Voor TAXPS „Gravensteen" krijgt waardige bestemming Leiden kreeg 'n toewijzing voor 103 woningen DE WEEK Jubilarissen bij Leidse bedrijven gehuldigd NIEUWE LEIDSCITE COURANT EATERDAG, 24 MEI 1MT Stadsnieuws Interview met de weth. v. Fabricage ER KOMT EEN JURIDISCH STUDIECENTRUM (Van een onzer verslaggevers). Toen wij in October j.l. een artikel publiceerden over de historie van het oude „Gravensteen" en ook enige woor den wijdden aan de restauratie en de plannen, welke men in dit opzicht koes terde, konden wij vanzelfsprekend doende materiaal beschikbaar wordt ge steld, met de restauratie van het overige gedeelte ongeveer een half jaar ge moeid zijn. Ofschoon men, aldus de wethouder, in de oorlog een aanvang met de algehele restauratie heeft gemaakt, had men voor 1940 reeds plannen ten opzichte van de bestemming. Men was toen van de zijde van het Leger des Heils bezig om het Het Gravensteen, een van de mooie historische gebouwen in de Sleutelstad, dat thans een waardige bestemming krijgt. tot onze spijt onze lezers nog niets definitiefs mededelen ten aanzien van de toekomstige bestemming van dit karak teristieke monument. Zonder schroom kunnen wij het woord „monument" gebruiken, want waar spreekt de historie beter tot ons dan in die stille omgeving van onze kathedrale Pieterskerk en niet in het minst in en bij die zware, mysterieuze gevangenis, waar de dikke tralies en de blinde fol- terwerktuigen de argeloze bezoeker nog imaar steeds aangrijnzen, als leefden we nog in het in sommige opzichten ietwat sadistische grijze verleden. Waarom dit gebouw een monument? Moeten wij er eigenlijk nog eens over gaan uitweiden? Immers, alles getuigt, alles vertelt en boeit. Hiermede hebben wij de onver gankelijke waarde van dit schone huis met zijn vele vertrekken uitgedrukt. Men kan dit voelen. Men kan er ook aan voorbijgaan. Er zijn mensen, die gelukkig nog niet geheel in beslag zijn genomen door de, „daverende dingen dezer da gen". Er zijn ook lieden-, die wellicht voor een belangrijk deel onbewust niet meer ontvankelijk zijn voor iets moois, iets kostbaars, die niet eens meer kunnen stil staan om zich in iets te ver meien, door er naar te kijken. Voor de benijdenswaardige categorie, welke dus niet altijd in drukke beweging wil zijn, hebben wij gemeend, het niet bij het reeds geplaatste over „Het Gravensteen" te moeten laten. Wij stelden in genoemd artikel de essentiële vragen, of de 'betreffende in stanties zich reeds bezonnen hadden op de kwestie, hoe in de toekomst aan het gebouw een goede bestemming te geven. Want de bestemming moet in alle op zichten afhangen van het karakter en de waarde van het monument. Zal „Het Gravensteen" zijn waardige plaats in de lange rij van historische gebouwen blij ven behouden? Het is een verheugend feit, dat het ge meentebestuur van Leiden bij de ge voerde besprekingen telkens weer deze Vraag op de voorgrond heeft geplaatst en zich geenszins heeft laten leiden door uitsluitend zakelijke overwegingen. Toen Wij gistermiddag een onderhoud hadden met de wethouder van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen, werden wij dit op on dubbelzinnige wijze gewaar. Deze ver telde ons, dat de restauratie van het exterieur practisch is voltooid. Het in terieur daarentegen moet nog gedeelte lijk onderhanden worden genomen, al hoewel de z.g. „Vierschaar", gelegen aan de Papengraoht, welk deel van het ge bouw bestaat uit twee grote zalen en een zolder, gereed is. Er zal, mits vol- Distributievaria Voor bedrijven met meer dan 10 ar beiders, welke de per post gezonden for mulieren voor werkleding nog niet heb ben ontvangen, bestaat Dinsdag gelegen heid deze alsnog op het Distributiekan toor af te halen. In de Pinksterweek vindt de inleve ring door detaillisten volgens onder- Staand schema plaats: Dinsdagmorgen v. 8.3011 u. slagers; Dinsdagmiddag, agentschappen Oegst- geest, Leiderdorp en Warmond; Woens dagmorgen, 3000-nummers en tabaks- grossiers; Woensdagmiddag. 1000-num- mers; Donderdagmorgen, 4000-nummers; Donderdagmiddag, 2000-nummers; Vrij dagmorgen, 5000-nummers en fabrikan ten; Vrijdagmiddag, bakkers; Zaterdag morgen, industriële artikelen en textiel. gebouw na het herstel te verkrijgen. Voorts is er nog een aanvraag van het Kantongerecht ingediend, doch dit heeft geen resultaat opgeleverd, terwijl het voorstel om er een wetenschappelijk historisch museum in te richten wegens te kleine ruimte ook is gestrand. Kort geleden echter richtte de Universiteit zich met een ernstig ver zoek tot het gemeentebestuur, om in „Het Gravensteen" een juridisch Stu diecentrum onder te brengen. Het ge meentebestuur kon zich in zijn geheel achter dit voorstel scharen, te meer daar dit, historisch bezien, alleszins aannemelijk is. Er zal in het in te rich ten Studiecentrum ruimte zijn voor zeven studieafdelingen, een grote lees zaal en een archiefruimte, terwijl er Ik wil er maar mee zeggen... Er is een goed Nederlands spreekwoord dat zegt: een goede buur is beter dan een verre vriend. En wanneer je nu te lezen krijgt, dat een zekere bank te Bretton Woods, in Amerika diLs, zo maar zonder meer aan ons kleine berooide landje 12 millioën dollar of 30 mïllioen gulden toewijst, dan is het alsof ik het in het vroegere Keulen hoor rommelen. Stel je eens voor, dat je nu zo maar aan een wildvreemdeaan iemand, die je nog nooit hebt gezien, laten we zeggen een paar honderd gulden „toewijst". Is het goed-Hollandse spreekwoord dan toch fout, is een verre vriend beter dan een goede buur? Nee, zo staan de zaken niet! Business is business, zegt de nog altijd glim lachende Amerikaan, Kijk, de toewijzing zit zo: Wij importeren op het ogenblik meer (Amerikaanse auto's en zo), dan we kunnen uitvoeren. Om de balans nu in evenwicht te houden en om onze zeer gedunde deviezenpositie niet nog eens een stevige aderlating te doen ondergaan, heeft Nederland dollars kunnen lenen uit het zgn. Internationale Monetaire Fonds, met een goed Nederlands woord Wereldbank. Maar de directeur van deze bank, Uncle Sam genaamdis natuurlijk niet van gis teren, hij moet zijn dollardjes weer terug hebben. Is het niet over vijf, dan over tien of twintig jaar, maar die f30.000.000 moet terug in zijn spaarpotje. En nu vraag ik me af, wie zal dat dan betalen? Zoete lieve Gerritije toch zeker niet! Dat wil ik maar zeggen JANTJE VAN LEIDEN. bovendien een afdeling voor bodem onderzoek in gevestigd zal worden. De plannen zijn thans in handen gegeven van de departementen van O., K. en W. en Binnenlandse Zaken. Tot op heden is nog geen definitieve uitspraak hunnerzijds gedaan, doch de wethouder kon ons mededelen, dat de betrokken instanties zeer sympathiek tegenover de voorstellen staan. De academische wereld zal dan ook met „Het Gravensteen" ten zeerste gebaat zijn, daar het juridisch Studiecentrum momenteel in verscheidene huizen aan 'het Rapenburg is ingericht. Wan neer de beslissing valt, zullen deze huizen vrij komen voor gezinnen, die nog steeds geen redelijk onderdak hebben. Zo zal dus ook enigszins in de heersende woningnood kunnen wor den voorzien. De heer A. J. Jongeleen deelde nog mede, dat het gemeentebestuur op een aanvraag van verschillende jeugdver enigingen afwijzend heeft beschikt, om dat het gebouw niet geschikt is voor wat de jongens en meisjes in 'hun verenigings uren plegen te verrichten. Een keuze als de bovengemelde kan dan ook van harte worden toegejuicht. Worden gebouwd in de wijk achter de Zijlsingel Naar de „Nieuwe Leidsche Courant" verneemt, zal binnenkort een belangrijk voorstel in de gemeente raad in behandeling komen. Het betreft hier de bouw van honderd en drie woningen aan het verlengde van de Sophiastraat en de Van der Duinstraat. Aanvankelijk had de gemeente toestem ming gekregen om slechts vijftig wonin gen te doen verrijzen, doch door de acti viteit van het gemeentebestuur werd dit aantal opgevoerd tot ruim honderd. B. en W. beschouwen dit als een extra toewij zing. Er zullen vijfenzeventig „één-ge- zins"-woningen worden gebouwd en veer tien boven- en benedenhuizen. De aanbe steding van de huizen zal plaats vinden voor 15 Juni a.s. en de gunning voor 1 Juli. Onze zegsman wees er op, dat veer tien dagen geleden de toewijzing is ont vangen en er moet derhalve wel veel ge presteerd zijn, wanneer men weet, dat thans alles „in kannen en kruiken zit". Daar de grond, waarop de woningen zul len worden opgetrokken, niet van de beste soort is, zullen de huizen op paal- fundering moeten worden gebouwd. De straataanleg> zal reeds binnen enkele da gen worden aanbesteed. Het woningplan zal ten uitvoer worden gebracht door de combinatie van de drie woningbouwverenigingen „De Eendracht", „Ons Belang" en „De goede woning', ter wijl de heer B. Buurman als architect is aangewezen. De uitstekende samenwer- I king tussen de genoemde verenigingen J waarborgt een goed verloop van de werk- I zaamheden, zo zeide men ons. Dit aantal aatal woningen is een onder deel van het gorte kwantum, dat voor Zuid-Holland zal worden toegewezen. Het gemeentebestuur zal alle krachten in het werk stellen om binnen afzienbare tijd nog meer woningen „los" te krijgen, op dat het plan voor de wijk achter de Zijl singel op vlotte wijze kan worden ver wezenlijkt. NAAR SCHOOL! Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van de Scholen aan de Hooglandse Kerkgracht, uit gaande van de Geref. Schoolvereniging. Met 1 September ek. begint de nieuwe cursus weer voor beide scholen. Kinde ren die vóór 1 October as.6 jaar zijn, kun nen 1 September naar school. Met het oog op een goede indeling der klassen, is 't wel zeer gewenst om spoedig de nieuwe leer lingen aan de betrokken hoofden op te geven. GARAGE WERKHOVEN PELIKAANSTRAAT 18—ISA, Tel. «688 Christus gezegd. Gij zult, een bevel dus en hoe volgen wij dit op? Moge de viering van het komende Pinksterfeest ons allen de kracht schen ken om gehoorzame uitvoerders te zijn van deze opdracht. Moet dit Koninklijk bevel van de groot ste „Generaal", die de wereld ooit heeft gekend, ons niet alles waard zijn? ROBERT. in de Sleutelstad Weth. Van der Kwaak, de man van de penningen in onze stad, heeft een boekje opengedaan over de toestand van' zijn schatkist, of liever gezegd van ,,onze" gemeenschappelijke portemonnaie, want, nietwaar, die (lege) geldbuidel is eigen lijk van alle Leijenaars bij-me-kander. Fijn bezit zo'n pot, die zo lek is als een mandje. Neen, ik ben niks jaloers op die Leidse schatkistbewaarder, die anders duidelijk genoeg gezegd heeft, waar het op staat. Werken en zuinig zijn, is zijn parool. Nou, daar weten de ,ygrote heren" heus wel van mee te praten. Ik heb mij tenminste laten vertellen, dat naar Ame rika en zo allemaal deskundige in koopcommissies gaan, die zo zuinig moge lijk zijn. Maar zonder gekheid, ik wilde wel, dat die werkelijkheidszin van onze wethouder bij iedereen aanwezig was. Misschien, dat er dan nog iets terecht komt van ons goede vaderland. In elk geval, ik let bij een volgende verkiezing weer op mijn saeck en stem vast Van der Kwaak. Het kan aan mij liggen, maar ik vind, dat de stakers aan de meelfabriek nu niet bepaald op do algemene zaak letten, al ben ik een vurig voorstander van een goede loonregeling, maar het feit. dat de vak organisaties zich niet achter de staken- den hebben gesteld, acht ik toch wel het bewijs, dat er iets schort. Ik hoop, dat de studentenhulp van korte duur zal zijn en werkgevers en werknemers elkaar spoedig zullen mogen vinden in een be vredigend accoord, aangezien staking in een vitaal bedrijf als dit verre van wen selijk is. De jongeren, die houden hun zaak in de gaten, neen toch niet, de algemene zaak, het landsbelang. Zowel C.-H. als A.-R.-jongeren zijn nu met hun studie clubs gestart. Tussen haakjes, bij die startschoten waren er veel te weinig toe schouwers en medespelenden, d.w.z. jon gelui, die actief willen meedoen, aanwe zig. Dat moet en dat kan anders, want Christen-jongeren hebben een zware taak in deze tijd. En toch, deze taak zal moe ten worden volbracht, wil men straks in „het volle leven" kunnen staan. Begin selstudie, jonge mannen! De aanvallen van onze tegenstanders zijn niet licht en om ze te kunnen weerstaan, moeten wij gewapend zijn met de kennis van eigen beginselen, die naar mijn stellige overtui ging alleen hun goede grondslag kunnen vinden in het Eeuwig Woord. Het Woord, waarvan ds Joh. Jansen mt reeds 30 jaren in onze stad de verkon diger is geweest. Een zeldzaam jubileum, dat van de nestor der Leidse predikan ten. Zijn vrouw in de ambtskleding, zijn talenten als kanselredenaar en zijn be scheidenheid drukken een stempel op hem, waardoor hij een sieraad is onder zijn ambtgenoten. Ongeveer hetzelfde werd getuigd van de heer Smelik, die afscheid nam als hoofd van de Leidse Houtschool en van een aantal jubilarissen bij Leidse bedrij ven, die allen gehuldigd werden. De ar beid van een ieder moge verschillend zijn „werkers van hoofd en hand" moeten er beiden zijn allen vormen zij toch een schakel in de maatschappe lijke gemeenschap en als zodanig hebben allen recht op waardering, alhoewel men dikwijls zegt, dat nooit zoveel onwaar heid wordt gesproken dan bij jubileum vieringen (en begrafenissen). Maar kwaad-sprekers weten altijd wel iets le vinden, nietwaar? Wij staan voor het Pinksterfeest en de Christen Studenten Raad heeft hiervan tegenover studenten en burgerij getui genis willen afleggen door opvoering van een Pinksterspel. Er zullen er wel zijn, die bezwaren wensen aan te voeren tegen dit. soort getuigenis, doch moeten wij, wanneer het op getuigen aankomt van het Evangelie van de Christus, Die een ieder, die in Hem gelooft, de gave des Geestes het profetisch getuigen dus wil schenken, niet allen de hand in eigen boezem steken? „Gij zult Mijne getuigen zijn!", heeft Dapper optreden in de bezettings tijd werd gememoreerd Gisteren herdacht de heer A. Boom de dag, waarop hij vóór 40 jaren in dienst trad bij de N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v)h J. C. Zaalberg Zoon. De heer Booan werd met zijn echtgenote ten kantore ontvangen en gecomplimenteerd, waarbij hij door de directie werd toegesproken, die erop wees, dat de jubilaris zich in de afgelopen 40 jaren een zéér bijzondere, mogelijk wel de enige plaats in het bedrijf heeft doen inruimen, het volle vertrou wen van de mede-arbeiders, die hem tot lid van de fabriekscommissie benoemden doch daarnaast ook van de directie geniet. Spr. releveerde daarbij het moedig optreden van de heer Boom in de bezettingstijd, toen de requisites van textielgoederen bij de Ned. bevolking, die niet voldoende hadden opge leverd, werden gevolgd door invallen, o.a. bij de fabrieken. De Leidsche K.P. heeft bij een overval de dekens weggehaald, waar aan Boom ijverig heeft medegeholpen. Boom is hierop gevangen genomen en ver schillende dagen in arrest gebleven, waar bij hij zelfs met de dood is bedreigd. Na zijn invrijheidstelling werd hij ver rast met een mand met fruit en levensmid delen, versierd met oranjelinten en met een gecalligrapheerde plaat waarop de woorden: „HM. de Koningin der Nederlanden dankt A. Boom voor zijn moedig en rustig gedrag"! Mensen als Boom, aldus epr„ maakten het ons mogelijk onze deken haar wereld reputatie te doen verwerven. Het zal ons een voorrecht zijn nog vete jaren met Boom te mogen samenwerken tot zegen van onze industrie, maar niet min der tot heil van al onze medewerkers, aldus besloot de directeur, die de jubilaris een geschenk in couvert overhandigde, terwijl namens het personeel een lamp werd aan geboden. De heer H. Petiet herdacht het feit, dat hij 40 jaren geleden in dienst trad bij de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij. Bij uitstedigheid van de directeur werd! hij toegesproken door de hoofdingenieur K. Bouman, die hem op hartelijke wijze huldig de, waarbij spr. woorden van erkentelijk heid uitte voor de prestaties van de jubila ris en hem het gebruikelijke couvert aan bood, vergezeld van een zilveren legpenning van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Han del met de daarbij behorende oorkonde. De heer K. de Tombe was gisteren 25 ja ren bij de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij, waarbij hem eveneens een hartelijke huldi ging ten deel viel. De directeur wees erop dat de jubilaris geboren was op de grond, dat nu fabrieksterrein is van de N.V. Tij dens de huldiging overhandigde de directeur de heer de Tombe een enveloppe met in houd en het diploma van de Ned. Mij. voor N. en H. De6 avonds werd de jubilaris te zijnen huize namens zijn collega's gehuldigd door het bestuur van de Jubileumcommissie mei bloemen en een geschenk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6