„U krijgt geen nieuwe ing", zei de visscher Onder den rook an de Sleutelstad nieuwe leidsche courant 4 DINSDAG, t» APRIL 194» Stadsnieuws ZIJN ZOON GING NAAR ZEE EN NIET NAAR SCHOOL Voor den kantonrechter moesten 78 per sonen voor ernstige verkeersovertredingen terecht staan. A. E. chauffeur, had op 24 Febr. j.l. met zijn vrachtauto op d? Haarlemlemmexstraat, hoek Turfmarkt, geen voorrang aan het verkeer van rechts verleend, met gevolg een ernstige botsing met een auto, die uit de richting Turfmarkt naderde. Volgens getuige G. H. P. v. Kints had verd. met een „razende" snelheid gereden, zoodat pas voor de Blauwpoortsbrug de vrachtauto tot stilstand was gekomen. De bestuurder de heer H. S. vond ook, dat verd. met een te groote snelheid had gereden. Het O.M. vond dit een zeer ernstige verkeersovertreding. Eisch f 50 boete of 25 d. h. Uitspraak f 35 of 10 d. h. H. O. had op 9 Jan. met zijn auto op de Hoogewoerd, hoek Kraaierstraat den door gang niet vrijgelaten, zoodat een botsing onvermijdelijk was. Het O.M. wees er op, dat verd. had moeten stoppen. Eisch f 35 boete of 15 d. h. Uitspraak f 25 boete of 10 d. h. A. J. C. was op 20 Jan. met zijn vracht auto in de Janvossensteeg, hoewel er geen voldoende ruimte Was tusschen een hand wagen en het trottoir doorgereden. Eisch f 30 boete of 15 d. h. Uitspr. f 20 boete of 8 d. h. P. N. J. uit de Haarlemmermeer moest terecht staan omdat hij op 15 Februari met zijn auto had gereden, zonder goed wer kend stoplicht en A. M. B., trambestuur der bij de N.Z.H., moest voorkomen, om dat hij de tram, richting Leiden, niet tijdig tot stilstand had gebracht, waardoor hij met een auto in botsing was gekomen. B. Stoop, opperwachtmeester bij de Verkeers politie, die als deskundige door den kan tonrechter werd gehoord en een onderzoek had ingesteld, verklaarde, dat het stoplicht niet door de botsing defect was geworden, maar vóór dien tijd reeds niet had ge brand. Twee getuigen a décharge, die op verzoek van den raadsman mr Koeleman gehoord werden, verklaarden, dat het stop licht wel gebrand had en ter plaatse door Neonlicht de trambestuurder tijdig den auto had kunnen zien. A. M. B., de tram bestuurder verklaarde de auto niet gezien te hebben en dat P. N. J. plotseling met zijn auto naar links was uitgeweken en op de trambaan was terechtgekomen, waar door hij niet meer tijdig kon stoppen. Het O. M. achtte de trambestuurder schuldig, omdat hij aan den auto, niet voldoende aan dacht besteed had en in het neonlicht dezen tijdig had kunnen zien. Het O.M. eischte f 35 of 15 d. h. Het OM. achtte de kwestie achterlicht niet zoo belangrijk en eischte tegen P. N. J. f 2 boete of 1 d. h. Mr Koeleman achtte de schuld van P. N. J. niet bewezen en vroeg daarom vrijspraak. Mr v. d. Burgh raadsman van den tram bestuurder, wees er op, dat de tram volgens art. elf van het tramwegreglement voor rang heeft, ook had zijn cliënt signalen gegeven en was J. plotseling met zijn auto naar links uitgeweken, waardoor hij niet meer tijdig kon stoppen. De kantonrechter wees direct vonnis en sprak P. N. J. vrij en veroordeelde de trambestuurder B. tot f 20 boete of 8 d. h. M. J. den H. had op 17 Febr. 47 komen de met zijn auto uit de Kraaierstraat, geen voorrang verleend aan een militairen auto, die op het Levendaal passeerde. Eisch O.M. f 35 boete of 15 d. h. Uitspraak f 25 boete of 10 d. h. G. J. de J. had zonder vergunning van de K. v. K., van 25 Juni. '46 af, in dameshoe den gehandeld Mr Geelkerken achtte zijn cliënt niet schuldig. Hij had een alg. ver gunning. Hij had de zaak van de joodsche firma van A. overgenomen, die naar Duitschland was overgebracht en nooit teruggekeerd Het OM. wees erop, dat verd. geen vergunning van de K. v. K. voor ver koop dameshoeden had en eischte f 30 boete of 15 d. h. met de waarschuwing dat hij den verkoop moest staken, zoolang hij geen vergunning heeft. De raadsman achtte zijn cliënt niet schuldig, daar hij te goeder trouw was; ook had hij van de distex ver gunning. De kantonrechter wees er op, dat de distex geen vergunning kan verleenen, dit mogen alleen de bevoegde instanties doen en veroordeelde verdachte tot f 15 boete of 5 d. h. W. v. R., chauffeur, had op 29 Januari 1947, rijdende met een auto in de Hoofd straat te Hillegom, een tram in de richting Leiden in zijn loop ernstig belemmerd, door „CHRISTELIJKE VRIJHEID." Over dit onderwerp hoopt Donderdag a.s. om 7.30 u. cand. J. v. Gecideren, te spreken in de Chr. Geref. Kerk te Leiden, op uitnoodiging v-an de contactcommissie der vier Chr. Geref. jeugdvereenigingen. „STICHTING 194045". In de week van 28 April t/m 5 Mei houdt de „Stichting 194045" in het district Zuid-Holland (N) een inzame lingsactie. Op deze actie hopen wij een dezer dagen nog nader terug te komen. JUBILEUM BIJ FA BRILL Gisteren herdacht de heer J. van Oosten den dag dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de fa Brill. Des morgens werd de jubilaris door het voltallig per soneel in het pas geopende schaftlokaal ontvangen. Bij monde van den waarn. directeur, prof. Posthumus, werd hem dank gebracht voor de wijze, waarop hij werkzaam is geweest voor de firma. Namens de dor. overhandigd^ hij hem een enveloppe met inhoud. De heer Wil der bood hem namens het kantoorperso neel een kistje sigaren aan en de heer de Koning namens het Technisch perso neel een enveloppe met inhoud. Hierna bleef men nog gezellig bijeen. op de trambaan niettegenstaande her haalde signalen te blijven rijden, waar door de tram vertraging gekregen had. Het O.M. eischte f 35 boete of 25 d. h. Uitspraak f25 boete of 10 d. h. F. J. A. v. R., te Hillegom, had van 5 Juni '45 tot Juni 1946, zonder dat hij was ingeschreven bij de K.v.K., in zijn car rosserie het smidsbedrijf uitgeoefend. Zoowel verd. als zijn raadsman, mr Woudstra, erkende de overtreding. Het O.M. eischte f 30 boete of f 15 dagen. De raadsman achtte een vergunning niet noodig, daar in elk carrosseriebedrijf smidswerkzaamheden worden verricht. Bij een veroordeeling zouden alle car- rosseriebedrijven in gedrang komen. In repliek wees het O M. er op, dat vast stond, dat verdachte buiten het carros seriebedrijf smidswerkzaamheden zonder vergunning had verricht, waarom het bij zijn eisch persisteerde. Over 8 dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. L. S., uit Katwijk aan Zee, was op 6 Dec. '46 rijdende met zijn auto te Kat wijk a. d. Rijn zonder richting aan te geven, plotseling naar links uitgeweken, waardoor een auto, die achter hem reed, en hier niet op bedacht was, in botsing met den auto van verdachte was ge komen. Het O M. eischte voor het 1ste feit, geen richting aangeven, f 5.boete of 2 d. h. en voor het 2e feit f 15 boete of 5 d. h. Uitspraak f 5 boete of 2 d. h. en f 10 boete of 4 dJi. J. M. J. Z., uit Warmond, moest te recht staan, omdat hij in Jan. '47 zonder vergunning van B. en W. zich in War mond had gevestigd. Verd. erkende, dat een vergunning om zich in Warmond te vestigen, door den burgemeester was ge weigerd. Het O.M. wees erop, dat door de groote schaarschte aan woningen, geen nieuwe vestigingen kunnen plaats hebben en eischte f 50 boete of 25 d. h. Uitspraak f 15 boete of 5 d. h. met de bepaling, dat hij spoedig Warmond moet verlaten. U krijgt geen nieuwe haring, aldus de viSscher H. M. uit Katwijk aan Zee tegen den kantonrechter. M. stond te recht omdat hij in plaats van zijn zoon naar school te sturen, hem mee op de vischvangst had genomen. Het O. M. vond dit argument niet steekhoudend, .en eischte f 15 boete of 5 d. h. Uitspr. f 15 boete of 5 d. h. met de bepaling, dat de jongen naar school moet. G. H., visscher uit Katwijk aan Zee, moest ook terechtstaan voor overtreding der leerplichtwet. Dit kwam, aldus ver dachte, omdat hij geen kleeren had, en hij zoo groot is, dat hij niet meer in de schoolbank kon zitten. Het O. M. vond het wel vreemd, dat hij wel kleeren heeft om te werken, en eischte f25 boete of 14 d. h. Uitspr. f 10 boete of 4 d- h. G. O. uit Zoeterwoude, wiens doch tertje Sept.-Oct.-Nov. '46 en Jan. '47 niet op school was geweest, kreeg f6 boete of 2 d- h. Eisch O. M. f 10 boete of 4 d. h. J. K. uit Leiden moest ook voor de overtreding der leerplichtwet terecht staan. Hij gaf voor dat zijn dochter geen kleeren had, waarop het O.M. erop wees dat zij wel kleeren had om in de fabriek te werken. Eisch O.M. f 15 boete of 5 d.h. Uitspraak f6 boete of 2 d. h. A. J. Sch. uit Rijpwetering, wiens zoon in geen 5 maanden op school was geweest maar had gewerkt, kreeg f 6 boete of 5 d. h. in verband groot gezin. Eisch O.M. f 10 boete of 4 d. h. F. S. uit Rijpwetering, wiens doch tertje heelemaal niet meer op school gaat, kreeg f 10 boete of 5 d. h. overeen komstig den eisch OM. J. H. Visscher uit Katwijk aan Zee, wiens dochtertje in geen maanden naar school was geweest omdat zij nief bij kleine kinderen wilde zitten, kreeg f6 boete of 3 d. h. omdat hij werkeloos is. Eisch O.M. f 15 boete of 5 d. h. OEGSTGEEST. Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van schoenbonnen de letters A t/m K. Onder leiding van den voorzitter van den Raad van Toezicht, den heer B. J. v. d. Meene, hield de Boerenleenbank haar ledenvergadering. Na de opening hield de voorzitter een korte inleiding over het door den Minister aangekondigde spaarsysteem. Voorts deed hij mededeeling van de ontslagneming als be stuurslid van den heer Joh. Uittenboogaard. Nadat de heer C. Bakker jr de notulen had gelezen, gaf de kassier, de heer Rooden- burg, een uitvoerig verslag over het jaar 1946, waarbij bleek, dat de omzet ruim twee millioen had bedragen. De rekening en ba lans over dat jaar werden aangeboden en goed gekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature Uittenboogaard de heer C. Bakker jr gekozen, die tot dusver lid van den Raad van Toezicht was en in zijn plaats de heer M. Verhaar tot lid van dezen Raad. De heeren A. E. v. d. Voet en B. J. v. d. Meene werden met algemeene stemmen herkozen. De voorzitter sprak hierna enkele waar- deerende woorden ten afscheid aan het adres van den heer Uittenboogaard en heette de nieuw gekozen leden welkom. Tenslotte werd medegedeeld, dat de bank, met uitzondering van Maandag, iederen werkdag geopend zal zijn van 912.30 uur en dat de Vrijdagavondzitting is komen te vervallen. Chauffeur uit Alphen en Oegst- geester staan terecht Voor het Btfz. Gerechtshof in Den Haag Hendrik Otto, chauffeur-monteur uit Alphen aan den Rijn stond gisteren voor het Haagsch Bijz. Gerechtshof terecht, om dat hij tot de NSKK was toegetreden. Hij kwam uit een NSB-gezin en zijn vader was een fel NSB-er, tevens groepsleider. Onder den invloed hiervan werd hij lid der NSB en WA-man en ging later, op 18-j. leeftijd tot de NSKK over. Hij legde den eed van trouw aan Hitier af en bracht het tot Rot- tenführer. De proc.-fiscaal mr Braun wees er op, dat verd. in Polen en Rusland had geholpen, maar wilde het NSB milieu waar uit hij kwam in aanmerking nemen. Hij eischte 4 jaar gev.-straf met aftrek. Ook al onder den invloed van zijn vader, werd J. L. Graven uit Oegstgeest in 1938 lid van den Jeugdstorm en trad later in den oorlog tot den Landstorm Nederland toe. Hij was toen 18 jaar. Later is hij als ordon nans ingezet bij Hasselt tegen de geallieer den. Van de compagnie van 180 man ble ven er 32 over die naar Duitschland vluch ten, de rest werd gedood of gevangengeno men. Later werd hij in de Peel ingezet en in 1946 in de Betuwe. De proc.-fiscaal, mr Braun, zeide dat het ordonnans zijn even ernstig is als 'het schie ten. Hij eischte 6 j. gevangenisstraf met af trek. Deze jeugdige verdachten worden in jeugdkampen heropgevoed. De Chr. Gymn. Ver. „John" heeft gister avond haar onderlinge kampioenschaps wedstrijden gehouden en het was Wim v. Polanen, die voor 1947 in het bezit kwam van den „NX.C.-Trouw" wisselbeker. Men ziet hier Wim v. Polanen aan de hoogbrug. Leidsch T ribunaal Het Leidsche Tribunaal deed heden morgen uitspraak in de volgende zaken: D. Hoogendoorn te Zwammerdam, die 14 dagen geleden in vrijheid was gesteld: ontzetting uit de beide kiesrechten en verbeurdverklaring van f 2000. C. Kroon te Ter Aar, interneering voor den tijd van 3 jaar tot 8 Mei 1948, ontzet ting kiesrechten en het dienen bij de ge wapende macht. In de zaak tegen C. Bekker te Bode graven, die tegen de uitspraak in verzet was gekomen, heeft het tribunaal de be schuldiging vervallen verklaard. SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester van Leiden is ver hinderd morgen spreekuur te houden. RIJNSBURG De Coöp. Boerenleenbank te Rijns- burg houdt om 8 uur, in een der zalen achter „Avondrust" een alg. jaarvergade ring. De agenda vermeldt o.a. balans 1946 en bestuursverkiezing. De Ver. tot Stichting enInstandhou ding van scholen met den Bijbel houdt hedenavond 8 uur in „Concordia" haar jaarvergadering. Cornelis, z van C Kromhout en C. Knoop; Johanna W, d van C Vianen en J. Zandbergen, Gijsbertus N, z van W van Egmond en G van Egmond. ONDERTROUWD: J Buitelaar, 34 j en M van Egmond, 21 j. GETROUWD: A van der Meij en M Minnee; C G Burggraaf en P Nagtegaal. VOORSCHOTEN. Tot en met 30 April a.s. is er weer gelegenheid voor het aanvragen van werkschoenen, mits de aanvrager na 30 April 1946 geen bon voor werkschoenen heeft ontvangen. De T.D.-en dienen zoowel bij collectieve als individueele aanvragen te worden overlegd. ZOETERWOUDE. GEBOREN: Geertruide M J van Es; Hendricus U M Kleijweg; C M Veenswijk; Cornelis J J v d Krogt; Adrianus J v Leeu wen; Petrus H H Starrenburg; Antonius G Koek; Geertruida W van der Stoel; Gijsbertus W van Veen; Hendricus T Bousie; Maria C J Zwetsloot; Cornelis W M van Santen. Kunst en Letteren „KUNSTKRING BERLICUM" TE OEGSTGEEST. Het moet wel een teleurstellende aan blik geweest zijn voor den „Kunstkring Berlicum," toen zij de zaal van het Pa tronaatsgebouw slechts matig gevuld zag bij de opvoering van het boeiende karak terstuk „Dokter Bavino." De wijze waarop deze kunstkring onder regie van Tonny Schmeink karakterspel naar voren weet te brengen is ons reeds bekend door de opvoeringen van „Kin deren van ons Volk" en „de Nar", waar van het eerste stuk destijds werd ge bracht als dank voor de adoptie van het Brabantsche plaatsje Berlicum kort na de bevrijding. „Dokter Bavino", een ontroerend suc cesstuk van de hand van Henk Bakker, waarvan een inhoudsbeschrijving te veel plaatsruimte zou vragen., werd ten too- neele gebracht op een zeer kundige wijze. Hier was het geen vlot opzeggen van uit het hoofd geleerde rollen, doch een zich inleven in het gebeuren. Zonder een der spelers te kort te wil len doen, verdient wel bijzondere waar deering het spel van den heer T. Schmeink. Na de pauze werd door de jongere leden dezer kunstkring op verdienstelijke wijze de klucht „Amor in de Roode Kater" van Ton van Balkum ten beste gegeven, iets wat men echter na een karakterstuk als „Dokter Bavino" beter achterwege had kunnen laten. Bond vNed. Chr. Houtbewerkers De Leidsche afdeeling van den Bond van Ned. Chr. Houtbewerkers komt Don derdag a.s. om 8 u. in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen, Oude Singel 236, in jaarvergadering bijeen. GEMEENTERAAD In de vergadering van djpn gemeente raad op Maandag 28 April a.s. zullen een aantal voorstellen ter tafel worden ge bracht, w.o. voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de verbetering van de Rijn- en Schiekade; voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het herstellen van het Boerhaavemonumenit; voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het herstel van den aanleg en van de beplanting van den Burchtheuvel; voorstel tot het verleenen van een bijdrage in de kosten van vol tooiing van de restauratie van de Pie- tetrskerk, aan de gemeente-commissie van het Ned. Herv. Kerkgenootschap; voorstel tot het beschikbaar stellen van geldenvoor het aanschaffen en opstel len van twee verwarmingsketels ten be hoeve van de gestichten „Endegeest c.a.; voorstel inzake het uitbreiden van de gemeentelijke blindeniwerkdrnrdching. ACADEMISCHE LEZING. Donderdag a.s. te 8 uur zal in het Aca demiegebouw een lezing worden gehou den door den bekenden hoogleeraar in de paedagogie aan de Universiteit van Ge- nève, prof. Albert Malche, over: „Pestaloz- zie annonciateur de la Suisse moderne". Leidsche telegrammen Vandaag herdenkt de heer J. H. Goossen het feit, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de politie te Leiden. He denmorgen werd voor zijn huis in de Ver lengde Bloemistenlaan den jubilaris met zijn familie door het L.P.M.G. een sere nade gebracht. Onze plaatsgenoot, de heer G. Weze lenburg, behaalde te Groningen het eind diploma van de Middelbare Landbouw school. VEREENIGING TOT ONDERSTEUNING VAN BURGERLIJKE AMBTENAREN De VereenLging tot ondersteuning van burgerlijke ambtenaren, afd. Leiden en omstr. hield een dezer dagen haar alge meene jaarvergadering in Hotel „Centraal". De voorzitter, de heer Zunderman opende deze vergadering en riep den talrijken aan wezigen een welkom toe. Het jaarverslag van den Secretaris werd voorgelezen en liet een vermeerdering van een aantal leden zien, zoodat dit aantal was gestegen tot 450. Veel leden moesten in ver band met opheffing der Rijksbureaux be danken. De penningmeester las zijn financieel verslag voor en daaruit bleek, dat de afd. nog kans had gezien om een bedrag van 168 gulden af te dragen aan het herstel lingsoord, zijnde de recette van den pro- paganda-avond. Het bestuur onderging een verandering door periodiek aftreden van den penning meester en secretaris. In hun functies wer den benoemd de heeren Gaykema en de Goeyer, terwijl de heer de Koning als 2de voorzitter benoemd werd. Als afgevaardigde voor de bestuursraad vergadering, welke d.d. 21 Juni a.s. te Utrecht zal worden gehouden werd be noemd de heer W. de Jong, terwijl als plaatsvervanger werd aangewezen de heer J. Bremmer, in zijn functie als 2de secr. Nadat nog eenige punten werden behan deld voor de bestuursraadvergadering, o.a. of het in de toekomst mogelijk zou kunnen zijn ons herstellingsoord tot een rijksher- stellingsoord te maken, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. Dis tributiev aria Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelenkaarten de hoofdstamkaartnummers 6850181000. De uitreiking vindt plaats in „De Burcht" van 9'11.45 en van 14-16 u. Voor schoenen- bonnen de letters K/L/M aan de Steesot- schuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4