Financieel Overzicht [van de week) lÉf H^f Hi gi§ 111 Uil I,' m HP s ÉHÉS m s m IK II Hi m IS 13 fjjf 9 11 j§§ ■m hê& A mr SP' 1 HP y// sf YAN MANTELPAKJES GESPMOKEN MOEDERDAG Deze week krachtproef voor onze oplossers NIEUWE LEIDSCHB COURANT ZATERDAG, 10 MEI 19fl Koersdaling bij gunstige bedrüfscijfers in de V.S. Hoe zal de Amerikaanse export betaald worden? De liqui datie van Amerikaanse waarden. Nederlandse dollarlening in de V.S. Bevredigende winstcijfers over 1946. Nieuwe kapitaals behoeften. Het is wel een ongelukkige coïncidentie, dat nu de verkoop van Amerikaanse waarden mo gelijk en noodzakelijk is, de koersen te New York tot een peil zijn gedaald dat belangrijk lager is dan dat van een jaar en een halfjaar geleden. Voor ons bezit, door Minister Lief tinck op rond 570 millioen geraamd, maakt dat uiteraard een groot verschil en het is be grijpelijk dat velen er de voorkeur aan geven hun Amerikaantjes eerst nog vast te houden in de hoop dat Wallstreet zich binnenkort zal herstellen. Temeer verklaarbaar is dit omdat de cijfers over het eerstekwartaal van de spoorwegen, zoowel als van de industrie in vele gevallen weer aanzienlijk hooger zijn dan het vorig jaar. Hier volgen enkele: le kwart. Ie kwart. 1947 1946 Netto winst mill. mill. U. S. Steel 39.2 10.2 Air Reduction U 1.4 0.8 American Bemberg 1.7 1.0 Atchis. Topeka 9.8 11-9 Baltimore 1.9 m 7.5 Commonw. South 9.5 9.7 Inland Steel 5.2 1.0 National Biscuit 6.8 3.8 '1 7.3 M 2.1 Pennsyvania Railr. 211.2 198.1 Philips Petrol 62 4.2 Tidewater Ass. Oil 5.2 3.7 Men put zich ook in de V S. tevergeefs uit over de vraag waaraan de doorgaans flauwe stemming te wijten is en heeft daarvoor een ganse reeks van verklaringen, waarvan de meest aannemelijke vermoedelijk is dat de internationale politiek, met name ten aanzien van Rusland, velen zorg baart en voorts dat de Vrees het huidige welvaartspeil in de V.S. niet zal kunnen worden gehandhaafd als in de Europeese landen geen orde op zaken wordt gesteld in dier voege, dat een aanzienlijk gro ter deel van wat uit de V.S. wordt geïmpor teerd, met goederenexport zal kunnen worden betaald. Een der Amerikaanse bladen wijst er op dat het exportvolume der V.S. in 1947 tot ruim 12 milliard zal stijgen, doch dat de in invoer niet veel groter dan de helft zal zijn. Een vorig jaar werd het verschil voor een goed deel overbrugd door schenkingen en leningen, maar hoe zal dat dit jaar gaan? Aan de schenkingen is langzamerhand een eind gekomen en van de leningen moet reeds in 1947 een deel worden terugbetaald, zodat dus nieuwe leningen tot een grooter bedrag nodig zullen zijn. Het gevaar van overinves- tering en van overproductie is dus in de V. S. niet denkbeeldig, hoe tegenstrijdig het moge schijnen in een wereld die om goede ren schreeuwt. Het geeft enige bemoediging dat de invoer in de V.S. de twee eerste maanden van 1947 bijna het dubbele van het vorig jaar heeft bedragen en het Departe ment van Handel voor het gehele jaar een accres van 2 milliard verwacht. Maar rus tig is men er toch blijkbaar niet op, want van een noemenswaardig herstel op de New Yorkse beurs is tot dusver geen sprake. Niettemin worden er vrij groote bedragen Verkocht, zowel in Amsterdam als recht streeks te New-York, zodat het bedrag van 100 millioen, dat Minister Lieftinck dit jaar uit de Amerikaantjes hoopt te halen, vermoedelijk wel zal worden bereikt. Wan- DAMRUBRIEK Alle correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan W. Hoekstra, Wildhoef laan 7, Den Haag. Oplossing vraagstuk no: 2. Auteur: Ir. Sonier. Wit speelt: 23—19, 33—29, 29 X 40, 50 X 6 en Wint. Correcte oplossingen ontvangen van B. Zee- lenberg, J. Freese, J. Zimmer, D. den Hertog, W. van den Heuvel, J. Bunschoten, G. Daane, L. Beekhuizen, A. Reedijk, P. de Boer, T. Jongkind, W. F. Bolle, J. de Koning, H. Huf, F. N. van der Ende, J. Oo6terom, Fr. Feitsma, H Verhoogt Jr, H. Eigenbrood, W. van Ton geren, Corn. Kaptein, D. Hassefras, J. Alme- kinders, P. J. Segaar. Het prijsje werd, na loting, toegekend aan: J. Bunschoten, Valkenboschkade 533, Den Haag. Correspondentie. W. F. B. Dank voor uw schrijven inzake bij oplossingen. Het gevraagde boekwerk is uit verkocht. J. A. Dat is werkelijk teveel gevraagd. H. H. Welkom oude strijdmakker. Partijcombinatie. Auteur: N. Ritsema. Vraagstuk no. 4. Zwart: 1—3, 8—11, 13—15, 17—19, 26, 30. Wit: 27—29, 32, 33, 36—39, 42—44 48 en 50. Wit wint een schijf of de partij als volgt: Wit Zwart 1. 29—24 30—35 2. 24—20 15 X 24 gedw. 3. 44-40 35X44 4. 28—22 17X28 5. 33 X22 44 X 33 6. 38 X 20 14 X25 7. 27—21 26X28 8. 32X5! Dam Sen verrassende combinatie, neer het tempo niet behoeft te worden ver sneld, zullen er dus nog ca vijf jaar kunnen verlopen alvorens het Nederlands bezit geli quideerd is. Laat ons hopen dat er intussen andere betalingsmogelijkheden zullen ont staan, want het rendement op Amerikaanse aandelen is heel wat groter dan dat op de Nederlandse en ook afgezien daarvan moeten beleggingen in het buitenland en met name in de V.S. voor onze volkshuishouding van beteekenis worden geacht. Gelukkig is er een aanwijzing dat de Ame rikaanse credietverstrekking aan Nederland weer op gang komt. We krijgen vermoedelijk 20 millioen, waarvoor de firma Kuhn Loeb Cy 3% pet 10-jarige obligaties zal uitgeven a pari, nadat de Noorse lening van 10 mil lioen 3% pet obligaties 98^ pet een groot succes is geworden. We zullen echter veel grotere bedragen nodig hebben en wachten op de Wereldbank, waarbij als bekend een Nederlandse credieta an vraag van ruim 500 millioen is ingediend. Was men, gelet op de kleinere vraag naar aandeelen, deze week iets minder onrustig over de Gulden? De scherpe koersstijging voor de aandeelenmarkt in Maart en April hield zonder twijfel ook met die onrust ver band, hoewel ook de jaarcijfers over 1946 van vele bedrijven moedgevend zijn. De Aigemeene Norit keert 6 pet uit, hetzij in kas, hetzij in aandelen a 120 pet, Wi'ton- Fijenoord eveneens 6 pet tegen nihil over 1945, kleinere zaken als Hero en Tieleman Dros resp. 6 en 2% pet, nadat flinke bedra gen zijn afgeschreven. Dit zal echter de eer ste jaren dringend nodig blijven, omdat nieuwe aanschaffingen duur moeten worden betaald, hetgeen de financiële positie der bedrijven ongunstig zal beinvloeden naarmate het mogelijk is de gewenste goederen aan te kopen. Aan de nieuwe emissies van in dustriële ondernemingen zal daarom voor eerst nog wel geen eind komen. De obligatie uitgifte van Ubbink Co werd een groot succes, thans hebben we een aandelenemis sie van Stork Co te wachten tot een be drag van 2% millioen, waarvoor wel be langstelling zal bestaan hoewel aandeelhou ders bij Stork Co niet bepaald aan de eer ste tepel liggen. puzzle van de week Van de letters aaaaaaaceeeeiiii jklllmmnoooopprrrstt, woor den samenstellen van de volgende beteekenis: Van links naar rechts: 1 medeklinker; 2 rondhout (scheepst.); 3 nakroost; 4 met spoed (Lat.); 5 sterk afkeuren; 6 God van zang, snarenspel en schoone kunsten; 7 wa ter, regen (Barg.); 8 tijdperk; 9 stapel, hoop; 10 twee gelijkluidende klinkers: 11 klinker. De begin en laatste letters van de gevon den woorden geven dan twee woorden van de volgende beteekenis: openlijke bekendma king aan het volk; gelijkluidendheid van woorden van verschillende beteekenis. (Oude spelling). Oplossing van de Puzzle van vorige week: 1 links, Waal; 1 rechts, wenk; 2 alias; 3 Eelde; 4 allen; 5 last; 6 keet; 7 aarde. le prijs: L. van Veelen, Pav. „Merel", mr dr Willem v. d. Berghstichting, Noord- wijk-Binnen 2e prijs: C. de Beer, Rijnsbur- gersingel 21, Leiden en 3e prijs: P. v. Dijk, Vliet W.Z. 86, Rijnsburg. Oplossingen gelieve men uiterlijk Vrijdag morgen per briefkaart in ons bezit te doen zijn, met in linkerbovenhoekadreszijde de vermelding „Puzzle-oplossing". 'xv yarn mm ggp HP pp P;\ nm öi Degenen onder onze lezeressen im wier garderobe, zich een mantelpakje bevindt, ■weten dit bezit gewoonlijk wel zeer te waar deren. Geen wonder, want is er wel een ander kledingstuk te noemen dat zich zo goed leent om bij de meest uiteenlopende ge legenheden te worden gedragen? We kunnen er mee op visite gaan of uit winkelen in de stad, op reis vormt het in combinatie met een regenjas of gewone lange mantel een ideale dracht, en zo zou ik kunnen doorgaan. Wat een mogelijkheden tot variatie biedt het mantelpak bovendien niet! Het warme jum- pertje dat we er bij koel weer onder dragen is in een wip vervangen door een luchtige, al of niet geklede blouse; het jasje kan des noods ook over een zomerjurk worden aan getrokken, al dienen we er natuurlijk goed op te letten, dat het geheel harmonieus blijft. Zo zou het grijs-wit gestreepte jasje van het afgebeelde fantasiepakje een Pa- rijse creatie van dit seizoen bijvoorbeeld al heel slecht passen op een gebloemde of geruite jurk, maar daarentegen wèl op een effen grijze rok. En het kleine zwart-witte ruitje van de andere foto zou ongetwijfeld ook uitstekend voldoen op effen zwart of wit. Zo zijn er mogelijkheden genoeg, maar ze dienen met zorg te worden toegepast. Wat de modellen betreft die ons in de voor jaarscollectie werden getoond, we zijn zeer zeker niet aan een bepaald type gebonden. In de eerste plaats is en blijft er natuurlijk de klassieke, correcte tailleur, het model dat zeer weinig aan mode onderhevig is, maar daarnaast toch talloze variatie-mogelijkheden blijkt te bieden. Zo wisselt het knopenaantal nogal sterk, komen er pakjes voor met of zonder kraag en revers, om maar enkele voorbeelden te noemen. Sommige jasjes val len weer een ietsje korter dan we de laatste jaren gewend waren. De rokken zijn ge woonlijk recht en glad, met een of meer platte plooien. Bij de echte fantasiepakjes zien we vaak hele plooirokken; daarnaast weer zeer nauwe exemplaren met een of twee splitjes die naar mijn mening echter niet bepaald flatteus kunnen worden genoemd! Wijde, openvallende of gesloten jasjes komen ook veel voor en van zakken wordt veel werk gemaakt. Zo hier en daar is er werkelijk een mooi pakje kant en klaar te krijgen. Voor een trois-pièces als hierbij afgebeeld zal het den meesten onzer echter wel aan punten ontHvov»- Een fantasiepakje, dat zeer zeker niet bij een heel bescheiden garderobe past. Maar.... aardig is het! U ziet, er zijn modellen genoeg, althans in theorie, want het is nog steeds niet zo een voudig een aardig pakje te bemachtigen. Welk model we echter kiezen, bij een man telpak komt het vóór alles aan op een goede snit en dit geldt wel heel in het bijzonder voor de strenge tailleur, die ook hoge eisen stelt aan materiaal en aan het figuur van de draagster, maar waarvan we dan ook ja renlang plezier kunnen beleven. De maand Mei heeft weer haar Moeder dag. Het denkbeeld om éénmaal in het jaar een Moederdag te houden is van Ameri kaanse oorsprong. Wij, als Nederlanders, met onze stugge aard, die onze diepste gevoelens zo graag verbergen, zelfs voor wie ons het naast en het liefst zijn, staan er eigenlijk min of meer afwijzend tegenover. En toch is de bedoeling, die achter de viering van een Moederdag schuilt, uiterst sympathiek. Als kind hebben we allen onbewust en alsof het zo hoorde, de opofferende zorgen an onze Moeder over ons laten komen, zonder dat we begrepen, wat de liefde betekende in ons leven. Alsof het zo hoor de en 't hoort ook zo. Maar daarom is het nog niet altijd zo. Juist nu, nu de bereidheid tot het Moe derschap en vooral tot de mindere of meer dere menigvuldige herhaling van die be reidheid, aan het tanen is, beseffen we, tot onderscheid van jaren gekomen zijnde, eerst recht, wat het destijds inhield voor onze Moeder om voor ons een goede en een blijde Moeder te zijn. Al was ze zwak, al had een grote ver moeidheid voor het lichaam of een zekere matheid naar de geest soms de overhand over haar, wij als kinderen hadden daar geen erg in en eisten onze Moeder geheel op voor onze belangen. Haar stem was het, die ons bemoedigen moest, als de toren omviel, die we gebouwd hadden, Haar glimlach hielp onze tranen drogen als we ons bezeerd hadden. Nooit kwam het in ons op, dat zij zelf soms ook opbeuring nodig had en troost, als het leven haar moeilijker viel dan zij zich had voor gesteld. Daar waren we kinderen voor en daaraan hebben we voor een groot deel onze „onbezorgde jeugd" te danken. Maar nu zijn we tot onderscheid van jaren gekomen. Nu hebben we zelf mis schien al kinderen, nu verwijdt zich onze blik...., nu beginnen we langzamerhand te voelen, wat het leven in onze kleine-kinder jaren inhield voor onze Moeder.... Wat heeft ze Gods leiding in Haar leven gelovig aanvaard Wat tuurde ze dapper het scheepje van de huishouding door de financiële branding. Hoe ouder we worden, hoe meer we het zullen gaan zien. En de Moederdag is daar, om dat nu eens uit te spreken óók. Zeker, daar hebben we ook haar verjaar dag voor, maar ge weet ook wel, hoe het dan gaat. Voor en tijdens het ontbijt hebt ge uw Moeder dan een ogenblikje voor u alleen, straks komt er bezoek, voor de koffie al, in de middag en tot 's avonds laat. Dan komt het uit, wat onze Moeder betekent voor haar vriendenkring. Tal van kennissen komen delen in de huiselijke vreugde en de huisgenoten en kinderen moeten al meer opzij schuiven om ruimte rondom Moeder te maken voor anderen. En het kleine, met zoveel zorg samengestelde veldbouquetjo verzinkt in het niet, tussen al de grote pompeuze bloemstukken. Maar - op Moederdag hebt ge uw Moeder voor u alleen. Dan is er geen speciaal bezoek te wachten, dan hebt ge uw Moeder in de gewone dagelijkse belichting en daardoor ziet ge des te beter de intieme sfeer, die Zij om zich heen weet te scheppen. Op Moederdag verwacht ge als kind of als volwassene geen extra-genoegen voor u persoonlijk. Net het ontvangen, maar het geven is dan hoofdzaak. En uw Moeder zelf voelt zich één met andere Moeders in eigen dorp of stad, in land en werelddeel.... Het is een dag, die meer dan anders er voor geëigend is, het innerlijk leven te verdiepen en de waarde van het Moeder-zijn bewust te doorleven. Het is de dag, waarop we als kinderen, jongere en oudere, in liefde aan onze Moeder denken. De dag, waarop we er naar streven, haar een kleine vriende lijkheid te zeggen of te bewijzen. Haar een brief te schrijven, zo we van huis zijn. Haar wat bloemen of wat vruchten of een handwerkje te zenden, Een streling voor Haar, die voor ons zorgde en werkte, toen we dat zelf nog niet konden. Haar, die al tijd aan Haar kinderen denkt, met hen medeleeft en in gedachten hen vergezelt en bij hen blijft, waar zij ook heentrekken of woning mochten vinden. En als ge nu geen Moeder meer hebt? Dan bloemen brengen op haar graf? Mogelijk, dat dit u zelf enige voldoening kan schenken. Maar anderen zal het niet troosten. Ach, hier of daar schuilt er nog wel een Moeder weg, die misschien door Haar kin deren. vergeten wordt. Zorg voor een lichtstraaltje, voor wat vreugde en blijheid in het eenzame leven van het één of andere oudere moedertje. Men zegt: „een kinderhand is gauw ge vuld". Maar vergeet niet, dat een vereen zaamd leven ook zo gemakkelijk wat troost bereid kan worden. ANTHONIA MARGARETHA. MAAR ER ZIJN OOK VEEL PUNTEN TE BEHALEN (Van onze schaakredacteur H. J. J. Slavekoorde) Na de betrekkelijk gemakkelijke opgaven 7981 en de rustpoze van verleden week zullen de deelnemers aan onze ladderwed strijd stellig voldoende uitgerust zijn om thans met frisse krachten te beginnen aan de nieuwe opgaven 8284. Deze zijn wij waarschuwen bij voorbaat ditmaal niet ge makkelijk. Wie zé alle drie vindt mag er zich o-p beroemen, dat hij een goede presta tie verricht heeft. Bovendien heeft het zijn bijzondere bekoring juist deze opgaven op te lossen en in te zenden, want men kan dit maal voor goede oplossingen extra-veel pun ten verdienen, hetgeen uiteraard in overeen stemming met de moeilijkheid der op gaven is. Wij hebben voorts ten gerieve van nieuwe oplossers een kleine wijziging in onze admi nistratie aangebracht. Was het vroeger zo, dat nieuwe oplossers eerst een oplossingsregle ment moesten aanvragen, thans kunnen nieuwe deelnemers zonder meer hun oplos singen inzenden (adres: Goudreinetstraat 125, Den Haag). Komt him naam nog niet op de lijst van deelnemers voor, dan worden zij er bij geschreven en wordt hun automatisch het reglement toegezonden. De oplossingen Opgave 76 (Probleem van Phi Klett): 1. Dh6 Opgave 77 (Probleem van K. Renner): 1. Dh8 Pel 2. Dg7, enz. Opgave 78 (Probleem van K. A. L. Kubbel)J 1. Dd4 Fh5 2 Tb7+ Kg8 3, Dd7, enz De nieuwe opgaven Opgave 82 (serie A 3 punten). Wit: Kal, Da3, Lbl, Pgl (4 stukken). Zwart: Kh2, Dhlf Lh6, Fc3, pionnen d5, g3 en g3 (7 stukken). Wit begint geeft in drie zetten mat. Opgave 83 (zowel serie A als serie B 5 punten). Wit: Ke2, Tbl, Td3, Ld4, Ld7, Pe3, Fdö, pionnen a5, c3, e6, f5, h2 (12 stukken). Zwart: Kb8, Da8, Ta7, Lb7, pionnen a6, e7, f6, h4, h3 (9 stukken). Wit begint en geeft in vier zetten matj Opgave 84 (serie B 7 punten). Wit: Kc6, Tf6, Lf2, Pc5, Pe4, pion b2 (6 stukken). Zwart: Ke5, Ld8, Fb6, pionnen a2, a7, g2f g4, h2 (8 stukken). Wit begint en geeft in vijf zetten mat. Opgave 82 moge de geoefende oplossers niet al te moeilijk toeschijnen, de onervarenen zullen er zeker hun handen vol aan hebben. No. 83 heeft bijna geen varianten, doch het zal moeite kosten de oplossing vlot te vin den. No. 84 is bijzonder moeilijk omdat men eerst het mat moet zien wil men de eerste zetten van de oplossing vinden. We zijn be nieuwd hoeveel oplossers er in zullen slagen dit stel opgaven volledig te overmeesteren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4