Van Mook oorzaak van een terreur-stemming IDist <11 Senaat neemt noodwet Ouderdomsvoorz. aan A.-R. nemen stelling tegen centralisatie NIEUWE LF.IDSCHE COURANT DONDERDAG, 22 MEI 1947 fl?aaT f HIJ HEEFT EEN BIJNA GRENZENLOZE MACHT Over machtspositie van dr Van Mook deel de prof. Posthuima mede, dat het Londense besluit (van de hand van dr Van Mook zelf!!!), waarop zijn bijna grenzenloze macht berust, nog steeds van kracht is. Hij „re geert" nagenoeg zonder enige confrdle. Hij heeft de opperleiding van het leger; heeft ook een grote invloed op de voorlichting, zowel van binnen- als van buitenland. Maar vooral, op alle belangrijke posten zitten zijn vertrouwelingen. Natuurlijk zijn er nog wel ambtenaren, die zijn standpunt niet delen, maar die praten daar liever niet over. Zelfs Bonnenlijst voor de komende 14 dagen E2k der volgende bonnen geeft van 25 Mei tot en <met 7 Jtand recht op het kopen van; BONKAARTEN KA, KB, KC 705 (Serie D) D-01 brood 800 gram brood. D-02 brood 400 gram brood. D-01 boter 125 gram boter. D-02 boter 250 gram margarine of 200 gram vet. D-01 melk 4 liter melk. D-03 D-05 melk 7 liter melk. D-01 vlees 100 gram vlees. D-02 vlees 300 gram vlees. D-01 algemeen 200 gram kaas. D-02 algemeen 1 ei. D-03 algemeen ICO gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). D-04 algemeen 125 gram kotflfie. D-05 algemeen 50 gram thee. D-06 algemeen 100 gram suikerwerk. D-01 reserve 125 gram margarine of 100 gram vet. D-03 reserve 1600 gram brood. D-04 reserve 125 gram margarine of 100 gratm vet. D-06 reserve 800 gram brood. D-07 reserve 125 gram boter. D-07 algemeen 120 gram spijsolie (voor- inlevering, uiterlijk op 31 Mei as.) BONKAARTEN KD. KE 705 (Serie D) D-ll brood 800 gram brood. D-ll boter 250 gram boter. D-12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet. D-13 D-15 melk 12 liter melk. D-ll D-12 vlees 100 gram vlees. D-ll algemeen 100 gram kaas. D-12 algemeen 1 ei. D-13 algemeen 100 gram suikerwerk. D-13 reserve 800 graan brood. D-14 reserve 100 gram bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). D-16 reserve 600 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) of zelfrijzend bakmeel. D-14 algemeen 120 gram spijsolie (voor- inlevering, uiterlijk op 31 Miei a.s.) BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 706 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken. Serie D.) D-21 brood 800 gram brood. D-21 boter 250 gram boter. D-22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet. D-21 melk 5 liter melk. D-21 vlees 300 gram vlees. D-22 vlees 100 gram vlees. D-21 kaas 200 gram kaas. D-21 eieren 5 eieren. Op 29 Mei zullen bonnen worden aan zetwezen voor suiker, versnaperingen en tabak. De bonnen D-06 en D-13 algemeen ge- zen uitsluitend recht op 100 gram suiker werk, n i e t op chocolade, suiker, Jam e.d. De niet-aangewezen bonnen van ie serie C kunnen worden vernietigd. De bonnen D-07 en D-14 algemeen moe ten uiterlijk op 31 Mei a.s. bij een de taillist, die gewoon was spijsolie te ver kopen, ingeleverd worden. Omtrent de aflevering rullen nog nadere, berichten zolgen. Een koffie-verrassing. Het is geen toeval, dat de Hofstad- Koffiebranderij te 's-Gravenhage de enige Nederlandse koffiebranderij is, die de echte Java-arabica-koffie brandt en ex porteert. Haar speciale brandwijze maakt élke koffie tot iets bijzonders; speciaal ook de distributiekoffie. Elke zaak van kwaliteitsproducten ver koopt graag HOFSTAD-koffie en HOF- STAD-thee; het verschil in smaak met de gewone merken verrast iedereen. U proeft het Hofstad-brandgeheim! (I.M.) DAT het Brusselse Cercle Chorale „Edouard Bouwens" met Pinksteren een bezoek brengt aan Maastricht als gast van het Maastrichts Mannenkoor. DAT ook in Zeeuwsch-Vlaanderen vrij grote aantallen van coloradokevers zijn ge constateerd. DAT op 26 Mei het echtpaar B. Perridon- v. d. Boogert te Geertruidenberg zijn gou den huwelijksfeest hoopt te vieren. DAT het Tweede Kamerlid Vermeer min. Beel heeft gevraagd of de wijziging der pensioenwetten tijdig genoeg gereed komt, zodat voor 1947 geen aanvullende regelingen nodig zijn. DAT het Tweede Kamerlid Deering min. Neher mededelingen heeft gedaan en maat regelen heeft gevraagd tegen het smokke len van deviezen door het brengen van on gestempelde postzegels van hoge frankeer- waarde over de grenzen. DAT het beroep van het Md van do „Nor- ger Bloedploeg", J. J. Roos uit Alkmaar, die door het Asser B.G. tot 15 j. gev. straf was veroordeeld, door de R.v.C. ii verwor pen. in particuliere gespnekken zijn zij uiterst voorzichtig. Men leeft daardoor in een be klemmende atmosfeer, in een terreur-stem ming, zoals onze ambtenaren onder de be zettingsautoriteiten. Prof. Schermerhorn trad zeer eigenmach tig op, volkomen in strijd met zijn instructie. Dit kon hij doen, omdat hij zelf de mensen voor het secretariaat had uitgezocht, zodat daar niet mee was te werken. Alles wat daar vandaan kwam, had een bepaalde kleur. Men probeerde soms bepaalde zaken vlug er door te krijgen, zo terloops; ten slotte gin gen de beide adviseurs zelfs eigen stukken opstellen. MaaT men kon er niet aan ontko men, dat de heren van het secretariaat de uitwerking en uitvoering in handen had den. Dat was en is echter levensgevaarlijk voor ons land. v. Bovendien bemerkte prof. Posthuma, dat prof. Schermerhom zelf of door middel van zijn ambtenaren contacten onderhield met vooraanstaande personen uit de Republiek, zonder d!at hij die andere leden te voren daar over geraadpleegd had en zonder dat hij ach teraf de draagwijdte er van konden beoorde len. Dit was een positieve inbreuk op de in structie en de gemaakte onderlinge afspraken. Vierder rapporteerde hij over zijn lelefonische dier rapporteerde hij over zijn telefonische besprekingen met minister Jonkman gewoon lijk of in het geheel niet, of slechts zeer glo baal. Na de capitulatie, die eindigde in de zelfs voor de Indonesiërs onverwachte ontknoping van de ondertekening van hiet a cc oord van Linggadjati, was de positie van de beide ad viseurs volkomen onzeker. „Wij waren formeel nog adviseurs van de Commissie-Generaal. Prof. Schermerhom had in afwachting van een nadere beslissing van Den Haag er in toegestemd voorlopig de bestaande toestand te handhaven. Deze beslissing van de regering bleef uit. Scher merhorn telietfoneerde met Jonkman, maar verzuimde, ondanks zijn toezegging, over onze positie te spreken. Althans wij hoorden niets er over. Toen kwam volkomen eigenmachtig de weigering van de heren Schermerhorn en Van Poll ons verder inzage te verlenen van de stukken en ons toe te laten tot de verga deringen". Over de basis-overeenkomst zelve vertelde prof. Posthuma; Het is een beginselovereenkomst. Maar als dae eenmaal tot stand gekomen is, houdt mien verder het been stijf en staat men op een aannemelijke uitwerking en op een vol ledige uitvoering daarvan. In die trant zou den we nu dus taai vast moeten houden aan onze economische rechten, die men heeft er kend. En wat Amerika betreft, daar is men zelfs verbaasd geweest, dat er aan de basis overeenkomst geen geheime clausules ver bonden zijn. Een Amerikaan kan zich een voudig niet voorstellen, dat wij tot zo be langrijke politieke concessies bereid geweest zouden zijn, wanneer wij niet eerst de levens belangen van ons eigen volk hadden veilig gesteld. INVALIDEN, WEDUWEN EN WEZEN VOLGEN LATER (Van onze Parlementsredacteur) Ook de Eerste Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming haar goedkeuring gehecht aan de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning van Minister Drees. Veel nieuws kon in dat Hoge College over dit wetsontwerp niet meer worden gezegd. Daarvoor was in de Tweede Kamer de zaak genoeg van alle kanten bekeken. De belangrijkste mededeling was die van minister Drees, dat er ook een nood regeling op komst is voor invaliden, weduwen en wezen. Enige vragen over dit onderwerp zijn voorgelegd aan de Stichting van de Arbeid. De vraagpunten, die ook in de Eerste Kamer in het geding werden ge bracht, liepen parallel met die, welke in de Tweede Kamer ter sprake waren gekomen. Vliegtuig van Philippijnse presi dent neergestort Alle vijftien inzittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig van Roxas, de president der Philippijnen, op welk staatshoofd onlangs een aanslag gepleegd werd, is met 15 personen aan boord, w.o. de chef van de Philippijnse legerluchtmacht, en een 8-koppige bemanning, onderweg naar Parijs, neergestort in de wildernis van Noord-Cotabato in Mindanao. De vice-president der Philippijnen, Quirino, die op 27 Mei uit New-York naar Don- den zou vliegen, om aldaar de ambas sade te openen, heeft zijn reisplan ten gevolge van de ramp moeten wijzigen. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat het verongelukte vliegtuig vroeger het persoonlijk eigendom van Lord Mount- batten was. OUD-BURGEMEESTER DE MONCHY DANKTE ZWEDEN. Mr S. J. R. de Monchy, oud-burgemees- ter van Den Haag, heeft gisteren te Stock holm in een rede de dank overgebracht van Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag, voor wat Zweden in de oorlog voor deze steden en voor Westelijk Ne derland deed. Hij overhandigde een door de beeldhouwster mej. Rueter vervaar digde plaquette. Zaterdag wordt mr De Monchy in Den Haag terugverwacht. BREUK TUSSEN JOEGO-SLAVlë EN GRIEKENLAND? Ass. Press meldt uit Athene, dat de Griekse regering overweegt de betrek kingen met Joego-Slavië te verbreken. Men zie over de gerezen moeilijkheden ,,'t Verklaarde Uitzicht" van heden. Daar was in <ie eerste plaats de vraag, of de nood regeling niet zou vooruitgrijpen op de definitieve regeling van staks. Minister Drees onderstreepte nogmaals uitdrukkelijk, dat bij de definitieve regeling uitgegaan zal worden van de verzekeringsgedachte. Daar over bestaat eenstemmigheid. Wat de nood regeling zelve betreft, betoog de de bewindsman tegenover de heren Stik ker (Vrijh.), van Lieshout (K.V.P.) en Schipper (AR.), dat het onmogelijk was, de verzekeringsgedachte te verwezenlijken. Ook bij een min of meer aansluiten bij de be staande ouderdomsvoorziening krachtens de Ouderdomswet, zou dit in geen enkel op zicht het geval zijn geweest, daar dan het verband tussen de betaalde premie (de ge plakte zegels) en de uit te keren bedragen volkomen verbroken zou zijn geweest. Van belang was voorts de mededeling van de minister, dat het in de bedoeling ligt, in de toekomstige definitieve regeling een onvoorwaardelijk recht te verlenep, pp een oudeTdomsuitkering, verband houdende met de betaalde premie. Dit houdt in, dat er in de toekomst geen sprake kan zijn van af trek van andere inkomsten. Hoe dit echter in de overgangstijd, wanneer er nog geen wiskundig verband bestaat tussen de be taalde premie en de te genieten uitkering, zal zijn, is een vraag, die in overleg met de Stichting van de Arbeid grondig zal moe ten worden besproken. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen te Aalsmeer W Moerman te Nieuwkoop; te Garijp C. C. H. de Loos te Parrega; te Standidaarbuiten J. Heemskerk te Herwijnen. Bedankt voor Blankenham A. H. de Wit te Zoelimond; voor Montfoort J. R. Cup-earns te Doornspijk. Benoemd tot evangelist-hulppred. te Oud-Schoonenibeek (Dr.) H. Steenhuis, godsdj ond. te Hoornsterzwaag. Geref. Kerken Beroepen te Ten Boer J. W. Slingen- berg te Roodeschool; te Poortugaal J. Snoey te Hfuizum; te IJ1st Pa C. Jongbloed te Marken. Bedankt voor Boornberguan J. S. v. d. Bos te Nieuw lande. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Aangenomen naar Bergentheim R. Brands te Gameren, Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Utrecht Jac. Lissenberg te Dordrecht. PERSONALIA Tot gewoon hoogleraar in de systematiek en morphologie der planten te Groningen is benoemd dr R. v. d. Wijk, thans leraar aan de Rijkskweekschool aldaar. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM, 21 Mei. (Gem. Univ.) Be vorderd tot arts: N. G. Nieboer, Zeist, H Oh Ide, A'dam; F H Veldhuyzen van Zanten, Wierden en R R J Strobos 's-Giravenhage; Geslaagd artsex. Ie ged. rnerj. Oh. de KTuyff en A Fuldauer, J Sdhoonheyt, K W J Boelen en M J Weyers. Rijksluchtvaartschool wil dit jaar 30 vliegers afleveren Voor de verkeersdiensten van de K.L.M. Bij de 75 leerlingen, die in April van het vorige jaar op de Rijksluchtvaartschool kwa men, waren er, die voor de oorlog al bezig waren met lessen. Gedurende de bezetting bekwaamden ze zich zoveel mogelijk op theoretisch gebied en vier daarvan weiden op 9 Mei j.l. gebreveteerd. Zij vliegen thans bij de K.L.M. op de Dakota's Acht anderen zullen binnenkort het brevet halen. De Rijksluchtvaartschool hoopt dit jaar ten minste 30 vliegers voor de KL.M.-dienst te kunnen afleveren, daar er een groot ge brek is aan. piloten, die tijdens de oorlog niet in ons land konden worden opgeleid. T.z.t. hopen we over de opleiding tot ver keersvlieger nader terug te komen. Er zijn plannen om op het vliegveld Deelen een nieuwe moderne school te bouwen. De afd. „Ypenburg" zou dan apart blijven bestaan, omdat het in de practijk onmogelijk is ge bleken op één vliegterrein tegelijkertijd te lessen met kleine beginvïiegtuiigen en met snelle grotere machines. Het vliegveld Gilze- Rijen zou dan uitsluitend militair vliegter rein worden. Prof. S. J. Wellensiek uit Wageningen ii li iJK 4 per KLM naar Amerika vertrok ken om de vergadering der F.A.O. bij te wo nen en de Amerik. tuinbouw "te bestuderen. Mr DE WILDE BEPLEIT IN STELLING WIJKRADEN „Wij willen niet voortbreien aan het naadje, waar de pennen in Mei 1940 zijn blijven steken. Bloedarmoede geneest men nu eenmaal niet door de kleren van zijn overgrootvader aan te trekken. Het A.R. beginsel heeft een woordje te spreken voor alle tijden, want de Openba ring leert ons, dat ontwikkeling in het Gods plan ligt. Wij willen ook nu meebouwen. Doch slechts in de historische lijn, overeenkomstig de ©ordeningen Gods, in belijdenis van de Christus, in wien wij hebben alle beloften voor het tegenwoordige en het toekomende". Met deze woorden beëindigde mr G. A. Diepenhorst van Zeist zijn rede ter opening van het congres van AR. gemeente- en prov. bestuurders dat gisteren onder grote belang stelling in het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd gehouden.. Na herdenking van de gevallenen, wees mr Diepenhorst op de in de oorlog uitgewerkte centralisatiegedachte, die ook nu nog steeds niet wordt losgelaten. Tegen deze centralisering nemen de AR. krachtig stelling. Autonomie en zelfbestuur zijn grondpeilers van onze vrijheid. We vech ten om de gemeente weer baas te doen zijn in eigen huis, de burgemeesters weer wer kelijk hoofd van de politie. DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR door G. Th. ROTMAN 3. Op zekere dag was ontze Pieter uit hen gelen gegaan. De zaken gingen prachtig; hij ving een hele massa vissen, die hij allemaal in een oud Jam-emimertje wierp, dat hij achter zich had staan. Telkens als hij zijn voorraad blinkende brasems zag, toog een vergenoegde glimlach over zijn gezicht. 4. -„Zizo!" grinnikte hij op 't laatst", nou kan er nog net één visje bij, en dan gaan we ze bakken!" Hij deed een reuizenikluit deeg aan z'n haak en zwaaide z'n hengel achter uit, bij wijze van aanloop. Ach, hij bemerkte nret, hoe het haakje zich daarbij om het hengsel van het emmertje sloeg.... In de middagvergadering hield oud-mi nister mr J. A. de Wilde een referaat over .Actuele problemen van plaatselijk be stuur". Hierin betoogde hij dat de gemeente over de nodige zelfstandige middelen moet beschikken, opdat de buurger zijn verant woordelijkheid voor het geheel beter kan overzien. Wij moeten los komen van de dwang om de levensstandaard over het gehele land te modeleren. De ingendeursmentaliteit gaat er ten onrechte van uit, dat zulks voordeli ger is. Over het algemeen zijn de gemeentebegro tingen stabieler dan die van het Rijk. Om die redenen moeten de gemeentelijke be lastingen niet al te conjunctuiur-gvoelig zijn: dit betekent dat de gemeente geheel van conjunctuurgevoelige belastingen zoals de ondenemingsbelasting moeten worden ontbloot. Dit kan b.v. geschieden door deze te storten in een gemeentefonds. De A.R. heeft zach sedert jaren gekeerd tegen de annexatie-zucht der grote gemeen ten. In de wijkgedachte schuilt daarom veel goeds, omdat zij een dam wil opwerpen te gen de gigantische krachten, die een gezond gemeenschapsleven dreigen te verpletteren. Men zal er echter op moeten letten, dat op deze wijze op kosten der publieke kassen geen socialisten worden gekweekt. Als het instituut der wijkraden gerijpt is, zou bij een eventuele wijziging de gemeente wet met dit nieuwe soort wij"k-gemeentera den rekening moeten worden gehouden. Voor de sluiting van het congres deelde mr Diepenhorst nog mede, dat er naar wordt gestreefd het orgaan „De Magistratuur" zo spoedig mogelijk te doen herleven. DAT de afd. Effectenregistratie van de Raad voor het Rechtsherstel, onder bepaalde voorwaarden, algemene vergunning verleend heeft voor het uitoefenen van het aan effec ten verbonden stemrecht. DAT Prins Bernhard het beschermheer schap heeft aanvaard van de van 3 t/m 5 Juni in A'dam te houden Bakkersolym piade 1947. DAT de automatisering van de telefoon centrale te Vlissingen volgend voorjaar gereed komt, - terwijl het aantal aansluitin gen te Middelburg en Goes spoedig wordt uitgebreid. DAT de Nederlander E. A. L. de Jong is gekozen tot voorzitter dier adm. en finan ciële commissi e van de ICAO (Intern, orga nisatie voor burgerluchtvaart). DAT de burgemeester van Manchester, mr Adams, gisteren voor een kort bezoek aan ons land op Schiphol is gearriveerd. DAT Hans Kaart zijn toneelloopbaan op geeft om in de Ver. Staten vertegenwoor diger te worden. DAT gisteren op Schiphol arriveerde prof. Rama Charan uit Benares, om in Europa machineriën te kopen voor de glasfabri- cage in Indië en glastechnici en ingenieurs te recruteren. DAT te Schiedam, 56 Jr. oud, plotseling is overleden de arts J. C. W. Groenewegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2