703 inleveren. E. zogenaamde ziekenkaartjes behoe ven niet te worden ingeleverd. DE BELASTINGREGELING VOOR DB GEREPATRIEERDEN. Ten aanzien van de gerepatrieerden volgt de N.I. belasting-administratie de volgende regeling: voor de heffing van oorlogsbelasting (se dert 1 Januari 1946 overgangsbelasting ge noemd) neemt zij aan, dat gerepatrieerde werknemers N.I. tijdelijk voor niet langer dan een jaar verlaten hebben. Voor de toe passing van de Nederlandse inkomsten- en vermogensbelasting worden zij geacht, nog in Indië te wonen. Blijven zij langer dan een jaar uit N.I. weg dan begint behalve in geval van overwacht hun Nederlandse belastingplicht een jaar na het vertrek uit N.I. Alle gerepatrieerden, die in N.I. geen betrekking bekleedden (ondernemers, uit oefenaars van een zelfstandig beroep, be roepslozen) worden geacht bij hun vertrek N.L metterwoon te hebben verlaten. Na aankomst in Nederland vallen zij dus direot onder loonibelastingbesluit 1940 en inkom- stenbelastingbesluit 1941. Genieten zij pen sioen of onderstand ten laste van N.I., dan zijn zij daar belastingplichtig ingevolge de ordonnantie-overgangsbelasting, en onder de bepalingen ter voorkoming van dubbele be lasting. Ontvangt de gerepatrieerde nabetaling van salaris of pensioen over een tijdvak, waar in hij in N.I. woonde, dan zal bij belasting heffing alleen het bepaalde in de N.I. in komstenbelasting c.q. overgangsbelasting in aanmerking worden genomen. Hetzelfde geldt van uitkeringen van werkgevers aan gerepatrieerde nagelaten betrekkingen van tijdens de Japanse bezetting in N.I over leden werknemers. NEDERLAND SCHENKT BLOEMEN AAN COVENTRY. Coventry, een van Engelands zwaarst gebombardeerde steden, heeft Zaterdag een geschenk van het Nederlandse Nationale Comité „Zeg het met bloemen" ontvangen, bestaande uit 8000 planten, waaronder bloeiende heesters en boompjes, als een bewijs van dankbaar heid voor Engelands hulp aan Nederland tijdens de oorlog. In een der plantsoenen in het gebombardeerd deel van de stad droeg baron Bentinck van Schoonheten, van de Ned. ambassade, het geschenk over aan burgemeester G. Briggs, na eerst zelf eenige bomen geplant te hebben. CHR. AUTEURS SPRAKEN OVER CULTUURSCHULD Te Soestertoerg kwamen de Prot. Chr. auteurs, georganiseerd in het Contact", in Pinkster-conferentie saimen. Drs J. Das hièld een rede over „Oultuurschuld". De heer Das stelde een pflan van actie op, dat cul mineerde in de gedachte critiseh te worden in christelijke zin, door te begrijpen wat verkeerd is in het andere, om er dan iets beters voor in de plaats te stellen. Men moet zelf aanpakken, want cultuur is dat wat men zeflf moet doen in gehoorzaamheid aan God. Wat de Radio morgen brengt Hilversum I (301). VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Vrouw; 9.00 Kamermuziek; VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Vrouw; 10.35 Cello en piano; 11.00 Non stop; 11.45 Fam.- ber.; 12.00 Joh. Jong; 12.36 Miller Sextet; 1.00 Nieuws; 1.15 Platteland; 1.20 Jan Vogel; I.50 Stephane Grappelly; 2.00 Vrouw; 2.15 Kamerork.; 3.00 Jeugd; 3.45 Zieken; 4.15 Jeugd; 5.15 Schramm-elmuziek; 5.30 Volksher stel; 5.35 Ens V-incentino; 6.00 Nieuws; 6.20 Puszta-klanken; 6.30 Strijdkr.; 7.00 Maat schappelijk werk; 7.15 Jan Corduwener. VPRO: 7-30 Ons leven en geloof; 7.45 Twee belangrijke boeken. VARA: 8.00 Nieuws; 8.15 Verzoekprogr.; 9.15 In de Britse zone; 9.45 Viool; 10.20 Malando; 10.45 Geestelijk leven; II.00 Nieuws; 11.15 Piano; 11.25 Ramblers; 12.00 Sluiting. Hilversum II (415). NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Orgel; 7.45 Woord v. d. dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Bel Canto; 8.30 Morgencon cert; 9.15 Zieken; 9.50 Suite; 10.00 Bas en or gel; 10.30 Morgendienst; 11.00 Beuker en Denys; 11.30 Vragen aan voorbijgangers; 12.00 Koor; 1.00 Nieuws; 1.15 Continental Quintet; 2.00 Elck wat wils; 2.45 Klarinet en piano; 3.15 Orgel; 4.00 Postzegelverzamelaars; 4.15 Koor; 4.45 Jeugd; 5.30 Dierentuin; 5.45 Rijk Overzee; 6.00 Harmonie; 7.00 Nieuws; 7.15 Nieuws uit Indië; 7.30 Canzonetta-sextet; 8.00 Nieuws; 8.05 Kwartet; 8.25 Gevr. platen; 3.50 Eoekbespreking; 9.10 Omroeporkest; 10.15 Piano; 10.30 Nieuws; 10.45 Avondoverd.; 11.00 Kwartet; 11.30 Fr. muziek; 12.00 Sluiting. Radioprogramma voor vanavond. Hilversum I (301) ".0C Fn nu naar bed, 7.06 Flip Staal; 7.45 Departementen spr.; 8.00 Nieuws; 8.15 Bonte trein; 9.30 Contact; 10.15 Buitenl. overz.; 10.30 Zang; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram.; 12.00 Sluiting. Hilversum II (415) 7.00 Nieuws, 7 Jtó KI. v. Beeck; 8.00 Nieuws; 8.05 Gewone man; 8,20 Granida van Hooft; 10 Gram.; 10.30 Nieuws; 10.45 Klarinet; 10.55 Vaders dagboek; 11.00 Philharm. ork.; 12.00 Sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7