C. H. Unie heeft reden om dankbaar te zijn Holl. zangeres trad in Amerika op voor H.M. De kansen en aspecten van de Diaconie NIEUWE LETDSCHE COURANT 8 WOENSDAG, 14 MEI 194T Stadsnieuws ALDUS Mr BEERNINK IN DE ALG. LEDENVERGADERING Gisteravond vond in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" de algemene ledenvergadering plaats van de afde ling Leiden van de Chr. Hist. Unie. Nadat de voorzitter, de heer D. van der Kwaak, enige huishoudelijke zaken aan de orde had gesteld, behandelde de secretaris der C.H.U. en lid der Tweede Kamer, mr H. K. J. Meernink, een aan tal actuele vragen. In het kort laten wij hieronder de belangrijkste punten, die de bespreking opleverde, volgen. Is de C.H.U. bereid te bevorderen, dat de adoptie wettelijk geregeld wordt? FFreule Wttewaall van Soetwe gen heeft enkele weken géleden reeds de aandacht van de minister inzake de adoptie gevraagd, waarop deze repli ceerde, dat aan adoptie minder be hoefte bestaat dan aan een pleegkin- derwet, op grond waarvan de minister de adoptie dan ook afwijst. Onder de huidige politieke constella tie kan de Unie niet bevorderen, dat de kosten voor het huispersoneel in minde ring worden gebracht bij het bepalen van de loon- en inkomstenbelasting. De C.H.U. is wel bereid om deze kwestie onder de aandacht van de minister te brengen. Met progressie zal inderdaad rekening gehouden moeten worden. Spr geloofde niet, dat de Unie dient te be vorderen, dat in de Arbeidswet wordt opgenomen, geen meisjes onder de acht tien jaar in de fabrieken te werk te stellen, om hen op deze wijze te be schermen voor de geestelijke en zede lijke achteruitgang. Wij moeten het niet sturen in de richting van een positief verbod. Deze meisjes zijn ongetwijfeld aan gevaren blootgesteld, doch die ge varen heeft men eigenlijk overal. In de eerste plaats is het de taak van de ouders om hierop toe te zien, dat de geest in de fabriek, waar hun kinderen werken, zodanig is, dat ze zonder be zwaar hen er naar toe kunnen sturen De Nederlandse industrie, die vooral in het Oosten van het land te kampen heeft met een tekort aan arbeidskrach- De bomenactie voor Vlissingen moet slagen Meldt U voor de straatcollecte. De bomenactie voor Vlissingen, die door het comité „Leiden helpt Vlissin gen" deze week wordt georganiseerd, is i<n volle gang. Leden van buurtverenigin gen doorkruisen hun wijken, om de inte kenformulieren voor een of meer bomen in te zamelen, met geluidswagens wor den de bewoners nog een laatste maal opgewekt om zoveel als in hun vermo gen is bij te dragen voor dit sympathieke doel en ouden van dagen tippelen zelf naar de comitéleden toe om hun ingevul de formulier op de plaats van bestem ming te brengen. Een aardig voorval beleefde gisteren één van de biljettenophalers. Hij kwam bij een heer, die voor f2.50 had ingete kend. „Is dat voor twee en halve boom, mijnheer?" „Weineen", was het antwoord, „voor 2 bomen en de f 0.50 is voor kunst mest." Dat is nog eens een vooruitziend man. Met die formulieren-inzameling zal het dan ook wel gaan. Maar Zaterdag a.s. wordt een straatcollecte voor hetzelfde doel gehouden. En daarvoor zijn nog veel te weinig krachten beschikbaar. Het co mité doet dan ook een dringend beroep op medewerkers(sters), die zich heden avond bij de heer J. v. Meizen, Beesten markt 15, melden. Dat wordt natuurlijk vanavond een Stormloop naar de Beestenmarkt! Tot het welslagen van de collecte ver lenen Zaterdag verschillende muziek corpsen hun medewerking. Vermelden wij nog, dat het comité werd verblijd met giften van 3 Leidse fabrikanten, bestaande uit resp. f100 en tweemaal f50. PERSONEEL T. EN D. VIERDE FEEST. Gisteravond werd door de toneelclub „De Toneeldilettanten", bestaande uit personeelsleden van de firma Tieleman en Dros in de foyer van de Stadsgehoor zaal een gezellige avond 'belegd. Op ver dienstelijke wijze werden het blijspel in twee bedrijven „De slanke lijn" en de klucht in een bedrijf „Hij is onschuldig" opgevoerd. De regie was bij mevr. G. BrusselVan der Klugt in goede han den. De heer J. H. van Staveren, voorz. van de Toneelclub, voerde het woord, terwijl de heer H. H. Tieleman bloemen aan bood aan de dames van de club en het muziekgezelschap „Tiedro" voor vrolijke Distributievaria Vrijdag zijn aan de beurt voor het af halen van levensmiddelen-, tabaks- en versnaperingskaarten, alsmede brandstof- fenkaarten, die gezinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 7400179000. De uitreiking vindt plaats in „De Burcht" van 8.4511.45 en van 14 16 uur. Ter verkrijging van de brandstoffen- kaart dient het reeds vroeger uitgereikte formulier MD 32315. volledig met inkt ingevuld en ondertekend te worden in geleverd, terwijl tevens het restant van de oude brandistoffenkaart" moet worden Overgelegd. Morgen is het distributiekantoor gesloten. ten, kan de meisjes niet missen. Een verbod zou een vermindering van de export betekenen. Veel werkgevers schenken er aandacht aan, dat de geest in hun fabrieken goed en zuiver is. De C.H.U. denkt over gebiedsuitbrei ding langs de Oostgrens van ons land, dat er wel rekening moet worden ge houden met de mogelijkheid van ge biedsuitbreiding. Zij spreekt zich ech ter uit tegen een groot gedeelte van Duitsland bij ons land te voegen, waar bij een gebied zo groot als Nederland zou worden betrokken. Dit zou haatge voelens in de hand werken, bovendien is het ook technisch niet mogelijk. De geleide economie wordt geleid door de staat, alhoewel de bedrijfs groepen in de practijk veel werk kun nen verrichten. Tot zijn vreugde kon spr. mededelen, dat het ledenaantal thans de 55.000 heeft bereikt. Telkens treden er nieuwe leden tot de Unie toe; daarom is er geenszins reden om te wanhopen. De voorzitter voerde nog een propa gandistisch woord, waarna de goed be zochte vergadering werd gesloten met gebed. CHR. HISTORISCHE JONGERENGROEP De heroprichtingsvergadering van de Chr. Hist. Jongerengroep is reeds enige weken achter de rug en Maandag 19 Mei a.s. ver wacht zij haar leden des avonds om acht uur in gebouw „Prediker" (Janvossensteeg). Ook niet-leden zijn welkom. De heer P. Brijnen van Houten, hoofd redacteur van het Chr. Hist. Dagblad, zal die avond alle onderwerpen en vragen be handelen, die de aanwezigen maar wensen. Er wordt nogmaals de aandacht op geves tigd, dat jongeren tussen 18 en 30 jasy lid kunnen worden van de Jongerengroep', die voor de oorlog de reputatie bezat een der grote en gezellige Christelijke jeugdver enigingen in de Sleutelstad te zijn. STUDENTEN GAAN WERKEN IN DE MEELFABRIEK „DE SLEUTELS". Gisteren is opnieuw een staking uitge broken onder het technisch personeel van de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" te Lei den. Evenals voor enige weken waren de ioonvoorwaarden wederom aanleiding voor een 100 man om het werk neer te leggen. De vorige staking kwam in enkele dagen tot een einde zonder verandering van de Ioonvoorwaarden. De Meelfabriek „De Sleu tels" voorziet een groot deel van Z.-Holland van meel voor de broodba'kkerijen. Naar wij nader vernemen, zullen na gepleegd overleg met den minister van Sociale Zaken en de werknemersorgani saties thans Leidse studenten een ge deelte van het werk overnemen. ZIJ BRACHT HAAR JEUGD DOOR IN LEIDEN (Van één onzer verslaggevers) Een dezer dagen is in ons land aange komen Jeanne van Drooge, sopraanzange res in Amerika. Tijdelijk heeft zij onze stad tot domicilie gekozen en haar in trek genomen bij een familie op de Hoge- woerd, waar zij enkele kamers kreeg toegewezen. Deze eenvoudige, niettemin in Amerika en vooral in bepaalde kringen gevierde zangeres is van Hollandse origine en heeft enige tijd in Leiden gewoond, ter wijl zij zich nog levendig kan herinne ren, hoe zij in de oude Sleutelstad haar schooljaren heeft doorgebracht, zo ver telde ze ons, toen wij eergisteren bij haar op bezoek waren. Onze zegsvrouw kon veel lezenswaar dige feiten noemen, daarom lijkt het ons goed, haar eerst aan het woord te laten. Van school ben ik naar Amerika ge gaan. Op de meisjesschool in New York heb ik wel apart zanglessen gehad, doch met m'n werkelijke studie ben ik begon nen, toen ik reeds getrouwd was. Later heb ik mij meer toegelegd op de zang bij de opera en het duurde niet lang, of ik trad op; aanvankelijk zong ik kleinere rollen, later kon ik ook grotere vervul len. In New York heb ik concerten ge geven, doch ook buiten deze stad heeft men mij vaak kunnen horen. Gedurende de oorlog heb ik veel voor de Ameri- De zangeres Jeanne van Drooge in Fries costuum. kaanse en Nederlandse soldaten gezongen. Het hoogtepunt van mijn optreden werd wel bereikt, toen ik even voor Kerstmis 1940 werd uitgenodigd om voor H. K. H. Prinses Juliana te zingen in het „Holland House" in New York. In April 1942 zong ik voor het Prinselijk Paar, eveneens in deze stad. Dit is iets geweest om nooit te vergeten. Men heeft mij ook voorgesteld aan de Prinses, die bij een dergelijke re ceptie, na het zingen van de volksliede ren, kennelijk begaan was met het lot, dat het Nederlandse volk trof. Met haar bescheiden optreden en gevoelvolle woor den over haar landgenoten, die zo door het Duitse juk werden gekweld, won zij iedereen. Enkele dagen later kreeg ik 'n brief, waarin Zij Haar dank liet aanbie den voor wat ik gegeven had. In Juli 1942 vond een receptie plaats van H. M. de Koningin. Er waren ruim 6000 mensen en de straten rondom het gebouw waren afgezet. Bij deze gelegenheid heb ik o.m. een lied uit Valerius Gedenckklanck ge zongen. Ook was ik soliste bij de opening van The Netherlands Pavilion op the New York Worlds Fair en de onthulling van het standbeeld van Stuyvesant in New York City. Verleden jaar werden veel liefdadigheidsconcerten gehouden, waar van de opbrengst ten bate was van de pakketzending naar Nederland. Bij diver se gelegenheden heb ik veel Hollandse liederen in Fries costuum gezongen. Dit werd vooral door de aanwezige Hollan ders zeer geapprecieerd. Tot zover hebben wij de zangeres zel ve aan het woord gelaten. Wij willen er nog iets aan toevoegen. Bij het lezen van recensies in verschillende Engelse bladen over haar kwaliteiten als sopraan-zange res kwamen wij tot de conclusie, dat men haar over het algemeen waardeert. Zij heeft een volle stem en groot volume en boeit het auditorium met haar expressieve zang en bekoorlijke wijze van optreden. Zy is een zangeres, die haar stem in verband weet te brengen met een onge mene intelligentie en minzaamheid. De geest, die de geciteerde bladen ademen omtrent de zang en de persoon van Jeanne van Drooge, veroorlooft ons op te merken, dat de publieke belangstelling, wanneer zij op 30 Mei a.s. voor de Stich ting 19401945 in de Stadsgehoorzaal op treedt, niet gering mag zijn. Wij gaan inderdaad naar iemand luisteren, die ons volkomen vreemd is en waarover we nooit iemand hebben horen spreken, zodat we ons ap priori geen mening kunnen vor men. Doch onzes inziens staat haar onge twijfeld gunstige carrière, welke hier in weinige woorden is belicht, borg voor een goede avond. Wij hopen, dat Jeanne, die zoveel tijdens de oorlog voor onze land genoten over zee heeft betekend, ook in onze stad haar naam kan vestigen en dat zij haar capaciteiten ondanks het feit, dat zij kort geleden een operatie moest ondergaan, ten volle kan ontplooien. JUBILARISSEN BIJ „MINERVA" Op 23 Mei a.s. zullen de heren Chr. Vermey, C. F. Bouter, P. C. L. v. d. Lin den, allen buffetchefs en S. J. Oostveer, kantoorbediende, resp. 40 jaar en laatst genoemde drie personen 25 jaar in dienst zijn van de Sociëteit „Minerva". Kunst en Letteren CONCERT STUDENTENZANGKOOR EN STUDENTENKAMERORKEST. Het Leids Studentenzangkoor en het Leids Studentenkamerorkest brachten Dinsdagavond in de Remonstrantse kerk een prachtig programma ten gehore, dat echter wel wat overladen was. Voor het eerst hoorden wij beide ensembles, onder leiding van de Haarlemse dirigent George Robert. Robert heeft zijn schare uitste kend in de hand, zijn directie is sober en beheerst, zijn opvattingen zijn stijlvol en het klinkend resultaat is zeer bevre digend. Begonnen werd met „O Leyda gra- tiosa" van Cornelis Schuyt, een prachtig stuk van de 16de-eeuwse Leidse organist en componist, wiens madrigalen nog veel te weinig worden uitgevoerd. Een noviteit voor Leiden was „Egmond onthalsd", op een tekst van P. C. Hooft, getoonzet door Jan Mul. Dit werk is een mooie, interes sante compositie, waarin de tekst expres sief gedeclameerd wordt en op oorspron kelijke wijze verdiept in de orkestpartij. Van de beide madrigalen van Andries- sen is het geestige tweede het sterkst. Al de koornummers kregen een heel goede uitvoering. Ook in het Magnificat van Bach waren koor en orkest uitste kend; de altsoliste Mia Greeve gaf veel moois te genieten; jammer alleen, dat de mezzosopraan nu en dan hinderlijk on zuiver zong. De cellist J. Smits Sibinga speelde muzikaal, met goede techniek en mooie toon een sonate van Vivaldi. In het 5de Brandenburgse concert van Bach onder scheidden zich de violist Van Asbeck, de fluitist Muller en vooral de clavecimba- liste Corry Berkelbach van der Sprenkel, die de solopartij in het eerste deel wer kelijk voortreffelijk voordroeg. Hennie Schouten. INSTALLATIE VAN DE ARMENRAAD In de bovenzaal van Amicitia werd gis teren de nieuwe Armenraad door de burge meester geïnstalleerd. Het bestuur werd samengesteld als volgt: S. Menken, voorzitter, W. M. Heyl, G. F. E. Kiers, dr S. Rozemond mevr. C. Smits—de Wit, mevr. dr G. StiasnyWijn- hoff en mevr. J. H. Wichers Rollandet Touw. Als plaatsvervangende bestuursleden wer den aangewezen: Th. v. d. Btuigh, mevr. G. GathierBlanke, mr H. R. Goudsmit, F. A. M. Gründemann, E. A. M. Pleij, J. A. Riedel en H. I. J. Tobé. De burgemeester bracht de scheidende voorzitter, ir J. J. G. van Hoek, dank voor al wat hij gedurende drie zeer belangrijke jaren voor de Armenraad was geweest. In een korte toespraak bracht spr. in herinne ring, wat de Armenraad tijdens de bezet ting heeft betekend en sprak zijn waarde ring uit, zowel voor de adviezen, die het gemeentebestuur ontvangt, als voor de samenwerking op het terrein van het maat schappelijk werk. Nadat de burgemeester de leiding van de vergadering aan de heer Menken had over gedragen, hield mr D. J. Gorter, voorzitter van de Raad van Arbeid een inleiding over de Noodwet Ouderdomsvoorziening. EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen zal morgen worden waargenomen door: van Bockel, de Graaf, Postel en Simons. Hedenmorgen heeft de heer H. J. v. d. Steen een pas geboren postduif naar het Rijksmuseum voor Natuurlijke Histo rie gebracht. Het diertje had drie ogen en twee snavels. LEZING VAN MEJ. CLOUS TE LEIDERDORP In de cantine van de Touwfabriek hield de Ned. Herv. Gem. te Leiderdorp een wijkavond, speciaal voor de bewoners van het Zijlkwartier. In zijn openings woord heette ds Honnef de aanwezigen hartelijk welkom en zeide o.m-, dat deze avond door de kerkeraad belegd was om contact op te nemen met de Hervormde bewoners van deze wijk. Verschillende van hen toch plegen in Leiden ter kerk te gaan en zo is er dan geen enkele band tussen leden en kerk. Dit moet anders worden. Het plan is dan ook, om meer van deze avonden te organiseren en dan onderwerpen te behandelen, die momen teel urgent zijn. Vervolgens sprak mej. O. Clous, secre taresse van het Bureau Hervormde Raad voor Kerk en Gezin", over „de kansen en aspecten der Diaconie". In een historisch overzicht schetste spr. het ontstaan en de ontwikkeling der diaco nie, welke helaas geleidelijk aan van het wezen der kerkelijke saamhorigheid en hulpverlening was afgezakt tot een kwa lijk soort armenzorg. Zij wees op de vele wantoestanden en wanbegrippen op dit terrein en ging vervolgens nader in op de verblijdende verandering, ook op dit stuk van het kerkelijk denken. De taak der kerk is dezelfde, maar haar werk wijze anders en beter. Gezinshulp, voor lichting bij gezins- en huwelijksmoeilijk heden, sociaal werk in de gezinnen, va- cantie-zorg voor gezinsmoeders enz., al deze dingen zullen voortaan, centraal geleid door het Bureau Raad voor Kerk en Gezin, door de plaatselijke diaconieën worden aangepakt. In aansluiting aan deze causerie deelde ds Honnef nog mede, dat inmiddels van wege de Leiderdorpse kerkeraad een sociaal werkster is aangesteld. Het ia jammer, dat de andere kerken in dit op zicht afzijdig bleven en de him gevraag de medewerking niet wilden verlenen. De avond werd voorts opgeluisterd met zang van mej. Roelandse en piano- en vioolspel van de dames Van Doorn en De Bruyn. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van hedenavond 18 uur tot Zaterdag, 17 Mei, 8 uur waar genomen door: Apotheek Duyster, N, Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhel- minapark 8, tel. 26274. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Robert, z. van J. J. de Tombe en M. J. Pillekers; Willem, z. van N. Boom en A. Slingerland; Coenraad, z. van C. Bouwmeester en J. v. d. Born; Lena, d. van P. Bastiaan en J. W. Hol- verda; Cornelis, z. van W. Laterveer en C. van der Heijden; Suzanna, d. v. J. F. Mieremet en E. M. van Kampen; Connie, d. van B. van Klinken en S. E. Huisman; Baltus Martinus, z. van B. M. Rijnhout en P. M. Westdorp; Hendrikus, z. v. H. Faas en H. Blokzijl; Gerardus Nicolaas Maria, z. van G. M. Zwartjes en H. R. Müller; Jacobus Nicolaas, z. v. G. Onder water en A. W. Valentyn; Dirk Jacobus, z. van C. van der Zeeuw en J. G. Koene; Henri Dick Pieter, z. van S. M. Stolp en M. van Ommen; Maria Johanna, d. van J. Pardon en M. J. Gijsman; Astrid Qui- rina, d. van W. B. Roman en J. M. E. van Berkel; Anna Karina, d. van A. A. T. van Schie en P. Pape; Johanna Maria, d. van J. C. J. Blom en M. C. Colijn. OVERLEDEN: G. Mammes-v. Steenis, 77 jr; A. van Biemen, 6 jr; J. v. Heerin- ge-Kwestro, 72 jr; J. G. Leupen-Klene, 81 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 8