't Verklaarde Zeep en regenjassen uit Schoonebeekse olie Op 3 Juni 100 jaar per trein R'dam-Den Haag Den Haag zal het volgend jaar schitteren Ras-instinct botst met het Palestina-besluit NIEUWE LEffiSCHE COURANT 9 DONDERDAG, M MEI 1947 N.C.R.V. heeft geroofde geld middelen nog niet terug KUNSTMESTPROD. WORDT VERDRIEVOUDIGD (Van een onzer verslaggevers) Zeep en regenjassen, tafelkleden en plat- teboenders, geleidingsbuizen en riemen, zie daar enkele van de artikelen, die de Bataaf se Petroleum Maatschappij binnenkort uit de aardolie van Schoonebeek zal gaan ver vaardigen In Permis, naast de raffinaderij waarheen tankwagens de olie voeren, zal n.l. een nieuwe fabriek verrijzen voor de vervaardi ging van synthetische wasmiddelen met een productiecapaciteit van 25 millioen kg per jaar. Een tweede fabriek maakt 2 millioen kg 'kunstharsen. Zijn met deze producten Nederlandse in dustrie en huishouding gehaat, in IJmuiden wordt de Mekog kunstmestfabrïek uitgebreid, waardoor de stikstofpiroductie er van 16000 ton per jaar op 51.000 ton wordt opgevoerd. Dit belangrijke industrialisatieplan deelde een der directeuren van de BPÜ., mr B. Th. W. van Haseslt, gisteren in een perscon ferentie in het paviljoen van zijn maatschap pij te Amsterdam mee. Er is een kapitaal van 70 millioen gulden nodig voor de in vestering, een bedrag, dat de maatschappij uit eigen middelen financiert. In de fabrie ken te Permis zal werkgelegenheid gescha pen worden voor 850 arbeiders. Wat de zeep-productie betreft: zij is uit vloeisel van de ontwikkeling, die de chemi sche neven-industrie in de aardolie-industrie de laatste twintig jaar meemaakte. In het laboratorium is, aan de hand van een tableau, de metamorfose van parafine een product waaraan juist de Schoonebeekse olie zeer rijk is tot zeep in vloeibare en poeder- vorm gedemonstreerd. Het eindproduct heet op het ogenblik Teepol en behalve parafine spelen zwavelzhur en loog bij de bereiding een belangrijke rol. Een oplossing van dit wasmiddel in water blijft neutraal, zodat men er alle stoffen, ook wol en hoofdhaar, die met gewone zeep niet behandeld kunnen worden mee kan reinigen. Hard water en zeewater hebben op dit wasmiddel geen in vloed. De textielindustrie zal er zeer mee ge baat zijn, evenals de brandweer, wamt het heeft een sterk bevochtigend vermogen, waar door b.v. voor hooi- en strobranden minder water nodig zal zijn dan tot dusver. In 1948 is de fabriek gereed. De kunstharsen die we gewoon zijn plastics te te noemen zijn een even won- PRIJSVRAAG OPENLUCHTSPEL BINNENHOF De gemeente 's-Gravenhage heeft een prijs vraag uitgeschreven voor een openluchtspel in 1848 (op het Binnenhof) van vaderlands- historisch karakter. Voor 15September 1947 moet het eerste bedrijf of een vierde van het spel uitgewerkt zijn ingezonden. De prijs is f 2500. Nadere gegevens bij de gemeentese cretaris, kabinetszaken., stadhuis, Groen markt. Het stuk moet vooral een spectaculair ka rakter dragen met het oog op de vele vreem delingen. Dr N. S. BLOM IN COMMISSIE VAN ONDERZOEK De door de algemene vergadering der V. N. ingestelde commissie van onder zoek inzake Palestina, waarin ook N e- derland werd gekozen, zal tussen 3 en 10 Juni -naar Palestina vertrekken. Volgens de As. Press zal ons land wor den vertegenwoordigd door dr N. S. Blom, oud-directeur van Justitie in Ned.-Indië, die vorig jaar ons land ver tegenwoordigde als plaatsvervangend gedelegeerde ter algemene vergade ring der V. N. Naar de Nieuwe derbaarlijk product. Zij worden via verschil lende kraakinstallaties uit aardolie gewonnen in poeder en vloeibare yonm. Uit die grond stof kan een plaat geperst worden, die las-, draai-, zaag- en boorhard is; maar de stof kan ook uitgewalst worden, waardoor het materiaal voor regenmantels ontstaat. Men spuit het voorts tot banden en slangen, ter wijl ook productie van kunstleer via de z.g. latex mogelijk is. Tenslotte de meststoffen fabricage. Oorlog en Duitsers veroorzaakten een catastrofaal tekort aan kunstmeststoffen voor onze land bouw. Vorige week bereikten de stikstoffabrieken in IJmuiden weer de oude capaciteit, maar wanneer, in de loop van 1949 het nieuwe complex fabrieken gereed gekomen zal zijn bedraagt de productie, zoals gezegd 51.000 ton gebonden stikstof per jaar, die in de vorm van rond 70.000 ton kalksalpeter en 175.000 ton kalkammonsalpeter zal worden opgewerkt. De opbrengst per hectare van de Neder landse landbouw is met deze productie, die groter is dan onze behoefte, zeer gebaat. Voor de opbouw van de Nederlandse in dustrie was het dus gisteren een zeer goede dag. De Willem Barendsz voerde traan voor de vetproductie aan, en de BPJI. onthulde haar produotieplannen. We zijn weer op de goede weg! GROOTSE PLANNEN VOOR DRIE JUBILEA Volgend jaar hopen wij te vieren het 50-jarig Regeringsjubileum van H.M. de Koningin, de vrede van Munster en het 700-jarig bestaan van Den Haag. Dat jaar moet door een feestprogramma, waarin het gehele sociale en culturele leven van Den Haag deelneemt, onver getelijk worden gemaakt en de resi dentie moet door deze feesten de ogen der gehele wereld op zich vestigen, al dus verklaarde prof. Poelje, voorzitter van het Haagse Jubileumcomité op een persconferentie ten stadhuize. De kern van het programma omvat een Haagse kunstmaand, beginnend kort voor Kerstmis 1947, met enkele tentoonstellingen, daarna op Nieuwjaar een Nieuwjaarsstuk en voor geheel Januari een gecoördineerd cultureel programma, 30 Januari ïs de viering van de vrede van Munster, op 31 Januari is er een kunstenaarsfeest, op 15 April een bloemententoonstelling in het West- broekpark, daarna viering van 30 April, 3 en 5 Mei. In Juni/Juli is het zomer festival ontworpen, beginnend met een internationaal muziekconcours van 25 Mei tot 6 Juni, en voorts bestaande uit Leidsche C rt. verneemt, aal aan dr Blom een plaatsvervanger worden toe gevoegd. Ondanks het feit, dat het Noorse voor stel om de vijandelijkheden tussen Jo den en Arabieren te staken gedurende het „intermezzo", waarin de Enquête commissie haar onderzoek instelt was aangenomen, zijn Joden en Arabieren toch weer slaags geraakt. Een troep Arabieren of zij op vurige hengsten gezeten waren, wordt niet vermeld heeft, deels in Britse uniformen gekleed, een aanval gedaan op de Joodse stad Betah Tikvah. De Joden van hun kant hebben een vuurgevecht geopend in het Arabische dorp Taga, waarbij een aan tal Arabieren werd gedood. Er worden meerdere ernstige schermutselingen ge meld, waarbij o.a. een Joods bewaker met messteken gewond en van zijn kle ren beroofd werd. Britse troepen zijn thans uitgebreide razzia's begonnen. Het Palestijns pano rama blijft nevelig! De N.V. Alg. Noritmij keert over 1946 op pr iorite i tsaand el en 5 pet en op de gewone aandelen 6 pet dividend uit. LANGE WEG VAN TEGEN WERKING NAAR SUCCES Hoewel reeds in 1828 George Stephenson zijn Rocket", als eerste stoomlocomotief te Rainhill met succes had laten proefrijden, verspreidde de nieuwigheid van de spoor weg zich in Nederland slechts uiterst lang zaam en was het al 1899, toen de lijn Am sterdamHaarlem, als eerste in ons land in gebruik werd genomen Drie jaar later werd de lijn naar Veenenfourg en Leiden doorge trokken en tn 184i3 had men Den Haag be reikt. Dit alles, ondanks tegenwerking van vele zijden, omdat de verschrikkingen, die de trein zou brengen niet te overzien wa ren. Door de „grote snelheid" zouden de reizigers stikken, het geraas zou hersen ziekten veroorzaken, ontsporingen en ketel ontploffingen zouden de nog overgebleve nen doen verongelukken, terwijl de bedrij ven langs de spoorbaan, groot gevaar lie pen om door rondvliegende vonken in lichte laaie geizet te worden. Daarom weigerden verschillende eigenaars hardnekkig hun grond te verkopen Een meLkhandelaar, om dat zijn melk door de rook zuur zou wor den; de H.Y.S.M. plaatste een hoge schut ting. Een molenaar zag kans zijn molen op een andere plaats te laten zetten, zonder dat het hem een cent kostte, want het brandgevaar was te groot. Andere molens, o.a in Schiedam stonden te laag of te hoog. Vergadering van de Verenigingsraad te Hilversum In de dezer dagen te Hilversum gehouden vergadering van de verenigingsraad van de N.C.R.(adio)V. heeft de voorzitter, mr A. v. d. Deure doen uitkomen, dat de strijd in de omroep wordt gevoerd tegen Staatsatonaaht en voor rechtsherstel. In dit opzicsht is volgens spr. de Stichting Ned. Radio Unie een grote verbetering, maar belast met de erfenis van Herrij zend Nederland en de Stichting Radio Nederland in Overgangstijd. De secreta ris deelde mede, dat de N.C.R.V. weer over haar gebouwen beschikt en het grootste gedeelte van haar effecten terug heeft, maar nog niet de tijdens de be zetting geroofde geldmiddelen. Het ver slag van de heer K. van Dijk, directeur van de omroep, gaf een duidelijk idee over de verhoging van het artistieke peil der programma's, terwijl ook aan de prin cipiële opbouw veel aandacht is besteed. De propagandaleider, de heer Pereboom, deelde mede, dat het aantal leden van voor de oorlog nog niet is bereikt. In het a.s. seizoen zal de propagandafilm „De N.C.R.V. in vol bedriji" worden vertoond. Als leden van het alg. bestuur werden gekozen de heren H. Kikkert, dr J. M. de Morree en Tj. Krol. opera's, concerten, openluchtspel, kunst- tentoonstelingen, enz. Augustus wordt Haagse jubileumfeestmaand, met grote tentoonstellingen, illuminatie en ver siering, vuurwerk, openluchtspel, viering Koninginnedag en Blijde Incomste van H.M. de Koningin. Ieders medewerking wordt ingeroe pen door de secretaris mr R. H. Woltjer, Parkstraat 88, Den Haag. Amerikaanse steun aan Balkan thans definitief Ook programma voor andere Europ. landen goedgekeurd. Vandaag vindt de plechtige onder tekening plaats door president Truman van de wet tot uitvoering van het hulp programma voor Griekenland en Turkije. Zoals eerder gemeld, bevindt Truman zich aan het ziekbed van zijn moeder te Kansas City. Het document zal per vlieg tuig daarheen worden gebracht. Het Amerikaanse Congres heeft giste ren de wet betreffende hulpverlening aan andere Europese landen, tot een be drag van 350 millioen dollar, goedge keurd en naar Truman gezonden. Het voorstel van het Huis van Afgevaardig den om een limiet van 200 millioen dol lar aan het programma te stellen, werd verworpen. FRIES VERDRONK ZIJN A.S. VROUW UIT MINNENIJD. Een 24-jarige vrouw, die zich onlangs in ondertrouw had begeven met de 28- jarige A. K. te St. Jacobiparochie, is I door haar a.s. man, waarschijnlijk uit I minnenijd, in een sloot in de z.g. Jode- I landen te Leeuwarden verdronken. Na dat het drama zich had voltrokken, is de man zich in overspannen toestand bij de politie gaan melden. Het bleek dat de vermoorde nog gezocht werd wegens haar houding tijdens de Duitse bezet ting en dat zij met een andere man in verhouding stond. BRIEVEN VOOR OPVARENDEN VAN DE „TJERK HIDDES" Op zijn reis naar Indië zal H.M.'s tor pedoboot jager „Tjerk Hiddes" op 5 Juni Gibraltar en op 10 Juni Port Said aan doen. Niet-aangetekende brieven en briefkaarten moeten ter uitreiking aan de opvarenden uiterlijk resp. 31 Mei en 5 Juni gepost zijn. Minister Fiévez, zal de Regering ver tegenwoordigen bij de jaarlijkse herdenking van de gevallen Amerikaanse soldaten op het kerkhof te Margraten, 30 Mei as. Een berucht geval was. dat van het Laantje van Van der Gaag te Deltft, voor de ont eigening daarvan zulke buitensporige eisen werden gesteld, dat de H.Y.S.M. de knoop doorhakte, door de lijn in hoefijzervorm om het Laantje heen te leggen. Zo kwam dan op 3 Juni 1847, honderd jaar geleden, de lijn Den HaagRotterdam tot stand. Zonder on gelukken reed de trein over het hulpspoor. Grote feestelijkheden volgden en reeds op 8 Juni reed de trein over het veel omstreden stukje land van Van der Gaag. Rotterdam en Den Haag hadden een spoor wegverbinding. Een verbinding, die tot een van. de drukste van het hele land uitgroeide, want. nu na 100 jaar, wordt het traject AmsterdamRotterdam door meer dan 70 treinen per dag (ruim 35 in iedere richting) gereden in eeen tijd van 1 uur en 25 minu ten. Als Van der Gaag c.s. dat nog eens kon den zien. Het A'damse B.G.. dat vanmorgen uit spraak zou doen in de zaak tegen de gebrs Jongerius uit Utrecht, zal de behandeling •hiervan op 28 Mei voortzetten, daar er nog enige getuigen moeten worden gehoord. Spoedig zal worden begonnen met de bouw van een nieuw Oostindi9ch Huis te Middelburg, waarin Rijksdiensten worden gevestigd, en van de kelder van hiet nieuwe gedeelte van. 't Gemeentehuis. smaakt wrang.1 uitzicht Om deze tijd van het jaar. moet het aan het Meer van Génève heerlijk zijn. De zon nige, heldere atmosfeer zuivert de gedach ten en bij een, als souvenir meegenomen flesje Griekse wijn, (Samos was er om be roemd) moet de „commissie van onderzoek", die in Griekenland heeft rondgeneusd en zich daarna te Genève heeft „teruggetrok ken", wel op vlotte wijze gereed komen met het aan de Veiligheidsraad uit te brengen rapport. De commissie is er helaas nog niet^ mee gereed, hoewel zij er sinds 1 April on-" geveer ressorteert. Intussen is de „Samos" op; de „sub-commissie", die om een oogje in het zeil te blijven houden, te Saloniki is achtergebleven, zou uit erkentelijkheid nog een half ankertje naar Genève kunnen op sturen, maar de politieke wijn in Grieken land begint een wrang smaakje te krijgen. In het lichaam, dat „Ver. Naties" heet en in de „Veiligheidsraad" vindt men alle politie ke kleurschakeringen en zo'n „commissie van onderzoek" als naar Griekenland werd uitgezonden, is eveneens te vergelijken met een spectrum, want men vindt er de over gangen van fel rood tot violet toe. zij weer spiegelt in haar gleurengamma alle partij- groeperingen. Er kan dus weinig eenheid heersen en had men een meer „objectief" onderzoek verlangd, dan zou een commissie uit vertegenwoordigers van meer neutrale landen, dus niet zo nauw bij het veelomvat tende Griekse vraagstuk betrokken zijnde, meer geschikt zijn geweest. Wij hebben dit vraagstuk vroeger reeds uitvoerig uiteenge zet en volstaan dus thans met er op te wijzen, dat óók hier Amerika en Rusland elkaar als de felle tegenstanders ontmoeten, waarbij de „Middellandse Zee"-politiek, Dardanellen, het „Midden-Oosten" de inzet is en de strijd der Griekse regering tegen de door Rusland gesteunde guerilla's, slechts één symptoom is van het veel dieper verankerde, politiek- economische complex. De politieke wijsge righeid van achter de conferentietafel veran dert, als een „commissie van onderzoek" met een guerillaleider als generaal Markos, in de bergen „de weg tot het inzicht" moet gaan bewandelen! Deze guerilla-hoofdman heeft de „commissie van onderzoek", die hem uit Saloniki tegemoet gegaan was, laten wach ten en toen „Amerika" en „Engeland" er genoeg van kregen, reisde het gezelschap weer terug, met uitzondering van de Russen en Polen, die inderdaad een „rapport" van Markos ontvingen, dat echter niet als objec tief bewijsmateriaal in aanmerking kan komen. Het ziet er echter naar uit, te oor delen naar verschillende berichten en be schouwingen in buitenlandse bladen, dat de commissie zal adviseren, dat Griekenland meer „gedemocratiseerd" moet worden, waartoe een permanente commissie van toe zicht in Griekenland, met het oog óók op de grensschendingen een methode zou zijn, voorts Saloniki promoveren tot internationale vrijhaven, waardoor Amerikaanse en Engelse schepen vrij entrée hebben. Rusland voelt daar niets voor, omdat men Macedonië en Thracië van Griekenland wil los weken, evenmin zullen de onder Russische invloed staande landen, als Zuid-Slavië, gesteld zijn op een permanente commissie van toezicht. Te Genève heeft de Amerikaanse delegatie verklaard, dat de voorgelegde bewijsstukken voornamelijk Zuid-Slavië beschuldigen van interventie, en Albanië en Bulgarije een mindër belangrijke rol hebben gespeeld, hoe welBulgarije de vereniging van de drie gedeelten van Macedonië in één republiek, binnen de „federatie Zuid-Slavië" heeft wil len bevorderen. Een der gróte moeilijkheden van de subcommissie van onderzoek" was de tegenkanting om ook buiten de Griekse grenslijn, dus op Zuid-Slavisch, Albanees en Bulgaars grondgebied een enquête te hou den, waardoor deze aangelegenheid weer verwezen werd naar de Veiligheidsraad. Over het Griekse vraagstuk wordt dus thans te Genève en te Lake Success beraadslaagd ende guerilla-strijd gaat voort. Wat ge beurt er nu in de Veiligheidsraad? Daar springt de Zuid-Slavische .vertegenwoordiger óp en beschuldigt de Griekse regering. Dan wordt de Amerikaanse afgevaardigde boos en Gromyko, de Rus, betwist of een Ameri kaan wel een Zuid-Slaviër in de rede mag vallen De onder Russische invloed staande landen protesteren er vooral tegen, dat men een groep waarnemers in het Griekse grens gebied heeft achter gelaten en de gemoede ren in de Veiligheidsraad zijn dus uiterst verhit. Te Genève maken de Russen zich zeer bezorgd over het z.g. ..monarchistisch- fascistische" regiem in Griekenland, dat de oorzaak van alle misère zou zijn, terwijl de Grieken j'eremieren, dat het er de guerilla's slechts om te doen is, van Griekenland een soort van filiaal van Moskou te maken. An derzijds wordt door de Amerikanen erkend hetgeen althans een uiting van enige ob jectiviteit is dat de onverzoenlijke hou ding van de Griekse regering ten aanzien van de territoriale eisen jegens Albanië en Bulgarije, nadat zij door de vredesconferen tie waren verworpen, de spanning zeer heeft verhoogd. Uit dit alles blijkt echter, dat ondanks de nuttige arbeid te Lake Suc cess en te Genève. de oplossing van het Griekse probleem nog lang niet gevonden is. En als Amerika's hulp en protectie van Grie kenland beoogt, de politieke rust van dat land te verzekeren, waardoor ook de econo mische toestand zou kunnen verbeteren, moet het anderzijds koren op de Russische molen zijn, als in Griekenland een Ameri kaanse militaire missie arriveert, teneinde zioh op de hoogte te stellen van hetgeen daar op militair gebied nodig is. De rebellen-ge neraal Markos zal dan weer spoedig uit de bergen te voorschijn treden! BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Met ingang van 1 Juni a.s. is benoemd: tot burgemeester der gemeente Hoek, A. F. Hanssens, voorheen chef van de Bui tendienst van het districtsbureau verzor ging oorlogsslachtoffers in Zeeland; idem van Haren (Gr.) mr F. W. v. Ketwieh Verschuur, voorheen Rijksinspecteur van het Vervoer in Groningen; idem van Zaltbommel A. H. Buissink, voorheen gemeenteraadslid te Emmen. De directeur-fcwiieraai van de Turkse Staatsmijnen, Isac Soyak, is gisteren per KLM op Schiphol gearriveerd voor een bezoek aan de Limburgse mijnen. Breng ons uw koperen centen v. d. Grebbeberg De door „Die Haghesanghiers" begonnen Koperen-Munten-actie voor, het monu ment op de Grebbeberg heeft reeds in •het gehele land de aandacht getrokken. Daarom wijst de burgemeester van Rhenen er op, dat deze munten aan hem per postpakket kunnen worden toege zonden. In aansluiting op bovenstaand bericht vestigen wij de aandacht er op, dat de Nieuwe Leidsche Crt. bereid is ter bevordering van deze actie, als be middelaar op te treden. Degenen, die ko peren munten voor het Grebbeberg- monument beschikbaar willen stellen, kunnen deze dus ook inleveren bij het bureau Hogewoerd 103, Leiden. Dezerzijds zal dan zorg worden gedragen, dat de gelden gesteld worden in handen van de burgemeester van Rhenen, onder opgave van de namen van hen, die mee werkten. Onthulling borstbeeld van P. C Hooft in A'dam Door een kleine naamgenoot en nakomeling. In het kader van de Hoof the rdenking in A'dam werd gistermiddag op het pleintje bij de P. C. Hooftstraat door een kleine naamgenoot en nakomeling van de grote renaissanoe-diohter een door Frits Sieger in natuursteen gehouwen borstbeeld van zijn beroemde voorvader onthuld. Tevoren was men bijeengekomen in het Rijksmuseum, waar de schrijver Victor E. v. Vriesland een beschouwing hield over Hooft. Des avonds voerden leerlingen van de A'damse Toneel school op de Nooróermarkt taferelen uit de klucht „Waren ar" uit, terwijl in de Stads schouwburg de officiële herdenkingsavond werd gegeven met als sprekers prof. dr N. A. Donkersloot en mr A. de Roos. Mede werking verleenden hiertoij de dichter Jan Prins, de declamatrice Claudine Witsen Elias en het Collegium „Mn si ca Divina" Olv. Henri Geraedts.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3