Gem.begroting van Katwijk werd vastgesteld IDist <11 11 Mei Moederdag- bloemendag NIEUWE LEIDSCHE COtJHANT VRIJDAG, 9 MEI Mfl Ring Leiden e.o. van Chr. Gem. Zangver. en Mannenkoren Voorbereidingen voor het 25-jarig bestaan. O-Lv. voorz. G. Goedhart vergaderde de Ring van Chr. Gem. Zangver. en man nenkoren ^gisteren in Gebouw „Pniël." In het openingswoord deed spr. een be roep op de aangesloten verenigingen om hun steun en medewerking te verlenen bij het a.s. Zangconcours op Hemelvaartsdag en 2e Pinksterdag in de Stadsgehoorzaal te Leiden en de a.s. zomer concerten, welke bij toerbeurt in de diverse plaat sen zullen worden gehouden. Het eerelid, de heer Z. B. v. d. Zeeuw bood een voorzittershamer aan. Bij de bespreking van de concerten bleek, dat er nog weinig animo was en nog maar één kern kon worden gevormd, ni. WassenaarVoorschotenLeiden. Be sloten werd de niet opgekomen vereni gingen nogmaals aan te schrijven. Voor de viering van het 25-jarig bestaan der Ring, welke m Januari 1948 zal plaats vinden, werd een commissie benoemd. Voorts werd besloten', dat alvorens de feestavond plaats vdnde, een kerkdienst zal worden gehouden in een van de Leidse kerken, waarvoor gevraagd zullen worden een Gerei en een Ned. Henv. predikant Twee Gem. zangver. en twee mannenkoren zullen hieraan medewer ken. WIJZIGING VAN BESLISSING De procureur-fiscaal bij het Bijz. Ge rechtshof te 's-Gravenhage deelt ons me de, dat gezien de processtukken in zake W. J. G. van der Heyden, wonende te Leiden, Hoge Rijndijk 46, uit welke processtukken blijkt, dat betrokkene bui ten vervolging werd gesteld onder voor waarde o.m., dat hij zich als goed Neder lander zal gedragen voor een proeftijd van zes maanden en zal betalen een be drag van f 1000 een en ander onder hand having van het beheer over zijn vermo gen tot 12 Mei 1947, zulks onder ontzet ting uit de rechten, deze voorwaarden na der niet wenselijk blijken. Enerzijds is de ernst van de aan betrok kene verweten feiten en gedragingen niet van die aard, dat ontzetting van rechten gerechtvaardigd is, anderzijds is het oor spronkelijk door hem te betalen bedrag in verhouding tot die feiten en gedragin gen te Laag te achten, terwijl onder - beheerstelling van zijn vermogen niet ge bleken is. Gehoord de betrokkene zijn die voor waarde gewijzigd, met dien verstande, dat thans alleen een bedrag van f 2.500. moet worden betaald. De veroordeling heeft plaats gevonden op grond van de gepleegde collaboratie. Een zelfde wijziging is gebracht in de buitenvervolgingstelling van A. W. J. van der Heyden, Breestraat 83, te Leiden. De Koninklijke Militaire Kapel concerteert in Leiden Op Dinsdag 13 Mei voor „Kunst en Ontspanning' Zooals wij reeds hebben gemeld, zal de Kon. Militaire Kapel op Dinsdag 13 Mei a.s. in de Stadsgehoorzaal voor leden en niet-leden van „Kunst en Ontspanning" komen concerteren. Het is op zichzelf al een gebeurtenis, dat dit harmonie-orkest van-vakmensen, o.l.v. Rocus van Yperen, zich tot taak heeft gesteld de Leidenaren eens te laten horen, welke muzikale en technische mogelijkheden een dergelijk orkest biedt. Wanneer we bedenken, dat ook onze stad talloze beoefenaren van harmonie- muziek kent, is het stimuleren van deze zelfbeoefening een daad van culturele betekenis, „Kunst en Ontspanning" waar dig. Het programma vermeldt naast enige marsen ook de ouverture „Wilhelm Teil' van Rossini, hét andante uit de vierde symphonie van Tschaikowsky, het derde deel van de „Arlesienne suite' van Bizet, de „Piet Hein"-rhapsodie van Peter van Anrooy en de ouverture „Le roi d'Ys" van Lalo. Vit de Omstreken TAL VAN ONDERWERPEN TER SPRAKE GEBRACHT De gemeenteraad van Katwijk kwam Donderdag o.l.v. mr W. J. Woldringh v. d. Hoop in vergadering bijeen voor be handeling der begrootingen. De geheele morgen en middag waren er mee ge moeid. Allereerst werd het vermenigvul- digingscijfer, schoolgeld voor het belas tingjaar vastgesteld op 2. De heer N. J. Duyvenbode (C.-H.) herinnert aan de nog zeer slechte toe stand. die na de oorlog hier heerst. In het bijzonder wat betreft de badplaats. De verwachting wordt uitgesproken, dat het college zal trachten de badplaats in ere te herstellen. Mr J. v. d. Plas (A-R.) snijdt velerlei onderwerpen aan, spreekt over toekomst mogelijkheden, over de geestelijke en zedelijke waarden, die in het besturen van de gemeente dienen aanwezig te zijn. Ook het dansverbod moet er komen. Verder wordt door hem gesproken over het verpachten van het strand, over de voorwaarden van het strand- en badleven en verordening op het vloeken wordt ge wenst geacht. Voorts wijst spr. op de salarissen, vooral op de lagere. Deze moeten herzien worden. Het instellen van een commissie voor georganiseerd overleg is gewenst. De bouw van een badhuis is zeer dringend. Spr. dringt aan om in Katwijk zo spoedig mogelijk de zeehaven te krijgen. Spr. heeft vertrouwen in het beleid van B. en W. Derde spreker is de heer W. Scheerens (P.v.d.A.). Verschillende onderwerpen worden door spr. aangeroerd. De oplos sing van het woningprobleem is van groot belang voor de industrie. Spr wijst op het onbevredigende in de samenwer king tussen de strand-exploitatie en be langhebbenden. Het vraagstuk der sala rissen wordt opnieuw aangesneden in de zelfde geest als de vorige spr. De heer L. v. d. Bent (Pv.d.A.) vraagt aandacht voor de tarieven van gas en electriciteit, welke omlaag moeten. De heer G. A. Ouwerling (R.-K.) merkt op dat zuinigheid betracht dient te wor- Bloemenliefhebbers organiseren zich in een vereniging Welke de naam draagt van „Succulenta." Dezer dagen had in geb. „Pirediiker" die oprichtingsvergadering plaats van de kring Leiden en omstreken der Ned. Ver. van liefhebbers van cactussen en andere vetplanten „Succulenta." De heer L. de Groot opende de verga dering met een welkomstwoord tot mevr. Grullemans van Berghem en de heer Janse, die doel en streven van de ver eniging uiteenzette. Hierna werd tot op richting besloten en een bestuur gekozen, bestaande uit de heren: L. de Groot, voor zitter; B. Prir.©, penningmeester en J. J. v. d. Reijden, secretaris. Mevr. Grullemans van Berghem had gezorgd voor een mooie collectie cactus sen en vetplanten, welke werden verloot ten bate van de kas der nieuwe vereni ging. De heer Janse hield een causerie met lichtbeelden over cactussen en vetplan ten, welke gevolgd werd door een geani meerde gedachtenwisseling. De heer Kroon, van Voorschoten, had zorggedragen voor een prachtsortering in knop staande planten welke gretig af trek vonden, terwijl mevr. Grullemans van Berhem nog sprak over ruilen onder ling, excursies enz. De eerstvolgende vergadering is be paald op Donderdag 5 Juni a.s. eveneens in „Prediker." Het secretariaat is geves tigd dr de Bruynestraat 5, Leiderdorp. CONCIERGE „PNEEL" Tot concierge van het wijkgebouw „Pniel" is in de vacature van de heer van Gent benoemd de heer C. van der Tuyn. INGEZONDEN MEDEDELING. DAT foto Studio Bonte, Korevaarstraat 2a, Tel. 23999, iets aparts maakt op het gebied van bruidsfoto's en reportage. DAT copieërinrichting „Lectura", Zee manlaan 31, Tel. 25076, de specialist is op het gebied van copieërwerk en het onmo gelijke mogelijk maakt. DAT het noodzaak is, dat iedereen op de hoogte moet zijn met de regels van het verkeer en dat Chauffeursschool „Grens- hoek", Hoge Rijndijk 205, ^el. 25134, U daarin onderricht geeft. DAT Fr. W. J. v. d. Graaf, Aalmarkt 5, reeds een jarenlange reputatie geniet en tot de oudste van Leiden behoort op ge bied van schoorsteenvegen. Dat wij Tel. bereikbaar zijn onder no. 21494. DAT de Leesbibliotheek „Zijlpoort", Lage Rijndijk IA, U verpozing bezorgt met de beste boeken. DAT „Het Vulpenhuis" Demimenie, Haarlemmerstraat 169, thans vulpenhou ders met vergulde pen aflevert a f4.50. DAT het Kantoormaohinebedrijf Dem- menie, Haarlemmerstraat 169, in-kantoor meubelen goed gesorteerd is en jalouzie- kastjes met 9 laden regelmatig kan leveren. DAT bij dit warme weer de Leidse Fruitcentrale vele soorten diepvriesvruch ten m/suiker in Vrieskast voorradig heeft. F. Brands, Hogewoerd 43, Leiden. DAT de „Lichtbal", Haarl.str. 293, Tel. 26190 alle soorten lampekappen wast, keert of vernieuwt. DAT J. P. v. d. Blom, Steenstraat 57 en Breestraat 10 zo juist uit Paris de bekende Weyl-parfums heeft ontvangen. DAT Van Kamp's chocolaterine, Kore vaarstraat 1, weer 4 soorten Verkade's toffee's voorradig heeft. DAT Radiocontröle bij U thuis met vol ledig rapport over toestel en lampen U slechts f2.50 kost bij Radio Koets, Gan getje 12. Tel. 23005. DAT A. Lepelaar, Haven 34, Tel. 20957, de „dokter" is, indien Uw lichtinstallatie iets mankeert. DAT de slagerij van I. Fasseur, Haven- plein 1, Tel. 20157, nog steeds in de Sleu telstad als het betere adres voor vlees en fijne vleeswaren bekend staat. DAT velen niet weten op welke inte ressante wijze afvalstoffen bewerkt wor den, maar wel, dat ze geld waard zijn, zodat U deze het best kunt verkopen aan H. v. Weeren, handel in lompen, papier, metalen, flessen, enz. Bakkersteeg 16. Telef. 21538, Leiden. DAT in de Professorenwijk bij H. Phi- lipsen, v. d. Waalsstraat 3, Tel. 23772, een „Vita"-koelcel staat, volledig gevuld met groenten en fruit. DAT de fa. Zwagerman, Haarl.straat 251, Tel. 23883, patronen op maat maakt voor japonnen, mantels, kinderkleding, enz., desgewenst met knippen van stof en dat dit binnen 3 dagen gereed is. den met het verstrekken van tuingrond voor industriële doeleinden. De heer v. d. Marele (S.G.P) wijst erop, dat de boerenbedrijven in Katwijk, gemengde bedrijven zijn. Er zijn andere bedrijven, zoals rokerijen, bakkers e. a., die een evengroot bezwaar opleveren, wanneer zij in de kom van de gemeente liggen. De verschillende opmerkingen worden door de voorzitter in het kort beantwoord. Een nieuwe salarisregeling zal in een vol gende raadszitting worden vastgelegd. Over de zeehaven valt niets te zeggen, Met Rijnland is samenwerking verkre gen. Er zal een nieuw stoomgemaal die nen te komen. Plannen voor vestiging van industrieën zijn in voorbereiding. Bouw van nieuwe boerenbedrijven kan niet toegelaten worden binnen de kom. Tussen de beide Katwijken zal hiervoor waarschijnlijk plaats worden gemaakt. Wat betreft de montage-woningen zijn B. en W. waakzaam. B. en W. zeggen t.o.v. de strandexploitatie volledige mede werking toe. Hierna komt de gemeentebegrooting in behandeling. Z-h.s. wordt n.a.v. een opmerking van den heer C. v. Beelen (C.-H.) de jaarwedde van iedere wethou der verhoogt tot f 1750. Het presentiegeld wordt gebracht op f6. De kosten van telefoon van de gemeen te-secretaris en de hoofdcommies komen ten laste van de gemeente. Mr J. v. d. Plas wil deze post weglaten. De voorzitter zegt, dat deze heren tele foon 1-. hebben voor gemeentedienst, Bij hobf>"stuh volkshuisvesting, doet de voorz. meuedeling, dat goedkeuring is verkregen voor het bouwen van 24 wo ningen op het Wantveld. Bij openbare werken merkt de heer Scheerens op, dat in verband met de strand-exploitatie de huurders niet pach ten. Hoewel meermalen belanghebben den -zich tot B. en W. gewend hebben, blijft een grote grief „elk jaar opnieuw te huren" bestaan. De voorz. zegt toe, dat een andere regeling zal worden ge troffen. Hierna wijzen de heren C. v. Bellen en N. J. van Duyvenbode op de slechte toe stand, waarin enkele straten van Katwijk a. d. Rijn verkeren. Dit heeft de belang stelling van B. en W. De toren der Oude Kerk zal weer gebouwd worden. N.a.v. een opmerking van mr v. d. Plas, deelt de voorzitter mede, dat een vermake lijkheidsbelasting in de maak is- De prijs van de electriciteit wordt te hoog geacht. Weth. D. J. Klein geeft een uit eenzetting, wat de oorzaak van deze hooge prijs is en deelt mede, dat verla ging nog niet mogelijk is. Hier volgen enkele cijfers uit de ge meente-begroting. Eindcijfer van de ka- pitaaldienst in ontvangst en uitgaven f 302.836,57. Inkomsten gewone dienst f217.257,60. Uitgaven f 175.496,78. Grond- bedr. f 113.857,12. Waterbedrijf f 115.037,73 Vleeskeuringsdienst f 17.500; schoolartsen- dienst f 14.500. Weer tomaten N r~ Aan de veiling te Kwintsheul zijn de eerste tomaten aangevoerd, welke f 2.05 per stuk opbrachten, terwijl voor de eerste perziken de prijs van f 2.20 werd betaald. LISSE. Naar de Nieuwe Leidsche Courant verneemt, is ds J. Th. van Veenen, de vroegere predikant der Ned. Herv. Kerk alhier, benoemd tot leger- predikant en zal eerstdaags voor de tijd van 2 jaar naar Indië vertrekken. De gemeente van Lisse zal haar oud-predi kant echter voor zijn vertrek nog een maal in de dienst des Woords kunnen beluisteren, daar hij a.s. Zondagmorgen in de Ned. Herv. kerk hoopt voor te gaan. De prijzen voor het concours bij het jubileum van „Trou moet Blijcken" liggen ter bezichtiging in de etalage van de heer Tissing. Een buitengewoon mooie collectie is aanwezig. Er zijn prij zen bij van H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana, de min. van O., K. en W., de Commissaris der Koningin en de gemeente Lisse. HAZERSWOUDE Toen de 7-j. Nelly Wille de klomp van haar vriendje uit het water wilde opvissen, verloor zij haar evenwicht en viel voorover in de Rijn. Dit zag de jeugdige Cokkie den Hollander die direct de drenkelinge op het droge wist te brengen. HILLEGOM Wij maken er op attent dat dé kanto ren van de Ondervakgroep Export van bloembollen enz. met ingang van 12 Mei a.s. zullen worden overgeplaatst van de Wil- helminastraat naar het Kenaupark 29—31. De telefoonnummers zijn ongewijzigd. Prijswinnaars van het bloemencorso e.a. kunnen de prijzen afhalen aan de „Wachtpost v. d. belastingen" in het Oude Politiebureau. VOORSCHOTEN Ten bate van de T-B.C.-bestrijding wordt morgenmiddag de jaarlijkse Emma-Bloem-collecte gehouden. Het is zeker niet nodig in deze tijd een collecte ter bestrijding van deze gevreesde ziekte aan te bevelen. Hedenavond 7.30 uur' zal het kinder koor „Lenteklokjes" zijn tiende uitvoe ring geven in de Geref. Kerk. Regeringsadviseur inz. voorlich ting gewenst Rapport onder de tafel verdwenen. Op een te Rotterdam gehouden rede voor de plaatselijke afdeling van het Comité voor Actieve Democratie, deelde de minister van Justitie in de Londense regering, mr dr G. J. van Heuven Goedhart, mede, dat het rap port van de adviescommissie inzake Rege ringsvoorlichting na het verschijnen op 1 Oct. 1946 onder de tafel is verdwenen, waarna, men er noch in de Sta ten-Generaal noch in de pers, iets meer over heeft ver nomen. Na de vele moeilijkheden bij het huidige Regeringsvoorlichtings-apparaat te hebben geschetst, deelde mir van Heuven Goedhart mede, dat de commissie geadvi seerd heeft een hoofd van de centrale voor lichtingsdienst te benoemen, die tevens Re- gerinsadiviseur zou zijn en met voorbijgaan van de secretaris-generaal de minister kan adviseren in zake het voorlichtingsbeleid. Kleine contactafdelingen tussen de ministers en de adviseur zouden tot stand moeten ko men. Het zou de besnoeiing en verdwijning van een groot deel van de huidige Voorlich tingsdienst teweeg brengen. ZIJN BROERTJE MET EEN KNIKKER DOODGEGOOID. Tijdens het knikkeren kreeg de 15-j. scholier A F O uit de v. Malsenstraat te R'dam ruzie met zijn elfjarig broertje, die hem in drift een stalen knikker naar het hoofd wierp, welke juist tegen de linker slaap van de jonge terecht kwam. Een dag later is hij overleden. Engeland kan oorlogsschuld niet betalen De Engelse minister van Financiën, Dal ton, heeft onomwonden verklaard, dat zijn land niet in staat is. de oorlogsschulden van 4 milliard te betalen, zodat het onvermij delijk is, het met zijn schuldeisers (o.a. Voor- Indië voor 1200, Egypte 440, Brazilië 65 mil- lioen, voorts Australië, Ierland, Noorwegen, Uruguay) op een accoord te gooien. De telefoonstakiffiig in de U.S.A. is ge ëindigd. VIS SERIJBERICHTEN IJMUIDEN, 9 Mei Binnengelopen treiler RO 46, f 12660; motorlogger Kw 5 f 5650; Zev. Kotter: LL 798, f 6460; kust- vissers: VD 60, f 929; Uk 87, f 1300; 62, f 450 90, f 358; 85, f 440; WR 116, f 400; Kw 190, f 200; IJm. 343, f 620; 202, f 97; 239, f 148; 310, f 25; 137, f 88; TR 20, f 541; 1, f 28. Aanvoer: 90 kisten tarbot en tong, 200 k. schelvis, 135 k. kl. schelvis, 1100 k. gr. en kl. kabeljauw; 150 k. verse haring, 300 k. makreel, 200 k. schol, 50 k. schar, alles tegen maximum prijzen. SCHEVENINGEN, 8 Mei. Besommingen treiler Sch 103 f4040. Besommingen kustvis- sers Sch 128 f140; Sch 119 £100; Sch 44 f1160; Sch 62 f 930; Sch 183 £750; Sch 59 f36; UK 169 760; UK 234 640; UK 243 f800; UK 185 £270; UK 45 i960; SL 19 f340; SL 3 £500; SL 46 f 230; SL 47 650; SL 49 £540; SL 6 £640; GO 37 f 540; GO 36 f 680; GO 26 f890; GO 10 f 660; GO 25 f 780. BR 44 f220; BH 4 f 800: KW 66 f55: KW 27 f80; KW 215 f 800. Aangevoerd van Imuiden 50 kisten kabel jauw. Alles maximum prijzen. Tengevolge van het breken van een der schroefbladen is de treiler Sch 140 op sleeptouw genomen door de logger Sch 63 en ie Scbeveningen bin nengebracht. Beide schepen hadden hierdoor een onderbroken reis. Een dezer dagen belegde het be stuur van de afd. Voorschoten van de Ned. Mil. Bond „Pro Rege" een vergade ring met de afgevaardigden van de prot. kerken en van de Chr. prot. organisaties, waar ojn. werd gesproken over de wen selijkheid en de mogelijkheid tot het op richten van een Chr. militair tehuis. We zijn er niet mee klaar als we alleen maar critiek uitbrengen op dé geest in het le ger, doch we hebben practisch werk te verrichten, aldus ds Sepmeyer, de vloot- predikaixt. Een Chr. militair tehuis is hier dringend gewenst. Allereerst is hiervoor nodig een flinke afdeling van „Pro Rege". Een der leden zag kans binnen een week een 60-tal nieuwe leden te winnen, zodat onze jonge afdeling reeds over de 100 leden telt. Met kracht zal de propaganda ter hand wor den genomen. Deze maand zal er een propaganda- avond worden belegd, waarvoor verschil lende sprekers zullen worden uitgeno digd terwijl aan muziek- en zangvereni gingen medewerking zal worden ge vraagd. GEBOREN: Andiries G, z van G J Brinkman en R Poppinga; André R M, z van C Fortanier en Th A M van Genet; Marijke, d van W P Pont en J J Teu- nissen; Theodorus W, z van Th W van Giessen en J H Verholt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5