Koperen centen v. gedenkteken Grebbeberg 't Verklaarde uitzicht Dean Acheson uit kabinet der V.S. getreden ^Duits onkruid op de Nederlandse akker NBTIffl LEID8CHE COURANT t DINSDAG, U Mil 1MT „DIE HAGHE SANGHERS" GEEFT HET VOORBEELD Het Kon. Mannenkoor „Die Haghe Sangiher. :r. Jos. Vranken Jr.) is gis teren pe: ialonboot naar de Grebbelinie gereisd om enkele devote liederen ten gehore te brengen op de begraafplaats van onze gesneuvelde strijders. De voor zitter, W. K. Poulus. herinnerde in een rede aan de destijds in de illegale pers en door de Engelse zender gedane oproep aan alle Nederlanders, om een rolletje met 50 koperen centen, die voor de Duit sers moesten worden ingeleverd, te be waren en na de oorlog beschikbaar te stellen voor een nationaal gedenkteken aan de Grebbelinie. Alle leden van „Die Tilburgers willen meer brood en vlees Gistermiddag zijn 250 personen van de firma S. G. Droger, gebr. Franken en W. Schoenmaker en Zn. te Tilburg in staking gegaan uit profcesit tegen te lage brood- en vleesrantsoenen. Uitdrukkelijk werd verklaard, dat de staking niet gericht is tegen de directeur. Verwacht werd, dat vandaag het werk zou worden hervat. HOOFDDADER VAN HAARLEMSE BONNENZWENDEL GEARRESTEERD. De hoofddader van de grote Haarlemse bonnenzwendel, een zekere H. J. W. al daar, is gearresteerd. De affaire is reeds in Sept. '46 begonnen. Van het hoofd kantoor der bende in de Spaarnestad en een filiaal in A'dam uit konden de taillisten, die bonnen te kort kwamen, hun tekorten aanzuiveren. De meeste bonnen kwamen uit Brabant, waar men het platteland afstroopte om de bonnen van minder draagkrachtige personen op te kopen. Toen dit niet genoeg textiel punten meer opleverde, ging de bende er toe over valse textielkaarten te laten maken en in omloop te brengen. KLARINETTIST ALS BEUL VAN AMERSFOORT De 24-j. musicus F. van B. uit R'diam ontmoette in Augustus 1946 in een orkest ergens in Holland de 25-j. klarinettist Th. W. Wijnands uit HoutihemValkenburg, die hij herkende als een dier bewakers van het kamp Amersfoort. W. werd on middellijk gearresteerd. Voor het B.G. te Maastricht ontkende hij gisteren alles wat hem ten laste was gelegd. Niettemin eiste de adv.-fiscaal wegens zijn mishan deling van de gevangenen levenslange gev.straf. Uitspraak op 19 Mei. De oude wieg blijft leeg Men zal zich nog het wonderlijke bericht herinneren van de kip, die elke morgen aan de deur van een wo ning aan de Papelaan te Voorschoten wachtte, om binnengelaten te worden en dan in een oude wieg haar dage lijkse ei te leggen. De wonderkip heeft de lente niet meer meegemaakt, de laatste stuiptrekkingen van de win ter zijn haar noodlottig geworden en na een kortstondige ziekte is de hen overleden NEDERLANDS ZORG VOOR DE INDONESIËR. Op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Goedhart (P. v. d. A.) deelde min. v. Boetzelaer mede, dat in één jaar voor f 6 millioen medicamenten ten behoeve van de burgerbevolking van de Archipel is ingevoerd, waarvan voor f342.000 aan de Repoeblik is overgedra gen. Op serieuze aanvragen wordt nooit afwijzend beschikt. GROTE AMERIK. LUCHTVAART BASIS IN ALASKA. In Noord-Alaska, twee uur vliegens van de Sow jet-Russisch-Amerikaanse grens in. de Beringstraat, zal een vaste basis voor zware bommenwerpers worden gebouwd, aldus Reuter. Haghe Sangers" hadden de bewaarde rolletjes meegebracht, welke eerste inza meling is afgedragen aan de burgemees ter van Rhenen. ,.Die Haghe Sanghers" zijn begonnen met deze actie en" nu is het woord aan alle goede Nederlanders. EEN COMMANDO OOST-INDONESIË. Op 15 Mei wordt het commando Grote Oost en Borneo, gesplitst in drieën, waar onder een commando Oost-Indonesië, met als territoriaal bevelhebber, tevens troe pencommandant, overste Scheffelaar. De Rotterdammer-mars ZoaLs wij meldden, wordt op 26 Juni as. de bekende Rotterdammer-mars gehouden. Voor hen, die deze mars willen meemaken, bestaat er bij de Chr. Wandelsportvereniging „Steeds Voorwaarts" gelegenheid, hiervoor te trainen. Iedere Vrijdagavond om 8 uur vanaf de Kon. Wilhelminaschool, Boe pen straat 56 en iedere Zaterdagmiddag om 2 uur vanaf de Laakkade 96. Deze vereniging hoopt tevens op Hemelvaartsdag deel te nemen aan de eerste Prinses Marijke-mars te Amster dam. Zij, die ook deze mars willen meemaken, kunnen per auto met „Steeds Voorwaarts" naar Amsterdam meereizen. Deelnemers (sters) moeten minstens 10 jaar zijn. Inlich tingen bijJ. de Boer, Vijzelstraat 29A, Sohe- veningen en bij mej. A. Verburg, Troost- straat 26. „Wereld-politiemacht^ en milliarden voor bewapening. Kanonnen, die nog dateren uit de tijd van Napoleon, bulderden dezer dagen over Parijs, als vreugdebetoon van het terugvinden van waardevolle tropheën uit vroegere oorlogen, welke door de Duitsers waren medegevoerd. EN NEEMT PRACTIJK ALS ADVOCAAT WEER OP Dean Ach-eson, de plv. minister van Buitenlandse Zaken der Ver. Staten, is af getreden. Truman heeft de New-orkse bankier, Robert A. Lovett, vroeger plv. minister van de Luchtstrijdkrachten, als zijn opvolger aangewezen, aldus Ass. Press. Voor zijn toetreding tot het kabinet had Acheson een praktijk als advocaat, die hij thans weer wil opvatten. Hij is steeds een sterke steun geweest voor de politiek van Byrness en Marshall en een aanhanger van Truman. Bekend is zijn uitspraak, dat Rusland een aggressieve en expansieve mogendheid is. De Russen vielen hem hieromtrent scherp aan, doch DANKBAAR BRIEFJE UIT ENGELAND. Een der Engelse jongeus en meisjes, die in de Paasvacantie Nederland hebben be zocht, n.l. Alan E. Chipp, 9 Northolm, Gibb's Green, Edgwage, Middlesex, England, schreef ons, dat hem in ons land de zindelijkheid, het harde werken en de vriendschap hebben getroffen. De gezinnen bij wie zij logeerden, deden alles om hen zich ,,thuis" te doen ge voelen, en hoewel het voedsel in Nederland schaars is, waren de maaltijden uitgebreid. De schrijver heeft van de reis genoten en hoopt deze te herhalen. Ook wenst hij, dat de uitwisseling van Engelse en Nederlandse jeugd de vriendschap tussen beide volken nog hechter zal maken, dan deze was in de tijd, waarin een Prins van Oranje op de Engelse troon zat. HENGST VAN f30.000 IN VLAMMEN OMGEKOMEN. De 3-j. hengst „Jonkheer" van de be kende paardenfokker P. A. Meinardi uit Den Hoorn (Gr.) is gisteren tijdens het transport in een aanhangwagen verbrand, doordat het stro in deze wagen vlam vatte. „Jonkheer" was een zeer goede fokhengst en nog onlangs was voor het dier f30.000 geboden. Truman nam Acheson in bescherming. Reeds eerder had hij in het particuliere leven willen terugkeren, doch was aan gebleven op aandringen van Truman, die zijn leedwezen heeft uitgesproken over zijn heengaan. Chr. handelsreizigers willen zelf standige organisatie Zoeken contact met Chr. handels- en kantoorbedienden. Dezer dagen hield de Ver. v. Chr. han delsreizigers en agenten te Utrecht o.l.v. de voorzitter, de heer A Graafland van Apeldoorn, haar 19de alg. vergadering. De secretaris, de heer W. van Wijngaarden van Rotterdam, deelde in zijn jaarverslag mede, dat de vereniging tot 80 pet. van haar vooroorlogse ledental was gestegen. Het is altijd moeilijk geweest, de handels reizigers tot organisatie te brengen. De vereniging, die in plm. 14 plaatsen, w.o. Den Haag, Leiden en Rotterdam, afde lingen heeft, zocht contact met het Chr. Nat. Vakverbond en met de handelsreizi gers, georganiseerd in de Ned. Ver. van Chr. Handels- en Kantoorbedienden. Met algemene stemmen sprak de vergadering uit, dat de Chr. handelsreizigers en agen ten een zelfstandige organisatie moeten vormen. De besprekingen met de Ver. van Chr. Handels- en Kantoorbedienden en met de vakgroep voor handelsreizigers in die vereniging worden voortgezet, ten einde zioh te kunnen beraden over de organisatievorm. Tenslotte hield de heer Y. J. Boiten van Groningen een referaat over: .Verkoopkunde." Het vroegere Duitse s.s. „Rheinfels" is door de Poolse Militaire Missie in Nederland van de Sowjetautoriteiten overgenomen als gedeeltelijke herstelbetaling van Duitsland aan Polen. Het in Oostenrijk te velde staand gewas wordt gedreigd door grote zwermen sprink hanen, die udt het Oosten komen. In mijn eerste opstel over dit onderwerp gaf ik enkele voorbeelden van Germanismen uit de kranten. Maar ik geloof niet dat zij de grootste zondaars zijn. In wetenschappe lijke werken en zelfs in romans, die toch de weg in de letterkunde dienen te wijzen, is het misbruik in hoge mate verontrustend. „De verhoudingen zijn geheel veranderd" betekent in goed Nederlands dat b.v. het ene groter en het andere kleiner is gewor den. maar het woord is thans vrij algemeen in gebruik voor ..omstandigheden". Alles wordt tegenwoordig aangepast. Vroeger deed men dat alleen met kleren, maar in plaats van zich regelen, voegen, richten, schikken naar iets, past men zich aan. Er- doorsnee mens zag men vroeger alleen op de Dier- kundeles; tegenwoordig komen ze op alle gebieden voor, ofschoon „gemiddeld" toch zeer goed Nederlands is. Welk handelshuis durft tegenwoordig nog „brief" gebruiken. - t moet schrijven heten, ofschoon in onze taal dit woord niet het product van de han deling, maar de handeling zelf betekent. Tegenwoordig is er in vele kassen een be duidend tekort, hoewel men vroeger goed begrepen werd, als men van een aanzien lijk, belangrijk of groot tekort sprak. Op sommige vuilniswagens in Den Haag kan men lezen: „Benut de papierbakjes". Tot eer van het Gemeentebestuur moet ik echter zeggen dat er ook een aantal rond rijden, waar dit woord door „gebruik" is vervangen. Klaarblijkelijk heeft men zijn ongelijk ingezien. Belevenissen is een woord dat een ge weldige opgang heeft gemaakt in de laatste jaren, waarschijnlijk doordat het woord Er- lebnissë wel wat op ons beleven lijkt, maar hebben wij niet de woorden avonturen, er varingen, lotgevallen, en drukken deze woorden, mits op de goede plaats gebezigd, onze bedoeling niet veel nauwkeuriger uit? Eertijds werd een tuin aangelegd, maar nu zegt men dit ook van mensen. Hij is muzi kaal aangelegd, is feitelijk onzin Men be doelt dan ook: „Hij heeft aanleg voor muziek". Nog een andere uitdrukking die menigeen op de lippen ligt, is „aangewezen zijn op". Maar ook hier gaan we lenen, terwijl we zelf overvloed hebben. En het is juist als bij belevenissen. Wij kunnen goede schakeringen maken, als we deze Duitse vergaarbak laten staan. Wat dunkt u van deze vervangingen: afhankelijk zijn van, niets anders hebben dan, zich moeten behelpen met, beperkt zijn tot en vele andere? Het woord hopelijk, meestal nog fout gespeld hopenlijk (stellig onder invloed van het Duitse hoffentlich.) is al mede een geliefd Germanisme. En toch kan men ook hier weer niet zeggen dat de Nederlandse taalvoorraad te kort schiet. We hebben toch immers de uitdrukkingen Het is te hopen, dat; naar men hoopt: men mag hopen, dat. Men kan alleen tegenwer pen dat hopelijk korter is. Maar dit mag toch geen reden zijn om de taal te ver knoeien? Ik geloof dat we „begeesterd" en „begeestering" voor „geestdriftig" en „geest drift" langzamerhand kwijtraken, maar daarentegen is het woord gelijkberechtiging weer meer in de mode dan gelijkstelling. In zogenaamd litteraire taal, die maar al te vaak op of over de grens van mooi doenerij staat, vinden we samenstellingen als een zonovergoten vlakte, een angstver- trokken gelaat, een kopergeharnaste schild wacht, een rietomzoomde watervlakte. Deze voorzetselschuwheid vertoont zich ook al in de handel, anders zou men stellig geen handgeweven goederen adverteren. Een eigenaardig bewijs voor gedachteloos gebruik van woorden is meerdere niet als militaire term voor hoger geplaatste, maar in de betekenis van verscheidene. Men vindt geregeld meerdere personen, meerdere sta ten, meerdere soorten. Hier heeft men te doen met een verwarring van twee woor den. Als meerdere de betekenis heeft van grotere of hogere, b.v. meerdere vaardig heid of meerdere winst, kan het niet als een Germanisme beschouwd worden, al klinkt nv.it fraai en al kan men het in veel gevallen gerust door meer vervangen. Sa menstellingen met meer als meerwaarde theorie of meeropbrengst zijn echter weer Germanismen. Het aantal dezer indringers is legio. Evenals het scheen of de soldaten- voorraad der Duitsers onuitputtelijk was, zo is het ook met de woorden, die over onze oostergrens trekken. De rechtstaal is in dit opzicht eveneens schuldig. Men denke slechts aan de term aanvechtbaar voor het goede Neder landse betwistbaar, een maatregel begroeten voor toejuichen, berechtigd voor gerechtigd, bewilliging voor vergunning of toelating, eerstens, tweedens. derdens, doelbewust voor stelselmatig, inboeten voor verliezen of er bij inschieten, onafwijsbaar voor on vermijdelijk, onontkoombaar, onomwonden De conferentie van Moskou heeft ons be wezen, dat zowel Amerika als Rusland door machtsbegeerte worden aangeraakt, dat het essentiele der wereldpolitiek bestaat uit het vaststellen der wederzijdse politieke en strategische posities, en secundair de Ame rikaanse wereldbeschouwing met de Russi sche ideologie in botsing komt. De oplossing der problemen, die het herstel van Europa raken, moet thans voorlopig een half jaar wachten en het ziet er geenszins naar uit, dat de politieke levensvisie der beide grote mo gendheden binnen zes maanden een „Um- werthung" zal hebben ondergaan. Wel is er kans, dat de strategische positie van één dier supermachten dusdanig versterkt is, dat de andere een toontje lager zingt. Het Europese moeras wordt dus voorlopig nog niet gedrai neerd door Amerikaans-Russische samen werking, wel zetten Truman en Marshall hun politieke campagne voort om de Russische muskieten te verjagen. Zulks blijkt uit de stemming in Amerika, waar het Huis van Afgevaardigden niet alleen accoord gegaan is met het vérstrekkende plan tot steun aan Griekenland en Turkije, maar bovendien de lust aanwezig is, dit steunprogram uit te strekken tot die gebieden in Europa of elders, waar de Russische hemd moet wor den gemuilkorfd. Nu zit er van Amerikaans standpunt uit beschouwd, een zeer logisch argument achter deze steunverlening ver scholen, als men bedenkt, dat een chaotisch Europa van Amerika niets kopen kan, dat een dusdanig kelderend Europa een broeinest kan worden voor duistere, linkse sympa thieën, die door linke agitators zullen wor den uitgebuit. Amerika doet derhalve twee erlei: het verstrekt steun in militaire zin en het leent dollars, waaraan de Europese lan den voor hun economisch en daardoor be- invloed, politiek herstel, zo'n grote behoefte hebben. Amerika bestrijdt hiermede het voortschrijdende Russisch expansionisme, maar van Russisch standpunt uit beschouwd, speelt Amerika het zelfde spel. Uit deze machtsbotsing vloeit voort, dat er voortdu rend sterke troepenmachen op. de been ge houden worden, welke feitelijk improductief grote sommen gelds verslinden, maar die noodzakelijk zijn, om erger te voorkomen Men verwacht, dat het optreden van Amerika, te qualificeren als de gebalde vuist van Truman tegen Stahn, in de naaste toekomst nog krachtiger zal worden, hetgeen in de Amerikaanse pers tot uiting komt. De mili taire medewerker van de „New York Times" heeft er in een beschouwing over de toestand op gewezen, dat zich momenteel bijna 19 millioen man aan troepen over de hele we reld onder de wapenen bevinden en dat circa 40 landen thans jaarlijks 27500 millioen dollar voor bewapening uitgeven. Vergeleken bij de toestand in 1938 wordt dit bedrag 10.000 mil lioen dollar hoger geschat, waarbij de hui» dige inflatie natuurlijk in aanmerking moet worden genomen. Het grootste deel der mili taire uitgaven zou ook thans nog, ondanks de zich steeds meer uitbreidende luchtvloten, „belegd" zijn in grond legers. Het betreffende onderzoek inzake de bewapening heeft zich uitgestrekt tot verscheidene landen, maar over Rusland kon men geen betrouwbare gegevens verkrijgen. De enorme militaire ef fectieven wijzen er op, dat de politieke span ningen nog steeds zeer hevig zijn en het ziet er niet naar uit, dat de arbitrage door een lichaam als de „Ver. Naties" het gevaar van een zó hoog militair potentieel zou kruinen ondervangen. Althans voorlopig beschikt het niet over de macht daartoe. De militaire staf commissie der „Ver. Naties" heeft namelijk dezer dagen een rapport gepubliceerd be treffende de oprichting van een „wereld politiemacht", waarin de scherpste tegenstel lingen tussen Amerika en Rusland zich af tekenen. Een „wereld-politiemacht" heeft slechts zin, als de grote mogendheden zich als wellevende burgers aan de vastgestelde orde wensen te onderwerpen en daar zijn wij nog precies de afstand New-YorkMoskou" van af. Als de Veiligheidsraad het moment gekomen zou achten, zou de wereldpolttie- macht" in actie kunnen treden en wat dan nog, als het negativisme van een „veto recht" er op kan worden toegepast? Dit .sergeant-majoor" spelen van de V.N. is dan ook meer geschikt tegenover de recruten der kleine staten, maar tegenover de generaals der machtige staten zal het bescheiden geblaf niet helpen. Rusland, dat in negativisme en isolement zijn kracht zoekt, gaat rustig voort met bewapening evenals Amerika, dat tegen de Russische expansie meent te moeten op treden en als Amerika voor de „wereld politiemacht" een stelletje bommenwerpers wil afetaan, kan zulks Stalin nog niet inspireren in ruil wat grondstrijdkrachten te leveren. En welke mogendheid wil aan de V.N. enige luchtbasissen verhuren? Naast „goodwill" bestaat er evenveel wantrouwen en achter docht, de strijd om de macht duurt voort, en vandaarde 19 millioen manschappen, die twee jaar na de vrede nog steeds gereed ge houden worden, voor het geval de diplomatie faalt en de stijgende spanning een ontplof fing veroorzaakt. voor onbewimpeld, rondweg, zich toespitsen voor scherper worden, uitgesproken voor beslist, sterk uitkomend enz. Ik zou nog dozijnen van deze zonden aan de kaak kun nen stellen. Helaas, ik moet vaststellen dat de algemene taal heel wat van deze termen heeft overgenomen en dus niet de schuld op de rechtspraktijk alleen mag gelegd wor den. Meemaken is thans de algemene term geworden voor beleven, deelnemen aan, meedoen aan. doorstaan, ontmoeten, genie ten van, verduren en andere. Ten slotte wijs ik nog op de samenstellingen met neven: nevenzaak (niet het tegengestelde van nicUtenzaak) nevengedachte, nevenbe doeling, waar steeds „bij" wordt bedoeld en op die met „name": ontslagname, toename, inname, overname, deelname, kennisname. Opname kan juist zijn als er bv. een foto mee gemeend is, maar onjuist is het als men er mee bedoelt het opnemen van een zieke in een ziekenhuis. In het eerste geval duidt het een resultaat van een handeling aan het kan dus een voorwerp zijn. voor de handeling zelf kan het woord niet ge bruikt worden. Lang zal het niet duren, of de woorden medeneming, onderneming, in achtneming en inhechtenisneming gaan de zelfde Duitse weg op, vrees ik. Dan Haag. Dr F. C. DOMINICUS. I.# in het no. van 9 dezer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3