De linkse partijen vierden de eerste Mei Radiozegel; een crime voor vele luisteraars Duurt de geldblokkering nog vijf jaren? 't Verklaarde NIEUWE LEIDSCHK COURANT VRIJDAG, 2 MEI 1947 BETOGINGEN VERLIEPEN OVERAL RUSTIG De Partij van de Ahbeid, de Coarunvunisti- sdhe Partij Nederland en enkele kleinere linkse organisaties hebben gisteren overal in ons land de eerste Mei gevierd. In Den Haag sprak min. Vos in de Dieren tuin voor de Partij van de Arbeid. Hij wees er ojn. op, dat in geheel West-Europa socia listische organisaties aan de regering zijn. Het kapitalisme i6 edhter nog niet overwonnen en daarom is de taak in Euro-pa nog niet vol bracht. Over Amerika zeide spr., dat ook daar het socialisme zal komen en in Rusland de drang tot vrijheid de dictatuur van het com munisme aal doorbreken. Socialiseren, demo cratiseren, het ideaal propa-geren en regeren dat is de taak van de P.v.d.A., aldus de minister. In de Houtrustha 1 len in Den Haag sprak de heer Henk Gortzak voor 12.000 leden van de CJP.N.. Hij memoreerde het verzet en cri- tiseerde het regeringsbeleid inzake zorg voor ouden van dagen, hetgeen min. Vos in de P.v..d.A.-bijeenkomst juist had toegejuicht. Over Indië zeide spr., dat daar 130.000 jonge Ned. arbeidskrachten zijn, die voor den her opbouw ingezet moesten worden. Hij waar schuwde voor anti-commun-isane, want alle anti-communisten zijn ten ondergegaan. De demonstratie werd met een fakkeloptocht be sloten. Te Amsterdam sprak ds J. J. Buskes o-p het 1 Mei-feest der P.v.d.A. in de Apollohal. Hij zeide, dat de socialistische beweging in posi tieve zin een anti-militaristische moet zijn, of zij zal niet zijn. Er moet principieel gestre den worden om de 10 pet van ons volk, die communistisch stemden, doch dit in wezen niet zijn, voor ons terug te winnen. De 2de voorzitter van het NW, de heer H. Ooster huis, sprak vervolgens over de P.v-dA. en NW. De CPN vierde het feest in het Olymp. Stadion te A'dam, waar 30.000 leden naar de heer Paul de Groot luisterden, die eiste dat de troepen uit Indië worden teruggetrok ken en zich voor fusie tussen NW en EVC uitsprak. Hij herdacht de 205.000 gevallen landgenoten. Beide partijen hielden voorts in Utrecht en in Zaandam betogingen, die overal rustig verliepen. MARTIEN BEVERSLUIS VRIJGELATEN Naar wij in het „Zeeuwsch Dagblad" le zen, is de beruchte Veerse ex-burgemeester Martien Beversluis, diie geruime tijd n-a de bevrijding in een der noordelijke provincies werd gearresteerd en vervolgens, na enige tijd te Middelburg te hebben doorgebracht, in Vught was opgesloten, thans door de pro cureur-fiscaal te Den Bosch in vrijheid ge stéld. Hij heeft zich moeten melden bij de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten. Nederland zal deelnemen in de interna tionale financiering van een peilstation op IJsland, dat zal dienen ter verzekering van een veilige luchtnavigatie bij transatlantische vluchten. Op weg naar begrafenis van zijn moeder ontvlucht De „Zwarte van Meel" nam voor de vierde keer de benen. Toen de berudhte „Zwarte van Meel", een SS-er" die reedis driemaal uit een internerinigsikaimp wist te ontsnappen, dezer dagen uit het kamp Laren werd overgebracht naar Heerle (nabij Roosen daal), om de begrafenis van zijn moeder te kunnen bijwonen en een bewaker hem toestond van het toilet gebruik te ma ken, zag hij kaos voor de vierde maal de benen te nemen. De familie van de ontvluchte bele fcfce de bewaker o.p „de Zwarte" te schieten. De grensposten zijn gealarmeerd, daar men vermoedt, dat hij de wijk naar België zal nemen. Van 4 Mei af extra treinen voor vacantievervoer M.i.v. 4 Mei zal in verband met te ver wachten druk reizigers ver voer een aan tal extra-treinen worden ingelegd. Op 4 en 5 Mei lopen er dergelijke treinen _T ,~,c i~. 5A.Jo™ 1 op 1 Nov. 1945, bleek, dat controle op ont- van Den Haag naar Rdam en van Adam- j*_., Leiden-Den Haag. Op werkdagen (niet op Zaterdagen) lopen er weer andere extra-treinen, voornamelijk op het tra ject A'damDordrecht. In Moskou gaat de emancipatie der vrouw gestadig voort: de dames wedijveren met de mannen bij de wederopbouw van de in de oorlog verwoeste wijken. DUIZENDEN OVERTREDIN GEN PER WEEK Iediere radiobezitter behoort per maand een gulden af te dragen als bijdrage voor de omroep. Men moet zijn radio aange ven en ontvangt een kaart, waarop elke maand een zegel geplakt moet worden. Dit voorschrift is bekend, doch wordt nog steeds veelvuldig overtreden. Spoedig na het weer instellen van het zegelsplakken Van 24 t/m 26 Mei zal een grote groep Antwerpse gemeente-ambtenaren A'dam be zoeken. duikers nodig was. Thans zijn ruim hon derd controleurs bezig, die per jaar de twee en een kwart millioen woningen van ons land bezoeken en daarbij per week enige duizenden overtredingen constate ren. De meest uiteenlopende verzinsels worden opgedist. Meestal is het toestel „pas aange- DEBLOKKADE VIA INVES TERINGSREKENING Na cfce verschijning van minister Lief- tin ck's Memorie van Antwoord over het wetsontwerp Vermogensheffing ineens, heeft de Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer met de bewinds man overleg gepleegd. Hierbij heeft mi nister Lieftinck iets verteld over de plan nen, die mogelijk tot uitvoering komen. Zo zal de druk, die door de invordering der heffingen op de effectenmarktzal worden uitgeoefend, moeten worden ge compenseerd door het scheppen van aan koopmogelijkheden van effecten uit ge blokkeerd geld. Overwogen wordt, naast de reeds bestaande mogelijkheden tot omzetting van geblokkeerd geld, nog enige andere opties te scheppen. Geblokkeerde spaargelden van f 5000 en lager zou men in deposito kunnen laten, terwijl telkenjare deel opneem baar wordt, zodat na 5 jaar het gehele bedrag is gedeblokkeerd. Voor hogere bedragen zouden geblokkeerde investe ringsrekeningen kunnen worden geopend, via welke de bedragen in 5 jaarlijkse termijnen zouden kunnen worden om gezet in verhandelbaar, niet beleenbaar schuldvorderinigspapier. De ontdooiings termijn van 5 jaar moet, naar 's minis ters inzicht, worden gehandhaafd om spanningen, vooral op het gebied van de rentestandaard, te voorkomen. Sommige leden der commissie meen den. dat spoediger na de invordering der heffingen tot deblokkering moet worden overgegaan, doch minister Lieftinck meende, dat individuele belangen moe ten wijken voor algemene, hoewel hij bereid is, zo spoedig als dat maar moge lijk is, de blokkering op te heffen. Voorts heeft minister Lieftinck enige wijzigingen in het wetsontwerp aange bracht, waardoor de heffing van ver mogens van op huwelijkse voorwaarden gehuwde echtgenoten en de waardering van de „goodwill" wordt aangepast bij de regeling van de Vermogensaanwas- belasting schaft", hetgeen haast altijd uitdraait op be taling van 1 Nov. 1045 af. Ook werkt de radio vaalk niet, omdat voor defecte toestellen vrij stelling wordt verleend. De controleur ont dekt echter dikwijls, dat speciaal te zijner ere een stroomloos oontact bij de radio is geplaatst. Defecte toestellen schijnen echter een zwak te hebben voor bonte programma's, die steeds prima doorkomen. Tijdens deze uitzendingen wordien dan ook de meeste fraudegevallen achterhaald. De controleurs worden van vriendelijk tot onheus bejegend en ontdekken, overtredineenzowel bij bur gemeesters, veldwachters, dokters, ambtena ren, boeren en arbeiders, kortom in aide la gen der bevolking. Soms ook doet een. legertje ambtenaren een razzia op een bepaalde wijk. In A'dam werden bij een dergelijke razzia 1500 over tredingen geconstateerd en bij het didhts- bijzijnde postkantoor kwamen in die dagen 2500 aangiften binnen. In principe is iedere radio-bezitter verplicht zijn bijdrage te vol doen, zoals hij ook zijn gas-, water en stroom- rökening voldoet. Ook voor radio-distributie is men de bijdrage verschuldigd. In ons land zijn ongeveer 800.000 radio- ontvangers. Er zijn even-wel nog lang geen 800.000 aangiften binnen en daarom sopuren de controleurs teeds door. ze"- de leidimff Bewakingspersoneel bestal vrou welijke geïnterneerden Administrateur van het kamp Rijen ingesloten. In het kamp voor vrouwelijke politieke delinquenten te Rijen (N.Br.), dat thans geliquideerd wordt, is fraude ontdekt, gepleegd van Mei tot Oct. '46. In ver band hiermede is de gewezen admini strateur, zekere van H., uit Tilburg, k» het H. v. B. te Breda ingesloten. Er zou den kleren, 7 kg boter en 5 kg suiker, bestemd voor pol. delinquenten, door leden van het personeel zelf gebruikt zijn. Ook zouden enige sieraden, toe behorende aan de gedetineerden, niet teruggegeven zijn, toen zij het kamp ver lieten, doch aan andere delinquenten ge schonken. (Palestina: langzaam, I ^1 maar onzeker! De vurige Arabische hengst begon de race naar New-York met trillend? flanken van ongeduld, maar vlak vóór de hindernis, daar opgeworpen door de ..algemene commissie" der Ver. Naties, aarzelde het dier. begon te snuiven en wilde maar liever terug „Huup" zei de 'Braziliaanse voorzitter der com missie, die naast de barrière stond nu móét er gesprongen worden". Het paard nam nog een aanloopje en viel: het Arabische voorstel inzake Palestina werd verworpen! Herinneren wij er nog even aan, waar het t- New York om ging. De Arabieren re kenden er op, dat de „algemene commissie" van d-e Ver. Naties bereid zou zijn, hun voorstel op de agenda te plaatsen, waarbij het Britse mandaat over Palestina als be ëindigd werd beschouwd en tevens Palestina's onafhankelijkheid geproclameerd. Indien ddt zéér verstrekkende voorstel was aange nomen geworden, zou direct het gehele vraagstuk op de proppen gekomen zijn met de daarmede gepaard gaande, felle ontkete ning der politieke hartstochten, hetgeen men om tactic -edenen wild)? vermijden. De Arabisch: tardigimg bestond uit verte- genwoordige.s van Irak, Saoedië-Arabië, de Libanon, Syrië en Egypte, maar Egypte had alléén zitting in de „algemene commissie" en bleek daarin, zoals bij de stemming tot uiting kwam, een uiterst geïsoleerde positie iii te nemen. Amerika, Canada en Enge land trokken wij wel één lijn, hetgeen voor Engeland bijzonder aangenaam was, daar in bepaalde Now Yorkse kringen de sympathie voor de Joden niet onder stoelen of banken geschoven wordt. Dat de onderlinge bin dingen. en structuur der sta-ten zich ook hier weer deden gelden, het „verpolitiekt-zijn" van een kwestie of geschil, zal duidelijk wor den., voor wie let op het standpunt, dat door Gromyko werd ingenomen. De Rus draaide om de zaak heen, wi-ldi? liever direct het gehele probleem ter sprake brengen, maar beweerde anderzij.ds. dat men dan nog niet direct een beslissing inzake Palestina be hoefde te nemian en.onthield zich ten slotte van stemming evenals bijv. Polen. Heeft Engeland het genoegen kunnen sma ken, dat voorshands de oplossing van het Palestijnse geschii niet als een al to? koude douche zal worden toegediend, maar dat de temperatuur geleidelijk, langzaam aan, zal worden afgekoeld, toch heeft de Engelse vertegenwoordiger, Cadogan, heel wat wan trouwen van de Egyptisahi? afgevaardigde moeten incasseren. De Egyptische afgevaar digde, voor A-rabdë het woord voerende, wilde namelijk weten, of Engeland, ook in dien de beslissing der „Ver Naties" voor Engeland ongunstig zou uitvallsn, als man dataris die geadviseerde, politieke gedrags lijn dan tóch zou volgen. Het antwoord van Cadogan liet aan duidelijkheid niets te we-n sen. over, want door de Britse regering zou geen oplossing worden aanvaard, die haar opnieuw „bloed en geld" zou kosten. Ara- bië, vertegenwoordigd door Egypte, bemerk te tenslotte, dat Amerika en Engeland een veel sterker positie innamen en teneinde één nederlaag te voorkomen, drong men niet verder op stemmen over het voorstel aan. Zoals wij reeds schreven, wilde de voor zitter der „algemene oommissie" echter een duidelijke uitspraak, want dan deden de Arabieren beter hun voorstel geheel in te trekken en aldus werd er toch gestemd en leden de Arabieren hun eerste nederlaag, hetgeen nog niet betekent, dat er voor de Joden reeds redenen zijn, om zioh over de gang van zaken te verheugen. Over de kwestie van toelating der Joden, bij de besprekingen van het Palestijns? vraag stuk, waarop zij, menselijk beschouwd, recht zouden hebben is nog niet eens be slist. De Indische en Pools? afgevaardig den hebben in dien zin een warm plei dooi gehouden, maar de „algemene commis sie" staat op het standpunt, dat nu eerst officieel de agenda moet worden vastge steld. Het is dus nog onzeker of reeds nu, dan wel later, vermoedelijk in September, als de „Ver. Naties" weer bijeenkomen de Joods? representanten ter behartiging van hun belangen aan de debatten zullen mogen deelnemen. Het resultaat van de tot nu toe gevolgde, ingewikkelde procedure is dus, dataangestuurd wordt op de instelling van een bijzondere „studie-commissie" in zake het geschil tussen Arabieren en Jo den, en dart; de „Assemblée" der „Ver. Na ties" hierover zal beslissen. Een heel klein stapje verder dus in een nog volkomen duistere doolhof. 't Belang van een prijs daling voor ons land Van weix een grote beteekenis de interna tionale prijsstructuur voor ons land is, heeft men kunnen vernemen uit de z.g. deviezen- nota. Het internationaal prijspeil is driemaal ho hoog als in 1939, hetgeen tot gevolg hee.ft, dat de grote invoer, nodig voor de Wederopbouw onze economie, een zware be lasting onzer financi%le draagkracht bete kent. De schaars verkregen buitenlandse cre- öieten worden door de aanzienlijk hogere goederenprijzen sneller dan ons lief is ver bruikt. De lagere koopkracht van de dollar heeft tot gevolg, dat er minder goederen voor gekocht kunnen worden. Wij lopen dus het risico, dat later bij terugbetaling van de de geleende dollars de koopkracht dezer va luta hoger is, zodat in goederen uitgedrukt, we meer moeten terugbetalen dan we bij het afsluiten der leningen dachten. Daar wij in de komende maanden nog aan zienlijke aankopen in de dollar-arena moeten verrichten, ligt het dus voor de hand, dat *)r. land groot belang bij een mogelijke -faling der goederenmarkten heeft. Voorts ?n wij in herinnering, dat de prijs en ':fiek onzer regering gericht is op een 1 nrlisoeiL In het rege ringsbeleid houdt men rekening met een teruggang der prijzen, in welk verband wij wijzen op de subsidie %ring van een groot deel der invoer, hetgeen jaarlijks de staat vele millioenenkost. Het doel der subsidie politiek is, het binnenlands loon- en prijs peil laag te houden, teneinde de concurren tie-mogelijkheden der Nederlandse produc ten op de internationale markten te hand haven. Men begrijpt evenwel, dat op de duur het noodverband der subsidiepolitiek niet vol te houden is vanwege de aanzienlijke uit gaven voor de staat, welke o.m. het berei ken van een begrotings-evenwicht belemme ren. Het liquideren van de subsidie-politiek wacht op een daling van het internationaal prijspeil. Hoe staan de kansen voor eci dergelijke prijsdaling thans? Wij herinneren in dit ver band aan de verklaring van president Tru man, die van oordeel was, dat de grote en 6nelle stijging van de prijzen in Amerika het wereldherstel belemmerde. Hij verklaarde, dat, als dit zo doorging een terugslag of de pressie onvermijdelijk zou zijn. Sedert het ogenblik, dat Truman sprak, zijn de goede renprijzen inderdaad enigszins gedaald, maar helaas bleef de teruggang nog binnen enge grenzen. Niettemin mag men de positie der Amerikaanse goederenmarkten als onzeker kenschetsen en diverse symptomen wijzen op de mogelijkheid ener verdere terugslag. In dit verband wijzen we op de grote prijsstijging in Amerika welke plaats had na het opheffen der prijsbehersing. De alge mene index groothandelsprijzen steeg van JuniDec. 1946 met niet minder dan 25 pet; de index der consumptiegoederen met 15 pet. Dit duurder prijspeil in de Ver. Staten heeft geleid tot een terugslag in de klein handelszaken en er zijn tekenen waarneem baar die wijzen op het naderen van het ver zadigingspunt bij het publiek voor vele niet- duurzame gebruiksgoederen. Het Amerikaanse Departement van Han del heeft onlangs voorspeld dat men met een bescheiden daling der prijzen omstreks het midden van dit jaar rekening moet houden. En het bekende bureau-Moody sprak de verwachting uit. dat het indexcijfer der in dustri7ale productie van 190 op 150 over een jaar zal zijn gedaald. Zonder ons verder in details te verdiepen, kunnen wij constateeren dat een daling van het Amerikaanse prijspeil in de komende maanden niet onmogelijk wordt geacht. Daar mede zou de prijs- en loonpolitiek onzer le gering haar rechtvaardiging vinden. Natuur lijk dient men wel te bedenken, dat het schreeuwend tekort aan goederen over vrij wel de gehele wereld een belemmering vormt voor de terugkeer naar een meer normaal prijspeil in Amerika. De gang van zaken na de eerste wereldoorlog laat ons in deze echter niet zonder hoop, daar na ver loop van enkele jaren toen een belangrijke prijsdaling intrad. De vrouwelijke arbeiders in Moskou krijgen niet alleen het lichte werk, doch rij worden ook heiast met zwaardera karweitjes. Hier versjouwen enkele vrouwen een stalen balk

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3