Chr. jonge boeren(innen) hielden toogdag Valkenburg eert een zijner illegale werkers Wat er in de omli^ende plaatsen voorvie' „Lakenhal" behoeft meer expositieruimten NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 DONDERDAG, 22 MEI 1M7 SECRETARESSE VAN PRINSES JULIANA WAS AANWEZIG (Van een onzer verslaggevers). „Holland, ze zeggenWaar pas: dit echt vaderlandse lied, dat spreekt van malse weiden, glanzende koeien, geu rig hooi, ja van de schoonheid van het land, beter dan in een bijeenkomst van hen, die dagelijks het leven op het land, erf en hofstee intens beleven. Geen won der dan ook, dat het enthousiast werd gezongen door de Chr. jonge boerinnen, die gisteren in Haarlem hun jaarlijkse Vergadering hebben gehouden. Een buitengewoon goede dag is het geworden, welke zijn hoogtepunt be reikte in de middagbijeenkomst, welke gecombineerd was met die van de Chr. jonge boeren- en tuindersorganisaties. Ruim duizend Christen-jongeren van de Ommelanden en Zeeuwsch-Vlaanderen, de IJ-polders en de Zuid-Holl. kleigronden, ja uit het gehele land vulden de grote concertzaal in de Spaarnestad, waar on der de vele gasten ook aanwezig waren de particuliere secretaresse van H.K.H. Prinses Juliana, mej. mr G. Sneller, de loco-burgemeester van Haarlem, wetih. D. Geluk, hoofdbestuursleden van de C.B.T.B., e.a. Toen mej. Sneller door de voorzitter werd verwelkomd, klonk een enorm applaus op en spontaan werd ons Volkslied aangeheven. Kort en bondig was het openingswoord van de Bondsvoorzitter, het Eerste Ka merlid mr W. Rip, die dankbaar was voor de groei en de inwendige fundering en versterking der beide organisaties, waarna hij de binnen- en buitenlandse problemen aan een yluchtige .beschou wing onderwierp, terwijl hij tevens op wekte om vanuit de beginselen lijnen te trekken naar de practijk, opdat zo kan worden bijgedragen tot de geestelijk- zedelijke ontwikkeling van ons volks leven. Niet minder ernstig waren de woorden van mevr. M. W. Bijl-Viets, secretaresse van de Chr. Jonge-vrouwen Federatie, die sprak over „De omgang met elkaar". Spr. wees op de noodzakelijkheid van goede voorlichting in deze, het onder scheid tussen vriendschap en verloving en de eis om te trachten het leven tot een harmonisch geheel te brengen, waar door een zuivere en vriendschappelijke omgang mogelijk is, om te eindigen met er de nadruk op te leggen, dat Gods wet ook hierin moet worden betracht. Chr. organisatie, ook voor onze agrari sche jongeren is duurzame plicht, was de kern van de bezielende rede van pfof. dr L A. Diepenhorst van Amsterdam, over „Jeugd en Christelijke organisatie". De referent besprak de invloed van Karl Barth, door wiens levensbeschou wing het Chr. leven wordt ondermijnd, en merkte op, dat de Chr. organisaties moeten oppassen om niet te vervallen in zelfvoldaanheid of kerkje-spelen. Tevens waarschuwde spr. tegen de verwereld lijking, welke zich thans openbaart, en wellicht gevolgd zal worden door een nog erger heidendom onder de invloed van het communisme. De hoogleraar deed een vurig beroep op de jongeren om de eenheid van het Protestantisme in Nederland te bevor deren en alles af te wijzen, wat een goede verstandhouding in de weg zou staan, ten einde tot overeenstemming te geraken in de organisaties en één front te vormen tegenover hen, die de eis Gods in het leven niet wensen te doen gelden. De vice-voorzitter, de heer Joh. de Jong, van Alphen a. d. Rijn, sprak het slotwoord, waarin hij zeide, dat de Chr. agrarische actie zich ten doel stelt de er kenning, toepassing en verbreding der Chr. beginselen voor boeren- en tuin*- dersaangelegenheden, waartoe hij intens medeleven en medewerking der leden vroeg. Declamatie en een vrolijke gymnastiek- uitvoering door een groep in Marker- klederdracht, vormden een goede afwis seling van het programma. In de mor gen vergadering der jonge boeren en tuinders werd het jaarverslag van de secretaris, de heer R. Bos van Wagenborgen, goedgekeurd en werd het bestuursbesluit om hem tot vaste secre taris te benoemen, bekrachtigd. Vervolgens sprak de heer A. W. Bieu- wenga van Garsthuizen over „Werkgever en werknemer", waarin hij op de grond slag van de Bijbel een goede samenwer king tussen beiden bepleitte. Een geestdriftige stemming heerste er in de huishoudelijke bijeenkomst der jonge plattelandsvrouwen, waar de pre sidente, mej. W. J. Roelof sen van Sta- verden (Gld.) een pittig openingswoord sprak. Ook hier werd het jaarverslag vastgesteld en de secretaresse, mej. M. Jochemsen van Ede, werd in vaste dienst benoemd. Het aantal leden was met 700 gestegen tot ruim 2500. Tot bestuursleden werden gekozen mevr. H. K. H. HuizingKnol te Nieuw- Weerdinge, mevr. J. A. v. d. BieVos te Klaaswaal en mevr. T. RipDe Ruiter te Hoofddorp. De inspectrice van het landbouwhuis- houdonderwijs, mej. Gr. C. Smit, hield een causerie over „Ontwikkelingsmoge lijkheden van het boeren- en plattelands meisje na de lagere school", waarbij zij de jonge boerinnen en plattelandsvrou wen opwekte de gaven van hoofd, hand en hart in dienst te stellen van de naasten, opdat het gehele leven zou wor den een loflied ter ere Gods. Dankbaar gestemd togen allen met trein, autobussen en auto's weer huis waarts. ER KOMT EEN MARINUS POSTSTRAAT In een Van de laatste gemeenteraads zittingen werd een besluit genomen, dat bij de meeste bewoners nog niet bekend is. Toen werd n. 1. met algemene stem men een verzoek ingewilligd, dat door oud-illegale strijders was ingediend, om aan dé nieuwe straat, die zal lopen van de Burgemeester Lotsystraat naar de Broek- weg, de naam te geven van Marinus Poststraat. Wie was Marinus Post? Als zoon van een Drentse boer had deze jongeman zich op een boerderij ge vestigd in de omgeving van Kampen. Daar verliep zijn leven heel rustig, totdat Mei 1940 aanbrak. Reeds spoedig *had Post in de gaten, dat de Duitsers ons niet zo zouden aanpakken, als zij het beloofd hadden en toen ontwaakte in hem een geest van -verzet. In W. A. uniform redde hij verschillende joden, totdat het ver raad ook Marinus Post bijna het leven kostte. Zijn vrouw en oudste zoon werden gearresteerd en naar Vught overgebracht, terwijl zijn boerderij in brand gestoken en zijn vee werd afgeslacht. Post kwam terecht in een z. g. „Knok ploeg" en maakte verschillende overval len op gemeentehuizen en distributie kantoren mee. Hij was een der leiding gevende personen in het werk van de ondergrondse. Begin 1944 begonnen zijn directe relaties met Valkenburg. Daar was n. 1. in Jan. 1944 een onder duiker bij de vele anderen gekomen; een timmerman, die met behulp van de ille gale werkers direct een onderdak en een baas had gevonden. Niemand vermoedde op dat ogenblik welk een gevaarlijk indi- LISSE. In de Ned. Herv. Kleuterschool heeft een vergadering plaats gehad om te ko men tot oprichting van een afd. Lisse van „Pro Rege", welke vereniging de instandhouding van de Chr. Militaire huizen behartigt. Als spreker trad op de heeT Janse, propagandist van „Pro Rege," die op duidelijke wijze- doel en streven der vereniging uiteenzette. Alle aanwe zigen gaven zich als lid op, terwijl een voorlopig bestuur werd samengesteld be staande uit de heren G. Batenburg. J. Algera, Jac. Eisenga en I. Eisenga. Het ligt in de bedoeling binnen niet al te lange tijd weer een vergadering te be leggen in verband met de opkomst der nieuwe lichting militairen. Moge dit werk ook in ons dorp veel weerklank onder binden en aller sympathie wegdragen. Door de Chr. Geref. en de Geref. Kerk zal op 2e Pinksterdag om 9.30 uur een gecombineerde Liturgische zangdienst worden gehouden, waarin ds Ponstein en dr Ruys een korte meditatie zullen uit spreken en het Kerkkoor der Chr. Geref. Kr medewerking zal verlenen. tji... dagavond trad voor de pl. afd. der pr+iatk. Geref. Partij alhier op ds J. van Tttjk, van Monster, met een tijdrede over het onderwerp: „De hemel op aarde." We soreken van de beulen der concen tratiekampen, aldus spr., met hun afgrij selijke gruweldaden, maar wij zijn niet beter van nature, doch bij ons breekt deze zonde nog niet door in die satani sche gedaante. De mens is ongelukkig op deze aarde, maar ze weten het niet. Men roept om sociale rechtvaardigheid en be looft een paradijs op aarde, doch wat een verblindheid. Er is een snoer, dat Christus toewerpt, waarmede Hij ons vastgrijpt. Zo komt men in Jeruzalem en zo wordt het: de hemel op aarde. NOORD WIJKERHOUT. De V.V.V. kwam oi.v. dr Van Praag in vergadering bijeen. Een voorstel, dat het gehele bestuur aftreedt en wordt uitgebreid van 7 tot 13 leden, waarvan de voorzitter recht streeks door de vereniging wordt geko zen en de andere bestuursleden de func ties onderling verdelen, werd aangeno men. Vervolgens gaf de voorzitter een overzicht van de gedane werkzaamheden, sedert het korte bestaan van de ver eniging en op de bloembollendagen. Van de gemeente is een subsidie van f 150 toegezegd. Bij de verkiezing van de be stuursleden werden gekozen de heren: Algera, Van Buitenen, Van Amersfoort, B. v. d. Hoorn, dr K. A. van Praag, G. v. d. Rotten, P. v. d. Sleet, dr Wösten, P. Zonneveld, A. van Eeden, J. v. d. Slot Azn, C. van Dam en mej. E. A. J. Pad- ding. Dr K. A. van Praag werd tot Voor zitter gekozen. Bij de rondvraag werd de wenselijkheid geuit om het Langeveld bij Noordwijkerbout te krijgen. Het ere voorzitterschap zal de burgemeester wor den aangeboden. SASSENHEIM Voor het diploma typist slaagden de heren Jac. Westeneng, F. Dannijs. Jac. Zon neveld en C. Verdegaal. VOORIIOU1 Gisteren werd de verbetering van de Stenenbrug onderhands aanbesteed. Inge schreven werd door: N.V. Aannecmingsmij v/h J. M. Strijland te Uithoorn f 5.425; L. P. H. Vester te Voorhout f 5.391; C. J. Kiebert te Sassenheim f 5.263; J. P. Nelis- sen te Haarlem f 5.100. Behoudens goed keuring van Ged. Staten zal het werk aan de laagste inschrijver worden gegund. V1SSERIJBERICHTEN IJMUIDEN, 23 Mei Binnengelopen zijn de haringloggers Kw 25 met 66 kantjes; Kw 2—78 k; 3—76 k; 140—102 k; 14—72 k; 12925 k; 129—26 k; 56—56 k; 794(2 k; 68— 70 k; 1 stoomtreiler f 7760; motorlogger Kw 78—f6440, Zw. kotters G.G. 432—f5060; kust- vissers Vd 60f 710; Hd 131f 540 80f 510; 67—f 1960; 18f 3030; 37—f 2140; Um 276— f 3250; 202—f 210; 262—f 120; Br 46—f 900; Tx 37—f 1730; 32—f 1660; Eh 20—f 900; Uk 176—f 1360; 72—f 1025; 85—f 360 60—f 830; 60—f 1280; 87—f 1600: 28—f 1176 44—f 1470; 172—f 1030. 1 Aanvoer 300 k. tarbot en tong; 2000 k. schol; 75 k. sohar; 50 k. makreel; 600 k. gr. en kl. kabeljauw; 75 k. gr. en kl. schelvis en 100 k. diverse soorten. vidu er huisde binnen de grenzen van het rustige'Valkenburg. Al heel spoedig kwamen er verdachte dingen van deze timmerma«^aan het licht, op een gegeven dag werd een brief van de jongeman on derschept en daaruit bleek, dat hij van plan was te tekenen hij de S. S. en dat hij dat „zoodje" in Valkenburg eerst zou verraden aan de S.D. Er volgde toen een zeer gespannen tijd. Verschillende malen heeft Marinus Post overleg gepleegd met andere illegale werkers. Ten slotte besloot men de jonge man op' te ruimen. Post had n. 1. als vermomd S- D. agent van hem een lijstje in handen gekregen, waarop de namen van 17 mensen stonden: G. C. Bol; A. C. de Wilde; G. Zandbergen Wzn.; de beide predikanten: ds Jongeboer en ds Rijneveld; Anth. v. d. Berg; de beide doktoren Hueting; Jac. Haasnoot; C. van Donk; Joop Oosterlee; Neeltje van Duyn; P. J. van Duyn (daar was n.b. de tim merman in buis!) en de beide agenten Rous en Van Schendel; L. Jansen. Bo vendien zou er een lijst ingeleverd wor den met veertig adressen van mensen, die onderduikers in huis hadden. Dit is ook inderdaad gebeurd. Waarschijnlijk hebben niet veel Valkenburgers in die dagen ge weten, welk een ramp er op dat moment dreigend hing boven ons rustige dorp. De „Judas" werd uitgenodigd om en kele dagen daarna op een schuit te komen om daar de laatste voorbereidingen te treffen voor een grootscheepse aanval op Valkenburg. Marinus Post, die de schuil naam van „Evert" droeg, heeft toen radicaal ingegrepen en twee kogels maak ten een einde aan het leven van dit ge vaarlijke individu. Het einde van Marinus Post is echter ook gekomen. Na een tijd van hard wer ken voor de goede zaak werd „Evert" op 20 October 1944 in Amsterdam gearres teerd. Hij had een pistool en een hand granaat op zak. Op 17 November 1944 werd hij te Alkmaar als represaille van een moord op een landwachter gefusil leerd met nog vier anderen. Zijn lijk is bijgezet in het Eregraf in de duinen van Overveen. Waar deze grote Nederlander zoveel gewaagd heeft voor het leven van veel Valkenburgers, getuigt het verzoek, dat ingewilligd werd door de Raad, van veel piëteit. De naam van deze Marinus Post moet blijven voortleven in de harten van de ingezetenen van Valkenburg. De opbrengst van de collecte, die in deze gemeente gehouden werd voor de Stichting 1940—'45, was f334,98. Voor hen, die een vergelijking met het vorige jaar willen maken, kunnen we er aan toevoegen, dat deze collecte toen f860 opbracht. Sport en W edstr ij den „Sparta" te Leiderdorp toonde haar krachten Een uitvoering, die er zijn mocht. De Gymnastiekver. „Sparta" te Lei- derdorp-Zoeterwoude (H.R.) gaf Dins dagavond in de gymnastiekzaal van het Patronaatsgebouw een grote uitvoering. Dr. H. Bakema, de voorzitter van „Sparta", heette allereerst de gasten, w.o. B. en W. welkom en schetste daar na het doel en streven van „Sparta". Groot waren de moeilijkheden, waar mede de vereniging te kampen had. Directeuren moesten in dienst, maar ge lukkig had de heer C. M. Vuyk te Bos koop zich in dienst der vereniging ge steld. Dr. Bakema noemde hem een uit stekende kracht en wij konden ons naarmate het zeer gevarieerde program ma vorderde er best meer verenigen. Om in betrekkelijk korte tijd zoveel uit de begaafde en minder begaafde Sparta- mensen te halen, is niet ieders taak. De opmars was minder fraai: dat de kleintjes weinig geconcentreerd waren is te begrijpen, maar van de seniores hadden we meer verwacht. Wellicht was ook de kleine zaal hieraan debet. Maar voor het overige mochten de prestaties en gezien de reeds gememo reerde moeilijkheden, goed genoemd worden. De altijd weer moeilijke vrije oefeningen werden naar behoren uitge voerd, de oefeningen voor de jeugd ge tuigden van frisheid van oefenstof en heel goed waren de ringoefeningen van de dames. „Sparta" gaat o.l.v. de heer Vuyk een goede toekomst tegemoet. In de pauze vond en verloting plaats, ter verster king der kas. T. EN D. 2—R.C.L. 2 (0—1) De Dinsdagavond gespeelde wedstrijd tus sen T. en D. 2 en R.C.L. 2 is in een 01 overwinning voor de Leiderdorpers geëin digd. Het radioprogramma voor vanavond Hilversum I (301). AVRO. 7.00 En nu naar bed. 7.05 Flip Staal. 7.15 Volkgmuziekschool. 7.45 RVD antwoordt. 8.00 Nieuws. 8.05 Con fetti. 8.30 Hooft-herdenking Muiderslot. 9.05 Kamerork. 9.30 Hoorspel over Hooft. 10.25 Fr. gram. 10.45 Middenstand. 11.00 Nieuws. 11.15 Opera. 12.00 Sluiting. Hilversum II (415). NCRV. 7.00 Nieuws. 7.30 Ork. Herman Finck. 7.40 Vaart der vol ken. 8.00 Nieuws. 8.05 Ontspanning na in spanning. 9.30 Met band en plaat. 10.00 Ac tueel geluid. 10.15 Haydn. 10.30 Nieuws. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuwe Ned. mu ziek. 11.35 Vleug'len van de nacht. 12.00 Slui ting. Wat de Radio morgen brengt Hilversum I (301). VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.19 Opera. 8.50 Huisvrouw. 9.00 Kamermuziek. VPRO. 10.00 Morgenw. VARA. 10.20 Regenboog. 10.45 Viool en piano. 11.15 Vrouw. 11.30 Zang. 11 45 Fam.ber. uit Indië. AVRO. 12.00 Pierre Palla. 12.30. 12.30 Sport. 12.35 Skymasters. 1.00 Nieuws. 1.15 Romancers. 2.00 Kookkunst. 2.20 Solisten. 3.20 Filmmuziek. VARA. 4.00 Duet- tisten. 4.30 Tussen 12 en 16. 5.00 Sopraan en orgel. 5.30 Muzikaal babbeltje. 6.00 Nieuws, C.15 VARA feliciteert. 6.20 Walsen. 6.30 Strijdkr. 7.00 NW. 7.15 De Leur en Schiffer- stein. VPRO. 7.30 De mens in 1947. 7.50 Vrijz Prot. nieuws. 8.00 Nieuws. 8.05 Préludes. 8.30 Christendom en cultuur. VARA. 9.00 Radio fonisch festival. 10.00 Buitenl. overz. 10.13 Er ging een zwerver voorbij. VPRO. 10.40 Avondwijding. VARA. 11.00 Nieuws. 11.13 Operette. 12.00 Sluiting. Hilversum II (415). NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Orgel. 7.45 Woord v. d. dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gew. muziek. 8.30 Gevar. concert. 9.50 Brahms. 10.30 Morgendienst* 11.00 Blaaskwintet. 11.15 Viool. 11.45 Stafmu- ziek. 12.30 Omroepkamerkoor. 1.00 Nieuws. 1.15 Mandolinata. 2.00 Orkest en zang 2.20 Literatuur. 2.40 Hobo. 3.15 Giaconda-ens. 4.00 Declamatie. 4.20 Cello. 5.00 Gram. 5.30 Or gel. 6.00 Canzonetta-sextet. 6.45 Barmhartig heid of overheidszorg. 7.00 Nieuws. 7.15 Ex- pol. gevangenen. 7.30 Geestelijke liederen. 7.45 Industrialisatie van Nederland. 8.00 Nieuws. 8.05 Stemvork. 8.15 Bijbel en mu ziek 8:50 Rond de eerste haring. 9.10 Om- roepork. 10.00 Vragen aan voorbijgangers. 10.30 Nieuws. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Wagner. 12.00 Sluiting. TENTOONSTELLINGEN ZIJN ONMISBARE TREKPLEISTERS Een dezer dagen ontvingen wij een ge detailleerd verslag van de toestand van het stedelijk museum „De Lakenhal", over de jaren 19401946. Aan dit keurig uitgevoerde overzicht ontleenden wij enige belangwekkende gegevens. Overeenkomstig de van te voren gemaakte plannen waren de kost baarste stukken der verzameling op 10 Mei 1940 om acht uur v.m. reeds in de. kelder van het gebouw opgeborgen. Ter verdeling van risico werd een deel der collectie naar de Pieterskerk en het Rijksmuseum van Volkenkunde overge bracht. Later deed ook de nieuwe kelder van het stadhuis als zodanig dienst. In 1941 werden de drie triptieken van Lucas van Leyden en Engelbraohtsz naar de bomvrije Rijksschuilkelders in de duinen bij Zandvoort overgebracht. Toen deze in 1942 moesten worden ontruimd, keerde een en ander weer naar Leiden terug. Na het bombardement van Leiden op 11 December 1944 volgde practisch gehele ontruiming van de zalen van het museum. Gedurende de laatste oorlogswinter was de activiteit van het personeel dar. ook tot een minimum beperkt Een woord van lof komt toe aan de wnd. directeur, ir van Oerle en de assis tente, mej. Meyer, die de moeilijke om standigheden het hoofd wisten te bieden. De in het museum en elders hier ter stede bewaarde zaken waren spoedig na de bevrijding weer op hun plaats, zodaf „De Lakenhal" als een der eerste musea in den lande haar poorten kon openen. Sinds de bevrijding zijn er. zo merkten wy uit het verslag, zowel betreffende het exterieur als het interieur, belang rijke voorzieningen getroffen. Op het ge bied van tentoonstellingen ontplooide de heer Lunsingh Scheurleer, wnd. direc teur, grote activiteit. Door een groot aantal schenkingen werd het museum, een der schatkamers van Leiden, aanmerkelijk verrijkt. De grote moeilijkheid van het ontbreken van een behoorlijke expositie-ruimte zal echter niet spoedig opgeheven kunnen worden. Dit gebrek klemt te meer, daar de ten toonstellingen de onmisbare trekpleisters zijn om ook de eigen verzameling beter bij het publiek bekend te maken, aldus merkte de directeur, de heer E. Pelinck, in zyn „slotconclusie" op

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5