Nieuwe Kerkorde der Ned.Herv.Kerk belicht „Koninginnedag" bereidt zich voor op 31 Aug. Hoofdstationschef J. Idsinga werd gehuldigd Valkenburg wil de Zondagsrust gehandhaafd NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG, 23 APRIL 1947 Stadsnieuws OP VERGADERING VAN DE CONFESSIONEELE VER. De afd. Leiden van de Confessioneele Vereeniging hield gisteravond in het wijkgebouw „Levendaal" een openbare vergadering, waarin ds H. G. Groene- woud, Ned. Herv. pred. te Wageningen, een en ander heeft medegedeeld omtrent de nieuwe Kerkorde bij de Ned. Herv. Kerk. Ds J. Swijnenburg, die de leiding van de samenkomst op zich had genomen, zeide in zijn openingswoord, dat de Con- fessioneele Vereeniging positief wenscht mede te werken aan de waarachtige vernieuwing van de Kerk, zonder de overtuiging prijs te geven. Het besef, dat er iets in de Kerk gebeuren moet, is ge lukkig tot ontwaking gekomen. De Kerk heeft te luisteren naar het Woord, dat God tot ons gesproken heeft in Christus. Ds Groenewoud begon met nadruk te zeggen, dat de nieuwe Kerkorde niet al leen een zaak is van de Synode, maar van de geheele Kerk. Wij mogen ons de weelde niet veroorloven door ons te laten leiden door een bepaald standpunt; wij dienen ons persoonlijk te verdiepen. De Kerk is in den oorlog gaan hande len en toen zij, gebonden aan haar taak, aan het werk ging, voelde zij zich niet meer thuis in de organisatie van 1816. Doordat de Kerk zich haar roeping her innerde, is de doorbraak gekomen naar een meer verantwoorde Kerkorde, geen bisschoppelijke, welke inbreuk maakt op vrijheden en bevoegdheden, doch een presbyteriale, welke breekt met macht van menschen in de Kerk. Dit stelsel gaat er van uit, dat Christus aan Zijn gemeente ambten heeft gegeven en dat Hij zelf door middel van die ambten Zijn gemeente regeert. Het gaat in het ambt om de levende tegenwoordigheid van den Heer in de gemeente. De plaatselijke gemeente krijgt vorm in den Kerkeraad, terwijl de classis het orgaan is, waar de Kerk in eerste instantie haar eenheid vertoont. Op de classis volgt de particu liere Synode, welke eigenlijk de schakel is tusschen de classis en de generale Synode. Zoo klopt het leven van de ge heele Kerk in de Synode. Hierin komt om. tot uitdrukking, dat men zich als Kerk gebonden weet aan de Kerkorde. Tenslotte wees spr. op de waarde van de nieuwe Kerkorde voor dezen tijd. Zij is buitengewoon geschikt om de eenheid van de Kerk te bevorderen. Naarmate de verschillende organen, Kerkeraad, classis, particuliere en generale Synode, meer functionneeren, zal de eenheid in de Kerk ook sterker worden. De Kerkorde is een middel bij uitstek om te komen tot een volledig Kerkelijk handelen van ambtsdragers. Ook dacht spr. aan het instituut van deputaten, mannen, die een bijzondere -taak ont vangen. De Kerkorde is zeer los en vrij, bepaalt ook weinig, maar geeft tegelijker tijd de groote mogelijkheid om naar de behoefte van het oogenblik bepaalde or ganen in het leven te roepen en bepaalde personen met speciale opdrachten te be lasten. De nieuwe Kerkorde biedt ook de mo gelijkheid voor dat wijde verband en heeft derhalve een oecumenische open heid. De presbyteriale Kerkorde past bij Ook het Regeeringsjubileum in 1948 ter sprake In „Liberty" is gisteravond de jaar vergadering gehouden van de Vereeni ging „Koninginnedag", in welke bijeen komst ook een bespreking is gevoerd over de a.s. 31 Augustus viering, welke dit jaar op Maandag 1 September, zal worden gevierd. De voorzitter, ir P. C. Lindenbergh, vroeg bijtijds aandacht voor de viering van het 50-jarig Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin in 1948. De ver eeniging zal dan met een waardige en ook grootsche herdenking moeten ko men, in verband waarmede spr. krach tig aanspoorde om de vereeniging mo reel en materieel te steunen. Volgens spr. kan dit op de meest juiste wijze geschieden door het ledental belangrijk te verhoogen. Het jaarversla», dat vervolgens door den secretaris den heer J. C. J. Lam- bermont, werd uitgebracht, vermeldde uitvoerig de werkzaamheden in het af- geloopen jaar en het feit, dat de burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot, het eere-voorzitterschap der vereeniging heeft aanvaard. Het financieel overzicht van den pen ningmeester, den heer F. J. de Jong, wees een exploitatie-overschot in 1946 van ƒ28.34 aan. Het batig saldo der ver eeniging is momenteel ruim 1700. Tot leden der kascommissie voor het jaar 1947 werden benoemd de heeren Eg- gink, Bremer en Breddels. Tot bestuurs leden werden in deze vergadering her kozen de heeren P. J. Jansen en F. J. de Jong; in de plaats van den heer H. A. Henzing werd de heer P. A. Herf- kens tot bestuurslid gekozen. Hoewel de feestplannen voor 31 Aug. nog niet definitief zijn vastgesteld deel de de voorzitter mede, dat men dien dag o.a. denkt aan een Oranje-wandeltocht, een aubade van schoolkinderen, kin derfeest Stadsgehoorzaal, militairen marsch door de stad, jeugdfeesten in de diverse wijken der stad, openluchtcon- het wezen der Reformatie. Het wezen der Kerk is, dat zij leeft onder het hoofd Jezus Christus en de Kerkorde moet zich daar heelemaal bij aansluiten. Wij mogen dankbaar zijn, dat wij in dezen tijd, nu wij staan voor den natio- nalen wederopbouw, het uitzicht hebben op een nieuwe Kerkorde, waardoor de Kerk haar taak kan vervullen, zoo be sloot ds Groenewoud zijn uiteenzetting, waarop een goede bespreking volgde. OMDAT HIJ 40 JAAR IN DIENST DER N.S. WAS Het was gisteren 40 jaar geleden, dat de heer J. Idsinga, hoofdstationschef der N.S. te Leiden, als leerling-klerk bij de S.S. te Zuidbroek in dienst was getreden Ter gelegenheid van dit jubileum vond 's middags in de 2e klasse-wachtkamer, welke hiervoor was gereserveerd en waarin verschillende bloemstukken prijk ten, een hartelijke huldiging plaats, waar bij o.m. aanwezig waren de heeren J. Blankert, chef van dienst der N.S. te Utrecht, de wnd hoofdinspecteur J. Kruit, de referendaris Lazonder, A. H. Vergoed, wnd directeur van A.T.O., v. Gend Loos; J. v. d. Vijver, chef van dienst der N.Z.H., verscheidene chefs de bureau en tal van personeelsleden, voor zoover de dienst dit toeliet. De chef van dienst, de heer Blankert, die als eerste spreker het woord voerde, gewaagde van zijn vreugde bij deze jubi leumviering aanwezig te kunnen zijn en memoreerde den eervollen loopbaan van den heer Idsinga, die het door inspanning van al zijn krachten en ijver tot de func- certen, sportfeesten en een feestavond in de Stadsgehoorzaal. Het is de bedoe ling, dat men ook dit jaar weer een be roep op de buurtvereenigingen zal doen. Uit de hierop volgende bespre king viel af te leiden, dat men het in groote lijnen met de ontworpen plan nen eens was, waarop werd besloten, dat het bestuur thans een en ander na der zal uitwerken. Na de pauze hield de heer A. F. Kriek een interessante causerie over een reis naar en door Luxemburg, welke met lichtbeelden werd toege juicht. Leidsche Speeltuinver. Ons Eiland" De zeer actieve Leidsche Speeltuinver. „Ons Eiland" heeft in de Stadsgehoor zaal een geslaagden feestavond gehouden. De heer L. Brouwer sprak als voor zitter een kernachtig openingswoord, waarin hij wees op de vele werkzaam heden, waarop de vereeniging in haar nauwelijks één-jarig bestaan reeds kan bogen. Op verzoek heeft de gemeente Leiden een terrein beschikbaar gesteld, terwijl ook de kosten voor een afraste ring door de ..groote Kas" zal worden gefinancierd. Het speelmateriaal heeft ,,Ons Eiland" ook bijeen gekregen, zoo dat de grootste moeilijkheden thans zijn overwonnen. Toch mag dit niet het einde zijn, want er bestaan nog plannen voor een glij baan, welke er natuurlijk eveneens ko men moet. De kosten hiervoor zijn zeer hoog, doch met aller steun is dit plan niet onuitvoerbaar. De heer Brouwer deed een beroep op de vele aanwezigen om zich als donateur van „Ons Eiland" op te geven. Het kindertooneel van de vereeniging gaf hierna o. 1. v. mevr. C. G. Kwaak- Hartendorp een opvoering van het zang spel ,,Op de boerderij", terwijl „De Sleutelspelers" met groot succes de klucht „Tante Jutta uit Calcutta" ten tooneele voerden. Openlucht Pinksterspel op Den Burcht Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zal de opvoering van het Pink sterspel vanwege den Ohr. Studenten raad, niet plaats hebben in de Zuider- kerk, aangezien de kenkeraad hiertegen bezwaren heeft geopperd. Thans zal het spel worden opgevoerd in de open lucht en wel op „Den Burcht" Er zullen in de week voor Pinksteren twee uitvoeringen worden gegeven, n.l. een voor de studenten en een voor de burgerij. tie van hoofdstationschef heeft weten te brengen. Het werk bij de N.S., aldus spr, was u geen last, doch een lust, zoodat u er bevrediging in vond. Uw arbeid is dan ook velen jongeren ten voorbeeld, er ging rust en vertrouwen van uit, waardoor het bij de directie en voorts in breeden kring wordt gewaardeerd. Spr zeide, dat de di rectie gaarne persoonlijk den jubilaris de oorkonde en het gebruikelijke geschenk onder couvert wenschte te overhandigen, zoodat hij thans met leege handen kwam, doch de heer Blankert besloot met woor den van hartelijke felicitatie en den wensch uit te spreken, dat de heer Id singa nog verscheidene jaren bij de N.S. werkzaam zou mogen zijn. Vervolgens sprak de heer Kruit, wnd hoofdinspecteur, die erop wees, hoe door de goede leiding van de hoofdstations chef de verhoudingen onder het perso neel te Leiden zoo uitnemend zijn, waar door nooit klachten worden gehoord en moeilijkheden voorkomen. De stationschef, de heer Kanngieter, bracht de gelukwenschen over namens het personeel en de ontspanningsvereeni- ging en prees de samenwerking met den chef. Namens allen bood spr een schil derij aan. De wnd directeur van AT.O, v. Gend Loos, bracht de prettige verstandhou ding tuschen den heer Idsinga en dit be drijf naar voren, waarna de heer Beemker de gevoelens van het personeel vertolkte, dat door de groote opkomst bij deze hul diging, aldus spr, wil bewijzen dat men den chef een warm hart toedraagt. Tenslotte heeft de heer Idsinga ontroerd dank gebracht voor de hulde, waarna men nog eenigen tijd in gezelligen kring bijeen bleef en allen den jubilaris per soonlijk gelukwenschen aanboden. Onze hartelijke gelukwenschen, jubila ris, en moge het u gegeven ziin nog tal van jaren den scepter over het Leidsche station te zwaaien- AUTOBUSSEN ALLEEN VOOR ZIEKENHUISBEZOEK De gemeenteraad van Valkenburg kwam o.l.v. burgemeester A. C. de Wilde bijeen. De heer S. M. Poot pleitte voor het aanbrengen van lichtanmen op som mige drukke kruispunten van het dorp, aangezien de geplaatste lichtpalen ni,et voldoen. Een onderzoek zal worden inge steld. De „Vebo" ontving subsidie voor de te houden tentoonstelling in Septem ber a.s. Zeven ingezetenen van den Achterweg hadden een verzoek gjericht om aange sloten te worden aan het kabelnet van de Stedelijke Lichtfabrieken. Hiervoor moest echter een bedrag van f 6498 ge stort worden. De raad is overtuigd van de wenschelijkheid van deze aansluiting, doch vindt het bedrag zeer hoog en zal aan de belanghebbenden verzoe ken, of zij 50 pet van deze kosten wallen dragen. De muziekver. „Valkenburgs Harmo nie" wilde het jaarlijksche subsidie ver hoogd zien van f 100 tot f 400. B. en W. stelden de raad voor een venhooging tot f 200 te wiUjen toekennen. De heeren Poot en Van Duyn kwamen sterk op voor de belangen van de vereeniging, Cursus voor diabetici geëindigd Mej. Wybenga werd dank gebracht In de toonkamer van de Sted. Licht- fabr. op de Hooigracht vond gistermid dag de sluiting plaats van den voedings cursus voor diabetici. Het doel van dezen cursus was, dezen menschen een inzicht te geven in de voedingsleer. Een soortgelijke cursus werd het eerst verwezenlijkt in Zaandam, waar dr Le vend de huidige directeur van het Acad. Ziekenhuis, de leiding had. De „ziel" van deze voorlichting is mej. S. Wybenga, die dan ook door dr C. R. Zijerveld, dir. van den G.G.D. Leiden, voor haar toegewijden arbeid dank werd gebracht. Dr Zijerveld gaf voorts een woord van bemoediging mede aan de cur sisten bij het gebruik van het geleerde. Mej. Wybenga sprak een slotwoord, waar in zij mededeelde, dat zij het contact met artsen en cursisten zal onderhouden. Ned. Chr. Bond van Overheids personeel De Ned. Chr. Bond van Overheids personeel afd. Leiden houdt morgen avond half acht in den foyer van de Stadsgehoorzaal een eerste jaarvergade ring. De Bondsvoorzitter, de heer P. Kapin- ga. zal hier aan 22 leden het gouden C. N.V.-insigne voor 25 jaar trouw lidmaat schap uitreiken, terwijl er voorts eenige films worden vertoond. JUBILEUM. Maandag 28 April a.s. hoopt de heer L. H. Kloos, Acaciastraat 12, den dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de N V. C. C. Bender's Piano- en Orgelhandel te Leiden. Thans is hij concertstemmer en er wordt dan ook geen pianoconcert gegeven of de concertvleugel is door den heer Kloos vooraf onderhanden genomen. Het zal den actieven jubilaris Maan dag zeker niet aan belangstelling ont breken. Ars et Labor Gisteravond heeft de Chr. Mandoline Vereeniging „Ars et Labor" in den foyer van de Stadsgehoorzaal voor een talrijk publiek een uitvoering gegeven. Natuurlijk konden de repetities van dit populaire gezelschap tijdens de winter maanden geen voortgang vinden, doch gisteravond was daar niets van te mer ken. De muzikanten hebben den aanwezi gen door zuivere klanken ten gehoore te brengen in alle opzichten waar voor hun geld gegeven. Vooral de nummers „Fan tasie de Concert" en „Les jeunes débu- tants" ontlokten een spontaan applaus. De dirigent, de heer W. van Iterson, kan tevreden zijn en in het openingswoord van den voorzitter, den heer K. v. d. Mark, werd hem dan ook hulde gebracht voor de wijze waarop hij de vereeniging tot bloei heeft gebracht. Een tooneelstuk in twee bedrijven maakte het samenzijn gezellig. „ORANJE HOTEL" Voor bijzonderheden omtrent de op voering van „Oranje Hotel", op 7 Mei a.s., verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Distributievaria Morgen zijn aan' de beurt voor het af halen van bonkaarten die gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnum mer heeft van 8100193500. De uitrei king vindt plaats in „De Burcht" van 9 11.45 en van 1416 uur. Tevens vindt ten Distributiekantore uitreiking van schoenenbonnen plaats aan personen, wier naam begint met de letters N, O, P, Q, R, en S t.m. Sn, en die in het bezit zijn van een inlegveld, waaraan zich de bon 614 bevindt, on geacht het nummer van de tweede dis tributiestamkaart. Voor deze uitreiking is het Distribu tiekantoor geopend van 8.3011.45 en van 1416 uur. terwijl de heer Schoneveld echter op de noodzakelijkheid van een zuinig beheer der gemeentefinancdën wees. Het voor stel om f 400 toe te kennen werd aange nomen met 4 tegen 3 stemmen. Vervolgens werden verschillende voor stellen tot onteigening van perceelen tuingrond aangenomen. Bij de rondvraag stelde de heer Scho neveld voor, een verzoek te richten tot de directie van d£ N.Z.H.M. om het rij den van den autobus naar Valkenburg op Zondag tot het uiterste te beperken. En kele diensten zouden, volgens spr. ge handhaafd kunnen blijven, in verband met het ziekenhuisbezoek. Dit voorstel werd met 5 tegen 2 stemmen aanvaard, (tegen djs heeren Poot en Van Dijk). Weth. v. d. Mey vroeg inlichtingen over de verwijdering van de graven van de Duitsche soldaten. Hij drong op spoed aan, mede ook in verband met den bouw van de Ned. Herv. Kerk. Tenslotte wees de voorzitter er op, dat er rondom den huizenbouw verschillende kwade geruchten dioor het dorp gaan, vooral met het oog op d,e prijzen van sommige materialen. Hij gaf in overwe ging met deze aangelegenheden voorzich tig te zijn en te bevoegder plaats eerst inlichtingen in te winnen. Bij de huldiging van den heer J. Idsinga bood de stationschef, de heer Kannegieter, namens het geheele personeel een prachtig schilderij aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4