Sport en V\ Wedstrijden Onder de rook van de Oude Sleutelstad NIEUWE LDD8CHS COURANT ZATERDAG, U MEI 1947 Om het Kampioenschap van de Leidse Schaakhond Op 19 Maart begonnen, is deze wed strijd dan nu na ruim negen weken geduurd te hebben, geëindigd met de overwinning van de jongste der deel nemers, de student in de medicijnen A. A. Idema. Reeds voor de aanvang achtten inge wijden zijn kansen de beste en de voor spellingen in de voorbeschouwingen in dit en andere Leidse dagbladen zijn uitgekomen. Zijn constante vorm en ■tegenzin in riskante ondernemingen be hoedden hem voor onverwachte verlie zen en waren oorzaak van de vier remise- partijen. Hij is in de eerste plaats een positie-speler. Soms vertrouwt Idema te veel op de positie en wordt dan door een tactische resource verrast, zoals bijv. aan het slot van zijn partij tegen mij. Maar als het moet, schuwt de nieuwe kampioen ook de combinatie niet en toont hierin zijn vermogen om zeer diep te kunnen berekenen. Doorgaans ge bruikt hij veel van de bedenktijd voor de opbouw van de partij en komt daar door in tijdnood. Dan echter blijkt, dat hij alles nauwkeurig heeft bekeken en geen fouten in het „bliksemtempo" maakt. Zijn partij tegen Posthuma is wel de beste geweest, wat betreft de laatstge noemde eigenschap. Van enig geluk, wat anders de winnaar steeds toelacht, is hier geen sprake geweest, zodat we mo gen concluderen, dat inderdaad de sterk ste gewonnen heeft. Een alleszins bevre digend resultaat dus. De oud-kampioen Demmendal en de Philidor-man Schüss deelden de 2e en 3e plaats. Aanvankelijk zag het er naar \iit of Schüss ongeslagen rechtstreeks kam pioen ging worden: 4 punten uit 4 par tijen! En goede winstpunten. Rustig, solide spel, met veilig vast houden van behaald voordeel moest re sultaten opleveren. Maar dan volgden achtereen drie nullen. Met in de laatste partij tegen Demmendal de tegenslag, dat hij in het eindspel niet alleen de remise- kansen, maar zelfs een winst-voortzetting verzuimt. Demmendal maakte een goede remise tegen Idema, kroop door 't oog van een naald tegen mij, verliest een opwindende partij tegen Rotteveel. En dan zet hij alles op alles om nog te winnen. Zijn toch al riskant spel wordt te gewaagd en een tweede nul volgt. Nog geeft hij de strijd niet op en haalt 2Vz uit* de laat ste 3 ronden. Kanbier ondervond hoe gevaarlijk Demmendal kan zijn, als het hem een beetje meezit. Posthuma speelde correct, afwachtend, maar toeslaand als de gelegenheid gebo den wordt. Typerend is het voor deze stijl, dat hij drie partijen met zwart won f en geen enkele met wit. Barkema en Kanbier, eveneens zeer solide spelers, die zorgvuldig alle ge varen onderkennen en voorkomen en waartegen het lastig is te winnen. Om gekeerd bereiken zij hierdoor niet gemak kelijk winst en zo spelende zullen zij niet licht in wedstrijden van ongeveer gelijkwaardiger boven de middenlinie komen. Rotteveel meende aanvankelijk deze solide spelers te kunnen „overspelen", ROEIEN. Zeil- en Roeivereniging „Hollandia", Alphen a. d. Rijn. Het programma voor de wedstrijden op 30 en 31 Mei ziet er als volgt uit: 2-riems Jun. A: Laga, Die Leythe, Viking, Njord, Maas. 4-riems Jun. B: Laga, Die Leythe, Njord, Aegir. Overn. skif: Nautilus, Willem Hl. Skif Jun. B: 2-riems overn. beg.: Njord, Hoop, Nereus. 2-riems Jun. B: Spaarne, Triton, Hoop. 2-r. Sen.: Triton, Willem III, Amstel. 4-riems Jun. A: Laga, Njord, Maas, Argo, Aegir. Skif Jun. A: Delftsche Sport. Schie, Njord, Maas, Argo, Triton, Nereus. 4-riems Sen.: Njord, Argo. 8-riems Jun. B: Triton, Nereus. Skif (lichte roeiers): 4riems (lichte ploegen): Laga, Njord I, Njord II. Argo, Triton. 1-riems overn. beg.: Laga, Die Leythe, 1 „ord I, Njord II, Spaarne, Maas, Triton I, Triton II, Aegir Skif Sen.: Willem Hl. 8-riems Jun. A: Delftsche Sport, Laga, Njord I. Njord II, Argo, Triton, Nereus, Aegir. 8-riems Sen.: Delftsche Sport, Laga, Njord, Nereus. 2-riems z. stuurman: Laak. Amstel. 4-riems z. stuurman: Laga, Minerva. Double Sculling outrigged: 8-riems (dames): Vliet, Spaarne, Ne reus, Nautilus. 4-riems dames)Die Leythe, Laak, Maas, Argo. Nautilus. Double Sculling (dames: Skif (dames): Nereus, Willem IIL Stijlroeien 4-riems Dames Sen.: Siijlroeien Skif Dames Sen.: Delftsche Sport, Vliet. Stijlroeien 4-riems overn. Dames beg.: Delftschp Sport. Vliet. Spaarne, Argo, Nereus Stijlrotiei Stvii overn. Dames beg.: Schie, Vliet. Hoop, Nereus. Stijlroeiei 4riems Dames Jun.: Cor nells Tromp Stijlroeier Sicif Dames Jun.: Qumruple-sculling outrigged (dames): Vliet. Hanze maar ondervond, dat dit niet de juiste wijze was. Ofschoon als laatste geëin digd, achten wij hem niet de zwakste! Zijn spel toont élan, vindingrijkheid en is even emotioneel als de speler zelf. Ik zelf heb verkregen wat ik voor de aanvang gedacht had te krijgen. Dat zij genoeg over mijzelf gezegd! In groep B strijden Brunt, Van Galen en Koet om twee plaatsen in de eind strijd 1948. Zij waren inderdaad de sterk- sten uit hun groep. Zonderland en Elemans vielen op 't nippertje af. Borgmeyer was nog niet thuis in deze wedstrijd. Koevoet heeft verdiend gewonnen. Mulder kreeg een punt cadeau door het uitvallen van Van Dijk. Ondanks dit ge lukje was hij toch, met Westra, stellig in aanmerking gekomen. Westra stelde teleur bij de algemene verwachting, dat hij zeker winnaar zou worden. Hij stelt zich vaak problemen, die er niet zijn en dat kost hem tijd. Ten slotte de man, die alle avonden van het begin tot het einde meemaakte, en toch zelf niet speelde: de wedstrijd leider. De heer Galjaard verdient alle lof voor zijn uitstekende leiding en zorg voor deelnemers en pers. Steeds bereid tot aller dienst, en hoewel blijvend op de achtergrond, toch met strakke hand de teugels houdend, toonde hij zich een voortreffelijk leider. De technische zijde was door hem verzorgd als gold het een strijd om het wereldkampioenschap. On getwijfeld door zijn toedoen werd de wisselprijs, „De Zilveren Koninig" van het voorwerp, dat telken jare in het oor spronkelijke onooglijke doosje nauwelijks door een mengsel van rose en witte wat ten bedekt, van tijdelijke eigenaar ver anderde, tot een sierlijk kunstvoorwerp, voorzien van alle namen van de kam pioenen van voorgaande jaren. Wij mogen onze nabeschouwing niet beëindigen, behalve natuurlijk met onze Toch een speelweide in de Vogelwijk? Buurtvereniging ontving een mooie verenigingsvlag De zaal van het Patronaatsgebouw te Oegstgeest was geheel gevuld met feesten de bewoners van de „Vogelwijk" te Leiden, vanwege het één-(jarig bestaan der buurt vereniging. De voorzitter, de heer Th. Brandt zeide dat de vereniging zich kan vergelijken met de zusterverenigingen in de stad en haar werkzaamheden de toets der critiek glans rijk kunnen doorstaan. Spr. deelt hierna mede dat het bestuur deze middag een onderhoud heeft gehad met de burgemeester en de wethouder van Soc. Zaken met het doel de opening van een speelweide in de Vogelbuurt te bevor deren. Uit de uitbreidingsplannen, welke het bestuur ter inzage werden voorgelegd bleek, dat reeds een speelweide werd geprojec teerd, doch dat van bouw uit de aard der zaak nog niets kon komen. Het bestuur ver zocht daarna de aanleg van een voorlopige speelweide te willen bevorderen, waarop, aldus spr., voor 50% een toezegging werd ontvangen. Nadat de heer Smit de gelukwensen had overgebracht van de Federatie van Buurt verenigingen en van de Buurtvereniging „Tuinstadwijk", bood de heer van Gijn het bestuur namens de leden een Verenigings vlag aan, waarvoor de voorzitter zeer har telijk dank bracht. Hierna werd een gevarieerd programma vroor het voetlicht gebracht, waaronder een paar aardige schetsjes. Zij nog vermeld, dat de „Tuinstadwijkband" haar welwillende medewerking verleende. OEGSTGEEST. Onder leiding van de vice-voorzit ter, de heer L. van Veen, kwam de AH. Kiesvereniging in jaarvergadering bij een, met als voornaamste punt op de agenda het „Milli oenplan". Na notulen en jaarverslagen werd be sloten opnieuw de sectie-verdeling te bestudeeren. In de bestuursvacatures, ontstaan door het aftreden van de heren W. Anholts, A. J. Broek en R. van Til, werden ge kozen de heren A. P. van Egmons, J. A. Heidsma en A. P. Kraaij. Als afgevaar digden naar de Kamerkieskringencen- trale werden benoemd de heren J. Ausma en R. van Til. De secretaris, de heer A. v. d. Bos, gaf daarna een uiteenzetting van het „Millioenplan". Van de te verkrijgen 14 ton zal 10 ton voor de Kuyper-Stich- ting en 4 ton aan verkiezingsactie wor den besteed. Hiervan moet de kieskring Leiden f 69.000 en Oegstgeest weder om f 1650 opbrengen. Door middel van circulaire-actie zal een en ander nader worden uiteengezet. Nadat een reglementswijziging de ha mer is gepasseerd, nam de vergadering met dankbaarheid kennis van het voor stel tot publiek gebed in de Raadsver gadering. Teil slotte wordt een voorstel om de Kerken te doen protesteren tegen het in internering houden van Nederlanders in IncLië verworpen, aangezien deze zaak langs politieke en niet langs kerkelijke weg moet worden behandeld. Afhalen van bonkaarten, Dinsdag voor de letters Dr t/m O en Woensdag, letters P t/m Z. Het kantoor is geopend van 9.3012 en van 1315 uur. DISTRIBUTIEKRING BOLLENSTREEK. De nauitreiking van tabaks-, versna peringen-, of gecombineerde kaarten en brandstoffenkaarten zal plaats vinden te Hillegom in het uitreiklokaal aan de Jhr. Mockkade op Woensdag 28 Mei a.s. van 912 uur vun. en van 1.303 uur. De uitreiking schoenenbonnen aan kinderen, geboren in de maand Mei van een der jaren 1932 tot en met 1945 als mede aan de kinderen, die geboren zijn in de maand Juli van het jaar 1946 tegen overlegging van hun stamkaart en inleg vel vindt plaats te Hillegom in het Distributiekantoor „Treslong" op Dins dag 27 Mei a.s. van 911.30 uur vjn. (kamer 8), te Lis se in het Distributie kantoor van 1.303.30 uur n-m. en te Sassenheim in het Distributiekan toor van 911 uur v.m. DISTREBUTEEDIENST „NOORDWIJK" De uitreiking van de toeslagkaarten 707/708 aan a.s. en jonge moeders zal plaats vinden: te Noordwijk, 28 Mei van 9—10 uur, lettere A t/m. D; 10—11, E t/m. J; 11—12, K t/m. O; 2—3, P t/m. S.; 3—4, T t/m. Z. Te Voorhout, 27 Mei van 9.3012 uur, en te Noordwijlkeiihout, 28 Mei van 9.30 ,12 uur, AN en 30 Mei van 9.3012 uur, O—Z. oprecht gemeende gelukwens voor de nieuwe kampioen, zonder onze waar dering uit te spreken voor de belangstel ling, welke schakend Leiden en omstre ken toonde, in het bijzonder voor die van het bestuur van de Leidse Schaak bond. W. H. van der Nat. SCHAKEN. Sportclub LichtfabriekD.B.V.O. (73). v. GoorPlu 01; v d BuirgGoutfoerg ir de WildeUitenhout ir ten CateBuisman 10; Bergde Roo 1—0; v. ZantenLut 10; Galjaard—de Haring 10; MaziurelLigthart-Sohenk 10; PlaterinkVerstegen 01; Annok- keev. d. Weyden. 10. LEIDERDORP. Tweede Pinksterdag, 's avonds 7.30 uur, hoopt voor te gaan ds J. Dijk, Ned. Herv. pred. te Monster, in 't kerkgebouw Lindelaan. VOORSCHOTEN. In het gebouw voor Ohr. Belangen waren de ouders der kinderen van de „School met de Bijbel", Wijngaarden- laan, met het onderwijzend personeel in een jaarlijkse vergadering bijeen. Na de opening door het hoofd der school, de heer Verrips, werden door de eerste klas en later ook door de tweede enige liederen ten gehore gebracht. Mej. T. Pijkstra, verbonden aan de Chr. Nijverheidsschool voor Meisjes te Voorburg, vertelde een en ander over het werk en het doel van deze inrichting, waarbij zij vooral de nadruk legde op Christelijk Nijverheidsonderwijs. Niet voor het milieu alleen, doch omdat God ons een plaats en taak geeft en wij ons daarvoor moeten bekwamen. Dit is de ondergrond van al ons werk. De heer L. J. Los, voorzitter van het schoolbestuur, wees op het verband, dat er moet bestaan tussen gezin en school. De ouders en het onderwijzend personeel gingen hierna naar de school, waar het werk der kinderen werd bezichtigd. Eerste en Tweede Pinksterdag wordt de dienst der huisartsen waargenomen door dr C. Kuypers, Leidse weg 51, Tel. 520 WARMOND. Dinsdag is het agentschap van de Distributiedienst gesloten en volgende week wordt zitting gehouden Zaterdag 31 Mei van 911.30 uur. De muziekver. „De Fanfare' hoopt 2de Pinksterdag deel te nemen aan het muziekconcours te Lisse. Zij zal uitkomen ZOETERWOUDE. Hendricus P. G. P., z. van L. J. v. d. Akker en J. M. Voordouw; Jacob K., z. van J. Kransse en G. Nierop; Maria C. E., d. van A. J. Berk en J. M. Ammer- laan; Jozef Th. A., z. van N. J. Straathof en M. J. Pijnacker; Maria J., d. van C. Th. Omtzigt en M. A. van Leeuwen; Cornelis J., z. van C. P. van Diest en A. C. M. Turk. GEHUWD: A. B. L. Janse, 29 jaar en S. Ginjaar, 23 j. L. J. M. van Leeuwen, 33 j. en J. W. v. d. Meer, 23 j. G. J. van Leeuwen. 33 j. en C. P. Klijn, 28 j. J. L. van den Berg, 26 j. en E. Th. van der Horst, 24 j. NOORDWIJKERHOUT. De Zondagdinest der huisartsen wordt op de le en 2e Pinksterdag waar genomen door dr K. A. van Praag. Naar deNieuweLeidsche Cr.t verneemt, is de voorbereiding van het zg. bouwplan Oost (37 woningen) thans zover gevorderd, dat in de loop van de volgende maand de aanbesteding zal kun nen plaats vinden. Zo zullen dan ook in onze gemeente eindelijk de eerste wonin gen na de oorlog worden gebouwd. SASSENHEIM. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr Van Nes. Vit de Omstreken KATWIJK AAN ZEE In een geheel bezet „Irene" werd wederom een NTWIN-contactavond geor ganiseerd. De voorzitter, de heer D. Goedhart, deelde in zijn openingswoord mede, dat na lang wachten de vergun ning voor de verloting van de Cantine- wagenactie was gekomen. Vandaar dat deze contactavond op korte termijn was belegd. Het einde van de actie was n u echter weldra in 't zicht en daarom de schouders er onder. De seor.esse, mevr. Boot-de Montagne, sprak enige propagandistische woorden ter aanbeveling van de verloting. De avond werd verder gevuld met zang door Th. Brussee, declamatie van mevr. v. BeelenKrijgsman, terwijl de heren Nic. en W. v. Beelen een aantal films hebben vertoond over oud-Katwijk, de bevrij dingsfeesten en natuuropnamen. NOORDWIJK Op uitnodiging van de Noordw. Red dingsbrigade sprak in Hotel Centraal gis teren de heer Rima, voorz. van de Haag se Reddingsbrigade, over „Nieuwe mid delen bij het redden van drenkelingen". Niettegenstaande ons blad in Noord- wijk de grootste oplage heeft, kregen wél de overige bladen een uitnodiging, maar niet de N-L.Crt., zoodat wij met djeze korte mededeling moeten volstaan. Naar de Nieuwe Leidse Courant verneemt, zal het zg. „Noorderbad" deze zomer wegens materiaalsdhaorete niet worden geplaatst. Hierdoor zal het z.g. stille strand, waar vrij gezwommen kan worden, worden vrijgegeven vanaf de vuurtoren. De jaarvergadering van de Noord- wijkse Schaakclub „Dan. Notëboom" vindt plaats, Dinsdag 27 Mei. Tevens zal dan een gongwedstrijd worden gehouden en zullen de prijzen van de kampioens competitie worden uitgereikt. De wethouder van Sociale Zaken is behalve op onderstaande uren telefo nisch te bereiken onder het No. 2681. Voor zeer dringende gevallen is hij op alle werkdagen van 912 en uitgezonderd Za terdags, ook van 13.30—17 uur te bereiken onder Tel. No. 2480. In verband met de 12e volkstelling zul len op Donderdag 29 Mei en Woensdag 4 Juni de volgende kantoren voor het pu bliek gesloten zijn: Gemeente-secretarie (behalve voor z^er dringende zaken be treffende den burgerlijken stand), het kantoor van de gemeente-ontvanger, de kantoren van de bedrijven etn van de dienst van gemeentewerken. Het kantoor van de ontvanger der Di recte Belastingen zal op die dagpn geslo ten zijn voor betaling van directe belas tingen en de tweede bestelling van de posterijen komt te vervallen. B. en W. hebben met ingang van 15 Juni a.s. in de vac. J. C. J. van den Ak ker benoemd tot hoofdcommies-redacteur ter secretarie de heer Th. J. C. Verduyn. te Culembong. B. en W. maken bekend, dat de in schrijving is opiengesteld voor het pach ten van terreinen voor pakeren van auto's, enz. en het stallen van rijwielen. De voorwaarden zijn vanaf lieden ver krijgbaar ter secretarie, afd. algemene zaken. Inschrijvingsbiljetten moeten uiterlijk Woensdag 28 Mei worden inge diend in gesloten enveloppe met het op schrift „Parkeerterrein-Rijwielstalling''. GEBOREN: Fernand G., z. v. G. Crama en C. G. Bijs; Helena M. C. J., d. v. A..F. M. Mutsaers en M. J. Vis; Victor C. W„ z. v. C. J. van 't Wout en J. de Jong; Hendricus B., z. v. H. Alkemade en A. M. A. van Uffelen; Anna C-, d. v. A. v. d. Wiel en H. Post; Petrus J. M. z. v. G. Th. Pauëlsen en M. W. Pietersen; Hans, z. v. B. M. Waal en M. Beyen; Helena F., d. v. C. W. Duindam en A. W. van Gijlswijk; Adrianus H. W., z. v. H. Th. Caspers en A. A. de Haas; Alida A. N., d. v. J. Roskam en P. J. Boogert; Cor nelis L. G. M„ z. v. M. L. de Ridder en J. W. Steenvoorden; Matthijs J. J. J., z. v. M. P. van der Linden en J. Weyers; Janneke, d. v. L. M. van Roon en K. Colijn; Hüberdina Th. H. Th., d. v. P. v. d. Graaf en A. C. van der Geest. OVERLEDEN: J. de Bert, 77 j. ONDERTROUWD: L. Marijnus, 25 J. en A. Noppen, 23 j. P. A. Hiep, 43 j. en C. F. van der Weijden, 48 j. GETROUWD: C. P. v.. Leersum, 45 j. en H. N. Koers, 38 j. C. M. v. d. Reep, 21 j. en J. M. Bulk, 20 j. J. van der Niet, 25 j. en M. J. J. Wolffgraum, 22 j. H. P. de Ree 25 i pn .T H P van Dam. 23 j. vjOKDWIJK AAN ZEE In aanwezigheid van tal van genodig den vond gistermiddag de heropening plaats van het Palace Hotel. Het Palace Hotel was zeer zwaar geha vend door de bezetter achtergelaten en het heeft de eigenaar, de heer L. van Sterkenburg, dan ook heel wat hoofdbre kens gekost om van het hotel weer te ma ken, wat het nu is. En dit is in één woord: af. Daarvan getuigde dan ook de burge- meeter van Noordwijk, mr G. W. F. v. Berkel, die naat de heer v. Sterkenburg bij deze opening het woord voerde. Aan het streven: Noordwijk is en moet blijven badplaats no 1, is door de heropening van het Palace Hotel een niet onbelangrijk steentje bijgedragen. VOORHOUT Tegen betaling van 5 cent kunnen ten gemeentehuize aanvraagformulieren voor cons urnen tencrediet worden afgehaald op Donderdag 29 Mei van 1012 uur. Gelegen heid om deze formulieren in te leveren be staat eveneens ten gemeentehuize uitslui tend op Vrijdag 30 Mei van 1012 uur en op Vrijdag 6 Juni van 1012 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 8