Raadscommissie v. Personeelszaken ingesteld Het 20-i. bestaan van den Ned. Blindenbond Onder den rook van de Sleutelstad NIEUWE LEIDSCHE COURANT ViNSDAO, 29 APRIL 1947 Uit bet hart van het Leidsche stadhuis WETH. MENKEN. GEM. BLINDENINRICHTING WORDT UITGEBREID (Van onzen Raadsverslaggever). De gemeenteraad was gistermiddag in bijna voltallige vergadering bijeen. Afwe zig waren de heeren Perquin en Riedel (m. k.) Het voorstel tot instelling van een com missie van bijstand' voor de Personeels zaken ontlokte eendge discussie, waarbij de heer Piena (P. v. d. A.) vroeg of de leden van deze commissie ook leden van G.O. zouden, zijn, terwijl zijn fractiege noot, de heer Schuller, informeerde naar de eigenlijke taak van deze commissie en ©f deze ook promotie, vaste aanstelling, enz. zou bespreken. .De heer van Oijen (K.V.P.) achtte de instelling een geheeLe verbetering, aan gezien hierdoor aan den wensch van de raadsleden wondt tegemoet gekomen om beter contact tusschen de raadsleden van G.O. en den wethh ouder. Mr Woudstra (Pnot. Chr.) stemde hier mede in, doch wildte nog ingelicht worden over de werkverdeeling van deze com missie en G.O. Weth. Menken kon de vragenstellers tevreden stellen door mede te deelen, dat deze commissie de algemeene personeels aangelegenheden kan behandelen, zooals salarisherziening en adviezen kan geven aan het gemeen tebestuur. Het kan voorkomen, aldus spr., dat in G.O. zulke mededeelingen worden gedaan, welke in B. en W. naar voren moeten worden gebracht en wel ke dan in deze commissie even eens kunnen worden bespro ken. Het G.O. zal geenszins worden ui tg! schakeldi, zooals sommigen vree zen. Het voorstel werd tenslotte z.hs. aan genomen, evenals de verordening, rege lende samenstelling en werkkring van de commissie. Tot leden van de commis sie werden, benoemd de raadsleden Frohwein (P. v. d. V.), Knetsch (Prot. Chr.), Van Oijen (K.V.P.)Piena (P. v. d. A-) en Van Weizen (Comm.) De raad stelde f 12.000 beschikbaar voor verbetering van de Rijn- en Schiekade, nadat de heer Aalbers (K.V.P.) den wet houder had gevraagd, wat gedaan, was om de perceelen gironds te krijgen van de huiseigenaren, die hun medewerking niet wilden verleenen. De heer Schuller merkte op, dat de onwillige eigenaren parasiteeeren op de gemeenschap en meende, dat een afkeu ring over dit optreden in het openbaar noodzakelijk was. Na het antwoord van weth. Jongeleeh ging het voorstel' onder dien hamer door. Bij het voorstel tot herstel van het Boerhaavemonument drong de heer Van Iterson (Prot. Chr.) aan op goed onder houd der monumenten en openbare ge bouwen, omdat strenge vorst schade kan veroorzaken. Weth. Jongeleen zegde toe, met deze wenschen rekening te zullen houdien. Dr Kortmann (K.V.P.) kreeg op zijn vraag, inzake de mogelijkheid van sub sidie van Monumentenzorg voor het her stel en beplanting van den Burchtsheu vel ten antwoord, dat het gemeentebe stuur hierin niet was geslaagd. De heer Frohwein (K.V.P.) kwam bij het voorstel tot het verpachten van teelt en weiland met zijn specifieke vraag, of de wethouder een overzicht wilde geven, hoeveel grond voor weiland en voor wo ningbouw beschikbaar is gesteld. Het nieuwe voorstel van B. en W. voor de aanschaffing van twee verwarmings ketels voor „Endegeest," enz. deedi vragen loskomen van de heeren Van Dijk (K.V.P.) en Van Iterson, die het voorstel indiende om het Ingenieursbureau, dat voor plaatsing enz. zorg draagt, te ver zoeken een ander tarief te berekenen in zake het honorarium, aangezien spr. dit te hoog voorkwam. Dit werd aanvaard. Mevr. Braggaar- de Does (P. v. d. A.) juichte het voorstel tot uit breiding van de Gem. Bldnden- werkinrdchting tot plaatsing van invalide ar beiders toe, doch vroeg zich hier bij niet te be perken tot on dersteunden. Voorts vroeg zij herziening van de salarisrege ling van den di recteur en in stelling van een MEVR. BRAGGAAR geheel nieuwe DE DOES. commissie. De heer Knetsch (Prot. Chr.) betuigde eveneens zijn instemming en memoreerde hierbij het wetsomtwerp-Drees over deze aangelegenheid, waarbij spr. zeide, te be treuren, dat dit door een wet moest wor den geregeld, omdat hieruit bleek, dat de werkgevers in dezen hun taak niet ver- Spr. wilde tevens weten, hoeveel personen in Ledden hiervoor in aanmer king kwamen. Dr Gosseling sloot zich bij den heer Knetsch aan en bepleitte samenwerking hierbij met de artsen, werkgevers, ver- eeniging A.V.O. enz. Dr Knuttel (Comm.) en mevr. De Cler- dé Bruin (P. v. d. A.) waren het met beide sprekers eens. Weth. Menken antwoordde, dat niet alleen' gesteunde invaliden in aanmerking zouden komen, doch een soepele regeling zou wordier toegepast. T.z.t. zullen voor stellen worden ingediend omtrent direc teur en commissie De wethouder zeide voorts nog, dat men in Deiden reeds bezig was met plaatsing van. invaliden in de bedrijven, waarbij de dienst van Soc. Za ken samenwerkt met G.G.D. en A.V.O. De eerste 20 personen worden binnenkort geplaatst. Uitbreiding van de samenwer king achtt© spr. gewenscht, terwijl een onderzoek naar het aantal beschikbare krachten zal worden ingesteld. Inzake het verzoek van de gezamen lijke gemeenteambtenaren eci werklieden tot uitbetaling van de voorschotten op de tijdelijke saLarisverhooging, voerde de heer Van Welzen (Comm.) het woord, waarna weth. Mekken mededeeling deed van de normen, welke hierbij in acht zul len worden genomen. De ambtenaren, ont vangen 10 pet. en' voor die werklieden va rieert de verhooging van 40 ct. tot f 1.15 per week, terwijl voorts voor bedde groe pen de Rijkskindertoeslagregeling in wer king zal treden. In de volgende raadsver gadering zullen definitieve voorstellen worden ingediend, aldus de wethouder. De heer V r (K.V.P.) oordeelde het Viering van het 70-jarig bestaan van „De 24 Huizen" Met een feestavond in geb. „Prediker" Hedenavond, 7.30 uur, wordt in geb. „Prediker" het 70-ja.rig bestaan herdacht van de Zondagsschool „De 24 huizen". De leiding berust bij ds M. Ottevanger, terwijl medewerking verleenen de mandolineclub „Ars et Labor", het dubbelmannenkwartier „Inter Nos" en mevr. van der Lelie (zang). De heer J. C. Sleijser zal een inleiding houden over „De eerste jaren der Zondags school" en voorts zullen de 70 jaren Zon dagsschool in woord en beeld worden ge bracht. juist om dan deze zaak nader in haar ge heel te bezien en te bespreken, waarmede de raad zich vereendgde. Als voorzitter van de K.VP.-fractie diende de heer Wilmer tenslotte een motie im tot invoering van medezeggenschap van het gemeentepersoneel in de bedrij ven, niet alleen wat betreft de arbeids- en diienstvoorwaarden, maar ook ten aan zien van de verzorging van de belangen, welke aan den betrokken tak van dienst zijn toevertrouwd. De indiener van de motie drong op spoed aan, waarna de burgemeester voorstelde deze motie in handen van B. en W. te stellen om prae- advies. Er ontstond naar aanleiding hiervan een schermutseling tusschen' dien heer Van Dijk, fractievoorzitter van de P. v. d. A.. en. den heer Wilmer. Ook eerstgenoem de drong op spoed aan en verheugde zich erover, dat een dergelijke motie kwam van de zijde van hen, die vroeger steeds tegen deze gedachte waren geweest. (Men zie hiervoor ons overzicht van morgen avond) Alle voorstellen werden zh.st. aangeno men. HERDENKINGSAVOND IN DEN FOYER Gisteravond werd in den foyer van de Stadsgehoorzaal door de afdeeling Leiden van den Ned. Blindenbond een tooneel- avond georganiseerd ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan. De voorzitter, de heer L. Rombout, heette in het bijzonder welkom de privé- secretaresse van den burgemeester, het bestuur van de woningbouwvereeniging ,,De Eendracht", de commissie van be heer van de Leidsche Blindenwerkinrich- ting en den vertegenwoordiger van dr C- R. Zeyerveld. Door de Haagsche Blinden Tooneelver- eeniging „Opwaarts" werd een tooneel- spel in vier bedrijven ..Getrapten" opge voerd, onder regie van den heer J. v. d. Engel te Delft. Het stuk speelt in de kazernewoning in een der buitenwijken van een groote Duitsche fabriekstad en laat op ontroerende wijze zien, hoe de schrijnende sociale wantoestanden het leven beheerschten. Het drama werd door alle spelers ver dienstelijk opgevoerd. Een woord van bij zondere waardeering past hier voor het gevoelvolle spel van Wilhelm Gensicke, die, ondanks de realiteit van alle ellende, de waarde van het leven niet onder schatte. Tusschen het tweede en derde bedrijf sprak de bondspropagandist. de heer Joh. v. d. Berg, een rede uit, waarin hij allereerst de donkere bezettingsjaren releveerde. De oorlog heeft de blinden- organisaties in het algemeen groote scha de aangebracht. Spr herdacht de blinde Joden, die in de concentratiekampen zijn omgekomen. Het tehuis te Wolfheze werd verwoest, alle bezittingen gingen verloren en de onderwijs-instituten werden door de Duitschers bezet. Na de bevrijding heeft het hoofdbe stuur zich beraden op het herstel van den bond, die immer een licht op het duis tere pad van den blinde is geweest. Er is een tijd geweest, dat er geen eerbied en menschelijkheid was voor deze lichame lijk misdeelden. Medelijden is misplaatst NedChrVrouwenbond De afd. Leiden van den Ned. Chr. Vrou wenbond heeft gisteravond in het wijk- gebouw „Levendaal" een 26ste jaarverga dering gehouden, welke druk was bezocht. De presidente, mej. N. de Raven, hield na de opening een korte meditatie naar aanleiding van de Hemelvaart, waarna zij mededeeling deed dat het bestuur, ge zien het feit, dat een jaarvergadering al tijd een eenigszins feestelijk karakter draagt, besloten had geen jaarverslagen te lezen, doch dit in de volgende leden vergadering te doen plaats vinden. Uit een kort jaaroverzicht bleek, dat de onderafdeelingen gunstig hadden gewerkt, slechts de zwachtelbond had met moei lijkheden te kampen gehad. Vervolgens heeft de heer W. Beets van de Ver. v. Ned. Fabrikaat eenige films vertoond, o.m. van de Goud- en Zilver- fabrieken te Zeist en de Vruchtenconser- venfabrieken te Altena, hetgeen door de dames zeer op prijs werd gesteld, getuige het enthousiaste applaus. Na de pauze, waarin versnaperingen wercen rondgediend, zong met gezamen lijk het Bondslied, waarna de heer Beets nogmaals achter het projectie-apparaat plaats nam. Bij dezen 26sten ,,/erj aardag" van den Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Leiden wer den felicitaties aangeboden namens de zusterafdeelingen Voorschoten, Oegst- geest en Noordwyk a/Zee. Wij mogen aanspraak maken op een plaats in de samenleving en de gemeen schap dient ons gelegenheid te geven den arbeid te leeren. Met vreugde memoreerde spr. het wets ontwerp van den minister van Sociale Zaken, waarin opgenomen de bepaling, dat de werkgevers verplicht zijn een aan tal blinden in hun bedrijf werk te ver schaffen. Met de memorie van toelich ting, volgens welke de blinden minder loon zouden ontvangen dan de volwaar dige arbeiders, kon de heer Van den Berg zich niet vereenigen. In het slot van zijn gloedvolle toespraak bracht spr hulde aan het gemeentebe stuur van Leiden, dat met groote toewij ding en energie zorg draagt voor de blinden in de werkinrichting. Hij sprak den wensch uit, dat vele steden in ons land dit goede voorbeeld mogen volgen. SPREEKUUR B. EN W. B. en W. houden morgen geen spreekuur. Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het afha len van levensmiddelen-, tabaks- en ver- snaperingenkaarten alsmede brandstoffen- kaarten, die gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 12001 15000. De uitreiking vindt plaats in „De Burcht" van 8.4511.45 uur. Ter verkrijging van de brandstoffenkaart dient het reeds vroeger uitgereikte formu lier MD 32315, volledig met inkt ingevuld en onderteekend te worden ingeleverd, ter wijl tevens het restant van de oude brand stoffenkaart moet worden overgelegd. In verband met den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana is het Distributie kantoor 's middags gesloten. Detaillisten, die morgenmiddag moesten inleveren, kun nen dit nu Zaterdagmorgen van 8.30—11 uur doen. Kunst en Letteren Driekoningenavond Shakespeare in den Leidschen Schouwburg! Dat is toch wel een ge beurtenis, door K. en O. mogelijk ge maakt, waarvoor we deze instelling heel dankbaar mogen zijn; en ook hier willen we daarvoor onzen dank uitspre ken. „Paulus onder de Joden", „Gijsbreght van Aemstel", en nu „Driekoningen avond", 't moet een heele prestatie ge weest zijn om deze drie tooneelwerken in één seizoen in Leiden te doen spe len. K. en O. hartelijk dank en veel succes voor het volgend seizoen! Driekoningenavond of Wat Gij Wilt, vormt met „Veel leven om niets" en „Naar het U lijkt", de trits van blij spelen, die de ongeveer 35 jarige Sha kespeare waarschijnlijk in de jaren 1598 1600 heeft geschreven. Van deze drie is Driekoningenavond het zuiverste blij spel. Het werd voor het eerst opgevoerd 2 Febr. 1601/2. Shakespeare heeft dit werk gebaseerd op een in 1581 verschenen Engelsche vertaling van een Italiaansche verhaal van Cintho. Malvolio, Jonker Tobias, Jonker Andries Bibber wang, Fabio de nar en Maria zijn scheppingen van Sh. zelf. De plaats van handeling is Illyrië. De S.T.A.R.T. heeft er een opvoering van gegeven, zoo vlot en charmant, dat de spelers tot slot een zeer verdiende ovatie in ontvangst hadden te nemen. De bezetting was uitstekend en zwakke plekken waren er niet. Alles was vol komen tegen elkaar afgewogen en ge tuigde van de groote bekwaamheid van Van Dalsum als regisseur. De spelers waren geheel voor hun taak berekend en speelden allen met een warmte en een overgave, die het publiek meesleep ten. Namen noemen is bijna onmoge lijk. Ze komen alle tegelijk. Paul Huf, de gierige, ijdele en hard- leersche Malvolio; Johan Fiolet, als de met volle teugen van het leven genietende Tobias, Ben Groenier, de onhandige Jonkheer Bibber wang, die altijd op bepaalde oogenblikken het verkeerde woord zegt en toch werd deze rol door Groenier zoo gespeeld, dat hij nooit bespottelijk werd, waar deze rol alle aanleiding voor zou kun nen geven. Anny de Lange als Viola, Marie Smithuyzen als gravin Olivia, Marie Hamel als Marie, kamerjuf frouw van Olivia, ze speelden allen hun rol zóó goed en zóó toegewijd, dat ons niets te wenschen overbleef. De décors, door Alb. van Dalsum ont worpen in samenwerking met Wim Vesseur, getuigden van fantasie en smaak. Voor de vele tooneelwisselingen behoefde slechts de achtergrond ver anderd te worden. Dit gaf weinig op onthoud en bovendien zorgde een or- orkest onder leiding van Maurice van IJzer voor de verbindende muziek, ge componeerd door E. Humperdinck, ter wijl Gabriëlle Destree op keurige wijze als dansfiguur de verschillende tafe- reelen verbond. B. Toch naar school In verband met de in de pers verschenen berichten inzake het 7e en 8e leerjaar zijn er ouders, die hun kinderen thuis houden in de veronderstelling, dat dit is opgeheven. Van de zijde van het gemeentebestuur verzoekt men ons de aandacht ero-p te ves tigen, dat deze opschorting van het 8e leerjaar nog maar een voorstel is en dus nog geen wet. Ouders, die dus hun kinderen niet naar school sturen, maken zich schuldig aan overtreding van de Leerplichtwet. Op 1 Mei 1947 is de heer M. W. F, Beyerinck, bewaarder van de Hypothe ken, het Kadaster en de Scheepsbewijzeia te Leiden 40 jaar in 'sRijks dienst LEIDERDORP. A.s. Donderdagavond hoopt voor te gaan ds Lemain te Elspeet, in het Vrij zinnig gebouw aan de Lindelaan. OEGSTGEEST De Ghr. Korfbalver een. „Fiks" te Oegstgeest aanschouwde in 1927 het levens licht en in verband hiermede vierde zij Zaterdagavond haar 4e lustrum in een feestelijke samenkomst belegd in de aula van de Leidsche Houtschool. De voorz., de heer J. Boekkooi, heette de aanwezigen hartelijk welkom. In de eerste plaats de ouders, alsmede oud-leden, waar bij hij opmerkte, dat er in die gelederen nog wel enkele waren, die z.i. nog best actief lid van „Fiks" konden zijn. Dezelfde wensch had spr. ten aanzien van de genoo- digden. Hierna hield de oud-voorzitter en eere lid, de heer E. P. Bakels, een historisch overzicht over de jaren 19271947. Hieruit vernamen we, dat in 1927 een tiental dames en heeren den moed hadden een korfbal vereniging op te richten, welke vereni ging in het eerste jaar van haar bestaan reeds menigen prijs wist te bemachtigen en in de 2de klasse C.K.B. speelde. Thans speelt „Fiks" reeds in de le klasse, terwijl als hoogtepunt genoemd werd den dag, waarop den schoonheidsprijs werd toege wezen. Als zoovelen wilde ook de C.K.B. geen fusie aangaan met de N.K.B. en werd er gedurende den bezettingstijd niet gespeeld, omdat men niet wilde samen gaan met een bond, die niet stond op de grondslagen van Gods Woord. Bij monde van een der leden werd hier na den heer Boekkooi hulde gebracht voor zijn arbeid, onder aanbieding van een taart. De avond werd verder gevuld met eenige aardige schetsjes, terwijl na de pauze een blijspel werd opgevoerd, waarin we konden zien „Hoe Boterland zijn korfbalclub kreeg". RIJNSBURG Vorige week herdacht de schaakclub N.L.H. haar tienjarig bestaan. De voorzitter,, de heer L. Goudriaan, heette in het bijzonder welkom den heer Jurrissen, adj.-directeur der NZHTM, ver volgens werd een overzicht gegeven van ds tien jaren. Hij besloot met het spreek woord: in het heden ligt het verleden, in het nu wat het worden zal. Zoo zullen wij de toekomst in moeten gaan. Spr. wekte alle leden op om niet onnoodig te verzuimen. Hierna sprak de heer A. Jürrissen enkele dankwoorden en uitte den wensch, dat de schaakclub nog lang mag blijven bestaan en de verstandhouding goed voort mag duren. De directie der NZHTM stel de een bedrag beschikbaar. Hierna werd overgegaan tot dsn gong wedstrijd. In de eerste groep behaalde H. Hensing den eersten prijs met 6Va punt uit 8 wedstrijden. In groep II Th. Goudriaan met 8 uit 8. In groep H: D. de Gunst met 6 uit 8 wedstrijden. Aan net einde van deze gezellige ver gadering vond de prijsuitreiking plaats, waarbij ook mevr Jurrissen een prach tig bouqet bloemen werd aangeboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4