Prof. Collin uit Leuven sprak in de Academie Wat er ïn He omliggende plaatsen voorviel NIE IIWK LEIDSCHE COURANT DINSDAG, HEI lMf Stadsnieuws VOOR DE JURID. FACULTEIT Op uitnodiging van de Juridische Facul teit der Leidse Studenten sprak prof. Col lin uit Leuven over het onderwerp: „Naar het einde van de scholenstrijd in het Straf recht" voor een gehoor, waaronder wij den rector-magnificus, prof. mr R. P. Cleveringa, de Decaan der Juridische Faculteit, prof. mr J. M. v. Bemmelen, en de hoogleraren mr E. N. Meijers en dr J. E. Jonkers opmerkten. „Hoe zien de Belgen de komende evolu tie in het Strafrecht?", vroeg de spreker, die bovendien directeur van de Nationale Bank van België is, zich af. Hij knoopte daartoe vast aan een rapport van een com missie, die in 1939 werd ingesteld tot her ziening van de Belgische wet van 19 Mei 1930 tot beveiliging van de maatschappij. Daar theoretische beschouwingen de grondslag van de rechtvaardiging om te mogen straffen veelal in nevelen gehuld laten, gaf èn deze commissie èn prof. Col lin er de voorkeur aan uit te gaan van een practisch „vertrekpunt". In een helder, levendig betoog poogde de inleider toen heit bewijs te leveren dat zulks inderdaad mogelijk is, dat men dus een systeem kan opbouwen dat aan geen enkele dogmatische stelling afbreuk doet en al zou het te veel gezegd zijn om uit het zwijgen van de Nederlandse collega's, bij het stellen der vragen na afloop, op te maken dat zij voetstoots voor sprekers standpunt waren gewonnen, de aanwezi ge studenten waren ongetwijfeld ten zeer ste aangetrokken door de brede greep waar prof. Collin het gehele probleem in wist te vatten, een greep die ten nauwste samen hing met het volksgeweten, dat volgens spreker het richtsnoer voor de wetgever moet zijn, wil deze doelmatig leiding kun nen geven. Vrijheid en verantwoordelijk heid voor de mens zijn medepijlers onzer Rechtsorde. Treffend was zeker ook de manier, waar op de Belgische geleerde aantoonde dat óók bij abnormalen en psychopathen een sterk schuldbewustzijn leeft en dat het aan- Commissie Huish. Voorlichting vergaderde Decentralisatiegedachte besproken Dezer dagen hield de commissie inzake huishoudelijke voorlichting en gezinslei ding een vergadering in het federatiehuis. Wethouder S. Menken zeide in zijn ope ningswoord, dat men meer zal bereiken, wanneer men de werkzaamheden van de commissie decentraliseert, niet in die zin het werk uiteen te willen laten vallen, maar omdat het effectiever is, dat diverse zaken doorgegeven kunnen worden in de eigen kring van de aangesloten organisaties. Mej. A. J. van Nienes gaf een verslag van het werk in het afgelopen jaar, uit welk overzicht bleek, dat de demonstraties in de keuken van de Lichtfabrieken een succes zijn geworden. Spr. gaf vervolgens een korte beschou wing over de „wij'kgedachte". Zij begon er op te wijzen, dat de demonstraties, die van wege de Voedingsraad en de vereniging kinderverzorging worden gehouden, ook voor de verschillende verenigingen grote mogelijkheden bieden. Wij willen er van uitgaan, dat het minder kostbaar is en bo vendien meer resultaat zal hebben, als wij het apparaat van de huishoudelijke voor lichting direct in dienst kunnen stellen van die verenigingen, die door de comm. leden zijn vertegenwoordigd. Bovendien liggen hier mogelijkheden voor de buurtverenigingen. Ons werk zal in de toekomst gedecentraliseerd moeten worden. Dan kan het voldoende tot zijn recht komen, aldus spr. Over dit onderwerp werd hierna nog van gedachten gewisseld. De heer P. J. de Korte, wnd.-dir. van het voorlichtingsbureau van de voedings raad, afd. vis. vertoonde enkele films. GEREFF. ZENDINGSBOND Voor de afd. Leiden van de Geref. Zen- dingsbond hoopt hedenavond in geb. „Pre diker" op te treden ds F. Kijftenbelt, em pred. van Rotterdam-Feijenoord. LEIDSE TRIBUNAAL. Het Leidse Tribunaal deed hedenmor gen uitspraak in de volgende zaken: Jhr dr I. G. S. Sandberg te Voorscho ten, ontzetting uit de kiesrechtn, ver beurdverklaring van zijn meubilair en enkele effecten. C. T. Raar, te Leiden, internering voor de tijd van 3 j., ontzetting kiesrechten, het recht om ambten te bekleden en het dienen bij de gewapende macht. J. Pukker te Alphen a. d. Rijn, inter nering voor de tijd van 2 j. en 3 mnd., ontzetting kiesrechten en het recht om ambten te bekleden, alsmede verbeurd verklaring van zijn radiotoestel. E. J. Bokma te Leiden, internering voor de tijd van 1 jaar en 9 mnd., ontzetting kiesrechten, het recht om te dienen bij de gewapende macht en ambten te be kleden. G. Chaudron, te Leiden, internering voor de tijd van 1 jaar, ontzetting kies rechten en het recht om ambten te be kleden. W. v. Noort te Werkendam, internering voor de tijd van 2 jaar en 3 mnd., ont zetting kiesrechten, het recht om ambten te bekleden en het dienen bij de gewap. macht. W. Tocke, die reeds in vrijheid was ge steld: ontzetting kiesrechten. P. Benders, internering voor de tijd van 2 j. en 6 mnd., ontzetting kiesrechten en verbeurverklaring van een van zijn huizen te Boskoop. ;edane leed door hen als s t r a f wordt be schouwd. Hetzelfde ondervindt men bij kinderen, hoewel de wetgever toch slechts opvoeding en verbetering bedoelde teweeg te brengen! Als conclusie kon prof. Collin dus stel len, dat alle misdadigers in het strafrecht thuis horen. Alléén ware krankzinnigen late men daarbuiten. Voorts dient de mate van de straf (en niet die der schuld) even redig te zijn met die van het misdrijf en de omvang van het veroorzaakte „schan daal", terwijl als „finaliteitsbeginsel" mag gelden dat de straf niet zwaarder mag zijn dan voor het gehoud van de rechtsorde is toegelaten; immers juist het einddoel van de straf. Op dit practische onderbouwsel voort arbeidend, mag het aldus besloot de ge leerde, die in zijn voordracht van goed- Vlaamse sappigheid getuigde een verre van ijdele droom genoemd worden dat het einde van de scholenstrijd in het strafrecht in het uitzicht wordt gesteld. De heer R. A. van Sandick, praeses van de Juridische Studentenfaculteit, dankte de Belgische gast en inleider zeer hartelijk voor zijn komst naar Leiden. Beide heren beschouwden het als een eer wanneer het tot een herhaling van het bezoek zal komen! Schoolvoetbalwedstrijden Door de vereeniging „D.O.C.O.S." en „A.S.C." zullen dit jaar gezamenlijk schoolvoetbalwedstrijden worden georga niseerd. Vorige jaren organiseerde de vereni ging „A.S.C." deze wedstrijden voor alle scholen en de vereniging „D.O.C.O.S." speciaal voor de R.K. scholen. Dit jaar is er overeenstemming bereikt en zullen beide verenigingen weer de ge bruikelijke school wedstrijden organiseren, maar de demi-finales en de finales zul len gezamenlijk worden gespeeld. De wedstrijden worden gehouden op de Zaterdag voor Pinksteren en op de Dinsdag na Pinksteren, dus op 24 en 27 Mei a.s. De demi-finales en de finales zullen worden gespeeld op het terrein van „A.S.C." aan de De Kempenaerstraat te Oegstgeest. Er zal in drie klassen worden gespeeld en wel: A. Adspiranten: leerlingen van de la gere scholen; B. Juniores: leerlingen van andere scholen in de leeftijd van 12 tot en met 15 jaar; C. Seniores: leerlingen van de overige scholen in de leeftijd van 16 jaar en ouder. In tegenstelling met andere jaren zul len nu geen oud-leerlingen meer voor een school mogen uitkomen. Ds. D. J. Vossers, voorzitter van de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, wenst de heer J. P. Mulder Sr. geluk met zijn 25-jarig jubileum als lid der Gemeentecommissie, ter gelegenheid waarvan hij Zaterdag op grootse wijze werd gehuldigd. Rechts zijn echtge note, mevr. Mulder-v. d. Most v. Spijk. ul i HAZERSWOUDE. Ds B. L. Kiehl, Ned. Herv. pred., heeft het beroep naar Etten en Leur aan genomen. HILLEGOM. Zondagavond werd een Interkerke lijke Bijeenkomst gehouden in „Hobaho" ter herdenking van de gevallenen. Voor 5 Mei had het C.C.N.F. feeste lijkheden georganiseerd. Des morgens een aubade voor het Raadhuis door de schoolkinderen, des middags volksfeesten op Treslong en ringrijden in de Hof straat. Verder op het Concordia-terrein een voetbalwedstrijd tussen Hillinen en de Rest van Hillegom. De heer H. A. Littooy, onderwijzer aan de Chr. Burgerschool, is in dezelfde functie benoemd in Marum (Gr.). Zijn plaats zal per 1 Juni worden ingenomen door de heer W. Kuil, onderwijzer te Veendam. Het bloemencorso is een waar suc ces geworden. Onder grote belangstelling van het publiek trok de stoet voorbij Hoewel het aantal deelnemers niet bij zonder groot was te noemen, hebben de deelnemers een prachtig stuk werk ver toond. Er was o.m. een enorme walvis, de „Willem Barendsz" uitbeeldend, van ruim 9 meter lang, waarin vele tiendui zenden hyacinten waren verwerkt. Ie prijs Hillegomse Harddraverij Ver.; 2e prijs Copex Exp. Bedrijf met een symbolische voorstelling van het werk der K.L.M. Bij de kleine deelnemers won de Gymnastiekver. „Jahn", met een fraai versierde luxe auto. De politie heeft aangehouden als verdacht van diefstal van 60 kg wol bij de fa Cl. en L., de 16-j. H. T. en de 18-j. K. G., als verdacht van opzettelijke he ling de 53-j. koopman J. O. Dis tributiev aria Dinsdag zijn aan de beurt voor het af halen van levensmiddelen-, tabaks- en versnaperingskaarten, alsmede brandstof- fenkaarten, die gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 3500141000. De uitreiking vindt plaats in „De Burcht" van 8.4511.45 en van 1416 uur. Ter verkrijging van de brandstoffen- kaart dient het reeds vroeger uitgereikte formulier MD 32315, volledig met inkt ingevuld en onderteekend te worden in geleverd, terwijl tevens het restant van de oude brandstof f enk aart moet worden overgelegd. VALKENBURG Het was een feestelijk ogenblik, dat ons j.l. Donderdagmorgen tezamen bracht in de noodkerk der Ned. Herv. gemeente. „Meester" van den Berg ju bileerde, dus de school vierde feest. Maar niet alleen de kinderen, ook vele ouders waren gekomen om bij de hul diging tegenwoordig te zijn. Van te voren waren reeds allerlei maatregelen getroffen om de meester een blijde dag te bezorgen. Om tien uur werd de heer v. d. Berg door een deputatie van kinderen van huis gehaald. In de kerk werd hem staande de zegenbede uit Ps 134 toege zongen. Daarop opende de voorzitter, ds L. I. Baas, de samenkomst met het lezen van enkele verzen uit Ps. 103 en gebed, waarna hij de jubilaris met zijn echt genote hartelijk welkom heette. Ver volgens sprak de inspecteur bij het L.O., de heer B. van Julsingha, de heer van der Berg toe en uitte zijn waardee ring voor de voortreffelijke wijze, waar op deze zijn taak als hoofd der school heeft vervuld. De burgemeester van Valkenburg, de heer A. C. de Wilde, wees op de belang rijke taak, die met name het Chr. On derwijs heeft t.o.v. staat en maat schappij. Als voorzitter van het bestuur sprak vervolgens ds Baars, die de jubilaris gelukwenste, maar toch nog meer het bestuur feliciteerde met zulk een hoofd. Kerk en school dienen hecht verbon den te zijn en dat is in Valkenburg een realiteit. Als geschenk, niet alleen van het bestuur, maar van de gehele ge meente, bood hij de jubilaris een boe- .kenkast aan. De heer v. d. Zwart, oud-onderwijzer van de school, sprak op gevoelvolle wijze over de voortreffelijke samenwer king op school, in zonderheid in de moeilijke jaren van oorlog en ontbering. Hierna betrad meester Berghout het spreekgestoelte als tolk van alle kinde ren. Tijdens zijn toespraak vol humor, waarin hij ook de kinderen door mid del van een spreekkoor betrok, werden de heer v. d. Berg twee boekwerken overhandigd: Het verzet der kerk door ds Touw. De heer v. d. Berg noemde de eerste Mei 1947 een voor zijn gezin nooit te vergeten dag. OUDE WETERING. De bevrijdingsfeesten te Oude We tering hebben zich, aangezien de Oranje- Kunst en Letteren LEERLINGENUITVOERING MUZIEKSCHOOL. De leerlingen uitvoering der muziek school werd Vrijdag geopend met een Dalcroze-demonstratie o.l.v. mej. J. Ku- perus, die ingeleid werd met een bespre king door de directeur. De heer Franco Mendes begon met op te merken, dat er naast de instrumentale opleiding een algemeen-muzikale oplei ding bestaat, die de basis is der muzikale opvoeding. Dalcroze, die leerling was van Bruckner te Wenen en Délibes te Parijs, is de grondlegger der rhythmische gym nastiek. Deze muziekpaedagoog wil in de lichaamsbewegingen het rhythme dui delijk maken. Hij laat een 4/4 maat lo pen, een 3/4 maat slaan, enz. Na deze inleiding kregen twee klassen van leerlingen gelegenheid te tonen wat zij al o.l.v. mej. Kuperus bereikt hadden. Het eerste klasje deed rhythmische, melo dische en dynamische oefeningen, eerst met begeleiding van tamboerijn, later met uianobegeleiding. Het tweede klasje liep o.a. op verschillende maatsoorten. Beide klasjes hebben alleraardigst gewerkt; het viel op, dat enkele leerlingen bijzondere aanleg toonden. Daarna kregen wij verschillende jonge pianisten, violisten, gitaristen en een cel list te horen. Een pluim verdienen o.a. Riekske Vermeulen, Donald de Marcas, Netty de Jong, Hugo Wertheim en Janny van Groeningen, die heel verdienstelijk hebben gespeeld. Directie en leerkrachten der muziek school kunnen met voldoening op deze avond terugzien. HENNIE SCHOUTNE. BERICHT In verband met de vele kopij over de bevrijdingsfeesten moeten verschei dene berichten en verslagen, o.m. over de huldiging van de heer J. P. Mulder Sr., tot morgen overstaan. REDACTIE. vereniging ontbonden was, voornamelijk bewogen op het sportterrein. Weteringse Boys en S.V.O.W. hadden gisteren twee voetbalwedstrijden en een wedloop georganiseerd. Te 2 u. begon een voetbalwedstrijd voor dames, waarin natuur lijk technisch gezien weinig spel was. De dames vielen soms eigen partij aan en er werd zelfs gescoord in eigen doel. De dames B. Vis, v. Wel en R. Droog waren de „sterren". S.V.O.W.-dames wonnen ten slotte met 31 van Weteringse Boys dames. De veteranen van S.V.OW. en Weteringse Boys speelden een schitteren de wedstrijd, vol spanning en goede mo menten. De rust ging in met 10 voor Wet. Boys. Ondanks goed spel van S.V.O.W. wisten de Boys nogmaals het net te vinden. De talrijke toeschouwers konden voorts genieten van het muziek corps van Nieuwe Wetering. Om 7 uur ving de wedloop over 1650 meter.aan, waarbij een groot aantal toe schouwers zich langs de route hadden opgesteld, die vanaf het Noordeinde langs het dorp liep. De uitslagen waren: Groep A 1417 j.: 1. J. v. Dam; 2. J. Möllers; 3. J. Hijseldoorn. Groep B 17—25 j.: 1. D. Veldhuis; 2. W. Zoet; 3. D. Kraan. Groep C 2635 j.: 1. Reitsema; 2. Cardo; 3 P. Verdul. Groep D 3560 j.: 1. A. Nederveldt, de enige deelnemer die de finish bereikte. VIS SERI JBERICHTEJ*. IJMUIDEN, 3 Mei. 2 Stoomtr. f 1600. Motorloggers IJm. 204 f 2893, Kw. 166 f 3020, Kw 23 f 3420, Kw 38 f 3515, Kw 91 f 3590, Kw 159 f 10.200, Kw 59 f 2640, Kw 39 f 5640, Kw 53 2440, IJm. 224 f 2185. Kustvissers: IJm 23 f 1700, IJm 248 f 1370, IJm 210 f 6200, IJm 221 f 1690, IJm 229 f 1600, IJm 270 f 1160, IJm 79 f 2170. De aanvoer bedroeg: 300 kisten tarbot, 350 k. schol, 68 k. 450 k. kabeljauw, 200 k. Schelvisch, 200 k. wiit'ns Wat de Radio morgen brengt Programma voor Hilversum I (301) AVRO. 7.00 Nieuws; 7,15 Gymn.; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws: 8.15 Fredo Campoli; 8.45 Viool en piano; 9,15 Morgenwijding: 9,30 Gram; 9.45 Arbeidsvit.; 10,30 Vrouw; 10,35 Klimop; 11.00 Op den uitkijk; 11.20 Sonate van Bach; 11.45 Fam. ber. uit Indië; 12.00 Gevar. Concert; 12.35 Piano en orgel; 13,00 Nieuws; 13.15 Genova septet; 13.45 Orgel; 14.00 Vrouw; 14.20 Gram.; 14,30 Prins Avro Radio-revue voor de jeugd; 16.15 Gram.; 16,30 Avrolians; 17,00 Florence; 17,30 Volksherstel; 17.35 Ger. v. Krevelen; 18.00 Nieuws; 18.15 Michel Emer et son orch.; 18,30 Strijdkr.; 19.00 En nu naar bed; 19.05 Musique antiqua; 19.30 Keuze v. d. omroeper; 20,00 Nieuws; 20.05 Landdag U.V.V.; 20.15 Ara besque; 20,40 De vuurtoren (hoorspel); 22,00 Radiofonisch festival; 23.00 Nieuws; 23.15 Dutch Swin College; 24 00 Sluiting. Programma voor Hilversum II (-*15) NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnf, 7 30 Orgel; 7.45 Woord v. d. dag; 8.00 Nieuws; 8,15 Gew. muziek; 8.30 Ochtendklaciken; 9,00 Ziekenbe zoek; 9.30 Politieber; 9.50 Arthur Schnabel; 10.30 Morgendienst; 11.00 Piano; 11.30 Om en om; 12.00 Alt-strijktrio; 12.30 NCRV-koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Cinderella-ens.; 14.15 Syd ney Torch; 14.30 Kamerplant; 14.50 Celesta- ens.; 15.30 Middagklanken; 16.15 Knapenkoor; 16,45 Jeugd; 17.30 Hawaiianklanken; 17.45 Rijk Overzee; 18.00 Kamerorkest; 18.45 Ons woord aan alle arbeiders; 19.00 Nieuws; 1915 Nieuws uit Indië; 19,30 Wordt de ziekenfondspatiënt goed behandeld?; 20.00 Nieuws; 20.05 Pare lende klanken; 21,10 Invaliditeit en herstel; 21.30 Sweelinck-kwartet; 22.00 Actueel geluid; 22.15 Jo Vincent; 22.30 Nieuws: 22.45 Avond- overd. 23.00 Sympfc. avondconcert; 81.00 Sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7