Gehele Senaat in geweer tegen min. Gielen Boeren moeten de productie aan 't volk geven Los - vast 't Verklaarde jui LEIDSCHE COURANT DONDERDAG, 8 Mei 1947 OMTRENT INKRIMPING VAN GESCHIEDENISONDERWIJS (Van onze Parlementsredacteur) Gisteravond om half elf kwam minister Gielen in de Eerste Kamer aan het woord, na 17 sprekers te hebben aangehoord. Het spreekt vanzelf, dat hij niet alle sprekers kon beantwoorden en vandaag verder moet gaan. De professoren Woltjes (A.R.) en Donker sloot (Arb hadden critiek uitgeoefend op het voornemen van de Minister aan bepaalde inrichtingen, die opleiden voor bepaalde M. O.-akten het recht van het afnemen van eigen examen te geven. De heer Don kersloot (Arb.) sprak van willekeur; prof. Woltjer (A.-R.) achtte de wettelijke onder scheiding van staats- en schoolexamen door 's Ministers voornemen aangetast. Minister Gielen deelde deze bezwaren niet. De wet schrijft naar zijn mening niet voor, dat de examens door een staatscommissie moeten worden afgenomen, terwijl aan de andere kant de leraren van de betrokken inrichtin gen formeel als staatscommissie van bijzon dere samenstelling kunnen fungeren. De nieuwe regeling zal dit jaar nog niet van kracht zijn. Enkele sprekers, o. a. de heer Zegering Hadders (Vrijh.), hadden een lans gebroken voor het achtste leerjaar en nu reeds enige bezwaren geopperd tegen opschorting van dit leerjaar tot 1950. De Minister voelde deze bezwaren ook. Ook hij noemde zichzelf een warm voorstander van dit onderwijs, maar. voor het gewoon lager onderwijs zijn er 800 gebouwen tekort en dit jaar groeit het tekort bijv. weer met 30. Bovendien is er een, evenmin binnen korte tijd aan te vullen Zoet gefluit van Soekarno Het Tweede Kamerlid de heer Palar bracht een boodschap van Soekarno aan het Neder landse volk over, zeggende dat een oorlog geen zin heeft en dat de Nederlanders de 3V2 millioen gulden, die zij dagelijks aan de oor log uitgeven, liever een maal per week moesten besteden om goederen aan hiet In donesische volk te geven. In de Australische havens lagen grote voor raden klaar, die door Nederland voor hiet „Indonesische volk" waren bestemd. Ze ble ven daar tengevolge van de boycot der Australische havenarbeiders, die op verzoek* van Soekarno wordt voortgezet. In zover heeft Soekarno gelijk, dat de hulp aan de Indonesiërs van de zijde van de Nederlanders moet komen. Bij duizenden vluchten zij naar het door onze troepen bevrijde gebied. SULTAN VAN PONTIANAK NODIGT SJAHRIR EN SOEKARNO UIT. Hamid II, sultan van Pontianak, zal Soe karno en Sjahrir offieieel uitnodigen om als vertegenwoordigers der Indonesische repu bliek de ondertekening van het statuut van West-Borneo bij te wonen, welke onder tekening op 12 Mei a.s, te Pontianak zal plaats hebben. tekort aan onderwijzend personeel, dat ge schikt is voor het speciale voortgezette on derwijs. Daarom is opschorting voor een jaar of drie helaas nodig. Van de voorafgegane sprekers kruisten de heren Donkersloot (Arb.), Molenaar (Vrijh.), en Woltjer (A.-R.) de degens over de cul tuurpolitiek. De heer Algra behandelde behalve het radiobeleid de kwestie van het geschiedenis onderwijs op de B-afdelingen der gymnasia. Minister Gielen loopt met boze plannen rond, om het aantal uren in de twee hoog ste klassen belangrijk te verminderen. Het is tot nu toe zo, dat in deze klassen de nieuwste geschiedenis wordt behandeld, die dus voorafgaat aan hetgeen wij dagelijks aan geschiedenis meemaken. De heer Algra diende een motie in, mede- ondertekend door 10 vertegenwoordigers van alle fracties, waarin er bij de minister op aangedrongen wordt niet over te gaan tot de beoogde inkrimping van het geschie denisonderwijs Op dit punt had min. Gielen dus de gehele Kamer tegenover zich. Rest ons tenslotte nog te vermelden, dat ook prof. Woltjer een motie imdiemide, waar in de regering wordt uitgenodigd de spoe dige totstandkoming van een wettelijke regeling van het bewaarschoolonder wijs te bevorderen. Een Amsterdammer ontving een z zame aanwinst voor zijn menagerie: Europese moerasschildpad met twee koppen! Van 13 t/m. 19 April kwamen in Nederland 41 gevallen van roodvonk en 224 gevallen van diphterie voor, waarvan in Den Haag resp. 2 en 16 en in Leiden, resp. geen en 3. ALDUS MIN. MANSHOLT VOOR HOLL. MIJ v. LANDBOUW In „Excelsior" in Den Haag hield de Hol landse Mij van Landbouw gisteren haar 156ste alg. vergadering, die door die voorz., de he_r F. den Hartog, werd geopend. Spr herinnerde aan de grote land- en tuinbouw tentoonstelling, die in September tg.v. het eeuwfeest der maatschappij wordt gehouden en riep de boeren op om niet aan de kant te blijven staan, doch de organisatie met alle kracht te steunen. In de middagvergadering sprak. min. Mans- holt over „De positie van de Nederlandse Landbouw". Spr zeide zich bewust te zijn van de critiek, die op het landbouwbeleid der Regering bestaat, maar evenals de boer, moet ook de Overheid vooruitzien. Ofschoon verschillende gewassen in 1946, het eerste normale landbouwjaar, nog beneden de ge wone oogstresultaten bleven, was de tarwe oogst toah ongeveer gelijk aan die van 1930- 1939, wat neerkomt op 3040 kg per ha. De hawerproductie is weer op peil, doch voor rogge en gerst werden resp. 89.6 en 91.5 pet van het vooroorlogse bereikt. Aardappelen en suikerbieten echter werden belangrijk meer verbouwd dan voorheen. De vermin derde rogge- en gerstopbrengst vindt zijn oorzaak in kunstmestgebrefc, hetgeen weer veevoedersgebrek met zich brengt en op de melk- en vleesproductie terugslaat, die resp. 4,2 millioen ton (tegen 5,4 milllioen) en 3175 kg per koe (tegen 3500 kg n 1935) bedroegen. De varkensproductie is momenteel 1 milliard tegen iy2 milliard vroeger en de eieren- opbrengst is 1,2 milliard tegen 2,3 milliard. Met deze cijfers is het moeilijk een sluitende De 96 cM. hoge Shetlandse poney van de heer J. W. van Oosten in Den Haag heeft het leven geschonken aan een veulentje. Deze gebeurtenis is daarom zoo merkwaardig, omdat het beestje slechts37 cM. hoog is. begroting te krijgen, temeer daar het huidige voedselniveau der bevolking slechts enkele jaren gehandhaafd kan blijven, wil de ge zondheidstoestand niet dalen en daarmee de arbeidsproductiviteit. De boeren moeten dus een productieverhoging bewerkstelligen, die aan het gehele volk ten goede moet komen. Nog een groot deel komt niet in de normale consumptie. Zo blijft per jaar 400 liter melk per koe op de boerderij achter, wat neer komt op een liter melk per persoon per week extra. Van de 400.000 jaarlijks geslachte koeien komen er 64.000 niet op de plaats van bestemming, di. meer dan een maandrant- soen voor het hele volk. De toestand van de akkerbouw noemde de min. iets gunstiger. Dat er tussen Overheid en boeren een ver schil van inzicht bestaat, bleek wel udt de discussie, die na de inleiding van de minister ontstond. Behandeling vliegtuigrampen Rijksluchtvaartschool Op 2 Juni a.s. voor Raad voor de Luchtvaart De Raad voor de Luchtvaart zal op 2 Juni in openbare zitting te 's-Gravenhage een onderzoek instellen naar de ramp van het K.LJVt.-vliegtuig Ph-TBO, dat op 6 Nov. '46 nabij Croydon in een bos is gevlogen. Ver der zullen de oorzaken worden onderzocht van de ongelukken met de vliegtuigen van de Rijksluchtvaartschool Ph-UAf (op 19 Juli 1946 voor de landing op Gilze-Rijen in een tolvlucht geraakt en totaal vernield), Ph-UAK (op 26 Aug. '46 te Gilze-Rijen neer gestort en verbrand, waarbij de bestuurder P. L. W. Sodderlacid werd gedood), Ph-UAA (op 10 Juni '46 te Gilze-Rijen ernstig be schadigd) en Ph-UBV (op 16 Jan. '47 in Twenthe neergestort, waarbij de instructeur vlieger A. F. Postma en de leerling-vlieger W. Bekker om het leven kwamen). NASLEEP VAN MUSSERT'S LIJFWACHT Prins Bernhard heeft gistermiddag op de 3e Alg. begraafplaats te Utrecht een door de Utrechtse beeldhouwer Jan van Luyn ge maakt monument onthuld op de graven van de verzetsstrijders, die op 7 Mei 1945 een laatste poging ondernamen tot ontwapening van Mussert's lijfwacht, doch door de Duit sers werden neergeschoten. Het opschrift van het monument draagt de versregels van Ina BoudierBakker: „De strijd gestreden, de trouw beleden, de dood ontgleden in eeuwigheid". ZIJN LEERLINGEN IN APOTHEKEN VERANTWOORDELIJK. Naar aanleiding van het vonnis tegen een 19-jarige leerling-apothekersassistente te Rot terdam, die veroodeeld werd omdat zij abu sievelijk zwaar vergift in een geneesmiddel had verwerkt, vroeg het Kamerlid Suurhofl (Arbeid) de ministers van Soc. Zaken en Onderwijs, of dergelijke totaal onbevoegde arbeidskrachten verantwoordelijk gesteld kunnen worden voor die nalatigheid van d-e apotheker, een dergelijk vergift volgens voor schrift in een gesloten kast te bewaren en de sleutel daarvan zelf of door zijn assistent te doen bewaren. Hij vraagt voorts een onder zoek naar aard en omvang van de apothekers- assistentenopleiding. Hoeveel houden wij nog van elkaar? Dat Is de teneur van de polemiek, welke op het ogenblik wordt gevoerd tussen de Socialis tische en een deel der R.K. pers in ons land. Is het op zich zelf al niet bevorderlijk voor de goede harmonie, zo twee minnend en gaan polemiseren, het wordt bedenkelijker, als de V^raag naar de onderlinge liefde zelf daarbij in het spel komt. En nog bedenkelijker wordt het, nu tot de polemisten in de pers de beide fractievoorzitters uit de Tweede Kamer behoren. Het was anders zo onschuldig begonnen. Prof. Romme schreef namelijk, dat „voor een land-in-nood passender zou zijn: een Kabi net op bredere ba3is dan wij op het ogen blik bezitten, een Kabinet, dat niet beperkt zou wezen tot de steun van alleen de twee grootste groepen in de Kamer." Later schreef prof. Romme, dat dit niet meer was dan een waarheid als een koe, maar toen had zijn partner, de heer Van der Goes van Naters, er zich al geducht aan ge stoten. „Prof. Romme," zei hij, „heeft ge speeld met de gedachte van het loslaten van het bestand", iets wat hij zowel „verwon derlijk" als „gevaarlijk" noemde. „De KVP", aldus besloot de heer Van der Goes van Naters, „zal o f moeten verder re geren met ons en dan „con amore" en zon der concessies aan de Welter-groep o 1 zij zal deze samenwerking moeten beëindigen en naar andere bondgenoten moeten uitzien." Na deze reactie (hij vergeve ons het woord) van de heer Van der Goes van Na ters op het woord van prof. Romme, w?9 het weer de beurt aan de R.K. pers om ver wonderd te zijn. Prof. Romme haastte zich, zijn bondgenoot-en-tegenstander-tevens er opmerkzaam op te maken, dat hij toch ook geschreven had, „dat, getoetst aan het ur gentieprogram der KVP, de steun aan het parlementaire Kabinet-Beel behoort tot de doeltreffende middelen van een op 's lands belang gerichte politiek". Inderdaad, Romme zou niet Romme zijn. als hij niet de nodige slagen om de arm had gehouden. Men leze en herleze trouwens deze zin, die in zijn formulering moeilijk door een ander geschreven kon zijn. Intus sen is duidelijk, dat het verlangen van prof. Romme op dit ogenblik wel enigermate uit gaat naar een bredere basis, waartoe trou wens, meent hij, het regeringsprogram alle gelegenheid biedt. Hij ziet hier een bijzon dere taak voor elke regeringspartij: „Indien de basis minder breed is dan zakelijk mo gelijk ware, moet dit in ieder geval niet aan een regeringspartij kunnen worden verwe ten." Nieuw In dit alles is wellicht alleen, dat de polemiek nu zij het nog buiten het parlement door de beide fractievoorzit ters wordt gevoerd. Of zou de polemiek tevens een wat don- zegt de Gasperi. uitzicht Met Lodewijk van Deyssel zegt de Itali aanse premier, Alcide de Gasperi ,,ik houd van het proza....' en hij bedoelt daarmede Amerika, het enige land. dat rijk aan waar den, dollars, voedsel, Italië helpen- kan. Men kan er zeker van zijn, dat de Gasperi óók van Italië houdt, maar als Christen-demo craat hindert hem één plaag, namelijk de telkens terugkerende muskieten-beet van de communistische ministers in zijn kabinet. Blijkbaar heeft nu de Gasperi een beetje azijn geleend van zijn Franse collega Rama- dier. teneinde het gekriebel van de hinder lijk rode plekjes op het Italiaansé regerings lichaam tegen te gaan. De Franse kabinets crisis, die leidde tot het elimineren der com munisten, doet namelijk haar invloed gelden op de Italiaanse politiek. De Gasperi houdt van Amerika en niets is er, dat deze rijke en machtige bloedverwant, die in Stalin het grote gevaar ziet, zo aangenaam kan stem men, als een „democratisch" Italië. Voor enige dagen had de Gasperi dan ook een onder-onsje" met de president van Italië, Enrico de Nicola, over de noodzakelijke ver breding der regeringsbasis en stelde hij tij dens dit aangename onderhoud de porte feuille-kwestie. De communistische muskie ten zijn daarover zéér gebeten op de Gasperi en ten einde voor het ogenblik niet teveel politieke „hocus-pocus" te veroorzaken, wil de Gasperi voorlopig nog wel premier blij ven. Het verbreden der regeringsbasis kan tengevolge hebben, dat de muskieten zich terug trekken en misschien zou de meer links staande Nenni zich bij de communisten aansluiten, hetgeen een zware versperring zou betekenen op de Christelijk-democra- tische rails. Om met een dusdanig kabinet te kunnen regeren, zou minstens een „motie van vertrouwen" noodzakelijk zijn, vooral om reden, dat het er economisch en financieel in Italië zeer somber uitziet. Over het econo misch programma der regering zullen wij spoedig wel het een en ander vernemen. De Gasperi is beangst, dat er in Italië een lin ker of een rechtse dictatuur zal ontstaan, waarvoor de voedingsbodem, namelijk hon ger en ellende aanwezig is. De toerist merkt daar in Rome natuurlijk weinig van, even min als in Parijs, maar de grote prijsstijging maakt het onmogelijk, dat men met de slechts matig verhoogde lonen en salarissen kerder ondertoon gekregen hebben? Men zou dit kunnen afleiden uit enkele opmerkelijke passages uit het (R.K.) ,3rabants Nieuws blad", dat weliswaar meent, dat de leiding der KVP op het ogenblik de „bestaans grond der samenwerking" niet in twijfel trekt, maar daaraan deze zinnen doet voor afgaan „Niet te ontkennen valt, dat bij de P. v. d. A., om welke redenen dan ook, een ten- denz bestaat om terug te grijpen naar de vroegere socialistische beginselen. De schrap ping van enkele paragrafen in haar begin selprogram (met name die over het eigen domsrecht en over de vrijheid van gods dienst), legt daarvan oa. getuigenis af. En het mag toch niet verwonderlijk heten, dat zoiets speciaal in Katholieke kring met op lettendheid en niet zonder bedenkingen wordt gadegeslagen." „Wat voorts de Indië-politiek betreft: men mag zich in de P. v. d. A. al ongerust tonen over de actie-Weiter (overigens een mis plaatste ongerustheid, naar onze mening), daartegenover staat, dat de Katholieken op hun beurt niet geheel overtuigd zijn van de bereidheid in het andere kamp om vast te houden aan wat uiteindelijk met Linggadjati ls overeengekomen." Tot zover het R.K. blad. Het schijnt soms wel, of ook in de politiek kleine geschenken de vriendschap moeten onderhouden. Maar in de afgelopen dagen hebben de minnenden elkaar wel een fris „bouquetje polemiek" geoffreerd. Vlaggetjesdag op Scheveningen Was het eerst de bedoeling, dat de Sohe- veningse vissersvloot op 13 Mei in de avonduren voor de haringvangst zee zou kiezen, thans is bepaald dat de loggers in de-morgenuren tussen 8 en 9 uur uitva ren. De Zondag daarvoor zal de hele vloot, bestaande uit ongeveer 80 schepen, feestelijk gepavoiseerd worden, zodat daardoor een oud gebruik, de vlaggetjes dag", weer in ere hersteld is kan rondkomen. Een slechte economie, ge ringe perspectieven, voedselschaarste openen de deur voor een dictatuur, zooals men dit verschijnsel ook na 1918 heeft kunner con stateren, zij het dan, dat thans deze dicta tuur vermoedelijk een Russisch etiket zou dragen, alhoewel na de ondertekening van het Italiaanse vredesverdrag de nationale rouwdag van Italië het ,,leve de Duce" niet van de lucht was. Het macaroni schoteltje van het Italiaanse vredesverdrag is wel heel erg aangebraad opgediend, want blijkbaar heeft niemand er trek in. In Italië werd toen de zitting der constituerende ver gadering geschorst, studenten hielden beto gingen en deden een aanval op de Zuid- Slavische legatie, terwijl men demonstreerde voor de .Engelse en Amerikaanse ambassa des. Enig succes had deze kenneijke afkeer van de aangebrande macaroni wel, want Labour stelde direct een hoeveelheid En gelse piccalilly ter beschikking om de bittere smaak wat weg te nemenmen wilde het Italiaanse vredesverdrag herzien! Op 10 Februari '47 werden de vredesverdragen on dertekend voor de vijf landen, die als As- satellieten tegen de Geallieerden de oorlog voerden en na kennisneming der voorwaarden, meenden wij niet, dat aan deze producten van de oorlogscuisine een veelbelovende toe komst beschoren zou zijn. Men zal zich her inneren, dat er na de ondertekening nog een tussenstadium bleef van negentig dagen, om* dat de verdragen nog geratificeerd moesten worden en de diverse parlementen er hun foedkeuring aan hechten; het betrof de ver- ragen voor Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Finland en Italië. „Faute de mieux" werden allerlei grensregelingen getroffen, die men. nog niet als definitief behoefde te beschou wen, zoals zulks het geval was met de vrij staat Triëst. Een vredesverdrag wordt niet voor de eeuwigheid gedicteerd en dynami sche politieke en economische wetten kun nen de bindende bepalingen van een vredes verdrag in de practijk weer te niet doen. Maar voor het ogenblik althans is zoon ver drag een baken in zee. Wat echter te zeg gen van Amerika's houding, waar de Senaat nu reeds aarzelt het Italiaanse vredesverdrag te ratificeeren. Truman is een man met een wil en een vuist; James Byrnes, de vroegere minister van buitenlandse zaken en Mars hall, die thans als zodanig fungeert, zijn fi guren van formaat. De vijf vredesverdragen, waarop wij doelden, werden o.a. door een Amerikaans minister van buitenlandsche za ken mede bekokstoofd en achteraf blijkt nu, dat er voor de bekrachtiging van het Itali aanse in de Senaat, vermoedelijk geen meer derheid is. Marshall voelt zich gekrenkt en zijn aanzien geschaad, terwijl men er zeker van kan zijn, dat de wereld in de Ameri kaanse leiding het vertrouwen zal verliezen en feitelijk de hele wereldpolitiek op losse schroeven zou komen te staan. Wil de Ame rikaanse Senaat Italië .after all" gunstiger voorwaarden verstrekken, als de Gasperi de rode muskieten verwijdert? Maar hoe zou Moskou hier op reageerenTruman staat achter Marshall en het is duidelijk gebleken, dat men door met de ratificatie te wachten, tot óók inzake Duitsland en Oostenrijk een oplossing verkregen is; dus de zaken op hun beloop te laten, de positie van Marshall onmogelijk zou worden. Ook inzake Triëst is een spoedige ratificatie geboden. Dit soort van Macchiavellisme van de Amerikaanse Senaat, nadat een vredesverdrag getekend is, zou Moskou's negativisme slechts aanwak ker en.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3