De Economische rechtspraak wordt herzien ONGELUKKIG HUWELIJK Ook Amer. Senaat vóór steun aan den Balkan 't Verklaarde J uitzicht Laatste woord te Moskou nog niet gesproken NIEUWE LEID SC HE COURANT O WOENSDAG, 23 APRIL 1MV Mannelijke en vrouweL ambte naren in Zuid-Holand Zullen voortaan gelijke behandeling genieten De Prov. Staten van ZuidsHolland aan vaardden gisteren twee moties ni. van mej. tnr Zeelemberg (Arbeid) om aan de rechts ongelijkheid tusschen mannelijke en vrouwe lijke arbeidskrachten een einde te maken en van den heer Meertens (Arbeid) om de 5% aftrek van de salarissen van ongehuwden (niet kostwinners) onder het provincieperso- neel op te heffen. De eerste motde had 30 vóór (Arbeid. Vrijheid, Communisten) en 36 tegen stemmers. De motie Meertens passeerde zh.st. Het gewijzigde ambtenarenreglement is ook zh-st. aangenomen. De salarissen worden ge normaliseerd en de toelagen in den pensioens grondslag begrepen. De Staten verleenden subsidie aan de Kinderuitzending tot een maximum van 35 ct per verpLeegdag, (gezins verpleging ten plattenlande 271/2 ct). De Stichting Kleuterdagverblijf „Margriet" in Leiden en ,,Naar het Strand" te Den Haag zullen hiervan profiteeren. Op 3 Juni a.s. komen de Staten weer bijeen. INTERPELLATIE-JOEKES IN DE TWEEDE KAMER (Van onzen Parlementsredacteur.) Wie verwacht zou hebben, dat de inter pellatie van den heer Joekes (arb), die hij gisteren in de Tweede Kamer gehouden heeft, veel nieuws zou brengen, is wel be drogen uitgekomen. Zoowel uit de vraagstel ling als uit de beantwoording door de vier geïnterpelleerde ministers, nl. de excellen ties Huysmans, Mansholt, Lieftinck en Van Maarseveen bleek, dat de kwestie van de fraudes en knoeierijen op het gebied van de voortbrenging, de verdeeling, den in- en uit voer van voor het Nederlandsche volk be langrijke zaken uitermate moeilijk is. In de huidige periode van schaarschte op velerlei terrein, gepaard met noodzakelijke voor schriften en regelingen om een zoo goed en billijk mogelijke verdeeling van het beschik bare te krijgen en vooral ook gericht op den eisch, Nederland er zoo gauw mogelijk weer bovenop te helpen, is het onmogelijk de onmacht bleek heel duidelijk uit de beantwoording der ministers een systeem te ontwerpen en vooral uit te voeren, waar niet onder uit te komen is. Alles, wat hier over wordt beredeneerd ademt een theore tisch en geest: de practijk spot met deze theorieën. Zoolang er menschen zijn, die ten koste van anderen zichzelf willen verrijken, zullen zij grootere of kleinére mazen vinden I waar zij door kunnen kruipen. Een ding is ons bij de behandeling van deze kwestie opgevallen: zoowel de vragen steller als de ministers hebben heel weinig de aandacht gevestigd op de plaats, waar de wortel van alle knoeierijen en zwarten han del moet worden gezocht: het terrein van den consument. De consument vormt de uit eindelijke schakel in den keten der knoeie rijen. Wanneer het door hem gevormde afzet gebied er niet zou zijn, zou heel wat, zoo niet alle zwarte handel doodloopen. Merk waardig is het verschijnsel, dat slechts en kelingen onder de consumenten van de waar heid van deze stelling doordrongen zijn. En die enkelingen voelen raak, dat hun strijd een vechten tegen de bierkaai is. Het slot is, dat ook zij worden meegezogen in den maalstroom en het kwade verschijnsel ten slotte helpen bevorderen. Uit dit oogpunt bezien is er veel waars in de opmerking van Prof. Lieftinck, dat het kwaad van smokke larij, knoeierij, corruptie en zwarten handel een moreele zaak is, die het ganschen Ne- aeriandsche volk raaxt. T.en vragen stelde mr Joekes den bewinds lieden. Deze vragen kwamen neer op inlich tingen over hetgeen aan knoeierijen, frau des, corrupties enz. is geschied en wat hier tegen is óf wordt gedaan en op welke wijz.e de bestrijding kan worden vervolmaakt. Uit de antwoorden der Ministers bleek, dat het heel moeilijk is, bij benadering te schatten,, welke gevolgen de knoeierijen hebben. Het staat immers wel vast, dat er veel meer ge beurt dan er ooit aan het licht komt. Het staat evenzeer vast, dat de berichten enorm overdreven worden. Als voorbeeld hiervan willen wij aanhalen wat Minister Mansholt vertelde over de bloembollensmokkelarij naar Engeland. Het zou hier gaan om mil- lioenen bollen. Inderdaad, zei de bewinds man, maar het ging om anemoon-bollen, en als men weet, dat in een schoenendoos 40.000 bolletjes kunnen worden verpakt, spreekt het vanzelf, dat het ook bij millioenen „bollen" nu niet om zoo erg groote hoeveelheden gaat. Minister Huysmans gaf inlichtingen over de knoeierijen met hout, turf, steenkolen, textiel-grondstoffen en textielproducten. Het was allemaal vrij vaag, omdat het onmoge lijk is, juiste cijfers te geven. Daarvoor is de differentiatie te groot. Bovendien, en hierin had de bewindsman ongetwijfeld gelijk, gaat het eigenlijk niet om de procenten: het feit, dat op bepaalde wijze de gemeenschap wordt benodeeld, veelal om eigen zak te spekken, is op zichzelf al erg genoeg. Minister Mansholt heeft het op zijn terrein met 200.000 boeren en 30.000 tuinders, ver spreid tusschen de overige bevolking bijna nog moeilijker. De gelegenheden tot ontdui king zijn hier vele en ze zijn bovendien vaak nagenoeg oncontroleerbaar. Hij vertelde, dat ongeveer 12 pet der melk niet voor men- schelijke consumptie (wettig) wordt gele verd; dat straffere maatregelen zullen komen inzake de levering van eieren; dat er 11.000 tor. vleesch is verdwenen, waarvan de helft over de Belgische grens is gesmokkeld; dat 10 pet van de granen op illegale wijze aan den man wordt gebracht en dat voor '47 zeker geen soepeler regeling kan gelden dan voor 1946. Minister Lieftinck werkt graag met groote getallen. Gisteren zal het hem zeker aan het hart gegaan zijn, toen hij moest meedeelen, dat met de deviezensmokkelarij honderden millioenen guldens gemoeid zijn. Deze smok kelarij komst in allerlei vormen voor: van zgn geschenkzendingen af, tot over- en on- derfactureering toe. Hier paal en perk aan te stellen is uitermate moeilijk. Scherpere controle en strenge straffen is het parool. Minister Van Maarseveen had op zijn ter rein niets te smokkelen. Men pleegt nu een- mal geen zwarten handel te voeren in poli tieke delinquenten! Wel heeft hij echter te maken met de opsporing van de daders. Hij bevestigde hetgeen zijn collega Huysmans had gezegd over de tot stand koming van eer: zgn. Coördinatie-commissie, waarin de C.C.D., de Financieele Inlichtingen en Opspo ringsdienst, de Opsporingsdienst van de Prijsbeheersching, de Rijkspolitie, de Ge meentepolitie en de Economische parketten zijn vertegenwoordigd, onder voorzitterschap van den Haagschen Procureur-Generaal, waardoor meer eenheid in optreden en sa menwerking bij de opsporing zal moeten worden verkregen. En tot slot de meest concrete mededee- ling van den geheelen middag: Minister Van Maarseveen vond de organisatie van de eco- mische en de tuchtrechtspraak getuigen van eenige stelselloosheid. Een wetsontwerp tot het invoeren van een uniforme regeling van de berechting van economische delicten is in voorbereiding. Tijdens de interpellatie heb ben alle vier aanwezige ministers hun hand- teekening gezet onder de Memorie van Toe lichting. Het wetsontwerp gaat nu naar den Raad van State. Vandaag zal de bespreking worden voort gezet. De beurt is nu weer aan den heer Joekes en andere Kamerleden. Tot plaatsvervangend griffier bij den Raad van Beroep te Rotterdam is benoemd mr L. A. E. Briët, aldaar. Weiter: „Geloof me, hij heeft je om je kiezers genomen. „WALLACE GEWAPEND ALS KONIJN TEGEN SLANG" Met 67 tegen 23 stemmen keurde de Ame- rika anscihe Senaat gisteren het plan van pre sident Truman goed, om Griekenland en Turkije militair en economisch te steunen. Het was een gewichtig debat, dat aan de be slissing voorafging. De tribunes zaten stamp vol en de toehoorders vernamen den wil van de Senaatsleden het isolationisme voorgoed te laten varen en Amerika de rol van lei dende mogendheid te doen spelen. Senator Edwin Johnson diende namens de oppositie een amendement in. om in het be treffende wetsontwerp <Je militaire hulp niet op te nemen. Het werd verworpen met 68 teigen 22 stemmen. De Senaat aanvaardde Truman's voorstel één dag, nadat Marshall uit Moskou aange drongen had op een snelle beslissing. Mar shall noemde de hulpverleening onvermijde lijk en verklaarde dat hij volkomen met Tru man's plannen instemde. Bovendien hebben Wallace's redevoeringen in Europa een scherpe reactie teweegge bracht. De Amerikanen zien het gevaar, dat hen van die zijde bedreigt. Diegenen onder hen, die nog stekeblind mochten zijn, wer den gisteren zeker ziende, toen uit Parijs het bericht van Wallace's ontvangst daar kwam. Er waren uitsluitend communisten op het vliegveld, die hem uitbundig bejubelden. Wallace pleitte voor de Fransche radio voor een „niet politieke leening" aan de Sowjet- Unie, door middel der V.N. Waarschijnlijk zullen de communisten uit de reis van Wallace stof putten voor een actie tegen de Amerikaansdhe buitenland- sche politiek. In het Engelsche Hoogeihuis kwam even eens verzet tegen de reis van Wallace. Lord Vijftig ha bosch en heide bij Ommen verbrand Gisteren werd door den uitkijkpost op den brandtoren te Lemelerveld groot alarm ge maakt voor een brand in de bosschen aan den voet van den z.g. Looboschberg bij Ommen. Hoewel verschillende boschbrand- weergroepen, de brandweer te Ommen, als mede de jongens van het Rijkswerkkamp Eerde en de militairen van het sportoplei- dingskamp Laarbrug kwamen toegesneld, kon ondanks het harde werken niet worden ver hinderd, dat 50 ha bosch en heide, toebe- hoorend aan verschillende eigenaren, verlo ren gingen. Swinton zei ..Wallace is even slecht gewa pend tegen het communisme, als een konijn voor een gevecht met een boa constrictor". Balkan-commissie niet eenstemmig. De Balkancommissie der V.N. inzake den steun van buiten af aan de Grieksche guer rillastrijders te Genève kon niet tot een stemmigheid komen. De veiligheidsraad te New York zal daarom twee rapporten, een meerderheids- en een minderheidsrapport, te behandelen krijgen. OPNIEUW EEN BRAND IN TEXAS CITY Een week na de ramp in Texas City brak een brand uit in een opslagplaats van ammo nium nitraat. Nieuwe ontploffingen werden vreesd, doch ten slotte werd het vuur be dwongen, zonder dat zich nieuwe rampen voordeden De Britsche zone bleef „ruhig". De aarzeling der groote mogendheden, om inzake de meest essentieele problemen een beslissing te nemen, spiegelt zich af in de voortdurende ongerustheid en onzekerheid in Duitschland zelf. Een verziekte staat met een bevolking van 66 millioen menschen in het hart van Europa, heeft ongetwijfeld een noodlottigen invloed op het. totale com plex der landen, die zelf zóó dringend her stel behoeven, dus herleving van industrie en handelsverkeer, waarvan niets terecht komt, als de groote mogendheden dralen met krachtig in te grijpen. Waarom heeft men te Moskou, na de conferentie te Londen, zóó weinig acht geslagen op de memoranda der 18 kleine landen, of worden die, aangezien immers de strijd om de macht tusschen Amerika en Rusland veel belangrijker is, als een quantité négligable beschouwd? Wat zal van dit alles de psychologische uit werking zijn op het Duitsche volk, waarvan één deel heil en herstel van het Amerikaan- sche en een ander deel nieuwe mogelijkheden van het Russische levenselixer verwacht? Na de inenting met het serum der democratie tegen rechtsch en linksch extremisme, kan, juist door de aarzeling en oneensgezindheid der groote mogendheden, de vatbaarheid voor extremistische politiek straks weer op treden. Het heeft er dan ook inderdaad veel van, zooals „L e Mond e" opmerkt, dat,, nu door de Westelijke geallieerden een accoord getroffen is inzake den export van Duitsche steenkool, waar Rusland zich- tegen verzet, Duitschland in een Oostelijk en Westelijk blok wordt verdeeld en de Westersche mo gendheden zich dichter aaneen sluiten. Dit zou dus beteekenen, dat er van een Duitsch land als politieke en economische eenheid niets komt en de Duitscher zal dan vanzelf genoodzaakt worden in politiek opzicht, dui delijker kleur te bekennen. Behalve de vroeger reeds gesignaleerde erupties als nawerking van het pazi-regiem, heeft de Duitscher tij dens de bezetting weinig animo meer getoond voor politiek en verkiezingen. Van de 15 mil lioen Duitschers in de Britsche zone, die voor de verkiezingen van de landdagen hun stem konden uitbrengen hebben er slechts 70 pro cent gevolg aan gegeven. Men had in de drie staten. Sleeswijk-Holstein. Hannover en Noord-Rijnland-Westfalen. de Lauder, die door de Engelsche bezetters van een regee ring en een parlement waren voorzien, de keuze tusschen: Christelijk democratische Unie, Sociaal-Democraten en de Communisti sche» partij, en in Hannover bovendien nog de Neder-Saksische landspartij. De landdagen werden tot nu toe door de bezettingsautori teiten samengesteld, waarbij men als maat staf de gemeenteraadsverkiezingen van ver leden jaar nam. Met het oog daarop, dat aan de Duitschers een deel der bestuursverant- woordelijkheid wordt overgedragen, vinden nu de verkiezingen voor de landdagen plaats volgens het stelsel, waarbij 60 procent van de zetels wordt bezet door directe verkiezing er» 40 procent volgens een stelsel van even redigheid. De verwachting, dat na de „nazi complotten" en de onrust in Keulen, Aken. Hagen en andere plaatsen in verband met den voedselnood, heel de misère van den winter, de communisten éclatante successen zouden behalen, is niet geheel bewaarheid, want men moet er de winst van de sociaal democraten tegenover stellen, die zich niet slechts handhaafden, maar zelfs hun politieke stellingen wisten te versterken; vrijwel de krachtigste partij thans vormend in de Brit sche zone. De psychologisch verklaarbare on gerustheid en onzekerheid door tal van fac toren, waarop wij doelden, heeft zich dus niet gedemonstreerd in een enorme winst voor - de communisten, behalve dan hier en daar in het Roerbekken, waar de woelingen het heftigst waren. De Christelijk Democra tische Unie, waarvan Jakob Kaiser voorzit ter is, zag haar stemmencijfer dalen van 47 tot 34 procent: vermoedelijk werd zij gehan dicapt door de weer herleefde Centrum partij, aan wie zij een deel der stemmen moest afstaan. Vooral in Neder-Saksen en Sleeswijk-Holstein kwamen de sociaal-demo craten zeer versterkt uit den verkiezings strijd te voorschijn: de communisten behaal den in Neder-Saksen 8 zetels, tegen 66 van de sociaal-democraten. Resumeerende, zou men, voorzichtig kunnen oordeelen, dat on danks de negatieve gedeprimeerde stem ming. de Duitscher toch niet met de com munisten in zee gegaan is en het er voor- loopig naar uitziet, dat men liever het Ame- rikaansche, democratische levenselixer pre fereert, óok al is men het met het bezettings bestuur niet eens. De sympathieën ontwikke len zich voordeeliger in de richting van het Westen! De Britsche zone kan „ruhig" zijn.. MOLOTOW WIL PLOTSELING OVER KOREA SPREKEN Gisteren zijn de ministers van Buitenland- sohe Zaken te Moskou drie keer bijeen ge weest: 's morgens en 's avonds in geheime zitting over het Oostenrijksohe verdrag en 's middags in gewone zitting over het fi nancieele rapport inzake Triëst. In laatstge noemde kwestie werd een tweeledige over eenkomst bereikt: 1. De gouverneur van Triëst moet gemachtigd worden, van Juli tot September aan den Veiligheidsraad om financieelen steun tot een maximum van 5 millioen dollar te verzoeken en 2. het rap port van de speciale financieele commissie voor Triëst moet naar den Veiligheidsraad worden verwezen. Het resultaat van de twee geheime zittingen over Oostenrijk is nog niett bekend geworden, doch men houdt te Moskou rekening met de mogelijkheid, dat als gevolg van eventueele instructies der Russische regeering toch een overeen komst tot stand kan worden gebracht. Van daag zouden de ministers weer in gewone zitting bijeenkomen, nadat de plaatsvervan gers voor Duitschland een lijst hadden opge steld van de nog niet opgeloste kwesties. Van het Russische standpunt zal afhangen of de conferentie morgen zal eindigen. Molotov heeft de schrifteLijke behande ling van de kwestie-Korea. die al sinds eenigen tijd was afgebroken, plotseling her vat. In een schrijven aan Marshall stelde hij voor, dat een Russisch-Amerikaansche com missie op 20 Mei a.s. zal beginnen bespre kingen voor te bereiden over de vorming van een voorloopige regeering in Korea, dat thans gedeeltelijk door Rusland en gedeel telijk door Amerika is bezet. „Korea moet onafhankelijk worden van vreemde inmen ging", aldus Molotov. Vice-admiraal Pinke in onze twaalfde provincie Nieuwe betuiging van trouw aan de Koningin Naar Aneta uit Batavia seint, is vice- admiraal Pinke op zijn inspectiereis op Am- bon aangekomen, waar hij werd toegesproken door den woordvoerder van het politieke comité uit de Gaboengan Sembilan Serakat (9 partijen), den heer K. Li taai, die wees op de trouw aan het Oranjehuis en in het bijzonder op de doelstelling van bet comité: Het uittreden van de Zuid-Molukken uit den Staat Oost-Indonesië. MAC-ARTHUR VEREERING IN JAPAN Te Osaka (Japan) wordt binnenkort een termistournooi gehouden, waarbij een „Mac- Arthur-oup" is uitgeloofd, voorzien van de handteekening van den Amerikaanschen op perbevelhebber.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3