Wat er in de omliggende plaatsen voorviel Dag aan dag langs de oevers van de Rijn IDist <11 NIEUWE LEIDSCIIE COURANT 6 VRIJDAG, 2 MEI 1M1 ALPHEN AAN DE RIJN De ruim 70-jarige <Jr J. Memling h-eeft met ingang van gisteren zijn practijk overgedragen. 44 jaren was hij in Alphen als homoeopatisch arts werkzaam en ver wierf in die tijd veel hoogachting en sympathie. Hij zal eerst zijn opvolger nog inleiden en zich over enkele maanden in Den Haag vestigen. De eindexamens voor het Chr. Ly ceum worden als volgt gehouden: afd. H.BS.. A: 10—12 Juli; afd. H.B.S. B: 26 Juni2 Juli; afd. Gymnasium van 27 30 Juni. Nadat eerst door het comité Na tionale Herdenking" besloten was, het défilé op 5 Mei wegens gebrek aan be langstelling niet te doen doorgaan, is door een gunstige wending dit punt opnieuw ingelast. In een gisteravond gehouden lidma- tenvergadering van de Ned. Herv. Evan gelisatie op G.G. te Oudshoorn is in de vacature A. P. de Jong als voorganger benoemd de heer J. A. Kruithof te Waar der (Z.H.). As. Zondag, 4 Mei, is het juist 40 jaar geleden dat het orgel in de Geref. kerk aan de Hoofdstraat onder zeer grote belangstel ling in gebruik werd genomen. Het orgel, dat bij vakmensen een uitstekende reputatie heeft, werd vervaardigd door de orgelbou wer G. v. Leeuwen te Leiderdorp. Op verzoek van de kerkeraad hoopt de vroegere organist, de heer As. Verduijn, thans te Hilversum a.s. Zondag het orgel te bespelen. BENTHUIZEN Voor de Jongelingsvereniging „Pre diker" hoopt Maandagavond 5 Mei om 7.30 uur in het kerkgebouw der Geref. gemeente voor te gaan ds A.v. Stuyve- berg van Yerseke. De gemeente-secretarie zal op de na tionale feestdag de gehele dag zijn ge sloten HAZERSWOUDE. - De gezamenlijke besturen der Chr. Oranje Ver. en de Wilhelmina Ver. zijn onder voorzitterschap van burgemees ter A. Warnaar bijeen geweest om te spreken over wat gedaan moet worden bij de herdenking der bevrijding op 3, 4 en 5 Mei. Zaterdag 3 Mei zullen om 6 uur 's avonds de vlaggen van officiële ge bouwen en woningen halfstok gehesen worden, waarna om half acht een ge zamenlijke gang naar de Alg. Begraaf plaats zal gemaakt worden ter herden king van de gevallenen. Er zal gelegen heid worden gegeven om bloemen op het graf te leggen. Om kwart voor 8 begint de klok te luiden, waarna om 8 uur, 2 minuten stilte in acht zal wor den genomen. Des Zondags zullen in de kerken her denkingsdiensten gehouden worden, doch Maandag 5 Mei zal er overdag geen feest zijn, maar 's avonds, 7 uur, zal de „Harmonie" door het dorp gaan, waarna er een volkszang zal zijn. HAZERSWOUDE-KOUDEKERK. In het café De Bruin vergaderde de Coöp. Boerenleenbank ,,Hazerswoude- Koudekerk." De leiding van de vergade ring berustte bij de heer N. P. Kaptein, voorzitter van de raad van toezicht. Aar- het jaarverslag van de heer De Boer ont leenden wij, dat van de vrije spaargel den een gering bedrag in 1946 aan de bank onttrokken is. Veel geblokkeerd geld verdween naar de fiscus. De omzet be droeg f8.765.272.37 en de winst na reser vering van de nog te betalen kosten en belastingen f 9662.18 In de vacature P. de Jong Czn. werd als bestuurslid gekozen de heer S. P. H. Hoogeveen. De herèa K. Reyneveld en N. P. Kaptein werden met grote meerderheid herkozen KOUDEKERK. Up uitnodiging van de Commissie tot stichting en instandhouding van een Gebouw voor Chr. Belangen was een groot aantal afgevaardigden opgekomen ter bespreking van de te verrichten werk zaamheden. De voorzitter, de heer J. D. Reyneveld), opende de vergadering. Hij deelde mede, wat door de Commissie reeds is gedaan en zeide, dat de benodigde grond voor het eerlang te verrijzen ge bouw reeds aan de Commissie was ge schonken. Vervolgens werden de statuten opgesteld, in overleg met de kerkeraden der Ned. Herv. Gemeente en van de Geref. Kerk. In bespreking werd gegeven, hoe de actie voor geldinzameling zal worden gevoerd. Voorts wordt een werk commis sie ingesteld, waarvan de leden een rond gang door de gemeente zullen houden ter vorming van een bouwfonds. Verschenen is het programma van de herdenking onzer bevrijding. Zaterdagavond, 3 Mei zullen des na middags te 6 uur de vlaggen halfstok worden gehangen. Om 7 uur zal een kranslegging ge schieden op het Kerkhof nabij het monu ment. Deze herdenking wordt georganiseerd door en zal staan onder leiding van de commissie uit de Oud-strijders van Mei 1940. Maandag 5 Mei zullen er enige feeste lijkheden plaatsvinden. Des morgens is er een kinderfeest op het feestterrein. De middag wordt ge opend met volksdansen, eveneens op het feestterrein. Om 3 uur wordt in de Rijn een roeiwedstrijd georganiseerd. Des avonds te 6.30 spelen een tweetal elftal len van de voetbalvereeniging Koude kerk een wedstrijd, terwijl de feestdag besloten wordt met een lichtstoet, waar voor de medewerking is verzocht van alle plaatselijke verenigingen LISSE Ongetwijfeld mag ^ten opzichte van de Coöp. Boerenleenbank gesproken worden van een zeer snelle ontwikke ling! Velen zullen zich nog herinneren hoe deze instelling haar bakermat heeft gevonden in een kleine bovenkamer van de heer Zaneveld Sr. De heer Zaneveld heeft als eerste kassier zijn grote activiteit betoond en de belangen van de Bank op voorbeeldige wijze ge diend. Hij heeft de bank zien groeien, zelfs zo, dat in 1924 een eigen gebouw werd aangekocht en als bankgebouw ingericht. Dat was wel een hoogtepunt in het bestaan van deze instelling. De cijfers stegen telken jare. We kunnen niet nalaten te vermelden, dat in 1916, na 10 jaar van bestaan, een omzet in guldens werd behaald van ruim 600.000, terwijl in 1946, na 40 jaar be staan, een omzet werd genoteerd van niet minder dan bijna ƒ5.000.000, dus bijna tien maal zoveel! Er zijn thans 800 rekeninghouders die hun zaken over de Boerenleenbank regelen, ter wijl er niet minder dan 2800 spaarders staan ingeschreven. Van het Bestuur vanaf de oprichting is thans niemand meer in het bestuur tegenwoordig. De meesten zijn reeds overleden. De heer J. P. Segers heeft nu als bestuurslid de meeste dienstjaren en heeft reeds meer dan 25 jaar de be langen van de Bank gediend. De heer Zaneveld Sr. heeft de Bank gediend als kassier van 1907 tot 1939, in welk jaar hij gepensionneerd werd en de heer Matthijs zijn plaats innam, welke in 1945 werd opgevolgd door de tegen woordige kassier, de heer G. van Ger- ven. De Prot. Jeugdcentrale heeft voor de viering van de Bevrijdingsdag beslag weten te leggen op een mooie Nationale Film, welke hier zal worden vertoond door de Alproch Filmstichting in Neder land. Deze film bevat de volgende de len. Verraderlijke aanval ap Rotterdam (beschieting en brand van de oude Maasstad) het verzetswerk van de on dergrondse in Nederland; blijde in tocht van onze jongens na de bevrij ding; een kijkje in Curagao en Surina me; bezoek bij de Kroonprinses in Ot tawa; van Vrijheid en recht (het ver blijf van onze jongens in Indië). De filmvoorstelling wordt gegeven in Gebouw Rohoboth, aanvang nam. 8 u en is toegankelijk voor de geheele bur gerij van Lisse. Voor de kinderen van alle scholen worden des middags twee speciale kinderfilms vertoond. NOORDWIJKERHOUT Mej. B. J..Mos, onderwijzeres aan de Ned. Herv. school, heeft tegen 1 Sept. a.s. ontslag aangevraagd, wegens een be noeming te Haarlem. Met het oog op de te houden feeste lijkheden op Maandag 5 Mei a.s. bericht het bestuur der Chr. Oranje Vereniging, dat de - wielerwedstrijden niet doorgaan wegens te geringe deelname. Hiervoor komen in de plaats twee voetbalwedstrij den n.l. om een uur en half 3. De op brengst is geheel ten bate van het monu ment, dat op 3 Mei voor het raadhuis zal worden onthuld. SASSENHEIM. De Cassenheimse IJsclub hield een buitengewone algemene vergadering, waar het verslag werd uitgebracht van de gehouden koppelwedstrijd. Hierna werd een film van deze wedstrijd ver toond. Waar het kassaldo nog slechts 800 bedroeg tegen ƒ1100 vorig jaar, werd na enige bezwaren besloten, de contri butie tot ƒ2 te verhogen. Eveneens werd besloten na 1 December geen nieuwe leden meer aan te nemen. KATWIJK AAN ZEE. Als gevolg van het op hol slaan van het paard, werd. de voermarn P. V. van de bok geslingerd. In het Acad. Ziekenhuis te Leiden constateerde men een schou derfractuur en een paar gebroken ribben. In de achterzaal van de Kapel was de Vereniging „De Verpleging" in alg ledenvergadering bijeen o.l.v. de heer L. v. d. Zwan, die in zijn openingswoord opmerkte, dat de véreniging voor een kritieke beslissing, al of niet fusie met het Ziekenfonds „Haarlemmermeer, staat. Het jaarverslag van de secretaris, de heer A. C. Hofkes, vermeldde, dat in de vac. van de heer G. v. d. Knoop nog geen andere administrateur was benoemd, wiens werkzaamheden nu door de secre taris waren overgenomen. Het zieken transport wordt waargenomen door de fa. Burggraaf, terwijl een nieuwe ambu lance-auto zal worden aangeschaft, we gens de slechte toestand van de zieken auto. Het ledental van net fonds bedroeg 10592, van de verpleging 8331, terwijl 407 patiënten met 9558 verpleegdagen voor rekening van het fonds waren verpleegd. Het verslag van de penningmeester, de heer D. C. van Leeuwen, gaf een batig saldo van f 1537.02 aan; voor het operatie- fonds en het algemeen operatiefonds wa ren deze cijfers resp. f 1930.17 en f 159.97. De bestuursleden, de heren K. Dijk- drenth, W. Luik en D. C. van Leeuwen werden herkozen. Tot commissarissen van toezicht werden benoemd de heren F. van Diggelen en P. H. Kastemuller. Na lange discussie kwam men nog niet tot een besluit inzake de fusie. Be sloten werd, dat de besturen zich nader zullen beraden en overleggen. In de Oranjezaal werd een voor lichtingsavond vanwege de Staatsmijnen gehouden. De burgemeester sprak een inleidend woord, waarin hij de werk wijze in de mijnen belichtte. In het Zui den, aldus spr., wordt het tekort aan deviezen zoveel mogelijk weggewerkt. De heer L. Stokvis sprak namens de werknemers over de sociale voorzienin gen voor de arbeiders, enz., terwijl een aantal lichtbeelden een duidelijk beeld gaven van het werk in de mijnen en het geen voor de arbeiders wordt gedaan DAT de uitvoer van afvalstoffen (zo nodig voor onze deviezen) sinds Mei 1940 geheel stil staat en pas dan hervat mag worden als de voorraden voldoende op peil zijn gebracht en het daarom gewenst is Uw afvalstoffen te verkopen aan H. v. Weeren. PqWr»r«?fpeg 16 Telefoon 21538 Leiden DAT „nci Vulpen-huis" Demmenie, fiaarl.'str. 169 over een vulpenreparatie- inrichting beschikt, welke reparaties bin nen 24 uur uitvoert. DAT Fobo Foto, Hogewoerd, gaarne bemiddeling verleent bij het verkopen van Uw fototoestellen alle gewenste in lichtingen verstrekt op fotogebied. DAT de modernste kantoormeubelen, zoals Blank eiken schrijfbureaux en type- bureaux alleen in de zwaarste uitvoering altijd voorhanden zijn bij het Kantoor- machinebedriif DF.MMENIE. Haarl.straat 169—219 DAT de nieuwe Hapee adresseermachi- iie uit voorraad is te leveren voor slechts f 265.door Kantoormachine/bedrijf Dem menie. Haarl.'straat 219. DAT Radiocontröle bij U thuis met vol ledig rapport over toestel en lampen U slechts f2.50 kost bij RADIO kottts. Gangetje 12, Telefoon 23005 DAT het een jaar geleden is, dat De Opbouw, Breestraat 151, Leiden, de afde ling nieuwe boekhandel opende en dank zij steeds toenemende belangstelling in brede kringen vertrouwen heeft weten te wekken in het van meet af gestelde culturele doel, n.l. het goede volkomen verantwoorde boek te brengen tegen de laagst mogelijke prijs DAT o.a. aan het goede en goed ver zorgde kinderboek bij De Opbouw alle aandacht wordt besteed en De Opbouw voor de kleintjes fijn verzorgde prenten- en voorleesboekjes heeft, voor jongens en meisjes goede spannende paedagogisch verantwoorde boeken brengt, voor de rijpere jeugd werk van de beste schrij vers en schrijfsters, als Anne de Vries, Diet Kramer, Cissy van Marxveld, An thony van Kampen en vele anderen. DAT uw copiëer- en typewerk beter en vlugger verzorgd wordt door Copiëer- inrichting „Lectura". Zeemanlaan 31. DAT Fil D'Ecose beenbruin tegen water bestand is en in flessen verkrijg baar is bij J. P. v. d Blom. St^ns-traat 57 en Breestraat 10 DAT wegens het vitamine C-gehalte, diepvries voor Uw kinderen bij gebrek aan vers fruit onontbeerlijk is en dat de Leidse fruitcentrale F. Brands Hoge woerd 43, tel. 23224 U na boeteling onmiddellijk levert. DAT de Lichthal", Haarl.str. 293, tel. 26190 ook uw Radio, stofzuiger, strijk ijzer, theelichtje, enz. vakkundig en voordelig repareert. DAT de fa. Zwagerman, Haarl. straat 251, Tel. 23883 niet alleen overhemden en japonnen, maar ook borduurwerk en stofknopen vervaardigd. DAT het betere adres voor vlees en fijne vleeswaren is slagerij J. Fasseur. Havenplein 1, tel. 20157 DAT U de grootste keuze vindt in een speciaalzaak en dat Van Kamp's choco laterie Korevaarstraat 1. daarvoor de zaak is. DAT vele Leidenaars ervan overtuigd zijn, dat A. Lepelaar, Haven 34, Telefoon 20957 de meest vakkundige reparaties verricht op electrisch gebied. DAT reeds duizenden hun rijbewijs behaalden door opleiding bij Chauffeurs- school „Grenshoek", Hoge Rijndijk 205, tel. 24134 en dat U wordt aangeraden hun voorbeeld te volgen. DAT ondanks de slechte toestanden op aardappelgebied H. Philipsen, v. d. Waals straat 3, Tel. 23772 U nog een zeer goede l.waliteit zandeigenheimers kan leveren. DAT zolen van jongensschoenen wel van ijzer mogen zijn en dat U wordt aan geraden bij van Hoek's Modelschoen- makerij, Aalmarkt 18, er een paar ijzer- sterke rubberzolen onder te laten zetten. Minister Jonkman over zijn reis naar Indië Besprekingen over nog op Java geïnterneerde Nederlanders In verband met het aanstaande vertrek van de ministers Beel en Jonkman naar Batavia, heeft minister Jonkman in een onderhoud met het ANP nog eens nader het doel om schreven van de te ondernemen reis Dit doel vatte de minister samen in de volgende punten: „In de eerste plaats willen wij. de Regering, ons oriënteren ginds, daarnaast is het de bedoeling de landvoogd en de C.-G* in te lichten over de verhoudingen nu hier. Wij willen voorts besprekingen voeren ener zijds over de wensen en regelingen van Ma- lino en anderzijds over de overeenkomst van Linggadjata, waarbij natuurlijk ook ter sprake komt, welke personen onder de huidige om standigheden het meest geschikt zijn om be paalde posten te bezetten" Ten aanzien van de geruohten, dat nu ai bepaalde benoemingen zijn te verwachten, zeide de minister, dat uiteraard voor de terugkeer der ministers naar Nederland geen verandering in de bezetting van de verschil lende posten is te verwachten De heren Hirschfeld en Albarda gaan mee om de Rege ring van advies te dienen op financieel- economisoh gebied Een van de eerste punten van bespreking zal zijn het probleem van de nog geïnterneerde Nederlanders Weer 32 goudstaven in de Nieuwe Waterweg gevonden Reeds meer dan de helft van het totaal aantal opgebaggerd De Nieuwe Waterweg, die zo lang de aan boord van de gezonken loodsboot aanwezige goudschat zuinig bewaarde, werd gisteren opnieuw een groot aantal goudstaven en wel 32 stuks door de zandzuigers ontnomen. Het aantal gevonden staven bedraagt nu reeds meer dan de helft van de indertijd ge zonken 111 goudstaven. VRIJHEID LEVENSVOORWAARDE VOOR DE KUNST Dinsdagavond om 8 uur zal de Eerste Kamer beginnen met de behandeling van de begroting van het Departement van Onder wijs. In de thans verschenen Memorie van Ant woord is de minister van oordeel, dat hij de zorg van de Overheid voor de kunst rekening moet worden gehouden met de ge varen, gelegen in de beperking der vrijheid, dae een levensvoorwaarde is voor de kunst en voorts met 4e precaire toestand van 's lands financiën. Ontevredenheid der Indische ambtenaren Er werd zelfs reeds over een staking gedacht. Volgens Aneta Batavia verklaarde de heer J. de Groot, voorzitter der pas opge richte vereniging van regeringsambtenaren; Men kan bijna geen regeringsambtenaar, die onder kort verband in Indië werkt, spreken, die niet ontevreden is over zijn materiële omstandigheden en gedesillusioneerd over die geestelijke voorwaarden, waaronder hij moet werken. De organisatie wil de in Ne derland gedane toezeggingen inzake huisves ting, gezinshereniging en betaling der ultrus- tingskosten verwerkelijkt zien. Zonder uit zondering zijn deze toezeggingen niet gestand gedaan. Er dreigde zelfs staking. De vereni ging werkt thans aan een gedocumenteerde enquête. Komt er geen verbetering, dan zul len de in Nederland achtergebleven vrouwen ageren. Vele vrouwen zullen op een troepen- schip naar Indië willen reizen, hoewel het geen elegante oplossing is. VERVOER OP DE NATIONALE FEESTDAG Het Ned. Binnenvaartbureau en de Ned. Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer langs de weg hebben besloten alle bij haar aangesloten ondernemingen te adviseren op de nationale feestdag te sluiten VOORLOPIG NOG GEEN PERSOONS BEWIJS. Een ambtelijke commissie van het dep. van Binnenlandse Zaken, onder voorzitterschap van mr J. M. Kan, welke die wenselijkheid van een bepaalde vorm van het oude per soonsbewijs heeft onderzocht, is tot de con clusie gekomen, aldus het „Hbld.". dat de in voering voor lederen burger vooralsnog niet wenselijk is, o.m. daar het oude persoonsbe wijs tijdens de bezetting in een zeer kwade reuk is komen te staan. LUCHTLIJN AMSTERDAM—GRONINGEN HEROPEND Gisteren heeft de KLM de lijn A'dam— Groningen heropend. Viermaal daags worden op werkdagen vluchten gemaakt, waarvan de tweede en derde via Leeuwarden Tot directeur van de gemeentewerken te Alkmaar is benoemd ir H. Knol directeur van gemeentewerken te Hoofddorp Heden werd aan gen. Thomas Blarney, opperbevelhebber der Australische strijd krachten, het Grootkruis van de Orde van O.-N verleend wegens steun aan de Ned. strijdkrachten in Indië. Op een te 's-Gravenhage gehouden ver gadering van Ned. fabrikanten van Cosme tische artikelen is besloten onder de naam „Alfaco", een „vrije" vereniging op te rich ten om t.z.t. in de plaats te treden van de vakgroep Cosmetische Industrie. De Hero Conservenfabriek te Breda -keert over 1946 een dividend uit van 5 pet. Tot directeur van de gem. slachtplaat» te Dordrecht is benoemd drs C. Bergsma, veearts-bacterioloog van het openb slacht* huis te Rotterdam. Tegen de 44 J. schilder S. Bos, de 20 j. Rijnschipper P. B. en de 20 j havenarbei der L K van Z, die in Nov 1946 hadden in gebroken in de distributiekantoor aan de Joubertstraat te Rotterdam, werd gisteren voor de R'damse rechtbank 4 Jaar gev. straf met aftrek geëist; tegen de 42 j. kan toorbediende A. L. 3 Jaar en tegen de 40 boekhandelaar M. C. T. twee Jaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5