Voor TAXrS Wat is het enige houvast voor de Chr. jeugd Wat er in de omliggende plaatsen voorviel DE WEEK MIJHHARDTS nieuwe leidsche courant zaterdag, 10 mei 1917 [Wereldconferentie te Oslo wil het antwoord geven (Van één onzer redacteuren) De laatste wereldoorlog heeft in menig Opzicht scheiding veroorzaakt, in gezin en familie, in Kerk en Staat, in het maat schappelijk- en geestelijk leven, kortom, in de gehele samenleving met al haar as pecten en verscheidenheden. Het is een van onze na-oorlogse plich ten om de ontstane kloven, die vaak zeer pijnlijk zijn tot stand gekomen, te over bruggen op de juiste plaats. In de geeste lijke opbouw van de volkerenwereld heeft vooral de jeugd, in casu de Christelijke jeugd, zich tot taak gesteld, de banden tussen de jongeren in de gehele wereld opnieuw te leggen en te verstevigen. Zij beeft, overigens zeer terecht, haar stand punt niet voor zich gehouden, doch de noodzaak van het weder opnemen van bet oude contact in haar uitspraken dui delijk laten uitkomen. Vooral in deze pe riode van de wereldhistorie is intensieve samenwerking op het uitgestrekte terrein van de arbeid der Christelijke jeugd een eerste vereiste. Om dit nodige contact zo doeltreffend en spoedig mogelijk te verwezenlijken, beeft deze jeugd zich voorgesteld dit jaar nog een wereldconferentie te organiseren, uitgaande van de Wereldraad van Ker ken, de Wereldbond van Chr. Jonge Man nen- en Vrouwen Verenigingen en de We reldfederatie van Christen-studenten, met medewerking van de Internat. Zendings raad en de Wereldbond van Zondags schoolverenigingen. De conferentie be oogt dus de jongeren uit alle landen bij een te brengen, opdat zij met elkaar de urgente vragen van deze tijd kunnen be spreken. Het feit, dat de jeugd pogingen wil aanwenden om tot eenheid en nog veel meer te geraken, is een verblijdend teken, Zij weet, dat, na jaren van afbreuk, af braak en vernietiging, van vervlakking en verwildering op meer dan één gebied gebouwd moet worden aan een nieuwe toekomst. Waar zullen de arbeiders van daan moeten komen? Wie zal ons het ma teriaal leveren en waar bestaat dit uit? Welke fundering zal het nieuwe bolwerk hebben? Vragen, die door hun gewicht schier ontilbaar zijn, bergen, die door hun hoogte onoverkomelijk schijnen. Als wy even diep nadenken en ons trachten te realiseren, welke taak ons is opgelegd en waarvoor wij ons geplaatst moeten zien, dan komen we weldra tot de conclusie, dat de problemen zich veront rustend, ja, angstwekkend opstapelen. En dat dit niet alleen urgente vragen zijn van financiële, sociale of economische aard b.vi( is na twee jaar bevrijding ons toch Wel duidelijk geworden. Er staan ook nog andere dingen op het spel. Wij hebben Goddank weer voldoende te eten en te drinken om ons in het leven te kunnen houden; de kleding gaat, alle beslomme ringen ten spijt, ook nog wel. Maar wij hebben in de oorlog ook voor iets anders, iets beters gevochten dan alleen voor het voedsel en andere dagelijkse levensbe hoeften. Wij behoeven er geen doekjes om te winden, wanneer wij zeggen, dat er in deze tijd ook nog dingen van meer waarde en belang in het geding zijn. Hoe Staan wij er vooi* in ons geestelijk leven? Geraken de geestelijke goederen, die wij bij de bevrijding, toen wij ons in een aards „paradijs" waanden, herkregen hebben, niet in verval? Zijn wij werkelijk weer baar om de goede strijd te strijden in deze misleidende wereld, waarvan wij ons mis schien nog voorstellen, dat zij ons alles kan schenken, tot voldoening en bevredi ging toe? Is het niet moedingevend en verster kend, dat de jeugd deze essentiële vragen wil opgelost zien? Althans grondig wil bespreken om te geraken uit het schier onontwarbare net van vragen, die het TUINTJESVER. „ONS BELANG". Gisteravond heeft de Tuintjesvereniging „Ons Belang" in „Oud Hortuszicht" haar jaarvergadering gehouden o.l.v. de voor zitter, de heer Joh. v. d. Bos. Hij had in erband met de bespreking van de a.s. feestviering ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan der ver. in de Stads Gehoor zaal op Zaterdag 7 Juni a.s. een grotere opkomst verwacht. Dit jaar zal een grote kweek wedstrijd, verdeeld in 2 groepen, gehouden worden, waarvoor 3 stekken: Salvia-Algratum en Begonia beschikbaar gesteld zullen worden, en een tuinwed- strijd, waar het zal gaan om de zilveren wisselbeker, vorig jaar gewonnen door de heer Verhagen. Tot juryleden werden benoemd de heren Smit, De Jong en Verwer. Bij de verkie zing werd de heer Joh. v. d. Bos als voor zitter herkozen, terwijl in de plaats van de heer Pauw de heer J. Ph. v. d. Bosch als lte penningmeester en in de plaats van de heer Kruit de heer J. Westbroek als 2de penningm. werd gekozen. volle leven raken? Waar kan men beter zich bezinnen op zijn roeping en taak in deze woelige tijden dan op een wereldcon ferentie, waar de jeugd van alle naties en tongen vertegenwoordigd is om zich ge zamenlijk te verenigen in het gebed om kracht, steun en wijsheid, om zich te on* derwerpen aan de normen, welke in het Evangelie van Christus zijn verankerd. In Juli 1947 zal Oslo in het centrum van de belangstelling staan. Daar zullen fundamenten gelegd en plannen gesmeed worden. De juiste intentie van deze grote vergadering kan echter alleen dan tot ons doordringen, wanneer wij haar zien „als een aspect vari het veel omvattender pro ces, waarin de Christelijke jeugd haar eenheid hervindt onder één Heer in Zijn wereld". De vragen, die op deze conferentie zul len worden besproken, leven bij jeugd. Het zijn brandende kwesties geworden. Daarom is het van het allergrootste be lang, dat van te voren in eigen kring de problemen worden behandeld en dat men zich grondig toelegt op Bijbelstudie, want zonder voortdurend contact met het Woord Gods zullen geen oplossingen ge vonden kunnen worden. Hoe overwint Christus de wereld?, zo luidt een der urgente vragen. En het ant woord is: Christus overwint de wereld in het leven der gelovigen, in het leven der Kerk en op het toneel van de geschiedenis der mensheid. Moet een Christen altijd de waarheid spreken? Neem het vraagstuk van de verzetsbeweging in aanmerking. Moeten persoonlijke vrijheid en sociale gerechtigheid onvermijdelijk met elkaar in botsing komen? Moet de maatschappij gebouwd worden op het gezin? Op welke basis is een wereldorde mogelijk? Is wer kelijke eenheid der Kerken mogelijk? Zo zullen 1300 afgevaardigden en leiders sa menkomen, negen dagen achtereen, om te vragen naar Gods wil voor onze tijd. Men verzocht ons nog mede te delen, dat de conferentie in de Ned. Zendings school te Oegstgeest ter voorbereiding op de grote conferentie te Oslo hedenmiddag om vier uur aanvangt. RECTIFICATIE Onlangs werd in het verslag van de zitting van de Tuchtrechter vermeld, dat J. S. L. te Leiden f 8000 was opgelegd, welk bedrag echter f 800 moet zijn. De prijzen der te duur verkochte ameuble menten waren resp. f 1850 (inkoop f 950, waarbij dan nog moet worden gerekend do stoffering en de winstmarge), f 1250, (inkoop f 475) en f 1745. Verd. heeft ter zitting erkend, dat de verkoopsprijzen te hoog waren geweest. Het echtpaar H. Ju-G. Ju-Niemvenhuizen, dat a.s. Maandag de dag hoopt te herdenken, dat zij vóór 50 jaar in het huwelijk traden. Alphen a. d. rijn. De Öhr. Knapenverendging ,.Spreu- ken 8 17b" bestaat 50 jaar. Dit feit zal op Dinsdag 13 Mei, 7.30 uur, in een feestelijke bijeenkomst in het Nutsgebouw worden herdacht. Naar wij vernemen heeft zich dezer dagen, na het bekend worden van het a.s. vertrek van dr Munting, een comité ge vormd, met het doel de nestor onder de plaatselijke geneesheren een hartelijk af scheid te bereiden. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK. Maandagavond vindt in café Ver haar de algemene ledenvergadering der Oran jevereen. „Hazerswoude-Rijndijk1 plaats. Behalve jaarverslagen en bestuursver kiezing, vermeldt de agenda ook de be spreking der eerstvolgende feestviering. KATWIJK Maandag uitreiking van bonkaarten, v.m. Plug, n.m. H. v. Rhijh'tot L. van Rijn. De cantinewagen-actie, waarvoor Dins- en Woensdag een cantinewagen door ons dorp heeft gereden, heeft opgebracht f 1875. Woensdagavond vond in „Casa Ca ra" de definitieve oprichting plaats van de Katwijkse Middenstands Centrale uit de pl. afd. van de Chr., R.K. en Moderne Middenstandsorganisaties. Naar principe en overtuiging gescheiden zal deze Cen trale voor het voeren van plaatselijke acties naar buiten optreden als een een heid. Het bestuur zal gevormd worden door de verenigde besturen, terwijl in het da gelijks bestuur uit elke organisatie een persoon zitting zal nemen. Dit zijn de heren A. Brouwer, voorz., J. Hoppenbrou wer, secr., en Chr. Verplancke, penn. Een en ander belooft van belang te worden voor de gemeente Katwijk en voor het grote aantal middenstanders en zelfstandigen. KATWIJK AAN ZEE In het Jeugdhuis werd o.l.v. de heer D. J. Kleen de 36e jaarvergadering gehou den van de Coöp. Boerenleenbank. Het fin. verslag over 1946 vermeldde, dat de schuld aan de Spaarbank f 2298025,72 bedroeg, terwijl het reservefonds beliep f74917,92 en 't reservefonds-wederopbouw f 6015,43. De uitgekeerde rente voor spaar gelden was f 31482,08 en het winstsaldo f 5603,78. Het totaal aantal rekeningen be droeg 3300. Tot bestuurslid werd herkozen de heer D. Parlevliet en tot lid van de Raad van toezicht de heer D. v. d. Marei. Bij de in Den Haag gehouden examens zijn geslaagd voor het diploma voor stuurman op stoomzeevissersvaartuigen de heren: Klaas v. d. Plas Bz.; Jan de Haas Azn., Arie v. d. Plas Jzn., Piet Plug Siemzn., Bastiaan Ouwehand Cz., Corne lls v. d. Plas Czn., Jan v. d. Plas Tzn Cornells Kuyt Mzn., alle alhier en leer lingen van de Visserijschool. Bij de vanwege de P.T.T., afd. Kus telegrafie gehouden examens zijp ge slaagd voor het certificaat van Radio- telefonist schipper Cornelis van Duyn Gzn., G. Hoek Gzn., schipper van de K W. 95 en D. van Duyn Czn., alle leer lingen van de visserijschool. Bij de aan de visserijschool gehouden examens in kennis van bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee zijn geslaagd Willem Remmelswaal, Pieter Ouwehand Pzn., Piet Guyt Jzn., Hendrik A. Nijgh Azn., Jacob van Duyvenbode Azn., Piet Barnhoorn Pzn., D. Kraaien- oord Azn., Corn, van Beelen Czn., Teu- nis v. d. Plas Tzn., Jac. Guyt Czn., Corn. Haasnoot. Jacob van Duyn, Jacob Rem melswaal, Jacob van Duyvenvoorde Azn., Jan van Duyvenvoorde Pzn., Teunis v. d. Plas Pzn., Arie van Rijn Hzn., Gerrit Remmelswaal Gzn., alle leerlingen van de visserijschool alhier. Rijksgedelegeerde bij deze examens was Kap. Bok, lid van de Centrale Commissie voor de stuur liedenexamens in Den Haag. KOUDEKERK. Daags voor Hemelvaartsdag, Woens dag 14 Mei deze voor vele inwoners een zo droevige herinneringsdag hoopt des avonds te half acht te spreken in lokaal Wille, de heer J. A. Bruyn te Wassenaar over het onderwerp: .Indien God voor ons is". GEBOREN: Willem, z. v. H. Batelaan en H. Smith. GEHUWD: K. Vergunst, 33 j. en Bea trix Schellingerhout. LISSE. Het echtpaar P. Slobbe-v. Rooijen, wonende Veldstraat 2, hoopt op 20 Mei a.s. de gouden bruiloft te vieren. Wie kent het winkeltje van Slobbe niet? In vroeger jaren had dit winkeltje speciale aantrekkingskracht voor de schooljeugd. Was daar bijna niet alles te koop voor „een cent"?!! 't Was voor de heer Slobbe zó: vele kleintjes maken één groote! Het ga dit echtpaar goed en we wensen hen een gezellige feestdag toe! Kapelaan Wuister, die zich speciaal voor het jeugdwerk interesseert, is door de bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan te Delft. De Emmabloemcollecte heeft ruim ƒ403 opgebracht. Een bedrag Lisse waar dig! Om te komen tot oprichting van een afd. van de Ned. Militaire Bond „Pro Rege" zal Vrijdag 16 Mei, des avonds 8 uur, in de Ned. Herv. Kleuterschool een propagandavergadering worden gehou den, waarin als spreker zal optreden de heer E. Janse, van Den Haag, met het onderwerp: „Doel en streven van de Ned. Militaire Bond". Tevens zal een af- deelingsbestuur worden gekozen. NOORDWIJK. De Zondagsdienst der huisartsen vordt waargenomen door ds Kruyt. Voor traat. in de Sleutelstad Wij hebben een feestweek achter de rug. Na de stille Zaterdag, waarop Leidiens bevolking op treffende en stijlvolle wijze de doden heeft herdacht, zette Maandag het Bevrijdingsfeest in met een zanguit voering op het Stadhuisplein, maar het leek wel, of men het zingen is verleerd, want de zangers (essen) waren bescheiden in aantal'. Neen, 5 Mei is nog geen 3 Octo ber, al ontbraken de noddge autoriteiten niet. De massa zang blijft een mooi „werk- object" voor K. en O. Burgemeester Van Kinschot behoorde niet tot de langslapers en een vrije dag kon er vocxr hem niet af, want van de ene stadswijk vloog hij naar de andere om met zijn gade zijn belangstelling bij de buurt feesten te tonenu Een burgervader in optima forma. Hij schommelde, voetbalde en wat deed hij al niet meer, terwijl hij 's avonds bij Mieke de stand op kwam nemen, doch zij kooi hem die van zijn populariteit niet geven, want het aantal punten, dat onze burgemeester daarmede heeft behaald, is reeds zo hoog., dat zy niet meer te tellen zijn. Het Residentie-orkest 'besluit zijn serie concerten in onze stad met een Beetho ven-cyclus en dat betekent voor de muziekliefhebbers een waar festijn, dat Woensdag a.s. zijn slotacte beleeft, waar mede tevens het concert-seizoen zijn einde nadert. Er zijn in de afgelopen periode tal van concerten gegeven., die de tal rijke bezoekers avonden van heerlijk kunstgenot hebben geboden. De stichting K. en O. heeft ook het hare bijgedragen om onze werknemers in de gelegenheid te stellen, diergelijke concerten bij te wo nen en is in haar opzet zeker geslaagd. Bij T. en D. werd het feest ter gelegen heid van het 70-jarig bestaan voortgezet met de huldiging van enige jubilarissen, die allen een Kon. onderscheiding ontvin gen. Dat deze firma een grote plaats in het bedrijfsleven inneemt, is overduidelijk geworden, terwijl de Overheid heeft ge toond' door haar medeleven, dat zij niet achter wil blijven in haar waardering, ter wijl het feest tevens van groot belang was voor het versterken van de band tus sen directie en werknemers. Deze goede verstandhouding komt het gehele bedrijf en daarmede ons volksleven ten goede. Morgen Moederdag. In vele gezinnen word<t deze dag in ere gehouden en Moeder in het middelpunt geplaatst om haar "te "tenens dat zij toch de spil is, waarom het gezinsleven draait. Maar moet het zo niet altijd zijn? Niet één dag, doch elke dag dienen wij Moeder de ereplaats te gever.., welke zij krach tens haar functie in onze gezinnen in neemt en dit wordt helaas vooral door de jeugd veelal vergeten. Wat hebben wij niet aan, Moeder te danken. Wanneer Moeder krachtens haar roeping, werkelijk moeder is, zullen wij steedis, elke dag, Moeder onze dankbaarheid bewijzen. Het gezin is de pijler, waarop een ge zond volksleven moet worden gebouwd!, hetgeen de historie van vele landen wel heeft bewezen, want waar het gezin m discrediiet is .geraakt, kwijnt ook het na tionaal bestaan. En zegt de H. Schrift ook niet, dat wie zijn vader en moeder eert, het wèl zal gaan. Een goed gezin., dat leeft uit en naar dit gebod, zal een zegen zijn voor het .ge hele volk. Robert. NOORDWIJKERHOUT De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr. v. Praag. SASSENHEIM. De Zondagsdienst der huisartsen wórdt waargenomen dool' dr Kwint. WOUBRUGGE Voor de dezer dagen gehouden ledenvergadering van de ijsvereniging was de Opkomst niet bijster groot. In het openingswoord wees de voorzitter, de heer Chr. v. d. Nagel, op de velé werkzaamheden door de vereniging in de vorstperiode gedaan. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat er een batig saldo is. Om het bestuur in staat te stellen meer materiaal aan té schaffen, werd een voorstel tot verho ging van de minimum contributie aan genomen. De aftredende bestuursleden werden herkozen. In de plaats van de heren J. v. Klaveren en F. Bulk, die zich niet herkiesbaar stelden, werdén benoemd de heren D. v. Klavereen en Joh. Wijsman. De heer P. Verbaas, slagersbediende, be haalde het diploma voor Vakbekwaamheid. GARAGE WERKHOVEN PELIKAANSTRAAT 13—13A, Tel. 22688

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6