De Nat. Doodenherdenking op Zaterdag 3 Mei Wat is het doel van Christen Studentenraad A.R. propagandisten vereenigen zich in 'n club NÏEI'WF LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG. 24 APRIL 1947 S tadsn leuws PLECHTIGHEID OP HET PIETERSKERKPLEIN Nu een herdenking der gevallenen gedu rende het tijdvak Mei 1940'45 in de Pie terskerk niet mogelijk is, heeft het bestuur der Stichting „Doodenherdenking 5 Mei 1945", samengesteld uit de besturen van het voormalige „Comité Doodenherdenking" en de vroegere 5 Mei-vereeniging moeten Uitzien naar een andere plaats, waar deze jaarlijksche herdenking zou kunnen plaats vinden. Het heeft, na rijp beraad en daartoe in staat gesteld door de welwillende mede werking van 't Gemeentebestuur, uiteinde lijk de keuze bepaald op de stijlvolle om geving van het achter de Pieterskerk ge legen Plein, dat zich bij uitstek leent voor een dergelijke plechtigheid en dat naar schatting 4000 personen kan bevatten, waar voor ongeveer 800 zitplaatsen #beschikbaar zullen zijn. In overeenstemming met den landelijken opzet zal de herdenking worden gehouden op Zaterdag 3 Mei a.s. des avonds te 7 uur. Zij zal worden ingeleid door een half uur klokgelui, waarvoor de medewerking van alle kerkbesturen en het gemeentebestuur (Bourdon-klok) zal worden ingeroepen. Met een passende omlijsting van langs mechanischen weg versterkt orgelspel en gemeenschappelijk zingen van het Wilhel mus en twee Valerius-liederen, waarbij „Werkmans Wilskracht" voor de begelei ding zorg draagt, zullen als sprekers op treden ds H. van Andel, Geref. pred. te 9s-Gravenhage-West en pater Gilbertus Lo- huis O.F.M. uit Woerden, die beiden gedu rende een kwartier het woord zullen voe ren, zoodat de geheele plechtigheid niet langer dan een uur in beslag zal nemen. Ten einde iedereen in dd gelegenheid te stellen deze plechtigheid bij te wonen, zul len van te voren aan nader bekend te maken adressen gratis toegangsbewijzen verkrijgbaar worden gesteld, terwijl de I familieleden der gevallenen zooveel- mogelijk persoonlijk zullen worden uitgenoodigd. Ter bestrijding van de onkosten zullen aan bovenbedoelde adressen tegen een ma tigen prijs eveneens programma's verkrijg baar zijn bevattende den tekst der te zingen liederen en de volgorde van de bij eenkomst. Na afloop der plechtigheid bestaat voor de aanwezigen gelegenheid zich via het Noordeinde, Haagweg en Rijnzichtobrug te begeven naar den Morschweg waar de op stelling plaats vindt voor den stillen tocht langs het tijdelijk monument aan de Steen- siraat, welke omstreeks kwart voor negen aanvangt. Evenals het vorige jaar, toen deze stille tocht uitgroeide tot een indrukwekkende manifestatie van plechtig eerbetoon jegens allen, die in de bezettingsjaren als gevolg van den oorlog hun leven lieten, bestaat er voor de geheele burgerij, vereenigingen zoo wel als particulieren, gelegenheid aan dit Reisclub „Rondom de Haven" Een buurtvereeniging, waar activiteit van uitgaat, is een goede buurtvereeni ging. En dit is zeer zeker het geval met de organisatie van de bewoners uit het Havenkwartier. Er is nl. uit „Rondom de Haven" op 3 Sept. 1946 een reisclub op gericht, welke nu reeds bijna honderd leden telt en van plan is om dezen zomer een vacantietrip naar Arnhem en Apel doorn te maken. Met het doel de toekomstige reisge- nooten wat nader tot elkaar te brengen, heeft men gisteren in „De Harmonie" een gezelligen avond gehouden. De voorzitter van de reisclub, de heer J. M. Silvester, opende dezen contact avond en heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkorp, tevens wijzend op het doel van de bijeenkomst. Vervolgens nam een afwisselend pro gramma een aanvang, waarin het even eens onlangs uit de reisclub opgerichte tooneelgezelschap o.l.v. den heer Hak- kert, naast de conferencier Nard Boer, die met een liedje en een praatje lach en leut te voorschijn riep, de hoofd schotel vormde en dan ook veel succes mocht oogsten. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Bastiaantje A„ dr van L. Verdonk en H. Brouwer; Agnes M., dr van J. A. van der Meij en C. J. van der Geer; Margöt A. M., dr van D. Ie Feber en M. A. Brakel; Wilhelmus C. J., z. van H. Overmeer en M. Hockx; Comelis P., zn v. C. J. Koree en C. P. Olivier; Eiske G., d. v. J. de Bruin en K. Top; Johannes, zn van P. Kapaan en C. J. den Os; Pieter J., zn van J. Beekman en G. van der Velden; Teunis, zn van A. M. van Apel doorn en D. van Zanten; Antonius W., z. van T. Zeldenthuis en M. J. v. d. Voorn; Klasina J., dr van C. Ouwerkerk en G. Weij; Lucas, zn van J. J. de Blécourt en E. A. Schilt; Lena J., dr van M. Kloots en A. D. de Vink; Hendrik C., z. van C. Hogenes en S. v. d. Linden; Johannes, zn van J. Benning en S. H. Holverda; Wilhelmina, dr van J. P. Boezelijn en C. Kok; Elizabeth, dr van C. J. van Win gerden en G. M. C. de Jon-gh; Pietronella G., dr van S. L. Ketelaar en M. H. van Leeuwen; Gerrit, zn van M. Lam en H. B. Koelewijn; George F. A., zn v. J. M. G. Julien en I. J. Vioen; Fijtje M., dr v. C. Mulder en A. M. van Niet. GEHUWD: A. G. van Woerkom en J. M. H. den Hertog; J. P. Rozenbrand en A. H. M. Kingma. OVERLEDEN: E. van den Berg-Miere- met, 70 jr; L. van Wingen, 5 jr; M. Star- Plekker, 78 jr; J. P. van der Boog, 2 d-; M. A. Jacobi-van Leersum, 80 jr: M. A. Beurschgens-Drathen, 73 jr. défilé deel te nemen en aan den voet van het monument een stille bloemenhulde neer te leggen. Nadere bijzonderheden worden t.z.t. be kend gemaakt. Hoeveel kost hetmijnheer? De Contact-Commissie voor de Prijs- beheersching wil het publiek er nog eens met nadruk op wijzen, dat bij repara ties vooraf moet worden gevraagd, hoe veel de kosten hiervan zullen bedragen, Het komt zoo dikwijls voor, dat men meent dat allerlei werkzaamheden nog voor vooroorlogsche prijzen kunnen wor den uitgevoerd. Dit is niet juist, daar zoowel materialen als arbeidsloonen ge stegen zijn. Evenzoo moeten steeds reke ningen worden gevraagd, waarop mate rialen en arbeidsloonen nauwkeurig ge specificeerd staan aangegeven. Toen de 13-j. wielrijder J. W. B. gistermiddag op den Haagweg reed, werd hij door een rukwind op den rij weg geslagen en door een auto over reden. B. brak het linkerbeen en werd door den E.HJD. naar het Acad. Ziekend- huis overgebracht. Op het terrein van de Chroom- en Metaalwarenfabriek aan de Rijn- en Schiekade was afval van heet slijpsel neergeworpen. Dit slijpsel is in den af- gelooopen nacht gaan branden en door de Leidsche brandweer spoedig daarna gedoofd. Pinksterspel hoogtepunt van gezamenlijke manifestatie Uit de vier confessioneele studenten- vereenigingen is de Christen Studenten Raad ontstaan, aldius de voorzitter van dit universitaire orgaan, de heer B. Kris- tensen, op een gistermiddag in het Pry- taneum gehouden persconferentie. De C.S.R. stelt zich op het standpunt, dat d£ oplossing van alle problemen van dezen tijd ligt in het Evangelie. Deze vereeniging van studenten uit verschil lende richtingen richt zich dus op het verlossende Woord Gods en om dit te doen is de eerste voorwaarde de gemeen schap in Christus te bevorderen. Het is een feit, dat de wereld, aldus de heer Kristensen, voor een bankroet staat. Een duidelijk antwoord op de vra gen, die van essentieel belang zijn, zal gegeven moeten worden. De C.S.R. wil d,en studenten het gevoel voor onderlinge verantwoordelijkheid bijbrengen, terwijl ook de realiteit van de bevrijdende kracht van Christus door de menschen, die met den raad op eeniger- lei wijze in verbinding staan, naar voren wordt gebracht. Ondanks vele tegenslagen is de C.S.R. in Leiden blijven voortbestaan en er is te constateeren, dat er steeds meer vorm in komt. Dit orgaan wil geenszins de on derlinge verschillen wegvagen; het gaat er om, dat de studenten eikaars stand punt leeren kennen en waardjeeren, als mede inzien, dat alleen gezamenlijk iets in bovenvermelde richting kan worden ondernomen. Van belang zijn dan ook de bijeenkomsten, welke door de C.S.R. pe riodiek worden georganiseerd, in Kerke lijke. en Uiversitadre feesttijden. Een van de hoogtepunten der gezamenlijke ma nifestaties van den C.S.R. is het Pinkster spel, dat ten doel heeft het Pinksterge beuren concreet voor oogen te stellen, niet in dien zin, dat de menschen juichen zullen om de prestaties van hen, dié het stuk zullen opvoeren, maar dat men in nerlijk getroffen zal worden door het machtige gebeuren van den Pinksterdag. Kunst en Letteren „Muizen en Menschen" Voor de inschrijvers van K. en O. de clameerde Max Croiset gisteravond in het Leidsche Volkshuis het bekende stuk van John Steinbeck „Muizen en Men schen", in de Hollandsche vertaling van Clara Eggink. Deze novelle van Steinbeck, met bui tengewone knapheid geschreven, eischt van den declamator ontzettend veel. Steinbeck schreef het niet alleen knap wat compositie betreft, maar ook met groote liefde voor de personen. Wie men ook neemt. Lennie, George, Candy, de neger Crooks, Curley of zijn vrouw, ze zijn allen levende menschen. En dat is het mooie van Croiset, dat hij met zijn uitstekend vakmanschap en gevoel, deze figuren voor het publiek leven doet. Zon der eenige pathos, vrij van alle rheto- riek, boeit Croiset door zijn eenvoudig heid en natuurlijkheid. Hij -egrijpt u door zijn uitbeeldingskracht waardoor ge meeleeft en mee bewogen wordt door alles wat Lennie en George beweegt- Zoodra Croiset begon luisterde men ge spannen en de spanning bleef tot het laatste toe. Slechts nu en dan onder streept een enkel gebaar het gesproken woord. Zijn voordracht is rustig en toch suggestief en boeiend. Jammer, dat deze kunstenaar zeer bin nenkort naar Parijs gaat, waar hij voor- loopig denkt te blijven. We wensohen hem daar veel succes toe en hopen, dat mocht hij weer eens naar Nederland komen, K. en O. in staat zal zijn hem dan ook weer een avond in Leiden te krijgen. B. Prins Willem I, de aanvoerder van den strijd om de geestelijke vrijheid in de Nederlanden, die op 24 April 1533 te Dillenburg het levenslicht aanschouwde. HAAGSCHE GERECHTSHOF. Wegens het plegen van misdrijf voed selvoorziening, heeft voor het Gerechts hof in hooger beroep zich te verant woorden gehad M. van R. uit Leiden Het Hof heeft arrest gewezen en de drie maanden gevangenisstraf, waartoe ver dachte was veroordeeld, thans voorwaar delijk opgelegd. De keuze is dit jaar gevallen op het spel „Pinkstervuur" van Henri Ghéon. De spelers zijn studenten udit de verschil lende confessioneele vereenigingen. Re gisseur is W. Paauw uit Heemstede, ter wijl de muziek verzorgd zal worden door èen student uit Leiden. Onze kunstme- d^e werker zal aan den inhoud van dit spel binnenkort nog een beschouwing wijden. De uitvoeringen vinden plaats op Woens dag 21 Mei voor studenten en op Vrijdag 23 Mei voor de burgerij in „Den Burcht". HAAGSCHE POLITIERECHTER. J. G. te Leiden had distributie-stam kaarten onrechtmatig in zijn bezit ge kregen en de bonnen die er op werden aangewezen, werden verhandeld. De Of ficier vorderde tegen verdachte vier maanden gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot drie maanden gevan genisstraf. De grossier J. I., uit Hazerswoude, die in een vleesch waren fabriek werkte, had de verleiding niet kunnen weerstaan om nu en dan wat vet mee te nemen. Vol gens verdachte was het eigenlijk afval, dat anders weggespoeld zou worden, maar de Officier vond het toch een mis bruik van vertrouwen waaraan hij zich had schuldig gemaakt, en daarom luidde de eisch drie weken gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis en c^an voorwaar delijk drie weken gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Met ingang van 21 April j-L is weer automatisch telefoonverkeer tuasohen Utrecht en Leeuwarden mogelijk. DHR. GOSKER SPRAK OVER „SCHRIFT EN HISTORIE" In een gisteravond gehouden vergade ring van A-R. propagandisten is besloten tot oprichting van een Propagandaclub, welke zich als hoofddoel stelt het prac- tische werk te doen voor de partij bij de verkiezingen en allerlei acties, zooals thans b.v. voor het Millioenplan-1947. Deze club wordt opgebouwd op de or ganisatie, welke bij de verkiezingen in 1946 is ontstaan en zal dus omvatten de wijk- en buurthoofden, alsmede alle actieve medewerkers, die als lid wen- schen toe te treden. In zijn openingswoord zette mr C. J. Woudstra, voorzitter van de Propaganda- commissie, het doel der bijeenkomst uit een en merkte hij o.m. op, dat er veel werk wacht, zoodat het noodzakelijk is om alle propagandisten in een club te vereenigen, die dan naast de te vormen A.R. jongerenstudieclub kan werken. Na eenige discussie verklaarde de vergade ring zich accoord met het plan tot vor ming der propagandaclub. De e.v. ver gadering zal nu worden gehouden op Woensdag 28 Mei a.s., waar nadere plan nen en richtlijnen, mede t-a.v. het Mil lioenplan-1947 zullen worden besproken en uitgewerkt. Reeds deelde de voorzit ter mede, dat de kieskring Leiden is aangeslagen in deze actie voor f 69.000, terwijl in de Sleutelstad ongeveer f 9000 bijeen gebracht zal moeten worden om deze actie te doen slagen. Na de pauze heeft de heer R. Gosker, van Voorburg, secretaris van het Cen traal Comité van A.R. Kiesvereenigingen, gesproken over het onderwerp: „Schrift en historie". In zijn causerie schetste spr. de ge schiedbeschouwing van Groen van Prin- P.T.T.-mannen waren in gezellige stemming hijeen Het Leidsch Hairmoniegezelschap „De Post" en de PTT-ontspanningsvereeniging „Leiden" boden gisteren hun leden en donateurs een gezelligen avond aan in de Stadsgehoorzaal. De heer B. A. Harteveld sprak het openingswoord uit, waarin hij de aanwe zigen aanvuurde de stemming tot haar hoogtepunt op te voeren. Allereerst trad op het Harmoniegezel schap, dat met alle nummers veel applaus oogstte. Het repertoire bestond echter niet geheel uit daverende muziekstukken, die den grond deden dreunen; er waren ook gedeelten, die stilte verlangden. Hier hield het zacht pratende publiek zeker geen rekening mee, want de muziek werd op sommige momenten ergerlijk over- bromd, zelfs werd de dirigent kennelijk gestoord door een klaterenden lach, die van een der balkons klonk. Dit kwam de juiste sfeer niet ten goede. Vervolgens werden „The Moodmakers" voorgesteld, een zeer populair team, dat inderdaad den avond een bijzonder aspect heeft gegeven. Wij willen echter wel een advies geven: Laat in 't vervolg een „hu moristische" anecdote als: het oude moe dertje, dat in een brief „onzen lieven Heer" om f 300 vroeg, achterwege blijven. Er zullen vele menschen hierdoor ge krenkt zijn in hun religieuse gevoelens. En dit is todh de bedoeling van het ge zelschap niet! Het gecostumeerde achttal moest verscheidene opendoekjes in ont vangst nemen. Will Drisky was conferencier en heeft zich een goed dilettant-humorist getoond. Vooral het liedje „Atoom-energie" ver diende aller goedkeuring en bijval. Den PTT-accordeonvirtuoos F. Houps kunnen wij roemen in alle opzichten. Zijn leutige muziek viel in den smaak. Een muis, die vrijelijk voor in de zaal onder de stoelen trippelde, vermocht de aan dacht van het publiek slechts even te onderbreken. Na de pauze voerde de heer J. Schlad- der uit Amsterdam, voorzitter van de plaatselijke muziekvereenigdng, een pro pagandistisch woord, terwijl de heer W. J. M. Bakx, voorzitter van de ontspan- ningsvereeniiging, het -slotwoord sprak. JUBILEUM VAN DEN HEER J. H. GOOSSEN BIJ DE LEIDSCHE POLITIE Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van den heer J. H. Goössen, kun nen wij nog vermelden, dat behalve de serenade, die het „L.P.M.G." hem des morgens bracht, hij in zijn woning zoo wel des middags als 's avonds, vele har telijke gelukwenschen in ontvangst mocht nemen van zijn superieuren, collega's en bekenden. Een en ander ging gepaard met aanbieding van eenige geschenken. De echtgenoote werden bloemen aange boden. Distrïbutievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van bonkaarten die gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnum mer heeft van 93501 en hooger. De uitrei king vindt plaats in „De Burcht" van 911.45 en van 1416 uur. Tevens vindt ten Distributiekan tore uitreiking van schoenenbonnen plaats aan personen, wier naam begint met de letters S vanaf So tot en met einde,, al phabet en die in het bezit zijn van een inlegvel, waaraan zich de. bon 614 bevindt, ongeacht het nummer van de tweede dis tributiekaart. Voor deze uitreiking is het Distributie kantoor geopend van 8.3011.45 en van 1416 uur. sterer, die veel baanbrekend werk heeft verricht voor de historie-wetenschap in ons land. Uit de opvatting van de ge schiedenis, waarin Groen behalve de middellijke causaliteit tevens zag een vingerwijzing Gods en waarvan de heer Gosker verscheidene voorbeelden gaf, vloeit voort zijn conservatieve gedach ten gang, hetgeen steeds het geval is bij hen, die zich plaatsen op den bodem der werkelijkheid in de geschiedenis. Voorts zag Groen, zoo betoogde spr, de geschie denis ook als verwezenlijking van ideeën, die hun oorsprong vinden in het denken van den mensch, welke dan ook een voorname factor zijn bij het bezien der geschiedenis. In dit verband wees spr. op de beschouwing van Groen van Prinsterer over onze Vaderlandsche his torie, alsmede op Rusland en Duitsoh- land, waar kleine groepen, die consequent hun idee willen verwezenlijken, de over winning behalen (in Rusland de Bolsje- wiki, in Duitschland de S.S.). Uitvoerig stond spr. vervolgens stil bij de ontwikkeling van het Ned. gezag in Indië, welke geenszins te vergelijken is met de worsteling om de geestelijke vrij heid in de Nederlanden tijdens den 80- jarigen oorlog, zooals men in de kringen van de P.v.d-A. beweert. Ten slotte betoogde de heer Gosker, dat wij in den strijd om onze beginselen moeten uitgaan van het radicaal element der H. Schrift, nl. de bekeering van het menschelijk hart, zoodat de beginselen dienen te worden gedragen door het Reformatorisch beginsel, dat niet star vasthoudt aan het verleden, doch hierop progressief dient voort te bouwen. Hier door zullen wij, aldus besloot spr., ge sterkt en geschraagd worden in den po- litieken strijd. Op deze boeiende en leerrijke causerie volgde een goede gedachtenwisseling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4