Leopold Stokowsky voor 't Concertgeb.-orkest 't Verklaarde 1 uitzicht Nog meer water in de (zure) Indische wijn Ook Orlando vormde geen Italiaans kabinet Ons volk spreke JOE UWE LEIDSCHE COURANT 1 VRIJDAG, 23 HEI 1Ml EEN DIRIGENT, DIE KUNST WEET TE VERKOPEN Het zal voor vele muziekminnende Neder landers Woensdagavond een genoegen zijn ge weest in het Concertgebouw te A'dam eens persoonlijk te hebben kunnen kennismaken met de man, wiens naam in veler begrippen reeds een historische klank heeft gekregen: Leopold Anton Stanislav Stokowsky, dirigent van het Philadelphia Symph. Orkest. Van deze naam straalt voor velen een bekoring uit, welke soms alleen te danken is aan de suggestieve photo's van de interessante kop van Stokowsky en aan het venband van deze naam met dat, wat men film kunst noemt. In één adem zegt men Leopold Stokowsky, Deanne Durbin en Greta Garbo en een prijs vraag in een da mesblad voor de populairste man van die wereld zou zeker niet ongunstig voor Stokowsky uit vallen. Of de kennismaking Woensdag voor STOKOWSKY allen een on verdeeld genoegen is geweest hangt alleen af van het verschil in appreciatie van mu zikale interpretaties. Voor mij is het optreden van Stokowsky met het Concertgebouw-orkest aan de ene zijde een verrassing geweest en aan de andere zijde een teleurstelling geworden. De verras sing ligt in de wijze van dirigeren, in het volkomen beheersen van het orkestapparaat, de teleurstelling in die muzikale opvatting, in het op materialistische wijze verkopen van de toonkunst. Stokowsky is technisch gezien een orkestleider van zeer groot formaat, een virtuoos, een dynamicus, die met zijn korte, charmante, maar toch exacte bewegingen de orkestleden een ijzeren wol oplegt. Deze uit Poolse voorouders stammende 65-jarige dirigent laat zijn musici hard en met grote precisie werken. Muzikaal gezien zijn er echter bezwaren. Allereerst de vertol king van zijn transcriptie van Bach's bijkans populair geworden Toccata en fuga in d kl. t. voor orgel. Welk belang heeft Stokowsky bij dieze bewerking? Zeker, alles is knap ge ïnstrumenteerd en in een vrij transparant klankbeeld gehouden, maar elk contact met Bach raakte ik kwijt en ik onder ging slechts de bekoring van een superbe orkestklank. In de 7e Symphonie van Beet hoven werd mieer aan muzikale genieting ge geven, vooral in het zeer intiem gehouden Allegretto. Stokowsy dirigeert met een zeld zame muziekvreugde, een muzikaal élan als wéinigen, maar de grote spanningsbogen in Beethoven's werk werden verwisseld met en kele korte spanningsvolle momenten. Elk di rect effect in de geschreven muziek buit Stokowsky uit in de hoorbare muziek en be reikt daardoor eerder een verbrokkeling dan een muzikale eenheid. Het muziekwerk is voor Stokowsky een schilderij, waarvan allereerst de visual colors, de geraffineerde kleur schakeringen moeten bekoren en waarvan de strakke contouren slechts dienen om de kleu ren in een bepaalde ruimteverdeling weer te geven. Dit is de verkoopkracht van Sto kowsky, een verkoopkracht welke ik helaas niet kan bewonderen. Hetzelfde ontdekte ik dn de symfonische transcriptie van de mu ziek uit hiet 2e en 3e bedrijf van Wagner's „Tristan und Isolde". Het sterk pantheïstische karakter van deze muziek werd met Sto- kowsky's penseel geschilderd in een soms bijna Freudiaanse klankzinnelijkheid. In de suggestieve climax van „Frontiers" van de Amerik. organist Paul Creston gaf Sto kowsky eerst een voorbeeld van een tempe ramentvolle en muzikale directie. Het tal rijke publiek heeft de „magiër-dirigent" een spontane ovatie gebracht. Corn. Basoski Blijft Engeland aan gewezen op Amerika? Op 24 Mei an. zal de ANWB van 8.05 8.15 uur nun. over Hilversum I een bood schap richten tot alle Ned. kampeerders tot verheffing van het kampleven. BEEL, JONKMAN EN DE C.-G. NAAR NEDERLAND De doorgaans goed geïnformeerde cor respondent van Ass. Press te Batavia verneemt van welingelichte Nederlandse zegslieden, dat dr Beel, de Oommissarissen- Generaal (die hem Zondag naar Nederland zullen volgen), met dr Van Mooik een „laat ste poging" willen doen om de vrede in Indië te bewaren. Zij willen daarom in Nederland goedkeuring vragen voor een nog „gematigder politiek". Deze poging zou dan bestaan in een brief aan de repu bliek, waarin het laatste Nederlandse aan bod met betrekking tot de oplossing van de economische, politieke en militaire geschil len in grote trekken zal worden aangegeven. Indien dit geen resultaat geeft en de Commissiie-Generaal is daar reeds van over tuigd willen de Nederlanders hun aanbod, publiceren om de gehele wereldopinie voor zich te winnen. De woordvoerders zijn van oordeel, dat het kabinet-Beel zal aftreden indien de groep die een krachtiger optreden tegen de republiek voorstaat, zou winnen en ook in- LIDMAATSCHAP DER V.N. NOG UITGESTELD De 87-jarige Italiaanse socialisten-leider Orlando, wie na Nitti (liberaal) was opge dragen een nieuw kabinet te formeren, heeft gisteravond reeds medegedeeld, dat hij niet in staat was een regering samen te stel len in de door hem gewenste vorm. Hij stuitte hierbij op dezelfde moeilijkheden als zijn voorganger, n.1.1 de eis van de uiterst linkse partijen en tot het instellen van een economische commissie met regeringsbe- voegdlheid. Terwijl dus de kabinetscrisis voortduurt, is te Rome een aantal vertegenwoordigers van Uncle Sam gearriveerd om poolshoogte te nemen van de economische toestand in Italië met het oog op een door de Ameri kaanse Export-importbahk te verstrekken lening van 100 millioen dollar. In de Veiligheidsraad verzette Australië zich tegen Italië's verzoek als lid der V.N. te worden toegelaten, omdat ditland nog steeds gebonden is aan de bepalingen van K.N.A.C. wil opheffing Zondags verbod voor particulieren Opbrengsten van motorverkeer voor wegenbouw Op de gisteren in Den Haag gehouden al gemene jaarvergadering van de KNC, on der voorzitterschap van jhr mr J. Th. M. Smits van Oyen, zijn drie moties aangeno men, waarin wordt aangedrongen op ophef fing van het Zondagsrijverbod voor particu lieren, op besteding van de opbrengsten van het motorverkeer voor wegenbouw en -ver betering en op aanvuling van het wagenpark met 55.000 personenauto's in 3V2 jaar. Ver moedelijk zal op 21 Juni een sterrit met concours d'elegance te Noordwijk worden gehouden en op 10 Juli een snelheidswedstrijd voor sportwagens op het Leeuwardervlieg veld. In 1948 zal het 50-jarig bestaan worden herdacht. Daar kennelijk een der dagbladen bevoorrecht was inzake publicatie van de rede van de voorzitter, volstaan we met de mededeling van deze enkele feiten. het wapenstilstandsverdrag. China stelde voor, het verzoek naar de Veiligheidsraad commissie voor het lidmaatschap der V.N. te verwijzen, hierin gesteund door de Rus Gromyko. Deze commissie zal nu het ver zoek bestuderen en daarna verslag uit brengen. MELKVEEHOUDERS PROTESTEREN TEGEN MELKPRIJS De Bond van Melkveehouders gaat niet accoord met de melkprijs van 14 cent en zal bij de Regering op een hogere prijs aan dringen. Bovendien acht deze 'bond het on mogelijk éénzelfde prijs vast te stellen voor het gehele land. dien Soekarno het aanbod zou verwerpen. Buitenlandse waarnemers menen, dat Nederland financieel niet in staat is, acht niet-productieve bruggöhoofden op Java te handhaven, zodat zij voor December hetzij een overeenkomst moeten hebben geslo ten, of moeten vechten, daar er anders geen keuze overblijft dan een terugtrekken uit de Archipel. Beel, Jonkman en de C.-G. naar Nederland Over de reis van de Commissie-Generaal naar Nederland deelt de regeringsvoorlich tingsdienst te Batavia mede: „Na de oriëntatiereis van de ministers Beel en Jonkman zullen door het Neder landse kabinet verschillende beslissingen moeten worden genomen met betrekking tot de uitwerking van het accoord van Cinggadjati. Het wordt wenselijk geacht, de leden van de Commissie-Generaal zo goed mogelijk nJ. mondeling, te instrueren. Zodra dit geschied is, zullen de leden der Com missie-Generaal terugkeren, zodat hun ver blijf in Nederland van zeer korte duur zal zyn." De heren worden Woensdag 28 Mei in Nederland verwacht, terwijl de ministers Beel en Jonkman reeds vanmiddag per vliegtuig uit Batavia naar Singapore ver trokken op weg naar Nederland. De secr.- gen. der Indonesische delegatie was bij hun vertrek aanwezig. Dinsdag om half vijf wor den de ministers op Schiphol verwacht. Met de hoed in de hand naar Djokja Aneta seint uit Batavia, dat op 28 Mei een delegatie voor 4 dagen naar Djokja zal vertrekken „teneinde0 met eigen ogen ter plaatse de mogelijkheden om tot nader contact te komen, te kunnen constateren". Het republikeinse persbureau Antara meldt uit Djokja, dat zal worden onderzocht of er aldaar een verbindingsbureau kan wor den gevestigd om de Nederlands-Indonesi- se samenwerking te bevorderen. Soekarno zal de delegatie in audiëntie ontvangen. Zij is samengesteld uit dr P. J. A. Idenburg, dr H. H. Boon, mr P. Sanders en dr P. A. Ursone. Een klein jongetje in een heel eenvoudig zwart-fluwelen pakje, leidde gisteren te Parijs het uit 75 leden bestaande orkest van de „Concerts Lamoureux". Deze Italiaanse jongen. Pierino Gamba, dirigeerde geheel uit het hoofd en zowel musici als toehoorders waren verbaasd over de geweldige muzikale en tëchnische kwaliteiten van deze dirigent, die een „tweede Mozart" genoemd wordt. De wonderkinderen zijn de wereld nog niet uit. De nood in Indië is hoog gestegen. In be paalde gebieden heerst hongersnood, die volgens bepaalde berekeningen, in de laat ste zes maanden twee millioen^ slachtoffers moet hebben geëist. In elk geval is het sterftecijfers onrustbarend toegenomen. Ook andere verschijnselen zijn bedroe vend. De gezondheidstoestand laat op het dichtbevolkte Java veel te wensen over. Er is reeds pest geconstateerd en komt daar nog de gevreesde cholera bij, dan is de el lende helemaal niet meer te overzien. Een geheel ander terrein: de financiële toestand is werkelijk deplorabel. Sinds de oorlog steeg de sohuld van Indië van 1.3 milliard tot stellig 5 milliard aan het einde van 1946. Het voorlopig budget over 1947 vertoont een tekort van l.T milliard. Is het een wonder, dat steeds meer bezorgden zioh tot spreken geroepen voelen? Wij leven in een democratische staat, in een staat, waarin ieder mag zeggen hoe hij over de stand van zaken denkt. Maar dat is tevens een staatsvorm, waarin, naast het reoht om te spreken, ook de plicht tot spreken bestaat. In zulk een staatsvorm zijn, meer dan in enige andere, de onderdanen mee Verantwoordelijk voor de gang van zaken. Deze plicht wordt te klemmender, waar de Regering zoveel mogelijk tracht te on dernemen buiten de volksvertegenwoordi ging om en anderzijds zich slechts tot een slap beleid weet op te werken. Wij willen hopen, dat de Regering lang zamerhand zich zelf gaat hervinden. De Commissie-Generaal komt naar Nederland voor het voeren van besprekingen en zij zal instructies krijgen. Nu is het met het geven van instructies aan de Commissie- Generaal altijd een netelige kwestie ge weest, maar een communiqué van de Re geringsvoorlichtingsdienst te Batavia zegt het typerend en juist: „Na de oriëntatiereis van de ministers Beel en Jonkman zullen door het Nederlandse kabinet verschillende beslissingen moeten worden genomen", Inderdaad, of men wil of niet, de noodzaak is er, zelfs voor een talmende overheid. Welke deze beslissingen zullen zijn? Wij weten het niet. Wat wij wel weten is, dat het hard nodig is, dat de verantwoordelijk heid voor en de leiding van het regeringsbe leid wordt gelegd in handen van bekwame, deskundige mannen en dat de Indische kwestie eindelijk loskomt uit de sfeer van partijpolitiek. Dit is dan ook de kern van de petitie tot het ondersteunen waarvan het „Natio naal Comité Handhaving Rijkseenheid" het gehele Nederlandse volk oproept. Dit comité bestaat uit vertegenwoordigers van verschil lende richtingen, maar één in de opvatting, dat voor Indië een krachtig en gezond beleid eerste vereiste is en dat de belangen van het Indische volk en van het koninkrijk niet mogen worden verwaarloosd. Naast de korte en krachtige formulering, waartoe 'het comité komt. bestaat er natuur lijk de noodzakelijkheid, ja, de wenselijkheid., dat ieder zioh zoveel mogelijk over het vraagstuk oriënteert en daarin positief werk zaam is. Zo heeft onlangs de Calvinistische Juristen vereniging een studiecommissie in het leven geroepen, die zich nader wil toe leggen op de formulering vanhetgeen aan Indië, ook in de wetgeving, toekomt. Tot zulk een uitwerking kon het comité uiteraard niet komen. Hier ligt trouwens een taak voor de competente organen. Wat het comité wel had te doen, was een korte, krachtige aanduiding van dat ene, waartoe men ten aanzien van Indië besluiten moet, En wat dit volgens het comité is, laten wij hieronder gaarne volgen: 1. Een einde te maken aan dit voor het Koninkrijk zo rampzalig beleid; 2. De uitvoering der politiek in Indië te doen leggen in handen van mannen, die al lereerst het waarachtig welzijn van de vol ken in Indië nastreven, zonder aan de eer van het Koninkrijk en van de Nederlandse vlag tekort te doen; 3. In vernieuwde vorm een Koninkrijk der Nederlanden in hechte rijksverbondenheid op te bouwen, met een aan de historie aan- Het Amerikaanse periodiek „Time" gaf onlangs in een korte beschouwing te kennen, dat de Britse regering onherroepelijk bij Amerika om een nieuwe lening zal moeten aankloppen. Hoewel er in Lab our-kring en grote bezwaren bestonden tegen een derge lijke ver-strekkende transactie, zouden po litieke en economische experts een lening onvermijdelijk achten en zou er officieel en met-offioieel in die richting gepolst zijn. Feitelijk zou het er alleen nog maar om gaan, wanneer het verzoek, dat Amerika niet anders dan aangenaam kan zijn, zou worden ingediend. Genoemd Amerikaans weekblad voegde er een rake, maar weinig galante op merking aan toe, die echter de belustheid van Amerika om Engeland financieel steeds meer aan zich te verplichten en daardoor po litiek weer meer afhankelijk te maken, dui delijk aan het licht brengt. „Hoewel zij de afhankelijkheid van Amerika ten zeerste ha ten, zullen de Britse regeringslied enwe tende, dat 1948 voor Amerika het jaar der verkiezingen is, liever n u om een nieuw credïet vragen, dan dat zij wachten tot de nieuwe lening de „voetbal" geworden is ln de verkiezingscampagne". ald-us het blad. De moeilijkheden op het gebied der binnen landse en buitenlandse politiek, het „dollar potje", dat leeg raakt en de schulden, die door de oorlog zijn ontstaan, schrijven de regering de grootste zuinigheid voor en men moet maar afwachten, wat met de geleide economie, de nationalisatie van essentiële bedrijven wordt bereikt. Labour, wil het .Labour" zijn, dient het socialistisch program wel uit te voeren. Het effect er van is voors hands onrust, die de nationale eenheid aan tast. Zo is een staking bezworen of een an dere duikt weer op. In Augustus verleden jaar begon de voedselpositie al alarmerend te worden, voor een beheerst, ma-chtig land als Engeland althans; reeds toen grijnsden de opschriften je aan: irNeem deel aan de kruistocht tegen broodverspilling" en bijna een jaar verder, is de situatie nog niet ver beterd. Het leven is ook voor de Engelsman hard geworden, de behuizing, voeding, kle ding is slecht en de Labour-regering, óók al bepleit zij, precies als hetgeen steeds libe ralen en conservatieven aanprezen, „ver hoogde productie", suggereert de Engelse burger met de leer van Ooué: „Iedere dag in alfe opzichten gaat het steeds beter"t Maar wat er in Engeland beter gaat, blijft voorlopig een raadsel. Men komt er niet met het cijfer gegoochel van een sluitende begro ting. Als de Britse minister van financiën zijn hoge hoed afneemt, vliegt daar Enge- lands schuldenlast uit. Indië, Egypte en zo vele andere landen hébben oorlogsvorderin gen, die volgens minister Dalton zeer aan zienlijk verminderd moeten worden. Want de meer dan drie milliard pond sterling, die Engeland verschuldigd is aan de gewezen wapenbroeders, vormen een onrechtvaardige en ondraaglijke last En wat heeft Engeland door deze oorlog dus .gewonnen"? Schul den en een wissel op Duitsland, waar de bevolking, twee jaar na de oorlog op de vol gende wijze de „herstelbetalingen" voldoet: demonstranten -met borden „Erst sattessen, dann volle Arbeitsliustung". Die Engelse wis sel op Duitsland zal nooit worden gehono reerd, zolang Stalin zijn handtekening niet onder die van Truman zet. Misschien speelt het Britse rijk het klaar, tussen Amerika en Rusland in, maar zich po litiek meer bewegende in de richting van een West-Europese Unie", een grotere mate van, economische onafhankelijkheid te verkrijgen. Labour heeft het moeilijk, want terwijl im mers aan de ene kant figuren als Churchill en Eden de oppositie vormen, is er aan de andere kant scherpe critiek op het rege ringsbeleid in de Lafoourpartij zelf. Op het Pinkster-congres van de Arbeiderspartij, hetwelk te Margate wordt gehouden, zal de linkse critiek, vooral op het gebied der buitenlandse politiek van Bevin, wel blij ken. De linkse dissidenten, lieden als Cross man en Foot willen een meer op Rusland georiënteerde politiek en staan natuurlijk principieel zeer afwijkend tegenover het denkbeeld ener nieuwe Amerikaanse lening. In de nauwe samenwerking met het kapitalis tische Amerika zien zij het grote gevaar, meegesleept te worden in een oorlog. Wat zij wensen, is een meer onafhankelijke Euro pese statengroepering, tussen Oost en West in, maar zij vergeten, dat juist die staten groepering Rusland nog angstiger en terug houdender maakt. Bevdn, die men een lasso om de nek wilde slingeren, door de diensttijd tot twaalf maanden te verkorten, waardoor er reeds in 1950 een tekort aan troepen zou ont staan, heeft echter in het Lagerhuis ver klaard, dat het buitenlands beleid ongewij zigd zal blijven. De Britse invloed in het Midden-Oosten 'betekende een levensbelang voor het Britse Rijk en als die belangen daar verloren zouden gaan, zou dit een gevoelige verlaging van de Engelse levensstandaard ten gevolge hebben, dus minder koopkracht en daling van het loonpeil. Feitelijk merk waardige. maar zeer verstandige woorden voor een Labour-minister, want, om eens een vergelijking te maken met ons eigen land: Is het niet zó gesteld, dat ten gevolge van een sinds jaTen gevoerde anti-militaire en anti-,koloniale" politiek, de Nederlandse kiezer straks zal ervaren, dat de levensstan daard nog meer daalt, tegelijk met het loon, terwijl de begeerte blijft.... aan raken? Resumerende, de Engelse regering leent liever niet, wil in samenwerking met de landen van West-Europa handelend op treden om van Duitsland „herstel" te ver krijgen, als Rusland ook op de volgende con ferentie, die te Londen gehouden wordt, hals starrig blijft. En zelfs de „Times", die te genover het denkbeeld van Churchill, „de Ver. Staten van Europa" uiterst sceptisch stond., begint er nu iets voor te voelen, mocht men op de conferentie van Londen weer niet met de Russen een accoord treffen. Deze koersbepaling der buitenlandse politiek biedt in ieder geval een mogelijkheid, om aan een Amerikaanse lening te ontkomen. sluitend werkelijk rijksgezag, dat zelfrege ring ook van de gebieden overzee op zo danige wijze waarborgt, dat aan de aldaar levende werkelijke nationale verlangens naar politieke zelfstandigheid ten volle recht we dervaart en de onderdanen des rijks aldaar irn veiligheid en reohtszeöcerheid kunnen leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3