De voorwaarde voor onderwijs is vrolijkheid Studenten nemen contact op met Duitsland KBEtJWE LEIDSCHE OPERANT ^TT MEI 1MT Stadsnieuws Werkgroep Herv. leerkrachten in „Levendaal" bijeen De werkgroep van Hervormde leerkraeh- ten hield gisteravond in „Levendaal" een vergadering, waarin ds R. Dijkstra, Ned. Herv. pred. te A'dam, iets heeft verteld over Rousseau. Spr., die voorzitter is van de Hervormde Raad voor Kerk en School, heeft bij de bespreking van dit onderwerp ook verschillende zijden van het school- en opvoedingsvraagstuk belicht. Ds J. Swijneniburg, die de bijeenkomst presideerde, zeide in zijn openingswoord, dat het de bedoeling van de Raad is om het contact tussen Kerk en School te verstevi gen. Wij mogen dankbaar zijn, dat dit or gaan actief is en de actuele vragen, die er op dat gebied ongetwijfeld zijn, aan de orde stelt. Ds Dijkstra begon met er op te wijzen, dat er en grote onrust merkbaar is over de ontwikkeling van het schoolwezen. Daar om is het nodig, dat wij ons bezinnen op het wezen van de school. Op treffende wijze schetste spr. de toestanden, die in de acht tiende eeuw in de school heersten, om ver volgens uit te weiden over het feit, dat in de tijd van Rousseau eigenlijk de paedago- gische beweging baan brak. Voor die tijd was er klaarblijkelijk niet genoeg liefde voor het kind. Augustinus poneerde reeds de stelling: De eerste voorwaarde om goed onderwijs te geven is de vrolijkheid. Men heeft deze gedachte echter weer vergeten. Leger des Heils (Stichter William Booth) Men deelt ons mede, dat een vijftigtal Leger des Heils-kadetten van de kweek school te Amstelveen, gedurende de Pink sterdagen, Leiden^ zullen bezoeken. De leider der kweekschool, brigadier J. E. van Eeken, zal bijzondere samen komsten leiden. Zowel Eerste als Tweede Pinksterdag zullen deze diensten gehou den worden des avonds in de Remon strantse kerk (Hooglandse Kerkgracht) welke aanvangen om half acht. Over de verdere openlucht-samenkomsten, alsook het gehele program van deze diensten treft men in een advertentie nadere me dedelingen aan. Een ieder is hartelijk welkom. CHR.-HIST. VROUWENGROEP. Gisteravond vergaderde de C.H. Vrou wengroep Leiden en omgeving" in de bovenzaal van „In den vergulden Turk". De presidente, mej. Langman, opende de vergadering met schriftlezing en ge bed en heette de aanwezige dames van harte welkom. Na een korte inleiding over 't ontstaan van het Vrouwenkies recht en de taak, die onze vrouwen daar bij op de schouders is gelegd, ging men over tot bestuursverkiezing. Terdege werd er rekening mee gehouden, dat vrouwen uit alle lagen der maatschappij lid der groep kunnen zijn en dat het be stuur hiervan een getrouwe afspiegeling moet zijn. Ook de eenvoudige huisvrouw hoeft dus niet bang te zijn zich bij deze actieve groep aan te sluiten. Tot presidente werd herkozen mej. Mary Langman, Hoge Rijndijk 44, die voorlopig ook het secretariaat nog waar zal nemen, tot de nieuwe functionarisse de taak van haar overneemt. Bij haar kan men zich dus nog steeds als lid of donatrice opgeven. De contributie werd op f2 50 per jaar vastgesteld, welk bedrag naar believen kan worden verhoogd. Niet koopkrachtige leden kunnen met minder toe, indien zij dit opgeven. Leiderdorp kreeg 1 lid en Oegstgeest 2 leden in het bestuur. Verderaf gelegen plaatsen doen beter een eigen kring te stichten, daar de reis- gelegenheden ook nog niet als vóór den oorlog zijn. Het was een zeer geanimeer de avond, die mej. Langman met dank gebed besloot. De Vrouwengroep zal met September haar werkzaamheden met volle kracht hervatten. Doch tegen de negentiende eeuw kwam de wending en bij een enkele geest brak het besef door, dat er een .grondige verandering moest komen in de opvoeding. Spr. wees er nog op dat dit besef niet in de Kerk is ontwaakt. Rousseau is in dit op zicht van groot belang geweest. In onze kringen is deze persoon verdacht; hij heeft immers revolutie gezaaid, hij was een sub- jectivist en een onvruchtbaar cultuurcriti cus. Er zijn echter in hem meer elementen dan we oppervlakkig vermoeden. Hij was een ongelukkig kind van de eeuw der ver lichting, een slachtoffer van zijn tijd en op voeding. Er is veel aanmerking te maken op de levenswijze en bepaalde opvattingen van Rousseau doch hij was een fijn mens, die in zijn boeken spr. citeerde „Emile" goede gedachten inzake het kind en de opvoeding heeft neergelegd. Het gaat bij ons onderwijs uitsluitend om het kind. Ook Rousseau heeft ingezien, dat het onderwijs er op gericht moet zijn om van de kinderen deugdzame mensen te maken. Wat dit betreft laat de huidige stand van zaken op onze scholen nog wel iets te wensen over. Waar is de tijd, welke besteed kan worden aan de karaktervorming van het kind? Na deze in teressante lezing volgde een geanimeerde bespreking. 12de Zuidhollandse Zendings- middag van de G.Z.B. Op Tweede Pinksterdag in de Hoogl. kerk Op Tweede Pinksterdag, 26 Mei a.s., zal in de Hooglandse kerk de twaalfde Zuid- Hollandse zenddngsmididajg van de Geref. Zendingsbond wonden gehouden. Deze jaarlijkse samenkomst, waarvoor dit jaar grote belangstelling wordt verwacht, zal om half drie aanvangen. De M. Ottevanger zal het openingswoord uitspreken, terwijl voorts het woord zul len voeren ds P. A. A. Klüsener te R'dam- Feijenoord over het onderwerp „In alle talen"; ds H. Roelofsen te Bodegraven over „De Kandelaar en de Olijfboom" en ds J. D. KLeyne te Rotterdam over „Het Zendingsvisioen van Ezechiël". Het slot woord wordt uitgesproken door ds H. Jon ker te Bodegraven, getiteld „Op alle Vlees". Zomercursus voor predikanten werd voortgezet Colleges over verschillende belangrijke onderwerpen. De zomercursus voor predikanten, welke thans aan de Leidse Universiteit wordt gegeven en welke drie weken zal duren, is gisteren voortgezet met de vol gende colleges: Prof. L. J. van Hoik over „De wijs gerige discussie over de mens" en „De aspecten der bevindelijkheid in de wijs gerige analyse": prof. dr H. Kraemer over „Synthese over godsdienstweten schap en theologie, naar aanleiding van Söderblom's posthume werk ,,The living God"; prof- dr K. H. Miskotte over „De leer van de heiligheid Gods in verband met het existentialisme"; dr J. de Graaf over „De leer van de goddelijke wijs- heied in de Russische godsdienstige wijs begeerte". Vandaag heeft prof. dr J. N. Bakhui zen v. d. Brink college gehouden over „De traditie in het katholicisme en het protestantisme"; prof. dr H. Kraemer over „Opmerkingen over de mythe"; dr W. F- Dankbaar, zendingsdirector te Oegstgeest over Zending" en mej. C. Boer over „Jeugd en Kerk". Dinsdag na Pinksteren vangen de ver- volg-colleges aan, waarbij hetzelfde roos ter wordt gevolgd. Alleen komt er wijzi ging in enkele laatste colleges op bepaal de dagen. Zo zal Woensdag 28 Mei dr W. H. Beekenkamp, Ned.Herv. pred. te Delft, spreken over „Liturgiek", Don derdag 29 Mei, dr F. J. Pop, directeur van het Instituut „Kerk en wereld" te Drie bergen, over „Kerk en wereld", Vrijdag 30 Mei ds A. van Biemen, voorganger Vrijz. Herv. te Haarlem over „Handarbei der en Kerk", Dinsdag 3 Juni dr J. C. Roose, Ned.-Herv. pred. te Den Haag, over „Zielszorg", Woensdag 4 Juni ds P. D. Tjalsma over „Preekkunde", Donder dag 5 Juni dr J. L. Springer over „Het godsprobleem bij de moderne mens" en Vrijdag 6 Juni dr E. L. Smelik, Ned. Herv. pred. te Amsterdam, over „Intel lectuelen en Kerk". Noodlottig ongeval In Den Haag heeft het 5-jarig jongetje W. B. uit de Paul Krugerstraat te Leiden, het portier van een rijdende trein geopend. Het ventjev iel uit de trein en was vermoe delijk op slag dood. IVER. TOT BEVORDERING DER BE LANGEN VAN SLECHTHORENDEN Dezer dagen hield de afd. Leiden haar laatste bijeenkomst van het winterseizoen in „Oud-Hortuszicht". Na het welkomstwoord van de presi dente, mevr. T. Kranenburg-Siemens, werd het woord gegeven aan de heer J. A. Christiaanse. Van de lezingen en films van de heer Christiaanse gaat grote bekoring uit. Ook li u wist spr. in zijn woord en beeld de aanwezigen te boeien en van de natuur in eigen land en Zwitserland te doen ge nieten. Deze avond mag als bijzonder ge slaagd beschouwd worden. GOUDEN HUWELIJK Op 26 Mei herdenken de heer en mevr. C. H. Nolet Wiersma, Haarl.straat 206, de dag, dat zij vóór 50 jaar in huwelijk traden. Hun huwelijk werd gezegend met 5 kin deren, waarvan er nog 3 in leven zijn. Zij hebben 6 kleinkinderen. Beiden bezitten nog een betrekkelijk goede gezondheid. De heer Nolet, alom als zakenman bekend, is juist herstellen de van een gelukkig niet ernstige ziekte en denkt er, ondanks zijn 70-jaren en grijze haren, nog niet aan met zaken doen op te houden, daarbij door zijn zes jaar oudere echtgenote uitstekend terzijde ge staan. Ongetwijfeld zullen velen van de fe licitatie-gelegenheid op le Pinksterdag van 3.305.30 u. gebruik maken. Lofwaardig initiatief van Ciê Duitsland van I.S.S. Sinds enige maanden heeft het probleem Dudtsdiand de volle belangstelling in brede 'kringen, van de studentenwereld in Ne derland. Dit mag een alleszins verblijdend en geruststellend teken genoemd worden; er zijn toch geen termen aanwezig, op grond waarvan contact van de studenten in ons Hand met Duitsland uitgesloten zou zijn. De Nederlandse Studenten Raad heeft •in de vergadering van 5 Maart j.L deze actuele kwestie aan de orde gesteld en de •uit deze bijeenkomst resulterende motie sprak de wenselijkheid- uit van contact van Ned. en Duitse studenten. Het Nederlands comité van de Interna tional Student Service houdt zich reeds geruime tijd bezig met het Duitse vraag stuk. De Duitse conferentie, welke op 9, 10 en 11 Mei jl. is .gehouden en waar ruim honderd1 studenten uit alle delen van de Nederlandse studentenwereld tegenwoor dig waren om de onderscheidene facetten van het probleem te bespreken, is daar ongetwijfeld een duidelijk bewijs van. Ten aanzien van de vraag, hoe de betrekkin gen met de Duitse studenten hersteld die nen te ^worden stond' men algemeen wel gezind tegenover de volgende mogelijkhe den: 1. correspondentie; 2. het zenden van tijdschriften en boeken; 3. het houden van lezingen door Nederlandse professoren en studenten aan Duitse universiteiten; 4. het organiseren van werkkampen in Duits land. In April jJi. heeft het Nederlands comité van de I.S.S. een „Commissie Duits land" in het leven geroepen, welke zich speciaal belast met de voorbereiding van een werkkamp van Nederlandse en Duit se studenten in Duitsland. Aan de Nieuwe Leidse he Crt. werd medegedeeld!, dat de plannen thans in een dusdanig stadium verkeren, dat de betreffende commissie heeft gemeend, deze nu in brede kringen van de Neder landse studentenwereld bekend' te kunnen maken. Deze zomer zal in de omgeving van Munster een werkkamp worden georga niseerd. Het ligt in de bedoeling van de commissie om bij voldoende interesse en enthousiasme in dat seizoen nog een der gelijk kamp te doen plaats vinden in de zelfde buurt. De tijd! is vastgesteld op 27 Juli tot 13 Augustus. Het aantal deelne mers is veertig, waarvan twintig Neder landse studenten. Ook zullen zes vrouwe lijke studenten meegaan om de huishou delijke zorgen op zich te nemen. De Duit sers, die uitgenodigd zullen worden, kor men uit Hamburg, Göttingen en Münster. Het kamp zal een specifiek werkkamp zijn, omdat de commissie van oordeel is, dat alleen door samenwerking vertrouwen kan worden gewekt, terwijl op deze wij ze ook een goede gelegenheid bestaat om een vruchtbaar gesprek aan te knopen. Het werkobject kon men ons niet met zekerheid mededelen., doch dit zal waar schijnlijk in de geest zijn van oogsthuip, woningherstel, houthakken en barakken- of wegenbouw. Er zal zes uur per dag worden gewerkt, terwijl de avonden be steed worden aan lezingen, discussies, al gemeen contact en zo mogelijk kleine kunstuitvoeringen. De kampen zullen dde democratische en Christelijke achtergrond hebbeai, waarin de Nederlandse studen tengemeenschap (historisch is geworteld. De leiding van het kamp berust bij ir S. A. Posthumus. Getracht zal worden ooi- derdak te vinden in een boerderij b.v.. Zo mogelijk worden uit Nederland tenten meegebracht; voedsel zal voor het groot ste dleel uit Nederland meegenomen wor den. De deelnemers zullen daartoe hun rantsoen voor drie weken moeten inleve ren. De eisen, die aan de deelnemers ge steld worden, zijn: 1. inzicht in het Duit se vraagstuk; 2. eigen positieve levens overtuiging; 3. leeftijd' 21 tot 28 jaar; 4. goede gezondheid. Het plan heeft de goedkeuring wegge dragen van de Dep. van O., K. en W. en Buiten!. Zaken, terwijl momenteel onder handelingen met de Engelse autoriteiten gaande zijn. Voor deelname kan men zidh opgeven bij de „Commissie Duitsland van de International Student Service", Rapen burg 34, Leiden. Zij, die zich opgeven, moeten er echter van overtuigd zijn, dat dit bezoek geen vacantiereis is. Daarom ds een grondige voorbereiding noodzake lijk. Om deze te verwerkelijken zal in be gin Juli de gehele ploeg een week-end dioorbrengen, waar de geestelijke, zowel als de technische kanten van het werk kamp zullen worden belicht. Wij willen nog iets aan dit alles toevoe gen. Het vraagstuk Duitsland houdt vele gemoederen dagel. in beweging. Duitsland' helpen? In welk opzicht dan ook? Dat roept vele herinneringen wakker. Herinnerin gen aan een afgrijselijke oorlogsperiode, waarin de volkeren ter aarde gesmakt werden om volgens het plan van de sno de vijand nooit meer op te kunnen staan. De oorlog is nu voorbij, doch de vraag dringt zich telkens weer aan ons op, of we nog in die herinneringen moeten blijven voortleven. Is het niet beter zich los te maken van al dat mensonterende, dat ver schrikkelijke, dat de bezetter op ons los liet? Staan de gedachten aan het overi gens onvergetelijke recente verleden de na-oorlogse ontwikkeling en nog meer: onze mening omtrent de vele problemen van deze tijd niet in de weg? Wij moeten ons wachten voor kortzichtigheid. Wij die nen ons te bepalen bij het heden en ons te richten naar de toekomst, de tijd, welke achter ons ligt, echter niet verge tende:- Dit zal ook onze blik op het Duit se probleem aanmerkelijk verbreden. Het is lofwaardig, dat van studentenzijde het initiatief is genomen tot het leggen van contacten in Duitsland' om zo min of meer geregeld met de Duitse studenten te kun nen spreken en van gedachten te wisselen. Vooral wanneer dit geschiedt op een wij ze, welke haar uitgangspunt vindt in het Evangelie, dat immers spreekt van de ware Christelijke actie, ook ten opzichte van hen, die een belangrijk deel van het mensdom het leven lange tijd ondraaglijk maakten. Wij hopen en vertrouwen dan ook, dat het niet zal blijven bij de werk kampen, die deze zomer door onze studen ten zullen worden georganiseerd Ik teil er maar mee zeggen Een enigszins vreemde gedachtenasso- ciatie is het, wanneer ik by het lezen van het interview met de heide hoog leraren, oud-adviseurs van de door velen zo geroemde Commissie-Generaal, die iets van achter het scherm lieten horen van de wonderlijke escapades van de even eens door velen zo geroemde Schermer hom, plotseling moet denken aan zand. Aan zand, ja, zand!! Aan zand hij de zee, het rulle en fijne, het stofzand. Aan zand in een woestijn, dat voortge dreven door een gloeiend hete wind, verraderlijke zandstormen kan veroorza ken, een kwelling voor mens en dier* Aan zand, dat de poes nodig heeft om iets te bedekken. Aan zand, gebruikt als basis voor een bouwwerk, dat de eeuwen kan verduren. Aan zand, opge spoten bij het leggen van een dijk, een hechte verbinding, geschikt om het zwaar ste golvengebeuk te weerstaan. Doch ook aan zand, dat je figuurlijk in iemands ogen kan gooien. Aan dit zand moet ik het meest denken en ,jtag" tegelijkertijd als het ware een aantal mensen, die eerst met handen en later met bakken vol het zand hun medelandt- genoten in het r-n^icht wierpen. Er waren e- dit rustig toelieten, het niet erg k> .elen. Er waren er, aie in het begin moeite deden het stuifzand af te weren, doch ze hielden het op 'de duur niet vol. Er waren er echter ook, die zich geen zand in de ogen lieten strooien, ja, die zelfs trachten anderen de moed bij te brengen om nu eindelijk eens hun ogen uit te wrijven, nu nog voor het te laat is. Tot die horen de heren Ver zijl en Posthuma. Dat wil fk maar zeggen. JANTJE VAN LEY DEN. Textielhandelaren werken aan vakbekwaamheid Vakbekwaamheid, diploma Vestigingswet, enz., het zijn begrippen, waarmede iedere verkoper in nagenoeg alle branches tegen woordig heeft te maken. Zo ook de detailhandel in textielgoederen en daarom heeft het Bureau Vakopleiding van de Vakgroep detailhandel textielproduc ten, in samenwerking met het plaatselijk cursudbestuur gisteravond een filmavond gegeven voor het personeel der Leidse detailhandelaren, waarbij o.m. weth. J. C. van Schaik en afgevaardigden van Midden standsorganisaties en het Gew. Arbeidsbu reau van hun belangstelling deden blijken. Na een inleidend woord van de voorzit ter van de afd. Leiden der Vakgroep, de heer W. T. Kors, heeft de heer Raymakers, directeur van de binnenkort te openen Leidse Textieldagschool, een causerie ge houden, waarin hij een uiteenzetting heeft gegeven van hetgeen de vestigingswet-tex- tieldetailhandel beoogt, n.l. om de bonafide handelaar een redelijk bestaan te waar borgen. Spr. wees op de misstanden bij het z.g. „overnemen" van zaken en de conse quenties van de vestigingswet voor de ge vestigde en toekomstige detaillisten. De heer Raymakers belichtte voorts de eisen voor het verkrijgen van het diploma vestigings wet, welke door de textielhandel zelf zijn bepaald, en welke zijn vakbekwaamheid, credietwaardigheid en het middenstands diploma. De speciale textielfikns, die in de toe komst een steeds grotere rol bij de vak opleiding zullen spelen, hadden de onver flauwde aandacht der talrijke aanwezigen, die de kleine zaal der Stadsgehoorzaal ge heel vulden. Kunst en Letteren CONCERT ROTTERDAMS PHILHARMONISCH ORKEST. Bij dè uitvoering van het openings nummer, het symphonisch gedicht „Tod und Verklarung" van Richard Strauss, scheen het merkbaar, dat dirigent en orkest enkele jaren geen contact heb ben gehad. Maar reeds in het tweede stuk waren Flipse en zijn schare uit stekend op dreef. Tod und Verklarung behoort niet tot de sterkste werken van Strauss. Deze „diesseitig" gerichte kunstenaar geeft een „Verklarung", die wel erg aan de aarde gebonden blijft. Toch bevat de partituur interessante details, die ech ter dezen keer niet zo werden uitge werkt, dat wij over de zwakke plekken heen konden horen. Van de „Fontana di Roma" van Resphigi gaf Flipse echter een prachtige vertolking. Hij liet het orkest zo fijn en doorzichtig musiceren, hij liet de pitto reske orkestratie zo volledig tot haar recht komen, dat deze uitvoering in één woord subliem werd. De drie dansen uit het ballet van De Falla zijn geïnspi reerd door een novelle van Alarcon, waaraan Hugo Wolf de stof ontleende voor zijn opera „Der Corregidor". Ook deze dansen werden prachtig gespeeld. Na de pauze Aribo met het concert in bes van Tschaikowsky. Wij hebben dit concert al eens eerder van Aribo gehoord, toen was het nog wat Frans van opvatting. Deze keer hoorden wij echter een onvervalsten Tschaiwoksky Groots en laaiend in de hoekdelen, in nig in het Andante, met superieure be heersing van de groote technische moei lijkheden werd dit concert vertolkt En de pianist werd voortreffelijk gese- cundeerd door Flipse, die zich volkomen bij hem aansloot. Terecht groot succes voor pianist, di rigent en orkest! HENNIE SCHOUTEN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4