H. J. v. Leeuwen 50 jr. organist der Oosterkerk Onder den rook van de Sleutelstad NIEUWE LEIDSCHE COURANT PWDERDAO, 2* APRIL 19*1 EEN WERKZAAM LEVEN IN DIENST DER KERK (Van één onzer verslaggevers) Wie wel eens een dienst in de Ooster kerk heeft bijgewoond, zal ongetwijfeld getroffen zijn door het orgelspel van den bejaarden organist H. J. van Leeuwen, die een dezer dagen een zeldzaam jubi leum hoopt te vieren: vijftig jaar organist in eenzelfde gemeente en.... nog unieker- in eenzelfde kerk. Waarom door zijn orgelspel getroffen? Doordat het, wat schoonheid betreft, zoo ver uitsteekt boven het spel van andere organisten? Of zijn de talenten van den ouden Van Leeuwen dan zooveel mieer waard? Neen, dit is het toch niet. Maar er is iets in zijn spel, dat spreekt tot het hart van den kerkganger, die wellicht ge bukt gaat onder de zorgen van zijn gezin en geen raad meer weet met de proble men van velerlei aard. Zijn spel zegt ook iets tot den kerkganger, die den grooten Gever dankt voor vele- zegeningen. In den eenvoud van zijn spelen ligigen de troost voor hen, die steun behoeven en de dank, van hen, die de groote werken Gods in hun leven ondervonden hebben. Met het neerschrijven van deze woor den hebben wij meteen den organist zelf gekarakteriseerd: een man, die wars van vleierij en huichelarij eerlijk en rond borstig voor zijn meening uitkomt, die geen enkelen vorm van hoogmoed en zelf verheerlijking vertoont- Maar die leeft, in alles, uit het levende Woord. Wij zaten in zijn kamer met hem te praten. Hij presenteerde ons een sigaar en gaf ons een advies: Maak uw verslag niet te mooi, want als wij in ons leven met zijn vele fouten en gebreken terugzien en wij stellen de feiten te mooi voor, dan doen wij daar niet goed aan; het is alles ijdelheid. Wij begrepen onzen zegsman en zullen aan zijn verzoek trachten te voldoen, ech ter in aanmerking nemende, dat het or gelspel in de Oosterkerk voor niemand ooit ijdel is geweest en nog minder een kwelling van den geest. Aan de Zendingsschool, zoo begon de heer Van Leeuwen te vertellen, heb ik aruim 25 jaar les gegeven aan Nederlan ders, Surinamers en Indiërs. Vroeger was •het verplicht op de school, dat de leerlin gen orgelles ontvingen, thans niet meer. Op 1 Mei 1897 werd ik organist van de Loodskerk, die gesticht was in de zeven tiende eeuw voor de menschen van de Oranjegracht en omgeving. Door het uit breken van den tweeden Engelschen oor log (1665—1667) was er geen geld om een behoorlijke kerk te bouwen; men moest zich toen met een houten loods tevreden stellen, welke echter in den Napleonti- schen tijd in steen werd veranderd en van pilaren voorzien, terwijl er ook een orgel in aangebracht werd. De kerk moest echter afgebroken worden, omdat de be lendende katoenfabriek, waarin brand was uitgebroken, uitbreiding behoefde. Op 19 Mei 1898 werd de laatste dienst in de oude Oosterkerk gehouden en in De cember 1899 werd de nieuwe kerk ge opend. Er was nog geen orgel, voorloopig kon ik het met een Serafine-orgel, dat op een platform stond, doen. Ik moest een laddertje op en door de pijpen kon ik bij het orgel komen. Het werkelijke orgel is in 1900 klaar gekomen en door ds Hoogen- raad ingewijd; het werd bespeeld door den organist van de Pieterskerk, den heer Duister, en mij. U componeert zelf nog? Ik heb inder daad gecomponeerd. Ter gelegenheid van mijn jubileum heb ik een compositie over Psalm 68 voltooid. Ook heb ik een ge dicht gemaakt: „Oosterkerkgedachten", dat ik de gemeente hoop aan te bieden. Het handelt over de kerk, de klok en het orgel. Hoe beschouwt u de taak van den or ganist in het algemeen? Wij moeten zoo goed mogelijk zorgen voor het muzikale gedeelte van den eeredienst. Het orgel kan zooveel zeggen tot de gemeente. De menschen, die in de Oosterkerk vooral komen, hebben geen groote stukken van Bach noodig. De organist kan den men schen veel geven, waardoor ze gesterkt kunnen worden. Hoe staat u tegenover het rhythmisch zingen? Niet afwijzend. Het is een terug- keeren tot het oorspronkelijke. De oude menschén echter kunnen niet meer zoo best mee, maar ik doe mijn best om rhythmisch te spelen. Wat de waarde be treft, stel ik de Psalmen boven de Ge zangen. In de Psalmen vindt men alles wat men voor de behoefte van het hart noodig heeft. Maar de Gezangen speel ik ook met plezier; de nieuwe bundel is goed Hoe hebt u uw werk in den oorlog kun nen verrichten? In den laatsten winter van den bezettingstijd was het voor de organisten geen gemakkelijke taak hun orgel te bespelen; er was geen stroom en GIRODIENST NADERT EEN HALF MILLIOEN REKENINGHOUDERS Het aantal rekeningen bij den Postohèque- en Girodienst bedToeg op 31 Maart 495.876. Gedurende Maart J-l. werd f 202.793.699 bij geschreven we-gene op de rekeningen ge boekte stortingen, f 1.418.356.8(13 wegens op de rekening geboekte credit-giro's, afkomstig van andere postrekeningen en f 42.327.618 af komstig van de Ned. Bank. Het algemeen saldo-tegoed op 31 Maart j:l. bedroeg f 1.063.715.734 tegen f 1.138.705.714 op 28 Februari 1947. voldoende Mcht. Het orgel in de Ooster kerk is op kunstlicht aangewezen; ik moest me behelpen met kaarsen of een lampje met olie. Hebt u in den loop der jaren nog on vergetelijke gebeurtenissen beleefd? De periode van vijftig jaren is zonder opzien barende voorvallen verloopen. Een feit herinner ik me nog levendig: In de kerk was een dienst belegd ter gelegenheid van het ambtsjubileum van ds Van der Lip. Na afloop zong een gedeelte van de Ge meente hem toe: „Och, dat Uw geest den leeraar sterk", terwijl een ander deel de zegenbede uit Psalm 134 inzette. De pre dikant was kennelijk verheugd over deze dubbele uiting van dankbaarheid. In zijn dankwoord zeide hij, naar een vers van van Tollens: „Men rekent de uitkomst niet, maar telt het doel alleen". Het kerk volk was dan ook spoedig over dezen „flater" heen. Tenslotte wees de heer Van Leeuwen, die ondanks zijn leeftijd van 75 jaar met bewonderenswaardige vitaliteit zijn leer lingen les geeft en Zondag aan Zondag den gemeentezang begeleidt op zijn eigen wijze, op de medewerking en goede ver standhouding tusschen de organisten en de gemeentecommissie. Wij twijfelen er geenszins aan, of de heer Van Leeuwen zal op den dag van 1 Mei zeer veel belangstelling genieten. De Leidsche gemeente zal dan op bescheiden wijze haar dank betuigen voor wat deze deugdzame organist voor haar heeft be- teekend. En de wensch, dat hij nog en kele jaren mede mag werken tot de ver heffing van den eeredienst, zal zeker op dit jubileum worden geuit. De dank van de gemeente zal zeker oo_s tot uitdrukking komen op het jubileum concert, dat de heer Van Leeuwen in „zijn" kerk hoopt te geven. Daarom wek ken wij ieder op dit concert bij te wonen. Het monumentale front van het orgel in de Oosterkerk, waarvan de organist, de heer H. J. v. Leeuwen, thans herdenkt, dat hij gedurende vijftig jaren het gezang tijdens den eeredienst in dit kerkgebouw mocht begeleiden. OEGSTGEEST. Uitreiking schoenenbonnen op bon 614 van het inlegvel vindt morgen van 9.30 12 en van 1315 uur plaats voor de let ters L t/m Z. Het plaatselijk NIWIN-comité onder voorzitterschap van den burgemeester heeft besloten om in samenwerking met de Oramjefvereenigiing een groote collecte te houden voor een cantine-wagen en wel op 5 Med a.s. Op dien dag (Natio- naien Feestdag) wordt een bloemencorso gehouden om de geldinzameling te steu nen. Fraaie medailles zijn als prijzen be schikbaar. De prijz,en voor de fietsers bestaan uit waardebons, te besteden bij den plaatselijken middenstand. Inschrij vingen voor deelname vóór of uiterlijk op 1 Mei a.s. bij den heer M. Elshof de Kempenaerstraat 39. Het door Oegstgeest ingezamelde be drag wordlt gevoegd bij de collecte in de andere plaatsen van de bollenstreek. Op deze wijze brengt de bollenstreek het geld voor een of meer canüneiwagens bij een. GEBOREN: Arendje E., dr van A. van Zuilen en A. de Moo; Anna M- Cl., dr van H. L. Meijer en G. Heeremans; Maartina M. B., dr van M. van Zuijlen en M. den Haan; Francois, zn van J. D. de Stoppelaar en L. A. Muijs van de Moer; Leendert, zn van J. van Rij en J. J. Vonk; Adriaan A., zn van A. W. J. de Groot en M. M. Gilles. ONDERTROUWD: W. A. van Werk hoven, 31 jr. en M. J. van Leijden. 25 jr. GETROUWD: B. H. Nijhuis en N. de Groot; J. C. Zaaijer en G. van Wijhe. OVERLEDEN: C. J. Borst, 24 jr.; E. Mihkan, 3 maanden. WARMOND. De gemeenteraad kwam in vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester jhr L. M. 'N. von Fisenne. Aan de „Vebo" te Leiden werd voor de door haar te houden tentoonstelling f 25.— subsidie verleend. Het volgende agenda punt betrof het aanbrengen van een elec- fcrisc'he verlichting in de Dorpsstraat. Op de technische zijde hiervan werd nog een korte toelichting gegeven door den ge meente-architect. In verband met dit agendapunt werd ook nog de verlich ting van het Oosteinde aangeroerd. Het voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Het, volgende voorstel van B. en W. stond eveneens in het teeken van de ver lichting. Het handelde over het aanbren gen van een natrium-straatverlichting aan den Heerenweg tusschen tol en spoor wegovergang. Verschillende raadsleden lieten over deze ..lichtende" kwestie hun licht schijnen. De heer Heitlager sprak als zijn meening uit, dat dit plan een groote verbetering en vooruitgang in hield en derhalve van harte moet wor den toegejuicht. Enkele vragen omtrent de financieele zijde werden door den Voorzitter beantwoord, die daarbij spe ciaal wees op het voordeelig verschil in exploitatie tusschen dezen vorm van ver lichting eenerzij ds en electrische-, of gas verlichting anderzijds. Het voorstel werd met alg. stemmen aangenomen. Een voor stel van B. en W. tot overname om niet van de oprijlaan naar de buitenplaats „Oostergeest", was aanleiding tot een uitvoerige gedachtenwisseling over de al dan niet juridische aanvechtbaarheid van de in het besluit opgenomen voorwaarden. Daarna kwam aan de orde een plan tot verbetering van den Heerenweg tusschen spoorwegovergang en Lockhorstlaan. Het betrof hier het nemen van een principe besluit. Na een inleidende beschouwing door den Voorzitter, gaf de gem.-archi- tect, aan de hand van een situatie-teeke- ning een uiteenzetting omtrent de tech nische zijde van het plan, in het bijzon der betreffende het rioleeringsvraagstuk en boomaanplanting. Bij de rondvraag werden door weth. De Greef eenige inlichtingen verstrekt omtrent den woningbouw. Hij kon daar bij de verheugende mededeeling doen, dat niet 10, doch 12 woningen zullen mogen worden gebouwd. Voorts werden aan B. en W. door den heer Van Elburg inlich tingen gevraagd omtrent een voorgeno men stichting van een havenbedrijf nabij de boerderij de „Eenzaamheid", doch deze hadden hierover nog niets vernomen. De Hervormde Kerk in het verzet H. C. Touw Het verzet der Her vormde Kerk, 2 deelen. Uitgever Boekencentrum, Den Haag. Als ik iedereen dit boek aanraad omdat het 't best geschreven en breedst gedocu menteerd werk over het verzet der kerk is, dan spreek ik niet uit een zeker her vormd kerkisme. Zeker, er is meer over dit onderwerp verschenen, zoowel van de zijde van andere kerken Obv. dr D. Prins Rondom het verzet der Kerk, Groningen, Niemeyer; dr S. Stokman, Het verzet van de Nederlandsche Bisschopen, Utrecht, Het Spectrum) als vanuit bepaalde plaat- selijk-kerkelijke gezichtshoek (bv. Het Nevelgordijn opgetrokken, de classis Rot terdam in oorlogstijd, Rotterdam, Brusse). Maar terwijl het roomsche boek te heet van de naald geschreven was, het Gere formeerde alleen maar voorbereidingen treft om tot een gedenkboek te geraken en de plaatselijke uitgaven uit den aard der zaak alleen maar het vlak-nabije be zien, geeft dit officieele werk van de Ned. Herv. Kerk een zeer uitvoerig overzicht èn van de eigenlijke kerkstrijd, èn van de achtergronden, èn van de consequenties tot op dezen dag. Het bevat niet enkel tallooze bekende en nog onbekende docu menten, het geeft niet alleen de reporta ges van allerlei verhooren, het somt niet enkel op wat vurige bestrijders en ook wat verraderlijke elementen beweerd heb ben, maar het houdt zich voortdurend be zig met de vragen naar het wezen van het nationaal-socialisme, naar het wezen der kerk, naar het wezen van het verzet. Het is daarbij niet geworden wat zoo'n zoek altijd dreigt te worden: een verheer lijking van de mensch. Integendeel: het onderstreept op elke bladzijde dat Christus alleen Zijn kerk in stand heeft gehouden. En het spreekt daarbij onomwonden uit, dat als het van menschen had afgehangen, er niets tot stand zou zijn gekomen. Want hoe zijn de menschen ons tegengevallen. In dat op zicht staan er verschrikkelijke dingen in dit boek en waarlijk niet alleen over de gevaarlijke rol die v. d. Vaart Smit ge speeld heeft. Met ontzetting leest men bv, hier de thans gepubliceerde brieven van dr H. Visscher aan den president van den Kultuursraad, waarin hij adviseert de Synode op te ruimen door de oude Ko ninklijke besluiten in te trekken. Maar men leest ook van de weifelingen welke de kerk in haar geheel konden bevangen. En als men eens ergens een stuk aantreft waarin groote daden worden vermeld, dan voelt men onder alles dat God hen deze gaf te doen en God hen vreeslooze woorden liet spreken. Er komt iets bij: Touw heeft een sterk ordenende hand, en daardoor is dit werk zoo uiterst overzichtelijk. Welk gebied ge ook wilt bestudeeren de prediking, de voorbede, de studentenkwestie, de schoolstrijd, het Joodsche vraagstuk, de pers ge vindt alles in het juiste verband staan. Daar hebt ge nu de vraag naar de prediking tijdens den oorlog: Hoe ging die precies toe? Elk onzer heeft ervaren, dat som mige predikers toen het gehoor hadden en anderen niet. Wanneer ge nu zijn on derscheid leest over Nationaal-Socialisti- sche, Lijdelijke, Tijdlooze, Nationale en Bijbels-actueele Prediking vindt ge- daar allerlei eigen gevoelens onder woorden gebracht en in het juiste verband ge plaatst. Ge ziet wat ge eerst hebt aange voeld: de gevaren, de verzoekingen, de bedenkingen, heel de manier waarop het Evangelie krachteloos kan worden ge maakt en bij alle schoone schijn tot niet- evangelie worden. Maar in een ander hoofdstuk gaat ge uitvoerig in op het na tionaal-socialisme zelf, en wie durft be weren, dat deze gevaren voorgoed over wonnen zijn? Daarom: koopt en leest dit boek, gij allen, die hervormd zijt of die in andere kerken meeleeft met die Hervormde Kerk, die worstelt om weer waarlijk kerk te zijn en die door Gods ge nade tijdens den oorlog van haar stom heid en doofheid verlost is. En indien ge nog vele bedenkingen zoudt hebben tegen dingen, die in de Hervormde Kerk ge schieden, ziet en aanschouwt hier dan het opgerichte teeken, dat de Heiland Zijn kudde in de waaiiheid leidt. Hij, die dat eens volbracht en die nooit laat varen de werken Zijner handen zal hier zeker Zijn Woord en Geest doen zegevieren. Ds G. van Veldhuizen. De heer H. J. v. Leeuwen, die thans zijn gouden jubileum viert als organist der Oosterkerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5