Waarom werden mijnen onder beheer gesteld? Waar zijn de negen? Twee militairen door bomontploffing gedood NIEUWE LEID SC HE COURANT ZATERDAG, 10 MEI 1947 VOORPORTAAL VAN DE SOCIALISATIE? (Van onze Parlementsredacteur) Zonder hoofdelijke stemming nam de Eer ste Kamer gisteren, de begroting 1947 van de Staatsmijnen in Limburg aan, nadat een vijftal sprekers het woord hadden gevoerd. Drie van deze vijf waren in bijzondere mate bij de mijnen betrokken: daar was in de eerste plaats de Inspecteur-generaal der mijnen, tevens voorzitter van de Mijn In dustrie Raad ir Wijffels (KVP); voorts de bankwerker bij de mijnen, de heer J. Kra mer (Arbeid) en tenslotte de ondergrondse mijnwerker Hermans (Comm.). Alle drie wisten heel wat te vertellen. Minister Huys- mans had het bij zijn beantwoording dezer drie heren betrekkelijk gemakkelijk, omdat zij nogal getreden waren in beschouwingen over het verleden. Het merkwaardigste van het gehele de bat werd gevormd door een vraag van prof. Molenaar (Vrijheid), gericht aan het adres Van de minister, doch eigenlijk uitsluitend te beantwoorden door ir Wijffels, die als minister van Sociale Zaken destijds met deze zaken te maken had. Het Buitengewoon Mijnlbesliuit regelt de mogelijkheid van onder beheerstelling van de particuliere mijnen. Oip 7 Juni 1946 overhandigde de voorzitter van de Tijdelijke Mijnraad de toenmalige minister Wijffels een nota, waarin niet voor het eerst niet tot deze onder be- heersteliing over te gaan. doch de oplossing te zoeken in het vrijwillig aanvaarden door de particuliere mijnen van de nodige lei ding. Minister Wijffels kon zich toen met de inhoud van deze nota verenigen, doch wenste een definitieve beslissing tot later aan te houden. Doch het merkwaardige feit deed zich voor, dat reeds de volgende dag, 8 Juni 1946 de toenmalige bewindsman be sloot, de particuliere mijnen toch onder be heer te stellen Hoe zat dat nu, vroeg prof. Molenaar. Men verandert toch niet zo maar in vier en twintig uur van mening? Of spra ken hier, behalve zakelijke motieven, poli tieke motieven mee? In die tijd immers ont vingen de heren Schermerhorn en Drees de opdracht tot vorming van een kabinet. En daar de heer Wijffels met prof. Schermer horn nogal goede maatjes was, zou het niet onmogelijk zijn hierop doelde prof. Molenaar in zijn betoog ongetwijfeld dat het doordrijven van de onder be heer stelling van de particuliere mij nen door een in feite demissionair minister was geschied onder socialistische druk, ter voorbereiding van de zo begeerde nationali satie. Prof. Molenaar vroeg de minister, aan een speciale commissie op te dragen, uit te zoeken, hoe de vork in de steel zat. De be windsman voelde hier niet zo heel veel voor. Liever ging hij in op de reeds eerder door de heer Wijffels zelf uitgesproken wens, het onderzoek van de eventueel in te stellen semi-parlementadre commissie, destijds door de heer Pollema gevraagd, naar het beleid Van de Londense regering op bepaalde ter reinen uit te breiden tot het beheer der mijnen. De heer Wijffels verklaarde in zijn re pliek, dat bij de onder beheer stelling geen enkel politiek doel had meegeteld. Uitslui tend het opvoeren van de productie was het oogmerk geweest. Duidelijk is deze zaak En Jezus antwoordende, zeide: Zijn niet de tien melaatsen gereinigd geworden en waar zijn de negen? En zijn er gene gevonden, die we derkeren, om Gode ere te geven, dan deze vreemdeling? Lukas 17 17, 18. De Here Jezus is op reis naar Jeruzalem. Hij gaat door het midden van Samaria en Galilea. Vandaar, dat hier Israëlieten en Sa maritanen bij elkander zijn. Anders moesben zij niets van elkaar hebben. Maar het leed brengt bijeen. Ze hebben veel gemeen. Allen zijn melaats, als doden voor de maatschappij. Zij blijven op een afstand en staan van Verre. Toch is er hoop in hun harben, omdat Zij Jezus ontmoeten. Zij, de afgezonderden, Staan tegenover de Gezegende des Vaders. Eén en dezelfde begeerte hebben zijdat Hij hen zal genezen Die stumpers, die soms zo hees zijn, proberen nog geluid te maken en verheffen hun stem, als ze zeggen: „Je zus, Meester, ontferm U onzer". Hij ziet hen. Groot voorrecht. Hij spreekt tot henNog groter voorrecht. Ze moeten heengaan naar de priesters en Zichzelf vertonen. Dat is de dwaasheid der prediking. Ze worden niet eerst genezen, terwijl Jezus dan zegt: gaat naar de pries ters. Neen, zij moeten zóó, als ze zijn, dus melaats, heengaan en de priesters laten con stateren en verklaren, dat zij gezond zijn. naar onze mening echter nog niet. De mede werking van de particuliere mijnen aan de de opvoering der productie stond immers naar de minister vroeger reeds eens heeft medegedeeld ook zonder de onder beheer stelling volkomen vast. Tenslotte moet ons de opmerking van het hart, dat de belangstelling der Kamerleden wel wat al te gering was. Toen gistermorgen de heer Kramer zijn eergisteren afgebroken rede voortzette, waren er sleohts tien leden ln de zaal. En toen de laatste hamerslag klonk, was dit aantal verminderd tot een stuk of zes. Het meest bijaxmdere was wel, dat van de leden der Partij van de Arbeid alleen de spreker, de heer J. Kramer tegen woordig was. Bestaat er bij deze partij geen belangstelling voor de mijnen? Van die zijde wordt anders telkens weer geroepen om socialisatie, dat is: maken tot gemeenschaps goed. Het socialistische deel der gemeen schap, voorzover lid van de Eerste Kamer, had gisteren echter, populair gezegd, lak aan zijn begeerd bezit. SOEKARNO CONTRA KARTALEGAWA De president der Indonesische republiek, Soekamo, zal op 17 Mei te Solo op een massa-vergadering spreken en daar o.m. ,,de sluier oplichten over de aard en de politiek van de president van de staat Pasoendan, Kartalegawa". Extra treinen zullen worden Ingelast voor het vervoer van de deelnemers aan deze massa - vergadering. BIJ VERVOER VAN DUITSE BOM VAN 1000 KG Gistermiddag om 3 uur heeft opnieuw een ontploffing van munitie, die onschadelijk ge maakt zou worden en daartoe naar de Leus- derheide werd vervoerd, twee doden en een gewonde geëist. Een 1000 kg bom van Duits fabricaat, die door een drietal soldaten van de Opruamings- en Bergingsdienst van Maarn over de provinciale weg, die van Doorn naar Amersfoort loopt, naar de Leusderheide werd gesleept, explodeerde plotselling met grote kracht. Twee der soldaten, de 30-j.. N. Nie- sink uit Amsterdam en de even oude M. de Regt uit Haarlem, liepen op dat moment ieder aan een kant van het gevaarte. Nie- sink werd door de luchtdruk opgenomen en enkele tientallen meters weggeslingerd, maar bekwam wonder boven wonder slechts lichte verwondingen. De Regt werd op slag gedood. Het duurde ruim twee uur voor men er in slaagde zijn stoffelijke resten te vinden. In de auto, die onmiddellijk in 'brand vloog, kwam de 19 jaar oude chauffeur W. de Jong uit Delft om het leven. De explosie geschiedde vlak voor de thee tuin van het café-restaurant „Berchzdcht", dat dichtbij de pyramade van Austerlitz staat. Flinke schade werd er door de ontploffing veroorzaakt. In de weg is een gat geslagen van ongeveer drie meter diep met een dia meter van 10 meter. Spoedig na de ramp was de Commissaris der Koningin in Utrecht, de heer M. A. Reinalda, ter plaatse, Ze moeten het dus voorlopig doen alleen met het Woord. Want in dat Woord zit de belofte in. Een ingewikkelde belofte. Alleen dus maar geloven en gehoorzamen. Niet eerst ervaren en dan geloven. Niet eerst zien en dan geloven. Maar eerst geloven en dan ervaren en zien. Want als ze in gehoor zaamheid gaan, dan worden zij onderweg gereinigd. Dan hebben zij ervaring, genezing. Zij zien het aan elkaar en zij zich zelf. Ze gevoelen het wel, dat zij kerngezond zijn. Zij kunnen wel springen en huppelen van vreugde. Zo gaan ze naar de priesters. Wat kan het echte en het schijngeloof toch heel veel op elkaar gelijken. Allen worden genezen, gereinigd en dan wordt het verschil gezien. Er is maar één van de tien, die terugkomt. Aanbiddend en dankend valt hij voor de Here Jezus op de knieën. Hij gaat God verheerlijken. Zijn stem kan hij weer gebruiken en zal hij ook weer gebruiken. Hij is gezond en moet met grote stem God verheerlijken. Dan stelt de Here Jezus een paar vragen. Of er niet tien gereinigd zijn? Waar zijn de negen? Komt dan die éne alleen om God te verheerlijken? Is het U alleen te doen ge weest om de gaven, of óm de Gever? Die vraag mag ook nu wel gesteld worden. We hebben zoveel voorrechten ontvangen. Ve len hebben am de bevrijding gebeden en gesmeekt. Maar waar zijn de negen? Waar wordt gevonden de ware Godsvrucht des harten? Waar zien wij de waarachtige be kering? Brood en spelen worden gesteld bo ven het onderzoek van Gods Woord. Hoe Voor de as. herdenking van de 300ste sterfdag van de dichter P. C. Hooft, wordt thans in Hooft's geliefde Muider- slot een tentoonstelling voorbereid, waarbij vele vertrekken van t oude kasteel ingericht zullen worden, zoals enkele eeuwen geleden. Hier brengt men een oud-Hollandse boekenpers in één der kamers evenals officieren van de ODD., de Ge- nee sk. dienst en de brandweer uit Amers foort. Militairen van de O.BD. hebben verklaard dat de zware bom in Maarn was gedemon teerd. Daar het gevaarte te zwaar was voor de auto, had men het er aan vast gëbonden en sleepte het over het wegdek. Het was de laatste van ruim 180 bommen, die van Maarn uit naar de Leusderheid zijn gesleept en daar onschadelijk gemaakt Indonesische delegatie gast van min. Beel en Jonkman De ministers Beel en Jonkman hebben de leden der Indonesische delegatie uitgenodigd hedenavond hun gasten te zijn ten palelze Rijswijk, teneinde de reeds op het Vliegveld' tot stand! gekomen Vluchtige kennismaking voort te zetten. Deze uitnodiging is van In donesische zijde aanvaard, zo sein „Aneta"- Batavia. GEEN „VLAGGETJESDAG" IN SCHEVENINGEN. Op gezag van het A.N.P. deelden we deze week mede, dat Zondag het in Schevenin- gen als van ouds .vlaggetjesdag" zal zijn, en alle schepen dus gepavoiseerd zullen zijn. Naar de Nieuwe Haagsche Crt verneemt, zal die oude traditie nog ndet herhaald kunnen worden; het vlaggedoek is nog te beperkt. De vlaggen die men bezit zullen echter Maandag in de Scheveningse haven wappe ren, zo werd ons verzekerd. MINISTER NEHER BEZOCHT DE WIERINGERMEER Minister Neher heeft gisteren in gezel schap van dr ir Z. Y. v. d. Meer en de secr.- gen. ir W. H. Mouton een bezoek gebracht aan de Wieringermeer. In het Domeinkantoor te Wieringerwerf spraken ir C. Krijn over de waterstaatwerken, burgemeester Loggers over de kerkbouw en ir Ovinge over de we deropbouw van de meer dan 400 vernielde boerderijen en de arbeiderswoningen buiten de dorpen. In Wieringerwerf, waar slechts één woning de overstromingsramp doorstond, werden de bouwvallen en de in aanbouw zijnde woningen voor landarbeiders in ogen schouw genomen. De minister sprak zijn grote waardering uit voor het vele reeds ge presteerde werk. TWEE ARTSEN VOOR HET UTRECHTSCHE B.G. Dr J. Bax uit Utrecht, die als arts in Duitse dienst Nederlanders voor de arbeidsinzet had gekeurd, werd gisteren door het B.G. te Utrecht, overeenk. de eis tot 5 jaar gev. straf met aftrek veroordeeld. Z'n collega N. Kort land uit Zeist, tegen wie 2 maanden was geëist, daar hij bij een SS-er een bloedgroep teken had verwijderd, kreeg een jaar met een proeftijd van 3 jaar. Gedurende l»/a jaar mag hij niet als arts optreden. Is het tijdens de oorlog geweest in onze stad en dn Sah evening en.? Wat was er van de vissersvloot overgebleven? En straks gaat alweer een groot aantal schepen naar de zee, bijna zoveel als voor de oorlog. In korte tijd is opgebouwd, wat was afge broken. Alle lof! Ook voor oruze zeelieden, die vaak zeer zware arbeid moesten verrich ten en aan grote gevaren zijn blootgesteld. Hoeveel reden tot dankbaarheidMaar waar zijn de negen? De Bijbel moet op de sche pen weer een ereplaats ontvangen. Zonder dat kompa 9 wordt de zegen veranderd in een vloek. Ook hier geldt: zoek eerst het koninkrijk Gods en de andere dingen zullen u worden toegeworpen. Daarin openbaart zich het edhte geloof en de ware dankbaar heid. Ja, in heel het leven. Het is wel erg! Tien bidden en één dankt. En hij is een Samaritaan. De ondankbare is zo arm. De dankbare is rijk. Niet zijn dankbaarheid, maar zijn geloof heeft hem gehouden. Be hoort gij tot de negen? Bekeer u dan. Zoek Christus als uw Zaligmaker. Zijn eigen dom te zijn, gekocht door Zijn bloed, is zo heerlijk. Dan gaan de weldaden niet door een zeef, waarin niets blijft dan vuil, maar als door een spons. Ge kunt het water er straks uit knijpen. Dan wordt het: Och, of nu al wat in mij is Hem preez'. Loof, loof, mijn ziel, de Hoorder der gebeden. Vergeet nooit één van Zijn weldadigheden. Vergeet ze niet; 't is God, Die z' u bewees. Ds J. G. F eenstra. Sinds de oorlog moet de politiek al sterk gepeperd zijn, wil zij de aandacht trekken op het dagelijks menu. Om de importantie van een telegrafisch bericht te begrijpen, moet men zich eens afvragen, wat de uit werking zou zijn, als het navolgende was ge schied: „Het Opperste Gerechtshof van Ne derland heeft bepaald, dat de communistische partij onwettig is. De toestemming aan deze partij gegeven, is een grote fout geweest eo een zeer betreurenswaardige misgreep. On- middelijk na de uitspraak van het Gerechts hof zijn door de Nederlandse regering de honderden clubs der communistische partij gesloten." Zulks nu heeft, zoals men dezer dagen heeft kunnen lezen, niet in Nederland, maar in Brazilië plaats gevonden en zoals het bericht op de argeloze lezer afsprong, moet het een overrompelende uitwerking hebben gehad of immuun voor politieke kruiden als een deel der mensheid na de wereldoorlog geworden is, in het geheel geen Nu is Brazilië een ver land, met blijkbaar meerdere mogelijkheden dan West-Europa en staat de daad van Ramadier, die vijf com munistische ministers uit zijn kabinet verwij derde, tot het Braziliaanse gebeuren onge veer in de verhouding van een klappertje tot een atoombom. Het Opperste Gerechtshof van Brazilië, heeft de mystieke sfeer, die om de Amerikaanse atoombom heen zweeft, zeer goed verstaan en aldus over het regerings voorstel om de hele communistische partij maar in de doofpot te stoppen, in een de regering aangename zin beslist. De rechter, die Jose Nogueira heet, nam overigens niet de minste moeite een blad voor zijn mond te nemen, want hij karakteriseerde de com munistische partij, als een soort van despo tisme van internationale omvang met Stalin aan het hoofd. Jose Nogueira verdient, dat Truman een standbeeld voor hem opricht, want in heel Amerika, niet alleen in de Noordelijke, maar ook in de Zuidelijke Sta ten, schijnt de tegenstelling tussen het Ame rikanisme en het communisme steeds onver zoenlijker te worden, in welke strijd de atoombom als symbool van de macht gaat fungeren. De „Ver. Staten" spuien van tijd tot tijd de communistische elementen. Men deed zulks na de eerste wereldoorlog, om streeks 1920 en na de tweede wereldoorlog in 1947 herhaalt zich deze actie, waarbij do bekende Amerikaanse „GMen", die over dos siers met honderdduizenden namen van door communisme geïnfecteerde personen beschik ken, een rol spelen. Brazilië helt meer en meer over naar de Amerikaanse Truman- solidariteit en wat het interessante van de procedure uitmaakt is slechts, hoe men dat in dat land* kan klaarspelen een partij te ontbinden in factoren, want die blijven, zij het dan illegaal. Brazilië is een Zuidelijke federatie op Noord-Amerikaanse leest ge schoeid. De politiek was er nog al oneven wichtig, want in 1930 stookte men er een idealistisch revolutie-vuurtje; men scharrelde er vrij onhandig rond met grondwetswijzi gingen en in de periode van 19371945 werd het dictatoriaal geregeerd onder Vargas, waarbij echter de communistische partij was erkend: de Brazilianen voelden toen blijkbaar nog „democratisch" en liberaal, ook al heette het regeringsregiem „fascistisch". In 1945 hadden de verkiezingen plaats voor het pre sidentschap der Republiek, de Kamer van Afgevaardigden en de Senaat; de nieuwe president, generaal Enrico Gaspar Dutra nam de teugels van het bewind in handen. In Brazilië had men de „sociaal-democratische partij" en de .Nationale Democratische Unie", eerst fel elkaar bestrijdend, later naar samenwerking strevende, tegenover de Brsz.'liaanse Arbeiders Partij en de Commu nistische Partij, die meer radicaal, zéér ver strekkende sociale hervormingen wensten in te voeren, daarbij geïnspireerd door het mo del van de Sowjets. In 1946 kwam een nieuwe grondwet tot stand, minder totalitair, maar toch de bepaling bevattende, dat alle part ij en, die onder buiten- landse leiding stonden, voortaan verboden zouden zijn. Het ging er dus om, of in Brazilië werkelijk kon worden aangetoond, dat de communis tische partij aldaar een filiaal van Moskou was. Daarbij kwam dan nog, dat bij de in Januari gehouden verkiezingen, de commu nisten een flinke winst boekten, al verwierf de sociaal-democratische partij, waartoe ook de huidige president Enrico Gaspar Dutra behoort, de meerderheid. Aldus geschiedde, oiat de regering door het Opperste Gerechts- bof van Brazilië de partij voor onwettig liet verklaren, wat voor de 600.000 communisti sche partijleden een harde noot is om te kraken. De Katholieke kerk in Brazilië heeft het communisme steeds fel bestreden: het leger kan voor Moskou niet voelen en de politieke leiders wensen hun invloed te ver sterken. Deze Braziliaanse juridische „cause célèbre" zal nog wel niet beëindigd zijn, want al is de communistische partij onwettig verklaard, de communistische volksvertegen woordigers kan men daarom nog niet van hun zetels „wippen", want dan moet eerst het land in staat van beleg verkeren. Bra zilië luistert naar Washington en roept de communisten een „halt" toe! Die komen er thans op de (Braziliaanse) koffie -V Koe als recordhoudster Naar aanleiding van ons bericht onder het hoofdje „Koe als recordhoudster", waarin werd gemeld, dat een Engelse koe het wereld-melkproductierecord had gebracht van 67 liter op ruim 70 liter (van 6 X melken in 24 uur) deelt men ons van deskundige zijde nog het vol gende mede: De Britse koe heeft waar schijnlijk alle omstandigheden mee ge had, bijv.: de tijd van het jaar, pas ge kalfd e. d. De gemiddelde productie van de Nederlandse koe is 3175 liter per jaar. Op het meest gunstige tijdstip van het jaar zijn er echter ook in ons land koeien, die een dagproductie van 50 en soms wel 60 liter bereiken. V- UITGIFTE VAN EEN NED. DOLLAR LENING IN DE V.S. De fa. Kun Loeb Company maakte gister avond bekend. dat Donderdag jl. bij de Securities Exchange Commission te New York de registratie is aangevraagd van een 10 jarige 3% pet dollar-obligatielening van 20 millioen dollar voor Nederland. Een plaatje van de voetbalploeg „Rest van Europa", die vanmiddag te Glasgow de strijd met het team van Britse cracks aanbond. Op de voorste rij, van links naar rechts: Lemberechts, Gren, Nordahl, Wilkes, Prest; op de tweede rij: Carey (de aanvoerder), Parola, Ludl; achterste rij: Petersen, Dar ui en Steffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3