Een grote sabotage-staking in Frankrijk? De Gasperi werd opnieuw kabinetsformateur Posthume onderscheidingen voor 22 mariniers Van welke geest zijn wij bezield? 't Verklaarde 1 uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COÜEANT ZATERDA6, MEI lMf IN DE GAS- EN IN DE ELECTR. -BEDRIJVEN Nu de Franse communisten geen zit ting meer hebben in de regering en dus volledig in de oppositie zijn geplaatst, hangt de stakingsdreiging als het zwaard van Damotles boven de hoofden van Ramadier en zijn ministers. Nadat de premier de aangekondigde staking van een half millioen metaalarbeiders door een compromis-voorstel wist te voorko men, werd hij gisteren voor het feit ge steld, dat de arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven besloten een sabo tage-staking te beginnen, om zodoende htm looneisen ingewilligd te krijgen. Ook dreigen zij a.s. Woensdag de gehele pro ductie op een veiligheidskwantum na stop te zetten, terwijl zij later even tueel tot een algehele staking zullen overgaan. Honderdduizenden arbeiders nemen hieraan deel en de vakbondleiders ver klaarden vastbesloten te zijn om zich door niemand een wijze van optreden te laten voorschrijven. De regering heeft de eisen van 15 tot 23 pet loonsverhoging De liefde kan niet van één kant komen Constateert nu ook het lijfblad van prof. Schermerhorn Wat de Republiek doet komt eigenlijk neer op een obstructie-polittiek, zoo luidt nu ein delijk ook het oordeel van het aan Scher merhorn zo nauw verwante orgaan „Je Main- tiendrai" en het vervolgt aldus: "Door de ondertekening van Linggadjati heeft de Re publiek zich gebonden en het gaat niet aan om met de andere hand terug te nemen, het geen daags tevoren met de ene hand gege ven is De Republiek aarzelt met de rondborstige erkenning van de zelfstandigheid van Bor neo en de Grote Oost binnen de federale structuur van Indonesië, omdat zij zichzelf opwerpjt als vertegenwoordigster van geheel Indonesië Nochtans behoort deze erkenning tot de overeenkomst van Linggadjati De Re publiek handhaaft haar gouverneur op Zuid- Celebes, ofschoon na Linggadjati voor een dergelijke figuur geen plaats meer ie. Sjah- rir weigert stappen te doen om de Austra lische boycot op te heffen, ofschoon zulks uitdrukelijk was overeengekomen. De Re publiek traineert de economische besprekin gen met argumenten, die met LLnggadjati lijnrecht in strijd zijn. Een dergelijke situatie is voor Nederland onhoudbaar. Dat betekent in het geheel niet, dat zij de nationale aspiraties van de Repu bliek ongedaan zou willen maken. Het bete kent alleen, dat overeenkomsten er zijn om te worden nagekomen. Het Nederlandse volk moet van zijn Regering onverbiddelijk eisen, dat het aan Linggadjati volstrekt loyaal vasthoudt, met uitschakeling van alle sabo teurs. Maar hetzelfde moet worden geëist van de Republiek. Ook hierkan <3# liefde niet van één kant komen. Al te goed is buurmans gek." Aldus besluit het lijfblad van de voorzitter der Commissie-Generaal. Dat hij het ook leze! van de hand gewezen en besloten alle gas- en electrictietóbedrijven in het land over te nemen wanneer de actie wordt uitgevoerd en zal zo nodig gebruik ma ken van het leger. De minister van Voor lichting, Pierre Bourdan, heeft nog ver klaard, dat de regering, op grond van nog geldende bepalingen van tijdens de oorlog, naast de bedrijven eventueel ook de arbeiders zal requireren. De jaarlijkse algemene verga cl. de Remonstrantse Broederschap wore en 2 Juni a.s. te Rotterdam gehouden. Eg ht nicht wahr, zegt Campbell C. H. Campbell, z.g. handelscommissaris voor Indonesië in Australië, doch niet als zodanig eisend, is met een Dakota te Djokja aangekomen tezamen met de Indonesische delegatie, die de Groot-Aziatische conferen tie te New Delhi heeft bijgewoond. Hij be weerde, dat hij geen Australisch-Indonesi- sche handelsmaatschappij wil oprichten en dat dit wel een verzinsel van Nederland zou zijn. (Het werd gerapporteerd door de Au stralische geheime dienst. Red.)Gisteren kwam Campbell te Singapore en was zeer bevreesd voor gangsters die „gereed zouden staan" om hem te ontvoeren. De regering der Indonesische republiek zou namelijk ge waarschuwd zijn, dat dergelijke plannen be stonden. Hij vertelde voorts, dat hij geen communist was. Hij is voornemens spoedig naar Sydney te vertrekken. '1 tV.Y Bij Vaals (L.) kwamen deze week 50 Nederlandse kinderen, die in de buurt van Aken wonen, over de grens, om in Limburg enige tijd van hun vacantie te genieten. De kinderstoet tijdens het passeren van de douanepost. WIE WINT, AMERIKA OF RUSLAND Zoals in het „Verklaarde Uitzicht" van heden is uiteengezet, zijn Nitti en Orlando er niet in geslaagd, een regering te vormen. Pogingen om De Bonomi de derde vete raan als formateur te doen optreden, zijn eveneens mislukt. Hoewel het partij-orgaan „II Popoio" verklaard heeft, dat de Chr. de mocraten niet van plan zijn, weer deel te nemen aan de coalitie van drie partijen, n.l. Chr. democraten, socialisten en communis ten heeft De Nicola aan De Gasperi toch weer de vorming van het nieuwe kabinet opgedragen, hetgeen door deze werd aan vaard. De verbreding van het kabinet, die aanleiding gaf tot de crisis, zal de grote moeilijkheid blijven voor samenwerking met de communisten. iWEGENS DADEN VAN MOED OP DE „KAREL DOORMAN" In tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, minister Schagen van Leeu wen, de commandant Zeemacht schout bij-nacht J. J. L. Willinge, de marine- attaché's van Groot-Brittannië en de Ver. Staten, captain Jeffreys en captain Parker Brady, heeft luit.-acLm. C. E. L. Helfrich gistermiddag op het in de Mer- Luit.-adm. C. E. L. Helfrich reikte gister middag aan boord van het te Rotterdam gemeerde hulp-vüegdekschip Karei Door man onderscheidingen uit aan nabestaan den van gesneuvelde marinemannen. De zoon van de grote held der Javazee neemt hier de onderscheidingen in ontvangst voor z'n onvergetelijke vader. wedehaven te R'dam liggende hulp-vlieg kampschip, Hr.Ms. „Karei Doorman", aan de nabestaanden van 22 in de oorlog ge vallen militairen der Kon. Marine Ko ninklijke onderscheidingen uitgereikt. Na de gebruikelijke inspectie las luit.- ter-zee 2e kL Gonggrijp de Kon. Beslui ten voor en overhandigde luit.-adm. Helfrich zelf de versierselen met oor konde, allereerst aan de zoon van schout bij-nacht Karei Doorman, vervolgens aan prof. dr J. A. S. van Hamel en aan de naaste bloedverwanten van twintig overige gedecoreerden. Luit.-adm. Helfrich liet in zijn toe spraak uitkomen., dat de gesneuvelde mannen der Kon. Marine hun onder scheidingen ten volle verdiend hebben. „Ik heb ze met trots en ontroering uit gereikt", zeide de vlootvoogd. Comman dant, officieren, onderofficieren en man schappen van de „Karei Doorman" spoor de spr. aan schout-bij-nacht Karei Door man tot richtsnoer van hun daden te nemen. Hierna drukten Prins Bernhard en mi nister Schagen van Leeuwen de familie leden de hand en spraken een bemoedi gend woord. DRIE ZENDELING-ARTSEN NAAR INDIE. Dr J. E. Lodder en dr J. S. de Vries, zen dingsartsen in dienst van de Ver. Ned. Zen dingscorporaties, vertrokken heden naar Indië, waar zij zullen werken in het Zen- dingsziekenihuis „ümmanuel" te Bandoeng. Dr Th. L. W. van Ravesteyn vertrok reeds begin dezer maand als zendeling-arts met voorlopige bestemming het Zendingconsulaat te Batavia. Breng ons Uw koperen cen ten voor de Grebbeberg Doch ook andere koperen munten zijn welkom Onze oproep in de zin van de bovenste kop heeft reeds de eerste dag een stroom van enthousiaste mensen naar ons bureau gelokt. Niet alleen koperen centen werden gebracht maar ook allerlei koperen buiten landse munten: Italiaanse stuivers uit 1862, Franse munten, nog met de beeltenis van Keizer Napoleon III, 3-Kopekestukken uit het oude Russische tsarenrijk. Zelfs een oude Gelderse penning uit het jaar 1759! Ook koperen Duitse munten werden ge bracht. Denkt U eraan dat Nazi-munten niet worden aangenomen? Nu reeds danken wij allen, die spontaan aan onze oproep gehoor gaven. Maar er moet nog veel meer komen! Wij moeten straks de burgemeester van Rhenen zooveel munten kunnen brengen, dat Leiden met ere kan worden genoemd! Geen gave is te groot; geen gave is te klein. Het gaat om de oprichting van een teken, dat het monu ment van moed, dat de Nederlandse solda ten in Mei 1940 voor altijd ons voor ogen hebben gesteld tastbaar maakt. Zo kan Ne derland zijn helden eren! De bondsdag van de Geref. Vrouwen bond, ondenh. art. 31 D.K.O., wordt op 4 Juni a.s. te Groningen in de Noorderkerk gehou den Ds F de Vries van Den Haaig-Oost en ds D v. Dijk van Groningen spreken resp. over „De reformatie van ons leven" en „Gods priesteressen". JTeem Uwe Heilige Geest niet van mij". Psalm 51 13b. Sinds Pinksteren 1940 hebben deze woor den van David uit Psalm 51 een bijzondere betekenis voor mij gekregen. Toen de storm van de oorlog ook over ons wolk opstak en wij voor de eerste keer weer ter kerke gingen, bepaalde ik de gemeente en mij- zelve bij deze woorden. Veel wait ons lief was, werd van ons genomen: als wij nu maar één kostbare zaak mochten behouden: de Heilige Geest. In de oorlogsjaren, die volgden, heeft dit woord mij nimmer los gelaten en héb ik dit ook telkens in de gemeente doorgegeven. Want als wij van de Pinkstergeest, die Chris tus verheerlijkt, zijn losgeraakt, wat hebben wij dan nog te verwachten? De oorlog is voorbij, doch de vrede is nog niet gekomen. De wapenen rusten groten deels, doch de strijd en verwarring der gees ten gaat door. Kerkmensen en niet-kerkmen- sen zijn veelszins met een geest bezield, zo dat wij menigmaal angstig en droevig ons moeten afvragen: waar moet dat heen? Ter verheerlijking van Christus? Of ter ver heerlijking van onze eigen christelijke me ningen en praktijken? Wait een onheilige partijgeest allerwegen! Wait een verdachtmaking en achterdocht ten aanzien van medefoelijders van de Christus der Schriften! Wat weten wij het allemaal goed voor onszelf, niet het minst in de kleinering van de ander. Wat een zelfver zekerdheid inplaats van verontrusting over ons zelif en over de onzen. Is da<t de Pink stergeest van de H. Schrift. Of is dat de Pinkstergeest van de oorlog? Toen de Pinkstermenigte te Jeruzalem de eerste Pinksterprediking had aangehoord, zeiden zij in verslagenheid der harten tot Petrus en de andere Apostelen: „Wat zul len wij doen, mannen broeders? Deze vraag past ook ons, als de rechte toepassing op het Pinksterevangelie. Maar 't antwoord is niet gering: Bekeert u en laat u dopen in de naam van Jezus Chris tus, tot vergeving van zonden. Wij allen, niemand uitgezonderd, hebben vergeving no dig van heel veel zonden. Andere mensen moeten wij worden met andere gedachten, met andere woorden, met andere daden. Ons onderdompelend in de Naam van Jezus. Hoe weinig zijn wij van de heerlijkheid van Zijn Naam Wezen) gedrenkt! Zelfherziening en herziening van ons christelijk leven: wie begint er mee? Wij willen het allen wel van de ander, maar van onszelf....?! Zal het komen tot opbouw van ons volk, tot opbouw van Christus' Kerk. tot opbouw van ons particulier en gezinsleven, dan zal het niet kunnen zonder die Geest, die Chris tus verheerlijkt in het leven van zondaren. Here, leer ons bidden in ware verslagen heid des harten, „neem Uwe Heilige Geest niet van mjj". Wassenaar. Dr H. J. Houders Italië: nog steeds stuurloos. Toen het Italiaanse kabinet de Gasperi aftrad, voorspelde het onafhankelijk dagblad ,,11 Messagero", dat op de drie veteranen een beroep zou worden gedaan, een nieuwe rege ring te vormen. Het waren de 87-jarige socialistenleider Orlando, de 79-jarige leider der liberalen Nitti en de 74-jarige Bonomi. Inderdaad werd Nitti daartoe aangezocht en hij strandde, terwijl óók Orlando, zoals wij gisteren nog hebben gemeld, zijn pogingen heeft moeten opgeven. Wij zijn dus voor het moment nog even ver en wij herhalen de vraag, die wij reeds eerder stelden of het Italiaanse volk wel rijp is, ooit rijp zal worden voor een „demo* cratie," zoals bijv. een Truman zich die voor stelt. Verschilt de toestand, waarin Italië verkeert, feitelijk zoveel van die, welke na de eerste wereldoorlog was ontstaan en het fascisme zich op de bodem van een schijn- democratie kon ontwikkelen. Het fascisme van Mussolini, dat tal van. door de oorlog van de maatschappij vervreemden, politieke en militaire avonturiers onder hypnose bracht, was een geweldige imperialistische gok en in Abessynië was het pleit al beslist. Als erfenis van Miussolini zit dit land, dat over weinig natuurlijke hulpbronnen eit grondstoffen beschikt, diep in het economisch moeras en met politieke fluctuaties lost men dte moeilijkheden niet op. Oók thans weer, evenals na 1918, uit zich de onrust en onze kerheid, die door het harde vredesverdrag versterkt werden, in demonstraties en sta kingen, terwijl de werkloosheid nog steeds toeneemt. Een voortdurend leger van werk lozen vormt een groot gevaar, als het in han den valt van extremistische agitators. De jeugd van Italië heeft het fascisme ingezo gen en men kan de huidige generatie, die tengevolge van een verloren oorlog, zich ia haar machtsillusies ontgoocheld zag, de de mocratie" van bovenaf niet opleggen. In de Italiaanse politiek treedt de differentiëring, het splitsingsverschijnsel, sterk naar buiten, maar als onderstroom valt de drang naar een éénhoofdige leiding, een rechts of links extremisme, dat de redding moet brengen, te constateren. Dit is de psychologische moeilijkheid, waarmede iedere kabinetsfor mateur te kampen krijgt: weet Italië be wust, wat het wil? Het kabinet de Gasperi bestond Hit een coalitie van Christen-demo craten, socialisten en communisten en ver tegenwoordigde de meerderheid in het land. Aangezien de economische toestand steeds slechter werd en de lire daalde, voelde de Gasperi zich onzeker. In Amerika zal men hem wel aanwijzingen gegeven hebben, technisch-economische „experts" in zijn kabinet op te nemen en een halt toe te roepen aan de onder Russische invloed staande communisten en „linkse socialisten," teneinde de Amerikaanse lening te doen sla gen. De links staande partijen hebben zich voortdurend tegen de verbreding der rege ringsbasis verzet, waarin zij een zich afwen den van Rusland en een zwenking naar Amerika zagen. En voor de Gasperi werd do crisis .onvermijdelijk, omdat zonder Ameri kaanse credleten, waarvoor toch waarborgen gegeven moeten worden, Italië geen pers pectief meer heeft. Het reeds genoemde blad, de „Messagero" wijst er op, dat het niet aangaat, dat socialisten en communisten, dus twee der coalitie-genoten steeds de derde partij, die der Christen-democraten aanval len, terwijl de linkse partijen op demagogi sche wijze verbetering van de economische toestand, loonsverhogingen etc. toezeggen, die evenals in Frankrijk niet te verwezenlijken beloften zijn. Een geheel anti-communistische regering wordt door de meeste bladen niet aannemelijk geacht, maar welke oplossing er dan wel moet komen? De Nicola had al zijn hoop gevestigd op Nitti, die reeds vóór Mus solini aan de macht kwam, premier was en als één der vooraanstaande Italiaanse finan- oiële experts gold. Het is Nitti niet gelukt een nieuw kabinet te vormen, waarin alia politieke partijen, van de communistische tot de Ohristelij k-democratische vertegenwoor digd zouden zijn, met uitzondering dan van de monarchisten. Nitti ziet dus geen kans de „gedemocratiseerde" eenheidsstaat te vor men, welk schaaltje men dan Truman kan voorhouden ter deponering der dollar-bil jetten. En óók de socialistische veteraan Orlando acht het „brede-basis-plan" van de Gasperi onuitvoerbaar. Intussen houden de Amerikanen hun neus boven het Italiaanse moeras, waar communistische gassen uit op stijgen. De Italiaanse regering had onder handeld over een crediet van 100 mallioen dollar, dat door de Amerikaanse export- en importbank zou worden verstrekt. Ongetwij feld zal Amerika daar de nodige „voorwaar den" aan verbinden. Maar het is, in dit ver band, misschien dienstig te herinneren, aan hetgeen dezer dagen Sumner Welles, de voormalige Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken heeft verklaard: En het vredesverdrag èn de economische crisis zijn wapenen voor de communisten. De Italiaanse communisten kunnen óf met geweld óf door middel der verkiezingen in October, de macht in handen krijgen. De Italiaanse regering kan slechts vertrouwen op de 65.000 Carabinieri en bij een opstand zouden de troepen van Tito, aan de andere zijde der grens hun medewerking verlenen. Togliatti, de leider der communisten wordt rechtstreeks door Moskou gesteund.De beste therapie is daar om volgens Sumner Welles, die ratificatie van het zware Italiaanse vredesverdrag uit te stellen en de dollar-credieten juist te ver hogen, een zienswijze, die slechts door een deel der Amerikanen zal worden gewaar deerd. DS G. G. J. BLEEKERf Te Zeist is 76 jaar oud onverwachts overle den ds G. G. J. Bleeker, em.-predik. der Nedj Herv. Kerk Ds Bleeker, die na 1896 ook de gemeenten van Mastenbroek, Ouderkerk a/d. Amstel, Uithuizermeden en Abcoude heeft gediend, was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zijn begrafenis heeft plaats Dinsdag middag a.s. om 2 uur op de Algi Begraaf plaats te Zeist. WEER EEN SOLDAAT IN INDIE GESNEUVELD Volgens de laatste Indische wekelijkse verlieslijst is soldaat J. Minggoas, stamboek- nummer 42102, afkomstig uit Nederlands- Indië, op 13 Mei gesneuveld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3