De staking bij de Meelfabriek „De Sleutels" Polen als bevrijders - Polen als opbouwers Oegstgeester brandweer had vier jubilarissen NIEUWE LEIDSCHE COURANT Stadsnieuws DINSDAG, 20 MEI 194» Het personeel richt zich tot de Leidse burgerij Naar aanleiding van de staking bij de Meelfabriek „De Sleutels" heeft het ge zamenlijke personeel zidh thans tot de Leidse burgerij gericht met een circulaire, waaraan wij het volgende ontlenen: Voor de tweede maal binnen een tijds verloop van vijf weken heeft het perso neel van de N.V. Meelfabriek de „Sleu tels", v/h. Koster en Co., zich genoodzaakt gezien het werk neer te leggen. Er moeten wel ernstige redenen ten grondslag liggen aan dit optreden van het personeel. Inderdaad. Daarom achten wij het noodzakelijk een korte uiteenzet ting te geven van de oorzaken welke tot dit tweede conflict hebben geleid. De ar beiders die werkzaam zijm in de hier ge vestigde bedrijven, o.a. de textiel en con- serven-fabrieken zijn in de tweede ge meenteklasse ingedeeld. Het personeel dat werkzaam is op de Meelfabriek de „Sleu tels" is echter in de derde gemeenteklasse geplaatst, omdat dit bedrijf in een derde bedrijfsgroep is gerangschikt. Nu vertonen onze lonen wel enig ver schil met die, welke b.v. in de textiel- en conservenfaibrdeken worden verdiend. Daar is het zó, dat men door middel van premie, tarief, prestatie en diversen het loon van de daar werkende arbeiders niet onbelangrijk kan verhogen. Van werkgeverszijde in de maalin- dustrie is steeds betoogd, dat in hun bedrijf zoiets niet mogelijk is. Vandaar onze eis, van de 3e gemeenteklasse in de tweede klasse te worden geplaatst. Dit geldt ook yoor wat het z.g. stelsel betreft van pre mie en diversen. Vanaf het moment, dat er onderhande- kingen gevoerd zijn over de totstandko^- ming van een collectieve arbeidsovereen komst, is door ons voortdurend gewezen op deze schromelijke onrechtvaardigheid, welke ten volle door de hoofbesturen van onze organisaties is erkend. Om echter onze goede wil te tonen hebben wij in het aanvaarden van dit contract toegestemd, met dit voorbehoud, dat na de ondertekening van de overeenkomst de kwestie van de tweede klasse op nieuw een punt van bespreking zou uit maken tussen de organisaties, directie, Stichting van de Arbeid en het College van Rijkdbemiddelaars. Ondanks ons herhaald aandringen is van een redelijke oplossing geen sprake geweest. Bijna 1 Vz jaar heeft dit spelletje van de een naar de ander te wijzen geduurd. (Vindt U het zelf ook niet welletjes?) Ontelbare conferenties hebben plaats ge vonden niet alleen door bovengenoemde organen, maar ook door de bedrijfskern, welke op onze fabriek aanwezig is. Maar steeds was het resultaat nihil. Men probeerde ons aan het lijntje te houden. Toen ongeveer voor vijf weken uit pre test tegen het op de lange baan schuiven van deze rechtvaardige eis het werk is Stilgelegd, is ons opnieuw beloofd dat binnen 14 dagen getracht zou worden een oplossing te bereiken. Ons vertrouwen is daarin opnieuw beschaamd gemaakt. Met bitterheid hebben wij moeten constate ren, dat van enige tegemoetkoming geen sprake is geweest. Dit maakt aan ons geduld een einde. Dinsdag j.l. heeft het personeel met grote eenstemmigheid wederom het werk stilgelegd om er aan te herinneren dat voor ongeveer vijf weken door de Direc tie en andere instanties een belofte is af gelegd welke niet is vervuld. In het licht van hetgeen er aan vooraf is gegaan, kan dit conflict echter niet als een „wil de staking" beschouwd worden. Doch dit wordt alleen door bepaalde elementen gebruikt om een prachtige eensgezind heid van het personeel te breken. Wij wekken echter in het bijeonder de arbeiders op onze strijd te ondersteunen. De organisaties, waarin wij- zijn georga niseerd, kunnen deze staking niet er kennen, omdat zij gebonden zijn aan het collectieve contract. Ondanks het advies dat gegeven is om de staking op te hef fen, hebben de arbeiders besloten daar aan geen gevolg te geven, in het vaste vertrouwen, dat de Leidse werkende be- vollking ons haar sympathie niet zal ont houden. Bedenkt dat onze strijd ook de Uwe is. Met een beroep op de burgerij om op de lijsten i-n te tekenen, waarbij speciaal aan de vrouwen steun wordt verzocht, eindigt het manifest aldus: Indien deze ons hun steun schenken, is onze rechtvaar dige strijd zoveel gemakkelijker te voe ren. Tragisch verdrinkingsgeval in de Oude Singel Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten De 5-j. A. P. J. v. D., wonende in de Lange Scheistraat is gistermiddag spelen derwijs in de Oude Singel geraakt. Door omwonende werd de knaap op het droge gebracht en de E.H.D. o.l.v. dr Postma, paste gedurende lange tijd kunstmatige ademhaling toe. Helaas bleek dit zonder resultaat en moest dr Positma de dood constateren. Défilé Speeltuinkinderen Ter gelegenheid van het 2e lustrum van de Bond van Leidse Speeltuinvereni gingen zullen Dinsdagavond 27 Mei, 7.30 u., de kinderen van de negen bij de bond aangesloten speeltuinverenigingen zich uit alle delen van de stad op de Kaas markt verzamelen om het ijverige be stuur hulde te brengen voor het vele werk dat het op speeltuingebied voor het kind heeft bereikt. Aan dit défilé zullen drie muziekcorp 9en, het Politiemuziekgezelschap „Werk- mans Wilskracht" en „Nieuw Leven", hun belangloze medewerking verlenen. Vanaf de Kaasmarkt wordt gemar cheerd langs de volgende route: Koppenhinkisteeg, Haarlemmerstraat, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Rapen burg, Steensohuur, Breestraat (Vergulde Turk), Kort Rapenburg, Apothekersdijk, Aalmarkt, Vismarkt, Botermarkt, Gan getje, Hogewoerd, Hooigracht, Koppen hinksteeg, Kaasmarkt. Leidenaren, toont ook hierbij uw be langstelling voor het mooie speeltuin werk. De Chr. Hist. Jongerengroep was bijeen De heer P. Brijnen van Houten besprak actuele problemen. Onder voorzitterschap van de heer J. Zitman vergaderde gisteravond in ge bouw „Prediker" de Chr. Hist. Jonge rengroep. De heer P. Brijnen van Hou ten, hoofdredacteur van „De Nederlan der", besprak een aantal actuele vragen en gaf richtlijnen, langs welke men trachten kan de groep aan haar doel te laten beantwoorden. Spr. begon zijn referaat, of liever ge zegd zijn babbeltje, met er op te wijzen, dat het beginsel bij het kiezen een be langrijke rol speelt; het beginsel begint te spreken, zodra men gaat medewer ken aan positieve opbouw op het open baar terrein. De Chr. Hist. Unie gaat er van uit, dat haar beginsel zo goed mogelijk vertegenwoordigd wordt in de openbare lichamen' zij gaat uit van de autoriteit van het beginsel. In korte trekken schetste spr. voorts het ontstaan van de Unie, welke eigen lijk is opgekomen uit min of meer losse groepen in ons land om hierna in te gaan op enkele duidelijke tegenstellin gen tussen Christelijk Historisch en Anti Revolutionnair. Een typisch C.H.- verschijnsel is wel, dat er overal in het land in haar kringen een zekere vrij heid is. Dit kan zowel onze kracht als onze zwakheid betekenen. Geruime tijd heeft men in onze kring niet begrepen, Welke zware eisen er in een politieke organisatie gesteld worden. Van de drie organisaties: de kiesvereniging, de vrou wenorganisatie en de jongerengroep is de laatste wel zeer belangrijk. De oor log heeft de jongeren immers in poli tiek opzicht uit het evenwicht geslagen: Vijf jaar is het zo geweest, dat in poli tieke zin het nihilisme heerste. Het is een eis, dat men in de jonge- rijgroepen iets tracht te begrijpen van de geest van de C.H.U. Het is zeker niet de hoofdzaak om zich te gaan verdie pen in staatkundig-historische geschrif ten. Wij moeten besef hebben van wat een partij als de C.H.U. is. Wij moeten ons vooral afvragen: wat is het beginsel en wat vinden wij van de dingen, die nog niet verwezenlijkt zijn? Ook moe ten wij er voor werken, dat onze jon gerengroepen niet worden „imitatie- grote-mensen-groepen". Tenslotte wijdde de heer Brijnen van Houten nog enige woorden aan de taak van de jongeren in de verkiezingstijd. Enkele vragen werden door hem op be- Yredigende wijze beantwoord. GEWEZEN MILITAIREN OOK IN DE LEIDSE BEDRIJVEN Het mag algemeen bekend worden verondersteld, dat het Poolse leger een belangrijk aandeel heeft gehad in de bevrijding van Nederland. Van deze Poolse militairen verblijven er nog grote aantallen in Engeland. In verband met de verschuivingen, welke in politiek op zicht na de oorlog in het Oosten van Europa hebben plaats gehad, geven zij er de voorkeur aan hetzij in Engeland te blijven, hetzij te worden opgenomen in het gebied van een andere Westerse mogendheid.- De Ncd. Regering heeft besloten haar medewerking te verlenen aan de oplos sing van de moeilijkheden e. w. door ook in ons land een beperkt aantal van de gedemobiliseerde Polen toe te laten. In Leiden zijn bereids enige Polen aangekomen en de gezamenlijke bedrij ven hebben zich voorlopig bereid ver klaard er in totaal circa 40 te werk te stellen. Het is de bedoeling, dat deze Polen volledig in de Nederlandse ge meenschap worden opgenomen. Na een verblijf van 5 jaar zullen zij een ver zoek tot naturalisatie kunnen indienen. Met het ook op de huisvesting heeft men zich beperkt tot ongehuwden, doch de onderbrenging hiervan geeft nog moei lijkheden. Degenen, die bereid mochten zijn tegen behoorlijke vergoeding een of meer van deze Polen kost en inwo ning te verschaffen, worden verzocht DE SPOOKTREIN Ned. Volkstoneel Als première van de laatste serie to neelvoorstellingen door K. en O. voor de houders van groene kaarten te geven, ging gisteravond in de Schouw burg „De Spooktrein", gespeeld door het Ned. Volkstoneel onder regie van Ferd. Sterneberg. Een mijnheer steekt zijn hoofd bui ten het raampje van een trein, het hoofddeksel waait af en dit wordt de oorzaak, dat U in het verlaten halte- Stationnetje Fal Vale vogels van diverse pluimage bij elkaar ziet. Een pas ge trouwd stel, een paar dat reeds een jaar getrouwd is, mej. Bourne, een oude vrijster met een papegaai in een kooi en Teddy Deakin, wiens hoed een prooi van de wind werd. Dit stel wordt gecompleteerd door de halte-chef Saul Hodgkin. Van verder reizen is geen sprake, ze zullen die nacht in het sta tionnetje hun vertier moeten zoeken. En dat vertier komt. Er is geen gebrek aan verwikkelingen en vreemdsoortige ge beurtenissen. Angst, spanning, humor, alles wordt afwisselend beleefd, tot de spooktrein terugkomt en met de trein de oplossing. Terwille van degenen, die deze week nog dit stuk gaan zien, zul len we er verder niets van vertellen, anders is de aardigheid er af. Het Volkstoneel heeft in een tame lijk vlot tempo deze „thriller", waar mede dit gezelschap haar seizoen be sluit, gespeeld. Evenals in „Schuld en boete" trof ons ook nu weer het beheerste spel van Ferd. Sterneberg als Richard Winthrop. Guus Verstraete als Teddy Deakin, zorgde voor de vrolijke noot; zijn spel is vlot, het minst overtuigde hij ons in het tweede bedrijf, waar we hem wat overdreven vonden. Mieke van Oor schot heeft n ons in tweede bedrijf als Julia Price evenmin kunnen overtuigen, ze was meer een hysterica, dan iemand vol angstige spanning. Dit alles neemt niet weg, dat we ons best geamuseerd hebben en we hopen, dat allen, die nog naar „De Spooktrein" zullen gaan, dit ook zullen doen B zich zo spoedig mogelijk te wenden tot het Gew. Arbeidsbureau, Doezastraat Leiden. GEEN SPREEKUUR De Wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, is verhinderd morgen spreekuur te' houden. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester zal morgen spreek uur houden van 13.3014.30 uur. HET NEDERLANDS JEUGDTONEEL Het Ned. Jeugdtoneel onder directie van Rob Geraerds en Rie Beijer heeft gistermid dag in de Schouwburg voor de leerlingen van een aantal Leidse lagere scholen een opvoering gegeven van het bekende sprookje „Hans en Grietje". Natuurlijk vond dit bij de kinderen een gul onthaal. De bewerkster van dit sprookje, Rie Beijer, heeft hieraan een bijzondere versie gegeven, door nu eens niet het wrede ouderpaar oor zaak van Hans en Grietjes wegvluchten te doen zijn, doch het zijn de nieuwsgierig heid en ongehoorzaamheid van de kinde ren, welke hen bij de heks brengen. Deze was bovendien niet schrikaanjagend, maar had zelfs iets menselijks". Het spel, de muziek en de dansjes waren zeer ver dienstelijk en het Ned. Jeugdtoneel kan op een geslaagde opvoering terugzien, hetgeen een goede waarborg biedt voor de nog ko mende voorstellingen. Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het ai- halen van levensmiddelen-, tabaks- en versnaperingskaarten, alsmede brandstof fen kaarten, die gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 92001 en hoger. De uitreiking vindt plaats in „De Burcht" van 8.4511.45 en van 1416 uur. Ter verkrijging van de brandstoffen- Kaart dient het reeds vroeger uitgereikte formulier MD 32315. volledig met inkt uDgevuld en ondertekend te worden in geleverd, terwijl tevens het restant van de oude brandstoffenkaart moet worden overgelegd. Ik wil er maar mee zeggen De krant staat de laatste - dagen an ders maar vol met artikelen over afslag, vissers en haring. Het lijkt welof er geen ander nieuws meer is. Vroe ger noemden ze' dat, geloof ik, kom kommertijd. Zou het tegenwoordig misschien haringtijd heten? Vandaag of morgen hen ik beslist nog eens bangdat m'n schone gangetje naar die veel ge roemde Hollandse nieuwe gaat stinken, wanneer de krantenman het dagelijks gebeuren in de bus gooit. Ik zou trou wens wel eens willen weten, hoe de mensen er over denken, die geen haring kunnen zien, laat staan ruiken! Het schijnt me zo toe, ik weet niet of het waar is, dat er in Indië geen behoor lijke Nederlandse persmensen meer zijn. Tenminste, die journalist van dat Ame rikaanse persbureau Ass. Press, wist toch maar wereldkundig te maken, dat v. Mook en Sjahrir nu eens een bespreking heb ben gehad, die succes heeft opgeleverd. Of zou het misschien kunnen zijn, dat ze liever geen Nederlands journalist over het „grote" nieuws inlichtten, omdat dan de Amerikaanse persman zomaar wordt voorbijgegaan en achter de feiten aan loopt, terwijl men nu meer dan ooit Amerika tot „vriend in lndiëmoet houden. En nou moet je nog lezen, wat voor een succesJe zou bijna denken, dat alles met één „slag" is opgelost. Twintig woor den verder komt de aap uit de mouw Wat blijkt nu volgens een republikeinse zegsmande verhouding tijdens de be sprekingen was gespannen geweest. Overigens is het wel vreemd, dat je als Nederlander van een buitenlands persbu reau moet horen, hoe het er in je eigen Koninkrijk voorstaat. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEIDEN. Kunst en Letteren LEZING MUZIEKSCHOOL Zaterdagavond gai de heer Franco Mendes, directeur der muziekschool, een lezing, die als inleiding bedoeld was tot een „raadselavond". Op vlotte, on derhoudende toon sprak hij over ver schillende stilistische problemen en maakte hij vergelijkingen tussen com ponisten, die vaak in één adem ge noemd worden als Bach en Handel, Schubert en Schumann, Chopin en Liszt, Debussy en Ravel, Reger en Hin- demith. Daarna passeerden verschillende meesters de revue, o.a. Franck, Brahms, Berlioz, Strauss, Wagner, Haydn, Mo zart, Beethoven en Bruckner. Van al deze componisten gaf spreker een korte karakteristiek. Nadat de heer Franco Mendes enkele tips gegeven had voor het oplossen der komende problemen werd een gramophoonplaat opgezet en moesten de aanwezigen op een papier de componist, het tyerk en zo moge lijk de toonaard in de instrumentale bezetting invullen. Het tweede deel uit het vioolconcert van Beethoven zullen de meeste aanwe zigen wel herkend hebben, maar er wer den ook gedeelten van werken ge speeld, die minder vaak op een concert worden gespeeld. Wij kregen o.a. delen te horen uit de Enigma variaties van Eugar, uit „Le cocq d'or" van Rimsky Korsakoff, uit „Ma mère l'oie" van Ravel en uit de 5e symphonie van Bruckner. Na afloop deelde spreker mede welke werken waren gespeeld. Deze interessante avond gaf ieder ge legenheid zijn literatuurkennis te toet sen en is ongetwijfeld door alle aanwe zigen zeer op prijs gesteld. HENNIE SCHOUTEN. Wielrijdster door militaire auto aangereden De 52-j. wielrijdster mevr. de wed. T. H. K. werd gisteravond op de Hoge Rijn dijk ter hoogte van de Kanaalstraat door een militaire vrachtauto aangereden. Zij werd met een gebroken linker onderarm door de E.H.D. naar het Acad. Zieken huis overgebracht. HULDE AAN DE VRIJWILLIGE BRANDWEERLIEDEN In een rijk met bloemen versierde raadzaal kwam het Oegstgeester brand weercorps, bestaande uit 24 man, met een viertal jubilarissen in haar midden, bij een. Het waren de onder-comm., de heer W. F. de Rooy, met meer dan 40, de brandmeester, de heer A. P. de Rooy, met 40 en de heren Driesen en Juffer mans elk met 30 dienstjaren. Onder de aanwezige autoriteiten merk ten wij op: het College van B. en W. met de gemeente-secretaris; de heren De Graaft als vertegenwoordiger van de Kon. Ned. Brandweerbond, S. W. Hage- doorn, comm. der Leidse Brandweer en Rietveld, dir. van Gem. Werken te Har derwijk, oud-comm. van de Oegstgeester brandweer. Als eerste spr. merkte burgemeester J. C. Baumann op, dat de jubileumdata reeds eenige jaren zijn verstreken, doch dat de bezettingstijd nu niet bepaald de ge- eigende tijd was om dergelijke gebeurte nissen te herdenken. Spr. wees op de groei van de Oegstgeester brandweer, die gelijke tred gehouden had met de groei van de gemeente en thans de beschik king had over twee motorspuiten. Nadat spr. de wens had uitgesproken, dat de Oegstgeester brandweer nog jaren lang een gemeentelijke instelling mocht blij ven, dankte spr. de jubilarissen voor hun vrijwillige arbeid gedurende zovele jaren. De burg. reikte hierna de brevetten voor langdurige trouwe dienst van de Kon. Ned. Brandweerbond uit en zegde de draagmedailles toe. De onder-comm., de heer W. F. de Rooy, dankte voor de felicitaties van het gemeentebestuur en hoopte, dat de goede samenwerking tussen B. en W. en brand weer bestendigd mocht blijven. Nadat de brandmeester, de heer A. P. de Rooy, eveneens dank had gebracht voor het gesprokene, wilde spr. de hulde aan de jubilarissen overdragen op alle leden van het korps, wier arbeid steeds vrijwillig werd verricht. Namens het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Brandweerbond bracht de heer De Graaff, lid van dit bestuur, de geluk wensen over, terwijl ook de heer Hage- doora dit deed namens de Leidse Brand weer. De dir. van Gemeentewerken, de heer Hoekstra, bedankte als commandant van de Oegstgeester Brandweer de sprekers voor alle 'twirl» Voms gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4