Christel. Textielbond Lisse's gemeenteraad „Unitas" vierde feest Onder den rook over de Zondagsrust de Sleutelstad Veilingver. Katwijk en Sigarettenpapier omstr. had 'n goed jaar NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG, 1 MEI 1947 NEGEN JUBILARISSEN GEHULDIGD Gisteravond werd in „Prediker" de jaarlijkse feestavond van de afd. Leiden van „Unitas" gehouden. De voorz., de heer F. Favier, rele veerde in weinige woorden de bezet- tingstdij. Ter gelegenheid van de ver jaardag van H.K.H. Prinses Juliana werden twee coupletten van het volks lied gezongen. In verband met het feit, dat zij reeds in de oorlog 25 jaar aan de afd. Leiden waren verbonden, werden negen jubila rissen gehuldigd t.w. de heren A. Ver- lind, A. den Os Sr., L. Gijsman, L. Rob bers, J. Pardon, J. F. Tisseur, A. v. d. Velden, P. Barendse en G. Stouten. De voorzitter noemde hen de pioniers van de vakbeweging. Onze organisatie is thans sterker dan ooit te voren. Maar het blijft nodig, dat wij onze beginse len uitdragen. Spr. wees nog op de Col lectieve Arbeids-Overeenkomst, waar door men tracht de arbeiders een mens waardig bestaan te verzekeren. Het hoofdbestuurslid, de heer R. Slok, overhandigde de jubilarissen het gou- dij insigne. Hij dankt hen voor de moed en de vastberadenheid,waarmede zij het werk zijn begonnen. De heer Robers sprak zijn erkente lijkheid uit voor de hulde en legde er de nadruk op, dat het werk van de negen jubilarissen een eis van het be ginsel is geweest. De heer Slok hield vervolgens een propaganda-rede, waarin hij zeide, dat de toestanden van de arbeiders, na het onstaan van de Chr. Vak Beweging, een belangrijke verbetering hebben onder gaan. Wij willen werken voor een beter bestaan van de arbeider, maar langs de weg, welke het beginsel ons wijst. Het gebod van de naastenliefde dient te worden doorgevoerd. Spr. Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van levensmiddelen, tabaks- en versnaperingskaarten, alsmede brandstof- fenkaarten, die gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 2100127000. De uitreiking vindt plaats in „De Burcht" van 8.45—11.45 en van 1416 uur. Ter verkrijging van de brandstoffen- kaart dient het reeds vroeger uitgereikte formulier MD 32315, volledig met inkt ingevuld en onderteekend te worden in geleverd, terwijl tevens het restant van de oude brandstoffenkaart moet worden overgelegd. DE BEGROTINGM947 WERD AANGENOMEN De gemeenteraad van Lisse kwam in openbare zitting bijeen onder voorzitter schap van burgemeester mr 'W. H. M. Lambooy. Weth. Kingma was afwezig. Nadat het besluit tot toelating als lid van de Raad van de heer Steenwinkel was genomen, stelde de voorzitter de begro ting 1947 aan de orde. De heer Tibboel hield vooraf een al gemene beschouwing en sprak daarbij namens de Chr.-Hist. en A.-R. raadsfrac ties. De heer Tibboel wees op het tekort der begroting tot een bedrag van f 89.670.52. Er dient gewaakt te worden, dat dit bedrag in de toekomst niet hoger wordt. Hoewel een zuinig beheer gebo den is, moeten toch sommige dingen onze bepaalde aandacht hebben. Zoo noemde we heer Tibboel de salarissen der wet houders, welke hij aan de lage kant achtte. Dankbaar was hij, dat de ambte narensalarissen enigszins op peil gebracht zijn. Vervolgens voerde de heer Tibboel het woord over de Dienst van Soc. Za ken, de ophaaldienst van faecaliën (elke zeer dringend verbetering behoeft), de aangekochte industrieterreinen, enz. Spr. eindigde met te zeggen, dat het prettig zal zijn, wanneer de benoemingen achter de rug zullen zijn. Het zou onvriendelijk zijn als partijbelang voorop moet staan. Toch blijven wij het betreuren, als deze nu open plaats (van gemeente-secretaris) onze ernstige wensen onvervuld laat. De voorzitter hoopt, dat de tijd spoe dig moge aanbreken, dat de gemeente weer zelfstandig is. De verschillende door de heer Tibboel aangestipte onderwerpen zullen de aandacht van het college van B. en W. hebben. De benoeming van een nieuwe gemeente-secretaris zal spoedig haar beslag krijgen. De begroting werd hierna in volgorde behandeld. De heer Van Leeuwen wijst op de actie van het Comité „Lisse Voor uit" en vraagt reeds nu de aandacht voor de beplantingen voor 1948, waarvoor veel bloembollen gebruikt moeten worden. Spr. voert een pleidooi voor het ver lenen van subsidies aan jeugdverenigin gen, hetzij in geld of in het beschikbaar stellen van gebouwen, waarvoor een royaal standpunt moet worden ingeno men. De heer Algera is van mening, dat het particulier initiatief hier voorrang moet hebben en de gemeente hoogstens aan vullende subsidie kan verlenen. De voor zitter zegt, dat de gemeente de jeugd beweging steeds stimuleert. Er zijn ech ter geen aanvragen om subsidies. wekte op om zo spoedig mogelijk in Leiden te komen tot het peil van voor 1940, wat betreft het ledenaantal. Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld door de tonelvereniging „De Ramskop", die het blijspel „Cel 13 is vrij" onder regie van de heer M. Blansjaar opvoerde, en het muziekge zelschap „Symphonia" o.l.v. de heer J. J. v. Waas. BURGERLIJKE STAND Geboren: Margaretha dr van H. W. C. Hulsbergen Henning—A. van Zijl; Leendert R. zn van A. WattezM. Veerman; Ludovïca H. dr van E. Klo- sowskiR. L. Engelen; Agnes C. M. L. dr van A. J. C. OnderwaterT. M. C. J. Devilee; Nely F. H. dr van J. J. van GemerenS. C. Langeveld; Yvonne dr van L. BogaardsJ. van Evert; Jacobus J. zn van A. de KorteW. Nijpjes; Jo- han zn van J. R. van Wijland—J. Scul- ting. Overleden: J. C. Klijnde Boer, 62 jr; M. NieboerVink, 57 jr; P van Dijk, 55 jr; G. Barendse, 79 j.; R. Smit 77 jr; Getrouwd: J. A. van der Host en C. C. H. Vos. OEGSTGEEST. Op 3 Mei a.s., de dag waarop alom in den lande de mannen en vrouwen her dacht worden, die in de verzetsstrijd zijn gevallen, zal ook in Oegstgeest, evenals vorig jaar, wederom een herdenkings plechtigheid worden gehouden bij het voorlopig monument. Deze plechtigheid, waarin rector H. L. J. M. Sondaal het woord zal voeren, vangt aan te 7.45 uur. Koor- en solozang zullen, per geluidsversterker, vanuit de Geref. Kerk aan de Mauritslaan naar de plaats der plechtigheid (Koninginnelaan hoek Fred. Hendriklaan) geleid worden. Het geheel zal worden besloten door een kranslegginig. Op de Zondag, voorafgaande aan de Nationale Feestdag, zal in het Groene Kerkje alhier een herdenkingsbijeen komst worden gehouden met de nabe staanden van hen, die in de Meidagen van 1940 in deze omgeving zijn gesneu veld en wier stoffelijke resten op de be graafplaats van het Groene Kerkje zijn bijgezet. In deze dienst zal voorgaan ds A. W. Lazonder, Ned. Herv. predikant te 's-Gra- venhage. Na deze bijeenkomst zal een kranslegging plaats hebben op de Ne derlandse en geallieerde graven. De heer Knetsch vraagt naar de mo gelijkheid van het bouwen van wonin gen volgens de Landarbeiderswet. Ver volgens maakt spr. enige opmerkingen ten opzichte van het distributiekantoor wat betreft de oproepingen en de behan deling. Verschillende leden spreken even eens hun kritiek uit. De voorzitter ver zoekt bepaalde klachten te zijner kennis te brengen, welke hij dan met de ge meente Hillegom zal bespreken. De heer De Vries wijst bij het punt motorsportbaan op de woorden van de loco -burgemeester in een vorige raads zitting, waarin deze verklaarde, dat de Zondag niet gebruikt zal worden voor wedstrijden. De heer De Vries wil hier van een besluit maken, waartegen de voorzitter echter bezwaren heeft, omdat er omstandigheden kunnen zijn, waar door dit niet mogelijk zal zijn. De heer Knetsch is niet voor wedstrijden op Zon dag, doch wil van een besluit niets we ten. De heer Kortekaas is ook niet voor vastlegging en wil een dergelijk voorstel behandelen wanneer het van tevoren aan gekondigd is. De heer Tibboel vindt het nemen van een besluit ook gevaarlijk voor de goede verstandhouding, hoewel hij het standpunt van den heer De Vries volkomen deelt. Hij wil rekening hou den- met de stellige verzekering van den voorzitter betreffende de Zondagsrust. De heer De Vries trekt zijn voorstel in. De begroting werd hierna vastgesteld. De behandeling van de begroting voor de Dienst van Soc. Zaken gaf de heer Mesman gelegenheid op te merken, dat het subsidie van f 60.000 te laag was, het geen de heer Tibboel geen bezwaar achtte. De Dienst zal de verzorging der minderbedeelden echter met liefde be handelen, iets, waar de heer Tibboel speciaal de aandacht voor vroeg. Er zal voor gewaakt worden, dat deze dienst niet ambtelijk wordt. De begroting werd ook voor deze dienst vastgesteld, evenals de bedrijfsrekening voor 1945. Bij de begrotingswijzigingspost voor 1947 merkte de heer Kortekaas op, dat de Commissie voor woningtoewijzingen vaak tot diep in den nacht vergadert en het presentiegeld zeer zeker op zijn plaats is. Betreffende deze commissie werd vervolgens besloten, overeenkom stig voorstel van de Commissie, de heer G. Nieuwenhuis te benoemen tot lid. De voorzitter deelde mede, dat de gemeente-politie thans definitief naar de Rijkspolitie zal overgaan. De heer Algera nam aan het einde der vergadering wegens a.s. vertrek afscheid van de Raad en dankte voor de prettige samenwerking. EXAMENS E. H. B. O. Voor het door de afd. Leiden van de. Ned. Ver. E.H.B.O. gehouden examen ter verkrijging van het eenheidsdiploma E.H.B.O. slaagden: de dames C. Bink, J. A. M. Eikhuizen, A. M. Hoogeboom, A. F. G. Hoppen, E. Kruikemeyer, J. G. M. v. d. Laan, E. C. Maas, C. Munster, P. v. Noort, L. Prévo, H. J. Renier, M. San- derse, H. Smit—Stouten, C. Snel en W. C. J. v. Urk en de heeren N. W. den Dopper, A. Hendriksen, A. J. Hendrik- sen, H. J. H. Montfrooi, J. Prévo, J. H. Prévo, D. W. de Romeyn en J. Smit. Er werden geen geëxamineerden afge wezen. Het examen werd afgenomen door dr J. Zijerveld en de docent dr J. van Dam. De politie heeft als verdacht van dief stal van kleding aangehouden de 49-ja- dige F. J. T. HAAGSCHE RECHTBANK. Wegens diefstal door middel van inbraak heeft terecht gestaan de electricien J J S, die te Hillegom in een pakhuis aan de Vos- senlaan zijn slag had geslagen. Tegen ver dachte werd twee jaar gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank heeft verdachte ver oordeeld tot een jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief. Toegang tot de kerk wordt uitsluitend verleend op vertoon van kaarten, die tot 3 Mei schriftelijk kunnen worden aange vraagd bij het secretariaat der Oranje vereniging: Emmalaan 82. Op de Nationale Feestdag zal in Oegst geest ditmaal het nuttige met het aange name worden verenigd. Om 2 uur begint een bloemencorso, waaraan iedere Oegstgeester, in het bezit van auto of rijwiel, mee kan doen, ter wijl tijdens dit bloemenfestijn een collec te zal worden gehouden voor de „can- tine-wagen-actie" van de NTWIN. Nadat om 7.30 een muzikale rondgang door de Harmoniekapel der NZHTM aan vangt, zal om 8.00 uur in het Patronaats gebouw een bonte avond worden gehou den met medewerking van de Grena- diersband. De opbrengst van de toegangs kaarten, die aan de zaal verkocht wor den, komt ten goede aan de cantine-wa- gen-actie. Voor degenen, die niet graag binnen zitten op dergelijke dagen, zal er om 8.30 een lichtstoet worden georganiseerd, welke begint in het Wilhelminapark. Ieder, die meedoet, dient een lampion of fakkel mede te brengen. Het einddoel van de wandeling is de Hofdijk, alwaar een vreugdevuur ontstoken wordt. En muziek zal bijdragen tot meerdere feest vreugde. VALKENBURG Zaterdag 3 Mei a.s. is, ingevolge het besluit van de Regeering, bestemd tot Nat. Herdenking. In verband hiermede zal ook in onze gemeente van 6 uur 's- avonds af aan het gemeente huis de vlag halfstok werden ge hesen. De burgerij wordt verzocht eveneens vanaf dat uur de vlaggen halfstok te hangen. Verder wordt van 7 45 af tot 30 seconden voor 8 uur de klok ge luid. Te 8 uur precies zal, nadat 30 secon den tevoren door middel van een signaal met de sirene dit tijdstip is aangekondigd, twee minuten van volkomen stilte in acht worden genomen. Geboren: Wilhelmina, d. van A. Bol en W. Zandbergen; Jacob, z. van G. de Mooij en A. van Kralingen. VOORSCHOTEN De bekende vereniging >,Blinden- penning" uit Amsterdam houdt heden een propaganda-avond in de vorm van een concert met blinde solisten, in het gebouw voor Chr. Belangen aan de Wijngaardelaan. De solisten, die leden zijn van het eveneens bekende Amsterdamsche Blin- denkoor, zullen altzang en duetzang ten gehore brengen. DE OMZET BEDROEG BIJNA EEN MILLIOEN GULDEN In de zaal Fennes hield de veilingver. K.S.O. haar 35e jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. v. d. Perk. zeide in zijn openingswoord, dat, al wa ren de vooruitzichten somber, de afloop bevredigend was geweest, doch de toe komst is niet rooskleurig. Het jaarverslag van de secretaris, de heer Grimbergen, vermeldde o. a. dat van de tuinbonen 70 pet doorgedraaid is, van de bospeen 30 pet. Het totaal bedrag waarvoor geveild was. bedroeg f975.485,50, hetwelk hoger was dan in 1945, mede door de grotere aanvoer. De teelt van vroege aardappelen had ver lies gegeven, ook door de ernstige nacht vorsten. Er was bovendien 60.000 kg min der aanvoer dan in '45. De financiële posi tie van de veiling is gunstig. Aan onder houdskosten zal het terrein in de toe komst veel nodig hebben. De deelneming aan de „Vebo", te Leiden, was succes vol geweest. De heer De Heyer, landbouweconoom, vertegenwoordiger van het Landbouw- iastituut te Den Haag, kreeg hierna het BUITENGEWONE AANBIEDING Prima gegomd papier 10 ct. per boekje (100 velletjes). WOUTERS DOEZASTRAAT 32 Uit de Omstreken ALPHEN A.D. RIJN Vrijdag 2 Mei zijn aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten de letters U en V tot en met Ver kade. Uit reiking in het kantoor Wilhelminalaan van 912 en 24 uur. Zaterdag 3 Mei: herdenking der ge vallenen bij het voorlopig monument voor het Raadhuis. Aanvang der samenkomst om 7.30 uur. Zondag 4 Mei: Kerkelijke herdenking. Maandag 5 Mei: Voorm. 8 uur reveille door de Oranje Garde; 9 uur: aanvang der kinderfeesten, georganiseerd door de verschillende buurtverenigingen; 9.30 u.: Wandelmars. Het défilé moet in verband met geringe deelname vervallen. 34 u.: gymnastiekdemonstratie op het podium op het IJsbaan terrein o.Lv. de heer P. Zui- dam; 2.30-4 u. athletiekwedstrijden; 4 u.: voetbalwedstrijd op het AW-terrein; 4.30 5.30 u.: volksdansen en om 8 uur: avondj- feest op het IJsbaanterrein. HAZERSWOUDE Voor de afd. van de Geref. Bond hoopt hedenav. 7.30 u. in 't gymnastiek lokaal te spreken ds J. v. d. Heuvel van Schoonhoven. DE KAAG Ongetwijfeld hebben de leden, die verzuimden de Spoorweg-avond geor ganiseerd door de V.V.V., bij te wonen, ongelijk gehad. Op een prettige wijze vertelde de propagandist der N.S., de heer Antheunissen, interessante bij zonderheden over het Spoorwegbedrijf van 1938 tot heden. Een aantal films, die meer details van het bedrijf lieten zien vielen zeer in de smaak. Hedenavond, 7.30 uur, zal in het Verenigingsgebouw achter de Ned. Herv. kerk op initiatief van de Jeugd raad en in samenwerking met de heer Bookelman een filmavond worden be legd voor alle jeugdverenigingen in de gemeente. Het doel van deze avond is om de jeugd in kennis te brengen met het Jeugdherbergwerk- SASSENHEIM Uitreiking bonkaarten. De uitrei king van nieuwe bonkaarten voor de 7e en 8e periode zal plaats hebben in de Burgerzaal op Dinsdag 13 Mei voor de letters A t.m. L. Woensdag 14 Mei voor de letters M t.m. S en Zaterdag 17 Mei T t.m. Z. WARMOND De herdenking en viering van de bevrijding in deze Gemeente voor dit jaar zal als volgt plaats vinden. Zaterdag 3 Mei 18 uur. 2 min. stilte. Een ieder wordt verzocht om 18.05 u. de vlag uit te steken, halfstok, terwijl om 19.30 een herdenkingsdienst volgt in de Ned. Herv. Kerk, waarin zal voorgaan ds J. J. Zandee, met medewerking van het kerkkoor. Maandag 5 Mei vangt aan met een H. Mis in de R.K. Kerk, welke om 7.45 uur aanvangt. 9 uur: Poppenkastvoorstelling voor de le, 2e en 3de klas der scholen in het gymnastieklokaal en om 10.30 u. voor de overige schoolgaande jeugd. 's Middags 3 uur voetbalwedstrijd op 't terrein van de R.K. Sportvereniging „Warmunda". Deze wedstrijd zal wor den opgeluisterd door „Warmonds Fan fare". De opbrengst zal worden afge dragen aan de Stichting 19401945 's Avonds 8 uur: Concert in de Mu ziektent door de afdeling Harmonie van „,St. Matthias". Na dit concert Rond- mars met muziek door het dorp Het publiek wordt verzocht om deze mars deel te nemen zo mogelijk met lam pions. woord over de kostenberekening van diverse producten Hierna werd behandeld de exploitatie rekening en de balans per 31 Dec. j.l. De eerste sloot met een eindbedrag van f 62.122,51 en de balans met f 140.900,25. Een bestuursvoorstel om het netto winst saldo 1946 te storten in de ledenlening en deze in 't geheel te reserveeren voor een ev. te stichten pensioenfonds voor tuinders der vereniging, werd aangeno men. Over het bestuursvoorstel de vei lingprovisie te verhogen, ingaande 30 April, werd lang en breed gesproken. Daar het een besluit van het centraal bureau v. veilingen in Nederland betreft, werd het voorstel, het kon eigenlijk niet anders, aanvaard Met algemeene stemmen werd aan vaard een voorstel van de kosiprijscom- missie om de bestaande commissie om te vormen tot een studiecommissie Zeer uitgebreide discussies volgden op het voorstel van de heer M J Korpels- hoek, om een veilingleider te benoemen. In gewijzigde vorm werd tenslotte het voorstel aangenomen. Aangedrongen werd om een arbitrage-commissie te be noemen door de provinciale commissie van de veilingen. Het bestuur zal met spoed deze zaak aanhangig maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5