Taak van de Diaconie nu en in de toekomst Kamerstenograaf: toekomst en mogelijkheden at er in de omliggende plaatsen voorvief Zijn de Duitse bunkerbouwers niet strafbaar? NIEUWE LEtDSCHE COURANT DINSDAG, 20 MEI 1M7 BELANGRIJKE CONFERENTIE TE KATWIJK AAN ZEE (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag werd in de Kapel van de Ned. Herv. Gemeente te Katwijk aan Zee de streek-vergadering geopend, uitgaande van de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk, classis Leiden, in sa menwerking met de Diaconie te Katwijk aan Zee en de classes Gouda, 's-Graven- hage, Leiden en Rotterdam. Ds P. Pras, Ned. Herv. pred. te Katwijk aan Zee, wees in zijn begroetingswoord op de taak van de diaken in het alge meen en zeide, dat deze zijn ziel dient te leggen in het werk der barmhartigheid, dat aan hem is toevertrouwd. De waarnemend voorzitter, de heer Tibboel te Lisse, deelde mede, dat de voorzitter, de heer G. F. E. Kiers, door drukke ambtsbezigheden niet aanwezig kon zijn. Vervolgens werd door de heer W. J. Hemmes te Utrecht, Alg. seer. v. d. Fed. v. Diaconieën, het onderwerp: „De nieuwe koers in de Diaconie en de wijziging van haar arbeidsterrein" behandeld. Allereerst greep spr. terug tot de tijd, waarin kleine kinderen in de fabrieken moesten werken en de gezinsomstandig heden meestal alles te wensen overlieten. We mogen dankbaar zijn, aldus de heer Hemmes, dat deze wantoestanden tot het verleden behoren en dat het inzicht van velen op het gebied van een algehele verbetering is verbreed. Heeft de Kerk een rol van betekenis gespeeld bij alle vernieuwing? Deze vraag kunnen we helaas niet bevestigend be antwoorden, alhoewel er mannen zijn ge weest, die een open oog gehad hebben voor de noden van het volk, in welk ver band spr. wees op Talma en Slotemaker de Bruine. Er zijn echter vooral tijdens en na de oorlog plannen gemaakt om een goede oplossing voor deze urgente pro blemen te vinden. De heer Hemmes legde er de nadruk op, dat in deze tijden de verhouding werkgever en werknemer niet zo simplistisch is als in sommige kringen wel wordt voorgesteld. Ons ge bed zal moeten zijn: Laat, o Heer, de groepen, die het te zeggen hebben, toch geen misbruik maken van hun macht. Wij zullen moeten bijdragen om in de heer sende nood te voorzien, maar ook dienen wij er van overtuigd te zijn, dat onze werkzaamheden als diaken od bepaalde terreinen aan 't afnemen zijn. De verhoudingen hebben zich in de laatste jaren sterk gewijzigd; het pri maire karakter van Kerkelijke zorg is een fictie geworden. Langzamerhand be kruipt ons dan ook het gevoel, dat het oorspronkelijk karakter van de Diacqnie ons niet meer kan bevredigen. Door de loop van de omstandigheden en de hui dige vorm van de maatschappij moet zij wel verandering ondergaan. Dit wil geenszins zeggen, dat de Kerk haar roe ping ten opzichte van de armen niet houdt. Alleen zal er een verlegging van het zwaartepunt moeten plaats vinden. Spr. motiveerde zijn stelling ten eerste uit zakelijke overwegingen. Als de Ned. Herv. Kerk de armen wil bedelen, dan zal dat op een wijze moeten geschieden, die afdoend is. De praktijk heeft echter De- wezen, dat dit onmogelijk is, speciaal in de grote steden. Ten tweede is er in de loop der jaren enig inzicht gegroeid in zake de taak van de Overheid om de ar men bij uiterste noodzaak een schamel bestaan te verschaffen. Gedachten van recht zijn doorgebroken. De Kerk mag dit dankbaar erkennen en moet zelfs de vraag stellen, of zij de Overheid in dit opzicht wel genoeg op haar plicht heeft gewezen. Voorts zijn er ook geestelijke gronden aanwezig. Heeft de Kerk ten aanzien van de ar menzorg zich niet op een te smalle basis geplaatst? Wij hebben ons te veel be perkt tot het terrein, dat ons aanvanke lijk was aangewezen. Onze Kerk, die po gingen wil aanwenden om de van de Kerk vervreemden onder het beslag van het Evangelie te brengen, geeft ons het voorbeeld. Als wij onze plichten ver staan, zijn wij ook in staat nog meer te doen. De nieuwe koers in de Diaconie zal tot gevolg hebben, dat de wekelijkse ondersteuning b.v. min of meer op de achtergrond zal geraken. Daarentegen zul len wij de bijzondere noden op de eerste plaats moeten stellen. In die richting zal het werk zich meer kunnen ontwikkelen. In de avondvergadering sprak ds mr G. A. Alma te Lisse over het onderwerp: „De betekenis van het Diakenambt in verband met de vernieuwing van de so ciale wetgeving". De wereld vóór Jezus Christus was een wereld zonder liefde; er was geen sprake van dienen en overgave en alles stond in het teken van het eigen ,,ik", aldus begon spr. zijn referaat. Dan komt Christu: een nieuw gebod geef ik U, dat gij el kander liefhebt. In Hem is de liefde openbaar geworden; Hij is de liefde. Uit voerig stond spr. stil bij het begrip „die nen" en noemde het eenvoudige dienen, de gemeenschaps-maaltijd als liefdemaal tijd, het dienstbaar zijn in alle gelederen, het dienen in het ambt en het gemeente geld verzamelen en brengen naar een andere gemeente. Sinds Jezus zijn eeuwen voorbijgegaan. Is de wereld nu nog zonder liefde? In dit verband ging spr. diep in op de sociale wetgeving van deze tijd, belichtte verscheidene wetten en concludeerde, dat het nog steeds niet gekomen is tot een behoorlijk levenspeil Ds Alma stelde de kwestie „Ouden van Dagen" als voorbeeld. De Regering is gekomen tot een plan, dat echter zo uit gebreid is, dat het binnen drie jaar niet verwezenlijkt kan worden. Toch moet er thans gehandeld worden! Daarom is een ouderdomsvoorziening noodzakelijk ge worden, neergelegd in een noodwet, welke spr. toetste aan de vijf genoemde richt lijnen. Er blijft voor de Diaconie nog een belangrijk arbeidsterrein over. In het slot van zijn rede besprak ds Alma de bij zondere noden, waarin door de Diaconieën in de toekomst zal moeten worden voor zien. Ds J. C. van Ieperen, Ned. Herv. predi kant te Katwijk aan Zee, besloot het eerste deel van deze twee-daagse confe rentie met een avondmeditatie. Dit zijn de mannen, die nooit in ons Parlement ontbreken e.n toch nimmer een mond opendoen: onze zoo verdienstelijke Kamerstenografen. Niet-alledaagsche beroepen (3) EEN VAARDIG HOOFD EN HANDWERK (Van een onzer verslaggevers; Er is géén beroep, dat me zoo fascineert en zooveel belang inboezemt, als dat van den Kamerstenograaf Ze zitten daar in het af- gerikte eilandje van rust midden tusschen de debatteerende-, elkaar polsende-, politisee- rende- en met leuzen ventende Kamerleden, onverstoorbaar Of nu de oude, vermoeide stem van ds Zandt weerklinkt, of de water val van den heer Scheps van de Partii van den Arbeid losbreekt, minister Dreeo één van z'n vlotte speechjes weg geeft, zoo voor de vuist, of zijn collega Lieftinck, professoraal naar de juiste zinnen zoekt voor zijn uiteen zettingen, ik heb nog nooit een moment van onrust, vertwijfeling, haast of angst voor ach terstand bij dit levende geweten van ons parlementaire leven ontdekt Probeer maar niet uit de snelheid waarmee hun vulpennen of potlooden over de cahierbladzijden glijden op te maken, of zij den spreker bijhouden U zou zeker concludeeren, dat ze stukken ALPHEN AAN DE RIJN. Door de politie werd onder deze ge meente de motorrijder K. uit Leiden aan gehouden. De man had geen enkel papier bij zich en dit was geen wonder, want de motor bleek te Gouda gestolen en be hoorde aan onze oud-plaatsgenoot dr Hil- dermisse, die dit voertuig reeds enkele dagen miste. In „Centraal" is Vrijdagavond de eerste ledenvergadering gehouden van de onlangs opgerichte vereniging „Al phens Belang", waarin statuten en huis houdelijk reglement zijn vastgesteld. De contributie werd bepaald op 12.50 per jaar. De vereniging telt thans 75 leden. Binnenkort zal een krachtige actie ge voerd worden tot vergroting van het ledental. Aan het einde der vergadering deed de voorz. nog mededeling van enkele punten, nl. het bekend maken van de dienstregelingen der autobussen op ver schillende plaatsen in de gemeente in verband met het vreemdelingenverkeer; verbetering van de openbare tijdaanwij zing en toewijzing telefoon-aansluitingen; een verbetering binnen twee maanden is toegezegd. Donderdagavond werd de politie er van in kennis gesteld, dat vermoedelijk twee personen het v.m. hotel „De Ver gulde Wagen" waren binnengedrongen, waar nog goederen van „Volksherstel" zijn opgeslagen. De uitgangen van het gebouw CASSATIE IN HET BELANG DER WET (Van onze verslaggever vooj rechtszaken) Een principiële zaak werd gisteren voor de Raad van Cassatie te Den Haag be handeld, namelijk of Duitsers, die in Ne derland tijdens d« bezetting bunkers bouwden, strafbaar ztjn. De Duitsers Friedrioh Doerrig uit Arpke en Joseph Werner Friedhoff uit Heidelberg, waren door het Haagse Bijz. Gerechtshof tot resp. 5 en 8 jaar gev-straf veroordeeld, beide omdat zij tijdens de oorlog als Verwalters van Jodenzaken waren opgetreden en deze leeg hadden geroofd en de tweede bovendien omdat hij bunkers had gebouwd. „In het belang der wet", zoals de term luidt, werden beide zaken heden voor de Raad van Cassatie behandeld. De Proc.- Fiscaal prof. mr Langemeyer liet de ge vallen van Verwaltung met roof buiten beschouwing, omdat deze wel onder het Nederlands recht vallen, een andere kwestie is het echter met het bouwen van bunkers door een Duitser voor de Duitse oorlogsvoering in bezet gebied. Spr. wees ?r op, dat wanneer een Duitser dit heeft gedaan, zonder het oorlogsrecht te heb ben CVPi-Lro'Oa" -» nipt era. straft kan worden. Deze gedragingen zijn niet in strijd met het Nederlandse recht Friedhoff woonde in Nederland sinds 1930 en was niet genaturaliseerd. Ten onrech te, zoo concludeerde spr., is dit hem ten laste gelegd en dit bunkerbouwen voor de Duitse oorlogsvoering door een Duit ser is z.i. niet strafbaar. De President, prof. mr Verzijl, wees er op, dat er toch wel verschil bestaat of verd. zich vrijwillig heeft aangeboden of is geprest. Verd. woonde 10 jaar in Ne derland en bood zich vrijwillig bij de Duitsers aan. De Proc.-Fiscaal zeide, dat de grens moeilijk is te trekken, doch meende dat verd. wat de bunkerbouw be treft als Duitser niet in strijd met het recht heeft gehandeld. Uitspraak over 4 weken NOORDWIJKERHOUT Personen, die voor 1 Sept. 1946 bonnen voor één of meer toerbuitenbanden heb ben ontvangen mogen een bon voor één toerbuitenband aanvragen. Andere aanvra gen mogen niet worden ingediend. Aan vragen: 28 Mei van 13 uur letters A t/m M; 29 Mei van 13 uur letters N t/m Z. Stamkaarten medebrengen, ook bij het af halen van de formulieren. De heer D. Haasnoot heeft, na ruim 10 jaren, afscheid genomen als leider van C.TC. .J> werden afgezet en inderdaad werden bin nen twee personen aangetroffen die er niet behoorden. Het waren Chr. S. uit Leiden en P. V.. Zij zagen in, dat ontko men niet kon baten en gingen gedwee mee naar de politiewacht, waar proces verbaal werd opgemaakt. Bij het vorige week in de vakschool te Utrecht gehouden examen voor plak- kaatschrijven zijn de dames M. Ouds hoorn en I. Stigter (Woubrugge) en de heer C. W. v .d. Wijngaarden geslaagd De geslaagden hadden deelgenomen aan de in de afgelopen winter door de Alphense Middenstandsvereniging geor ganiseerde cursus voor plakkaatschrift. HAZERSWOUDE Op 1 Juni a.s. hoopt de heer A. Plaizier, gemeente-bode, de dag te her denken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de gemeente Hazerswoude. Hij werd met ingang van 1 Juni 1922 door de Comm. der Koningin benoemd als veldwachter-bode in deze gemeente. Op 1 September 1943 werd hem eervol ont slag verleend uit de politiedienst en ging hij met pensioen. Tot op heden ver vult hij nog de functie van gemeente bode en deurwaarder. In de nacht van Vrijdag op Zater dag hebben ongenode gasten een bezoek gebracht op de boomkwekerij van de Gebr. R. in het Rietveld en hebben uit een hok aldaar een 4 tal kippen ont vreemd. De Emmabloemcollecte heeft opge bracht f 385.36. KOUDEKERK. In de koorzaal der Ned. Herv. Kerk kwam de „Jonge Kerk" in vergadering bijeen o.l.v. de voorzitter, de heer A. H Kruit, waarna ds J. Swijnenburg van Lei den het woord kreeg om te 9preken ovei het onderwerp: „Getuigen van Christus" We leven rondom Christus' Hemelvaart, waar de Heiland zeide: „Gij zult Mijne getuigen zijn". Als getuige van Christus moet men weten, dat men niet beter is dan de wereld, aldus spr. Wij moeten ge tuigen als Paulus uit God, daarbij ons het Evangelie van Jezus Christus niet scha mende. Vervolgens legde spr. de nadruk op Doop en Avondmaal, welke de kracht geven om te getuigen. De Christelijke Zondagsviering en het Chr. politiek- en verenigingsleven is vaak zeer oppervlak kig, maar zij moeten zijn de zaak van Christus, juist in deze tijd van Christus vervreemding. Ook mogen Christelijke verenigingen zich niet boven de kerk verheffen, wat vaak voorkomt, dooh zien onderwerpen aan Christus en Kerk. Spr. besloot zijn rede met op te wekken gelijk Paulus het niet uit eigen hand te laten komen, maar uit Gods hand. Na de pauze volgde een leerzame be spreking. Vervolgens gax de heer J. D. de Kort nog een kerkelijk-financieel overzicht, waarna besloten werd een schapenfonds te stichten ten bate van kerk en school. achter zijn Maar als U straks de „Handelin gen" leest, den op geel papier gedrukten of- ficieelen tekst van het in beide Kamers der Staten-Generaal gesprokene, dan zult U er varen. dat ze woord voor woord uit den mond van den spreker opnamen, de interrup ties incluis. Ook dat is een kwestie van wen nen én van organisatie. Wat het eerste be treft: de moderne stenografie is er al lang achter en overwon dat feit ook, dat niemand veel sneller spreekt, dan 250 woorden in de minuut Dat is wei een maximum De meeste rr.enschen die het probeeren „rammelen". Het normale aantal is 200 woorden. En wat de interrupties aangaat de Kamerstenografen werken altijd ..onder leiding" Dit wil zeggen de directeur van de Stenografische Inrichting bevindt zich met hen in het omrande strijd perk waar zij den woordenstroom van de „geaohte afgevaardigden" opvangen en hij noteert den draad van het verhandelde, waaronder ook de interrupties vallen, verge lijkt ze met de Kamerleden en Ministers die interrumpeerden en daarmede is één van de geheimen van de Handelingen verklaard. Uit onze activiteit van de Kamerstenogra fen blijkt lntusschen wel. dat zij de onmid dellijke antipoden zijn van de vroegere ge heimschrijvers der Koninklijke- en ministe- rieele kabinetten Moesten die heeren alles wat besproken werd. zoo grondig mogelijk in folianten verdonkeremanen, de Stenografi sche Inrichting der Staten-Generaal, die sinds 1849 bestaat, moet alles, wat er in het parle ment voorvalt, zoo spoedig en volledig mo gelijk bekend maken Het verschil tusschen den stenograaf en den journalist gaf burge meester De Monchy van Den Haag in zijn afscheidsrede waarschijnlijk het best aan, toen hij zei. dat de eerste de woorden van oen Raad naar de letter betrapt, de laatste naar den geestI Dit naar de letter vastleggen vergt de inspanning, die alleen met den chronometer in de hand verwerkt kan worden. Als de Ka merschei gaat. ten teeken, dat de openbare zitting begint, komt de eerste stenograaf op, hij stenografeert ten hoogste vijf minuten en wordt daarna afgelost door een collega Hij gaat z'n stenogram op de schrijfmachine uit werken en zoo groeien, achter het gesproken woord aan, de Handelingen. In de vele arti kelen. die de heer Bastiaan, directeur van a Stenografische Inrichting over zijn dienst en zijn bezoeken in het buitenland schreef, vertelt hij, dat men het in Amerika nog anders doet en met dictafoons werkt, zoodat tijdens de zitting nog gedeelten van de handelingen rondgedeeld kunnen worden. Een prestatie, die men ook eens geleverd heeft tijdens een zitting van het Permanente Hof van Internationale Justitie in he' Haag- sche Vredes Paleis Het is allemaal zoo gemakkelijk verteld. Maar do.et U het eens Twee honderd tot twee honderd vijftig woorden par minuut uit den mond van een min of meer geacht spreker opschrijven. Al is het dan maar vijf minuten achter elkaar Die spreker heeft z'n Neder- landsch soms niet onfeilbaar onder de knie. Hij begint nog wel eens een zin, die hij ninv- mer afmaakt Z'n woordspelingen zijn soms gewaagd, z'n beelden fout. Maar een anderen keer is het een zeer - geleerde, of zelfs een hooggeleerde heer die spreekt. Hij citeert Ho merus, of Tertulianus. of Pascal in diens moedertaal. Gedichten van Byron, van Heine, van Vondel en Bertus Aafjes zijgen nu en da als een verfrissching in de rusteloosheid van 't parlementaire gesprek. Er zijn* heele ki.appe redenaars, die dat allemaal uit het bloote hoofd opzeggen Arme stenograaf Hij moet bijna zoo knap zijn als zij Aan zijn groote vaardigheid in het systeem dat hij ge bruikt sinds 1925 werden er bijna alleen „Groote" stenografen benoemd, moet hij een uitgebreide algemeene ontwikkeling paren En dan zit er een groote mogelijkheid ln dit vak Want de Kamerstenografen dienen, behalve de beide Kamers, den Haagschen Raad en de Staten van Zuid-Holland Het aantal aanvragen is legio. Men biedt tegen el kaar op. om maar vergadering stenografen te krijgen. Voor den oorlog was er nl. een aantal particuliere stenografische bureaux in handen van Israëlieten Him voortreffelijk werk is door de Duitschers vernietigd Voor energieke Jongelieden, die al gevorderd stenograaf zijn, mogelijkheden genoeg Bo- V dien. waartoe voert dit vak In 1906 richt te W. Drees met N. A. Jansen een stenogra fen bureau op. lees ik in een advertentie In 1907 werd de eerste Kamerstenograaf, in 1910 wethauder van Den Haag.daarna Kamerlid e~ in 1945 minister Zijn vak en partijge noot J. van Zwijndregt, die in 1937 tot het gilde der Kamerstenografen toetrad en er on der-directeur van was. volgde hem op dit gistrale pad, door dit in 'Taagseh wethouder te promoveeren Is er meer noodig om Uw zoo», i a dit merkwaardig vak te doen kiezen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5