De kantonrechter krii het steeds drukker De rechter strafte de kleine misdaad NIEUWE LEIDSCHE COURANT 8 DINSDAG, ZO MEI 1947 ALLERLEI ZAKEN IN BONTE MENGELING Voor de kantonrechter te Leiden moesten bijna 100 personen voor ver schillende overtredingen terecht staan. J. G. B. uit Zoeterwoude was door de wachtmeesters bij de Rijkspo litie te Zoeterwoude aangehouden, toen hij in jagende houding, met het geweer in aanslag zonder vergunning in de Grote polder aan de Nieuwe weg op het weiland bevond. Verd. bleef dit echter halsstarrig ontkennen, wel had hij een haas, die hij had aangeschoten, op een weiland (echter niet van de Rijkswater staat) willen pakken. Het O.M. hield zich aan de verklaringen van beide po litiemannen en wilde daar het de eerste maal is dat verdachte hiervoor terecht staat, nog geen hechtenis vragen, maar eiste ƒ75 boete of 30 d. h., het vonnis luidde 40 boete of 10 dh. A. L. Jr. te Zoeterwoude moest voor komen, omdat hij melk had vervoerd met te hoog vetgehalte, 3.9 pet in plaats van 2.452.55 pet en A. L. Sr. veehou der te Zoeterwoude, omdat hij deze melk in strijd met het melkbesluit had laten vervoeren en doen afleveren zon der bonnen. Aangezien deze overtredingen door mr Averbeek, raadsman van verdach ten, werden erkend, eiste het O.M. tegen A. L. Sr, 50 boet of 15 d. h. en tegen A. L. Jr. 25 boete of 10 d. h. Mr Averbeek wees er op, dat het niet in de bedoeling lag, de melk aan de ge meenschap te onttrekken, maar A. L. Sr. had uit menslievendheid, zóó de melk van de koe door zijn zoon bij zie ken laten bezorgen, waarom hij de uiterste clementie verzocht. De kanton rechter wilde hiermede rekening hou den en veroordeelde beide tot 15 boete of 5 d. h. Th G. H., bakker, moest terecht staan, omdat hij bij het bakken van brood, minerale olie had gebruikt. Ver dachte erkende deze overtreding. Het O.M. wees er op, dat gebruik van deze olie als schadelijk voor de volks gezondheid door de Warenwet verbo den is. Eis ƒ30 boete of 15 d. h.; uit spraak ƒ25 boete of 10 d. h. Daarna moest N. v. I. Sch, bak kersknecht bij H. verschijnen die de verzegeling van de bus olie had verbro ken en deze olie voor het insmeren der broodblikken had gebruikt. Verdachte erkende de overtreding. Het O.M. achtte deze overtreding zeer ernstig en eiste ƒ80 boete of 10 d. h.; vonnis ƒ40 boete of 10 d. h. J. A. v. S. uit Katwijk-B. had met een auto, met ondeugdelijke stuurin richting laten rijden. Verdachte erkende het feit. Eisch 40 boete of 20 d. h.; uitspraak ƒ20 boete of 8 d. h. D. S., bakker uit Oegstgeest, had in strijd met de Arbeidswet twee bak kers om 2.45 's nachts arbeid laten ver richten. Verdachte bekende de overtre ding, maar in verband met een gasoven moesten de bakkers vroeger beginnen. Het O.M. wees er op, daar verdachte al 2 maal wegens overtreding der Arbeids wet heeft terecht gestaan, hij hechtenis moest vragen, doch ditmaal eiste het O.M. nog 2 maal 50 boete of 2 maal 20 d. h. Uitspraak 2 maal 15 boete of 2 maal 5 d. h. D. G. de R., bakker, had elf bak kers in zijn bakkerij laten werken. De heer Ponsteijn, Voorzitter der bakkers- patroons, die als gemachtigde voor ver dachte optrad, erkende de overtreding, maar wees er op, dat op 24 Dec. '46 voor 3 dagen brood gebakken moest worden. Verdachte had al 400 brooden in voor raad gebakken, maar het publiek wil vers brood hebben. Gemachtigde vroeg rekening te houden dat door de sneeuw de wegen zeer slecht waren, en ver dachte de overtreding onmogelijk kon voorkomen. Eisch 11 maal 15 boete of 11 maal 5 d. h.; uitspraak 11 maal 5 boete of 11 maal 2 d. h. J. V., chauffeur, moest terecht staan omdat hij met zijn auto de bocht op de Marebrug onnodig had afgesne den waardoor de heer Kastelijn, die zich met zijn fiets bij de brug bevond tussen de auto en brug ernstig bekneld werd^ De heer Beerenfenger die als ge tuige gehoord werd, verklaarde dat ver dachte geen aandacht aan de wielrijder geschonken had. Het O.M. eiste ƒ30 boete of 15 d. h~ uitspr. 20 boete of 5 d. h. J. S., had komende met een auto van de Volmolengracht geen voorrang aan een auto bij de kruising Volmolen- grachtO. Singel verleend, met gevolg een ernstige botsing. Volgens getuige Keuken had verdachte ook geen signaal of richting aangegeven, en verdachte erkende met 25 km snelheid de bocht genomen te hebben. Het O.M. vond dat verdachte die geen rijbewijs heeft en nu hiervoor niet terecht staat roeke loos gereden had, en eiste ƒ45 boete of 20 d. h.; uitspraak ƒ30 boete of 10 d. Ji. G. J. v. d. L. uit Lisse, had met zijn vrachtauto op den Coosterweg tus sen Hillegom en Lisse geen rekening gehouden, met de hoogte van de brug, waardoor hij met de brug in botsing was gekomen. Eisch 25 boete of 10 d. d.; uitspraak conform. L. J. B., chauffeur, was met zijn auto op de Papenlaan te Voorschoten, te veel naar rechts uitgeweken, waar door hij op het voetpad was terechtge- komen, en een wielrijder had aange reden. Daar de schade vergoed was, eiste het O.M. ƒ20 boete of 8 d. h. Uit spr. conform. J. v. R., chauffeur, was met zijn auto op de Badhuisweg te Noordwijk- B. voor een tegenligger een autobus niet voldoende naar rechts uitgewe ken, waardoor hij met de autobus in botsing was gekomen. Het O.M. eiste ƒ20 boete of 8 d. h. De kantonrechter wilde rekening houden dat de wegen slecht waren, en veroordeelde verdach te tot ƒ10 boete of 4 d. h. J. de B., alhier, had in Febr. '47 met zijn auto de bocht bij de Pelikaan straat zoo ruim genomen, dat hij de verkeerszuil had aangereden. Eis O.M. 25 boete of 10 d. h. Uitspraak 20 boete of 8 d. h. M. H. J. C. uit Oegstgeest was met zijn auto op de Hoge Rijndijk op de trambaan blijven rijden en had daar door het tramverkeer belemmerd. Ver dachte erkende de overtreding; de weg was echter glad en hij moest door een handwagen op de trambaan blijven rij den. Het O.M. eiste ƒ35 boete of 15 d. h. Uitspraak ƒ25 boete of 10 d. h. W. A. A. V. had met zijn auto op het LevendaalKraaiestraat geen voor rang rechtsverkeer verleend, met ge volg een botsing. Eis O.M. ƒ15 boete of 5 d. h. Uitspr. conform. J. A. N. die op 26 Oct. '46 met zijn auto door het rode stoplicht Noordeinde was gereden, kreeg 10 boete of 5 d. h. Eis O.M. was ook 10 boete of 5 d. h. J. D. van E. uit Zoeterwoude, die voor 3 weken voor overtreding- der Leerplichtwet terecht stond, beweerde toen dat zijn zoon met toestemming van het hoofd der school, de school verla ten had. De heer K. Weyland H. d. S. verklaarde geen toestemming te hebben gegeven. Het O.M. eiste 15 boete of 5 d. h. Uitspraak 10 boete of 4 d. h. en de jongen moet weer naar school. Een groot aantal wielrijders uit Lei den en omgeving stonden terecht^oor wielrijden zonder licht. Uitspr. 3 ooete of 1 d. h. C. K., broodbakker, moest terecht staan omdat hij op 16 Febr. om 4 uur v.m. 4 bakkers, zonder vergunning van de Ar beidsinspectie, nachtarbeid had laten, verrichten. Het O.M. vond deze overtre ding zeer ernstig en daar verdachte reeds tweemaal hiervoor veroordeeld is, eischte het O.M. nu 4 x f 50 boete of 4 maal 20 d. h. Uitspraak 4 x f 5 boete of 4 X 2 dagen hechtenis. R. v. Z. had in Dec. '46 onbevoegd een ongeoorloofde aansluiting op de Radio centrale gemaakt. Hij erkende clandestien 14 dagen de aansluiting gehad te heb ben; hij had dit meer gedaan, voor een zieken broer intusschen overleden BIJZ. GERECHTSHOF De uitvoerder D Ooms te Noordwijk heeft zich voor het Bijz. Gerechtshof te ver antwoorden gehad wegens zijn gedragingen in de bezettingstijd, voor welk feit de proc.- generaal tegen hem drie jaar gevangenis straf had geeist. Het Hof heeft verdachte conform die eis veroordeeld met aftrek van preventief en ontzetting uit de kiesrechten. De landbouwer P C B te Leiden heeft zich voor het Bijz. Gerechtshof te Den Haag te verantwoorden gehad wegens lidmaatschap der S.S. en hij had de vijand braaf geholpen. Daarvoor luidde de eis acht jaar gev.straf. Het Hof heeft veroor deeld tot vijf jaar gev.straf met aftrek van preventief en ontzetting uit de kies rechten. HAAGSE GERECHTSHOF De jeugdige A. v. d. G. te Katwijk aan de Rijn was door de rechter veroordeeld tot onvoorwaardelijke tuchtschool, van welk vonnis hij in hoger beroep kwam. Het Hof heeft thans de straf voorwaar delijk opgelegd met drie jaar proeftijd. HAAGSE POLITIERECHTER. J W v d H. uit Leiden had activiteit betoond bij het clandestien slachten van een koe. Het dier was gekocht, speciaal met de bestemming in het ziwart te gaan verdwijnen, om welke reden de Officier tegen verdaohte zes maanden gev .straf eiste. De politierechter veroordeelde tot vijf maanden gevangenisstraf. De cokes, die door T G V te Rijnsburg waren gekocht, waren dubbel zwart; hij kocht ze zonder bon, waarvoor de Offi cier tegen hem zes weken gev straf vor derde. De politierechter volstond met op leggen van f 100 boete of 50 dagen hech tenis. Er was door P v D te Katwijk aan Zee een koe verkocht; er was een behoorlijke prijs voor betaald. Maar, dat het dier een clandestiene dood zou sterven, dat had v. D. beslist niet geweten. De Officier had hem dit ten laste gelegd en er was een getuige, die zei, dat verdachte er wel meer van had geweten, terwijl een an dere getuige dit juist bestreed. De Offi cier vorderde vier maanden gev.straf, waarna mr J P v d Plas juridische be zwaren aanvoerde op grond van niet ten laste gelegde medeplichtigheid en tot vrij spraak concludeerde. De rechter sprak verdachte vrij. De koopman H. S. te Leiden kocht een dekzeil, dat gestolen was. Daar had hij helemaal geen erg in gehad zo vertelde verdachte, want het was een goede ken- FRANSE OUDSTRUDERS BEZOCHTEN ZEELAND Driehonderd Franse oudstrijders, die in 1940 in Zeeland tegen de Duitschers voch ten, hebben dezer dagen een bezoek aan deze provincie gebracht. Na een kort bezoek aan het kerkhof te Goes, be gaf men zich naar het kerkhof te Kapelle, waar 75 Franse soldaten begraven liggen. Hier werden kransen gelegd namens de Ned. Regering en de Vereniging van Franse en Nederlandse oudstrijders en door de Franse ambassadeur, de heer Rivière. In de loop van de dag werden nog enkele andere kerkhoven in Zeeland bezocht. CANADESE ZANGERES BRENGT SPEELGOED VOOR DE PRINSESJES. Gisteren arriveerde op Schiphol de Canadese concertzangeres Mary Both- well, die op 22 Juni a.s. in het Kurhaus te Scheveningen zal optreden bij een concert van het Res.-Orkest o.l.v. dr Al- lert de Ridder uit Ottawa. Miss Both- well is van plan een bezoek te brengen aam Soestdijk, daar zij speelgoed heeft meegebracht voor de Prinsesjes, die zij tijdens de oorlog in Ottawa heeft leren kennen. AMERIKAANS ZAKENMAN TE DJOKJA Volgens het Franse A.F.P. heeft de heer Franklin, directeur van het kantoor van General Motors te Batvia, te Djokja een onderhoud gehad met de vice-presi dent der republiek Indonesia, Hatta. die zoo graag naar de radio luisterde. Het O.M. vond deze overtreding ernstig, daar andere betalende luisteraars van deze ongeoorloofde aansluiting last had den. Het O.M- eischte f 10 boete of 5 d. h. Uitspraak conform. A. v. Z. vader van vorige verdachte, die in zijn woning, Wilhelminastraat, deze ongeoorloofde aansluiting op de Radiocentrale heeft gehad, kreeg ook f 10 boete of 5 d. h., wat het O.M- ge- eischt had. T. W. H. uit Oegstgeest had, hoewel hij niet was ingeschreven bij de K.v.K. en geen vestigingsvergunning had, aldaar het smidsbedrijf uitgeoefend. Daar hij hiervoor al eerder veroordeeld is, eischte het O.M. f 75 boete of 25. dagen. Uitspr. f 15 boete of 5 dagen. J. L. uit Voorschoten moest terecht staan, dat hij zonder vergunning een vuurwapen (een stengun) in zijn bezit had. Zijn 15-jarig neefje J. A. v. T. had de stengun tijdelijk meegenomen, en was daarmee gaan schieten (waarvoor hij veroordeeld was). Hij erkende bij het verlaten van den dienst de stengun niet te hebben ingeleverd. Het O.M. vond het een zeer ernstige overtreding; het is nu nog goed afgeloopen. Het O.M. eischte f 100 boete of 50 d. h. met verbeurdver klaring der in beslag genomen stengun. Uitspr. f 25 boete of 10 d. h. met ver beurdverklaring van de stengun. nis van hem geweest, waarvan hij ge kocht had. De Officier vorderde f 50 boete of 25 dagen hechtenis, omdat ver dachte toch niet voorzichtig genoeg was geweest. De politierechter vond echter dat verdachte geen 9öhuld heeft, en sprak hem wij. Volgens de vertegenwoordiger J. K. uit Leiden was er alle reden geweest om de 16-jarige v. L. stevig aan te pakken, omdat deze knaap het telkens zijn doch ters had lastig gemaakt. Toen op de Haarlemmerweg v. L. moeilijkheden maakte met de echtgenote van K. had K. de jongen geschopt, hetgeen echter zo danig was aangekomen, dat de jongen in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Voor deze mishandeling had K. zich te verantwoorden en beriep zich op het gedrag van de jongen. Om dit te on derzoeken, besloot de rechter de zaak aan te houden. Het was een raar geval, dat zich heeft afgespeeld in een polder te Lisse. Daar bevonden zich enkele mannen, die zich aan stroperij, en lopen over verbo den grond schuldig gemaakt zouden heb ben. De politieman J. W. v. S. sommeerde de mannen naar hem toe te komen, doch dat ging niet zo erg vlot. Tijdens de „onderhandelingen" was door L. P. v. d. L. de politieman uitgenodigd om een sigaretje te komen roken, en dan zou een ieder weer zijns weegs gaan. De politieman vatte dit op als een poging tot omkoping, en maakte daarvan proces verbaal op. Op zichzelf kan een dergelijk feit ern stige gevolgen hebben, doch voor v. d. L. was zulks nog meer het geval, want, hij werd inmiddels benoemd tot.... politie agent, doch door dit geval toen weer ge schorst. Nu hield hij, en nog een getuige, die het geval had bijgewoond vol, dat de gewraakte invitatie niet was gedaan; de politieman daarentegen was even positief in het tegendeel. De rechter kon er niet uit wijs, en besloot de zaak voor nader onderzoek aan de echter-commisaris te geven. Het was vlees, afkomstig van een clan destiene slachterij, dat W. de J. te Alphen a. d. Rijn voorhanden had, en waarvoor hij zich bij de Haagse politierechter had te verantwoorden. Na het horen van en kele getuigen, vorderde de Officier twee maanden gevangenisstraf. De raadsman, mr Taat pleitte clementie, doch de rechter veroordeelde tot zes weken ge vangenisstraf, met bevel tot. onmiddellijk gevangen nemen. Sport en W edstrijden VOETBAL AGENDA VAN SCHOOLWEDSTRIJDEN Met het oog op de reeds eerder voor Zaterdag 24 Mei a.s. vastgestelde school- korfbalwedstrijden, is besloten de school- voetbalwedstri}den te spelen op Dinsdag 27 Mei en de finales op Zaterdag 31 Mei QUICK BOYS 3—WOUBRUGGE 1 (0—9) In een aardige, sportieve wedstrijd tegen Quick Boys 3, slaagde Woubrugge 1 erin een gelijk spel te behalen en dat tegen de nog ongeslagen kampioen, van 2A. Het was een vlot gespeelde wedstrijd, die het aankijken alleszins waard was. De leiding was bij scheidsrechter C. Kluts in goede handen. Deze behoefde slechts wei nig te fluiten, want er werd zeer fair ge speeld. V W S. ra—VALKEN B. H (6—1). Valken B. kwam met 3 invallers het veld in, waarmee het elftal aanzienlijk verzwakt was. Direct na de aftrap bleek, dat V.W.S. de troeven in handen had; meermalen moest de Valken-Boys keeper reddend werk verrichten, totdat de bal bij de l.buiten belandde, die de stand op 10 bracht. Weer kwam V.W.S. terug met goed spel over de vleugels; 'n voorzet, waarvan de middenvoor dankbaar ge bruik maakte, 20. Enkele aanvallen van Valken B. leverden niets op. De achter hoede van V.W.S. hield van opruimen, en met harde trappen werd de voorhoede aan het werk gezet. De l.binnen speelde zich vrij en bracht de stand op 30. Weer kwam V.W.S. terug; de r .buiten plaatste voor het doel en de middenvoor scoorde voor de 2e maal (40), waar mee de rust intrad. Na de thee speelde Valken Boys wat beter, maar het schot ontbrak. Bij een aanval van V.W.S. kwam de bal bij den r.buiten, die met 'n boogbal de stand op 50 bracht. Valken B. gaf zich niet ge wonnen. Door een misverstand in de achterhoede van V.W.S. benutte Valken B. midvoor zijn kans en schoot in (51). Nog eenmaal scoorde de V.W.S.-midvoor, waarna het eindsignaal klonk. De scheidsrechter leidde goed R.C.L. I r—RIJNSB. BOYS H (4—0) R.C.L., dat met een invaller in 't veld verscheen, heeft zich in deze wedstrijd van haar beste zijde laten kennen. Vooral aanvoerder Hagenaars had een groot aandeel in deze overwinning. Op de voor hem vreemde middenvoorplaats stelde hij de zege met drie goede doel punten voor R.C.L. veilig. De eerste helft wogen de partijen goed tegen elkaar op; beide doelen verkeer den afwisselend in gevaar, maar keeper Smittenaar toonde zich als altijd een be trouwbaar doelman. Even voor de rust nam R-C.L. door haar middenvoor de leiding (10). Na de thee was het slechts één elftal dat de toon aangaf. De Rijnsburgers kwamen slechts sporadisch over de helft en de Leiderdorpers konden ook geleidelijk de stand tot 40 opvoeren. Rest nog te ver melden dat de scheidsrechter, de heer W. Koolloos, de wedstrijd op een uitste kende wijze leidde. V.W.S. n—ALPHIA (0—1). In een spannende en mooie wedstrijd heeft Alphia de punten mee naar. huis weten te nemen. Technisch was Alphia beter, maar de achterhoede van V.W.S. met de keeper aan het hoofd, heeft zich staande weten te houden tegen de druk van de voorhoede van de bezoekers. De strijd ging voor de rust gelijk op; enkele kansen van V.W.S. werden door het ontbreken van schotvaardigheid niet benut en de ruststand ging in met 00. Na de thee gooide Alphia er 'n schep bovenop. Er werd aan beide zijden snel gespeeld, tot 10 min. voor het einde de regen afbreuk deed aan het spel. De spil van Alphia, die de gehele wedstrijd op zijn hielen werd gezeten, wist zich los te maken en kreeg een kans, die hard en zuiver, onhoudbaar voor de keeper in de netten verdween (01). Hoe V.W.S. ook zwoegde, de achter hoede van Alphia hield stand en zonder dat de stand veranderde, kwam het einde van deze sportieve en goed ge speelde wedstrijd. De leiding was prima. O. Groen-adsp.UVS adsp. (c) (100). De wedstrijd O. Gr. (adsp.)U.V.S. (c) was voor de rust nog een aardig ge lijk opgaand spel met O. G. iets meer in de aanval. Na ongeveer 10 minuten spe len makte J. Verkuylen het eerste doelpunt, na enige spelers gepasseerd te zijn schoot hij onhoudbalir in (10). Hierna werden nog verscheidene ballen naast het UVS-doel geschoten, maar toch wist weer J. Verkuylen het doel te vinden (2—0). Na de thee tapte O. G. uit een ander vaatje. Direcht werd keu rig samengespeeld en het was Wim Ra- vensbergen die er 30 van maakte, ter wijl Koos v. d. Meijden de stand op 40 bracht. Toen zakte UVS als een kaartenhuis in elkaar, en werd de stand opgevoerd resp. door Jan Verkuylen 3 keer, Koos v. d. Meijden - keer, en Wim Ravensbergen 2 keer. O. Gr. vertoonde in de tweede helft een prachtig staaltje voetbal een kam- pioens elftal waardig. WIES MOENS WERD TER DOOD VEROORDEELD. Wies Moens, directeur-generaal van de zender Brussel tijdens de bezetting, is vandaag door de Brusselse Krijgsraad veroordeeld tot de doodstraf en een boete van frs. 500.000 (pl.m. f 30.000).

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6