„De Professor en wijk" opende een speelweide Bevrijdingsvoetbal in de Leidse Hout I*It II WK LEIDSCHt COURANT DINSDAG, MEI 1M V 1 t v) 1 l T- - S 'i r f T t' f i ~t r j- -r~ Tl' Oe voetbalwedstrijd tuisen het Leids K.N.V.B.-elftal en het ZJM.C.-bondselftal trok gistermiddag zeer veel belangstelling. Op de foto ziet men de Leidse keeper Duffels een schot van Verdoes fraai over de lat werken. BURG. v. KINSCHOT OP DE SCHOMMEL Voor de Professorenwijk, de grootste buurtvereniging van de Sleutelstad, was het gisteren ook een bijzondere dag. De leden dezer vereniging was het nl. gelukt een prima speelweide voor de jeugd in te richten en natuurlijk ging deze gebeur tenis niet zonder ceremoniën voorbij. Vooraf wilde echter deze vereniging het essentiële feit, waaraan de 5 Mei viering haar oorsprong dankt, niet voor bij gaan, en daarom werd 's morgens bij de bevrijdingsboom een krans gelegd door het oudste bestuurslid van de ver eniging, de heer Beversluis. Onder tromgeroffel van leden van „Jahn" was eerst de vlag der vereniging gehesen en had het Leids Sleutelstad jongenskoor en „Inter Nos" enige liede ren laten horen. De 2e voorzitter van de „Professoren- wijk", de heer C. J. Cuperus, spfak daar na een ernstig woord tot de vele aan wezigen, waarin hij er op wees, dat, wil men het heden verstaan, men op het ver leden moet letten. Vanuit de ellende van de bezettingstijd voerde spr. zijn gehoor naar de tijd van de bevrijding en daarop volgende en bracht het woord van de Spreukendichter in herinnering: De uit gestelde hoop krenkt het hart. Zelfzucht en egoïsme dienen verban nen te worden. Eenmaal zal men reken schap moeten geven van de gaven en talenten, die men gekregen heeft. De oorlog, aldus spr., is gewonnen, maar de vrede moet nog gewonnen worden. Nooit vergeten mag worden, dat 200.000 Neder landers hun leven voor het vaderland borg hadden en daarom bracht spr. aan die doden, op verscheidene plaatsen tij dens de bezetting gesneuveld of gefusil leerd, hulde. Dit, aldus spr., deden zij voor U, en zij vragen: „Wat doet gij voor de mijnen?" Die stem moet weerklank vinden in de harten. In innige verbondenheid aan het Vorstenhuis, moeten gemeenschappelijk de schouders onder het werk worden gezet in biddend opzien naar de Hemelse Va der, die het alles zal doen gelukken. Nadat de heer Beversluis de krans had gelegd, werd het Wilhelmus gezongen en werd afgemarcheerd naar de speelweide. Bij de ingang bood de heer Philipsen het bestuur van de „Professorenwijk" na mens de verenigde winkeliers en zaken- Kinderfeest op „De Burcht" Voor de kinderen van de buurtvereni gingen „Maredijkkwartier", „Het Fruit- kwartier", „Rondom de Haven", „Hoge woerd-vereniging", „Om de St Pancras" vond om tien uur in het Burchtcomplex, onder auspiciën van de subcimmissie „Kinder feesten", een morgenfeestviering plaats. Waar eens geharnaste ridders een verblijf zochten en hun vesting met hand en tand verdedigden, trippelden nu honderden kin deren, vrolijk beziggehouden door dames, die er slag van bleken te hebben haar „kroost" de ware feestvreugde te geven. Waar eens in de bange jaren van de oorlog een minder gewaardeerd deel van ons volk zijn massa-betoging hield om een ander Nederland te propageeren, zongen thans vele kindermonden het oude en toch altijd weer nieuwe Wilhelmus. Hoe indruk wekkend klonk dit binnen de muren van die verweerde, verwaarloosde „Burcht", waar Leiden's historie gevestigd werd. Een groot gejuich werd aangeheven, toen de burgemeester in gezelschap van zijn echtgenote in de poort van de vesting ver scheen. Met een spontaan driewerf „hoera!" werd de burgemeester begroet, die zich met dit korte bezoek ook een meelevend vader van Leiden's jeugd toonde. De heer Devüé zorgde met z'n poppen kast voor een welkome afwisseling, terwijl Geraldini als van ouds werd bewonderd door zijn frappante goocheltrucs. En de agenten droegen nauwgezet zorg voor een bewaking, want de „Burcht" is hoog en zonder toezicht zouden ongeluk ken onvermijdelijk zijn geweest. Aan het slot werden de kinderen onthaald op ijs en koek. lieden der vereniging 2 vlaggen aan voor de ingang, 4 schommels, 2 stel ringen en 1 rekstok aan, waarvoor de voorz. van de „Professorenwijk", de heer v. d. Kwaak, hartelijk bedankte. Nadat deze nog eenige woorden had gewijd aan de totstandkoming van de speelweide en in 't bijzonder welkom ge heten had burgemeester v. Kinschot en echtgenote, gemeente-secretaris mr Bool, weth. Jongeleen, commissaris Meyer en echtgenote en vertegenwoordigers van diverse buurtverenigingen, verrichtte de burgemeester de opening en was hij het met mr Bool en voorz. v. d. Kwaak, die de toestellen het eerst in gebruik namen. Gecostumeerde kinderen gaven hierna enige volksdansen ten beste, terwijl de Chr. Gymnastiekver. „Jahn" een demon stratie gaf, die, gezien de moeilijke om standigheden, nog redelijk slaagde Feest in de Stadsgehoorzaal Terwijl er overal in de stad volop feest werd gevierd, werd in de Stadsgehoorzaal door de Federatie van buurtverenigingen een grote sterrenparade aangeboden. De voorzitter van de Federatie, de heer H. M. Verhulst, heette in zijn openings woord in het bijzonder welkom burge meester Van Kinschot en zijn gezin en de genodigden. Voorts zette hij uiteen, dat de buurtverenigingen niet uitsluitend feestavonden-verenigingen zijn, maar dat de taak van deze verenigingen geheel an ders ligt en allereerst de belangen der buurt behartigt op velerlei terrein, als sociaal werk, jeugdwerk e.d., in nauwe samenwerking met die instanties, welke deze speciale onderdelen specifiek ver zorgen. Wel staat alles nog in de kinder schoenen, doch de federatie onderhoudt een nauw contact met het gemeentebe stuur en weet, dat in deze nog veel bereikt zal kunnen worden. Spr riep tenslotte allen op om niet aan de kant te blijven staan, doch zich aan te sluiten. De hoofdschotel van dezen avond was de grote hersengymnastiekwedstrijd o.l.v. Bob Wallagh en Jan Boots, de bekende radio-omroepers, en waaraan deelnamen hjet personeel van de fa. Tieleman en Dros, de N.V. Clos en Leembruggen, de Kon. Ned. Grofsmederij, de N.V. Holl. Con- structiewerkplaate, N.V. Ned. Electro- las Mij. De lassers bleken tenslotte het meeste in hun mars te hebben en kregen als prijs een plattelen bord. Volop heeft de zaal verder kunnen ge nieten van de Vlaamse humor van Willy Vervoirt in liedjes en praatjes en enkele andere medewerkers. Natuurlijk mogen we niet vergeten te vermelden, dat Mieke Melchers ijverig de stand bijhield en bekend maakte en de in nemende Gerard van Krevelen, die de deelnemers voor muzikale puzzles plaatste. Een avond, waarop de Federatie van buurtverenigingen met trots kan terug zien en waarvan een herhaling voor een uitverkocht huis alleszins waard is Herdenkingsdienst Groene Kerkje Evenals het vorig jaar, werd ook Zon dagmiddag een herdenkingsdienst gehou den in het Groene Kerkje, waar weder om een honderdtal nabestaanden aanwe zig waren van de aldaar begraven mili tairen, die in de Mei-dagen van 1904 in de naaste omgeving sneuvelden. Onder de aanwezigen merkten wij op. kol. Spaik en vele anderen. In deze dienst ging voor ds A. W. La- zonder, Ned. Herv. predikant te 's-Gra- venhage, die zijn gehoor bepaalde bij Openb. 3 8b. We willen niet naar het kerkhof gaan, zo zeide ds Lazonder, alvorens te hebben geluisterd naar de boodschap van het Evangelie. Hierbij wees spr, naar aanlei ding van zijn tekst, op de geopende deur die niemand sluiten kan, welke niet be schreven, doch alleen verkondigd kan worden. Na het zingen van het zesde couplet van Z.M.C.-elftal tegen Leidse K.N.V.B.-ploeg Begrijpelijkerwijs bestond er voor deze wedstrijd grote belangstelling. Voor het eerst verscheen het Z.M.C.-bondselftal in het veld, waarin 3 Quick Boys-spelers waren opgesteld. t.w. De Best, Verdoes en v. d. Oever. Het Z.M.C.-elftal kwam in de vermelde V.m. Raad van Verzet gedenkt gevallen kameraden Plechtigheid te Noordwyk. Zaterdagmiddag 3 Mei trok een dele gatie, bestaande uit ongeveer 20 leden van de voormalige Raad van Verzet, afd. Leiden naar het landgoed „Offem" te Noordwijk. Onder hen bevonden zich de moeder en verloofde van de beide slacht offers. Op de plaats waar beide verzetslieden waren gefusilleerd, n.m. Ed. Maier op 27 September 1944 en Jorgen Beek op 28 September 1944, werden bloemen gelegd en eenige minuten stilte in acht genomen. Vandaar trok men naar de Alg. Begraaf plaats te Noordwijk, waar beide slacht offers na de bevrijding op het soldaten- kerkhof r.aast elkander een laatste rust plaats hebben gekregen. Hier sprak de heer C. Piena ontroerende woorden en schetste in het kort hoe Ed en Jorgen hun gevaarlijke opdrachten uitvoerden. Door verraad werden zij aan de Duitse moor denaars overgeleverd. Na een bloemenhulde op de graven, dankte de moeder voor de belangstelling en de gevoelvolle woorden. Diep onder de indruk verlieten alle aanwezigen de begraafplaats. Treffende dodenherdenking te Oegstgeest Plechtigheid by het Oorlogsmfnuiment. Nadat Zaterdag jl. in de morgenuren de schoolkinderen bloemen hadden gelegd op de graven van de Ned. geallieerde mi litairen bij het Groene Kerkje, het voor lopig monument aan de Koninginnelaan en op het monument aan de Haagse Schouw, werd 's avonds een dodenherden king gehouden bij het voorlopig monu- men, waar als spreker optrad rector H. L. J. M. Sondaal van Duinzicht. De plechtigheid werd geopend met zang van het Geref. Kerkkoor o.l.v. de heer Chr. Hanegraaff en solozang van de heer B. Lubach, per geluidsversterker overge bracht vanuit de Geref. kerk aan de Mau- ritslaan. Rector Sondaal schetste het gebeurde in de bezettingsjaren en typeerde het werk der gevallenen als liefde voor het land, dorst naar gereichtigheid en honger naar vrijheid. Spr bracht hierbij in herinnering de woorden van H.M. de Koningin, vorig jaar te Vught gesproken: „Het levens vraagstuk van mens en samenleving moet eerst tussen mens en God worden opge lost, willen wij de vraagstukken van deze. onze tijd, aan kunnen". Spr besluit met de opwekking om nooit te vergeten, dat wij in de dagen der ty- rannie, met andere woorden, maar in een zelfde geest hebben gebeden. Maar als ik leven mag tot de bevrijding, En juchen op het overwinningsfeest, Mijn God, doe mij dan weten, wat voorbij ging Aan nood en leed, is niet vergeefs ge weest. Hierna heeft burg. J. C. Baumann een ans aan de voet van het voorlopig mo nument gelegd en werd twee minuten stilte in acht genomen. ons Volkslied begaven allen zich naar de graven van de Ned. militairen. Hier las ds Lazonder een gedeelte uit de Openba ring van.Johannes en bad hij het „Onze Vader", waarna een krans werd gelegd op de graven. Bij de graven der geallieerde militairen bad ds Lazonder in de Eng taal, terwijl eveneens een krans werd neergelegd. opstelling uit, hèt Leids K.N.V.B.-elftal daarentegen telde enige invallers voor geblesseerde U.V.S.-spelers. In de vorm van 12 doelpunten 7 voor en 5 na de rust hebben de toeschou wers volop waar voor hun geld gehad. Voor de rust viel het op, dat het Leids elftal een beter geheel vormde. De Z.M.C.-spelers begrepen elkaar nog niet geheel en moesten het dan ook meeren- deels van opportuniteitsvoetbal hebben, waarbij midvoor v. d. Oever een grote rol speelde. In de Z.M.C.-achterhoede klopte het echter in de eerste helft niet te best en dit zal zijn oorzaak wel hebben gevonden in het toegepaste stopperspil-systeem. De gevaarlijke Leidse middenvoor A. Windhorst werd, zij het na de rust, beter dan daarvoor, voortdurend geschaduwd door spil De Weert. De anders zoo uit stekende doelman Vrijenhoek liet een paar steken vallen, hetgeen evenveel doelpunten kostte. Daarna echter toonde hij zich een keeper van het goede hout gesneden, die enkele zeer gevaarlijke schoten onschadelijk wist te maken. Voor de rust, die met een welverdiende 43 voorsprong voor de Leidenaars in gang, had de Leidse ploeg het beste van het spel. De Z.M.C.-ers wilden het nogal eens te mooi doen en bovendien moesten de spelers zich nog aan elkaar aanpassen. Wel kregen zij door A. v. d. Oever na enkele minuten de leiding (01), maar na 10 min. bracht midvoor A. Windhorst' de partijen weer op gelijke voet (11). Deze speler gaf Leiden ook de leiding, maar binnen de minuut scoorde v. d. Bent de gelijkmaker (22). Deze speler was het ook, die nog voor de rust, toen Leiden door Windhorst en Neuteboom een 42 voorsprong gekregen had, de stand op 43 bracht. Na de hervatting had het Z.M.C.-bonds elftal het beste van het spel. Het stopper spil-systeem klopte nu beter en het wa ren vooral spil De Weert en linksback Koelewijn, die zich onderscheidden. Ook de voorhoede bleef zich geducht roeren. A. v. d. Oever werkte voor twee en was met zijn schoten, in alle standen afge vuurd, gevaarlijk. Invaller Bouwens, die voor Stuifzand was ingevallen, bracht nog wat meer vaart in de voorhoede en het was A. v. d. Oever, die naar rechts was afgezwenkt en met Den Daas op zijn hielen scoorde (44). Vrijenhoek redde daarna keurig en na 13 min. nam het bondselftal de leiding, toen Bouwens keu rig doorzetten en Duffels .onhoudbaar passeerde (4—5). Maar nog was de doelpuntenregen niet ten einde. Twee minuten later was het Kok, die een goed opgebouwde aanval van het Leidse elftal met een keurige kopbal besloot, waarnaar Vrijenhoek te vergeefs dook (55)' Toen was weer aan het Bondselftal, dat het Leidse doel onder hoge druk zette en Verdoes en v. d. Oever voerden de score nog tot 57 op. Een schot van linksbuiten De Bent kon Duffels slechts ten koste van een corner weren. Deze corner leverde een nieuwe corner op, maar hierbij bleef het. De strijd verflauw de, het tempo was er uit. Over het algemeen heeft het bondself tal wel voldaan. De Best voelde zich op de rechtshalfplaats niet erg thuis en rechtsback Lonzième had zwakke mo menten. Overigens was dit een nuttige oefenwedstrijd voor de komende strijd van het bondselftal tegen de Belgen. KATWIJK A/D. RIJN De 10-Mei herdenking zal voor de oud-strijders van het voormalige 4e R.I. op Zondag 11 Mei p.aats vinden. Om tien uur zal ir de Ned. Herv. Kerk een bijzondere dienst worden gehouden, waarin zal voorgaan ds D. Veldkamp van Den Haag. In de R.K. Kerk gaat om 9.45 uur voor p'astoor Hesp. Na deze diensten zal in de zaal op het Kerkplein een lunch worden gebruikt. Hierna zullen op de soldatengraven te Katwijk en Valkenburg kransen worden gelegd Het slotappèl vindt plaats in de Chr. school te Valken burg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5