Republiek wil samenwerking met Ned. leger 't Wordt voortdurend woeliger in Frankrijk Min. Gielen expert in 't er langs heen praten 't Verklaarde uitzicht NltUWl LEIDSCHE COURANT 9 VRIJDAG. 9 HEI 1M7 VOOR VERDEDIGING VAN INDON. SOUVEREINITEIT Enige dagen geleden meldden wij reeds, dat de commandant der Nederlandse strijd krachten in Indië, luit.-gen. S. H. Spoor, een plan had opgesteld tot samenwerking tussen het Nederlandse en Indonesische leger. Het is thans de republikeinsche minis ter van Volksverdediging, Amir Sjarifoeddin, die in zoveel woorden contateert, dat een dergelijk samengaan zou kunnen leiden tot een efficiënt verdedigingssysteem. ,3et ligt in de bedoeling van de republi- gins-systeem en tot vermindering van onze SJARIFOEDDIN keinee regering om te komen tot vorming van een sterk nationaal leger, dat in staat zal zijn de soevereiniteit der republiek te verdedigen", zo zeide Sjarifoed din. „Wij moeten thans beginnen onze aandacht te wijden aan het probleem van een gemeenedhappe- lijflc verdedigings systeem voor Z. O.-Azië. Wij moe ten ook een be gin maken met besprekingen met de Nederlanders over de vraag in hoeverre wij kunnen samen werken op 't ge bied van defen sie; wij zijn be reid dit te doen met alle landen tot bescherming van de vrede in de ons omringende gebieden" Na verklaard te hebben, dat een nationale land-, zee- en luchtmacht hiervoor noodza kelijk was. vervolgde Sjarifoeddin: „Wij zijn eveneens bereid met de Nederlanders in onderhandeling te treden over ons verdedi- Republikeinse gulden keldert tot 40 Ned.-Ind. centen Volgens het Maleis-Ohinese dagblad „Keng Po" is de koers van de republikeinse gul den (de roepiah) op de zwarte markt te Ba tavia deze week gedaald tot een waarde van veertig Ned.-Ind. centen. Enige dagen ge leden bedroeg de waarde nog 47V2 cent. FOTO'S VAN STALIN IN BARAKKEN DER INDONESISCHE SOLDATEN De vertegenwoordiger van de R.V.D. te Batavia, Hasperhoven, deelde mede, dat goed gedisciplineerde, met succes wer kende propagandisten, bezig zijn commu nistische leerstellingen te verbreiden tot in de afgelegenste dorpen van Indonesië. Bedoelde agenten, die financieel door Moskou gesteund worden, zijn in alle groepen der maatschappij binnengedron gen. Portretten van Lenin en Stalin ver schijnen in de barakken van het Indone sische leger in plaats van de portretten van eigen leiders, aldus bedoelde woord voerder De Nederlandse consul-generaal te Cal cutta, de heer A. M. L. Winkelman, zal als zaakgelastigde in 'Voor-Indië optreden. troepensterkte. Zeer bijzonder moge ik de Nederlanders het volgende ónder de aan dacht brengen: Wij hopen, dat de Nederlan ders zullen toestemmen in het beëindigen van de troepenzendingen naar Indonesië, op datons volk zich wederom veilig zal voelen. Wij van onze kant hebben reeds een begin gemaakt met het reduceren van onze militaire macht tot vredessterkte". „Wij hebben het volste vertrouwen", zo besloot Sjarifoeddin, „dat de problemen in Indonesië op vreedzame wijze tot een oplos sing kunnen worden gebracht". Sterke Amerikaanse druk op Nederland „Opdat artikel 14 van Linggadjati spoedig worde nagekomen Volgens „Ass. Press" te Washington heb ben de Ver. Staten aan Nederland verzocht de hervatting van de handel tussen de Indo nesische republiek en de buitenwereld te bespoedigen. De Amerikaanse ambassadeur in Den Haag heeft er de nadruk op gelegd, dat de Ver. Staten veel belang hebben bij een snelle toepassing van het verdrag van Linggadjati. De Amerikaanse regering zou hebben voor gesteld artikel 14 van bedoelde overeen komst, volgens hetwelk de plantages aan htm eigenaars zullen worden teruggegeven, spoedig toe te passen. (Tot zover het „A.P."- telegram. Ter verduidelijking, of liever ge zegd: ter aantoning van „waar de schoen hem wringt", zij hierbij vermeld, dat de Amerikanen voor de oorlog met Japan heel wat ondernemingen in Ned.-Indië bezaten, die even zoveel goudmijntjes bleken te zijn. De reden van de druk, die Amerika thans of reeds geruimen tijd? op ons land uit oefent met betrekking tot Indië, is hiermede voldoende verklaard Red.) Gisteren werd te Rotterdam Hr. Ms „Van Kinsbergen" door de Apeldoornse „Van Kinsbergschool" geadopteerd. Vele leer lingen waren daartoe de gasten van de bemanning, die het vrolijke gezelschap in groepjes over het fraaie schip rondleidde. Twee premiers ontmoeten elkaar Van officiële Nederlandse zijde verneemt „Ass. Press", dat minister Beel binnen en kele dagen een bespreking zal hebben met Soetan Sjahrir. Reeds eerder had laatstge noemde de hoop uitgesproken, dat er een dergelijke bijeenkomst gehouden zou wor den, aangezien dit zou kunnen bijdragen tot overbrugging van de kloof, welke volgens Sjahrir is blijven bestaan nadat Ling gadjati ondertekend was. NOG VIJF ZAANDAMSE COLLABORA TEURS GEARRESTEERD. De Alkmaarse P.R.A. heeft gisternacht de Zaandammers R. Boekelaar, J. v. Rijn, C. Wijngaarden, C. Kluft en H. Vos on der verdenking van collaboratie van hun bed gelicht en gearresteerd. EEN PREFECT HET HEMD VAN Z'N LIJF GESCHEURD Terwijl de regering eraadslaagt over de reconstructie, na het uittreden van de com munisten, gist het in heel Frankrijk. Van de kolenmijnen in het Noorden tot ver naar het Zuiden protesteerden de arbeiders tegen het voedselgebrek en verlieten het werk, om voor de openbare gebouwen betogingen te houden. In Nevers (Centraal Frankrijk) be zetten duizenden inwoners de prefectuur en scheurden zij prefect Longlist, die politiehulp geweigerd had, het hemd van het lichaam, terwijl de leiders van de grote vakbeweging bekend is als C. G. T., aldaar, die de beto ging hadden georganiseerd, protesteerden Na het ontslag van de communistische ministers kwam het gereconstrueerde Franse kabinet op 5 Mei jJ. bijeen. Van links naar rechts: Teitgen, die Thorez vervangt als vice-president van de raad; Jules Moch; de premier: Paul Ramadier; Tvon Delbos en Marcel Roclore. van de raad; Jules Moch; de premier: Paul Ramadier; Tvon Delbos en Marcel Roclore. tegen het vertrek van twee wagons graan naar een „vreemd land", hoewel bestemd voor naburige dorpen, waar gebrek heerste. Naar verluidt, zouden de radicalen geweigerd hebben een nieuwe portefeuille te aanvaar den. De Gaullinisten hebben gedemonstreerd op de Champs-Elysées. BRITSE MILIT. MISSIE NAM AFSCHEID IN KASTEEL OUD-WASSENAAR Op 15 Mei zal de Britse militaire missie haar taak hier te lande beëindigen, ter ge legenheid waarvan deze missie gistermiddag in Kasteel Oud-Wassenaar een afscheids- cacktail-partij heeft gegeven. Onder de aan wezigen bevonden zich ojn. Prins Bernhard, de ambasadeurs der Ver. Staten en van En geland, resp. dr Herman Baruch en Sir Nevil Bland, de gezant van Australië, Frank Keit.h Officer, de gezant van Canada, M. Dupuis, de zaakgelastigde van de Unie van Zuid- Afrika, de heer Uys, de wnd. burgemeester van 's-Gravenhage, ir Feber. Het woord werd gevoerd door de chef der missie, brig. Hal- gardham, die een Amerik. vlag aanbood aan kap. Heeneman. de contactofficier met het Ned. leger. „WEG MET STAATSVIJAND NO. 1". Het Tweede Kamerlid Goedhart heeft minister Jonkman gevraagd, of het juist is, dat de Luitenant-Gouverneur-Gene raal bij een bezoek aan Modjokerto een groot spandoek op straat heeft aangetrof fen, dat door de mariniers opgehangen zou zijn en dat de woonden bevatte: „Weg met staatsijand no. 1, Van Mook." BETALING VAN VERMOGENSAANWAS- BELASTING Betaling van aanslagen in de vermogens- aanwaöbelasting kan o.m geschieden in 21,& pet inschrijvingen Grootboek N.WS. 83 pet en obligaties ten laste van de Staat, alsmede in 3 pet en hoger rentende inschrijvingen in het Grootboek NWS. 100 pet. Nadere voor schriften worden gepubliceerd. De beroemde St. Paulsdom te Munster zal weer in oorspronkelijke vorm worden opge bouwd. EEN MOTIE, NIET BEHAN DELD, WEL AANVAARD (Van onze Parlementsredacteur). Wij vrezen, dat velen van de Eerste Kamer leden gisteren na de beantwoording door minister Gielen hebben gedacht: bar veel wijzer zijn wij niet geworden. Deze hoog gekuifde bewindsman verstaat bijzonder de kunst met veel woorden niet op gedane vra- »gen in te gaan. Overigens moeten wij ook erkennen, dat de 17 sprekers het niet ge makkelijk hadden gemaakt. Slechts weinigen hadden zich gehouden aan de grote lijn; de meesten hadden de begroting behandeld als ging het om een artikelsgewijze bespreking. Uit het antwoord van de minister stippen wij het volgende aan. Tot geruststelling van prol De Zwaan (C.H.), die de standplaatsaftrek bij de onder wijzerssalarissen een steen des aanstoots had genoemd, kondigde dr Gielen overleg met Binnenlandse Zaken aan. Minder hoopvol toonde de minister zich over contact met zijn ambtgenoot van Oorlog over het verlenen van meer vrijstelling voor studenten, gevraagd door prof. Molenaar (vrijh.). De heer Koe- jemans had zich verontwaardigd getoond over het feit, dat de A.N.J.V. geen subsidie als jeugdvereniging kon krijgen. De Minis ter poogde hem duidelijk te maken, dat deze organisatie dit aan zichzelf te wijten had, omdat uit het lijfblad der vereniging bleek, dat het geen algemene jeugdorganisatie was, doch een politieke vereniging met een zeer bepaald communIstisohpolitiek doel en. er dus geen zekerheid bestond, dat het geld zou worden gebruikt voor het doel. waarvoor het was bestemd Bepaald onvoldoende was, naar net ons voorkomt, de ministeriële behandeling van de redevoering van prof. Woltjer (A.R.) Deze spreker, die zeer sterk is in het leveren van formele critiek, had aan de hand van een drietal voorbeelden aangetoond, dat ook deze Minister wel eens wat los staat van de wet en zelfs van bepalingen, die hij zelf mee had helpen maken. De minister wees deze critiek, zonder op de zaken zelf in te gaan, van de hand. Dit doet ons het ergste vrezen voor de motie-Algra over het vak geschiedenis op de gymnasia en lycea. Over deze motie sprak de minister nagenoeg niet. Hij probeerde de eigenlijke kwestie te omzeilen, door mee te delen, dat bij de komende regeling het hui dige aantal lesuren in de hoogste klassen van de B-afdeling van deze inrichtingen zou wor den verhoogd. Als men weet, dat de hui dige regeling ook wel heel erg slecht is en eigenlijk het minimale eind is van een af- knabbelarij, die al 1940 begon, beseft, dat 's ministers mededeeling nu niet zo heel veel waard was. De heer Algra haastte zich dan ook de mo. tie aan te vullen; nu werd daarin gesproken van een degradatie van het geschiedenis-on derwijs door vermindering van het aantal lesuren beneden de getallen, die vóór 1940 golden. Minister Gielen sprak over deze gewijzigde motie geen woord en ook geen der Kamerleden kwam er op terug. Tenslotte werd zij toch zonder hoofdelijke stemming aanvaard, maar hoe de minister er eigenlijk over denkt is in nevelen gehuld gebleven. Ook de motie-Woltjer, waarbij de Regering wordt uitgenodigd een wettelijke regeling van iet bewaarschoolonder wijs te bewerk stelligen werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De minister verklaarde zich er mee accoord en niemand der Kamerleden op poneerde tegen prof. Woltjer's stelling, dat een wettelijke regeling een wezenlijk onder deel is van de onderwijs-pacificatie. een stel ling, die tot nu toe lang niet door iedereen werd onderschreven. Met groot genoegen beluisterden wij 's mi nisters uiteenzetting over de actieve cultuur politiek, die hij wil voeren, zonder te ver vallen in het euvel van uitbouw van zijn de partement tot' een volledig cultuurapparaat. De begroting werd tenslotte zonder stem- r.-ing aanvaard met aantekening, dat de com munisten tegen waren Nadat de Pachtvoor* ening 1947 zonder d< bat was aanvaard werd een begin gemaakt met de behandeling van de begroting der Staatsmijnen, deze wordt vandaag voortgezet. Duitsland verdeeld twee kampen Het spreekt vanzelf, dat men de berichten en geruchten betreffende de situatie in Duits land sterk dient te verdunnen en extra te filteren, omdat men in Duitsland niet slechte met verschillende zones, maar feitelijk met twee elkaar beconcurrerende kampen te ma ken heeft. De oonferentie van Moskou liet de puzzle, hoe Duitsland weer op de been te helpen, hoe daardoor de orde, de rust, het evenwicht in Euorpa te herstellen, voorlopig onopgelost en er gaat een half jaar voorbij, eer de grote politieke experts de koppen weer bij elkaar steken, dat de wedstrijd van het politiek touwtrekken tussen Rusland en Amerika in die tussenperiode spannender wordt en tot verrassingen kan leiden, be hoeft geen betoog. Vast staat, dat Rusland er te Moskou voordeel in zag, over de Duitse zaken voorlopig geen definitieve beslissing te nemen, de factor tijd als directe winst be schouwende. Aan politieke agitatie ontbreekt het niet en zelfs sterk gefilterd, kan men rustig aannemen, dat de communisten in Duitsland van de nog heersende noodtoestand gebruik makende, aansturen op de vorming van een ,,rood front". Vooral in het Rutrge- bied, Rijnland en Westfalen bestaat daar altijd kans op; het zijn feitelijk de politiek historische gebieden voor de communisten, waar ook in 1919, na Versailles, een Max Hoelz zijn Spartacistische idealen uitleefde. Voorlopig scheen het of in Duitsland het rationalisme het won van een verdwaasde emotionele politiek en de nazi-erupties nog slechts af en toe in herinnering brachten, dat de vulcaan niet geheel uitgedoofd was. Overigens kreeg men de indruk of de demo cratisering" in de Brits-Amerikaanse zone een ,,op de plaats rust" betekende. Als dus de communistische partij speculeert op de steun van socialisten en katholieken voor hun „eenheidspartij", dient men rekening te houden met de Brits-Amerikaanse bezet tingsautoriteiten, die op celvorming en filia len van Moskou niet gebrand zijn. Nog kort geleden heeft de socialistische partij de of ferte der communisten voor een z.g. urgen tieprogram afgewezen, omdat men in do Sowjet-zone de bevoking maar eerst eens aan kleding, schoeisel, bouwmaterialen moest helpen, in plaats van de Russische herstel betalingen op de voorgrond te stellen. In de westelijke zone is de kans op die door com munistische "agitators beoogde fusie dan ook stellig niet groot. Maar voor één ding moet men voorzichtig zijn en dat is de schijn, alsof de .democratisering" een doelbewuste keuze is. Hoe kan de vurige aanhanger van het Hitlerianisme, van de totalitaire staat zi£h plotseling weer ontpoppen als een democraat, die persoonlijkheid, individualiteit, vrijheid etc. prefereert. Eerder ligt het voor de hand, dat dé vurige Hitlerianen. die het heersen over Europa begeerden, zoals de Duitsers het ook onder Wilhelm, hun keizer, als levens ideaal werd uitgegoten, thans lijden aan een collectief minderwaardigheidsgevoel en op Amerika of Rusland gokken. En misschien, dat ..dollar en voedsel" voorlopig nóg voor deliger zijnMogelijkheden voor een poli tieke omzwaai in de Duitse zones blijven bij een précaire, onzekere situatie steeds be staan. Vandaar dan ook, dat de Socialistische Eenheidspartij, in de Russische zone door de Sowjets als een „onfeilbaar" apparaat be schouwd, gesteund wordt door een spion- nage-systeem en streng wordt opgetreden tegen hen, die niet met de Sowjet-Unie sym pathiseren. De Russische bezettingszone moet op den duur een soort van front worden tegenover de Westerse zones. vooral daar er na de mislukte conferentie van Moskou geen sprake van is, dat een politieke een heid tot stand komt. De adviseur van Mars hall te Moskou, Foster Dulles heeft er on langs nog op gewezen, dat Rusland belang heeft bij een eventueel machtig Duitsland, dat weer een kruitvat in Europa zou kunnen worden. Teneinde zulks te voorkomen zou het verstandig wezen, industriële centra als het Ruhrgebied en Opper-Silezië onder toe zicht te sellen van de economische commis sie voor Europa", opgericht door de Ver. Naties. In ieder geval is de kans vrij groot, dat nog vóór de volgende conferentie. ge streefd zal worden in de richting van een gefedereerd West-Duits land, onder opperlei- ding van Amerika, waardoor de splitsing in een Westelijke en Oostelijke belangengroep nog scherper zal worden. Op grond van het te Moskou genomen besluit, zal een Duitse adviescommissie worden samengesteld. Die commissie moet nu maar eens een ontwerp voor een constitutie ontwerpen en zty mag tevens met de Geallieerde Bestuursraad in overleg treden. In de Britse zone zullen de Duitsers dus meer medezeggingschap krijgen, al krijgt de adviescommissie geen wetgevende bevoegdheid. Het is alles nog niet veel, maar tenminste een begin, de Duitsers meer in het politieke leven in te schakelen. De levens omstandigheden blijven echter nog zeer on gunstig. Het sterftecijfer js hoog, de tubercu lose maakt vele slachtoffers door perma nente ondervoeding. De slechte levensmidde len-voorziening in het algemeen speelt de com mimisten in de kaart, waardoor woelin gen, acties, stakingen te vrezen zijn, zoals zich die thans regelmatig voordoen. Wat kan een volgende conferentie opleveren als de economische toestand in Duitsland slecht blijft en de politieke verscheurdheid steeds groter? Zeldzame vondst op Java Volgens „Ass. Press" stiet een arme Indonesisdhe boer onlangs, bij het om ploegen van een rijstveld in de buurt van Sfeer a ng (West Java), op een hard voor werp, dat een gouden keten van onge veer 85 om. lengte met een middellijn van 2\'i cm. bleek te zijn. Volgens deskundigen, vertegenwoordigt dit voorwerp uit de 13de eeuw, dat vermoedelijk behoort heeft tot de kroonjuwelen van de sultan van Bantam of Palembang een onschat bare waarde. De Indonesische autoriteiten, die deze kostbare vondst opeisten en voornemens zijn ze ten toon te stellen, gaven de boer een beloning in kleren en geld. y De Ambassadesecretaris le kl. dr R. H. v. Gulik zal dezer dagen naar Washington vertrekken om verbonden te worden a»n de „Far Eastern Commission".

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3