Tien geboden voor de twaalfde Volkstelling Wenst Soekarno een einde van de boycot? Willem Noske een jaar uit Nederland weg 't Verklaarde •..1 uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG, 27 MEI 1917 WONINGGEGEVENS NODIG VOOR BOUWPROGRAM Sinds 1830 hebben in ons land geregeld volkstellingen plaats gehad en zo zullen we straks de twaalfde meemaken, die gegevens moet verschaffen over het Nederlandse volfk, naar de toestand op 31 Mei te middernacht. De organisatie hiervan is geen kleinigheid. Hiervoor moét een leger van 100.000 mannen en vrouwen opereren. Maar het is een vreedzame operatie, in het algemeen belang van het gehele Nederlandse volk. Het gaat niet meer om de blote vaststel ling van het totale aantal der bevolking, doch in de eerste plaats om verzameling van gege vens over de samenstelling dezer bevolking in de meest uitgebreide zin, volgens tal van afzonderlijke kenmerken. Daarin is de waar de van de telling gelegen. Ze omvat de volks telling in engere zin, voorts de beroepstel ling, dan de gezinstelling en tenslotte is er ditmaal aan verbonden een speciale woning telling. Deze zal zich uitstrekkne over alle woningen en andere bewoonde ruimten en de wijze, waarop ze worden gebruikt. De bij elk dezer onderdelen te verkrijgen gegevens en vooral de combinatie daarvan in onderling verband zullen toepassing vin den op vrijwel elk gebied. In het bijzonder zullen de gegevens wor den toegespitst op hiet gebruik in de practijk. Die over de leef tij dsoubouw bijvoorbeeld voor vragen betreffende de behoefte aan onder wijskrachten, de aanvoer van jeugdige krach ten ou de arbeidsmarkt, distributie, ouder domsvoorzieningen, sterftetafels, enz. die van de gezinstelling ten behoeve van berekenin gen over ons nationaal inkomen, gezinsinko men e.d.» die van de woningtelling ter fun dering van een weloverwogen woningpolitiek en een goed doordacht bouwprogramma. Het welslagen van deze telling is in grote mate afhankelijk van de medewerking van het gehele Nederlandse volk. Daarom laten wij hier een tiental regels volgen, waarmee ieder rekening behoort te houden: 1. Ontvang de teller welwillend. Hij komt niet voor zichzelf, doch in het al gemeen belanig. 2. Verstrek hem de door de teller over uw woning gevraagde inlichtingen zo nauwkeurig mogelijk. Deze inlichtingen zijn niet bestemd voor woningvor dering of inkwartiering, doch als grond slag voor algemene verbetering der volkshuisvesting in ons land. 3. Bewaar de door de teller voor u en uw gezinsleden afgegeven teformulie- ren zorgvuldig en laat ze niet vuil wor den. 4. Vul de formulieren duidelijk leesbaar in. 5. Raadpleeg bij de invulling de toelich ting, welke op de binnenzijde van de gezinsomslag bij iedere vraag is gege ven. 6. Verzuim vooral niet de aard van uw beroep nauwekeurig te vermelden, als- Doodslag door kinderruzie in Oosterbeek Man doodde zijn zwager met broodmes. De zwagers van B. en H. te Oosterbeek kregen gisterenmiddag ruzie over hun kinderen, die aan het kibbelen waren. De woordentwist ontaardde in een vechtpartij waarbij v. "B. zijn zwager H. met een broodmes de slagader doorsneed. H. over leed enkele ogenblikken later. Hij was 34 jaar en laat een vrouw en drie kinde ren achter. De 37-jarige dader is door de politie gearresteerd. mede aard, naam en adres van het be drijf, waarin u werkzaam bent. 7. Zorg, dat de invulde formulieren ge reed liggen, zodat de teller niet behoeft te wachten, wanneer hij ze terug komt halen. 8. Vraag de teller raad, indien u twijfelt of uw beantwoording van bepaalde vragen wel juist is. 9. Luister op Zaterdagavond 31 Mei naar de radio-uitzending van kwart voor acht tot kwart over acht over beide zenders; er zal dan een gemeenschap pelijke invulling der formulieren plaats vinden. 10. Besef, dat deze 12de volkstelling een lands- en volksbelang is van de eerste orde. Werk dus allen mede om haar te doen slagen. Delftse kistenfabrikant han delde alleen zwart En verdiende hieraan meer dan een ton Ambtenaren van de Prijzencontrole hebben te Delft weer een ergerlijk geval van zwarte handel aan het licht gebracht. Een kistefabrikant, J. 't M., die voor zijn bedrijf hout kreeg toegewezen, verkocht dit voor f 275 tot f 325 per m3, terwijl de officieel vastgestelde prijs f 125 tot f 150 bedraagt. Uit de verhoren bleek, dat de firma rich al ruim vier jaar met dit „be drijf" bezig hield en hieraan meer dan een ton verdlnede. De leverancier viel bij zijn aanhouding al spoedig door de mand en zijn bekentenissen leidden tot de arrestatie van de hoofdvertegenwoor diger van een houtfirma in Rotterdam, die als tussenpersoon een belangrijk aandeel in de malversaties had. In het huis van de fabrikant werd nog f 12.000 van de zwarte kas in beslag genomen. Het onderzoek wordt voortgezet. De Leidsendamse zwemmers en zwemsters zagen gisteren een lang gekoesterde wens in vervulling gaan: burgemeester Banning opende in him woonplaats een voorlopig zwembassin van de stichting „Zwembad Leidschendam". Tijdens de toespraak door de burgemeester. GEMEENSCHAPPELIJK VER- ZOEK AAN AUSTR. REG. De Nederlands-Indische regering en de Indonesische republiek hebben de rege ring van Australië gemeenschappelijk verzocht, mede te werken tot onmiddel lijke afschaffing van de boycot tegen Ne derlandse schepen, waardoor voor f 40 mil- lioen goederen in Australië worden vast gehouden, er op wijzend!, dat de republiek een nader door onderhandelingen vast te stellen aandeel in die goederen ontvan gen zal. Volgens Aneta hoopt men op in williging van het verzoek en de Austra lische arbeiders en regering zullen vol gens Ass. Press dit spoedig bespreken. De Australische regering heeft ver klaard, dat dit een aangelegenheid was van de vakverenigingen, doch er zullen hierover onderhandelingen met die ver enigingen borden, begonnen, welke ge nerlei beslissing zullen nemen, voordat hun secretaris Roach uit Djocja zal zijn teruggekeerd. (De zaak is hiermede dui delijk geworden. Gelijk de Australische NACHTELIJK GESPREK MET ONDERNEMEND VIOLIST (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagnacht, enige uren voor zijn vertrek, ontmoette ik Willem Noske, zijn laatste spullen bij elkaar pakkend voor het tweede toumée door Indië. „Nee, slapen doe ik vannacht maar niet, dat gebeurt wel in het vliegtuig" en onder de bekoring van een nachtelijk glas wijn WiUem Noske vertelde de jonge meester-violist mij iets over zijn plannen. „Zoals je weet, kwam ik d.eze winter van mijn eerste reis door In-dië terug en heb ik een goed beeld ge kregen inzake de mogelijkheden, welke er voor de Ned. musici in Indië liggen". Deze mogelijkheden zijn volgens hem zeer groot en het is waarschijnlijk daardoor, dat Willem Noske deze laatste ogenblik ken, voor zijn reis, welke hem een jaar van zij,n vaderland verwijdert, zo won derlijk rustig is. „Allereerst ga ik plim. 4 maanden naar de Grote Oost om voor militairen, burgers en in hospitalen te spelen, tezamen met de pianist Henk te Strake. Vooral de buitengewesten, die vaak verwaarloosd worden, hopen we aan te doen. Dit is zuiver sociaal werk. Dan ga ik voor 6 maanden een concert reis maken door de grote steden van Australië en door Tasmanië en Nieuw- Ze,eland. Hier treed ik op met orkesten, voor de radio en in recitals, terwijl ik tevens heb toegezegd een aantal paeda- gogische sahooiconcerten te geven. Van de Ned. Verg. voor Muziekibelang neem ik veel Ned. composities mee, daar de culturele propaganda van Nederland in het buitenland nog alles te wensen over laat. Na Australië koanen Singapore en de Philippijnen aan de beurt, gevolgd door Frans Indo-China, waar ik ook voor de militairen speel. Teruggekeerd in Indië geef ik nog enkefye concerten en over één jaar kom ik naar Nederland terug. Op de terugweg hoop ik nog op te treden in Brits-Indië en Cairo". Een ondernemende jongen, deze Willem Noske, één, die zijn opdracht als kunstenaar zeer goed ver staat. Een half jaar blijft hij dan in Ne derland voor repertoire-studie en dan zijn er weer plannen voor Zuid Amerika, Su riname en Curasao. Bleek, enigszins ge bogen, met een zwarte lok over zijn voorhoofd, zit hij voor mij, onze jongste ambassadeur, die meer doet voor de pro paganda in het buitenland, dan alle voor- liöhtingsdiensten bij elkaar. Toen hij mij tot afscheid hartelijk de hand drukte, voelde ik een zekere tragiek in ons sa menzijn. Straks zou het vlijegtuig een groot kunstenaar een jaar lang aan Ne derland ontnemen. reeeri-ng zelve verklaart, bepalen de vak verenigingen de politiek en niet de rege ring. Laat Soekarno dus door Sjahrir de Australische regering afschaffing van de boycot verzoeken, hij zelf voert het woord op het vakverenigingscongres te Malang, dat bijgewoond wordt door de werkelijk beslissende Australische instanties en waar wordt besloten, dat de boycot moet worden voortgezet. Het verzoek is een schijnmanoeuvre, die precies op tijd komt, omdat men van Nederlandse zijde het ge duld begon te verliezen. Red.) Volgens berichten uit Singapore, waar de twee uit Malang teruggekeerde Austra lische vakverenigingsleiders Roach en Healy niets weten van voorstellen om de boycot af te schaffen. Op Java zou volgens Reuter de opmerking zijn gemaakt, dat de havenarbeiders wellicht de staking zouden willen opgeven als 75 pet van de vastge houden goderen naar de republiek Indo nesia gingen. Volgende week herbegrafenis van dr H Colijn Gedachtenisdienst zal op de plechtigheid volgen In aansluiting op de reeds gemelde be richten over het overbrengen van het stof felijk overschot van dr H. Colijn wordt nog gemeld, dat het waarschijnlijk Vrijdag a.s. de Duits-Nederl. grens zal passeren. Het zal worden overgebracht naar de rouwkamer van de begrafenis-onderne ming N.V. Innemee en Zn te Der. Haag en daar ongevier vier dagen worden opge baard. De bijzetting zal op een nader te bepalen dag van de volgende week plaats vinden in de familie-grafkelder op de Alg. Begraafplaats te Den Haag. Ingevolge de wens van de ontslapen staatsman zal bij zijn groeve niet worden gesproken. Op de dag van de begrafenis wordt in een nog aan te wijzen kerkgebouw te Den Haag een gedachtenisdienst gehouden, uitgaan de van het Centraal Comité der A.R.- partij. welke na de herbegrafenis zal plaatsvinden. Daar zullen spreken oud-mi- nister dr J. J. C. van Dijk, van Kampen. Deze dienst heeft op een zodanig uur plaats, dat men uit het Noorden en het Zuiden des lands in één dag uit en thuis kan zijn. Ds BUSKES CONTRA KOEJEMANS De kerkeraadcommissie „Woorden We reld" der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam organiseert morgenavond om 8 uur in het Concertgebouw een discussieavond tussen de herer. A. J. Koejema-ns, hoofdredacteur van .,De Waarheid" en ds J. J. Buskes jr (P. v. d. A.) over „Christendom en Com munisme". HAAGSE MILITAIR SPOORLOOS VERDWENEN De 18-jarige Petrus B. J. Waltmans, Zo merhof 37 te Den Haag, is sinds 22 Mei spoorloos verdwenen. Hij was als vrijwil liger gelegerd in de Ripperdakazerne te Haarlem, depót A.A.T.-Transportpeloton. er. is op 22 Mei van huis weggegaan. Hij is 1.80 m lang, heeft donkerblond haar, blauwgrijze ogen en een bruine gelaats kleur. Marianne's gelaat zonder „rouge' Het huidige Frankrijk kenmerkt zich niet door een politiek ..savoir vivre". Van meer dan één zijde, maar met de Gaulle als voor naamste loudspeaker, is nu een beroep ge daan op dé „nationale eenheid", dus om eendrachtig aan de moeilijkheden het hoofd te bieden en Frankrijk weer „hoog op te stoten in de vaart der volkeren", zoals Van Deyssel dit eens vurig wenste voor Holland. Al zou dit voor Frankrijk, dat van oudsher een culturele missie vervulde, dan nu in de eerste plaats de economische vaart be treffen. Vooralsnog zien wij er in „la douoe France" niets van gebeuren, de politieke tegenstellingen, de strijd tussen werkgever en werknemer spitst zich toe en het heeft er zelfs veel van, of men toch afdrijft naar de burgeroorlog. Een verscheurd Frankrijk i8 een slechte remedie tegen de kwaal der koloniale afsplitsing. Het „merdeka" in de Franse koloniën zal er door worden aan gevuurd. Het imperium omvat 66 millioen mensen en de nationalistische, door com munistische invloeden geleide stroming uit zich in bloedige opstanden. In Madagascar opereert de „Vemieuwingspartij" door op stand en terreur. In Indo-China wordt nog steeds een strijd op leven en dood gevoerd tegen de troepen van de communist Ho Chih-Minh. In Noord-Afrika, dat altijd Frankrijk's graanschuur was, rommelt het; zowel in Tunis, Algiers als in Marokko. Sala-h Ben Youssef wil Tunis nauw verbon den zien met de Arabische Liga en in de toekomst moet het deel uitmaken van de Ver. Naties. Messali Hadji doet pogingen in Algiers het Franse juk, dat de inheemsen 116 jaar lang verdragen hebben, af te schud den. Sidi Mohammed opent het perspectief van een Marokko, één met de Arabische landen van -het Oosten. Voor het militair en economisch verzwakte na-oorlo>gse Frankrijk is deze koloniale „status" een groot gevaar, de „Union Francaise" komt aan een zijden draadje te .hangen, als de binnenlandse politiek niet halt en front maakt. Wat wij in ouze vorige beschouwing over Frankrijk schreven, naar aanleiding van het gerecon strueerde kabinet, heeft zich reeds bewaar heid; na het verwijderen van de communis ten uit de regering, hebben deze vrij spel, wordt het stakingsvuurtje, dat tot een brand kan uitslaan, telkens weer aangewakkerd en dient Ramadier, hoe evenwichtig en bedacht zaam ook, te kiezen, dus krachtiger stelling te nemen. Aarzeling betekent thans verster king der extremistische gelederen en een deel van het Franse volk, dat het dagelijks leven steeds meer als een onoplosbare puzzle ervaart, voegt zich bij de aanhangers van het „Rassemblement du peuple francais" van de Gaulle, terwijl het andere deel zich aan sluit bij de communisten. De ontevredenheid over de voedseltoestand, die niet slechts bij de arbeiders, maar ook bij de middenstand tot uiting wordt gebracht, werkt de politieke slingerbeweging in de hand en., de Fransen zijn een emotioneel volk. Een slecht wer kend distributie-apparaat, waardoor in de steden vooral sohaarste ontstaat en de .zwarte handel", ondanks de maatregelen van Blum welig tiert, is een beroerde re clame voor een regering en leidt tot exces sen als het bestormen van een gemeentehuis, waar men allerlei paperassen verbrandende, geen broodje méér ontvangt Nu heeft ieder land zo bij tijd en wijle zijn opstand van het .kaas- en broodvolk", maar in Frankrijk blijft de onrust heersen, stort zich periodiek een vloed van stakingen over het land uit en heeft deze malaise-toestand veel verder strekkende betekenis, vertragend het streven naar hersteld evenwicht en de rust in Europa. Een zwak. gespleten Frankrijk zal bovendien straks op de oonferentie van Lon den. waar wederom het Duitse vraagstuk be sproken en feitelijk over het lot van Europa beslist gaat worden, geen krachtige partner zijn voor Amerika en Engeland in de hou ding tegenover Rusland. Zoals wij onder de berichten van Zaterdag nog hebben gemeld, is de spanning ten zeerste gestegen en wordt zelfs een algemene staking gevreesd. De Franse nationale bond van arbeiders bij de gas- en electriciteitsbedrijven zal als vóór spel eerst een „langzaam-aan-actie" inzetten, waardoor van Dinsdagnacht tot Woensdag avond de huisvrouwen oa. het genoegen zullen beleven, dat de gas- en electriciteits- voonziening sterk verminderd is. Slechts de veiligheidsdiensten van het gasbedrijf zullen in werking blijven en het electriciteitsbedrijf garandeert een minimum aan transport! Deze bedrijven zijn genationaliseerd en de regering zal, mooht aan het dreigement uit voering worden gegeven, beide bedrijven re- quireren en de staking trachten te breken door technische studenten en eventueel zelfs het leger in te schakelen, om een ontwrich ting van het maatschappelijk leven te voor komen. De minister-president ziet de toe stand zeer ernstig in, omdat ook andere stakingen zijn aangekondigd en de chefs der staven van leger, vloot en luchtmacht zullen deelnemen aan een in spoed bijeengeroepen kabinetszitting ter bespreking van de verder te treffen maatregelen. Mijnwerkers, bank employés, alles schijnt aangetast door de stakingskoorts en de politieke temperatuur stijgt met het uur. Aan de andere kant, als protest tegen de bureaucratie, willen Franse handelaars en industriëlen vóór 4 Juni een algemene staking van 10 uur afkondigen. De .geleide economie" is staatsvijand nr 1! Wij zullen spoedig genoeg weten of het gezond verstand zegeviert en een algemene staking voorkomen wordt, maar niet doordat de re gering haar prestige prijsgeeft en zwioht voor terreur. Het belaohelijke doodt: heel Frankrijk wil staken en wederzijds maken de burgers het elkaar sleohts lastig. Zo redt men de franc niet, maar gooit 'm in de Seine. De Wereldbank kan wel eens spijt krijgen van de lening ad 250 millioen dollar. Het onderschrift van een spotprent in een Parijs dagblad was juist. De kapper, met schaar en scheermes vraagt zijn klant „haar of baard?" Waarop de klant antwoordt: ,,mijn hoofd"! En als straks in de commu nistische regen de „rouge" van Marianne's gelaat is geweekt, zal er sleohts een ver vallen uiterlijk overblijven. De Zendingsdag van de Geref. Zendings- bond in de Ned. Herv. Kerk is in verband met de verplaatsing van de vacante» der bouwarbeiders vastgesteld op 7 Augustus in plaats van 14 Aug. te Driebergen-Rijsenburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3