Schiphol herbouwd als wereld-luchthaven Met zulke werkers moet Wederopbouw slagen NIEUWK LEIDSCHE QOtJRANT WOENSDAG, 14 MEI 1947 \^De opbouw rani de cBommelerwaard NIET ALLEEN EEN KWESTIE VAN WONINGEN (Van een onzer verslaggevers). Wte van de Betuwe uit met de diesel de thans niet langer geïsoleerde Bommeler- waaTd binnesnelt, zal, no.g lang nadat hij de grote kerk hoog boven het welig groen van het nagenoeg onbeschadigde Zaltbommel heeft zien uitsteken, de illusie behouden tenzij hij beter weet dat dit land niets ernstigs overkomen is. Misschien zal hij er zich vaag over verwonderen, dat Hedel wei nig huizen telt en zelfs geen enkele kerk, maar reeds is hij Brabant in. Mensen in diesels vergeten snel, wat achter hen ligt. Inderdaad, Hedel, waar 95 pet. der boe ren woninkjes werd verwoest in twee bom bardementen (Sept. en Oct. 1944) en door langdurige artilleriebeschietingen, telt weinig huizen meer en zelfs geen enkele stenen kerk. De Protestantse kerk is een van de weinige gebouwen, die overeind zijn blijven staan, doch doorschoten is haar dak, onher stelbaar vernield haar spitse toren. Hedel toont het beeld van véle dorpen in de Bommelerwaard. Want vele kerken heeft de Duitser laten springen of met zijn geschut vernield. En ook de grote kerk in Zaltbom meldie door haar silhouet zo sterk doet denken aan de Rotterdamse St. Laurens viel bijna ten offer aan de wraakzucht van de bezetter. Nog op de morgen van. de be vrijding wilde een van woede bezeten Kriegs. oberst de springlading, welke in de toren was aangebracht, tot ontploffing brengen. Gelukkig heeft men dit kunnen beletten, maar als huiveringwekkend aandenken toont men u in Bommel nog de explosie-holten in de grijze steen. Wanneer het waar is, dat een streek gekenmerkt wordt door haar kerk torens, dan is deze Bommelerwaard wel op grove Wijze geschonden! Gelukkig brachten in Hedel en elders de Zwitserse noodkerkjes uitkomst. Ook op andere wijze kwam uit het buitenland hulp: een restauratiefonds te Washington bracht f 80 000 bijeen voor de herbouw van een Pro testantse kerk in Hedel. Woningbouw: dramatisch langzaam. Bet zwaartepunt der verwoestingen ligt aan de Maaskant, waar de gevechtshandelin gen. het hevigst werden. In Hedel gingen van de 1)10 boerderijtjes er 97 verloren, in Am- merzoden werden 09, ,in Maasdriel 46 wonin gen vernield. De opbouw gaat, zoals overal elders, dra matisch langzaam. Het bouwplan 1946 zal misschien ook ddt jaar nog niet verwezen lijkt worden. Dat van 1047 komt voorloopig zeker niet aan bod. Enkele cijfers? In de afdeling „herstel" werden van de 604 gegunde woningen er slechts 266, van de 238 boer derijen maar 1.17 opgeleverd. Eén kerk kwam gereed en twee van de 10 te repareren scho len. Bij de z.g. won ingwet-woningen is het niet beter. Van de 40 woningen in Ammer- zoden-Well is 25 pet. nagenoeg gereed; in Hedel staan er 6 van de 34 onder de kap, in Maasdriel-Kerkdriel zijn er van de 34 thans 6 glas- en waterdicht Er is gebrek aan hout, er is gebrek aan glas. Er is gebrek aan werklust onder de arbeiders, waarvan meer dan de helft van buaten de Bommelerwaard afkomstig is, voor wie de opbouw slechts een winstobject is en geen liefde tot de geboortegrond betekent. Er is een schromelijk tekort aan geschoolde arbeiders, waartegenover een beslist teveel aan bureaux, instanties en ambtenaren staat. Ziet het er donker uit voor de woning- opbouw in de Bommelerwaard? Zeker, en het kan geen kwaad zich er op te bezinnen. Lichtpunten: ruilverkaveling en coöperatie. Er zijn gelukkig ook lichtpunten. De Bommelerwaard, land zonder industrie, kent slechts land- en tuinbouw en wat vee teelt. Op haar vette rivierklei wordt het leeuwendeel van de cultuurgrond door gras land ingenomen. Doordat de dorpen voor het grootste deel tegen de dijken liggen aange drukt (vroegere angst voor overstromingen) en de afstand tot het vrijwel onbewoonde middengebied groot is, bestaat dit praktisch Uit slecht onderhouden wedland. Het gebrek aan wegen en de onvoldoende afwatering werken remmend op de ontwikkeling van dit gebied. Grote boeren zijn er weinig in de Bommelerwaard; die er zijn beheren de grond ndet rationeel. Er is een ontstellende versnippering van de weinige bouwgrond, temeer daar de pachtprijzen hoog zijn. De percelen zijn klein en onregelmatig van vorm. Percelen, behorend- tot een klein be drijfje, liggen dermate verspreid, dat van effectieve bewerking geen sprake is. Ieder, bekwaam of onbekwaam, probeert kleine boer te worden. Ruim 60 pet. van het aantal grondgebruikers bezit minder dan 5 ha grond, ruim 80 pet. minder dan 10 ha. Ruilverkaveling en coöperatie zdjn de enige mogelijkheden welke dit land kunnen redden. De ruiirverkavelingsplannen hebben reeds lang bestaan. Op heel wat boeren werkte echter het woord ruilverkaveling als een rode lap op een stier. De kans kwam echter na de oorlog. De meeste boeren zagen tenslotte wel in, dat men nu moest beslissen, voor misschien wel zolang de Bommelerwaard zal bestaan. Januari 1946 ging de ruilverka veling van Hedel er door en de rest zal wel volgen. Er komt dus nu een rationeler grondverde- hng, er komen wegen (boven Ammerzoden is men reeds druk met de aanleg bezig) er komt een betere afwatering tussen Well en Wellseind (er is een electrisch gemaal i.p.v. het oude gemaal bij Nederhemert geprojec teerd); de definitieve boerderijen zullen zo veel mogelijk verspreid worden opgebouwd, temidden van de bijbehorende grond. Br kwam ook hulp van buiten af en wel uat de Rijnstreek. Alphen a. d. Rijn, Aarlander- veen en Ter Aar adopteerden Hedel. Woer den de gemeente Maasdriel; Bodegraven en Reeuwijk, Ammerzoden. Behalve meubels en kleding werd een grote som bijeen gebracht, waarvan voor ieder der geadopteerde dorpen een werktuigdepót kon worden ingericht. Van het resterende geld heeft men rood bont Maas-, Rijn- en IJselvee kunnen kopen voor het negental opgerichte fokverenigin-. gen, vee, dat op deze weiden nu eenmaal beter gedijt dan het ter beschikking gestelde zwartbonte vee. Enige jaren geleden moesten de Bommeler- waarders hun pootgoed nog invoeren; in 1946 hebben de kortelings opgerichte coöperatieve pootgoedtelersverenigimgen bijna 1.000.000 kg goedgekeurd pootgoed in de handel gebracht, waarvan meer dan de helft naar vele landen van Europa werd geexporteerd; in 1947 zal deze opbrengst nog verdubbeld worden. Er zijn vier centrale pootgoed-bewaarhuizen gebouwd en er komen er in totaal zeven. In de oude melkfabriek te Nederhemert zal een pootgoedkoelhuds, een unicum in Nederland, dit jaar worden ingericht. Dan is daar de prachtige fruit- en groenteveiling, de lagere landbouwschool, de tuinbouwvakschool, de proeftuin met laboratorium. Dit alles is in niet onbelangrijke mate te danken aan de krachtige samenwerking tussen de land- en tuinbouwoonsulenten en de notabelen der ge meenten. Als kroon op hun werk heeft Volks herstel gemeend een grote land- en tuin bouw-, industrie- en bouwtentoonstelling te moeten organiseren, om te laten zien, wat ondanks de vele tegenslagen de Bommeler waard kan presteren. Deze tentoonstelling, de WABO (Wilskracht en Arbeidslust bren gen Opbuow) zal gehouden worden op 28, 29, en 30 Augustus. Wij hopen dat deze tentoonstelling de aan dacht zal trekken, die de Bommelerwaard in geheel Nederland- verdient. „IN DIENST DER KERK" WORDT OPGERICHT. De Chr. Nat. Werkmansbond en de Fede ratie van Herv. Mannenverenigingen heeft, met steun van de Ned. Herv. Synode, beslo ten een nieuwe organisatie in het leven te roepen onder de naam „In dienst der Kerk". Op 21 Mei wordt de oprichtingsvergadering in Hotel Noord-Brabant te Utrecht gehou den. Sprekers zijn de heer E. S. van Veen, voorz. C.N.W., ds H. W. te Winkel te Gro ningen en ds M A Krop, Geldermalsen. Het moge dan waar zijn, dat in het voor ons zoo vertrouwde Westen behalve Zeeland vooral de groote centra Rotterdam en Den Haag werden getroffen door de vernielingen, toch bleef Amsterdam ook niet geheel gespaard. We denken dan speciaal aan Schiphol, waar intussen al heel wat werk werd verzet. UITBREIDING VAN HET AMSTERDAMSE BOS (Van een onzer verslaggevers) Na twee jaren bevrijding ziet Amsterdam eens om zich heen en constateert dat in de haven 80 vernielde kranen een collectieve aanklacht vormen tegen Duitse verniel zucht. Op 5 Mei 1945 was van het uitgebrei de gebied der petroleumhaven die het meest te lijden heeft gehad van de germaanse vandalen, slechts een tank van 245 kubieke meter over van de 185.000 m3. Thans zijn weer 90.000 m3 in bedrijf. Ongeacht de vernielingen in het Noord- zeekanaal en in Umuiden is in de Amster damse haven voor f 60 millioen gesloopt. Havenuitbreiding In afwachting van het volledig herstel is men van gemeentewege intensief bezig aan andere objecten. Nieuwe havengedeelten, tot de aanleg waarvan reeds voor de oor log was besloten, zijn in bewerking. In het polderland aan beide zijden van de spoor baan naar Zaandam worden „Havens West" uitgediept. Hierdoor zal het in de toekomst mogelijk zijn, dat zeeschepen deze havens aandoen, zonder oponthoud bij de Hembrug. Waar nu nog de boer ploegt zullen later aan de oevers der havens industrieterreinen in gereedheid worden gebracht. De havens zullen een breedte van 225 meter verkrijgen. Voor de oorlog, toen het arbeidersbestaan door werkloosheid werd geteisterd, geschiedde het uitgraven met de hand. Thans is dit gelukkig niet meer nodig. Voorts is in dit buitengebied een nieuwe electrische centrale geprojecteerd ten be drage van f 600.000. In Amsterdam-West, EEN BUS VERTREKT OP MAANDAGMORGEN De huivering, die door ons allen heen slaat als we, Maandagmorgen kwart over zes saamgedromd staan op het Breeplein in Rot terdam, werkt nog na, wanneer de bus voor de Betuwe voorgereden is. De bus voor de Betuwe, die de arbeiders van de aannemersfirma Kleinendorst naar Och-ten en omgeving zal brengen, om er aan den wederopbouw te werken. lederen Maandagmorgen vijf uur uit de veeren. Jasper Kralendonk, die hartgrondig gaapt, zoo universeel gaapt, dat ie bij wijze van spreken een hoogstandje tusschen z'n eigen kaken zou kunnen maken, verfoeit op het uur dat de wekker treiterend afloopt, ieder keer den dag waarop hij besloot in vredesnaam dan maar loodgieter te worden. Z'n kwalificaties zouden me zeker in con flict met de hoofdredactie brengen. U be grijpt het zóó wel. Jasper Kralendonk lacht op Maandagmorgen geenszins tegen het leven. Zijn stemming is een trouwe weerspiege ling van die van z'n lotgenooten, die met hem de Breepleinsche wachtparade afgesloft hebben, voor de kille vlagen wegschuilend in een portiek en die met een eindelijk" in bus 186 gekropen zijn, „Of ie nooit komp" Dit kerkje van de Ned. Herv. Gemeente te Groenio is wei is waar geen pioauci van onze wederopbouw, doch het behoort in elk geval bij het beeld, dat de geteisterde streken van Nederland bieden. Het is een geschenk van de zusterkerken in Zwitserland. Er gaan koffers mee. De electricien heeft een voorraad draad en schakelaars op den kop getikt. Dat moet ook naar binnen. Een kleine dikke metselaar met geen andere bagage dan een broodzak en een goed hu meur vertelt van z'n zoon, die op weg naar huis in Dakar aankwam, „Nou Tc ben blij toe. Maar je moe niet geloove, dat ie nou een woord over z'n reis vertelle zal as ie thuis komt!" deelt ie den man naast hem mee, dien hij daar juist als z'n .slapie" heeft aangesproken. Natuurlijk heeft die recht op een dergelijke vertrouwelijke mededeeling. Nooit zal ie wat vertelle", vervolgt ie, meer in gedachten, dan tegen het slapie. De bus kraakt, de bank zwiept timmerlui, metselaars en stucadoors vliegen bijna mei hun hoofden tegen de zoldering. ..Das om wakker te worden," roept de chauf feur waarop Jasper Kralendonk hem meedeelt dat hij een onherstelbare metamorphose kan ondergaan. Tja het is de Eerste Kamer niet! ,,Kom je klaar in Waddenooyen?" vraagt dan de timmerman aan den man van het draad en de schakelaars. „Als ik er een mannetje bij krij wel. Ik heb z'n salaris voor deze week bij me. Als ie nou maar op komt dagen. Ik had allang klaar kenne zijn in Waddenooyen en in Och- ten ook. As ik maar materiaal had gehad. Maar dan moet je dit hébben en dan dat. Dan een stukkie zus en dan een stukkie zoo. 't Hangt je ten slotte meters de keel uit. De lol gaat er ook af op die manier. Maar nou ken ik voort, 't Is wel wat je noemt vulles materiaal. Moet je zoo'n schakelaar zien. Druk je met een beetje goeie wil met één drukkerd tot emmes. Ja zeg nou zelf. Maar 't is beter as niks. En as er dan maar goed gehouwen wordt. Hij bedoelt, dat er goede gaten in 't met selwerk geslagen worden voor de leidingen. ,,Je hebt er bij die t prachtig doen. Maar d'r is ook een oud houwertje en die maakt er niks van. Kun je alles overnieuw gaan doen. Dat schiet niet op". Misschien komt het door de opwinding van den electricien, misschien ook door het extra rookrantsoen, maar het is benauwd warm in den bus. Hé loodgieter, doe es een deurtje open! „Oké", zegt Jasper Kralendonk. Open kiert de deur. Frissche lucht erin. Warme eruit. Een weg. Een vaart. Een kleine stad, die Gorkum heet, waar de boeren in smalle straten vee ter markt geparkeerd hebben en tot vreugd van Jasper Kralendonk jonge dienstmeisjes die naar hun mevrouwen tijgen. De heele bus leeft mee met zijn pogingen de aandacht van het Gorkumsch schoon te trekken, maar we glippen op een handbreed tusschen een suffend koebeest en een blinden muur door een smalle straat in en een dijk op en het is Jasper Kralendonk niet gelukt! bij de Schinkel, dus in het Zuidelijk ge deelte, wordt 10 ha bestemd voor kleinere industrie. In de directe omgeving wordt de Sloterweg verbeterd om een goede aan sluiting te verkrijgen met de grote weg naar Den Haag en Rotterdam. Het bos. Het Amsterdamse bos in het Zuidwesten, groeit gestadig, al bemerkt men er nog niet veel van. In 1928 heeft de raad tot aanleg hiervan besloten. Het wordt een recreatie oord van 900 ha, begrensd door de Haarlem mermeer en de Amstelveense weg. Het is groter dan Regent Park in Londen, dat 875 ha beslaat en dan het Bois de Boulogne in Parijs van 525 ha. Het Vondelpark heeft slechts een oppervlakte van 50 ha. In het bos is de roeibaan 2200 meter lang en 60 meter breed. In de omgeving hiervan heeft men zich een watersport-complex ge dacht. Voorts zijn ontworpen siertuinen, sportvelden, speelweiden, hertenkampen, vijver, enz. Er zullen 170.000 personen kun nen verblijven, zonder elkaar in de weg te lopen. Het grondwerk van dit millioenen- object zal over drie jaar gereed kunnen zijn, waarna met de beplanting kan worden begonnen. Dagelijks werken hier circa 800 man. Schiphol. Ook op Schiphol is het druk. Een nieuw stationsgebouw van 200 bij 45 meter wordt opgetrokken. Hangars van 40 bij 100 meter en 9 meter hoog zijn nagenoeg gereed. Start banen zullen 1600 meter lengte beslaan. De mistbaan loopt zelfs tot 2Y2 km. Alle banen zijn minimaal 60 meter breed. Op het uitgestrekte Schiphol-terrein van 34 ha ligt 120.000 ton aan materiaal opge slagen. Ongeveer 5500 man zijn hier elke dag in actie. Een en ander om de Amster damse luchthaven tot een der veiligste toe vluchtsoorden der wereld te maken, inge richt voor de grootste luchtvaartmachines, waarbij terdege rekening wordt gehouden met de vele mogelijkheden op internatio naal luchtvaartgebied. Tenslotte is de hoofdstad met de woning bouw opnieuw begonnen". In de omgeving van het Amstelstation verrijzen 484 wo ningen, waarvan 55 voor ouden van dagen. De eerste woning kan in de eerste week van Augustus worden betrokken, de laatste in Februari 1948. Ontmanteling Duitse vesting. Dit alles werd ons getoond op een excur- si« vanwege de Dienst van Publieke Werken. Ter afwisseling zagen wij op onze tocht een bunker op het Museumplein springen. Het ontmantelen van de Duitse vesting vordert in totaal niet minder dan f 200.000. Dan zijn we nog even ver als toen de Duitsers hier met hun dwaasheden begon nen. De heipalen brengen f 120 per stuk op en de brokken beton kan Schiphol ge bruiken voor zijn startbanen en overige terreinen. A'DAMSE STUDENTEN WILLEN DE ACHTSTE FACULTEIT De Alg. Studentenver. Amsterdam (ASVA) dringt er in. een motie bij de minister van Onderwijs op aan, dat hij zo spoedig moge lijk zijn bezwaren tegen een faculteit voor sociale en politieke weten schappen aan de Gem. Universiteit aan de betreffende instan ties bekend maakt, opdat nog vóór de nieu we cursus deze faculteit kan worden inge steld. BONDSDAGEN CHR. GEREF. JEUGD BONDEN. Op Woensdag 6 Augustus wordt in Gronin gen de bondsdag van de Bond van Chr. Geref. J. V. gehouden en op 25 Juni die van de Bond van Chr. Geref. Meisjesver enigingen in de Zuiderkerk te Zwolle. De deur gaat dicht. Desillusie. Jamn^ van de frissche lucht. Maar Jasper is toch spraakzamer gewor den. Op weg naar Tiel over den d£k en tus schen de boomgaarden door, waar de paai» den met gele manen en hoeven loopen van® wege het bespuiting6materiaal voor de vrucht- boomen, zegt hij: Hé je dat gehoord van die stucadoors? Het blijkt dat Jasper een primeur wereld kundig mag maken. ,,Nou' zegt Jasper, „die beurden Zaterdag 92 pietermannen schoon op de hand en toen hebben ze meteen gezegd, dat re niet meer kwamen. Konden met het witten van pla fonds in de 6tad eenszooveel verdienen en ia veel gevallen meer. En dus zitten we weer zonder stucadoors!" Men zwijgt gesloten. Het is één klacht. Eén van de vele. Er zullen er nog meer volgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6