bi h ii a Financieel Overzicht [van de week1 Tegenstriidiqheid JUKKEN YOOK DE STOFFIGE STAD Dagbladschaakrubriek heeft eigen karakter damrubriek BI m Éi Él s ui ui wê iff Éll s üf ''©t' m mm wmt wèt m PUZZLE VAN DE WEEK 1 i 1 m Is U3DSCHK COURANT ZATERDAG, 24 MEI 1947 Heffing in eens een grote teleurstel ling. New-Yorkse beurs loopt op een crisis vooruit Nederlandse handelsbalans over vier maanden Dividendstop verzacht Massa-sug gestie. Men krijgt bij een beschouwing van het koersverloop op de Amsterdamse beurs de indruk, dat velen zich geruime tijd aar. de illusie hebben overgegeven dat de Heffing in eens van Minister Lieftinck in de Tweede Kamer zou stranden. De oppositie was, zowel in Katholieke als in Frot. Christelijke krin gen sterk en dat tenslotte d'e scherpste tegen standers hun stem aan het wetsontwerp heb ben gegeven, is ook voor tal van fondsen houders zonder twijfel een grote teleurstel ling geweest. Na de gedwongen renteverla ging en de Vermogensaanwasbelasting volgt thans voor allen, die van hun geld moeten leven een derde aderlating, welke, overeen komstig de voorspelling van het Bestuur van de Veren, voor de Effectenhandel, blijkbaar velen tot verkoop van hun effecten dwingt, welke voorts in de hand gewerkt wordt door beschouwingen over het overdreven koers- peil en de flauwe stemming op de New Yorkse beurs, die, als men sommige scriben ten mag geloven, de voorloopster is van een crisis. Nu geldt een gewaarschuwd man altijd nog voor twee en als een crisis van tevoren wordt aangekondigd, is er een goede kafcs, dat ze uitblijft. Van .groot belang is in elk geval d!at de technische positie van de fond- senmartot, zowel hier als in New York in zoverre gezond is, dat na de oorlog niet met geleend geld is gekocht en uit dien hoofde van gedwongen verkopen dus geen sprake behoeft te zijn. Wat New York betreft, staan de huidige koersen in een zeer gunstige ver houding tot de productie en de financiële resultaten der bedrijven, zodat de rendemen ten thans zeer hoog zijn. Deze kunnen dus, hetzij door een prijsdaling, welke wenselijk wordt geacht, hetzij door een vermindering van de productie, belangrijk dalen zonder dat een verdere verlaging van het koerspeil der aandelen noodzakelijk is. Voorts is van groot belang dat men in de VB. meer en meer oog krijgt voor de noodt- zakelijkheid om door middel van een groots opgezette credietverlening Europa in staat te stellen de benodigde goederen te kopen en de kapitaalgoederen aan te schaffen, welke voor de vernieuwing van het productieappa raat onontbeerlijk zijn. Naar verluidt, zal het grote crediet, dat Engeland van Amerika ge kregen heeft, reeds begin 1048 uitgeput zijn en wat Nederland betreft, wordt blijkbaar over nieuwe credieten voortdurend beraad slaagd, temeer omdat oude credieten straks ten dele .moeten worden afgelost. Nu de Amerikaanse koersen belangrijk gedaald zijn en vele houders vooreerst liever op zien komen blijven spelen, zal het de vraag zijn of Min. Lieftinck de 100 millioen dollar, die hij uit deze deviezenbron meent te kunnen put ten, zal halen. Daar komt bij dat de ontwik keling van onze handelsbalans in zoverre bij de raming ten achter blijft, dat wel de import aanmerkelijk stijgt, maar dit accrès in de export niet zijn aequivalent vindt. Over de eerste vier maanden van 1047 be draagt het importsaldo f625 millioen, op welke basis het gehele jaar een tekort van ruim f 1800 millioen zou opleveren bij een raming door het Planbureau van flilfiO mil lioen. Wel een bewijs wat de „planologie" voor de ontwikkeling van ons economisch leven betekent. Het is moeilijk achter de schermen te zien, maar af en wordt toch de indruk gewekt dat het socialistisch beleid onzer regering aan de credietwaardigheid van ons land in Amerika niet bevorderlijk is, evenmin als de door vrees en valse humaniteit ingegeven politiek ten aanzien van Indië, waarvan men De minister van Financiën heeft ge- bruik gemaakt van de bevoegdheden, hem verleend bij art. 25 van Ihet uit de be zettingstijd afkomstige Besluit op de divi dendbeperking 1943 en het geoorloofd maxi mum dividendperoentage verhoogd van 6 op 9 pet. Het verwondert ons, dat ndet tot alge hele afschaffing van d)e dividendstop is over gegaan. Waarom moet deze uit 'bezettingstijd stammende overheidsmaatregel gecontinueerd blijven? Afgezien van de vraag, of de tihans ver hoogde dividendstop van veel waarde zal blij ken te zijn in de pralktijk, menen wij dat hier een over-he ids-inmenging wordt gecontinu eerd. welke we best kunnen missen. Welk algemeen belang is gemoeid met deze zaak? Uit fiscaal oogpunt bezien vaart de staat er wel bij, als er hogere dividenden worden uit gekeerd. Afgezien hiervan hebben we met belangstel- lang kennis genomen van de motivering van het Ministerie van financiën nopens de thans afgekondigde verzachting der dividendbeper kingen. Verklaard werd om. „dat het niet billijk is, dat de houders van aandelen in de onder de dividendbeperking vallende vennoot schappen in het algemeen nog steeds geen hoger dividend mogen ontvangen dan in 1940, terwijl andere catagoriën (loontrekkenden) terecht hun jaarlijkse beloning t.o.v. 1940 in niet onbelangrijke mate hebben zien stijgen in verband met de gestegen kosten van levens onderhoud". Deze alinea heeft daarom onze aandacht ge trokken, omdat wij hierbij dachten aan de grote schare der kleine rentetrekkers, die het slachtoffer zijn geworden van de rente- politiek der Regering. Terwijl de kosten van het levensonderhoud aanzienlijk zijn gestegen, is door tussenkomst der overheid de kapitaal rente tot circa 3 pet. 's-jaars gedrukt. Geldt voor deze „noodlijdende" groep de billijkheid ndet? Is er geen grote tegenstel ling tussen het rentepeil en de kosten van het levensonderhoud? Behalve dat de kleine rentetrekkers gedu peerd worden door de door de overheid be vorderde kunstmatige rentevoet, moeten ve len van hen nog hun aandeel opbrengen in de vermogensaanwasbe lasting, doordat de koersen op 1 Mei 1940 door de toen heersende omstandi'ghedten aan de zeer lage kant waren. De kleine belegger zit wel in het hoekje, waar de klappen vallen! isi het buitenland nu eindelijk eens de pro ducten wil zien. De regering volgt nog steeds de lijn van de zwakste weerstand', ook met betrekking tot beurs en zakenleven in de hoop zo haar steeds zwakker wordende positie te kunnen handhaven. Als zodanig kan men ook de verzachting van de Dividendstop zden. Tijdens de Duitse bezetting is de dividenduitkering beperkt tot 6 pet. voor ondernemingen met een kapitaal boven f 500.000. Had men vroeger meer uit gekeerd, dan was dit nog wel mogelijk, maar dan moest een flink bedrag superdivid endbe- lasting worden betaald. Hieraan hebben een aantal ondernemingen zich onttrokken dtoor een z.g. herkapitalisatie, vergroting van het kapitaal ten laste der reserves. Thans mag 9 pet. worden betaald, echter alleen over het kapitaal vóór de herkapitalisatie, wat dus wel een verruiming -betekent, maar voor aan deelhouders van ondernemingen, wier ka pitaal in verhouding tot het vermogen en winstcapaciteit klein is, geen redelijk rende ment mogelijk maakt. Aangezien in deze tijd niet te verwachten is dat dividenden zullen worden uitgekeerd, welke met het oog op de financiële positie der ondernemingen niet verantwoord zijn, had de Dividendstop ge voegelijk kunnen worden opgeheven. Blijk baar is de regering voor de demagogische beschouwingen in linkse bladen over de „hoge" dividenden gezwicht. Niettemin zijn de rendementskansen der aandelen door de verzachting van de Dividendstop verhoogd en betekent zij. tevens een grotere inkomst voor de fiscus. Ook op de beurs is de invloed der massa suggestie groot en men ziet daarom het ver schijnsel dat velen geneigd zijn bij dalende koersen te verkopen, hetgeen doorgaans tot teleurstelling leidt. Houdt men er rekening mee dat de kapitalen van de meeste onder nemingen nog luiden in oude guldens en vergelijkt men de koersen der aandelen met die van vóór de oorlog, dan is er geen rede,n om zich ten aanzien van goede Nederlandse aandelen van de wijs te laten brengen. Op merkelijk was dat zelfs de verrassende me dedelingen van de Koninklijke over de inves tering van f 70 millioen in een nieuwe che mische industrie, noch de gunstige jaarver slagen van tal van bedrijven de flauwe stem ming kon doen omslaan. Althans niet terwijl wij dit schrijven. Maar de beurs is veran derlijk als het weer en een spoedige kente ring zou ons daarom niet verwonderen. Een grote donkere ruit, opgefleurd met een wit kraagje en witte manchetten. Eenvoudig, maar practisch! Losse mouwtjes, aan het lijfje vastge knoopt, fleuren dit japonnetje van donkere stof op. Wanneer je ergens zo'n stel fleurige meis jes ziet wandelen in aardige japonnetjes en vlotte jasjes, dan krijg je soms het gevoel, dat de bakvissen het voorjaar in de mode brengen. En daarmee stapelen ze eigen lijk, vergeef ons deze beeldspraak, vurige kolen op de hoofden van de grote mode ontwerpers. Want deze heren en dames le ven voor het grootste deel nog steeds ln een denkbeeldige wereld en ontwerpen toi letten voor een klasse vrouwen die nauwe lijks bestaat. Wat wij dan tenslotte zien in de gewone winkels en in gewone modepla ten en -tijdschriften zijn de honderdmaal gewijezagde en vereenvoudigde modellen van GEEN CONCURRENTIE MET DE VAKBLADEN (Van onze schaakred. H. J. J. Slavekoorde) Opgaven bewaren, oplossingen naspelen, dat was de eerste raad, welke wij in onze vorige rubriek gaven. Daar zullen we niet erg wijs van worden, werpen enige oplossers mij tegen; U hebt nauwelijks voldoende ruimte tot uw beschikking om de oplossingen be knopt af te drukken; een volledig uitgewerkte oplossing zien we nooit. Inderdaad, hier zit wat in. Men houde echter in het oog, dat wij vertrouwen mogen, dat het gebrek aan ruimte van voorbijgaande aard zal zijn. Zo dra dit het geval is zullen wij zeker meer ruimte aan de oplossingen besteden. Wij zul len trachten in den vervolge althans één op lossing per week iets uitvoeriger te be handelen. Men houde inmiddels wel in bet oog, dat de schaakrubriek van een dagblad niet in de eerste plaats leermiddel is en dat zij zeker niet moet willen concurreren met de vak bladen op schaakgebied. Daarom: wie zich specialiseren wil op het gebied der proble matiek, worde lid van de Nederlandse Bond van Probleemvrienden. St. Gerarduslaan 15 te Eindhoven. De jaarcontributie is werkelijk bescheiden. Alle correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan W. Hoekstra, Wildhoef laan 7, Den Haag. Correspondentie. J. Z. Het diagram van no 4 was correct. L. B. Het idee is niet onaardig. Ik moet er nog eens over nadenken. D. R. Helaas uitverkocht. Toevallig weet ik nog enkele damsleutels van Springer, doch verder kan ik U niet helpen. Partijstand no 6. Auteur: F. N. van der Ende, 's-Gravenzande. Eerste publicatie If jgj ÉI fg§ W777M. te© Zwart: 2, 3, 8, 9, Wit: 20, 24, 25, 27, 12—15, 19, 19, 26, 36. 19. 30, 32, 35, 37, 38, 42, 47. In deze stand is zwart aan zet en meent door 27 een schijf te kunnen winnen. Ogenschijnlijk moet wit nu 3833 spelen, waarop zwart als volgt zou antwoorden: 18 22. 12 X 34, 19 X 30, 14—19 en wint een schijf. Na 27 vervolgt wit echter met 2722, 32 X 21, 29—23, 47—41, 38—33, 24 X 2. en 30X10. Een aardig voorbeeld hoe in een ogenschijnlijk verloren stand het altijd de moeite loont naar een problematieke voortzetting te zoeken. Wie zich echter ruimer wil orienteren en naast problemen ook eindspelen, partijstel lingen en partijen te kust en te keur wil, worde persoonlijk lid van de Kon Ned. Schaakbond (secr. A. de Bruyn, Beukelsweg 41a, Rotterdam) of sluite zich aan bij een schaakclub, die lid is van die Bond. In beide gevallen ontvangt men dan het Tijdschrift van den KNSB. Ook een abonnement op het nieuwe schaakblad Schaakmat" (adres: Witte Kruislaan 31, Hilversum) zal leergierigen regelmatig veelzijdige oefenstof kunnen ver schaffen pp De nieuwe opgaven Opgave 88 (serie A 2 punten). Wit: Kh5, Db5, Le5, Lfl (4 stukken). Zwart: Ke4, pionnen e6 en h6 (3 stukken). Wit begint en geeft in twee zetten mat. Opgave 89 (zowel serie A als serie B 3 punten). Wit: Kf4, Td7, Lf5, pionnen g3 en h5 (5 stukken). Zwart: Kf6, pion h7 (2 stukken). Wit begint en geeft in drie zetten mat. Opgave 90 (serie B 4 punten). Wit: Ke6, Le7, Pd7, Pf7 (4 stukken). Zwart: Ke8, Pc4, Pg4, pionnen c6 en g6 (5 stukken). Wit begint en geeft in vier zetten mat. De oplossingen Opgave 79 (Partijstelling Finkelstein—Kra mer) 1Tdl-f 2. Lxdl Le3+ 3 Le2 Lxe2 mat. Opgave 80 (Probleem van dr W. Massmann): 1 Lh4 Lh6 2 Lg5 Lxg5 3 Pg7 mat. Opgave 81 (Studie van L. Semisashenov) 1 Lgl a2 2 Lh7! blD 3 Ld4+ Db2 4 Lh8! Dxh8! Dxh8 pat. Of 1 Kxbl 2 Ld4 Kc2 3 Lxb2 axb2 pat. Opgave 82 (Probleem van P. A. Orlimont) 1 Del Lxcl (op Dxgl volgt 2 Dxh6 mat) 2 Pf3+ Kh3 3 Lf5 mat. Opgave 83 (Probleem van G. Ernst); 1 Pg2 deze modekoningen en -koninginnen. En met alle frisheid en fantasie haar eigen, bedenkt het jongemeisje in, Frankrijk en Engeland, in ons eigen land en in Zweden en in Italië en in Amerika, altijd nieuwe, aardige de tails, die het eenvoudigste jurkje opfleuren en een apart cachet geven In dat opzicht kunnen wij, ouderen, heus wei wat leren van onze dochters en nichten. Kijk nu bijvoorbeeld eens naar dit twee tal zomerjaponnetjes, waarmee deze Ameri kaanse meisjes verschillende problemen heb ben opgelost. Daar is dan in de eerste plaats het donkere jurkje voor al die meisjes, die in een grote, stoffige stad op een kantoor werken. Een lichte jurk zou daar onprac- tisch zijn ook voor ons is een donker zo merjurkje dikwijls veel handiger maar elke gedachte aan somberheid wordt ver jaagd door de aardige vondst van de opge knoopte mouwtjes. Deze, die dubbel gestikt zijn en dus vanzelf stijf genoeg om netjes te blijven zitten, kunnen zo dikwijls gewas sen worden als nodig is en men kan gemak kelijk twee of drie stel mouwtjes maken. Ook het tweede japonnetje, dat gemaakt is van een donkere ruit, wordt opgefleurd met een wit garnituur, hier een doodgewoon kraagje met manchetten. En wie terugschrikt voor het steeds hechten en losmaken van zo'n garnituur, bedenke, dat dit heel wat minder werk vergt dan het wassen en strij ken van een heel japonnetje. Wie mooi wil zijn en er altijd apeteitelijk wil uitzien, moet er iets voor over hebben Albanië protesteert bij de Ven Naties Griekse vliegtuigen zouden Albanese dorpen hebben beschoten. De ministerr-president van Aiibanië heeft in een telegram bij de V.N. gepro testeerd tegen het feit, dat 3 Griekse vliegtuigen verschillende Albanese dor pen met mitrailleurvuur hebben bestookt, waarbij 2 personen werden gedood en 8 gewond. Hij wil, dat dit protest aan alle leden der V.N. wordt overgebracht, aldus Reuter. hxg2 2 Tg3 hxg3 3 Lgl gxh2 4 Lxh2 mat. Opgave 84 (Probleem van H. Eickstadt): 1 Pd3+ Kxe4 2 Pc5+ Ke5 3 Ld4+ Kxd4 4 Te6 en 5 Te4 mat. Op deze oplossing ko men wij volgende week terug. Op het ogen blik, waarop wij dit schrijven, was van deze uitzonderlijk lastige opgave nog niet één goede oplossing ingekomen! (Het adres van onze schaakredacteur luidt; Goudreinetstraat 125, Den Haag). Horizontaal: 1 lerenband; 7 polspel: 8 hechtnagel; 10 vreugde; 12 wending; 14 stuk grond; 15 klein bunzingachtig roofdier; 16 opening; 17 schulpvormige uitsparing in een muur; 19 Turkse tarwe; 21 vlaktemaat: 22 rustoord, 23 vetvlekje; 25 nieuws, tijding; 27 schoof; 30 moed (volkst.); 31 schuin vier kant; 32 houding; 33 gewicht: 35 klein vaar tuig; 37 stad in Finland; 38 ligt voor het huis; 39 projectiel; 40 plaatselijk verharde huid: 42 restaurantbediende; 43 troosteloos, Verticaal: 1 ondereinde van een ge weer; 2 zuidvrucht; 3 rivier in Italië; 4 paardekracht (afk.); 5 peulvrucht; 6 gemeen; 7 huidopening; 9 maand; 10 vlug, aardig; 11 openbaar vervoermiddel; 12 maaiwerktuig; 13 desgelijks; 18 soort schoeisel; 19 vlijtig in sect; 20 vlek; 21 tijdperk; 24 kleur; 25 inte rest; 26 veevoeder; 27 roofvogel; 28 koffer materiaal van geperste vezels; 29 onbewoon bare woning; 34 luchtig gebakje met room gevuld; 35 rijwiel; 36 groet; 37 putemmer- tje; 41 Tramweg-maatschappij (afk.); 42 ri vier in Rusland. Oplossing van de puzzle van vorige week: 1 welp emoe loon pens 2 pari apin riek inkt; 3 saki aker kepi iris; 4 booi oord orde idee; 5 spek pier eega kram; 6 enak naar Aare krem; 7 balk aval lama klad; 8 murw unie rips west. 2 3 A 5" T 7 8 9 IO ff" lü O }A ■5 |6 '7 ië io sr 2} 34 Jis> 57 2Ö 30 31 33 ÜJ ié 3^ 38 30 m 40 él éi) fel m Voorschoten; 3e prijs Annie Hoofdstr. 187, Sassenheim. Oplossingen moeten uiterlijk Vrijdagmor gen in ons bezit zijn per briefkaart, met in le prijs, mej. C. Sleuder, Zoeterwsingel 15, linkerbovenhoek-adreszijde de vermelding Leiden; 2e prijs B. J. Segaar, Leidseweg 497. ,,Puzzle-op lossing".

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4