Wordt de kip met gouden eieren geslacht? 't Verklaarde NA TWEE JAAR BEVRIJDING Jongen springt uit raam van 8 meter hoogte nieuwe leidsche courant WOENSDAG. 14 MEI 19H REFFING INEENS SLUITSTUK DER GELDBLOKKERING Oud-min. De Wilde verdedigt de on dernemer Hofstra is zich van geen kwaad bewust. KVP vraagt verla ging van tarief. De ene minister houdt voet bij stuk. De andere weet niet, wat hij zeggen moet. (Van onze Parlementsredacteur) Wanneer wij nu reeds de balans opmaken van de debatten, die gisteren in de Tweede Kamer gehouden zijn (en vandaag worden voortgezet) over het Wetsontwerp Venmo- gensheffing ineens, dan kunnen wij gerust zeggen, dat de wet met vlag en wimpel er door komt. Niet, dat er bij de sprekers, van welke partij ook, bepaald groot enthousiasme te bespeuren viel. Zelfs de heer Hofstra (arb.), die zich- de grootste voorstander toon de, was niet blind voor mogelijk aan te voe ren bezwaren. Het thema, waarom de be raadslagingen zich bewogen was: wordt met deze heffing de kip met de gouden eieren geslacht, of wordt de kip zodanig gecureerd, dat er nog menig eitje kan komen. Of, om het met de woorden van de heer v. d. Heuvel (a.r.) te zeggen: bij wie komt de twee milliard, waar het om gaat, beter tot zijn recht, in de zakken van het Nederlandse volk, of in de staatskas. Deze vraag beantwoordde de heer Teulings (KVP) met een min of meer bezwaard hart ten gunste van de staatskas, hierin schoor voetend gevolgd door zijn partijgenoot v. d. Weijden. Zij werd volmondig ten voordele van de staatskas beslist door de heren Hof- sra, Schilthuis (beiden Arb.) en Hoogcorspel (comm.). De afgevaardigden De Wilde, v. d. Heuvel (beiden a.r.) en Van Dis (SGP) lieten de beantwoording nog in het midden, hoewel vooral de eerste de minister zo ver mogelijk wilde volgen. Alleen de heren Baron van der Feltz (c.h.) en Bierema (Vrijh.) meenden de minister niet te kunnen volgen en vertelden dan ook. dat het geld meer baten zou af werpen, wanneer het Nederlandse volk er zijn handel mee zal kunnen drijven. Wat moet België denken. Prof. Kernkamp, de Utrechtse hoogleraar in het Staatsrecht, die met 25 studenten op de gereserveerde tribune had plaas geno men om deze het parlement in practijk te laten zien, heeft gisteren niet geboft. Zoals wij in een deel onzer edities gisteren reeds 6chreven, werd, nadat enige sprekers het woord hadden gevoerd, het wetsontwerp tot goedkeuring van het culturele verdrag met België van de agenda afgevoerd, omdat mi nister Van Boetzelaer niet bij machte bleek, bij ontstentenis van minister Gielen, die het ontwerp eigenlijk had moeten verdedigen, de vragen te beantwoorden. Soms is zoiets niet zo erg, maar het wordt toch wel beden kelijk, wanneer men weet, dat minister van Boetzelaer, zowel als zijn collega dr Gielen, de wet moet medeondertekenen! Het begin van de zitting gisteren was dus niet erg ge lukkig. Maar verder was de behandeling van de Vermogensheffing ineens, al zijn er nog zoveel belangrijke en behartens- waardige dingen gezegd, nu niet zozeer geschikt, om publiek te trekken.. Daarvoor is een dergelijk onderwerp te tech nisch, terwijl bovendien door de zeer gron dige schriftelijke voorbereiding en het mon deling overleg tussen de Kamercommissie en de minister niet zo heel veel was overgeble ven voor de openbare behandeling. Vermogensheffing als noodmaatregel Zoals te voorzien was spitste in deze poli tieke vergadering het debat zich dikwijls toe op het verschil in zienswijze over de strek king van het wetsontwerp. Zo wees de heer Teulings (KVP) het principiële karakter, dat de heer Hofstra (arb.) in verschillende pu blicaties aan de heffing ten grondslag wenste te zien, radicaal af. Hij wilde het ministeriële voorstel uitsluitend aanvaarden als noodmaat regel, die werkelijk het sluitstuk van de geldsanering zou vormen. Toch had hij ook bezwaren: de lasten, die op het bedrijfs leven komen te drukken, achtte hij aan de zware kant. Dat betaling over vijf jaar kan worden uitgestreken, is goed gezien, maar bij amendement wilde hij deze termijn uit gebreid zien tot 8 jaar, een wijziging, waar tegen minister =-«•■•--- bezwaar maakte Verlaging v«.« uu.e. Heel voorzichtig polste hij voorts de mi nister, daarbij later o.m. gesteund door de heer De Wilde (a.r.) over een verlaging van het tarief over de gehele linie met 25 pet. Dit, om de druk op het bedrijfsleven zoveel mogelijk te verminderen. Hoewel hij deze druk niet onoverkomelijk vond, in tegenstel ling tot de heer De Wilde, die er een nog al hard hoofd in had. De minister betoogde in zijn antwoord, dat het tarief zeer zorgvuldig was overmogen en dat hij het volledig ver antwoord achtte, wat betreft de inbreuk op de particuliere eigendommen. Bovendien, behalve als middel tot verlaging van de staatsschuld, tot verlaging van het jaarlijkse begrotingstekort en tot het komen tot een zekere verdeling van de nationale armoede, moet de heffing dienen als sluitstuk van de geldsanering. Dit gehele ontwerp moet ge zien worden in het totale plan van minister Lieftinck tot sanering van de practisch fail liete boedel, die werd aangetroffen, nadat de Duitsers een zeer effectief wanbeheer hadden gevoerd. Het is steeds de bedoeling geweest het geblokkeerde geld zoveel mogelijk weg te zuigen door bijzondere heffingen. Hoe ho ger nu de heffing ineens is, des te spoediger is dat geblokkeerde geld verdwenen. Daar lang niet ieder, die geblokkeerd geld heeft onder deze heffing valt, is het zeer wel mo gelijk, dat er, nadat de heffing is afgelopen, nog een zeer groot bedrag aan geblokkeerd geld aanwezig is. Dit kan niet zo maar wor den gedeblokkeerd, omdat dan het evenwicht nog grondig kan worden gestoord. Deze uit latingen van de minister, reeds bij het mon deling overleg met de Commisie van voorbe reiding gedaan, hadden de vrees gewekt, dat de heffing ineens wel eens niet de slotacte van de geldsanering zou kunnen zijn. De minister zegde thans herhaalde malen toe, dat hij bereid was, het overschot aan geblok keerd geld vrij te geven, wanneer daardoor geen verstoring van het evenwicht was te vrezen, terwijl hij tevens een gewillig oor leende aan de heer Teulings (KVP), die had een eventueel te groot geblok keerd restant weg te zuigen door een bin nenlandse lening. Het alternatief. Ook de minister erkende het bestaan van bezwaren tegen de heffing, hoewel hij, even als de heer Hofstra (arb.) deze wel eens overdreven vond. Maatregelen zijn in voor bereiding, om de Herstelbank te doen bij springen, wanneer sommige bedrijven in liquiditeitsmoeilijkheden zouden komen. Maar de minister achtte deze heffing altijd nog beter dan één der beide alternatieven: in flatie, die een veel hogere belastingopbrengst zou garanderen, of (althans voor zover de budgetaire betekenis betreft) een verhoging van verschillende belastingen, die jaar lijks lasten op het bedrijfsleven zouden leggen. De eer van de ondernemer Niet alleen dingen, die rechtstreeks met het wetsontwerp te maken hadden, kwamen -i de orde. Uitermate interessant was het oog, dat de heer De Wilde (a.r.) hield FELLE BRAND BRACHT HEM IN DOODSANGST Gistermiddag is brand uitgebroken in A. G. van der Drifts Meubelfabriek, ge vestigd Emmastr. 2527 te Vlaardingen. De brand was ontstaan in de lakspuiterij op de bovenste verdieping. Einige arbei ders, die daar aan ihet werk waren, zagen een vonk uit de ventilator springen. Daar op deze zolder veel brandbaar materiaal lag, stond de lakspuiterij in een ogen blik in lichte laaie. Een der jongens, de 17-jarige L. Stout uit de Krugerstraat 22, schrok zo hevig, dat 'hij pardoes uit het 8 meter hoog gelegen raam sprong en met een ernstige schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. De brand weer was spoedig met veel materieel ter Wilde een vrouw treffen in haar kind Een afschuwelijke moordaanslag te Eindhoven Iemand uit Vught had kwestie met een vrouw in Eindhoven en om zijn wraak te koelen, pleegde hij Zaterdag een moord aanslag op haar 12-jarige zoon J. J., meldt „Oost-Brabant". De man vertelde aan de knaap, dat hij vroeger bij een circus was geweest en een mooi kunstje met boeien kende. Zo lokte hij de jongen mee naar het Eindhovense kanaal in de buurt van Nuenen. Hier bond hij hem een ijzerdraad om de benen en wierp hem vervolgens in het water. Op zijn rug zwemmend wist het slachtoffer echter de overkant te bereiken, waarop de man hem nazwom en met een schoen in het gezicht sloeg. Op het hulpgeroep van de jongen nam hij echter de vlucht en is nog niet opgespoord. tegen de heer Hofstra (arb.) Deze laatste had bij de behandeling van de Belastingherzie ning 1947 een niet al te vriendelijk beeld op gehangen van de ondernemers. De heer Stik ker had in de Eerste Kamer, naar mr de Wilde citeerde, geconstateerd, dat dergelijke rancuneuze schimpscheuten schade deden. Mr de Wilde achtte het optreden van de heer Hofstra in strijd met de ontwikkeling, die bijv. de Stichting van de Arbeid heeft gebracht, waarin arbeiders en ondernemers tezamen de problemen behandelen. Ook wees hij er op, dat bijv de Handelshogeschool te Rotterdam en ook die te Tilburg totstand zijn gekomen juist op initiatief van ondernemers. De heer Hofstra ging hier op in en meende helemaal niet in het algemeen over „onder nemers" gesproken te hebben, doch alleen maar het slechte deel bedoeld te hebben, dat niet wil werken, als er niet veel wordt ver diend Hij werd echter later uit de droom geholpen door de heer v. d. Heuvel (ar.), die letterlijk citeerde, hetgeen de heer Hof stra destijds had gezegd. Hoe hij herhaalde malen had uitgeroepen, of er dan .nie mand" bij de ondernemers was, die zijn na tionale taak van opbouw verstond. Inderdaad, wie in dit verband over niemand" spreekt, bedoelt toch wel, dat de goeden tot de uit zonderingen behoren plaatse en wist de brand, die zich ernstig liet aanzien, tot de bovenste verdieping te beperken. De andere verdiepingen kre gen veel waterschade. Alle schade wordt door de verzekering gedekt. JHR MR v. d. GOES VAN NATERS LEEST GEHEIME RAPPORTEN Blijkens een bericht in, „Het Vrije Volk" protesteerde jhr. mr. M. v. d. Goes van Naters, voorzitter van de Tweede-Ka merfractie van de Partij van de Arbeid, bij de Regering, tegen het feit, dat, in een geheim rapport van de Ned.-In- disohe spionnagedienst wordt beweerd, dat de heer Palar, lid van de Partij van de Arbeid, in Indië vertoeft, om in op dracht van de Sow jet-Ambassade in Den Haag contact te leggen tusschen Sjahrir en de Sowjet-Unie. RIJWIELBANDEN VOOR HAAGSE RANDGEMEENTEN Het Tweede Kamerlid Deering heeft Minister Huysmans gevraagd, voor bewo ners van Voorburg, Rijswijk en Wasse naar de normen van het verstrekken van rijwielbanden gelijk te doen luiden aan die voor Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Voor deze steden geldt nl. niet de bepaling, dat verstrekking van banden alleen kan plaats vinden, indien niet van een openbaar vervoermiddel gebruik kan worden gemaakt. (Vervolg van de vierde kolom) Hongarije inbegrepen, teneinde tot een .tol linie" te komen, waar de prijzen gecontro leerd en de handelsbarrières verlaagd moeten worden. Wat Schacht voorstelt is interessant genoeg, maar de geallieerden zullen er voorhands weinig voor voelen. Schacht's rol is uitgespeeld en heel Duitsland diende reeds Lang het gecontroleerde „werkkamp" te zijn, om de schade, vooral ook aan kleine staten, te vergoeden. C Maatregelen inzake de^ "1 I Duitse noodtoestand. UltZlCHl _>e aesthetische en morele mens zal geen Duitser het trieste lot toewensen, dat de leiders van het regiem, waarvan de Duitser nog slechts twee jaar geleden, de „actieve" slaaf was, beschoren hadden voor de over rompelde volkeren van Europa. Men kan er zeker van zijn, dat de nazi-vos de passie preekt en het verstandig is op de democra tische kippen te passen. De Duitse burger wordt herwaarts, derwaarts getrokken, naar mate een ideologie hem meer macht voor ogen tovert en hij spreekt de taal van degene, die hem het meeste voedsel verschaft. Maar niet slechts uit aesthetisch en moreel prin cipe, uit godsdienstige of humanitaire over wegingen kan men de, vooral sinds de mis lukte conferentie van Moskou dreigende- chaos in Duitsland, niet laten voortbestaan, neen, het zijn behalve deze leidende begin selen, óók de utilitaire factoren, die verbete ring van de precaire situatie eisen, opdat Duitsland niet ten prooi valt, door wanhoop gedreven, aan een uiterst links of rechts extremisme. Want de herboren „democratie" in Duitsland is een etiket; de „pushing po wer" in de Duitse psyche was ,,der Sieg" en ter realisering van die drangis de Duitse burger bereid, zich in allerlei politieke boch ten te wringen. Een chaotisch Duitsland wordit wegens een natuurwet ovengeheveld naar het Sowjet-Rusland en het is dus zaak, de omvang der ramp te beperken. Men kan het Lord Pakenham, de Britse minister, die verantwoordelijk is voor het bestuur van de Engelse zone, nazeggen, dat men geen ijzer met handen breken kan en de Duitsers zelf, vooral de boeren, hun medewerking dienen te verlenen. De Amerikaanse gouverneur voegt daaraan toe, dat men desnoods via de macht der bezettingstroepen de boeren, kan dwingen, met het achtergehouden voed sel op de proppen te komen. Maar de hou ding der boeren, die de zwartehandelaren in de kaart spelen, verklaart natuurlijk niet he lemaal de noodtoestand, waarin 't Duitse volk is komen te verkeren. Met conferenties alléén, die dan nog ten dode gedoemd zijn door innerlijke tweespalt der overwinnaars, die eerst als wapenbroeders, zij aan zij streden, stopt men de magen der Duitsers niet vol. Er heerst in Duitsland, afgaande op de verslagen van tal van correspondenten en de beschouwingen in buitenlandse bladen een soort van geestelijke, economische en politieke paralyse, welke mede op het henstel van Europa een verlammende invloed heeft. Wat na 1919 een „Putsch" heette, van links of van rechts, kan men nu bestempelen als communistische of nazi-agitatie, met woelin_ gen, stakingen en al wat daarmede annex is. Zo vernemen wij ook thans weer, dat Duitse autoriteiten en partijleiders dreigen te zullen aftreden, dus de boel op stelten willen zetten, als er geen verbetering in de voedseltoestand komt. Leiders van vak verenigingen stellen de Britse bezetters een voudig een ultimatum. In het Wuppertal (Barmen, Elberfeld) verklaren de gemeente ambtenaren, dat de water- gas_ en electrioi- teitsvoorziening in gevaar komt, omdat bijna een derde van het personeel ziek is, tenge volge van ondervoeding. Zo is men er in Beieren toe .gekomen een conferentie te hou den van alle minister-presidenten der „Lan der", waarbij men concludeerde, dat Duits land in geen geval nog zo'n wintermdsère kan verdragen, dus dat er maatregelen ge troffen moeten worden, voorèl omdat de voorraden op zijn. Deze chaotische toestand is gunstig voor de politieke oogmerken van Rusland en de tweede „Moskou-conferentie," al wordt die elders gehouden,, volgt eerst over een half jaar. Ook uit Londen wordt gemeld, dat de Britse ministers dringende besprekin gen hebben gevoerd met de hoogste autoritei ten uit de Britse bezettingszóne en de be langrijkste Engelse bladen wijzen met op vallende „headlines" op de steeds ernstiger wordende situatie in Duitsland. Bevin zal in het Lagerhuis mededeling doen van een be langrijke administratieve en economische maatregel, betreffende een meer intensieve, practische samenwerking in de Anglo-Ame rikaanse zones. Het feit, dat ook Sir Douglas, militair bewindvoerder in de Britse zone naar Londen gevlogen is en de chef van, de staf, generaal Robertson aan de oonferentie deel neemt, wijst er op, dat algemeen wordt in gezien, dat uitstel inderdaad tot een débacle zou kunnen leiden. Dit staat vast, dat de mensen in Duitsland op hun beurt honger lijden en ongeveer 450.000 ton meel per maand benodigd is voor de komende drie maanden om de crisis af te wenden. Ook po litiek-administratieve maatregelen worden te Londen overwogen. Amerika zou een Duits parlement voor de Westelijke zones wensen, aangezien Moskou geen oplossing bracht, terwijl Engeland een dergelijke krasse maatregel nog niet aandurft, teneinde de klove tussen Oostelijk en Westelijk Duitsland niet nog meer te verscherpen. Men weet reeds uit de telegrammen", dat de bizonale in stanties, die zich thans nog bevinden in Min den, Stuttgart en Bielefeld, over een half jaar naar Frankfort aan de Main zullen wor den overgebracht, teneinde in de zones een meer uniform bestuur te bewerkstelligen. De politiek van het gereconstrueerde kabinet Ramadier, dat zich iets verder van Moskou afwendt, wijst er op, dat óók Frankrijk meer geneigdheid toont zich bij een „Westelijk blok" aan te sluiten. Te Londen komt tot uiting, dat de Duitse uitvoer verhoogd moet worden ter compensatie van de invoer van levensmiddelen. En wat zegt nu Scha (dit, Hitler's financiële adviseur? In een verkla ring aan „Associated Press" geeft hij een „herstelplan" waartegen het tribunaal te Stuttgart blijkbaar geen bezwaar had: „Wtf moeten verwachten goederen of mensen te zullen exporteren." Eén derde tot twee vijfde van de Duitse bevolking moet door importen worden gevoed en indien men Duitsland niet wil laten verhongeren, moet er een manier gevonden woTden, zodat het land niet een last blijft voor de.geallieerde belasting betalers. Derhalve moet Duitsland voor zijn industrie een markt vinden, die niet nadelig is voor de export van andere landen en toch de Duitse levensmiddelen-import verzekert. Het ei van Columbus, dat echter niet ter uit broed img in het nest der Russische invloeds sfeer moet worden gelegd-, want Schacht be oogde samenwerking van Duitsland met Oost- Europese landen, Roemenië, Bulgarije en Een verouderde gramofoonplaat

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3