Samenleving rijp voor wereldheerschappij Wat er in de omliggende plaatsen voorviel De rechter strafte de kleine misdaad NIEUWE LEIDSCHE COURANT a DINSDAG, 13 MEI 1M1 COMMUNISTEN ORGANISEE- REN DE DEMORALISATIE n») In het eerste artikel onder den titel Sa menleving rijp voor wereldheerschappij' gaven wij de visie van den Amerikaan Burnham op don communistischen drang naar wereldheerschappij. In het tweede deel van zijn artikel in de Amerikaansche „Mercury" gaat hij na, op welke manier'de Sowjets de verwezenlijking van hun doel nastreven. Hij werkt met concentrische cirkels. De binnenste is het Euratische vasteland, het hartland waarin de Sowjets him macht consolideeren. Het is de binnenste vestinggordel voor een derden wereldoorlog. De cirkel rond die kern is die der opslorping. Zij omvat alle landen die direct aan Rusland grenzen en die zeker binnenkort zullen vragen in de Sowjet-Unie opgenomen te worden. Daaromheen ligt de cirkel der overheersching, die Korea, Mant- sjoerije, Noord-China, het midden Oosten, de Balkan, Oostenrijk, Duitschland, Polen, Scandinavië en Finland omvat. In den cirkel der ,oriënterenden invloed" liggen: Midden- en Zuid-China, Italië, Frankrijk, de kleine West-Europeesche landen en Latijnsch Ame rika. Rusland tracht hen te beïnvloeden en een Sowjetgezinde buitenlandsche politiek te doen voeren. In Scandinavië bevordert het communisme de democratie om zijn be weging goed te doen functionneeren. De buitenste cirkel omvat de Ver. Staten en het Britsche gemeenebest. Hij heet: in filtratie en ondermijning. Het doel is: Ame rika te desinteresseeren voor alles wat Eurazië aangaat zelfs door den bijstand der V. S. te winnen en binnen te dringen in het weefsel der Ver. Staten door sabotage, spion- nage en opruiïng. Het feit dat het communis me ergens weinig stemmen haalt bij een verkiezing is niet belangrijk. De kleine, welbewuste minderheid is nuttiger dan 'de vormelooze meerderheid. Aan die kleine organisaties ontbreekt het niet. Rauschning schreef reeds in Hitler's eigen woorden", dat de flihrer zijn systeem van de commu nisten had afgekeken. Het was dan ook kinderwerk bij wat de Sowjets in de we reld opbouwden aan cellen! Het heele Amerikaansche weefsel van de kleinste sport clubs tot de hoogste regeeringskringen is met agenten bezaaid. Geweldige sommen worden er aan gewijd journalisten, publicis ten, tijdschriften en filmmagnaten te win nen. Menig radiospreker, die, over kostbare inside information" beschikt, weet niet, dat ze langs vele wegen uit Moskou komen. Zij hebben de beste propagandamachine van alle tijden. Dit apparaat bereidde de V. S. L VAN EES OVERLEDEN. Zondagmiddag is op 49-j. leeftijd over leden de heer I. van Ees, die 22 jaar, eerst als boekhouder, later als procura tiehouder, bij de rotografure in dienst is geweest- De overledene was een gezien man, die de rust welke hem bezielde, in het personeel wist uit te dragen. Zijn nuchtere inslag en juiste kijk op het leven, hebben veel waardering afgedwon gen. De begrafenis is bepaald op Vrijdag 16 Mei a.s.. om half 3 op de begraaf- „Rhijn'hof". BOND VAN SPEELTUIN VERENIGINGEN. Uit het jaarverslag van de Bond van Speeltuinverenigingen, dat gisteravond in de jaarvergadering werd uitgebracht, blijkt dat 2500 gezinnen bij de Speeltuin verenigingen in Leiden zijn aangesloten en het aanta' -n nog steeds stijgt. De Bond is voorr - een spelleiderscursus te organiseren en ook voor Leiden een potplantkweekwedstrijd op het program ma te plaatsen. In het bestuur van de Bond van Speel tuinverenigingen werd met algemene stemmen tot 2e secretaris de heer G. de Koning gekozen, terwijl de le voorzitter en de le penningmeester werden her kozen. Voor het congres van de Ned. Unie van Speeltuinorganisaties, dat op 14 eri' 15 Mei te Leeuwarden wordt gehouden, werden twee Leidse afgevaardigden be noemd. Op 27 Mei a.s. zal het bestuur re cipiëren" in verband met het 10-jarig be staan, dat op 28 Mei zal worden gevierd op een feestavond in de Stadsgehoorzaal. KANTONGERECHT J. B. uit Oegstgeest had horlogeband jes voor f 4.50 verkocht. Hij had deze bandjes voor f 3 van een onbekende man. zonder factuur gekocht. Onlangs kreeg u f150 boete, en nu staat u weer hier terecht, f 50 boete met verbeurd verklaring der bandjes, met de waar schuwing dat bij een derde overtreding de zaak wordt gesloten. E. K. had, rijdende met een auto in de Groenesteeg, bij nadering van de Heeren gracht, geen voorrang verleend, met ge-' volg, dat een botsing plaats vond. Eisch O.M. f35 boete of 15 d. h.; uitspraak f20 boete of 8 d. h. A. P. H. had van A. H. S. te Hillegom een gebruikte auto zonder waardebewijs voor f2000 gekocht. Daar hij artist is, wilde hij met deze auto de kermissen afreizen. Bij deskundig onderzoek was gebleken dat de banden zeer slecht wa ren, de stuurinrichting en zittingen ver sleten, en volgens deskundige was de auto f650 waard. Verd., die geen rijver gunning heeft, kreeg f 100 boete, met teruggave der in beslag genomen auto, met bepaling dat hij deze auto in geen 2 jaar mag verkopen. Daarna moest A. H. S. uit Hillegom terechtstaan, die de auto voor f2000 aan H. had verkocht. De heer Bakker, die voor S. optrad, erkende het feit, doch zeide. dat hij ter goeder trouw was ge weest. Hierop werd S. W. uit Hillegom gehoord, die de auto voor f2500 aan S. verkocht had. De rechter legde f 200 boete op. voor op het optreden van Tito In Joego-Sla- vië en een Beirut in Polen. En ze werden geaccepteerd, dwars tegen alle afspraken en beloften in! Na VJ-day organiseerden de Sowjets de „Bring the boys home mo vement", de actie om de Amerikaansche soldaten uit Duitschland en Japan terug te voeren. Ze werkte voortreffelijk. Eisenho wer is niet voor niets doodelijk ongerust. Nu al gelooven vele Amerikanen dat tota litarisme een hoogere vorm van democra tie is, dat er geen inmenging moet zijn in China en het midden-Oosten, dat de V. S. in het buitenland (Griekenland en Turkije) fascisme aankweeken. En intusschen breken overal ter wereld tegelijk stakingen uit, behalve in Rusland; zijn de Nederlanders in Indië, de Franschen in Indo-China, de Engelschen in India „ver drukkers" en die volkeren gelooven zelf dat ze het zijn. Over Rusland spreekt niemand dan met diep ontzag en eerbied. Maar indien alles volgens plan verloopt, zullen de V. S.t als de open strijd komt, zoo geïsoleerd zijn, zoo verzwakt inwendig, dat SCHOUTEN EN BRUINS SLOT TE BATAVIA GEARRIVEERD De heren Schouten en Bruins Slot zijn Zaterdag te Batavia aangekomen. Op het vliegveld werden zij verwelkomd door dr Osinga, namens de Regering, dr Sanders namens de Commissie-Generaal, door de hoofd-legerpredikant en vertegenwoordigers der Chr. Staatkundige Partij en der verbon den politieke partijen. zij zelfs geen partij kunnen geven. Met den val der V. S. zal de laatste hinderpaal op den weg naar de wereldheerschappij weg genomen zijn. Daarom: wie bidden kan doe het, dat de oogen open gaan voor het gevaar der „mooie" Russische films, voor de misdadig heid der „begripspolitici", die ons eerder den das omdeden, voor het juiste inzicht in hetgeen onder onze oogen in de wereld ge beurt door Wallace's propaganda, met Indië, met het E.V.C. Want opnieuw is een harige klauw uitge strekt naar de kelen onzer kinderen en mis schien zelfs wel naar de onze! I in het no. van 23 April. Daarin werd abusievelijk gesproken van Burham i.p.v. Burnham. ALPHEN a. d. RIJN Alphens Zwembad is met ingang van gisteren weer voor het publiek openge steld. De onlangs opgerichte vereniging „Alphens Belang" houdt Vrijdag a.s. een vergadering,, de voorlopige Statuten en het Huishoudelijk reglement zullen dan definitief worden vastgesteld. De kerkeraad van de Geref. Kerk van Oudshoorn besloot het aantal ouder lingen met twee en dat der diakenen met één uit te breiden. Bij de fa. Oosthoek en Zn. werd een hoeveelheid lood gestolen. Door de poli tie werd een zekere M. aangehouden, die na verhoor bekende. HAZERSWOUDE Morgen wordt de jaarlijkse Emma- bloemcollecte gehouden voor de T. B. C.- bestrijding. GEBOREN; Albertina C M, d v B Th v Beek en A v ZijL ONDERTROUWD: J R W Geers, 24 j en J P Ooms, 22 j; J J Duijndam, 33 j en G C Verbeij, 34 j; J de Koning en D v Straalen, 25 j; P Groen, 41 j en H M Zwaan, 33 j. GETROUWD: W v Veen en T v Zanten; G Cramer en W C v Leeuwen. OVERLEDEN: T Coenraad, 80 o; A C Ammerlaan-van Schaik, 37 j; R Pleun, 73 j. NOORDWIJK. De collecte in de Bevrijdingsweek gehouden ten bate van de stichting 1940'45 bracht op f1740. GEBOREN: Johanna E., d. v. L. van Limburg Stirum en A. J. L. M. v. Vre- denburgh; Johannes G. M., z. v. J. G. Hoogeveen en M. C. Verkley; Hendrikus G., z. van J. P. van der Zalm en M. G. de Haas; Suzanna A., d. van P. Wijn bergen en L. van Beelen; Geertruida C., d. van N. van der Poel en J. Baksteen; Philippus A. J., z. van H. A. Gordijn en M. G. van der Wiel; Jacobus J., z. v. C. Vermeulen en G. M. Smit; Martinus J. G. M., z. van M. J. de Ridder en A. M. de Haas; Martina J., d. v. G. Geusebroek en M. J. Stoffels. OVERLEDEN: N. van Konijnenburg, 73 j.; J. van der Bent, 74 j.; A. A. C. Martijn, 62 j. ONDERTROUWD: P. J. H. Koelewijn, 22 j. en J. A. Salman, 26 j.; J. P. van der Hulle, 24 j. en B. van der Horst, 26 j. GETROUWD: J. A. Hermans, 42 j. en C. J. van Dijk, 42 j.; C. Th. Borst. 32 j. en J. J. van der Linden, 22 j.; C. J. Jue, 21 j. en D. Vlieland, 19 j. NOORDWIJKERHOUT. Hedenavond 8 uur zullen de Jong Hervormden in de Gemeentewoning ver gaderen. Tot schrijver bij de PTT is met in gang van 1 Juni a.s. benoemd de heer A. v. d. Tang. Bij P. de J. op de Zilkerbinnenweg zijn twee fietsen uit de kelder gestolen, welke de politie later zonder banden in een sloot heeft teruggevonden. Ook heb ben er daders een schaap medegenomen. SASSENHEIM De gehouden collecte ten bate van de „Vereniging voor Werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden" heeft f 454.51 opgebracht. De heer G. Demminck, ambtenaar Plantenziektekundige Dienst, herdenkt 12 Juni a.s. het feit, dat hij 25 jaar ge leden op Sassenheim werd aangesteld. Geboren: Barbara J. M., d. v. Th. J. v. d. Vlugt en M. A. Smakman; Theresia Th. M., d. v. J. B. Langbroek en C. H. M. C. Beijer; Jan N., z. v. M. Bouta en E. C. de Vos. Overleden: W. W. Heijns, 78 j.; W. Speelman geb. Koster, 76 j. Ondertrouwd: J. v. Steijn, 27 j. en E. M. v. d. Geest, 25 j.; Joh. W. de Rooij, 34 j. en A. M. v. Kesteren, 23 j. VOORHOUT Na 24 jaren van noeste vlijt en harde arbeid is aan de heer Jan de Roode de eer te beurt gevallen een benoeming te ontvangen tot besteller in vaste dienst der P.T.T. In die 24 jaren is het hem niet steeds voor de wind gegaan. Hij munt uit door nauwgezetheid en accuratesse en geniet allerwegen sympathie, niet in het minst van de bevolking en van zijn collega's GEBOREN: Cornelia J M, d van P C v d Berg en Th Heemskerk; Gerda M, d van B D Morits eo D Knetsch; Maria C N, d van P H Hermans en M A Turn hout; Jan Genrdt, z van D Bol en E Tijsen; Ida ,P d van C de Groot en H van Leeu wen. ONDERTROUWD: H P Hooymans, 29 j en Th M H Prins, 27 j. GETROUWD: L Th Koelewijn, 27 j en A Cl Turenhout, 22 j; J de Mooy, 24 j en W van Vliet, 24 j; P van Zuylen, 28 j en M M Montanue, 23 j. WOUBRUGGE Voor de tweede maal in korte tijd ont stond er brand by de landbouwer Noor- dam alhier. Evenals de vorige maal waren ook nu weer kinderen de daders. Door het spe len met hieifers veroorzaakten zy, dat een, op het erf opgeslagen, voorraad stroo in vlammen opging. Door het kordate op treden van de brandweer bleef de brand tot deze stroovoorraad beperkt. Geboren: Lena, d van J G Bracht en T Havinga; Riekje J d v K A Dijkstra en K A van Leeuwen; Barbara C M d van J E van der Meer en C M Zoet. Getrouwd: A A van Berkel en E W Volwater. TUINBOUWO VERZICHT Het was deze week voor velen een week van teleurstelling. Door de strenge win ter is het product Witlof dit voorjaar erg laat en ook daardoor komt de aanvoer in een betrekkelijk kort tijdsbestek. Het aanbod is dientengevolge groter dan de vraag en daling van de prijs was al spoe dig een onvermijdelijk gevolg. En aange zien er wel maximum- doch geen mini mumprijzen bestaan lag de strop voor het grijpen. Er is veel verloren in deze voor afgaande 10 dagen. De grote massa ging tegen f 16.- tot f 20.- per 100 kg, een enkel partijtje mocht het tot f 25.- per 100 kg. brengen, maar ook de hoogste prijs is nog niet winstgevend, begrijpe lijk dat de lagere prijzen veel verlies ga ven. Ook voor radijs waren de vooruit zichten niet moedgevend; een prijs van f 8f 12.50 voor de eerste dagen van aanvoer belooft niet veel goeds. Spinazie van de koude grond kwam er nog niet veel, doch het grote kwantum wordt spoedig verwacht. Ook hiervoor was de prijs onvoldoende, van 1020 cent per kg. Voor waspeen worden nog steeds beste pryzen besteed, maar het zijn nog maar enkele tuinders, die hiervan profiteren; late soort varieerde van f 56f 78, per 100 kg., tweede soort zelfs f 18f 34, kro ten gaan nog in massa naar de Oosterbu ren voor pryzen van f 7.20f 8 in de eerste soort Gelukkig dat de Duitsers dit product in massa afnemen, anders liep het op een groot fiasco uit voor de tuinders, mogelyk zou de belt wel de klant moeten worden. De aardappelen komen flink voor de dag; de massa staat al in „de regel". Naar verluidt zal er een regeling in de maak zijn, die be vredigend is voor de telers, nd. bevredi gende maximjumpryzen. Het nieuwe ge vaar voor de groente-export dreigt nog steeds, n.L de bekende kever, het dier tje dat de invoer in Engeland moet rege len. Het malle in deze aangelegenheid is. dat, al lust de kever b. v. geen sla, dit diertje de keverachtigheid gaat uithalen, om in de sla te kruipen, als men in Enge land onze sla niet meer belieft. Geluk kig is er aan de andere kant, de Oostkant, nog vraag genoeg, waardoor men de gang naar de mestfaalt hoopt te voor komen. KATWIJK a/d RIJN, 12 Mei. Spinazie 12—15, prei I, 11—17, H, 1—5, rabarber 49, radijs 3-5.50, witlof I, 1732, H, 10—11, kroten 5.50, sla 10, alles per 100 kg. In R'dam zijn 9 mannen en 1 vrouw ge arresteerd wegens roulettespel, o.w. de 48-J. Haagse slager S. C. D. G.. op wie f 2336 werd gevonden. HAAGSE POLITIERECHTER. H. L. te Voorschoten was geducht aan het knoeien geweest in de distributie bescheiden, die hij in ruime mate had verhandeld. Daarvoor vorderde de Offi cier nu zeven maanden gevangenisstraf. Na het pleidooi van de raadsman, ver oordeelde de rechter tot zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief. Het verhandelen van distrubutiebonnen bracht J. v. H. uit Leiden in aanraking met den politierechter, doch daar het de eerste maal was, wilde de Officier volstaan met de eis van f 25 boete of 10 dagen hechtenis, en dan voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met twee jaar proeftijd. De rechter besloot tot dit laatste, doch bepaalde de boete op f 15 of 10 dagen hechtenis. A. C. H. te Leiden werd door de Offi cier aangezien als zwarte handelaar in bonnen en daarom vond hij het nodig verdachte naar Veenhuizen te zenden. De eis was veertien dagen gevangenisstraf en vijf maanden Veenhuizen, met bevel tot onmiddellijk gevangen nemen. Het vonnis werd drie maanden gevangenis straf met bevel tot gevangen nemen. Wegens het verhandelen van Belgische shag, vorderde de Officier tegen M. F. v. L. te Leiden f 50 boete of 20 dagen hech tenis en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met twee jaar proeftijd. De politierechter veroordeelde conform de eis. De Officier vond dat de arbeiders op de textielfabrieken in Leiden toch al in een bevoorrechte positie verkeren, boven andere mensen, omdat zij extra wol ontvangen. En daarom was het te erger, dat de fabrieksarbeidster A. T. wol had meegenomen uit de fabriek waarin zij werkte. De eis luidde dus veertien dagen gevangensstraf. De rechter veroordeelde tot 10 boete of 5 dagen hechtenis, en voorwaardelijk 2 weken gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De koopman S. R. te Leiden had in Am sterdam vijftig versnaperingskaarten ge kocht, die hij in Leiden weer van de hand deed. De Officier zag er een stevig zwart handeltje in, al zei verdachte dat het maar een enkele maal was gebeurd. De eis luidde drie weken gevangenisstraf, waartoe de rechter veroordeelde. Omdat de winkelier P. F. M. H. te Lei den een tekort in zijn bonnen had, als ge volg van diefstallen, had hij versnaperings kaarten gekocht, die dan weer omgeruild zouden worden in sigarettenbonnen. De Officier vond het een glad verkeerde me thode die verdachte toepaste, en vorderde 3 weken gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde conform die eis. De manufacturier J. v. d. B te Bos koop had gebruik gemaakt van een rij bewijs, dat vervalst was. Hij mocht mo torrijden, maar liet daar ook een ver gunning voor de auto van maken. Alg gevolg hiervan had hij zich voor de Haagse politierechter te verantwoorden. Verdachte werd veroordeeld tot 25 boete of 10 dagen hechtenis, en dan voorwaardelijk twee maanden gevange nisstraf met drie jaar proeftijd. Het klinkt misschien wat raar, doch ook het schillenophalen is een „be schermd" vak. Want A. E. Z. te Oegst geest, die deze bezigheid had uitge oefend zonder er vergunning voor te bezitten, moest terecht staan, en de Of ficier eiste tegen hem ƒ50 boete of 29 dagen hechtenis. De rechter veroor deelde daartoe. H. R. te Leiden was onbevoegd in het bezit van distributiebescheiden, waar hij een handeltje in gedreven had. De Officier eiste daarvoor drie maanden gevangenisstraf. De rechter veroordeel de hem tot zes weken gevangenisstraf. De politierechter vond dat H. B. S. te Leiden in de zwarte handel zat, en de bonnen die hij verkocht, van'n com plot afkomstig waren. De Officier vor derde zeven maanden gevangenisstraf. Na het pleidooi van de raadsman, werd het vonnis zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Wegens het verkoopen van distribu tiebonnen, vorderde de Officier tegen G. v .d. H. te Leiden 25 boete of 10 dagen hechtenis, en voorwaardelyk twee maanden gevangenisstraf met twee jaar proeftijd. De politierechter veroor deelde tot 15 boete of 8 dagen hech tenis, benevens de voorwaardelijke ge vangenisstraf. HAAGSCHE RECHTBANK De monteur F. B. te Katwijk heeft zich voor de rechtbank te verantwoor den gehad wegens diefstal van een kleed en een zak wasgoed uit een auto te Katwijk aan de Rijn. Tegen ver dachte, die zesmaal veroordeeld was, werd een jaar en zes maanden gevange- nistraf geëist. De rechtbank heett ver dachte conform die eis veroordeeld. Wegens diefstal door middel van in braak in een opslagplaats te Hillegom heeft terecht gestaan de slager G. H. v. W. tegen wie twee jaar gevangenisstraf werd geëist. De rechtbank heeft ver dachte veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De timmerman J. v. d. S. te Leiden heeft wegens medepichtigheid aan dief stal door middel van braak terecht ge staan, en hoorde een jaar gevangenis straf met aftrek van preventief tegen zich eisen. De rechtbank heeft ver dachte veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5