Tieleman Dros wederom in feeststemming Financiële toestand van ons land besproken Twee zomerkampen van Ned. Jur. studenten Nieuwe LEIDSCflS OOÜRANT VRIJDAG, 9 MEI liHT Stadsnieuws 5 JUBILARISSEN ONTVINGEN KON. ONDERSCHEIDING In een der gebouwen van de fabriek ■van T. en D. vond gistermiddag in ver band met enige jubilea een korte plech tigheid plaats. Mej. A. M. Bourgeois en de heren J. Zaalberg, H. F. v. Riet en J. Brugman herdachten het feit, dat zij 25 jaar gele den bij bovengenoemde firma in dienst traden, terwijl die heer S. v. Wijk er zijn 50-jarig jubileum vierde. Als eerste spreker voerde in het ver sierde gebouw het woord jhr mr F. H. van Kinschot, die de directie alsnog felici teerde met het 70-jarig bestaan van de firma. De naam van T. en D. geniet een wereldvermaardheidi, waarin ook het ge meentebestuur van Leiden deelt. In de achterligende periode hebt U, aldus de burgemeester, meegewerkt om de naam van Leiden hoog te houden en we mo gen dankbaar zijn voor wat op het ge bied, dat door de firma wordt bestrijkt, is gepresteerd. Voorts bood de burgemeester zijn ge lukwensen aan de vijf jubilarissen aan. Het stemde hem tot dankbaarheid aan wezig te mogen zijn bij de gezamenlijke herdenking. Spr. roemde de plichtsbe trachting, welke mede voortvloeit uit de goede verstandhouding tussen directie en personeel. Het is een eis van deze tijd, dat ook het personeel in zijn geheel mede werkt aan de groei van het bedrijf. Lei den is een grote fabrieksstad, waar alle bedrijven een belangrijke plaats innemen, doch dan is bet ook nodig, dat de krach ten de waarde van hun arbeid ten volle beseffen. Hierna ging de burgemeester over tot de officiële uitreiking van de ere-medail- les, geschonken door H.M. de Koningin, waarna twee coupletten van het Wilhel mus werden gezongen. De heer H. H. Tieleman dankte de burgemeester voor zijn gevoelvolle woor den en sprak de wens uit, dat de band tussen de directie en alle personeelsleden nog hechter zou worden aangehaald. De heer P. J. Boom sprak namens het jubileumfonds zijn felicitaties uit en over handigde de jubilarissen een geschenk. Onder hen, die de plechtigheid bijwoon den, bevonden zich ook weth. A. J. Jon- geleen en mr J. Bool, gem.-secretaris. Bij de foto Zondag 11 Mej is het Moederdag. De winkeliers hebben dan de handen vol werk, ook de banketbakkers o.a. Prijzens waardig is het daarom, dat de leden van de afd. Leiden en omstreken, ondanks de voorbereiding tijd hebben gevonden, kraammoeders in de Leidse ziekenhuizen op taart te verrassen. 50 taarten van de fijnste kwaliteit wer den gistermiddag over de kraamafde- lingen gedistribueerd en onnodig te zeg gen, dat de „verwende" vrouwtjes de banketbakkers zeer erkentelijk waren voor deze geste. Op de foto ziet men de voorzitter van de afd. Leiden en omstreken, de heer W. F. v. d. Reyden, de pl. v.v. directrice van het Diaconessenhuis, zuster Ida van Set ten een taart overhandigen. Achter haar ziet men het hoofd van de kraam-afd. zr Liede Bruin. Kunst en Letteren CONCERT RESIDENTIE-ORKEST Bij alle verschillen is er een sterke overeenkomst tussen de drie werken van Beethoven, die gisteravond door het Res. Orkest werden gespeeld. De 4de en de 8ste symphonie en het 4de pianoconcert geven niet de gigantische geestelijke worste lingen van de 3de, 5de en 9de symphonie. Beethoven staat hier boven zijn indivi duele levenstragiek; hij laat ons niet meer de strijd doorleven, doch slechts hier en daar de neerslag van smartelijke ervaringen zien. De 4de symphonie en het 4de piano concert onderscheiden zich door zonnige opgewektheid. Ook de grondtrek van de 8ste symphonie is blijmoedigheid; typisch dat Beethoven hier weer het menuet in ere herstelt. Van de beide symphonieën heeft het Res. Orkest goede vertolkingen gegeven* die ons deze keer echjer niet in extase konden brengen. In de 4de symphonie worden de dynamische voorschriften wel wat aan de sterke kaait geïnterpreteerd, met name, verschillende pianissimi. Ook werden in het twede deel enkele soli wat te zeer gedrukt door de begeleiding. Moura Limpany, die het vierde con cert voordroeg, heeft een uitstekende, zeer soepele en uitgebalanceerde techniek; haar toongeving kan echter nog winnen aan veelzijdigheid en het pedaalgebruik aan raffinement. Waarschijnlijk hangt met haar jeugd samen, dat haar Beethovenspel geestelijk nog niet rijp genoeg is. Wie zich de ver tolkingen van dit concert door Willem Andriessen herinnert, weet welke poë tische waarden dit concert bevat, die in de uitvoering door Moura Limpany nog niet tot hun recht kwamen. HENNIE SCHOUTEN. Dinsdagavond, 8 uur, word4 in „In de ver gulden Turk" weer een ledenvergadering gehouden van de Chr. Hist, kiesvereniging te Leiden. Na de behandeling van verschillende huishoudelijke aangelegenheden zal de secretaris der Chr. Hist. Unie mr H. K. J. Beemink van Arnhem lid der Tweede Kamer, spreken over enkele actuele vraag stukken ojn. sociale kwestie, gebiedsuit breiding, geleide economie, pers, enz. Men verwacht voor deze vergadering grote belangstelling, hetgeen zeker gewet tigd is, nu de secretaris der Unie komt spreken. Dodenherdenking v.m. 4 R.I. Morgenochtend, 11 uur, wordt in de Stads gehoorzaal een bijeenkomst gehouden ter herdenking van de gevallenen in de Mei dagen 1940 van het voorm. 4 R.I. 's Middags, 2.30 u., zal kranslegging plaats vinden op Ypenburg en om 3 en 4 u., resp. te Katwijk en Valkenburg. Het vervoer naar Ypenburg geschiedt per autobus en naar Katwijk per tram. Zondagmorgen wordt een herdenkings dienst gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Katwijk aan de Rijn, alsmede voor R.K. in de R.K. Kerk aldaar. Oprichting A.R. Jongerenstudie- club in voorbereiding Chr. Staatkundige Studieclub wordt dan ontbonden Nu de Chr. Hist. Jongerengroep in Leiden weer is herrezen, heeft het bestuur van de Chr. Staatkundige Studieclub, welke een vereniging was voor C.H. en A.R. jongeren, besloten deze club te ontbinden, teneinde tevens de mogelijkheid van de vorming van een A.R. jongerenclub niet in de weg te staan. Op Vrjjdag 23 Mei a.s. zal nu de liqui datie-vergadering der club plaats vinden, welke zal worden gevolgd door de oprich tingsbijeenkomst van een A.R. Jongeren- studieclub. De voorzitter van de landelijke organisatie dezer clubs, de heer E. van Ruller te Barendrecht, heeft toegezegd in deze bijeenkomst te komen spreken over het onderwerp: „Onze jongeren en de poli tiek". Voorts zal een bestuur worden gekozen en een voorlopig werkprogramma worden vastgesteld. De plaats van de vergadering zal nog nader worden bekend gemaakt. HET 2e LUSTRUM VAN DE BOND VAN SPEELTUINVERENIGINGEN Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de Bond van Speeltuinvereni gingen, zal het bestuur op 27 Mei a.s. in „Den Vergulden Turk" een receptie hou den, terwijl op 28 Mei a.s. in de Stadsge hoorzaal een feestavond zal worden ge geven. GEMEENTERAAD De gemeenteraad komt op 2 Juni a.s. in vergadering bijeen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 9 Mei Veemarkt, Fokstie ren, 13; slachtstieren 4; kalf- en melk koeien 116, 400725, handel vlug; vare koeien e.a, 162, 300500, zeer mat; vette koeien, 210, pinken 87, 150225, zeer mat; nucht. slachtkalveren 391, weideschapen 184, 4065, tam; lammeren 121; zeugen 1; mesbvarkens 8, 5070, vlug; biggen 620, 3045, te vlug; paarden 26, 400800, mat; bokken en geiten 48, 2060, mat. LEIDEN, 9 Mei Kaasmarkt. Goudse kaas, le soort, 22 partijen, 1.471.54, matig. IN JAARVERGADERING DER A.R. KIESVERENIGING In ziijn openingswoord ter jaarverga dering van de A.R. kiesver. „Nederland en Oranje" heeft de voorzitter, de heer Chr. v. di. Heuvel erop gewezen, dat prof. mr Romme thans in „De Volkskrant" de wens uitspreekt tot verbreding van de basis van het ministerie, hetgeen spr. een symptoom achtte ^van het onbehaaglijk gevoel, dat in R.K. kringen t.a.v. het Regeringsbeleid leeft, en tevens een merk waardig politiek verschijnsel, waarbij de voorzitter de verschillen, welke over ver scheidene vraagstukken tussen K.V.P. en P.v.dA.. aan de dag treden, belichtte. Voorts deed spr. een beroep op de tal rijke aanwezigen om het millioenenplan van het C.C. met woord en daad te steu nen, aangezien dit van groot belang is voor de arbeid der A.R. partij. Het financieel verslag van de penning meester, de heer S. M. Stolp, vermeldde een nadelig saldo van f 1437.73, tenge volge van de verkdezingsacties en een op roep om door contributieverhoging de kas te verstevigen bleef dan ook niet ach terwege. Het verslag van de secretaris, mr C. de Ru, memoreerde d£ gevoerde verkiezings campagnes en de samenwerking met de C.H. Unie, welke een zeer aangenaam ver loop heeft gehad. De gehouden vergade ringen in de jaren 1945-^1946 waren goed bezocht, terwijl het aantal leden thans ruim 800 bedraagt. De heer C. Kromhout gaf een overzicht van het werk der propaganda-corn missie en bracht dank aan alle medewerkers (sters) bij de verkiezingen, waarbij de voorzitter zich in hartelijke bewoordin gen heeft aangesloten. Tot bestuursleden werden in de vac. van de heren I. Eikerbout, mr C. H. Over- duin. en L. J. Poort, die zich om verschil lende redenen niet herkiesbaar wensten te stellen, gekozen de heren mr dr N. G. Geelkerken, J. J. Overduin en G. Hordijk. De heer S. M. Stolp heeft vervolgens een referaat gehouden over: „De finan ciële toestand van ons land en de hef fingen ineens." Spr. betoogde, dat gezonde staatsfinanciën van diepgaande betekenis zijn voor de morele en. geestelijke welstand van he,t volk en zet te aan de hand van de fi finan ciële paragraaf i; in het AJt. pro gram uiteen, dat ook over dit vraagstuk het lichit van Gods i Woord1 dient te schijnen, waar om dan ook een principieel ver- schil ontstaat S. M. STOLP, tussen het financieel' Regeringsbeleid en de mening der A.R. hierover. Mer ver schillende cijfers schetste spr. de finan ciële verhouding tot het buitenland van vóór de oorlog, toen de handelsbalans een vrij normaal tekort aanwees, doch Ned.- Indië een belangrijke factor was in onze fin. positie, aangezien met uitgevoerde producten uit dit Rijksdeel .in ons land geïmporteerde goederen werden be taald. In de deviezen-nota van minister Lieftinck wordt dan ook erkend, dat het verlies van Indië ons financiële zorgen baart. De heer Stolp ging vervolgens dieper op deze nota in en merkte op, dat deze helaas geen uitzicht uit het moeras biedt. Wij zullen zuinig moeten zijn en ver trouwen dienen te scheppen, omdat dit noodzakelijk is voor onze credietwaaidig- heid. In dit verband becritiseerde spr. de omvang van het ambtenarencorps, dat dringend moet worden ingekrompen, om dat het tevens onze handel en industrie aan banden legt: De spanning tussen lonen en prijzen wordt groter in plaats van minder- en spr. oordeelde het gevaar van inflatie n-iet denkbeeldig en theoretisch knap op gezette geldsanering helpt niet, indien maatregelen uitblijven om het budgetair evenwicht te herstellen. Tenslotte besprak de referent uitvoe rig de heffingen ineens, waarbij hij erd- tische opmerkingen maakte over de tech niek van deze wetten, om te eindigen met te wijzen op de houding der Christenen t.o.v. deze problemen, aangezien Christus van ons eist, dat wij goede rentmeesters zullen zijn. Om des tijdswdlle werd besloten de be spreking over dit referaat op een vol gende vergadering te doen plaats heb ben. Deze vergadering is inmiddels be paald op Dinsdag 20 Mei a.SL Aan het einde der vergadering heeft de voorzitter op hartelijke wijze de heer Eikerbout en de andere afgetreden be stuursleden bedankt voor hun arbeid in het belang der A.R. partij. Lakenhal gehouden wordt, zal ir H. Lohr uit Haarlem een lezing met lichtbeelden houden over leven en werk van Kathe Kollwitz. Deze lezing, die plaats zal vinden op 13 Mei a.s. om 8 uur in de Lakenhal, wordt georganiseerd in samenwerking met de Stichting Leidse Volksuniversiteit en is dus toegankelijk zowel voor leden van K. en O. als van de V.U., op vertoon van hun lidmaatschapskaart. „NEDERLANDSE BIBLIOGRAFIE" (Uitgave van A. W. Sijthoff's Uitg. My. N.V., Leiden). Met vreugde ontvingen wij weer het maandblad voor boekenvrienden „Neder landse Bibliografie", welk maandblad, on danks zijn hoge ouderdom (90ste jrg.) er nog even fris en verzorgd uitziet als voor de oorlog. Voor de boekliefhebbers als steeds uit stekende gids bij het kopen van boeken. „BUSHIDO" DOOR J. M. CANNOO (Uitgave van A. W. Sijthoff's Uitg. My. N.V., Leiden). Dikwijls horen wij de klacht, dat wfl worden overstroomd door oorlogslitera tuur en er zo langzamerhand genoeg van krijgen. Niettemin heeft bovengenoemde Uitgevers Mij het gewaagd er nog één op de markt te brengen. Een doktersverhaal over de krijgsgevangenkampen van Java en Siam. In sobere woorden geeft een medicus hier het relaas van de wanhopige toestan den waaronder hij, als arts, moest trach ten het lijden te verzachten van zijn lotge noten. Hoewel het boek geen aanspraak maakt op enige literaire waarde boeit het toch door de aangrijpende realiteit. VRAAGSTUK VAN 'T GEZAG ZAL WORDEN BESPROKEN De Vereniging van Juridische facultei ten in Nederland organiseert van 610 Juni een kamp op het kasteel Breeklen- kamp bij Denekamp, waaraan studenten uit Leiden, Amsterdam, Groningen, Utrecht en Nijmegen zullen deelnemen. Aan de Nieuwe Leidsche Cou rant werd medegedeeld, dat het defini tieve programma voornamelijk be staat uit lezingen over de leer van het gezag, beschouwd van uit verschillende standpunten. Zo zal prof. dr H. Dooye- weert, decaan van de faculteit der Rechts geleerdheid van de Vrije Universiteit te Amsterdam, dit belichten van Calvinis tisch standpunt. Jhr mr C. M. O- van Nispen tot Seve- naer zal de Rooms-katholieke leer in dit opzicht verdedigen, en prof. mr H. R. Hoetink, voorzitter van de juridische faculteit aan de Amsterdamse Gemeente universiteit, zal als humanist over dit onderwerp spreken. De Groningse strafrechtgeleerde, prof. mr M. P. Vrij, leidt een al zeer actueel vraagstuk in: de collectieve straf en schuld van de Duitsers! De Nijmeegse hoogleraar, prof. dr. J. R. M. v. d. Brink, die lid is der Eerste Kamer, bespreekt de na-oorlogse arbeids verhoudingen en de oud-hoogleeraar, prof. dr Ph. A. Kohnstamm, nestor van de voorgangers op dit landelijk congres, besluit de rij met een blik op de toekomst van de West-Europese beschaving. Met dit kamp wordt een traditie voort gezet tfan slechts één jaar 'oud. Verleden jaar Pinksteren werd een eerste derge lijke ontmoeting belegd in de jeugdher berg „Rhijnauwen" te Utrecht. Was er toen een Leids spreker, t-w. prof. mr J. M. v. Bemmelen, de Leidse juristen, bijna duizend in getal, de groot ste faculteit in den lande, zullen zich thans wellicht afvragen, waarom ditmaal een eigen spreker ontbreekt. Hoe dat ook zij, kampen voor jonge intellectuelen als deze, zijn gebleken zeer vruchtbaar te zijn in het leggen van contacten tussen de alumni van de ver schillende academies, vooral als deze, mèt hun hoogleraren, op slaapzalen ge legerd zijn, waar men slechts fluisterend mag debatteren! Uistrihutievaria Morgen zyn aan de beurt voor het al- halen van levensmiddelen-, tabaks- en versnaperingskaarten, alsmede brandstof- fenkaarten, die gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 5300156000. De uitreiking vindt plaats in „De Burcht" van 8.4511 uur. Ter verkrijging van de brandstollen- kaart dient het reeds vroeger uitgereikte formulier MD 32315, volledig met inkt ingevuld en ondertekend te worden in geleverd, terwijl tevens het restant van de oude brandstoffenkaart moet worden overgelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4